Ste CcidacGoti/fcaiit HORLOGES 1 Sensationele verklaring van Amerik. officier DUIZENDEN GEALLIEERDE KRIJGSGEVANGENEN VERMOORD Het voorgestelde Europese leger Nederland wijst Indonesisch protest af BEREID TOT NADER OVERLEGD Min. Stikker zal initiatief daartoe nemen D Het water overspoelt de Po-vlakte Vrachtwagen met evacués door het water weggesleurd Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZÈN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 16 NOVEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12436 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., t 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. i 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 SCHADUW DER VEKKIEZINGEN 1_IET was te verwachten, dat de schaduw der verkiezingen, welke het volgend jaar zullen worden ge houden, zou korhen te liggen over de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting, welke deze week in de Tweede Kamer zijn gehouden. Daar komt nog iets bij. Het zijn ten eerste eigenlijk nog maar slechts en kele maanden, welke ons van deze verkiezingen scheiden en dus ook nog slechts een half jaar, dat deze regering niet zo heel veel méér zal kunnen doen dan de lopende zaken. Ten tweede zijn deze lopende zaken waaronder als centrale problemen: de defensie, de betalingsbalans en de investeringsbeperking, al zo uit en te na besproken, dat men nu langzamerhand wel weet hoe deze zaken er voor staan. Een uitzonde ring moet allen worden gemaakt voor een ander centraal probleem, namelijk dat der volkshuisvesting, dat met de veertigduizend in de Troonrede in het uitzicht gestelde woningen nog wel een debat waard blijkt te zijn en dan ook in de Ka mer deze week druk is aangesneden. En eigenlijk tegen de parlementaire gebruiken in om niet in eerste instan tie reeds moties in te dienen heeft de heer Andriessen toch een motie ingediend over deze zaak in de over weging, dat alle fracties deze zou den ondersteunen, een verwachting, waarin hij niet bedrogen zal worden, daar alle woordvoerders op hetzelfde thema hamerden, zodat minister In 't Veld straks bij het verdedigen van zijn begroting van volkshuisvesting wel harde noten te kraken zal krij gen. Over de andere drie centrale pro blemen is echter al genoeg gezegd. Wij weten, dat het schrikbarend ho ge bedrag door de Russische bedrei ging voor onze defensie nodig is. Wij weten, dat alle zeilen moeten wor den bijgezet om onze productie op het peil te krijgen, die onze beta lingsbalans vraagt. Wij weten, dat er zo nodig andere middelen zullen moeten worden gebruikt om die be talingsbalans in evenwicht te krij gen en over de investeringsbeper king is verleden week bij de behan deling van het wetsontv/erp over de credietcontrole al zoveel gezegd, dat er moeilijk nog wéér iets nieuws over te vertellen zou vallen. Hoe dus deze parlementaire perio de zal moeten eindigen, weten wij nu wel, al weten we dan ook niet precies of het zal luken deze proble men geheel of ten dele op te lossen. Men kan nog wat nakaarten over de wijze, waarop wij in de narigheid zijn geraakt en de Kamer heeft dat dan ook trouw gedaan. Minister Lief- tinck heeft weer opnieuw moeten horen, dat de Staat veel zuiniger dient te zijn en dat hij zich maar eer der aan de gewijzigde levensomstan digheden had moeten aanspassen. Maar dat is gauw verteld en heeft niet zo heel veel zin meer. de fracties hebben zich dus voor het grootste deel geworpen op de komende verkiezingen en als men eens nagaat, wat daarover zoal is ge zegd, dan is dat beeld al even som ber als de rest. Men kan hier spreken van zoveel hoofden, zoveel zinnen. In dit opzicht is er nog geen enkel nieuw inzicht gegroeid sinds de ka binetscrisis, welke wij in Febrauri en Maart van dit jaar beleefden en die niet minder dan zeven weken duurde. De P. v. d. A. wenst een smalle basis met het argument, dat een bre de basis minder kans geeft op een krachtig regeringsbeleid. De K.V.P. wenst nog altijd een zo breed mogelijke basis om allen teza men de lasten te kunnen dragen, welke ons