k Geef „Dè Goede Woning" f. 239.013,50 voorschot En een jaarlijkse bijdrage unstleven in Leiöen Ook in Leiden wordt 17 Nov. de Int. Student Day gevierd VRIJDAG 16 NOVEMBER 1951 l)E LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Voorstel aan Leidse Raad B. en W. schrijven aan de Raad, dat de woningbouwvereniging „de Goede Woning", alhier, welke drie met rijksvoorschotten gestichte wo ningcomplexen van resp. 72, 165 en 39 woningen exploiteert, in dermate slechte financiële omstandigheden verkeert, dat maatregelen ter sake dienen te worden getroffen. Uitgaan de van de balans per 15 -September 1950 moeten de tekorten op die da tum op de volgende bedragen wor den gesteld: Plan I (72 woningen): Tekort in het onderhoudsfonds 15.329.04. Te verhogen met de op die datum in uit voering zijnde verfwerken (aanne mingssom) 14.784.— en met de kos ten van de noodzakelijke, aan het verfwerk voorafgaande herstellingen ƒ2.500.—. In totaal ƒ32.613.04. Plan II (165 woningen): Tekort in het onderhoudsfonds f 59.022.93, te verhogen met: de kosten van de in uitvoering zijnde verfwerken (aan nemingssom) 31.950.—; de kosten van de noodzakelijke, aan het verf werk voorafgaande herstellingen 13.539.54. Ongedekt exploitatie-te- kort 62.708.41, te verhogen met nog te betalen rente aan de gemeente 18.556.43. In totaal 185.777.31. Plan III (39 woningen): Tekort in het onderhoudsfonds ƒ12.117.76, on gedekt exploitatie-tekort 5.767.56, te verhogen met nog te betalen rente aan de gemeente ƒ2.737.83. In totaal ƒ20.623.15. Deze tekorten, in totaal een bedrag van ƒ239.013.50 bedragende, hebben onvermijdelijk tot gevolg, dat de ver eniging niet over voldoende kasmid delen beschikt, om haar verplichtin gen tegenover de gemeente (betaling van annuïteiten en stortingen in het Huurverlagingsfonds) na te komen, men. Naar het B. en W. voorkomt, moet de oplossing worden gevonden in het verstrekken van aanvullende ge meentelijke voorschotten, welke bij wijze van annuïteit door de vereni ging moeten worden terugbetaald. Aan de hand van de hiervoren ge geven opsomming zullen die voor schotten moeten bedragen ƒ32.613.04 voor plan I, 1*85.777.31, voor plan II en 20.623.15 voor plan III. Het is zonder meer duidelijk, dat het de onderhavige vereniging niet mogelijk is die annuïteiten te voldoen en dat de gemeente door het verstrek ken van extra bijdragen haar daartoe in staat zal moeten stellen. Zeer ver gaande medewerking. Met de toekenning van de hiervoor becijferde extra voorschotten zal worden bereikt, dat alle op 15 Sep tember 1950 bestaande tekorten zijn opgeheven, terwijl de toekenning van de extra bijdragen een verzwaring van de exploitatielasten voorkomt. Deze zeer ver gaande medewerking van de gemeente kan echter slechts worden verleend, indien de grootst mogelijke waarborg bestaat, dat niet binnen afzienbare tijd opnieuw een tekort in de onderhoudskosten ont staat. Het zal daarom gebiedende eis zijn, de onderhoudsuitgaven tot de meest strikt noodzakelijke te beper ken. Met het oog hierop ware aan de toekenning van de voorschotten en de bijdragen o.a. de voorwaarde te verbinden, dat door het verenigings bestuur gee.i enkele opdracht tot het verrichten van werkzaamheden mag worden verstrekt, dan na daarvoor van het College van B. en W. verkre gen machtiging. B. en W. zijn zich bewust, dat deze voorwaarde zeer be zwarend is, maar de gegeven om standigheden