3>e C&idóe (BotVtaiit Nieuwe watervloed over Po-vlakte Frankrijk trekt de buikriem strakker NOGMAALS FATIMA Steeds meer Italianen geruïneerd REGENS BLIJVEN AANHOUDEN Afgedwaald en neerqeschoten Motie van vertrouwen voor Pleven Nieuw olie-plan Mossadeq in hoofdstad van Egypte fZ)e Luap£nöti£ó,tand&(le6nKefiing.en Geen A-bom op Korea Adenauer in Parijs Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 21 NOVEMBER 1951 43ste JAARGANG No. Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. I 5.90. - Advert.! 15 et. p. mm. Telefoontjes 1 1.50 blad van het Vaticaan, heeft in het nummer van Zondag herinnerd aan de opzienbarende mededeling, door kardinaal Tedeschini gedaan bij de sluiting van het H. Jaar te Fatima, de mededeling namelijk, dat paus Pius XII een jaar geleden eveneens merkwaardige verschijnselen aan de zon waarnam, al stonden zij in dra matische kracht achter bij die te Fatima. Het verrassende is, dat het Vati caanse blad op de voor-pagina in gro te opmaak twee foto's afdrukt van het „zonnewonder", dat op 13 October 1917 zich in Fatima afspeelde, twee foto's, waarbij het de verzekering geeft: „la cui origine rigorosamen- te autentica welker herkomst vol strekt gewaarborgd is". Volgens het uitvoerig bijschrift geeft de ene foto de zwarte vlek in de zon weer, „ver oorzaakt door de zeer snelle omwen teling" en de andere de zon bijna aan de grens 'van de horizon, „een stand geheel en al onmogelijk op het uur, waarop de foto's werden geno men, namelijk om precies 12.30 uur 's middags". Deze foto's kunnen op een of andere wijze geretoucheerd zijn of, wat de stand betreft, uit een dal opwaarts genomen zijn, doch op gezag van de „Osservatore", dat in zijn nieuws-geving bijna spreekwoor delijk bedachtzaam en omzichtig is, mag men wel aannemen, dat deze mogelijkheden overwogen zijn, maar uitgesloten werden geacht. Wij heb ben in ieder geval twee betrouwbare foto's voor ons van het zonnewonder te Fatima. Het staat eenieder vrij daaruit zijn eigen gevolgtrekkingen te maken. Het is bij bovennatuurlijk-aandoen de verschijnselen altijd heilzaam, raadzaam, verstandig en voorzichtig, het grootst mogelijke voorbehoud in acht te nemen. In dit voorbehoud gaat het kerkelijk leergezag altijd voorop. Het geeft daarbij de pas aan, in welke de gelovigen veilig kunnen volgen. Van dit voorbehoud gaven we een maand geleden te dezer plaat se op positieve wijze blijk in een voorzichtige beschouwing over de mededeling van kardinaal Tedeschini, en op negatieve wijze enige weken geleden, door een bericht van het A.N.P., dat een tachtig inwoners van het dorp Leunde óók een zonnewon der hadden gezien, niet op te nemen! Destijds bij de bekendmaking van het vizioen van Z. H. op vier achtereenvolgende dagen in de Va ticaanse tuin ging onmiddellijk het gerucht, dat kardinaal Tedeschini, om het huiselijk te zeggen, zijn mond voorbijgepraat had, wat wij ook al destijds van een kardinaal-legaat niet konden aannemen. Sommige bui tenlandse bladen gingen zo ver, te beweren, dat de kardinaal ijlings Fa tima had verlaten, omdat hij uit Rome een wenk had gekregen. De ge ringe ophef, welke een blad als de „Osservatore" van het pauselijk vi zioen maakte het publiceerde slechts op een binnenblad de be faamde rede van de kardinaal scheen aan deze opvatting van „men zegt" voet te geven. Doch nu komt de wijze en voor zichtige „Osservatore" na een maand beraad plotseling voor de dag met twee foto's van Fatima 1917, en een uitvoerig onderschrift over vier kolom breedte, waarin het zon newonder van Fatima kort wordt sa mengevat en tevens het gedeelte van kardinaal Tedeschini's rede, waarin sprake is van het pauselijk vizioen, opnieuw volledig wordt afgedrukt. Even onwaarschijnlijk als het is, dat kardinaal Tedeschini naar Rome werd gewenkt voor een „verma ning", even waarschijnlijk is het, dat de „Osservatore" een wenk heeft ge kregen, op beide wonderbare gebeur tenissen opnieuw de aandacht te ves tigen. Het blad besluit zijn weergave als volgt: „Het staat niet aan ons ge volgtrekkingen af te leiden uit deze merkwaardig-gelijksoortige gebeur