DUINSTREEK Vuurbollen langs de Hemel Afval van verre kometen MAANDAG 19 NOVEMBER 1951 LNvanoo Hsaisn gn EERSTE BLAD PAGINA 3 BODEGRAVEN PASTOOR JANUS 12 JAAR IN BODEGRAVEN. Zondag jl. werd het feit herdacht, dat pastoor W. P. J. Janus 12 y, jaar geleden van zijn voorganger pastoor A. W. Lühn het pastoraat overnam over de St. Willibrordiusparochie te Bodegraven-Zw'dam. De plechtige Hoogmis werd door de jubilaris zelf opgedragen voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der parochie. Hierbij werd de pastoor geassisteerd door de beide kapelaans, de weleerw. heren A. de Greef en A. Harding. Na deze plechtigheid vond in het Parochie huis een intieme huldiging plaats. Uit naam van het Kerk- en Arm bestuur en namens alle parochianen, waarvan velen aanwezig waren, sprak kap. De Greef een feestelijk woord, nadat de combinatie kerkkoor en dameskoortje een meerstemminge cantate keurig had uitgevoerd. Deze cantate was: „Priester in eeuwig heid" van pater H. Ciemens S.M.M. Kap. De Greef ging uit van 't woord van Paulus: „Denkt aan uw leidslieden, die U voorghan in het geloof". Spr. herinnerde aan de ja ren in Dachau, waar de jubilaris on getwijfeld vele verdiensten voor de parochie had vergaard, aan 't 40- jarig priesterfeest van pastoor Janus, dat o.a. met een revue gevierd was, en aan 't parochiebelang dat de jubi laris zo zeer ter harte lag. Spr. noem de het gebed der parochianen reeds een net te meten geschenk, maar meende, dat ook een stoffelijk hul deblijk niet achterwege kon blijven. De pastoor nog 'n 12 y2-jarig pas toraat toe te wensen, leek wel wat moeilijk, maar nog heel wat jaartjes in Bodegraven met succes onder zijn kudde te werken, was toch wel geen overdreven wens. Hierna overhandigde een kleine peuter aan de feesteling een couvert met inhoud, het geschenk der paro chie. De pastoor sprak daarna een kort woord van warme dank, en ging nog even op Paulus' woord verder, en benadrukte nog eens de waarde van een diep geloofsleven. Bijzonder dankte hij ook de zangers en zan geressen, en hij wilde graag de mooie tekst ontvangen. Een lange keten parochianen kwam daarna pastoor Janus de hand druk ken. BOSKOOP feit een serenade kwam brengen. Beide oudjes waren zichtbaar ont roerd door zoveel eerbetoon, vooral toen een woordvoerder de muzikale wensen vergezeld liet gaan van een mondelinge. Bij alle goede wensen, welke zij in ontvangst hadden geno men, was dit wel een van de mooiste. Brand in opslagplaats van station N.S. Zaterdagavond, even na ^2 uur, werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in het station der N.S. De brand bleek te zijn ont staan in een opslagplaats, waar ba len stro waren opgeslagen. Het vuur greep in dit brandbare materiaal zeer snel om zich heen. Door perso neel van Citosa, welks garage tegen over het station is gelegen, was eerst getracht de brand met schuimblus- sers meester te worden, hetgeen ech ter niet gelukte. Daarom werd in allerijl de brandweer gewaar schuwd. Deze was met twee spuiten spoedig ter plaatse, waarna het vuur kon worden bedwongen. De gehele voorraad stro was door het vuur en het water beschadigd. Belangrijke verkeersverbetering. Dank zij de bemoeiingen van de dienst der Prov. Waterstaat behoort de penibele verkeerssituatie in Den Ham, nabij de hefbrug, tot het ver leden. Het bestaande rijwielpad, dat naast de verkeersweg is gelegen, en dat voorheen niet als