volk drukken. De heer Oud wenst de breedst mo gelijke basis liefst mét de derde macht, welke niet bestaat dan alleen in het brein des heren Oud en die beide christelijke partijen vierkant afwijzen. De heer Weiter verlangt na al de kabinetten, die wij hebben gehad sinds de bevrijding en die alle steunden op een parlementaire meerderheid, hartstochtelijk naar een kabinet, dat niet steunt op een par lementaire meerderheid, maar dat geval voor geval het parlement zal hebben te overtuigen van de nood zakelijkheid van haar maatregelen. En de A.R. wenst nog wel geen po litieke, speclulaties te doen, maar komt toch de heer Weiter het meest nabij, als zij zegt: het zou wel eens noodzakelijk kunnen zijn, dat wij het volgend jaar een Godsvrede slo ten om te samen de schouders onder de moeilijkheden te kunnen zetten. Wij menen zo, dat dit laatste be grip wel wat meer kon doordringen in de politieke opvattingen van dit ogenblik. Met al deze verschillende opvattingen over politieke bases zal het 't volgend jaar nóg moeilijker worden een kabinet samen te stel len, dat een werkmeerderheid zal hebben. Men dient daarbij niet te vergeten, dat het oude begrip van oppositie in een tijd van nood niet die waarde heeft, welke men in nor male tijden daaraan kan hechten. Veeleer zal dan een oppositie de in druk maken van een gebrek aan saamhorigheid in een tijd, die om aller samenwerking schreeuwt. Men kweekt dan het gevoel van politieke ontevredenheid en afk°er van de politiek. Juist in een tijd van nood, nu er van het volk zulke gro te offers worden gevraagd, moe: dat zelfde volk overtuigd zijn, dat de leiding weet. dat er nu andere pro blemen zijn dan politieke geschillen, dat de handen in elkaar worden ge slagen om zo eendrachtig mogelijk £an de moeilijkheden het hoofd te bieden. En dat bereikt men niet door nu reeds de geschillen over polit'eke bases toe te spitsen. Mét de nood van de tijd zou anders ook het histori sche radeloos, redeloos en reddeloos kunnen terugkeren. 1 5 steens Anere Fa. JAN M. PIERROT Maarsmansteeg 21 - Leiden Door communisten uit China en Korea Luitenant-kolonel James Hanley, verbonden aan de juridische afdeling van het achtste Amerikaanse legercorps te Poesan, heeft grote beroering verwekt door op een persconferentie te Tokio te verklaren, dat de Chinese en Noord Koreaanse communisten sinds het begin van de Koreaanse oorlog duizenden geallieerde krijgsgevangenen hebben vermoord. Hanley citeerde rapporten van het tachtste legerkorps en verklaarde, dat de getallen alle getoetst wa ren en naar de V. N. zouden worden gezonden. CHEFS WISTEN VAN NIETS Noch de bevelhebber van het acht ste leger, luitenant-generaal van Fleet, noch het commando der V.N. of de voorlichtingsdienst te Tokio waren van te voren van deze ver klaring van Hanley op de hoogte ge bracht. Hanley's chefs zijn door deze on verwachte verklaring zeer ontstemd en hebben hem ter verantwoording geroepen. De inhoud van de verkla ring is echter niet tegengesproken en er zijn geen aanwijzingen, dat deze officieel zal worden ingetrokken. Zij werd door Hanley afgelegd tegen over verslaggevers van de voor naamste persbureaux der wereld. Hanley had er aan toegevoegd, dat het vrijgeven van dit bericht geen verband hield met de bespre kingen te Panmoendjon. Desondanks zijn officieren ven het commando der V.N. te Tokio er bezorgd over, dat een dergelijke verklaring onbevoegd is afgelegd, nu juist de kwestie der krijgsgevangenen nog op de agenda van de onderhandelingen over een staken van het vuren staat. Het com mando had liever het tijdstip van publicatie van een dergelijke be schuldiging in handen willen hou den. AMERIKA VERONTRUST. De invloedrijkste journalisten eisen van de regering „dat zij de conse quenties uit de gebeurtenissen in Ko rea trekt". De „Washington Star" verzoekt een officiële verklaring en zegt, dat het aantal voorstanders voor het gebruik van de atoombom in enkele uren aanzienlijk toegenomen is. De kwes tie van de krijgsgevangenen diende aan de Verenigde Naties voorgelegd te