rechtvaardigen naar hun mening haar volkomen. Zij stel len zich voor deze bepaling voorlopig voor de tijd van 5 jaar te doen gel den; na afloop van die periode zouden zij de noodzakelijkheid om die bepa lingen te handhaven opnieuw willen onderzoeken. De heer W. Schrandt had aanrijding Woensdagavond is de heer W. Schrandt, directeur van de Kon. Ned. Textielfabriek Zaalberg, te Leiden, ernstig gewond bij een auto-ongeval, dat om zes uur plaats vond bij „De Klomp", in de omgeving van Ede. De heer Schrandt keerde van een drie daagse zakenreis uit Duitsland terug in zijn Packard '50, bestuurd door de chauffeur G. Steinmetz uit Den Haag. Deze merkte niet op, dat langs de weg een met zakken meel geladen vrachtwagen geparkeerd stond en reen in volle vaart tegen de auto op. De heer Schrandt liep een diepe hoofd wonde op. en verloor veel bloed. Hij kreeg echter geen schedelbasis-frac tuur, zoals de eerste berichten luid den. De heer Schrandt werd naar het Juliana-ziekenhuis te Ede vervoerd en is in de loop van gisteren door zijn zoon, de heer H. J. Schrandt, per auto naar Leiden gehaald. De heer Schrandt behoefde niet in een zie kenhuis opgenomen te worden, doch zal minstens een week rust moeten houden. De chauffeur bleek er ernstiger aan toe te zijn. Eerst liet zijn toestand zich niet ernstig aanzien, zodat hij bleef lopen. Later bleek echter, dat hij een lichte hersenschudding had opgelopen en een kaakfractuur. Ook de heer Steinmetz werd gisteren naar zijn woning vervoerd. De Politie maakte proces-verbaal op. Vast staat, dat de geparkeerde vrachtwagen geen brandend achter licht had. Pas op het laatste moment zag de chauffeur de wagen staan. Op dat ogenblik naderde een tegenligger. Steinmetz probeerde nog tussen beide door te rijden, maar slaagde daar niet in, met bovengenoemd gevolgd. De toestand der woningen. Omdat verwacht moet worden, dat de woningen van het le en 2e plan, door de toestand, waarin zij zich be vinden, steeds hoge kosten aan on derhoud zullen blijven vragen, is aan de Directeur van Gemeentewerken opgedragen een nauwkeurig onder zoek in te stellen naar de toestand der woningen en B. en W. een plan met kostenberekening te doen toeko men voor een algehele afdoende res tauratie. Aan de hand van dat rap port zullen B. en W. te zijner tijd overwegen, of de mogelijkheid tot uitvoering van een restauratieplan aanwezig is. Voor de uitvoering van zulk een plan zal getracht worden de financiële medewerking van het Rijk te verkrijgen. Reeds terzake gevoerde zeer voorlopige besprekingen met het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting mogen doen ver wachten, dat voor uit te voeren bo vennormale onderhoudswerken die financiële medewerking niet uitgeslo ten behoeft te worden geacht. Voorgesteld wordt dus: I. aan „De Goede Woning", ter opheffing van de per 15 September 1950 berekende tekorten in de on- derhoudsfondsen van de plannen I, I en II en de op die datum bestaande ongedekte exploitatietekorten van de plannen II en III, tegen een rente van 3'/i% 's jaars de volgende voor schotten te verlenen: a. ƒ32.613.04 ten behoeve van plan I, b. 185.777.31 ten behoeve van plan II, c. 20.623.15 ten behoeve van plan III; II. ten behoeve van de betaling van de annuïteiten onder de onder I b. en c. genoemde voorschotten een jaarlijkse bijdrage te verlenen van ten hoogste resp. ƒ10.515.en 1.046.83 of zoveel minder als voor