iattewlt De Raad wenst betere voorlichting over onderzoek van de hr. Ploeger Een perfecte misdaad bestaat niet Oude Benever Populair, Brandweer vraagt voorzieningen Streng optreden tegen verwaarlozing van woning WOENSDAG 21 NOVEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Bezoek aan gerechtelijk laboratorium In 1943 ontstonden de plannen om in Nederland een gere'chtelijk labo ratorium op te richten, maar eerst in 1945 konden deze werkelijkheid wor den. Het Laboratorium werd toen met alle toebehoren in twee kamers in het gebouw aan de Raamweg in Den Haag ondergebracht. Al gauw werd het tekort, aan ruim te duidelijk merkbaar. Men dacht toen aan de kapel in dit voormalige R.K. interiaat, die niet voor enig doel gebruikt werd. Na uitgebreid over leg met de Rijksgebouwendienst heeft men deze kapel door middel van een tussenzoldering en een alge hele verbouwing in een ruim labora torium omgetoverd, waar nu ook de gerechtelijke geneeskunde een onder komen heeft gevonden. Deze afdeling beschikt, naar wij in het .,Vad." lezen, over een labo ratorium, een onderzoekkamer voor patiënten en een „archief" voor de ze stille getuigen, 'waar reeds enkele interessante gevallen verzameld zijn Een groot arbeidsveld lag hier in Nederland braak, toen in 1948 dr. Zeldenrust benoemd werd bij het Ministerie van Justitie. Hij vestigde zich in Enschede en reisde van daar uit kris kras door Nederland, van de ene zaak naar de andere. Zijn bi- Geen televisie Nederland - België Naar wij vernemen heeft het be stuur van de KNVB besloten geen toestemming te verlenen voor televi sie-uitzending van de landenwed- strijd NederlandBelgië, welke Zon dag 25 November in het Feyenoord- stadion te Rotterdam wordt ge speeld. Naar men zich herinnert is enige tijd geleden contact opgenomen tus sen de Nederlandse Televisie Stich ting en de KNVB in zake televisie- uitzendingen van voetbalwedstrijden. Als resultaat van deze besprekingen is destijds besloten om toestemming te verlenen voor televisieopnamen, welke dan in de programma's van Dinsdag of Vrijdag zouden worden uitgezonden. Van de zijde van de Nederlandse Televisie Stichting werd toen medegedeeld, dat men de eer ste twee jaar technisch niet in staat zou zijn om een interlandwedstrijd direct (life) via televisie uit te zen den. Van de zijde van de Nederlandse Televisie Stichting is dezer dagen aan het bestuur van de KNVB be richt gezonden, dat de technische bezwaren voor een dergelijke uitzen ding reeds thans zijn oogeheven, dus veel vroeger dan men aanvankelijk had verwacht. In dit verband heeft het bestuur vai de KNVB het televisie-vraagstuk opnieuw besproken, waarbij men tot de conclusie is gekomen, oat de aan gelegenheid, gezien de ervaring in an dere ianden, zovele fae.tten heeft, In' men opnieuw contact wil opne men met de Nederlandse Televisie Stichting teneinde in een rustige sfeer het problem opnieuw aan de orde te stellen. Dit contact zal bin nen niet al te lange tijd tot stand komen, maar in verband met boven genoemde factoren heeft het bestuur van de KNVB het in dit stadium on gewenst geacht om reeds van Neder landBelgië een televisieuitzending toe te staan. wereldomroep krijgt nieuwe zender. Naar wij vernemen heeft de rege ring besloten aan de N.V. Ned. Om roep Zender Maatsohappij (Nozema) oparacht te geven tot het doen bou wen van een 100 kw-kortegolf- zender ten behoeve van de Wereld omroep. De zender zal in Lopik worden geplaatst. veehouder sloeg paard met hooivork. Tegen de 47-jarige veehouder uit Wormer J. H. K., die zijn paard met een hooivork had geslagen, waarbij een oog werd gewond, heeft de pro cureur-generaal bij het Amsterdams