zodanig ver plicht was, is thans verbeterd cn zal nu worden voorzien van de be leende borden (verplicht rijwielpad). Voorts is voor zover mogelijk, naast het rijwielpad, een pad voor voet gangers aangelegd, hetgeen tot nu toe ontbrak en waardoor de meest gevaarlijke situaties voorkwamen. Ook voor het overige verkeer is dit een grote verbetering, aangezien de wielrijders nu niet meer op de grote weg mogen komen. In het vervolg zal nu op de betreffende bepalingen nauwlettend worden toegezien. Einde van modder-tijdperk. Van hun blijdschap over het gereed ko men van de nieuwe Zuidkade heb ben de bewoners van dit stukje Bos koop Zaterdagmiddag jl. bij de door de buurtvereniging „Het Zuiden" ge- ensceneerde heropening van deze weg, ten aanschouwe van talrijke andere plaatsgenoten, duidelijk blijk gegeven. De periode van modder cn ander ongerief behoort voor de be woners van deze buurt tot het ver leden. Het bestuur van genoemde buurtvereniging deed de aardige vondst, de heropening te doen ge schieden, door de oudste bewoner van de Zuidkade, tevens oudste man nelijke inwoner van Boskoop, de bij na 90-jarige F. Colla, met medewer king van de „Harmonie Excelsior". Voorafgegaan door de muziek, reden een drietal auto's, waarin het be stuur van de buurtver. en het echt paar Colla, naar de vernieuwde weg, waar de heer van Wijk als voorzit ter enige waarderende woorden sprak en vervolgens de heer Colla verzocht het I nt te willen doorknip pen. Dit deed de vitale oude heer onder het uitspreken van de wens, dat op de vernieuwde weg nimmer ongelukken zouden mogen gebeuren. HAZERSWOUDE AUTO IN DE SLOOT. I Zaterdagmiddag te omstreeks 1 uur reed een luxe-auto over de Provin- i ciale weg nabij de spoorwegover- gang. Door onbekende oorzaak raak te de chauffeur de macht over het stuur kwijt en reed plotseling door de links naast de v/eg staande be planting de sloot in. De bestuurder, die alleen in 't voertuig was gezeten, had de tegenwoordigheid van geest, op het moment dat de auto even bleef hangen in de beplanting, vlug uit zijn auto te springen Direct daar op kantelde de auto het water in. De firma P. Slootweg, garage-hou der, wist met behulp van een kraan wagen de auto v.eer op het droge te krijgen. De bestuurder kwam er met de schrik en enkele ontvellingen af. De auto werd nogal beschadigd. Pastoor JJ. Lauwrier te Boskoop benoemd Tot pastoor van de parochie van de H. Jan de Doper te Boskoop is .be noemd pastoor J. J. Lauwrier te Amsterdam. Pastoor Lauwrier werd geboren 6 April 1891 en in 1918 priester gewijd. Hij was achtereenvolgens .kapelaan te Oegstgeest en Vlissingen. In 1920 volgde zijn benoeming tot leraar aan het klein-seminarie te Hageveld, waar hij tot 1938 verbleef. In dat jaar kwam de benoeming af tot pas toor te Bennebroek. Drie jaar later, in 1941. ging pastoor Lauwrier naar de parochie van O. L. Vr. van de H. Rozenkrans in de Jac. Obrecht- straat te Amsterdam Z., waar hij tot nu toe bleef. De Amsterdamse parochie, die elf duizend zielen telt, vergde een zeer grote inspanning van de pastoor en nadat hij "dit jaar enkele operaties had endergaan. meende hij, dat de grote verantwoordelijkheid beter zou kun nen worden gedragen door een jon gere priester. Op eigen verzoek werd de pastoor door de bisschop overge plaatst naar een parochie, die ge rekend naar het aantal parochianen beter voor zijn kracht geschikt is. Gouden bruidspaar. Het