een sluitende exploitatie nodig zal zijn; een en ander onder de bij dit besluit behorende voorwaarden. (Dit voorstel komt op 26 Nov. a.s. in de Gemeenteraad. Reeds gisteren gaven wij een uitvoerige uiteenzet ting over de oorzaken, die tot de hoge exploitatiekosten hebben ge leid. Red.). Leidse Middenstanders over de Midza-bonnen Teneinde enige afwisseling te bren gen in haar winteTprogrmma had de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Middenstandsbond het initatief ge nomen tot het houden van een Mid denstandsforum. Een experiment, dat te oordelen naar de grote op komst gisteravond in „Het Gulden Vlies", bij de leden weerklank vond en waarvan na afloop kan worden gezegd, dat het uitnemend is ge slaagd. Achter de groene tafel, waar op twee microfoons om het vooral toch maar echt te doen gelijken, had den als forumleden plaats genomen mr. W. de Clercq, secretaris van het Departement Leiden van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel, die deze avond als voorzitter van het forum optrad, de heer D. Swager- man, secretaris van de Kon. Ned. Middenstandsbond, mevr. Eggink, mr. A. G. de Blecourt, adjd-seerta- ris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland en de heer H. de Wilde, een bekend mid denstander. Naar aanleiding van een groot aantal vooraf ingediende vragen, welke alle betrekking hadden op brandende kwesties in middenstands kringen, gaven de forumleden ach tereenvolgens- hun oordeel. Zo had den zij allereerst hun mening te ge ven of de Midza-bonnen gerang schikt moeten worden onder het ca deau-systeem. Ofschoon het forum in zijn oordeel niet eensluidend was, had het merendeel bezwaar tegen de verstrekking van deze bonnen, welke een verscherpte tegenstelling doet ontstaan tussen niet en wel Midza-winkelier, die toch allen mid denstanders zijn. Onjuist werd het geoordeeld, dat uitsluitend het Mid- za-bestuur uitmaakt, welke midden standers tot de Midza kunnen toetre den. Een lid zag in het Midza-bon- nensysteem geen cadeau-stelsel, doch een z.g. kortingsstelsel, een premie op contante betaling. De voorzitter was van mening, dat men zich met dit systeem op een hellend vlak be vindt, waarmede men zeer voorzich tig moet omspringen. Op de vraag of men in midden standskringen moet ijveren voor een eigen politieke partij, kwam het fo rum tot de eensluidende conclusie, dat zulks niet gewenst is. Veeleer zullen de middenstanders in de par tij hunner keuze hun geluid laten horen en er voor moeten zorgen, dat de middenstandsbelangen daar veilig zijn. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. 3DE JEUGDCONCERT door het Rotterdams Philh. Orkest. Precies om half drie betrad Eduard Flipse Woensdagmiddag het podium, i waar de leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest al plaatsge- j nomen hadden. Opvgllend enthou- siast werd hij door de overvolle zaal I verwelkomd. Op de hem eigene pret- i tige en zeer paedagogische manier sprak hij de jonge schare toe en sprak hij z'n vreugde uit, dat zo velen de serieuze muziek lief hébben en wil len leren kennen. Van dit laatste: „muziek leren kennen" heeft Eduard Flipse bijzonder slag, omdat hij boeiend vertelt en de juiste toon aanslaat. Ook brengt hij de jonge mensen bij ontzag te hebben voor de vakmusicus, die z'n roeping als kunstenaar volgend, in alle levens omstandigheden optreedt. Na nog maals volle aandacht gevraagd te hebben, werd