Faroek geeft niet thuis Roemenië aan de kaak Verschillende schepen in nood Boekhouder beroofd Hazerswoude (Gr.) hoorde nieuwe mis van Albert de Klerk Een vraag van uitbreiding van aantal Kamerleden MAANDAG 19 NOVEMBER 1951 OE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Moreel verval in Amerika Amerikaanse R.K. kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen hebben Zaterdag verklaard, dat „de morele verwordingin het openbare leven de V.S. bedreigt met hetzelfde \erval, waaraan oo'c hei Romeinse keizerrijk te gronde is gegaan. In een verklaring, na afloop van hun jaarlijkse vergadering uitgegeven, veroordelen de katholieke hoogwaar digheidsbekleders het beginsel, dat in de politiek „alles geoorloofd is''. Een functionaris, die op oneervolle wijze van zijn functie profiteert is niet beter dan een gewone dief, aldus de verklaring, die er aan toevoegt, dat de wereld van heden geplaatst is voor dezelfde vraagstukken als die waarvoor het Romeinse rijk zich ge steld zag n.l. „barbarendom buiten cn verfijnd materialisme en moreel \erval binnen zijn grenzen". Verwarming met atomen Engeland is als eerste land ter we reld begonnen atoomenergie te ge bruiken voor de centrale verwar ming. Het water van de grote atoom oven te Harwell in Berskhire, wordt naar een nabijstaand gebouw ge pompt en daar in de centrale ver warming voor 80 vertrekken ge bruikt. Proefnemingen met dit ver warmingssysteem hebben een volle dig succes opgeleverd. Er bestaan plannen om nog twee gebouwen te Harwell op die manier te verwar men. De atoomradiatoren leveren evenveel warmte als 200 grote elec- trische kachels. Het ministerie van Bevoorrading heeft bekend gemaakt, dat het sys teem eenvoudig is maar niet alge meen toe te passen.. Om steden te ver warmen zouden vele atoomovens no dig zijn. Dit zou financieel niet mo gelijk zijn. Het water wordt tot 130 gr. ver hit door een warmtewisselaar een gevaarte van 8 ton in de lucht- uitlaat van het koelysteem te plaat sen. Vervolgens wordt het hete wa ter naar de radiatoren gepompt. In deze installatie wordt per jaar 2000 ton kolen bespaard. Er is geen gevaar voor radio-acti viteit. Het water kan zonder gevaar worden gebruikt om zich te wassen. De Soedan moet erbij Nieuw-benoemde gezanten in Egypte behoren geloofsbrieven aan te bieden, die zijn geadesseerd aan Z.M. de Koning van Egypte en de Soedan. Op 24 Augustus werd de heer Cnoop Koopmans tot Neder lands gezant te Kaïro benoemd. Toen was koning Faroek alleen maar „ko ning van Egypte, souverein van Nu- bië, Soedan, Kordofan en Danfoer", De geloofsbrieven van de Neder landse gezant waren dienovereen komstig geadresseerd. De heer Cnoop Koopmans is ech ter pas veertien dagen geleden op zijn nieuwe standplaats aangekomen. Het is gebruikelijk bij de audiëntie- aanvrage een copie van de geloofs brieven bij de autoriteiten achter te laten. Men heeft hem nu, naar Reu ter meldt, te verstaan gegeven, dat hij pas in audiëntie kan worden ont vangen, wanneer het adres van de geloofsbrieven „in orde" is. Slechts drie landen hebben tot dus verre Faroek erkend als koning van de Soedan: Jordanië, De Libanon en Yemen. De nieuwe Griekse gezant te Kairo had dezelfde moeilijkheid ondervon den. Zijn regering heeft, daar zij ko ning Faroek niet heeft erkend als koning van de Soedan en dus ook geen geloofsbrieven aan hem kan adresseren, de gezant teruggeroe pen. Als schender van mensenrechten De Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties heeft aan secreta ris-generaal Trygve Lie voor distri butie onder alle leden een blauw boek ter hand gesteld, dat met tal rijke voorbeelden aantoont, hoe Roe menië de conventie over de rechten van de mens heeft geschonden. