DUINSTREEK Het onslag van de directeur der Anna Kliniek De overstromingen in Italië WOENSDAG 21 NOVEMBER 1951 UE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Verbouwde raadhuis van Alkemade officieel in gebruik genomen HET WAS VOOR ALKEMADE gistermiddag een bijzondere dag, die zeer zeker een opvallende plaats zal krijgen in de geschiedenis van deze gemeente. Van verre zagen wij reeds de nationale driekleur in top ten teken, dat er ten gemeente huize blijdschap heerste. Allereerst omdat nu de rompslomp van de verbouwing achter de rug is, maar voor al ook omdat nu een raadhuis in gebruik zou worden genomen, dat aan alle te stellen eisen voldoet en de trots van geheel Alkemade genoemd mag worden. De talrijke genodigden in de hal op de eerste verdieping werden wel kom geheten door burgemeester J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht. Spr. zeide, dat deze samenkomst be doelde om de gedenksteen te onthul len, die dit geslacht en het nage slacht eraan zal herinneren, dat in het. jaar 1951 onder moeilijke om standigheden deze verbouwing is totstand gekomen. De burgemeester verzocht hierna zijn vrouw de ont hulling van de gedenksteen te ver richten. Mevr. Hoynck yan Papen drecht trok hiertoe een doek weg, waarna burgemeester voorlezing deed van de op de steen aangebrachte tekst, welke aldus luidde: Renovatum AoDi 1951 Burgemeester: J. M. H. L. Hoynck van Papendrecht. Wethouders: C. v. d. Meer Kzn en H. P. v. d. Poel Gzn. W. A. van Harteveld, secretaris. Th. N. Deen, architect. Buitengewone raadsvergadering. Vervolgens had in de raadzaal een buitengewone zitting plaats. B. en W. en de raad gingen allereerst over tot afhandeling van de agenda, waar bij zij deze keer de steun van hun wederhelften hadden. Voorts waren hierbij aanwezig de burgemeesters met echtgenoten uit de omliggende gemeenten, pastoor S. Ligthart, ds. van Leeuwen uit de Kaag, ds van Swighem uit Oude We tering, de heer Nolet, chef departe ment van Sociale Zaken, ir. G. W. v. d. Helm, rijkstuinbouwconsulent voor Zuid-Holland, dr. E. G. A. M. Muskens, de diverse besturen van organisaties, alsmede de schenkers van de glas in lood-ramen en de amb tenaren. Na vaststelling der notulen volgde als enig punt benoeming van drie leden der commissie van bij stand voor het beheer van de dienst van publieke werken. In afwijking van het reglement van orde werden de heren C. de Jong, P. v. d. Velden en Versteege bij acclamatie herbe noemd, waarna sluiting der openba re vergadering. Rede van burgemeester. Hierna gaf burgemeester Hoynck van Papendrecht een overzicht van de geschiedenis van het raadhuis en besprak voorts uitvoerig de redenen, welke tot de huidige verbouwing hadden geleid. Spr. stak de loftrompet over het werk van de aannemer J. L. Zoet en do talrijke onderaannemers, die ge toond hebben, dat het ambacht ook in onze gemeente goed wordt be oefend, en dat men aannemers van elders niet nodig heeft om iets groots tot stand te brengen. Voorts wijdde spr. uit over de tot standko ming van zijn hartewens n.l. de glas in lood ramen, welke door de diverse organisaties en takken van bedrijfsleven in deze gemeente spon taan zijn geschonken, waarvoor hij dank bracht. Een speciaal woord van dank richtte de burg. ook tot do heer Th. N. Deen, aan wie de uitvoering van dit werk was opge dragen. Met de woorden: „Moogt gii leden van de raad, in deze zaal r.og zeer vele wijze en weldoordach te besluiten nemen in het waarach