begonnen. Een voor treffelijke wedergave volgde van Grieg's „Huldigingsmars uit Sigurd Jorsalfar", muziek die hij schreef bij Björnson's drama. Grieg heeft zelf met dit werk niet zo heel vee! óp gehad, maar zij die belangstellend luisterden, zullen heel veel gehoord hebben, dat belangwekkend is. En geluisterd is er! Stilte is er bij voort during geweest. Van Borodin, de be gaafde geneesheer, scheikundige en toonkunstenaar, met niet minder dan drie professoraten op zijn naam, kregen wij een „Steppenschets uit Midden-Azië". Wat Flipse aangeduid had werd begrepen, een heel eigen, Oosters getint melodie-type, stil wel luidend en voornaam; een eigen harmonie en polyphonie. De rust in de zaal verried de belangstelling. Dvorak, de Tschech, van die het „Largo uit diens 5e Symphonie" door de dirigent werd behandeld, is een geboren muzikant. De 5e Sympho nie „Aus der Neuen Welt" schreef Dvorak in Amerika. De componist is uiterst gevoelig voor folklore, die zijn muziek dan ook voortdurend kenmerkt. Zo heeft hij ook de waar de van de negermuziek erkend. Bo vengenoemd Largo is ontroerend mooi, suggestief en brandend van melancholie. De hoogstaande weder gave werd zeer gewaardeerd, 't Moeilijkste van dit concert was „The Young Person's Guide to the orches tra" van Benjamin Britten, een eigentijdse componist in 1913 gebo ren te Lowestoft in Engeland. Brit ten is zeer vindingrijk en in dit mooie serieuze werk is hij buiten gewoon geslaagd. Zijn bewondering voor Purcell deed hem een thema van laatstgenoemde kiezen en daarop schreef hij variaties. Eerst speelt 't gehele orkest het thema, dan nemen 2 fluiten, 2 hobo's, 2 clarinetten, 2 fagotten en daarna 't koper dit over. De snaarinstrumenten volgen, de pauken geven 3 tonen van 't thema te horen, en dan beginnen de varia ties, de piccolo met 2 fluiten, de hobo's, de clarinetten met hun grote omvang; fagotten met bizar geluid, de groepen violen, alten, celli, con tra-bassen, de harp, de 4 hoorns, trompetten, trombone, tuba's, daar na het slagwerk, in grote verschei denheid wordt gedemonstreerd, en al deze groepen van instrumenten spelen tot bes uit een fuga; de instru menten in de volgorde hierboven genoemd intredend. Britten's muziek is hedendaags van opvatting, is klaar en duidelijk. Hiervan getuigt deze glasheldere fuga. Een geheel eigen sfeer heeft dit mooie werk. De diri gent kondigde al dirigerende aan welke groep instrumenten aan het woord kwam. Buitengewoon veel is er op dit mooie concert geleerd, dank zij de doeltreffende uitleg van de dirigent en de toegewijde uit- munde wedergave van 't orkest. Een extra woord van waardering ver dient de alt-hobo, die in Borodin's Dvorak's werk ensolieerde. Vol waar dering en voldaan gingen de velen huiswaarts. J. KORTMANN. ABONNEMENTSCONCERT VAN K. EN O. Het le Abonnementsconcert door het Rotterdams Phi'harmonisch Or kest Woensdag was in elk opzicht mooi en geslaagd. Het programma was buitengewoon aantrekkelijk en viel blijkens de enthousiaste reacties van de vele toehoorders zeer in de smaak. Als gelukkige inleiding werd „Le Carneval Romain" van Berlioz gespeeld. Dirigent en orkest hebben met succes de Ouverture Caractéris- tique uitgevoerd. De feeststemming is onmiddellijk opgeroepen. De in- gevoelige melodie is door de alt-hobo vootreffelijk gespeeld en canonisch overgenomen door 't gehele orkest. Brillant zijn de passages, die