gerechtshof, twee maanden voor waardelijk en een boete van 60 gld, subsidiair 20 dagen geëist. De Haar lemse politiex-echter had de man tot een maand veroordeeld, bliotheek en materiaal zullen nog overgebracht worden. Het ligt in de bedoeling de aankomende juristen door colleges en demonstraties meer op de hoogte te brengen van de taak van deze deskundige in het strafpro ces. Tot nu toe bestond er een ont stellend gebrek aan inzicht en be langstelling voor dit zeer belangrij ke werk onder de juridische studen ten. Eén afdeling is ingericht voor bloedproefonderzoekingen, die hier centraal geschieden. Ongeveer 140 ge vallen per maand worden onder zocht sinds de invoering van de nieu we Wegenverkeerswet op 1 Januari 1951. De spectographie is geperfec- tionneerd en men heeft de beschik king gekregen over een goede biblio theek. In een kamer, die ingericht is als museum, zijn verschillende notoire en interessante gevallen uitgebeeld met tekeningen of foto's, voorzien van een korte toelichting. Slechts een gedeelte der collectie was aan wezig, daar de Nederlandse inzen ding op de tentoonstelling te Osten- de nog niet was teruggekeerd. Hier ziet men in kort bestek wat een enorme hoeveelheid werk aan een zaak vast kan zitten en hoe uit steengruis, houtsplinters, partikeltjes wol of verf een waterdicht bewijs van schuld kan opgebouwd worden. Voor een misdadiger zou een* kijkje in deze kamer een zeer demoralise rend gevolg hebben, want hier wordt bewezen, dat de perfecte misdaad als zij bestaat alleen in detective romans te vinden is. Met de opening van dit laborato rium is gelukkig een eind gekomen aan de onmogelijke situatie, dat Ne derland in het geheel geen gerech telijk geneeskundig en slechts een zeer onvoldoende gerechtelijk tuurwetenschappelijk laboratorium bezat en de achterstand bij het bui tenland op dit gebied zal nu wel met sprongen ingelopen worden. U geeft natuurlijk ook de voorkeur gebotteld in onze fabriek temeer omdat wij de samenstelling, die gelijk is aan de van ouds bekende „ZEER OUDE GENEVER HARTEVELT" ten volle garanderen. Uw slijter,die POPULAIR verkoopt, zei U dit bevestigen Gemeenteraad Warmond Wit Gele Kruis ziet helft van zijn wensen vervuld Onder voorzitterschap van burg. jhr. mr. L. M. E. van Fisenne kwam de raad van Warmond in vergade ring bijeen. In behandeling kwam een verzoek van de pl. afd. van het Wit-Gele Kruis, om de aan deze in stelling toegekende subsidie te ver hogen. Voorts werd verzocht een be drag van 400.te willen storten in een te vormen bouwfonds voor de bouw van een wijkgebouw. B. en W. stelden voor een subsidieverhoging toe te kennen van 150.doch af wijzend te beschikken op het verzoek tot storting van een bedrag van ƒ400.wijl de financiële positie van de gemeente noodzaakt alleen GEMEENTERAAD ALPHEN A. D RIJN In tegenstelling tot de algemene ook spr. moest het betreuren, dat er Jlatte GOLF binnenland. Te 's-Hertogenbosch is opgericht de stichting Vrienden van dc Ka thedrale Basiliek van St. Jan." Doel dezer stichting is dc inwendige ver siering en verfraaiing der basiliek van St. Jan te bevorderen. In de boerderij van de heer A. T. te Heierhoeve, aan de weg Ven- loHorst, is gisteren een grote brand uitgebroken. Niet minder dan 34 stuks vee kwamen in de vlammen om. De oorzaak van de brand is on bekend. Een kleine orang oetan is gebo ren in diergaarde „Blijdorp", iets wat in gevangenschap zeer zelden ge beurt. Aardbeien van de koude grond werden op 18 November nog ge plukt door mej. H. Veldman te Hel- voirt (N,-Br.). Acht wegenwachters, een eerste groep, gaat op reis naar Engeland voor een contact-bezoek op uitno diging. Andere