was voor het gouden bruidspaar J. Ro denburgBosman Zaterdagmiddag e grote verrassing toen de Bos- l koopse Harmonie „Excelsior" het I ter gelegenheid van dit heugelijke HILLEGOM R.K. Vrouwenbeweging. De afd. Hillegom hield een goed bezochte ledenvergadering. De presidente, mevr. KoppersGroot, deelde o.m. mede, dat het aantal leden tot 300 is gestegen. Toch spoorde zij krachtig aan tot blijvende propaganda. Hierna werd opgevoerd: „Suurke Perdaems", spel van Jac. Keepers. De toneelgroep „De Schijnwerper" uit Amsterdam leverde schitterend spel. De g.a., pastoor Kosters, sprak het slotwoord. Priesterfeest. Op Zondag 2 Dec. zal kapelaan J. H. M. van Vliet van de St. Joseph-parochie zijn koperen priesterfeest vieren. Gebaren: dochter van L. A. War merdam en P. Gouwen; d. van L. de Vries en W. van den Berg; z. van H. Roeland en G. Koeslag; d. van C. C. Disseldorp en G. van Dijk; d. van W. F. van Dam en J. C. Rusman; z. van H. Mooij en C. Elderbroek. Getrouwd: Th. J. van Lierop en M. M. van Leeuwen. LEIDSCHENDAM JUBILEUM-TENTOONSTELLING VAN K.A.B. GEOPEND. „Zegenrijk was en is de arbeid van de K.A.B. Door hard werken en on geëvenaard doorzettingsvermogen heeft de Leidschendamse K.A.B. een plaats ingenomen, waarvoor iedere weldenkende groot respect moet heb ben en waarop de arbeider trots kan zijn". Aldus burgemeester H. Banning in zijn rede ter gelegenheid van de ope ning van de jubileum-tentoonstelling, welke de inzet vormde van het 40 jarig K.A.B.-bestaansfeest. Voor deze opening had zich een aantal dames en heren verzameld in het patronaat. Tot hen behoorde ook de mede-oprichter en eerste voorzit ter van de afd., de gemeente-secreta ris, de heer H. J. van Delft. Nadat de voorz., de heer A. Lange- veld, allen welkom had geheten, be sloot hij zijn openingsrede met de wens dat de feestelijke herdenking een mooi sluitstuk moge zijn op veer tig bestaansjaren, maar bovenal moge het feest allen inspireren en begees teren voor de mooie idealen en moge het ieder tot het besef brengen dat we elkaar in de toekomst zo hard no dig hebben bij het vele werk dat nog wacht. Vervolgens werd de ere-wyn rond gebracht en hield de burgemeester de openingsrede van de tentoonstel ling,welke een overzicht geeft van de katholieke arbeidsbeweging in al haar geledingen. De werkzaamheid van elke afdeling is aanschouwelijk voorgesteld en een resultaat van huis vlijt en vrije tijdbesteding. Gesierd met de banieren van de onderafdelin gen geeft de tentoonstelling een al leszins harmonieus geheel en het is voor ieder van belang deze expositie te gaan zien. De volgende Zondag wordt het 40 jarig jubileum met enige feestelijke bijeenkomsten voortgezet. DIRECTEUR GEMEENTEWERKEN IN DE KERK OVERLEDEN. Toen de heer T. E. M. Mudde, di recteur van gemeentewerken, zich gistermorgen voor de H. Mis van 12 uur in de kerk van St. Martinus te Voorburg bevond met zijn echtge note naast hem, werd hij onwel en stierf na enkele seconden, waarschijn lijk tengevolge van een hartaanval. Zijn echtgenote raakte yan de schrik buiten bewustzijn, toen haar man geen tekenen van leven meer gaf. Onmiddellijk werd nog het H. Olie sel toegediend. Zover bekend liet de gezondheid van de heer Mudde niets te wensen over, hoewel naar zijn medewerkers menen, de thans overledene de laatste maanden niet meer zo vitaal was als voorheen. De heer Mudde bereikte de leeftijd van 54 jaar. Dronken