volgen, uitgevoerd met veel kleur en nuan cering. Na dit mooie, onmiddellijk aan sprekende orkeststuk wordt overge gaan naar Piiper's le Symphonie, die hij in 1917, dus kort na het beëindi gen van zijn compositie studies bij dr Joh. Wagenaar schreef. Dit werk is nog vóór zijn geavanceerde tijd. Zoals Pijper zelf heeft verklaard is de gehele symphonie een natuurbe schrijving. Geen enkel menselijk, psychologisch conflict is aanwezig in het stuk, aldus de componist, die wanneer hij de onderdelen zou wil len omschrijven, het best fragmen ten uit van Eedens „De Kleine Jo hannes" zou kunnen citeren. Moge van Eeden dan zijn beschrijvingen zo voortreffelijk mogelijk hebben ge geven, Pijper geeft de stemmingen even raak en even virtuoos, geestig, bewogen en bvheerst. Er is in deze belanvrüke comnositie allerschoonst gespeeld, zo gaaf in de timbres, zo fijn en zo sonoor als denkbaar is, met opvallende goede aanvoeling voor de geest van 't werk, en de toe hoorders werden in de gelegenheid gesteld Pijper, die toen nog maar drie en twintig jaar was, te bewon deren om zijn fameuze instrumenta tie-kennis. Algehele waardering werd betoond door de volle zaal voor or kest en dirigent. Hierna een solisten- prestatie van superieur gehalte. Het Voor het Klassiek Verbond. Prof. Verdenius uit Utrecht hield voor het Klassiek Verbond een le zing over Plato en het Christendom. Hij zette uiteen, dat de leer van Plato uitging van een abstract Godsbegrip. Bij hem was de Godheid een objec tief begrip en geen persoonlijke God, tegenstelling met het Christendom, dat een subjectief begrip is. Een Christen gaat tot zijn God in zijn ge bed als tot een Vader, Plato ziet hem als een abstractheid tot wien men niet bidden kan. In het tweede deel van zijn lezing behandelde prof. Verdenius het ver schil tussen een Platonist en een Christen in zijn religieuse opvattin gen. Plato leert, dat de Godheid voor de mensen niets anders is dan de wil om goed te doen, zodat kwaad doen en zonde voor hem niet bestaan. Vreemd is, dat de oude Christenen, bijv. Augustinus, hun best doen om de leer van Plato in overeenstem ming te brengen met het Christen dom en hem als een hunner voorlo pers beschouwen. Ook later ging men op deze weg voort, zodat Erasmus nog ergens zegt: „Heilige Socrates, bid voor ons", daarbij over het hoofd ziende, dat het Godsbegrip bij Plato volkomen tegengesteld is aan het Christelijke. Spreker toonde dit aan door Plato's opvattingen te stellen tegenover de meningen van prot. en kath. theologen. Na afloop werden door het talrijk gehoor nog vragen gesteld, die door de spreker werden beantwoord. Prof. Waszink leidde de vergade ring en spoorde de in groten getale opgekomen hoorders aan zich op te geven voor een leeskring, om hier door eigen levensvreugde te vergro ten. WONINGBOUWVERENIGING „ONS BELANG" Jaarvergadering De woningbouwver. ,.Ons Belang" hield Woensdagavond in het gebouw „Prediker" haar jaarvergadering. De voorz. do heer J. Gerritsen, gaf in het kort een overzicht van het vele werk door het bestuur in het afge lopen jaar verricht. Hij bracht zijn medebestuurders en de raad van commissarissen hiervoor dank. Voorts wees hij er op, dat er en kele huurders zijn, die het met de betaling van de huurgelden niet zo nauw nemen. Het bestuur zal er niet oor terugschrikken tegenover deze onwilligen de strengste maatregelen te nemen. Aangezien het lid van de kascom- missie