van de Br. Automo bile Association, groepen zullen vol gen. Ook Ierland exporteert bloembollen naar Amerika Nederland krijgt in Amerika een concurrent op de bloembollenmarkt. Vandaag heeft de Ierse consul-gene- j raai Garth Healey de eerste van de 10.000 tulpenbollen geplant, die zijn regering aan New York heeft aange boden. Geassisteert door de Ierse handels consul Donald Scully verrichte Healy de plechtigheid bij de ingang van het Central Park bij de Fifth Avenue en de 59ste straat. De bollen, die uit Dublin naar New York gebracht werden, zijn een pro duct van de IerSe bollenkweker Bro- wett, die geholpen werd door Neder landse deskundigen. Browett kwam tot de conclusie, dat de leisteen om Dublin goede gezonde bollengrond was en na drie jaar ar beid wordt zijn product geschikt ge acht om op de wereldmarkt te wor den aangeboden. Scully verklaarde, dat Nederland jaarlijks 10.000.000 dollar verdient met de bollenexport naar de Ver enigde Staten. Hij was van ordeel dat de markt groot genoeg was om Ier land er ook zaken te laten doen. Gemeenteraad Hillegom De raad van Hillegom hield gis teravond te 8 uur een openbare ver gadering. Afwezig waren de heer Stokman en van Egmond. Het voorstel' tot het aangaan van een geldlening met de Ned. Mid- denstandsbank N.V. te Amsterdam ten bedrage van 70.000.die be nut zal worden voor de woning bouw, werd aangenomen. Hierna werd voorgesteld het cre- diet bij de Bank voor Ned. Gemeen ten, groot 1.150.000 te verhogen lot'/ 1.940.000. Dit meerdere is no dig voor aflossingen en rentebeta lingen voor het einde van het jaar. Hiertoe werd eveneens besloten. Als derde punt stelde de voorzit ter een principe-besluit tot wijziging voor van het uitbreidingsplan in verband met de bouw van de Nieu we Bloembollenbeurs. Het betrof de gronden rond de Van Tetsstraat. Aan de raad zullen later de definitieve plannen worden voorgelegd. De ge vraagde wijziging werd met alg. stemmen goedgekeurd. Hierna ging de raad in geheime zitting. die uitgaven te doen, die strikt nood zakelijk zijn. De heer van Vliet was van me"- ning, dat de bouw van een wijkge bouw van groot belang is en achtte uitvoering van dit plan dan ook ur gent. De voorz. vroeg zich af, wanneer deze bouw zal zijn te realiseren. Per soonlijk heeft spr. zioh voor de toe komst een andere oplossing gedacht n.l. de bouw van een verenigingsge bouw voor alle gezindten, hetgeen de gewenste oplossing zou brengen. Na nog enige bespreking werd conform het voorstel van B. en W, besloten. Mededeling werd gedaan van de rechterlijke beslissing, waarbij het bedrag is vastgesteld van de schade vergoeding voor de onteigende gron den „Leevliet". De heer van Rijn meende, dat de pachter van deze gronden in zijn bestaan zwaar wordt getroffen en vond de hiervoor toege kende schadevergoeding aan de lage kant. Hij zou willen verzoeken deze aangelegenheid nog eens nader te bezien. Kasgeldlening. Besloten werd ter voorziening in de behoefte aan kasgeld gedurende het jaar 1952 een kasgeldlening aan te gaan tot een maximum bedrag van 450.000. De aan de bouwcombinatie „Wasse naar" te Wassenaar opgelegde ver plichting. om op de door haar van de gemeente gekochte gronden voor 1 November 1952 te bouwen, werd herzien in dien zin, dat deze ver plichting werd verschoven naar 1 Mei 1952, onder voorwaarde dat door deze stichting 4% rente zal worden vergoed van de nog niet betaalde koopsom. Besloten werd een gedeelte van de Postdam over te nemen van het Staatsbedrijf van de P.T.T. Aangeno men werd het voorstel van B. en W. tot verhuur van het politiebureau en twee arrestanten-cellen aan het rijk. Zonder stemming werd