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken is voornemens ook der gelijke boeken over Hongarije sa men te stellen. In een voorwoord tot het blauw boek over Roemenië schrijft minister Dean Acheson: De Amerikaanse re gering is geschokt door het grote aantal mensen, dat getuigenis heeft afgelegd over de meest flagrante schendingen van de menselijke rech ten door de Roemeense regering, maar daar zijn naam niet aan durft te hechten uit vrees voor het wel zijn van verwanten, die in het land zijn achtergebleven. Het document dankt zijn ontstaan aan een resolutie van de Verenigde Naties, die werd aangenomen op 3 December 1950, waarin een onder zoek werd gelast naar het niet-na- komen van de bepalingen in het vre desverdrag door de drie Balkan- landen. Drie bemanningen ver lieten hun schip Tijdens de hevige storm in het afgelopen weekende zijn verschillen de schepen in nood geraakt. Drie Ne derlandse schepen zonden noodsigna len en de bemanning van 3 schepen, waaronder een onder Costricaanse vlag varende Nederlandse bemanning werden gedwongen hun schip te ver laten. Reeds Vrijdag geraakte de m. s. „Erkalin" tijdens zware storm voor de Zweedse kust in nood. Zaterdag is de bemanning van boord gegaan. Het lot van het schip is ongewis. Zater dagmorgen geraakte de onder Costaricaanse vlag varende „Costa Rica" voor de rotskust van Sussex in het kanaal stuurloos. Een verbinding, tot stand gebracht met een Zweeds schip werd weer verbroken. Na een angstige nacht, waarin het schip door lopend in vliegende vaart op de rot sen te pletter dreigde te slaan, is een reddingsboot erin geslaagd de 6-koppi ge Ned. bemanning van boord te ha len. Omtrent het lot van het schip is niets naders bekend. De s.s. „Katwijk" uit Rotterdam is Zondag door het onklaar geraken van zijn stuurinrichting in de Golf van Bisoaje in nood geraakt. Sleep boten zijn ter assistentie uitgevaren. En gistermiddag zond de Ned. kust vaarder „Pinguin", varende voor de Het geheim van de hertogin Het mysterie, dat het testament van de hertogin van Angoulème, zus ter van Louis XVI omgeeft, zal niet ten eeuwigen dage onopgelost blij ven, zo heeft Louis de Bourbon deze week tijdens een lezing te Antwer pen voorspeld. Integendeel, volgens zijn mening staat men aan het begin van de ontknoping. Men heeft zich in het algemeen, aldus de Franse kroonpretendent, van de dag van 19 Oct. j.l. de dag, waarop het veelbesproken, geheime testament van de hertogin zou wor den geopend, te veel voorgesteld. Maar, zo merkt Louis de Bourbon op volgens de legende mocht op die da tum honderd jaar na haar dood, het testament geopend worden, doch niet moest het geopend worden. Aan de algemene teleurstelling toen dit openen uitbleef erkende hijzelf ook schuld daar hij beloofd had op die datum te Parijs een poging te zullen doen het testament te laten openen, Hij had echter de minister, de heer Schuman, niet kunnen spreken. Hier uit mag men evenwel niet afleiden dat (het testament niet zou bestaan en zeker niet dat de hele historische Naundorff-thesis er door zou wan kelen. Wat het testament zelf betreft, maakte Louis- de Bourbon nog ge wag van een verklaring door een ambtenaar van het archief van Bui tenlandse Zaken te Parijs afgelegd die beweert in 1939 met eigen ogen de cassette met het befaamde testa ment te hebben gezien. („Tel.") De grijze kolos, die Hitier liet bou wen aan de IJmuidense Haringhaven als onderdak voor zijn onderzeeërs en die de grootste kazemat was in de vroegere Atlantikwal, heeft een vreedzame bestemming gekregen. Dezer dagen is zonder enig ver toon een kalksteenfabriek in de ge weldige ruimte van de bunker gaan draaien en de vier dubbele steenper sen leveren thans al tienduizend kalkzandstenen per uur. De toekomstige capaciteit van de fabriek, die gestadig wordt uitge breid zal honderd millioen stenen per jaar bedragen. Uit de Utrechtse burgerij heeft zich een comité gevormd, dat een actie zal instellen tot het bijeenbren gen van een bedrag van 35.000 voor het aanbrengen van een spits op de inherstel zijnde Jacobikerk. Zoals bekend heeft de