de heer D. de Graaf was be noemd tot lid van de raad van com missarissen werd in diens plaats be noemd de heer J. Minke. De vergadering besloot met alg. stemmen haar goedkeuring te hech ten aan het verzoek van het bestuur twee geldleningen aan te gaan ter financiering van de plannen VI en VII der vereniging. De periodiek aftredende bestuurs leden de heren P. J. Schouten en Joh. v. d. Bos, werden met zo goed als alg. stemmen herkozen resp. als secr. en penn. Met acclamatie wer den herkozen de heren Joh. van der Wilk en J. G. v. d. Pompe. Een achttal nieuwe leden werd aangenomen. Dit zijn personen die hetzij een rijks- of gemeentewoning kregen toegewezen. Onder de mededelingen van de voorz. trok vooral de aandacht zijn uiteenzetting van het besluit van de Federatie van Woningbouwvereni gingen te Leiden om de wethouder voor te stellen de 500 woningen aan het Haagwegkwartier toe te wijzen aan „Ons doel" en „Eensgezindheid" Het bestuur was van oordeel dat ook „Ons Belang" een deel dezer woningen zou worden toegewezen. Zulk is echter niet geschied. Deze zaak zou nog nader door het bestuur onder ogen worden gezien. Donderdag 15 November. In dé St. Leonardusparochie (Haag- weg) staan grote dingen op stapel. Binnenkort zult U er meer van no ren. Reeds nu zijn de parochianen in een stemming van vreugdevolle verwachting. En dat is begrijpelijk, wanneer men weet, dat a.s. Zater dagmiddag om half drie een fantas tisch grote fancy-fair geopend wordt in het eigen parochiehuis! Niet-paro- chianen zullen hier van opkijken. Een parochiehuis van St. Leonardus? In derdaad. Tegenover de kerk! Voor heen was in dat pand de R.K. Be waarschool gevestigd. Door de bouw van drie nieuwe lokalen kwam dit pand vrij. Eindelijk een kans, dacht pastoor van der Schoot. En met be kwame spoed werd er een prachtig verenigingsgebouw van gemaakt. Helemaal klaar is het nog niet; het verfwerk moet grotendeels nog ge daan worden. Maar wanneer men een fancy-fair gaat houden in een pas geverfd gebouw, nu dan weten we het wel. Dan blijft er niet veel van over. Verstandig, dat men eerst de fancy-fair houdt en daarna pas gaat verven! Maar om op die fancy-fair terug te komen: men kan er a.s. Za terdag en Zondag telkens van 3 tot 6 en van 8 tot 11 uur terecht. Er is van alles te beleven en het mooiste is, dat er alleen maar werkelijk prachtige prijzen zijn. Geen prullaria, geen rommel, geen waardeloze spul len. Maar mooie zaken als willen de kens, electrische strijkijzers, enfin noem maar op. In de bovenzaal wor den 's middags doorlopende kin dervoorstellingen (film) gegeven, 's Avonds is er boven een koffieka mer met gelegenheid tot dansen. Wat wilt U nog meer! Dat moet wel een prachtige fancy-fair worden!!! Gisteren is de 44-jarige mevr. P. K.-v. A. uit Hazerswoude op de Bees tenmarkt, bij de bushalte, gevallen. Zij brak haar linker onderbeen en werd door de E.H.D. naar het St. Elisabeth-ziekenhuis gebracht. En aan de Lage Morsweg is giste ren al een vrachtwagen, die te hoog beladen was met veilingkisten, tegen de Maandag 1.1. opengestelde tunnel gereden, met het gevolg, dat er ern stige schade aan het plafond van de tunnel werd aangericht. Nog een bericht van de Lage Mors weg. De 44-jarige lasser D. v. d. B. uit Katwijk was bezig een gat te hakken in een muur voor het aan leggen van een telefoonleiding. Hij kreeg een flinke splinter (staal of steen) in zijn oog