aangenomen het voorstel van B. en W. om een crediet van 1500.beschikbaar te stellen voor het dubbel bewoonbaar maken van het pand Dorpsstraat 38, waarbij de heer van Rijn de bijzon dere aandacht vroeg voor de slechte toestand, waarin het dak verkeert. Besloten werd een bijdrage van ƒ150 te verlenen in de'kosten van aansluiting aan het electrische net van het perceel Herenweg 48. Con form het voorstel van B. en W. werd besloten over te gaan tot voorlopige vaststelling van de rekening van ba ten en lasten en van de kapitaals ontvangsten en uitgaven van het ge meentelijk waterleidingbedrijf over 1950. verwachting werd in de gisteravond gehouden openbare raadsvergade ring van Alphen a. d. Rijn niet be handeld het rapport van de wrn. dir. van het Alphens gasbedrijf, de heer Jac. Ploeger. Wel vond de raad bij behandeling van het voorstel van B. en W., om alsnog 2500,beschik baar te stellen voor verlenging van de tijdelijke waarneming door de Ploeger, ruimschoots gelegenheid het zijne er van te zeggen. De heer v. d. Lee was niet erg ge sticht, dat de raad het een en ander betreffende de resultaten van de heer Ploeger uit de pers moest ver nemen. Hij wilde gaarne zien, dat het college maatregelen treft, om zulks in de toekomst te voorkomen. Ook de heer Nijman had de pers berichten gelezen en vroeg, of het rapport inderdaad in het bezit van het college is gekomen. Afgezien van het hele rapport verklaarde spr. zich tegen het voorstel en wenste hierover stemming. De heer Brouwer zei, dat de ge hele gas-affaire zo langzaam aan op een vervolgverhaal gaat gelijken. Er is veel gezegd, maar zo bitter weinig positiefs, zei spr., die het college uit nodigde nadere inlichtingen te ver strekken. De voorz. bevestigde de juistheid van het persbericht in zoverre, dat het „rapport-Ploeger" inderdaad bij het college was ingenomen en in stu die genomen. In de loop van de vol gende week zal het de raad worden toegezonden. In de raadsvergadering van 6 December zal het in behande ling worden genomen. De heer Rogaar was ten aanzien van de perspublicaties milder ge stemd. Ter geruststelling voegde hij er gaarne aan toe, dat hij van de zijde van het personeel bevestiging heeft gekregen, dat het onderzoek van de wrn. dir. reeds vruchten heeft afgeworpen. De voorz. was hierover verheugd. Van de zijde van het college kon spr. geen nadere mededelingen doen; Geef ze 'n „gezonde" RED BAND ROOSENDAAL - TURNHOUT De plaatselijke brandweer. Hierna kwam aan de orde de be spreking van het rapport van de Zuid-Hollandse Provinciale Brand- weerbond, betreffende de organisa tie van de brandweer in deze ge meente. Volgens dit rapport voldoet de materiaalpositie van de brandweer niet meer aan de daaromtrent te stel len eisen. De motorbrandspuit, aan gekocht in 1928, is verouderd. De ca paciteit van deze spuit bedraagt slechts 1000 liter bij 80 meter op-- voerhoogte. Genoemde bond geeft derhalve in overweging over te gaan tot aanschaffing van een autobrand spuit met een capaciteit van 2500 li ter bij een opvoerhoogte van 80 me ter. Ter verduidelijking en toelichting van deze aangelegenheid was de brandweercommandant in de verga dering aanwezig. De heer Elburg vroeg hoe Ged. St. zullen staan tegenover het besluit tot aankoop van een nieuwe auto brandspuit. De voorz. zei dit eerst te kunnen nagaan als de raad in principe zou besluiten tot aankoop over te' gaan Zijn persoonlijke mening is dat, in dien verbeteringen zouden worden aangebracht binnen het raam van het rapport van de Bond, Ged. St. geen ernstige bezwaren zullen heb ben. De heer van Vliet achtte het eco nomisch niet juist om over te gaan tot aanschaffing van