tenissen. Maar de tussenkomst van Maria is veelvuldig in de ernstigste dagen van de geschiedenis der Kerk, ook wat betreft wenken gericht per soonlijk aan de Opvolger van Petrus. Alle mensen kunnen slechts bemoe diging en steun vinden voor het heil van hun levenswerkzaamheid en van een christelijk apostolaat, om met brandender ijver die genaden van barmhax-tigheid af te smeken, welke de Moeder Gods beloofd heeft aan een wereld, die boete doet en zich wenst te vernieuwen volgens de God delijke Wet". Het zou onjuist zijn, de indruk te wekken, dat een mededeling in de „Osservatore" zo ongeveer hetzelfde is als een uitspraak „ex cathedra". Men behoeft nóch aan Fatima, nóch aan het Vaticaans visioen geloof te hechten. Uitlatingen, welke wij bij de eerste publicatie van zijden, waarvan men het 't minst zou verwachten, opvingen, wekten echter de indruk, dat bij menig Katholiek een zekere schuwheid bestaat voor nieuwe won deren. Men zat, bij de publicatie er van, er een beetje mee „in zijn maag". Deze schuwheid leek ons nogal ver makelijk. Het gehele Christendom is gegrondvest op onomstotelijke won deren, het leeft geheel en al doortrok ken van het wonder der Werkelijke Tegenwoordigheid en het zal zijn vol einding vinden in een ontzaglijk der, waarbij de (overigens goeddeels theoretische) grenzen van natuur en bovennatuur zullen inéénvloeien. Het zou onverklaarbaar en mis troostig zijn, als in een tijd, waarin de golven zo hoog lopen en de 'gehele Kerk dreigen weg te spoelen, nieuwe wonderen achterwege bleven. Het is eerder te verwachten, dat er nog meer zullen gebeuren tot „be moediging en steun"! Deze bemoediging en steun kan men echter reeds vinden in de ge beurtenissen van Fatima (en van het Vaticaan), waarvan de „Osservatore" terecht opmerkt, dat het zonne-ver- schijnsel des te veelzeggender was, omdat alle 50.000 toeschouwers een geheel ander wonder verwachtten. geen einde nemen. Meende men aanvankelijk, dat het water zou gaan zakken, thans blijkt nieuwe was te zijn ingetreden. Zware regens voeren onophoudelijk nieuwe watervoorraden aan en in de rivieren stijgt het water opnieuw. Bij Turijn, aan de bovenloop, steeg de Po in enkele uren één meter. Tegen tiet vallen van de avond waren het er reeds twee, ter wijl de watermassa's, die door de zijrivieren werden aangevoerd nog steeds groeiden. De vloed is thans aanmerkelijk erger dan die van een week geleden. Over twee dagen wordt deze muur van water in het over stromingsgebied van de beneden-Po verwacht, waar de dijken nu op acht plaatsen zijn bezweken. En terwijl alle aandacht en iedere krachtsinspan ning werd geconcentreerd op het verdronken land tussen de Po en d( Adige, werd nauwelijks honderd kilometer meer naar het Noorden alarm geslagen: Van Udine tot aan de Oostenrijkse grens werd in twaalf steden een zware aardschok gevoeld. DE ONDERGANG IN HET WATER. Over Rovigo, Adria en Cavarzere voltrekt zich thans langzaam het lot van een ondergang door verdrinking. Toen het water langzaam begon te dalen, hoopte men de enkele bewoon bare plaatsen, die Rovigo nog had, te kunnen bewaren. Maar de hele stad stond gisteravond blank, terwijl de grote vloedgolf nog in aantocht is. In Adria steken alleen nog de hoog ten, waarop de kathedraal en het stadhuis zijn gebouwd, boven de wa tervlakte uit. Reddingsboten halen de verkleumde en uitgehongerde be woners af aan zolderverdiepingen en daken. Cavarzere is wel het hardst getroffen. De stad werd tijdens de oorlog vernield door een massaal bombardement uit de lucht. Sinds dien werd Cavarzere opnieuw ge bouwd. Thans steken alleen nog en kele nieuwe daken boven het water uit. „HELPERS" VAN DE WAL IN DE SLOOT. De prefect van de provincie Rovigo heeft bij decreet de ontbinding be- Een transportvliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht is, naar de Ame rikaanse legatie te Belgrado mee deelt, spoorloos verdwenen, nadat het tweemaal onder vuur was geno dat overeenkomst zou vertonen met j men door Hongaarse en Roemeense SCHADE LOOPT IN DE MILLIARDEN. Premier de Gasperi heeft Dinsdag in de Kamer van