bromfietser. Gister avond patrouilleerde de politie op de Westvlietweg en ontdekte daar een dronken bromfietser v. d. Z. uit Kwintsheul. Hij werd aangehouden. Overbrenging naar het politiebureau ging met grote moeilijkheden ge paard daar v. d. Z. zich met afle macht verzette. Hij heeft echter zijn roes op het politiebureau uitgesla pen en is daarna vrijgelaten. De bromfiets werd in beslag genomen. LISSE ST. NICOLAAS OFFICIEEL ONTVANGEN TEN GEMEENTE HUIZE. St. Nicolaas is dit jaar waarschijn lijk vroeg uit Spanje vertrokken, want Zaterdagmiddag reeds kwam hij te Lisse aan met zijn boot in de haven Ondanks deze vroege aankomst was de jeugd natuurlijk aanwezig om de H. Man te ontvangen met St. Nico- laasliedjes, waarbij de plaatselijke muziekkorpsen medewerking ver leenden. Nadat St. Nicolaas was ver welkomd werd hij naar het gemeente huis gereden, waar burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf een welkomst woord sprak en voor Lisse 200 wo ningen vroeg. In zijn antwoord liet St. Nicolaas uitkomen dat hij vreesde, dat de bur gemeesters-wens wel een wens zou blijven. Vervolgens richtte St. Nico laas zich tot de jeugd en zeide, dat hij tot zijn schrik had vernomen, dat de Lisser jeugd zich wel eens te bui ten ging aan het vernielen van plant soenen, straatlantaarns enz. Dit vond Sint spijtig en hij vermaande hen dit in den vervolge na te laten. Tot slot bracht de Sint dank voor de prachti ge ontvangst, waarna een rijtoer werd gemaakt door de straten. Aanbesteding. De uitslag van de gehouden aanbesteding voor dc aan leg van de GrevelingstraatIndus triestraat is als volgt: fa. Gebr. Schelvis, Heemstede 30.990. Aann.bedr. G. W. Polderman, Spaarn- dam 33.999.Reef's aann. Mij. N.V. Voorburg 34.900.Aann.bedr. M. P. Hol, Gouda ƒ30.890.—; C. A. Lan- geveld, Alphen a. d. Rijn 32.750. fa. S. v. 't Verlaat en Co. Zeist ƒ31.340.Higler. Hendrikse en Co. Soest ƒ39.640.J. Mens, Lisse ƒ39.197.—; N.V. v.h. Gebr. Hogen- berk Laren ƒ43.286.fa. Versluis en Zn.. Bodegraven 25.885.J. M. Samson, Oegstgeest f 51.000.N.V. N.B.M. Zaandam, Zaandam 31.900. N.V. Kennemerland, Heiloo 48.770. Gebr. Wagenaar, Loenersloot 38.900.Gebr. Wagenaar .900. 38.900.—; Tb. Kret, te Noordwijk 30.762.—; v .d. Vende en te Beest, Haarlem 29.430.—; fa. v.h. A. P. Volker, Sliedrecht ƒ33.270.—; C. J. Rosland, Assendelft ƒ35.771.De gunning is aangehouden. NOORDWIJK Geboren: Albert N. zn van S. v. d. Werf en A. J. v. Os; Joseph M. zn van W. Boortman en A. M. Peterse, Leonardus H. C. zn van W. H. M. Koelewijn en E. G. Hachmang; Adrianus P. zn van W. L. v. d. Meer en A. v. Zonneveld; Nicolaas Th. P. J. zn van L. Th. v. d. Mey en C. J. v. d. Ploeg; Hendrikus W. zn van B. H. Bakker en E. Chr. Braun; Leonar dus J. zn van J. M. Huybers en C. Uytewaal; Loesje dr van J. Haze- noot en P. M, Noordermeer. Ondertrouwd: Jan Stoop 33 j. en C. J. M. v. d. Linden 26 j. Getrouwd: A. J. Vink en M. A. Westerop; P. v. d. Zwart en N. Smit; J. G. M. v. d. Bosch en A. E M. van Went. VOORSCHOTEN Jubilerende zangers gehuldigd PRO ECCLESIA VOOR DE HEER LAKEMAN. Het kerkbestuur en de zangers van de parochie van de H. Laurentius te Voorschoten hebben gisteren de he ren M. C. Lakeman en P. v. Vliet, die 40 jaar aan het koor waren ver bonden, gehuldigd. Tijdens deze huldiging deelde pas toor van Bemmelen mede, dat de ju bilerende directeur, de heer Lake man, voor zyn verdiensten was