een trekker jeep (een tussenvoorstel van de brandweercommandant) omdat bin nen korte tijd toch zal moeten wor den overgegaan tot aanschaffing van een nieuwe brandspuit en door dit nu reeds te doen kan men de uitga ven voor aanschaffing van een jeep besparen. Over deze aangelegenheid ontspon zich nog een langdurige discussie. Het resultaat was dat B. en W. op dracht werd gegeven in de volgende vergadering met concrete voorstellen ter zake te komen. Sanering bouwplan. In bespreking kwam hierna het voorstel van B. en W. tot sanering van het plan met betrekking tot de bouw in de bebouwde kom. Ook hierover werd uitvoerig van gedach ten gewisseld. In de eerste plaats bracht de voorz. dank aan de com missie voor het vele werk, dat zij ter zake had verricht, waardoor de raad de beschikking heeft gekregen over een zeer overzichtelijk plan. De heren van der Voet en Vergeer hadden ernstige bezwaren tegen de clausule in het plan waarbij werd be paald, dat, wanneer nader aangege ven boerderijen door een ramp zou den worden getroffen en daardoor totaal zouden verdwijnen, deze ter plaatse niet meer opgebouwd mogen worden. De voorz. zei, dat deze mensen dan een nieuwe boerderij kunnen stich ten op hiervoor bestemde terreinen, waarbij hij o.m. denkt aan de Zwa nenburgerpolder. De heer Vergeer zei, dat nog altijd dreigt het Leidse Merenplan. Wordt I hieraan uitvoering gegeven dan is aver de zaak is gepubliceerd, voor dat de leden van de raad volledig konden worden ingelicht. Het voorstel werd tenslotte aan genomen, met de tegenstemmen van de heren Nijman en Brouwer. Bezwaarschrift. Een ander punt, waarover de vroede vaderen breedvoerig beraad slaagden, betrof het bezwaarschrift van de heer T. C. v. Dam tegen een door het college tot hem gerichte aanschrijving tot verbetering van de woning in de Oranjestraat, onder één dak met zijn bedrijf. De heer Jansen was het hiermede niet eens. In bedoelde woning zijn gehuisvest, ofschoon ze slechts geschikt is voor vier. De waarde van de woning is getaxeerd op ƒ750,De kosten van herstel zijn begroot op f 2000,Kunnen B. en W. het gezin niet elders onder brengen, opdat de eigenaar gelegen heid krijgt tot inrichting van het •huis tot een pakhuis, waarvoor het gebouw is aangekocht. De heer v. d. Meent schaarde zich achter de heer Jansen. Spr. achtte nader onderzoek gewenst en maande en W. aan de woningwet te hanteren en niet het onmogelijke te vergen van particuliere huiseige naren. De heer Rogaar was met het voorstel dat bedoelt het bezwaar- sohrift van de heer v. Dam niet ont vankelijk te verklaren volkomen eens. Spr. meent, dat de woning vol gens de begroting van gemeente werken welke begroting aanmer kelijk lager ligt, dan de begroting die de eigenaar heeft voorgelegd (ƒ2000,wel bewoonbaar te ma> ken is. De heer Ruijssenaars zag hier ken nelijk de bedoéling om bedoeide woonruimte tot .bedrijfsruimte in te richten. Dit mag de raad niet toe staan. Het zal verstandig, zijn om B, en W. te machtigen adressant te ver plichten op de kortst mogelijke ter mijn aan zijn verplichting te voldoen door het gebouw bewoonbaar té maken. De voorz. kon de verzuchtingen begrijpen. Dit is de weg, welke be wandeld moet worden om ergelijke woning-verwaarlozing tegen te gaan. Bij het bezoek van minister In 't Veld heeft het college aandrang uit geoefend om de woningnood in deze gemeente met spoed te helpen ver lichten. De minister heeft alle mo gelijke medewerking toegezegd, maar hij heeft het gemeentebestuur op het hart gebonden om goed te houden wat bewoonbaar is. Om zo'n geval gaat het hier. De heer Gesman meende, dat de ƒ2000,te hoog is geraamd. De eigenaar wist