tig belang van de gemeente" besloot df- burg. zijn toespraak. Hiermede was het raadhuis offi cieel in gebruik genomen. Andere sprekers Namens de raad sprak de nestor P. v. d. Velden woorden van geluk wens met de tot standkoming van dit huis voor de gemeente, en sprak de wens uit dat Gods zegen op de arbeid van de raad zal mogen rus ten. Namens de collega burgemeesters uit de omgeving richtte burgemees ter Witschey van Alphen aan den Rijn woorden van gelukwens tot het gemeentebestuur en noemde dit raadhuis een grote voorsprong op de cmliggende gemeenten. De heer Nolet, chef van het de- BOSKOOP Kon. Mij. voor tuinbouw- en plantkunde. De November-verga- dering stond weer o.l.v. de voorz., de heer G. J. van Noordt. Bij de ingek. stukken was een uitnodiging van de zusterafdeling te Gouda om een le zing bij te wonen over Joego-Slavië. De voorz. was hiervoor zeer erken telijk en wekte de leden op van de geboden gelegenheid gebruik te ma ken. Vervolgens werd het medege brachte materiaal besproken. Tot jury-leden werden benoemd de he ren: Soet, Vetiema en Windhorst. De heer L. Konijn had een zeer uitge breide collectie diverse soorten met als bijzonderheid een stuk Ligus- trumtak, vol begroeid met zwammen. Beloning 6 punten. De heer K. Ver boom behaalde 4 pui\ten; de heer J. Smit 2 punten. Vervolgens werd een wedstrijd gehouden, waarbij de le den gedurende enkele minuten de gelegenheid kregen, om plantenna men, beginnende met een aangewe zen letter, te noteren. Door allen werd hieraan deelgenomen. De rond vraag leverde geen bijzonderheden op waarna de vergadering werd ge sloten. De wachtmeester der Rijkspoli tie te Waddinxveen de heer W. van Atten, is in gelijke rang overge plaatst naar de groep Boskoop van de rijkspolitie. partement van Sociale Zaken, sprak de wens uit dat de tot standkoming van dit gebouw veel tot de welvaart, speciaal voor de tuinbouw, van deze gemeente zal mogen bijdragen. Rijkstuinbouwconsulent ir. G. W. v. d. Helm sprak de wens uit, dat ook in dit nieuwe raadhuis veel ver gaderd zal mogen worden om de nog vele problemen in de tuinbouw tot een oplossing te brengen, en door een wijs beleid een grotere vooruitgang voor de tuinbouw te verkrijgen. Namens de politie sprak de dis trictscommandant der Rijkspolitie uii Leiden, mr. R. Warmoltz, woor den van gelukwens en uitte zijn dankbaarheid voor de grote verbe tering in de huisvesting van de po litie. Tot slot bracht burgemeester dank aan alle sprekers voor de hartelijke woorden en geuite wensen, en no digde alle aanwezigen uit tot bezich tiging van het raadhuis over te gaan. Tijdens deze rondgang arriveerde on verwacht de Roelofarendsveense mu ziekvereniging „Liefde voor Harmo nie", die B. en W. een passende se renade kwam brengen, en bij monde van haar voorz. J. Koek een geluk wens uitsprak. De burgemeester bracht ook hier dank voor deze alleszins gewaar deerde geste. HAZERSWOUDE Aanbesteding. Maandag heeft de aanbesteding plaats gehad voor de stichting „Vito Nova", welk ge bouw gezet zal worden aan de Groe nendijk te Hazerswoude. Hoogste in schrijver was: Wussen, Leiden ƒ138.400; laagste: Schuiten, Hillegom 123.200. Het werk is aan de laagste inschrijver gegund. HAZERSWOUDE (H. R.) „Stefan Borkos". Op Zondag 18 November heeft de toneelvereniging „St. Michaël" haar traditionele uit voering gehouden. Zij kwam voor het voetlicht met het toneelspel in 3 bedrijven „Stefan Borkos" van A. v. d. Lugt. Het is een zigeunerstuk, dat