gemeente Utrecht het bedrag van 535.000. dat gevoteerd was vooi- herstel in de Ja- cobitoren inclusief het aanbrengen van 23 meter hoge spits op de 43 meter hoge Jacobi-kerk, moeten te rugbrengen tot 500.000, waardoor het bouwen van de spits zal moeten wachten tot economisch betere tij den. In de afgelopen week zijn in Ma Uikka, tengevolge van gewelddaden door de comnunistische opstandelin gen minstens 75 personen gedood of gewond. Do communiste:- ploegden zestig aa.T.'ageri. Een officiële vi.ordvoerd.3r noemde he* een „zwar te week" voor Malakka. ETNA VEROORZAAKT ASREGEN. Zaterdag was boven de Oostkust van Sicilië een asregen waar te ne men, afkomstig van de Etna. Des kundigen zijn onverwijld naar de vul kaan vertrokken om uit te vinden of dit een aanwijzing kan zijn voor een komende uitharsi:ng. MOORD IN SAOEDIE-ARABIë. De Britse vice-consul te Djedda (Saoedië-Arabië), Cyril Ousman Vrijdag in zijn huis vermoord. De dader is nog niet gepakt, aldus een mededeling van het Foreign Office. Engelse kust in het Kanaal, nood signalen uit. Het Zweedse s.s. „Steal- la" heeft de bemanning opgepikt en het schip moet als verloren worden beschouwd. Achttien Nederlandse soldaten, die in Korea gewond raakten en van wie sommigen op brancards worden ver voerd, kwamen te Nicosia op Cyprus per vliegtuig aan, op weg naar Ne derland. Huize Katwijk te Den Haag, waar de afdeling politie van het Mi nisterie van Justitie is onderge bracht voor 1940 was er het in ternaat van het Aloysiuscollege ge vestigd heeft de minister van jus titie, mr H. Mulderije, het verbouw de en uitgebreide gerechtelijk labo ratorium van het Ministerie van Jus titie geopend. Door verbouwing, o.m. van de niet meer in gebruik zijnde kapel, heeft men het bestaande laboratorium' viermaal zo groot kunnen maken. Concentratie van het gerechtelijk natuurwetenschappelijk onderzoek en het gerechtelijk geneeskundig on derzoek werd daardoor mogelijk. Drie gezinnen dakloos Gisteravond te ongeveer 7 uur brak brand uit in een blok van drie wo ningen te Hartwerd bij Bolsward, be woond door de families G. Kooi, S. Jansma en J Bulthuis, waarvan de familie Kooi afwezig was. De huizen brandden totaal uit. Ook een pak huis bestaande uit kunstmest en vee voerder kon voor een groot deel worden gered. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De mate riele schade is aanzienlijk. Naar de oorzaak wordt door de politie een onderzoek ingesteld. BRAND IN OPSLAGPLAATS In de nacht van Zaterdag op Zon dag is brand uitgebroken in een op slagplaats aan de Coenenprakstraat te Zutphen, waarin opgeslagen wa ren 800 ton gerst, melkpoeder, lij koeken, grasmeel en lijnschroot. Het perceel, toebehorende aan ,,'t Koel huis' 'was in gebruik bij Spieker en Elferink, transportmaatschappij ten behoeve van derden. Hoewel de oor zaak niet kon worden vastgesteld is het waarschijnlijk, dat de brand ont staan is tengevolge van broei. Van de opgeslagen voorraden is een groot deel vernietigd. WEGWERKER DOOR AUTO OVERREDEN De 26-jarige ongehuwde wegwer ker J. B. uit Eemdijk is door een tot op de berm uitwijkende vrachtauto aangereden en op slag gedood. De bestuurder van de wagen C. de J. uit Rotterdam bleek niet in het bezit van een rijbewijs. Hij bestuurde de wagen onder toezicht. Arrestaties bij „wederopbouw" Een referendaris en drie andere ambtenaren zijn tot nu toe gearres teerd omdat zij er van worden ver dacht betrokken te zijn bij de op het departement van Wederopbouw aan de Van Alkemadelaan aan het licht gekomen onregelmatigheden. De ongeoorloofde manipulaties zouden o.a. zijn gepleegd met voor malig Joods bezit, dat op het depar tement was opgeslagen en dat door ambtenaren was „gekocht" zonder dat betaling plaatsvond. Verder zou den knoeierijen met brandstoffen zijn bedreven. Het onderzoek, dat nu in handen van de Officier van Justitie is over gegaan is verricht door de eigen re cherche