Afgevaardigden meegedeeld, dat er van een schade van 200 a 300 milliard lire gespro ken wordt. Alleen al de schade aan boerderijen, gebouwen, enz. wordt geschat op 50 milliard lire. Voorts zou voor een waarde van 22,5 mil liard aan dijken, bruggen enz. zyn vermeld. Tenminste 15.200 personen zijn uit het overstroomde gebied gered. Tengevolge van een dijkverzakking ontspoorde een goederentrein te San Pier d'Arena, een voorstad van Ge nua. Hierbij werd een oliepijpleiding vernield, waardoor brand ontstond. Ongeveer 1.000 ton ruwe olie ging verloren, voordat de brandweer na vijf uur het vuur meester kon wor den. AAN DE OVERKANT DER ALPEN. Aan de andere zijde van de Alpen, in Zuid-Frankrijk, zijn de Rhone en de Saone dermate gezwollen tenge volge van de zware regenval, dat de ze rivieren op verscheidene plaatsen buiten haar oevers zijn getreden. Avignon werd gedeeltelijk ontruimd. Vele opgeslagen oogsten van boeren, die aan de Rhóne wonen, zijn verlo ren gegaan. CluetóUomingen in de 3la-u£uhte volen van de communistische „Hulp- comité's". In een toelichting zegt de prefect, dat deze comité's het red dingswerk saboteren. „Herhaalde malen is het voorgekomen, dat door hen militaire hulp werd ontboden naar plaatsen, waar deze hulp overbo dig was. Dit werd gedaan met het doel, de troepen, die de regering voor de hulpverlening ter beschikking heeft gesteld, van het reddingswerk af te leiden. Op andere plaatsen lie ten deze communistische comité's zich kleding en voedsel verstrekken, ten behoeve van bepaalde organisa ties! Zij leggen zich toe op het ver spreiden van valse en alarmerende geruchten, die de verwarring en de angst van de bevolking onnodig ver groten", aldus het decreet. wonderen, zoals die zich vroeger in beroemde Maria-heiligdommen heb ben voorgedaan. Dat de zon met dui zelingwekkende snelheid om haar as begint te draaien en omlaag schijnt grenswachten. Aan boord bevinden zich vier man. Het vliegtuig was op weg naar H0HI Belgrado met een lading levensmid- te storten als een uit'zijn evenwicht delen voor de Amerikaanse legatie, geslagen vlieger, Ls een gebeurtenis, Het kwam Zuid-Slavië binnen uit die geheel nieuw en modern is in de de richting Udine en is boven Lju- geschiedenis van het menselijk ge- j büana nog waargenomen. Het toe- slacht. Voor de Paus kwam het ver-1 stel heeft zich gemeid als „vliegende schijnsel, 33 jaren na Fatima, ^9.^ j boven Zagreb", teen het in werke- lijkheid boven Varazdin vloog, meer onvoorbereid. Het zijn en blij ven onverklaarbare gebeurtenissen, welke de spot drijven met de wetten der natuur, maar dat is met wonde ren altijd zo en behoeft geen reden te zijn tot over-verstandig wantrouwen. Frankrijk gaat versoberen DE MOTIE VAN VERTROUWEN in de Franse regering is gisteravond door de Nationale Vergadering met 246 tegen 228 stemmen aange nomen. Dit betekent, dat de Franse volksvertegenwoordiging accoord gaat met de plannen van minister Pleven tot drastische bezuinigings maatregelen, teneinde te kunnen voldoen aan de zware lasten der herbe wapening. Tegen stemden de Gaulisten, de communisten en een derde deel van de Boerenpartij. De socialisten e.n enkele afgevaardigden van de Boerenpartij onthielden zich van stemming. te geven, er de nadruk op leggende, dat Frankrijk zich geen regeringscri sis veroorloven kan op een ogen blik, dat belangrijke internationale besprekingen aan de gang zijn (zo als in Parijs) of op het punt staan te beginnen (in Rome). Wat dit laatste betreft de ver gadering van de Atlantische Raad, die op 24 Nov. begint beloofde hij, dat Frankrijk geen beslissingen ovep het Europese leger zal nemen, voordat deze eerst aan het parle ment ter goedkeuring zijn voorge legd. CRISIS VERMEDEN. Zaterdag had Pleven de vertrou wenskwestie reeds aangekondigd, omdat bij de behandeling van de eco nomische toestand in het parlement twee grote groepen die anders de re gering plegen te steunen (de gema tigd conservatieve boerenpartij en de socialisten) niet accoord wilden gaan met de versoberingsplannen, die neerkomen op verminderde dollar- importen, mogelijke benzinerantsoe