zich spijt heeft, veroordeelt Stefan Borkos een ongekroonde zigeunerkoning, leeft temidden van zijn mensen en vertegenwoordigt daar de voor alle zigeuners „heilige" maar ongeschre ven zigeunerwet. Een van deze wet ten is: Als iemand is verloofd mag hij of zij deze verloving niet verbre ken. Als blijkt, dat Marischka, 'n vu rig zigeunermeisje, haar verloofde heeft bedrogen door zich met een burger op te houden, wordt zij voor de raad gedaagd. Als zij dan ver klaart, dat zij van haar daad geen spijt heeft, veroordeelt Stefon Borkos haar tot 3 dagen schandpaal. Een ver oordeling, die nog geen vrouw heeft gehad. Als later door een samenloop van omstandigheden de schijn wordt gewekt, dat Illonka, de verloofde van Stefan Borkos, zich óók met een bur ger heeft afgegeven, eist het zigeu nervolk, dat hun hoofdman zijn eigen verloofde tot dezelfde straf zal ver oordelen. Dit geeft lal van mooie en interessante verwikkelingen. Stefan Borkos wil eerst de schuld van II lonka bewezen hebben, voor hij haar veroordeelt. Gelukkig komt door de burger in kwestie „de blonde boer" de onschuld van Illonka aan het licht en eindigt het spel met een „happy end". Tussen een en ander komt steeds Katinka, een waarzegster, op grappi ge wijze met haar geheimzinnige voorspellingen. Al met al een prachtig stuk, dat zeer goed werd vertolkt. Wij hebben kunnen genieten van het prachtige décor en het mooie spel van allé spe lers. Zonder één der spelers te kort te doen mogen wij toch zeggen, dat de zeer moeilijke rol van Katinka, de waarzegster, bijzonder goed werd vertolkt. Wij wénsen de toneelvereniging „St. Michaël" vooral de regisseur, de heer De Rooy geluk met het prachtige resultaat. Dat wij nog vele malen van hun spel mogen genieten is de wens van Een toeschouwer. WOUBRUGGE Raadsvergadering. De raad van Woubrugge komt Vrijdag a.s. in vergadering met op de agenda o.a. de volgende punten: Ing. stukken, schrijven van C. Westdijk inzake grenswijziging der gemeente; grond aankoop D. Oudshoorn; Herziening grondaankoop te Hoogmade; Ge meenschappelijke regeling inzake de Vleeskeuringsdienst: Toekenning v. subsidie terzake van de restauratie van de Ned. Hervormde kerk te Woubrugge. MINISTER KAN ER NIETS AAN DOEN Op vragen van het Tweede Ka merlid de heer de Kort (K.V.P.) over het ontslag van de geneesheer-direc teur van de Annakliniek heeft de Minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid het volgende geant woord. Op verzoek van het bestuur der Vereniging voor Misvormden te Lei den heeft de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Leiden in overeenstemming met het gevoelen van de meerderheid van zijn com missie van advies toestemming verleend om de arbeidsverhouding met de directeur van de Annakliniek te beëindigen. Over deze aangelegenheid is door eerstgénoemde directeur uitvoerig overleg gepleegd met de Directeur- Generaal van het Rijksarbeidsbu reau en de staatssecretaris van Volksgezondheid. De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden achtte het gewenst zich en zijn commissie van advies, ingevolge het buitengewoon besluit arbeidsverhoudingen be voegd tot het verlenen van ontslag vergunning, te doen voorlichten door een commissie van medisch deskun digen. Deze commissie zou moeten advi seren voor zover de oorzaken van de geschokte verstandhouding tussen het bestuur en zijn directeur op me disch terrein zouden liggen en zot tevens bemiddelend kunnen optre den. De centrale