en moest naar het Acad. Ziekenhuis gebracht worden. In de Ontspanningszaal van „En degeest" zal a.s. Dinsdag en Woens dag een tentoonstelling worden ge houden van door patiënten gemaakte werkstukken, die eventueel gekocht kunnen worden. De tentoonstelling zal geopend zijn van half drie tot vijf en van half acht tot half tien. We hebben al eens eerder gewezen op de vernielingen door de jeugd van de nieuwe reclameborden, die enige maanden geleden in Leiden werden geplaatst. Het onlangs gere pareerde bord aan de Herenstraat is nu weer vernield. Ook het bord op de Kaasmarkt is voor de helft ka pot getrapt of geslagen! Trouwe le zers kunnen weten hoezeer Stadskok voorstander is van meer speelruim te van de jeugd en hoezeer het hele jeugdprobleem hem tei harte gaat. Hij ziet wel degelijk de moeilijkhe den en de oorzaken van baldaigheid. Maar dit is toch wel al te vèi'gaand. Tegen deze vernielingen kan dc po litie niet streng genoeg optreden! De Ned. Kath. Kleding- en Tex- tielarbeidersbond „St. Lambcrtus afd. Lelden, deelt mede, dat a.s. Zondagmorgen om kwart voor negen in de dekenale kerk een H. Mis zal worden opgedragen voor de ziele- rust van de overleden leden N. Lem mers. H. C. Koevoet en A. de Bol ster. Alle leden worden verzocht de ze H. Mis bij te wonen. Maandag a.s. wordt in de „Kleine Burcht" de tweede klavcrjaswed- strijd gehouden voor K.A.B.-ledcn van de St. Petrusparochlc. STADSKOK. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 16 Nov. Vee. Aanvoer Totaal 2051 stuks, waarvan 10 fok stieren, 4 slachtsiieren, 45 kalf- en melkkoeien, 69 varekoeien e.a., 330 vette koeien, 30 vaarzen, 40 pinken, 63 graskalveren, 20 vette kalveren, 63 nuchtere slachtkalveren, 436 vette schapen, 700 vette lammeren, 14 zeu gen 124 schrammen, 179 biggen, 4 paarden, 20 bokken of geiten. Prijzen kalf- en melkkoeien S 680910, varc- koeien e.a. 400660, vette koeien 720—950, 1.90—2.60 per kg. levend gewicht, vaarzen 500—730, pinken 320520, graskalveren 160300, nuchtere slachtkalveren 45—60. vette schapen 90145, vette lam meren 85—115, schrammen 50— 85, biggen f 20—43, bokken of geiten 15—30. Handel in alles matig. Kaas. Aanvoer 52 partijen Goudse en vier partijen Leidse kaas. Totaal 56 partijen. Prijzen: Goudse kaas extra 2.45, le soort 2.302.35 2e soort f 2.25—2.29, Leidse kaas le soort 2.26—2.28 per kg. Handel matig. Zaterdag is het International Stu dent Day. Dan herdenken studenten overal ter v/ereld dat Praag zijn vrij heid van onderwijs zag vertrappen onder de Duitse laars. Op die dag ge denken de studenten en oud-studen ten de offers, die hun vrienden voor de vrijheid hebben gebracht. Twaalf jaar is het nu weer geleden. In de nacht van 16 op 17 November 1939 bezetten Duitse legers de hoofd wegen en vele gebouwen in Praag. Om drie uur waren de universiteit, de Technische Hogeschool en alle stu dentenhuizen omsingeld. De aanval op de slapende studenten volgde. De Duitsers schakelden zoeklichten in en forceerden de deuren. Zo ging de vrijheid ten onder. De arrestaties verliepen nie». zonder gruwelen en terechtstellingen. Bij Tsjecho Slowakije bleef het niet. Bijna geheel Europa heeft ken nis kunnen maken met de Duitse me thodes. Leiden heeft, toen de Duit sers de universiteit voor hun wagen wilden spannen, zijn stem luid verhe ven. Die stem is, in de bezetting, tol ver buiten onze grenzen duidelijk gehoord. Bij de keuze van 17 November