nering en hogere belasting, waardoor dan voorrang gegeven zou worden aan de herbewapening boven de bin nenlandse uitgaven. Doch op het laatste ogenblik be sloten de socialisten zich van stem ming te onthouden, terwijl van de boerenpartij slechts ongeveer een derde tegen stemde. Men |elooft, dat Pleven zijn po litieke leven heeft kunnen redden, doordat velen der afgevaardigden, die eigenlijk hadden willen tegen stemmen, daarvan hebben afgezien om de indruk te vermijden, dat Frankrijk onverschillig zou staan te genover deelneming aan de Weste lijke defensie. Tijdens de zitting van het parle ment kwam het nog tot heftige to nelen ,toen een der afgevaardigden een voorstel deed om de communis tische propaganda te doen staken Doch voorzitter Herriot schorste de vergadering voor 20 minuten. Daarna hernam Pleven het woord met een dringend beroep op de af gevaardigden, hem hun vertrouwen de Hongaarse grens. De piloot was dus de koers kwijt. Waarschijnlijk heeft hij zich ver gist in de loop van twee rivieren, de Drave en de Save. De Save had hij moeten volgen om in Belgrado te ko men, maar doordat hij de andere ri vier als baken koos, is hij boven Hongaars gebied gekomen. Over de radio "vertelde de piloot dat hij be schoten werd. Later hij was in tussen terechtgekomen boven het Zuid-SlavischRoemeense grensge bied werd hij opnieuw onder vuur genomen. Daarop draaide hij en kwam weer boven Zuid-Slavisch territoir. Het is nog niet mogelijk met zeker heid vast te stellen waar het toestel zich bevond, toen men er voor het laatst berichten van ontving. Engeland bestudeert thans een nieuw plan ter oplossing van zijn oliegeschil met Perzië. waarbij de Perzische olie-industrie onder be heer van de Wereldbank gesteld zou wore.en aldus verneemt Reutei in gewoonlijk betrouwbare bron te Lon den De Wereldbank is een internatio naal financieel lichaam, dat volgens de overeenkomst van Brettorv-W jads moest helpen bij ie na-oorlogse we deropbouw en ontwikkeling. Het plan zou zijn voorgedragen door een der lid-staten van de bank die zich ou!< heeft gewend tot de Britse regerirg. Het is echter nog niet bekend, of vooxgestelde regding officieel aan de Perziche regering is voorgelegd. De gehele Po-vallei is door de overstromingen veranderd in één groot meer. De ramp berokkende onnoemelijke schade en is de grootste sinds 1887. H«t aantal daklozen wordt geraamd op 100.000 en verschillende duizenden zijn geïsoleerd. Het juiste aantal doden is nog niet bekend. Op het dorpsplein van Grignano, in de Po-vlakte, moeten de hier verzamelde bewoners rustig afwachten tot ze door reddingsploegen worden ontzet. Deze wenende vrouw heeft man en kinderen verloren. Zij woonde in Rovigo (20.000 inwoners), waar de laatste dijken van de Po doorbroken zijn en waar alle hulpploegen zich concentreerden om de ingesloten bevolking te redden. Woensdagochtend vtroeg is nabij het vliegveld Dum Dum bij Calcutta een vliegtuig van de „Deccan Air ways" verongelukt. Gevreesd wordt, dat geen van de veertien inzittenden het ongeluk heeft overleefd. Onderhoud met Koning Faroek Enige uren na zijn aankomst te Cairo is de Perzische premier Mos sadeq door koning Faroek in audiën tie ontvangen. „Zeer vermoeid" was de ziekelij ke premier uit het vliegtuig gestapt, en toen hij terstond daarna naar het koninklijk paleis was gegaan om het register te tekenen, struikelde hij bijna. Hij moest door twee leden van zijn gevolg ondersteund worden. In zijn hotel ging hij direct naar bed, waar de Egyptische premier, Nahas Pasja, hem in zijn slaapkamer kwam opzoek xn. Gedurende vijftig minuten spraken de beide anti-Britse premiers met Minister Eden heeft gisteravond het Britse Lagerhuis verzekerd, dat er naar zijn mening niet de gering ste kans bestaat op het gebruik van de atoombom op Korea. Eden gaf deze verklaring in ant woord op vragen van ongeruste La- gerhuislëden. Hij was geheel op de hoogte van hetgeen ex-pre nier Att- lee vorig jaar met president Tru man hierover had besproken, en de conservatieve regering onderschreef volkomen, wat Attlee na zijn terug-' keer uit Washington