commissie van bij stand en advies ging voor dit geval bij uitzondering met de instelling van een dergelijke commissie ac coord. Gedurende een periode van ruim s maanden werden vergeefs po gingen aangewend om tot een voor beide partijen aanvaardbare com missie van deskundigen te komen. Toen na 6 maanden de directeur van de Annakliniek tot aanwijzing van een vermoedelijk ook voor het bestuur aanvaardbare deskundige kwam, weigerde het bestuur het wachten moe om alsnog aan de samenstelling ener commissie mede te werken. De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau heeft toen toestem ming verleend om de arbeidsverhou- ding te beëindigen, omdat hem en zijn commissie van advies was ge bleken, dat ook al mochten de oorzaken van het reeds geruime tijd LISSE St. Odilia. De R.K. Blindenbond ,.St. Odilia" hield in het K.A.B.-ge bouw een uitvoering voor dona teurs en belangstellenden. In zijn openingswoord liet de voorz. uitko men, dat er voor de blinden slechts heel weinig werd gedaan. Hij deed daarom een beroep op de donateurs en belangstellenden om de bond te steunen. De toneelvereniging „Concordia" voerde hierna zeer verdienstelijk het toneelstuk „Leonard mijn vriend" op. Aquariumvereniging „de Lis". Voor bovenvermelde vereniging hield dr. A. F. G. Slootweg een le zing met als titel: „Kan mijn aqua rium nog mooier?". Dr. Slootweg gaf hierbij richtlijnen omtrent de inrichting van een aquarium, waar bij hij met nadruk wees op de sa menstelling van de voedingsbodem. Deze inleiding was aanleiding tot een zeer geanimeerde discussie en de voorzitter dankte spreker voor zijn leerzame en interessante cau serie. Aanbesteding. Gisteren werd ten gemeentehuize aanbesteed de uitvoering van grond-, riolerings- Gi'x bestratings werken in een gedeel te Prinsessestraat. Hoogste inschrij ver was: N.V. Zethabo te Amster dam met 14.900; laagste J. Kooij- man, Voorschoten met 6890.De gunning werd aangehouden. NOORDWIJK 25-Jarig jubileum. A.s. Donder dag zal de heer J Hoosd de dag her denken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad als chauffeur bij Sikkens Lakfa brieken. STOMPWIJK J. J. M. Suyten 25 jaar organist Op de feestdag van St. Caecilia in het jaar 1926 kwam pastoor Becker z.g. onder koffie-tijd bij de fam. Suij- ten en deelde officieel mede, dat de heer Suijten, nu zijn studie voltooid was, benoemd was tot kerkorganist. Een grote onderscheiding voor de 22- jarige Joop, die zich daardoor ge plaatst zag voor een zware taak. Hij vond het een blok aan zijn been. „Maar", zei pastoor Beckers, „je 'raagt dit blok voor O. L. Heer". Morgen is die gebeurtenis 25 jaar geleden en al die 25 jaren gaf de heer Suijten zijn beste krachten en zijn kostbare tijd voor God en de pa rochie. Iedereen, die Suijten kent, weet wat hij als organist presteert. Trouw is hij bij elke repetitie van het zangkoor, ofschoon zijn grote gezin en zijn kruideniersbedrijf eigenlijk zijn gehele persoon opeisen. Ook voor anderen staat hij steeds klaar voor muziek of zang. Stomp- wijk is dan ook veel aan hem ver schuldigd. Wij weten, dat de heer Suijten deze jubileumdag liever zou overslaan ,doch ook weten wij, dat het kerkkoor hem zeer na aan het hart ligt. Stompwijk kan dan ook zijn grootste dank uiten door het koor uit te breiden, waaraan ook de heer Suij ten zijn medewerking zal willen ver lenen. Dank zij een persoonlijke actie van een der zangers is het koor de laatste weken aanzienlijk uitgebreid met jongere