als interationale studentendag heeft men vooral het oog gehad op de aanran ding van de vrijheid. Maar ook is 17 November de dag waarop men in ge- Vioolconcert van Beethoven (in D) op z'n diepst en edelst gespeeld door Janine Andrade. Wat in Beethoven's enige vioolconcert geëist wordt is een evenwicht tussen kracht en sierlijk heid en dat heeft de intelligente ver tolkster met perfect begrip en klankschoon verricht, en dat niet tegenstaande Beethoven een fordida- bel eiser is. Flipse en zijn orkest stonden haar kunstzinnig terzijde. Met bloemen en ovationele toejui chingen is de violiste gehuldigd. J. KORTMANN. dachten vertoeft bij hen, die niet meer bij ons zijn. In alle universiteiten en hogescho len zullen de hoogleraren 's ochtends aan de gebeurtenissen, van twaalf jaar geleden herinneren. Er zal een collecte zijn ten bate van World Uni versity Service, en 's nachts een voor stelling van Branquinol in ÏYiaron. De opbrengst daarvan is ook voor W. U. S. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaataexa- men Nederlands recht de dames D. Cammel Rotterdam, N. de Ruig Heemstede, idem de heren A. F. L. van Rechteren Limpurg Lelden, A. J. van der Steur Rotterdam. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrikus zn van W. J. Streng en A. C. A. Smits; Pietro Bat- tista Valerio zn van P. B. V. Quarte- ro en W. van Beest; Harmen Willem, zn van W. Grebel en E. N. van Wijk; Maria Anna Rosa dr van H. Buis cn M. Cornelisse; Renée zn van F. S. Holswilder en S. van der Reijden; Maria Elisabeth dr van A. J. Snaar en E. A. Schooné; Abraham Cornells zn van K. Hoppers en J. P. de Vreugd Pieter zn van T. van der Plas en J. de Mol; Cornelia, dr van W. C. Peur- sum en G. van Delft; Margaretha Agatha dr van G. W. van der Kraan en M. Hakker. Gehuwd: W. P. J. Janssen en M. F. Th. Miedema; A. J. Pol en J. Ho- genes; L. Th. Righart van Gelder en J. C. Klein; W. Schouten en G. Han sen; A. van der Hoogt en C. J. Wiel- ders; H. Seriier en A. G. Boom; J. H. Hogeling en A. E. Csihi; M. B. W. van der Poel en K. B. H. Keijzer. Heden overleed tot on ze diepe droefheid, zacht en kalm, na ge sterkt te zijn met de Genademiddelen der H. Kerk. onze innig ge liefde Echtgenoot. Va der, Behuwd- en Groot vader ADRIAN US VAN VELZEN Echtgenoot van MARIA ELIZABETH EEKMAN in dc ouderdom van 75 faar. M. E. VAN VELZEN- EEKMAN Kinderen en Kleinkinderen. De plechtige H. Uit vaartdienst zal gehou den worden op Maan dag 19 November a. s. des voorm. 8.30. uur in de parochiekerk v. d. H. Joh. de Doper tc Leimuiden. waarna de begrafenis op het R. K Kerkhof. Rozenkrans bidden des avonds 7.30 uur in het sterfhuis. 9560 Hiermede vervullen wij de droeve DÜcht kennis te geven van het over lijden van dc Heer In leven jaren bestuurs lid en Secretaris van het R. K. Armbestuur v. d. Parochie v. d. H. Jóannes de Doper te Leimuiden en Rijnsa- terwoude. 9578 J. L. SPEET. Bisseh. Comm. J. E. HARTVELD. Voorzitter C. A. BEUK. Penningmeester. S. J. VISSER Leimuiden, 15 Nov. '51. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling bij onze 25- jarige Echtvereniging on dervonden zeggen wij U langs deze weg onze har telijke dank. 825 Familie DRIESSEN-DEN ELZEN Van Limb. Stirumstr. 11 Leiden. Een welkom St. Nicolaasgeschenk Grote keuzo in iedere prjjBklaflBC. JAC. HOOGERVORST HET RINGENHUJ8 Morsstraat 9 - Tal. 24920

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3