had verklaard n.l. dat niet tot het gebruik van de A-bom besloten zal worden, zon der overleg met Engeland. elkaar in het „Shepherdhotel", waar Mossadeq voor vier dagen zijn intrek genomen heeft. Buiten het hotel verdrong zich voortdurend een grote menigte, die zich te buiten ging aan anti-Britse uitroepen. Doch overal in de stad waar voor de duur van Mossadeq's bezoek de alarmtoestand is afgekon digd patrouilleert politie. IN ISMAILIA. Verder naar het Zuiden in Egypte heeft een „vriendschappelijk onder houd" tussen de Britse opperbevel hebber, gen. Erskine, en de Egypti sche gouverneur van Ismailia tot re sultaat gehad, dat de Egyptische po litie in deze „terreurstad" geen wa pens meer draagt, doch alleen knup pels. Britse politie houdt nu overal de wacht, totdat alle gezinnen van Brit se soldaten zijn geëvacueerd. Deze evacuatie, die vandaag begonnen is, zal een dag of vijf duren. PLANTER VERMOORD. Bij Malang is Zaterdagochtend de 57-jarige planter A. J. de Wit, van de suikeronderneming Kebon Angoeng door twee ontslagen leden van het personeel met een klewang om het leven gebracht. C«cn grote verwachtingen Dc West-Duitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauei\ en de Ameri kaanse hoge commissaris in West- Duitsland, John Maccloy, zijn Dins dagmiddag te Parijs aangekomen, waar zij met de ministers van bui tenlandse zaken der Westelijke Gro te Drie besprekingen zullen voeren. Vóór zyn vertrek uit Bonn had Adenauer verlaard, dat hij „geen grote verwachtingen" had van de Parijse conferentie. MINDEZENTY'S PALEIS NU RADAR-STATION. Volgens het Britse Zondagsblad „Sunday Times" is van het paleis van de bisschop van Esztergom, waar kardinaal Mindszenty tot zijn gevan genneming resideerde, een radarsta tion gemaakt. Het paleis staat op de top van een heuvel. Dit radar-station is er slechts één van een hele reeks, die door de Russen langs het „IJze ren Gordijn" is aangelegd. De wapenstilstandsbesprekingen te Panmoenjon worden gehouden in deze Koreaanse hutten. Eén der Amerikaanse deelnemers, admiraal Arleigh A. Burke verlaat net de vergadertent na een der besprekingen. Door de be schuldiging dat de Communisten 5000 Amerikaanse krijgsgevangenen ge dood zouden hebben, dreigde de besprekingen tot een voortijdig einde te komen. CANADESE TROEPEN ONTSCHEEPT. De eerste 1500 Canadezen, bestemd voor de verdediging van West-Euro pa zijn vannacht om 2 uur met het s.s. „Fairsea" in de Rotterdamse ha ven aangekomen. Omstreeks half acht vanmorgen werd aan de Merwehaven een begin gemaakt met de ontscheping van deze militairen, die onder bevel zul len komen te staan van generaal Eisenhower. Ongeveer één vierde van de nu ontscheepte militairen heeft deelge nomen aan de bevrijding van ons land. Ongeveer 1200 mannen namen vanmorgen deel aan de parade en de overigen specialisten gingen regelrecht naar Duitsland. Er zouden vandaag vijf treinen rij den om de Canadezen naar hun nieu we standplaats te brengen. Bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van minister Van Maarseveen, Donderdag a.s. te Utrecht zal H. M. de Koningin wor den vertegenwoordigd door haar ka merheer in buitengewone dienst jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen van Eckhart. Langere Kerstvacantie De precaire toestand van de brand- stoffenpositie heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen doen besluiten de a.s. Kerst vacantie van alle rijksscholen voor gewoon lager onderwijs, voortgezet lager onderwijs, uitgebreid lager on derwijs, nijverheids, middelbaar en hoger onderwijs met een week te verlengen. De minister heeft de be sturen der bijzondere scholen met klem verzocht voor de onder hun be stuur staande scholen een gelijke maatregel te nemen. DE Gister heeft de K. L M. voor het eerst sedert haar oprichting bir.nen een jaar de milliardste passagiers- kilometer gemaakt. Zoals bekend is de „passagierskilometer" de eenheid die voorstelt het veiwoer van een pas sagier over een kilometer. De pjjl van een dwaas is spoedig afgeschoten. Shakespeare.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1