worden en men moest Mao Tse Toeng als oorlogsmisdadiger veroor delen. In diplomatieke kringen, aldus A. F.P., vreest men, dat de wapenstil standsbesprekingen noodlottig be- invloed zullen worden. Meer dan ooit dienden de geallieer den van Amerika hun invloed te ge bruiken om een negatief resultaat van de besprekingen te voorkomen. Men vraagt zich af, of het niet wen selijk zou zijn onderhandelaars van andere dan Amerikaanse nationali teit aan de delegatie toe te voegen Volgens de Washingtonse corres pondent van de „New York Times", James Reston, heeft de Amerikaanse regering de onderhandelaars in Ko rea opdracht gegeven, het belang van de bestandslijn niet te over schatten en zo spoedig mogelijk over te gaan naar de kwestie van de krijgsgevangenen. Men zou de poli tiek voeren, dat met geen wapenstil stand ingestemd zou worden als niet een bevredigende overeenstemming was bereikt over de kwestie van het uitwisselen van krijgsgevangenen en het toezicht op het niet-aanvoeren van versterkingen. ENGELSE GENERAAL GEDOOD. Politiemannen hebben in het ge bouw van de Academie voor Mili taire Wetenschappen te Londen het lijk gevonden van de 56-jarige ge- neraal-majoor D. R. Jolley van het Britse leger; de dood bleek door een revolverschot teweeg te zijn bracht. De omstandigheden van de dood van de generaal zijn nog niet opgehelderd. Konincf, wan SnqelancL mei kleinzoon Dit is de eerste opname van Koning George VI van Engeland sedert zijn ziekte en zware operatie. Hij staat hier afgebeeld met Prins Charles, zijn kleinzoon. Prins Charles is Woensdag drie jaar geworden en ging bij die gelegenheid op bezoek bij zijn grootvader in Buckingham Palace. Op het Witte Huis en op het Ame rikaanse ministerie van defensie ko men thans duizenden brieven aan van mensen, die ongerust zijn over het lot van hun verwante militairen in Korea. De stroom briéven is be gonnen te stromen naar aanleiding van het bericht, dat duizenden Ame rikaanse krijgsgevangenen door de de Noordelijken gedood zouden zijn. Sommige parlementsleden eisen (Advertentie) „atoomrepresailles" en alle kranten I NEDERLANDSE REGERING heeft aan de Indonesische regering laten weten, dat zij de kwalificatie van Djakarta alsmede het protest over de Nederlandse voorstellen tot Grondwetswijziging met betrekking tot Nieuw-Guinea als volstrekt ongegrond heeft afgewezen. Den Haag zegt het te betreuren, dat de regering der R.I.A. aanleiding heeft gevonden om die voorstellen tot Grondwetswijziging te beschou wen als een onvriendelijke daad, waartegen Djakarta zelfs gemeend heeft protest te moeten aantekenen. Intussen zegt de Nederlandse regering van mening te zijn ,dat een op lossing van de huidige moeilijkheden wellicht zal kunnen worden bevor derd door onderling overleg tussen de Nederlandse en Indonesische mi nisters van Buitenlandse Zaken inParijs, waartoe minister Stikker nog deze week het initiatief zal nemen. Geheime beraadslagingen te Parijs "HE PARIJS is Donderdag een speciale geheime bijeenkomst gehouden door de ministers van buitenlandse zaken (of hun vertegenwoordigers) van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg. Nederland was vertegenwoordigd door mr. Stikker. Reuters medewerker Harold King meldt uit Parijs, dat de bijeenkomst ten doel had de me ningsverschillen te behandelen, die tussen enkele der genoemde landen zijn gerezen bij het uitwerken van het plan-Pleven voor het instellen van een Europees leger. De Fransen willen vooral niet, dat het instellen van een Europees leger zal leiden tot te grote Duitse mili- SpaauueyatityeCufï Ut Tiet. Siaten Slechts een verwrongen massa restte er nadat in de Verenigde Staten twee personentreinen tijdens een zware sneeuwstorm op elkander re den. Minstens 27 personen werden gedood en meer dan 200 gewond. Beide treinen waren van hetzelfde type en hadden Chicago tot bestem ming. De foto toont de overblijfse len van de uitzichtwagen (midden) van de ene trein en de dieselmoto ren (links) van de andere. taire macht. Daarom willen zij dat, evenals bij het