van de situatie af toen hij het pand kocht. Evengoed was hij op de hoogte, dat hij de woon ruimte niet mocht onttrekken voor pakhuisruimte. Hij meent zijn doel door verwaarlozing toch te bereiken. Hiertegen moet worden opgetreden. Als de raad de adviezen van ho gere instanties in de wind slaat, zo zeide de voorz., dan hebben we over enkele jaren met tal van der gelijke gevallen te kampen en dan is het leed van de bewoners met evenzovele gevallen vergroot. Er is in dergelijke gevallen in deze ge meente al genoeg water bij de wijn gedaan. Er zijn mensen die gevoeiig zijn voor een vriendelijk verzoek, maar er zijn er ook die met de zweep nagezeten moeten worden om tot na koming van hun plichten te worden gebracht. De heer Rogaar, lid van de woning-commissie, bezag dit ge val ook door die bril. Hierna werd het bezwaarschrift z.h.st. verworpen. Kosten van onderwijs. Bij de behandeling van het voor stel inzake voorlopige vaststelling van het bedrag der uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over 1950, waarbij het college uitgaat van de onderhoudskosten der openbare school in de Schoolstraat als norm voor alle andere scholen, wees de heer Kroon op de onbillijkheid er van. Op grond van het vooruitzicht, dat het openbaar onderwijs een nieuw gebouw zou krijgen, werd aan de oude school sedert jaren weinig of niets ten koste gelegd. Dit is een uitzonderingsgeval. Hierdoor komen de vergoedingscijfers voor de bijzon dere scholen, welke normaal door bouw in de Zwanenburgerpolder uit gesloten. De heren Dekker en van Vliet me nen, dat er voor deze mensen wel gelegenheid bestaat om ter plaatse hun boerderij op te bouwen al zal het dan ook een noodgebouw moeten worden met geen langer bestaans recht dan 30 jaren. Na langdurige be spreking werd besloten het plan om advies te zenden aan het Instituut voor Stad en Landschap van Zuid- Holland. Hierna deelde de voorz. mede, dat B. en W. aan Ged. St. zullen voorstel len het presentiegeld van de raadsle den te brengen van ƒ2.50 op ƒ5.-— per vergadering. Verder deelde de voorz. mede, dat nog pogingen in het werk worden gesteld om te komen tot een plaatse lijke lening, een z.g. burgerzin-lening, bestemd voor de woningbouw. Of de ze pogingen zullen slagen valt nog niet te zeggen. Sprekers verwachtin gen zijn ten dien aanzien niet hoog gespannen. gaan met de nodige onderhoudswer ken, in scheve verhouding. Ook de administratiekosten ad 0,75 per leerling achtte spr. te laag. De com missie van onderwijsaangelegenheden heeft B. en W. destijds verzocht een lijst aan te leggen van de werkelijke kosten. Is dit gebeurd, vroeg spr. De heer Ruijssenaars sprak onge veer in dezelfde 'geest. Spr. vroeg het college bij de minister een be roep te doen de openbare school buiten beschouwing te laten. De voorz. zei ten aanzien van de administratiekosten, dat deze des tijds op 1,zijn gesteld. G.S. heb ben evenwel hiertegen bezwaar ge maakt. Zij menen, dat ƒ0,75 de wer kelijkheid het meest benadert. Spr. was blij, dat publieke werken nu eens zuinig zijn geweest. Het wordt wel eens anders beweerd. Pluim! De heren Kroon en Ruijssenaars roe pen in koor: „Accoordü" De voorz. vervolgde: De uitkering heeft een wisselwerking. Elke me daille heeft haar keerzijde: de on derhoudskosten van een oude school kunnen voor een nieuwe school ook wel eens te hoog liggen. Nu is het wat ongunstig, maar de school in de Schoolstraat is niet de laatste paar jaren pas oud.... De heer Verdonk wees er nog op, dat deze kosten met opzet laag gehouden zijn in het voor uitzicht van de nieuwe school. Nadat de voorz. een billijke toe passing had toegezegd, werd het voorstel