begif tigd met het gouden kruis „Pro Ec clesia et Pontilice". De pastoor noem de de heer Lakeman een trouw me dewerker in de parochie en wees op de verdiensten van .de jubilaris, die behalve veertig jaar koorzanger ook 38 jaar directeur van het koor was geweest, zijn werk voor SVLV, het Wit-Gele Kruis en het werk verricht als penningmeester van het Kerkbe stuur. Pastoor v. Bemmelen wees er in zijn huldigingstoespraak op, dat veertig jaar trouw zanger zijn een hele prestatie is, hij dankte de beide heren voor het voorbeeld gegeven aan de jongeren. Iets beginnen is nooit zo moeilijk als iets voihouden. De prestaties van een zangkoor zijn zeer belangrijk bij de viering van kerkelijke feesten. Namens het kerk bestuur bood hij beide heren bloe men aan. De heer Lakeman uitte zijn gevoe lens van dankbaarheid en memoreer de, dat hij er ongeveer 8000 repeti tie-uren en 8000 kerkuren op heeft zitten in deze periode van veertig jaar. De pastoors hadden hem by het werk steeds de vrije hand gela ten, waarvoor hij zeer erkentelijk was. Met het koor kon prettig wor den samengewerkt en de meeste re petities waren voor hem dan ook een ontspanning geweest. Met de onderscheiding was hij zeer blij en hij liet deze terugvallen op het ge hele koor. De heer v. Vliet gaf ook in een geestig speech je zijn dank te kennen voor de huldigingswoorden van de pastoor en haalde menige oude her innering op, speciaal uit de tijd dat hij van de heer Lakeman les had ge had, wat menige lachpartij tenge volge had. Namens de zangers bood tenslot te de heer H. J. Baars de heer La keman het boek van dr. Bernet: Mu- ziekgeschiednis aan en de heer van Vliet een pul van Delfts Blauw ver gezeld van raadgevingen waarvoor het ding allemaal gebruikt kon worden. De dames werden vereerd met bloemen. OEGSTGEEST Toneeluitvoering K.A.B. Het waren er velen, die gisterenavond opgingen naar het parochiehuis ter bijwoning van de toneelavond, die de K.A.B. organiseerde en waarop de toneelvereniging „St. Prancra- tius" uit Sassenheim het toneelspel van Ko Keepers „De weg tot Elkan der" met succes opvoerde. De K.A.B. heeft hiermede een gelukkige keuze gedaan, want niet vaak zal een to neelspel zo zeer de aandacht gespan nen houden als gisterenavond. De toneelgroep bewees, dat zij over uit stekende krachten beschikt, die zich volkomen in hun rol weten in te le ven. Alle spelers van fabrieksdirec teur tot fabrieksarbeider brengen wij gaarne onze lof, waarbij nog opge merkt dient te worden, dat décor en grime, alsmede de door de firma Caspari, belangloos verzorgde, to neelaankleding ook bijdroegen tot het succes van deze avond. De voorz. der K.A.B., de heer Döf- ferhof opende de avond en verheug de zich pastoor Looijaard alsmede de kapelaans Keyzer, Wüst en de Bot te mogen verwelkomen. Moge de K.A.B. met deze avond haar doel, n.l. uitbreiding van het le dental bereiken. SASSENHEIM Filmavond Zoals in vele andere plaatsen in de omgeving werd ook in Sassenheim een filmavond gehouden georganiseerd door de paters van de congregatie van Lavigerie. Na een kort openingswoord van een der paters werd het eerste gedeelte van de film „Afrika's Meren" ver toond. Hierin kon men genieten van de prachtige fauna en flora van Afri ka. De hoofdfilm „Dreigende gees ten" was zeer interessant cn gaf een duidelijk beeld van het mnsdadige werd der tovenaars. Tot slot werd 't tweede gedeelte van Afrika's Me