van het departement. De Haagse politie is buiten de zaak ge houden. Vooralsnog wordt de groot ste geheimzinnigheid betracht al dus het N.v.d.D. Overval in postagentschap In een Haags postagentschap, ge vestigd in een door een moeder en een dochter gedreven sigarenwinkel aan de Zuiderparklaan, hebben twee jongemannen Zaterdagmiddag een overval gepleegd. Beide daders zijn gegrepen. Omstreeks twaalf uur kocht een der daders postzegels en vervolgens vroeg zijn medeplichtige sigaretten. Toen de dochter van de winkelier ster' het voor de postzaken afge schermde hokje verliet om aan dit verzoek te voldoen, werd zij met een hard voorwerp in het gezicht geslagen, waarbij zij een neuswond opliep. Een der kerels maakte van de ver warring gebruik om een greep in de geldkist te doen, waarna beiden uit de winkel vluchtten. Zij slaagden er niet in ver weg te komen. De chauf feur van een door hen bestelde taxi weigerde te rijden en zo kregen een voorbijganger en enige mensen, die zich tijdens de overval in de sigaren winkel hadden bevonden, de kans om beide overvallers te grijpen. Na de arrestatie is in de winkel een gedeeltelijk met lappen omwik kelde bajonet gevonden waarmede klaarblijkelijk de klap is toegediend. De politie zoekt thans nog een derde man, die op de uitkijk zou heb ben gestaan. Na hevige worsteling Drie mannen hebben een overval gepleegd op een boekhouder van de steenkolenhandel H. v. Achterberg. Bijna drie duizend gulden wisten zij hun slachtoffer, de heer G. J. Hu- nink, afhandig te makep. De daders verdwenen spoorloos. De heer Hunink ging om 7 uur, in verband met extra-werkzaamhe den, naar het kantoor, dat in een stille, vrij donkere buurt is gelegen. Toen hij om 9 uur de deur achter zich wilde sluiten, werd hij plotse ling door de mannen gegrepen en na een hevige worsteling, waarbij hem met een ijzeren voorwerp enige Zilveren feest van J. Th. Wesselingh Om in 't kort weer te geven, wat door de vele belangstellenden in de Scheepjeskerk aan de Groenendijk en ook wij hebben medegemaakt, nu de koordirigent, de heer J. Th. Wes selingh, gisteren zijn zilveren feest, als zodanig vierde, valt niet mee. Er is zoveel te zeggen. De Hoog mis tot intentie van hem en zijn ge zin werd gecelebreerd door pastoor 'Hennekens, geassisteerd door de pro vinciaal, de hoogeerw. pater Romeus, door pater Thomas en de parochie kapelaan. Uitgevoerd werd de Missa „Exemplar Officium" van Albert de Klerk, de huidige orgeldocent aan de R.K. Muziekschool te Utrecht .en toonkunstenaar, die verscheidene prix d'excellence op zijn naam heeft staan. Op 't priesterkoor van de stem mingsvolle kerk had de jubilaris plaats genomen, door zijn echtgenote en familie omgeven in de eerste rijen. Albert de Klerk speelde de inlei ding: een fraaie orgelimprovisatie van eigen hand en geïnspireerd door de grote vriendschap tegenover de familie Wesselingh heeft hij zich on derscheiden in een staal van virtuoos orgelspel. Een zwager van de heer Wesse lingh, de heer D. Verkleij, had het op zich genomen deze Missa in c kl. t. voor twee ongelijke stemmen te dirigeren. In 1951 heeft Albert de Klerk deze Mis gecomponeerd en opgedragen aan J. Th. Wesselingh. Na een korte langzame inleiding zette het 2-stemmig mannenkoor de Kyrië zeer mooi in. Niet alleen telt 't koor welluidende stemmen in z'n gelede ren, deze stemmen en zijn ook mooi en beschaafd, wat 't werk van de koor leider is. De Missa is mooi, eenvoudig en gematigd modern. In de kerk geen té grote conflicten, zegt de compo nist. De delen zijn: Kyrië, ietwat dramatisch bewogen, Gloria speels verrukt; met grote stuwing naar het Qui sedes; Miserere met de ingeto genheid van de smeking. Eenvoudig slagen in het gezicht toebracht, op de grond geworpen. Men beroofde hem tijdens deze vechtpartij van 2000 gulden en de sleutels van de kas. De indringers drongen vervolgens het kantoor binnen en verschaften zich