krachten (er kunnen er nog meer bij). Op Zondag 25 Nov. zal de viering van dit jubileum plaats hebben met een Hoogmis, die voor de jubilaris wordt opgedragen. Het koor zal zin gen de Mis „Sanctissimae Trinitatis" van H. Cuvpers. De heer Suijten zal onder de H. Mis voor het eerst se dert 25 jaar tijdens een gezongen H Mis beneden in de kerk zitten, waar ongetwijfeld zijn gedachten wel eens terug zullen gaan over de afgelopen 25 jaar. Nut en Vermaak. In de zaal van de Bles werd gisteren weer de gro- t« jaarvergadering gehouden van de ijsclub „Nut en Vermaak" Voor zitter Janson, die zijn verrassing uitsprak over het groot aantal aan wezige leden, liet het verslag uit brengen over de afgelopen winter. De 'penn,, de heer Cor- v. Veen, zag zijn beleid goedgekeurd. Evenals vorige jaren werd er weinig gepraat over plannen voor de a.s. winter en werd dit geheel en al overgelaten aan het bestuur. De beide aftreden de bestuursleden C. v. d. Bosch en Th. de Haas werden zonder stem ming herkozen. Hierna begon het zo begeerde prijsjassen. De uitcl*g hrervan is; 1. M. v. d. Zijden en Fr. Wassenaar; 2. Nic. Bos en A Esveld 3. W. Wensveen en S. v. Es Azn 4 Leo v. d. Bosch en A. L. Janson. Troostprijzen: 1. C. v. d. Bosch en J, v. Veen Czn.; 2. Jac. Hoyer en E. Mol; 3. N.Stijnman en W. v. Bern melen; 4. M. Waayer Mz. en J. Ver- mey. VOORHOUT Toneeluitvoering. Zondag en Maandag werden in het Parochie- I huis twee toneelavonden gegeven ten bate van Santos. Opgevoerd I werd „Als de klok waarschuwt" door de toneelver. „Het Masker". Het geheel werd aangetrekkelijk ge speeld en vaak vlotte zeer goed ge combineerde passages. Het eerste be drijf liet vooral het goede spel zien van Mevr. Brouwer (M. Ruigrok) die deze zeer moeilijke rol van 'n ar rogant-excentrieke verschijning bui tengewoon goed speelde. Naarmate het spel vorderde kwam na een ma tig begin ook Babette (R. v.- d. Voorn) tot een behoorlijke spelont- plooiing en speelde vlot en vol élan, het door haar vader, kapitein Brou wer, (P. Kint) zo bewonderde doch- Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraalexa men Nederlands recht de dames A. H. W. Prinsen Leiden, S. Oele Lei den, idem de heren J. M. M. Maas, Den Haag, G H. Heino. Leiden. LEEROPDRACHT VOOR M. J. STEENLAND. Bij Koninklijk Besluit is aan M. J. Steenland, wetenschapelijk ambte naar aan de Rijksuniversiteit te Lei den, opdracht verleend om in de faculteit der wis- en natuurtcunde dezer universiteit onderwijs te geven in de natuurkunde. tertje. Wat de overige typeringen betreft, deze haalden allen voldoen er werd vlot gespeeld, alhoewel de rolkennis vaak iets te wensen overliet. Al met al was het een gezel lige toneelavond. ZOETERMEER Wandelgelegenheid breidt zich uit. Langzamerhand ontstaat in deze gemeente een net van wegen, wegjes en straten waarlangs zo 's Zondags middags een wandelingetje kan wor den gemaakt. Het plantsoen, waar binnenkort de bomen en heesters zullen worden geplant, de straten langs de nieuwe woningen on niet te vergeten het aardige paadje vanaf de Julianalaan naar de Delftsc wallen. Over de Wetering is een bruggetje geslagen en reeds is gebleken, dat deze verbinding in een werkelijke behoefte voorziet. Bovendien, de be woners aan de Delftse wallen varen er wel bij; woonden zij aanvankelijk aan een doodlopende slechts bestrate weg, het is thans nodig gebleken het wegdek opnieuw in orde te brengen om vooral de voetgangers te gerie ven. Jammer overigens, dat