ren" vertoond. VOORHOUT Roode Kruis afd. Rijnland. In het Parochiehuis gaf het Roode Kruis een goed verzorgde filmavond. De heer J. Baumann, voorz. van de afd. Rijnland, mocht o.a. de burgemees ter, de beide wethouders, de gemeen te-secretaris en dokter Bots, welkom heten. Hij verheugde zich, dat zo ve len belangstelling hadden voor het werk van het Roode Kruis. De afd. Rijnland was een slapende afd. wel ke eerst na de bevrijding weer tot activiteit is gekomen en thans 1200 leden telt. Met Voorhout was er nog geen contact. Spreker richtte zich daarom tot de jongeren zich op te geven voor de transportcolonnes of als helpster. Een volk moet paraat zijn. Vele ga ven zich op als lid. Hierna werden 3 films vertoond over het werk der transportcolonnes, het werk der helpsters en het be zoek van de Koningin aan Friesland. In de pauze sprak de burg. drs. C. N. de Graaff nog een aanmoedigend woordje. Een zeer boeiende op hoog peil staande Zweedse film besloot deze belangrijke avond. De heer B. J. C. van Werkhoven slaagde te Haarlem voor het examen vakbekwaamheid als detailhande laar in melk, boter en kaas. WASSENAAR Beveiliging route Groot Hasebroek- seweg—Stoeplaan Onlangs heeft de Toeristenbond ANWB de gemeen te Wassenaar gewezen op de moei lijkheden, welke het verkeer onder vindt op de samenkomst van het Wilhelminaplein en de Buurtweg met dc drukbereden route Groot Ha- aebroeksewegStoeplaan. Thans kan de ANWB mededelen dat de gemeente Wassenaar heeft be sloten de ronde ligging van de rij baan in de buitenzijde van de bocht Groot HasebroeksewegStoeplaan te verminderen en hier een witte as- streep aan te brengen. Voorts zal de klinkerbestrating tussen de rails en de rijweg worden opgehaald en zal het perron van de tramhalte ..De Kievit" enige meters naar het Zui den worden verplaatst. ZOETERMEER Mond- en Klauwzeer. In deze gemeente hebben zich tot dusverre 48 gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan. Regelmatig worden nieuwe gevallen aangegeven. In en kele gevallen is echter ook weer aan gifte van herstel gedaan. LEIDEN Krijgt Leiden de Colgate-fabriek IN SIGARENFABRIEK VAN EDELACHTBAAR. Er bestaan plannen de Colgate- Palmolive Handelsmaatschappij N.V. te Amsterdam, over te plaatsen naar Leiden. Reeds bevinden zich de on derhandelingen over aankoop van het gebouw van de voormalige Edel achtbaar Sigarenfabriek aan de Oos terkerkstraat, in vergevorderd sta dium. Wanneer men inderdaad tot over eenstemming komt, ligt het in de be doeling het gehele bedrijf uit Amster dam naar Leiden over te plaatsen, met uitzondering van de te Wormer- veer gevestigde zeepfabriek. Van de 80 man Amsterdams personeel zal een gedeelte overgaan naar Leiden, om de productie van toilet-artikelen voort te zetten. Na wij hedenmorgen vernamen, zijn de onderhandelingen nog niet ten einde, zodat deze over plaatsing naar Leiden nog niet vast staat. LAATSTE DIOCESANE DISTRICTSVERGADERING W.K.A. Bestuur voor Zuid Holland benoemd Het Werkverband Katholiek Ama teurtoneel in het bisdom Haarlem heeft Zaterdag te Leiden de diocesa ne distriervergadering gehouden. Be halve een aantal toneelverenigingen uit alle delen van het diocees waren alle kringbesturen aanwezig. De ver gadering stond onder voorz.schap van de heer C. P. Weel uit Groote- brcek. In verband met de nieuwe indeling van het WKA in provinciale afdelingen was dit de laatste dioce sane distr. vergadering. Op deze vergadering werden be noemd tot bestuursleden van de pro vincie Zuid Holland de heren: J. Co- li, Den Haag (voorz.); A. V. Gadella, Stompwijk (vice-voorz.); D. Ie Feber Leiden (secr.); R. Koeleman. Delft WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). OPKLARINGEN. Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien en ook flinke opklaringen. Overwe gend matige Zuid-Westelijke wind. Iets lagere temperaturen vooral 's nachts. 20 Nov.: zon op 8.07 en onder 16.44. maan op 22.34 en onder 13.32 uur. (Penn.); Ui. Miltenburg. Rotterdam (2e secr.). Tot leden van het landelijk hoofd bestuur werden benoemd D. Ie Feber te Leiden en Wïm Lonis te Amster dam. De diocesane WKA bibliotheek, die zich verheugt in een toenemende bloei blijft voor Zuid- en Noord Holland op dezelfde voordelige wijze als tot nog toe doorwerken. De bi bliotheek Ls gevestigd te Warmond (Kerkdam 1) en staat onder toezicht van beide prov, besturen. Officiële overdracht van bestuur vindt plaats oo 1 Januari 1952. Tot die datum neemt het afgetreden dio cesane bestuur de bestuurswerkzaam heden waar. Haast niet mogelijk..,. Twee geallieerde piloten in het Verre Oosten zijn er in ge slaagd, het bijna onmogelijke te presteren door een vliegtuig van een kameraad, die bewusteloos was geraakt, met de v'eugeltop- pen van hun toestallen te bestu ren, aldus een officiële verkla- rfing, uitgegeven door de lucht macht in het Verre Oosten. De twee piloten vlogen naast het onbestuurde toestel en tikten het met hun vleugeltoppcn steeds in de t;oede richting, als het een verkeerde koers begon te nemen. De twee piloten hiel den dit zolang vol tot hun kamp- raad weer tot bewustzijn geko men was en zelf zijn toestel kon laten landen. Laatste Berichten MINISTER VAN MAARSEVEEN f Het is dc regering op dit ogenblik nog niet mogelijk nadere medede lingen te doen over het tijdelijk be heer van het departement van Bin nenlandse Zaken. Het bestaande Ko ninklijk Besluit voor de vervanging van ministers bij afwezigheid of ver hindering is uiteraard niet uitge vaardigd met het oog op dc omstan digheid als zich die thans voordoet, zodat de ministerraad zicli heden middag over het interimaat zal moe ten beraden, teneinde aan H. M. de Koningin een voordracht te kunnen doen. In overleg met de voorzitter van de Tweede Kamer is besloten de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken, welke op de agenda voor deze week stond, tot nader order uit tc stellen. „Vuurbol boven Dordrecht", „vuurbol gezien tc Doorn", „zeven vuurbollen waargenomen in Mexico" en wie denkt dat hij iets verder denkt dan do meeste mensen, denkt bij het woord Mexico meteen aan de atoomproeven in het betrekkelijk naburige Las Vegas. Intussen is dc gedachte aan samen hang tussen de atoombom-experimenten en de verschijning van die „vuur bollen" erg laag-bij-de-gronds, vooral in letterlijke zin. De laatste vertonen zich namelijk in de hoogste lagen van onze dampkring en de oorsprong van deze meteoren dat zijn het ligt nog veel verder weg. De naam vuurbol doet wat schrik wekkend aan; in feite betekent deze niets anders dan dat het een vrij grote meteoor is, waarvan men dus op aarde een helderder lichtschijnsel ziet dan van de meeste „vallende sterren", zoals ze in de volksmond heten. Men kan ze beschouwen als afvalproducten van kometen, steen gruis dat door een komeet is achter gelaten. Maar