toegang tot de brandkast. Onder de bedreiging: „Als je je niet stilhoudt, schieten we je dood!" werd de man zolang in het archief opgesloten met de mededeling, dat hij na tien minuten alarm mocht maken. Intussen roofden de onver laten de brandkast leeg, waar zij een bedrag van 800 vonden. De heer Hunink sloeg, toen hij meende, dat de tien minuten onge veer voorbij waren, het paneel van de deur naar het archief in, waarna hij bij een buurman de politie en zijn patroon telefonisch van het ge beurde op de hoogte stelide. De politie was spoedig ter plaatse. De heer Hunink werd naar het zie kenhuis vervoerd, maar kon na dat zijn verwondingen waren ge hecht naar huis terugkeren. Kieskring Leiden van de Kaih. Volkspartij Zaterdagmiddag waren met het I doch dat alleen de motivering van bestuur 80 afgevaardigden van de plaatselijke afdelingen van de Kies kring Leiden in het gebouw „Con cordia" te Gouda bijeen voor de be handeling van het Algemeen Staat kundig Program en het Ontwerp Kiesreglement voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer. Voorzitter Deerenberg herinnerde aan hetgeen er op de vorige Kring vergadering was besproken en aan de Algemene beschouwingen van de afgelopen week, met de motie An- driessen, waarin gevraagd werd om te komen tot 50000 woningen voor 1952, maar ook om de rente- en huur- politiek nader te bezien. Van de afdeling Roelofarendsveen was ingekomen een vraag om de in voering te verkrijgen van een kwa liteitszetel voor land- en tuinbouw. De heer v. d. Weijden deelde me de, dat in de Kring Den Helder een zelfde voorstel behandeld was, doch daar wilde men een academisch ge vormde landbouw-specialist. De voorzitter zeide dat het kies reglement geen speciale kwaliteiten meer noemt, dus dat er ook geen kwaliteit aan kan worden toege voegd. Door het bestuur werd aan de vergadering voorgelegd, een aan het Partijbestuur en de Partijraad te zenden vraag, of het gewenst moet worden geacht, in verband met de precaire finantiële toes.tand, de voor gestelde uitbreiding van het leden tal van de Staten Generaal, bij even tuele aanneming reeds voor de eerst volgende parlementaire periode in werking te doen treden. De heer v. d. Weijden verklaarde dat hij in de fractie eenzelfde vraag had gesteld en van tegenstander, al was het dan niet enthousiast, toch voorstander was geworden. Verschil lende afgevaardigden zagen de nood zaak van deze vraag niet en meenden daarin een afwijzing te zien, waar over de vergadering niet zou kunnen oordelen. De voorzitter die een misschien te vrije loop aan de besprekingen liet gaan, verklaarde tenslotte dat met het stellen van de vraag niet een voor of tegen werd uitgesproken, de noodzaak gevraagd werd. Ten slotte kon de volgende redactie de algemene goedkeuring ontvangen: „De vergadering van de Kring Leiden van de Katholieke Volks partij, gehouden op 17 November 1951, in het gebouw „Concordia" te Gouda, vraagt het Partijbestuur, indien het P.B. en de Kamerfrac tie van oordeel zijn, dat ondanks de precaire toestand van het land de uitbreiding van het aantal le den der Staten Generaal, ook reeds de komende parlementaire periode in werking moet treden, een uit voerige motivering van de nood zakelijkheid van deze maatregel." en besluit deze vraag bij het Par tijbestuur in te zenden. Het ontwerp Algemeen Staatkundig Program. Dit werd door de voorzitter behan deld, hierop waren slechts enkele amendementen ingediend door de af delingen Sassenheim, Warmond, en het bestuur, Buiten enkele kleine opmerkingen, wilde men een duide lijker omschrijving van de onont bindbaarheid van het huwelijk. Kiesreglement. Op verzoek van de voorzitter werd dit door de Kringsecretaris behan deld. Deze gaf een korte uiteenzet ting van de voorgestelde wijzigingen, waardoor het mogelijk kan worden, dat zekere minderheden tot hun recht kunnen komen. Door de wijziging van het aantal definitief