het niet verboden is, om Zondags over het pad te fietsen. De vele wandelaars worden door de luid klinkende fiets bellen menigmaal tot naast de bestra ting in de modderige berm gejaagd Moeten er soms weer een paar ver keersborden in ons zo rijk daarmee behangen dorp bi» komen of zou dit berichtje ertoe bijdragen dat fietsers, die toch eigenlijk slechts met moeite over het hoge brugje komen, 's Zon dags een andere weg nemen? bestaande conflict misschien gedeel telijk op medisch terrein liggen de verhouding tussen partijen dusda nig was verstoord, dat een vrucht bare samenwerking niet meer was te verwachten. De minister acht geen redenen aan wezig te bevorderen, dat terugge komen wordt op de beslissing van het Arbeidsbureau teneinde de di recteur een meer bevredigende rechtsgang te verschaffen. VERWARMING ENDEGEEST KOST ƒ10.000,— EXTRA. Bij besluit van 30 Juli 1951 werd o.m.' een bedrag van 40.900,be schikbaar gesteld voor de vernieu wing van de verwarmingsinstallatie de vrouwenpaviljoens E en F van de Inrichtingen Endegeest c.a. Voor wat het vrouwenpaviljoen F betreft, was hierbij uitsluitend reke ning gehouden met enige reparaties aan het leidingnet onder de vloeren. De kelderinstallatie, waarop beide paviljoens zijn aangesloten, in hoofd zaak bestaande uit twee tegen stroomapparaten met afsluiters enz., is inmiddels gereed gekomen en in gebruik genomen. Bij het aansluiten van de bestaan de verwarmingsinstallatie van het vrouwenpaviljoen F op de nieuwe tegenstroomapparaten bleek echter, tegen alle verwachtingen in, dat het leidingnet van deze installatie zoda nig verteerd was, dat gehele ver nieuwing onmiddellijk noodzakelijk LEIDSE SPORTSTICHTING KAMPT MET GROOT TERREINEN-TEKORT. Het jaarverslag van de Leidse Sportstichting 1950 gewaagt can be haalde resultaten en van teleurstel lingen. Gelukkig was de samenwer king in het dagelijks bestuur van zeer prettige aard (voorzitter K. H. Kaizer, secretaris J. C. F. Koers, penningmeester W. Caro). Een grote gebeurtenis was het ge reedkomen van een zit- en staan- tribune in de Leidse Hout. Leiden heeft nu een representatief terrein, geschikt voor grote sportgebeurte nissen. De wens blijft op de sintel- baan een nieuwe toplaag aan te brengen. De terreinennood baart nog steeds veel zorgen. Teleurstellend was het, dat het plan aan de Da Costastraat niet door kon gaan, omdat de grond plotseling bouwrijp gemaakt moest worden voor woningbouw. Beide handbalverenigingen zijn nog steeds ptiefkinderen; de Kath. Hockeyver. Siseo moet zich nog steeds tevreden stellen met terrein van mindere kwa liteit en ook de behoefte aan een goed korfbalcomplex is groot. Het terrein aan de Zoetcrwoudse Singel is overbelast en heeft daar door veel te lijden. Het kleedhuisjc verkeert in staat van ontbinding. Ge lukkig zijn er plannen voor een nieuw clubhuis. De toestand van de nieuwe terrei nen aan de Haarlemmertrekvaart, dat in de toekomst bespeeld zal wor den door Lugdunum, is van het be gin af ean een zorgenkind geweest en zal dat blijven ook, aldus het jaar verslag. De fouten, welke bij het grondonderzoek en eerste aanleg ge maakt zijn, zullen zich in de toe komst blijven wreken. De Stichting meent, dat het niet mogelijk zal zijn weersverwachting (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN. Wisselende bewolking met en kele buien. Aan de kust tijdelijk harde, overigens krachtige tot matige Zuid-Westelijke tot Wes telijke wind. Dezelfde of iets la gere temperaturen. 