z.h.st. aangenomen. In de vacature van de heer H. S. v. d. Putte werd de heer A. J. A. Breukel met 17 stemmen (1 blanco en 1 raadslid (dhr. Brokaar) afwe zig) gekozen in de woonruimte commissie. De heer Brouwer zégde de heer v. d. Putte namens de raad dank voor zijn werk in het belang der gemeente verricht. De voorz. sloot zich hierbij aan. Lorren waaien op tafel. Bij het voorstel inzake uitneming uit de administratie van het grond bedrijf van de in complex „Heul- kamp" aangelegde sportvelden (in totaal 6.42.10 ha. met een boekwaar de van 29.989,20, voor „Alphen" en „Alphia", plus reserve velden) vraagt de heer v. d. Meent aandacht van B.- en W. voor de vuilstorting in een put nabij het „Alphia"-terrein. Spr. zag dit gaarne beperkt tot de winter maanden en vroeg de bovenlaag te bedekken met zand. De heer Gesman zei, dat papier en lorren overal in het rond waaien en zelfs veelvuldig op tafel terecht komen bij de heer Jac. P. Boere, die daar een modelboerderij heeft. voorzitter zei het gevraagde toe. Als 26e agendapunt werd ter ver gadering nog toegevoegd een voor stel tot 'het aangaan van een obliga tielening tot een bedrag van f 85.000 ten behoeve van de bouw van een chr. school. De waarde van de grond wordt geraamd op f 76.000,de bouwkosten op f 116.000,ƒ30.000, hiervan kon gevonden worden uit de waarborgsom door het schoolbe stuur te storten. Ongedekt bleef ƒ86.000,Door middel van een obligatielening (tegen 4 in stuk ken van 1000,—/500,— en f 100,—) uitgeschreven door genoemd school bestuur is dit bedrag eveneens ver zekerd. Ter voorkoming van dub bele zegelkosten 637,50) zal de obligatielening rechtstreeks door de gemeente worden gesloten. Dit noemde de voorz. een mooi staaltje van burgerzin om de lasten der gemeente te verlichten. Sprak hiervoor zijn dank uit aan allen die het bedrag bijeenbrachten. De heer Ruijssenaars uitte zijn voldoening over het welslagen. Hij zei, dat dit wellicht ©en reactie is op hetgeen in de vorige raadsverga dering van zijn zijde is geopperd, toen hij B. en W. adviseerde een lening aan te gaan met het R.K. Kerkbestuur voor de verbouwing van zijn school. Weth. Van den Berg was er rap bij, om duidelijk te maken, dat Pro testant Alphen geen injectie behoef de van de heer Ruijssenaars, want op die dag liep hij (weth. v. d. Berg) al met de stukken (inzake de obli gatielening) in de zak. De heer R. nam dit gemoedelijk op en feliciteer de weth. v. d. B. met zijn succes! Tot slot van deze raadsverga dering deelde de voorzitter mee, dat het gemeentebestuur een obligatielening voorbereidt ten behoeve van de woningbouw. Spr. hoopte hiermede eenzelfde weerklank te vinden als de op roep voor de obligatielening ten behoeve van de chr. school. Missicfilm. Pater v. d. Meer van de Witte Paters vertoonde Dinsdag avond voor een bevredigende be langstelling, in de St. Josephzaal films over de missie in Midden-Afri- ka. Een aantal kleurenfilms toonden de flora en fauna van het gebied om de Nijl, en het Afrikaans merenge bied. Een greep werd gedaan uit de serie z.g. instructiefilms, die een beeld gaven van de zeden en ge woonten van de inlandse bevolking, en van het werk en de resultaten der Witte Paters. In de pauze vertelde pater v. d. Meer over de bouw van een nieuwe seminarie. Bij Eindhoven is er een, groot genoeg voor 100 seminaristen. Ingeschreven zijn er echter 200. Een nieuw gebouw werd aangekocht te Santpoort, doch dit moet geheel ver bouwd worden. Daartoe strekt een loterij waartoe een beroep op de aan wezigen werd gedaan. Een leerzame avond, welke ook door de deken en de kapelaans werd bijgewoond.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2