aan te wijzen candidaten door de verkiezingsraad, tot hoog stens een derde gedeelte van het aan tal verkiesbare plaatsen, worden de bevoegdheden van de samengevoeg de kringadviescommissies uitgebreid, doch hiermede wordt een stukje lei ding door de verkiezingsraad uit handen gegeven. Door de wijziging, dat het laatste officiële advies nu zal worden gege ven door de adviescommissie voor samengevoegde Kringen, worden de bevoegdheden van deze adviescom missie uitgebreid, maar ook worden de verantwoordelijkheden vergroot. Het onderbrengen van de bepalin gen voor Kiescomité's waarin o.m. wordt vastgesteld, dat de oprichting minstens 14 dagen voor de groslijst- stemming moet geschieden zal zeker een verbetering zijn. De voorgestelde wijziging van het verbod van voor keurstemmen werd door de heer van Mil geen verbetering genoemd. Bij de behandeling van de inge diende amendementen door de afde lingen Wassenaar, Warmond en Sas- senheim werden door de heer v. Mil enkele voorstellen, in verband met de samenstelling foutief en onge wenst afgewezen, terwijl verschillen de amendementen dankbaar werden geaccepteerd. Aangenomen werd, de verklaring te behouden dat een candidaat geen plaats in de Tweede Kamer zal aan vaarden, indien hij bij de officiële verkiezing door voorkeur-stemmen zou worden gekozen. Bij de bespreking van het artikel waarin de waardebepaling van de stemmen wordt geregeld, verdedigde de voorzitter het voorstel van het bestuur, om het ontwerp niet te aan vaarden en wanneer er geen aanne melijker voorstel komt, het oude stelsel te behouden, welk stelsel nu, door de grotere bevoegdheden van de adviescommissie voor samenge voegde Kringen, geheel anders kan worden beoordeeld. Bij eventuele aanneming van het ontwerp, zal het voorstel van Sassenheim, het niet eisen van driekwart van de kiesde ler, niet worden vergeten. Propaganda, Aan de Propagandaleider, de heer Hoonhout, was niet veel tijd meer toegemeten. Toch spoorde hij allen aan gebruik te maken van de Kader weekends en aanwezig te zijn op de te houden regionale kaderdagen, om daardoor grotere belangstelling te verkrijgen en deze uit te dragen voor het werk van de K.V.P. Bij de rondvraag werd door de heer Bakker uit Roelofarendsveen bijzondere belangstelling gevraagd voor de werkeloosheidsverzekering van de landarbeiders. De heer Pon- sioen uit Oud Ade kon niet geloven, het bericht in de Linie, dat onze re gering kolenleverantie uit Rusland aanvaardt voor de levering van tin. De heer v. Rijn uit Sassenheim spoorde tenslotte aan de propagan da niet alleen tijdens de voorberei dingen voor de verkiezing te voeren, maar deze steeds voort te zetten. Ruim half zeven sloot de voorzit ter deze vergadering. welluidend het „Sanctus", de „Bene- dictus" meer ingewikkeld door har monische spanning en stemvoering. Een bezonnen „Agnus Deï", waarin het Gregoriaans een spoor achter laat. Bewonderend en geroerd is er naar 't mooie werk geluisterd, dat fijntjes buiten de jubilaris om, werd ingestudeerd. De heer Verkleij had geen gemakkelijk beroep deze dag, want niet gewoon aan de saamge- stelde functie van koordirigent heeft hij de uitvoering uitstekend geleid, maar ook hulde aan de zangers, die zo uiterst toegewijd alles hebben ge daan om 't beste te geven, dat zij in zich dragen. En zij zijn wond er- goed geslaagd, 't Werk met z'n wis selende toon en maatsoorten valt niet mee. Ook 't Gregoriaans was „in orde". Receptie. In 't Jeugdhuis was een geanimeer de receptie. De jubilaris werd bin nengeleid door de plaatselijke gees telijkheid, en omgeven door echtge note. kinderen, familie, vrienden en parochianen. De pastoor sprak waar derende woorden en bood het feest geschenk van geestelijkheid, zang koor, kerkbestuur en parochianen aan: een voortreffelijk klinkende ra dio met pick-up waarover de feeste ling verrukt was. De provinciaal had een feestgeschenk van geestelijke