22 Nov.: zon op 8.10 en onder 16.41: maan op en onder 13.58 uur. dit complex zonder drainering tc handhaven. De meningen hierover lopen sterk uiteen, vooral met de deskundigen van Gemeentewerken. De t-d zal leren wie gelijk heeft aldus het jaarverslag. Er is echter een fraai clubhuis ontworpen. Het hele complex had een beter aanzien gekregen, wanneer het overleg tus sen de Dienst Gemeentewerken en dc Sportstichting van de beginne af hechter was geweest. Door de mis kenning van de stem van mensen uit de practijk zijn er nu fouten ge maakt. die voorkomen hadden kun nen v/orden, aldus het verslag. De verhouding tot het gemeente bestuur was zeer goed; speciaal met weth. van Schaik bestond er een hecht contact. marktberichten WOERDEN, 21 Nov. Kaas. Aan gevoerd werden 188 partijen. De prij zen waren le soort 229235 2e soort 225228. Extra 242. De handel was traag. Laatste Berichten Broodprijzen blijven bij 't oude Een zegsman van het ministerie van landbouw verklaarde heden, dat de bropdprijzen en de samenstel ling van het brood ongewijzigd zul len blijven. Er komt in dit opzicht geen enkele verandering. Volgens geruchten zou de regering het voor nemen hebben gehad een nieuwe sa menstelling aan het brood te geven en de subsidiepolitiek los te laten. Het blijkt, dat deze geruchten ont staan zijn, omdat uit kringen van de Nederlandse bakkerspatroons aan drang is geoefend om verandering in de broodprijzen te brengen. Dc laatste tijd namelijk is er een sterke verschuiving waar te nemen van de consumptie van wittebrood naar het zogenaamde volksbrood, waaraan door de bakkers vrij weinig wordt verdiend. Verzocht werd toen een kwaliteit brood te mogen bakken, waaraan, naar oordeel van de bak kers, een behoorlijke winstmarge zit. In het overleg zijn ook enkele andere organisaties, te weten huisvrouwen- organisaties, betrokken geweest. Men heeft deze bezwaren en mogelijk heden ook voorgelegd aan minister Mansholt. Na onderzoek van ambtelijke zijde is echter gebleken, dat geen veran dering kan worden gebracht in de tot heden gevolgde politiek op het gebied van het dagelijks brood. Alles blijft dus bij het oude. De verzoeken van de bakkersorganisaties worden niet ingewilligd en het subsidie op het volksbrood blijft gehandhaafd. Staat van Beleg voor de Po-Delta afgekondigd Vandaag is de staat van beleg af gekondigd voor het overstroomde ge bied van de Po-Delta een gebied van 1.000 vierkante kilometer. Deze maatregel is genomen, nadat de pre fect van de provincie Rovigo de plaatselijke communisten ervan be schuldigd had, opzettelijk de red dingswerkzaamheden tegen te wer ken. Voorts is er ook bericht, dat benden plunderaars met boten de verlaten huizen in de provincie, waarvan vier vijfde is overstroomd, afstroopten. Deze berichten zijn ech ter officieel tegengesproken, evenals geruchten, dat vier plunderaars in het dorp Donada door militairen waren doodgeschoten. Nu het over stroomde gebied tot „militaire zóne" is verklaard, zal een ieder, die op plunderen betrapt wordt of zich op verdachte wijze in de buurt van ver laten huizen en eigendommen op houdt, gevaar lopen doodgeschoten te worden. De maatregel zal verder paal en perk stellen aan de handel wijze van kóoplieden, die naar ver luidt vee opkopen van gevluchte boeren tegen schandelijk lage prij zen. In de Noord-Westelijke gebieden van Piemont en Lombardije is het peil van de Po door drie dagen zware regenval bijna drie meter