omdat het nu eenmaal een beweging heeft, houdt het die, want er is in het heelal niets om die af te remmen. Zo komt het dat me teoren banen beschrijven, zoals elk ander hemellichaam. Sommige der meteoor-zwermen zijn moeilijk als zodartig te herkennen, van andere is de baan echter bekend; dit is bij voorbeeld het geval met de Tauri- den. De vuurbollen die wij om deze tijd van het jaar op aarde zien, be horen namelijk tot deze zwerm me teoren, die alle aan de hemel uit de richting van het sterrenbeeld de Stier (wetenschappelijke naam: Tau rus) schynen te komen. Daaraan danken zij hun naam. Zij beschryven in werkelijkheid een langgerekte elips om de zon, die zij in drie jaar en vier maanden doorlopen. Elk jaar in October, November passeert de aarde de baan der Tauriden. Afvalproducten van kometen dus. En de kometen zelf? De jongste the orie over hun herkomst is van onze landgenoot prof. dr J, H. Oort uit Leiden. Volgens hem behoren de ko meten van huis uit tot een kosmi sche stofwolk, die zich op honderd duizend astronomische eenheden af stand van de zon bevindt. „Astrono mische eenheid" (A.E.) is een in de sterrenkunde gebruikelijke lengte maat, betrekking hebbend op de af stand zon-aarde, ongeveer 150.000.000 km. De oorsprong der kometen zal men dus volgens Oort moeten zoe ken op 100,000 maal 150.000.000 ofte wel vijftien billioen kilometer van hier. Ter illustratie: Pluto, die tot nu toe wordt beschouwd als de verste planeet van ons planetenstelsel, heeft een gemiddelde afstand tot de zon van zes milliard km. Oorts „ko- metenwolk" ligt dan nog eens 2500 keer zo ver weg! Het „losschieten" van de kometen, in dc richting van ons planetenstelsel, zou dan worden veroorzaakt door een passerende ster, die in de „kometenwolk" dei ning veroorzaakt, zoals een auto op een zandweg. Men moet zich echter de dichtheid van zo'n kosmische wolk veel en veel geringer voorstel len dan die van een stofwolk die door een auto wordt opgejaagd. Wie, zonder sterrenkundige scho ling, toch dc wetenschap wil die nen, leggc zich eens toe op dc waar neming van meteoren cn notere dit adres: Werkgroep Meteoren van de Vereniging voor Weer- en Sterren kunde p/a Sterrenwacht. Utrecht. Men is daar altijd dankbaar voor mededelingen over gedane waarne mingen. Ziet men een meteoor aan de hemel verschieten, dan kijkc men vooral goed op zijn horloge. Behalve tijdsbepaling is evenzeer plaatsbepa ling aan de hemel van belang, rich ting van de meteoor, lengte van zijn baan, duur van nagloeing van het lichtspoor, helderheid (te vergelijken met b.v. Jupiter, Venus, dc maan of een bekende ster), kleur van het licht c.d. De lengte van de baan kan men natuurlijk alleen in graden op geven. Ter oriëntatie diene dat de middel lijn van de volle maan ongeveer een halve graad bedraagt. Ziet men dus een meteoor een streep trekken, die zolang is dat men er twintig volle manen naast elkaar op zou kunnen plaatsen, dan is de meteoor-baan tien graden lang geweest. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 19 November. Vee Aanvoei' 1594 waarvan 1064 vette koeien en 530 varkens. Prijzen: Vette koeien 2.40—2.52, 2.20—2.30 en 1.90—2.10, varkens 2.17, 2.14 en 2.05 per kg. levend gewicht. Vette koeien aanvoer zeer ruim, handel traag, niet geheel prijshoudend; var kens aanvoer groter, handel tamelijk, prijzen iets lager.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3