aard. Een bulla uit Rome, waarin de feesteling werd aangenomen tot ere lid in de orde der Ongeschoeide Car- melieten. "Met een ontroerd maar niettemin geestig gekruid speech je antwoordde de begunstigde. Namens de Korenbond „de Rijnstreek" sprak de heer Schouten als waarnemend voorzitter, de feesteling toe, hem eer en lof brengend en reikte hem namens het Hoofdbestuur der Gregoriusver- eniging het ere-diploma toe. Toen was het woord aan Albert de Klerk. Kort en kernachtig, maar hoogst vriendschappelijk bracht hij hulde aan de heer Wesselingh Hierna werd onder een geurig kopje koffie, ge zellig nagepraat, en toen wij met de bus huis-toe gingen was de Groenen- dijkse Harmonie in aantocht om het eresaluut te komen brengen. Onder de vele belangstellenden waren meer dere Leidenaars. De organist, de heer J, Wesselingh Jr. was de rechte man op de rechte plaats. Slagvaardig en correct was zijn begeleiding, steunend waar dit gewenst of mogelijk was. Na de H. Mis mengde zich onder de zangers een goed en mooi bezet I knapenkoor, en dan aanhoorden wij I een majestueus Te Deum yan Hen drik Andriessen, het karakter dra gend van manlijk schoon. Het hym nische vervoering en bezonkenheid volledig uitgedrukt in de geestelijke inhoud. De Provinciaal van- de Pa ters Ongeschoeide Carmelieten sprak een korte boeiende feestrede, met de tekst: Laten wij de mens maken naar Gods beeld en gelijkenis. Het Loflied aan de Schepper is de taak van het schepsel. De mens, die met ogen, oren, hart en verheffing tot zijn Schepper zich heeft op te ma ken om de gevoelens van schoon heid dankbaar voor Gods weldaden te bezingen in de Eredienst der Kerk. Wesselingh's bescheiden en fijnbesnaarde ziel, die de schoonheid ervaart, heeft z'n beste krachten ge geven om anderen te laten bidden, en door toon, klank en taal lof te brengen aan de Allerhoogste. Jan Wesselingh Jr. hoorden wij destijds als knaap en leerling van Hans Franco Mendes op een uitvoe ring van de muziekschool Bach spe len en toen al viel zijn aanleg op voor de klassieken. Maar ook be weegt hij zich graag onder de mo dernen. Hij speelde een niet te ver smaden „Toccata" van Herman Stra- tegier als uitleiding. Deze componist verheimelijkt de muzikale évolutie niet. Een speels musiceren heeft in dit moeilijk opus een grote rol en de jenge Wesselingh heeft als een recht geaarde zoon van zijn vader, kranig gespeeld. Hiermede was 't feest van wijding en muziek geëindigd J. Kortmann. ALPHEN AAN DEN RIJN EERSTE GEDEELTE 4 PROVINCIALE WEG IN GEBRUIK GENOMEN. Om twaalf uur Zaterdagmiddag heeft burgemeester Witschey met het doorknippen van een lint het nieuwe gedeelte van de Provinciale weg tussen de Verlengde Aarkade en de Heerenweg opengesteld, waarna hij persoonlijk het bordje „Verboden Toegang" opruimde. Bij deze plech tigheid waren verschillende ambte naren van de provincie aanwezig. Het tweede gedeelte van de Provin ciale weg in de richting Gouwsluis zal over enkele weken in gebruik worden genomen. Zolang de brug over de Rijn daar nog niet klaar is, zal het tweede gedeelte voorlopig B weg zijn, om te voorkomen, dat het zware verkeer zal gaan vast lopen. Direct nadat de burgemeester het eerste weggedeelte geopend had, reed hij met zijn auto in gezelschap van de waterbouwkundig opzichter, de heer v. d. Oever, als eerste over de nieuwe weg, om de situatie in ogen schouw te nemen. De ANWB was reeds bezig met het aanbrengen van de verkeerstorden. Er is aan deze weg, die is aange legd door de wegenbouwers P. Ver sluis uit Bodegraven, verwerkt 110.000 M3 zand gehaald uit de Rijn. Hieroverheen is gebracht 8500 ton paklaag bazaltsteen uit Duitsland in gevoerd, waarover weer 3000 ton steenslag uit België ingevoerd. 12.000 M3 grond is er verzet moeten worden. Op het rijwielpad komen bijna 9000 M2 tegels en straks zal 63.000 M2 berm met zaaid worden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2