gestegen. DE WATERSNOOD IN FRANKRIJK Een vierde deel van het Franse de partement Cauvlusc staat onder wa ter als gevolg van dc omstandigheid, dat de Rhónc cn haar zijrivieren buiten haar oevers zijn getreden en dt stortregens aanhouden. Uit alle delen van Frankrijk worden over stromingen gemeld. In het Rhóne- dal heeft de watersnood de grootste omvang. Dc vlakte van Avignon is door overstromingen van de Rhóne, de Ouvèze en de Lez een groot meer geworden. Dinsdag golfde het water door een gat van een kanaal in de straten van het plaatsje Bollenc. Op sommige plaatsen staat het water 2 y, meter hoog. Verscheidene huizen zijn onder de vloedgolf bezweken. Het ziekenhuis van Bollene staat onder water en de teefoonverbindingen in het gebied zijn verbroken. Het peil van de Rhóne stijgt centimeter per uur onder onafgebroken regen. 2* Waardebon. Tegen in levering van deze bon .le veren wi.i U een prima merkvulpenhouder met 14 karaats gouden pen (vol ledige garantie). Verkoop prijs 19.50 voor slechts 10.Halpa, Vulpen Ser vice. Haarlemmerstraat 64 naast muziekhandel Gul- demond. 882 2" Te koop mooi kinder altaar met volledig toebe horen. Na 6 uur J. Kennis, Zwanenburgerpolder no. 1 Warmond. 887 2* Eet nu stokvis 1.50 per kilo. Stoof- en bakpaling, schol, schelvis, kabeljauw file riviervis 35 ct. p. kg. bakbokking. vette ge stoomde makreel. Gesneden spekbokking 30 ct. 100 er- gepelde garnalen. Alles voor Hors d'oevrc. Verse mosselen J. van Wijk. Jan- vossensteeg 54. tel. 20169. 21 Wie heeft woonruimte voor R. K. Gezin met twee kinderen, in bezit van ves tigingsvergunning van dc gemeente Oegstgeest. Br. onder no. 890 bureau van dit blad. 2" Wij ontvingen een col lectie originele St. Nicolaas surprises waarvan wij de alleenverkoop hebben. Ver hoogt uw stemming op St. Nicolaasavond. kom eens kijken bij het vanouds be kende goedkoopste adres: G. van Brussel. Haarlem merstraat 267. 2* Voor St. Nicolaas baard of masker, mijter, mantel en staf. Zwarte Piet. muts, cape, kraag, negerzwart en smink. Diverse soorten wolcréme. Ook verhuur van comnlete costuums. Natuurlijk allen bii G. van Brussel. Haarlemmerstraat no. 267 884 2* Te koop: eerste klas 3- deurs moderne hang- cn legkast 105.—, trapnaai- machine 75,Solexri.j- wiel 195.—, twee pers 3- delig bedstel en 1 nors 17.50. rijwielen 17.50. kinderbox 15.twee armfauteuils Hooigracht 55, (Geen winkelhuis). 2* Wachten overbodig! Kousen reparaties klaar terwijl U wacht! Dc Haas, Stoffen- cn Damesmode magazijn, Haarlemmerstr. nos. 8082. 9589 *2* Ter overname gevraagd tegen hoge prijs, ovale ma honie theestoof met kope- ren banden. Br. onder no. 885 bureau van dit blad. 21 Te koop: PI. ijzer kin- derforn.. Tv. Aquarium 70 x 50 40 o.m. met vis en electr. verw. Schrijfbureau, kinder ameublement 2 st. met tafel. P. van Waard huizen. Resedastraat no. 38 Leiderdorp, 876 2 St. Nicolaas pakpapier 6 cent per vel. 10 vellen voor 0.50. per 100 vellen 4.50, St. Nicolaas ctiquet- tcn per 4 stuks 10 cent, per 100 2.—. St. Nicolaas Ta felkleden 40 cent per stuk 1 x 1.50 m. A. A. Verhoog. Papierhandel Haarlemmer straat 20. tel. 22170. 874 2* Aanmaakhout, zeer klein van afmeting en uit stekend geschikt voor het aanmaken van uw haard, in papieren zakken van pl.m. 5 kg. 0.80. J. Zeil- stra Jr.. Kraaierstraat 19. Tel. 20556. 877 2* Haardkachel Bruno m. circ. cn plaat. z. g. a. n. 50.Rhijngeesterstraat- wce 149. tel. 26202. 913

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3