plan-Schuman, aan een hoogste gezargsorgaan, dat de feitelijke zeggenschap over het ge bruik van het Europese leger zou moeten krijgen, controlerende be voegdheden zullen worden toegekend. België neemt tendeze een meer te rughoudend standpunt in; het wil meer nationale zeggenschap behou den dan in het Franse voorstel is voorzien. De Duitsers willen volgens King, dat nu uitvoering wordt gegeven aan de plannen voor een Europees leger, daar West-Duitsland dan tevens een souvereine staat wordt. Er is nog niet diepgaand gesproken over de wijze waarop de uitgaven voor een Europees leger zullen wor den bestreden en het aandeel dat elk der deelnemende landen hiervan zal dragen. Voor dit vraagstuk kan na melijk nog geen oplossing worden gevonden zolang nog niet bekend is hoe groot de militaire hulp zal zijn, die de Verenigde Staten in de ko mende twee jaar aan de staten-leden van het Atlantische Verdrag zullen verlenen. Truman voelt weiniq voor „Grote Vier" President Truman heeft Donderdag op een persconferentie verklaard, dat internationale geschillen veeleer door de V.N. dan door conferenties van de „grote vier" tot een oplossing dien den te worden gebracht. Truman zei- de verder, nog steeds te hopen, dat de Sowjet-Unie het Westerse voor stel voor een geleidelijke ontwape- i ning tenslotte zouden aanvaarden. OPLOSSING NIET URGENT. In haar antwoord aan Djakarta her haalt de Nederlandse regering nog maals hetgeen zij reeds eerder aan de Indonesische regering heeft ken baar gemaakt, welk standpunt even eens korte tijd geleden werd gepubli ceerd. De Nederlandse regering zegt niet in te zien, waarom oplossing van het Nieuw-Guinese vraagstuk van de behandeling van de a.s. grondwets wijziging in de Staten-Generaal, wel ke in verband met de in de Neder landse grondwet opgenomen herzie ningsprocedure en het voorgeschre ven tijdstip der verkiezingen niet kan worden uitgesteld, urgent zou zijn. De Nederlandse regering spreekt voorts haar verwondering uit over de wijze, waarop de Indonesische re gering op de inhoud van de grond wetsvoorstellen reageert. Deze voor stellen beogen immers niet om in za ke Nieuw-Guinea enige wijziging tot stand te brengen, doch wel om uit de Nederlandse grondwet te elimi- De Nobelprijzen 1951 De Zweedse Academie heeft giste ren de Nobelprijs voor letterkunde 1951 toegekend aan de 60-jarige Par Lagerkvist, schrijver van o.a. „De Dwerg" en „Barabas". Lagerkvist zal een cheque van 167.612 kronen ontvangen van ko ning Gustaaf Adolf tijdens de plech tige uitreiking van de prijzen, die op 10 December zal plaatsvinden. Dat Lagerkvist de prijs zou krij gen werd in literaire kringen ver wacht. Hij is een fel anti-fascist en een der weinige humanisten, die niet tot pessimisme zijn vervallen. De Nobelprijs voor scheikunde is toegekend aan professor Glenn Theo dore Seaborg van de universiteit van Berkely (Californië) voor diens ontdekkingen van nieuwe elemen ten, waaronder plutonium. De prijs voor natuurkunde wordt gedeeld door de Britse geleerden Sir John Douglas Cockcroft en dr. E. T. S. Walton, beiden leerlingen van professor Rutherford. Hun wordt de prijs toegekend voor hun ontdekkin gen betreffende kernreacties. Voorts werd voorlopig besloten Edwin McMillian van de universiteit van Berkeley te laten delen hetzij in de prijs voor scheikunde, hetzij in die voor natuurkunde. neren de anomalie, dat daarin Indo nesië nog als deel van het grondge bied van het Koninkrijk der Neder landen wordt vermeld en daarin nog vermeld staat het programma van de nieuwe rechtsorde en derhalve onder meer de Nederlands-Indonesische Unie en de federale structuur van de RVBI. De Nederlandse regering meende daarom eerder waardering bij de In donesische regering voor deze wijzi gingen te zullen ontmoeten dan be zwaren. in de nota medegedeelde opvattingen van de Indonesische regering over de betekenis van artikel 2 van het char ter der souvereiniteitsoverdracht het Nieuw-Guinea-geschil duidelijk als een rechtsgeschil moet worden gequa- lificeerd, er voor de Indonesische re gering niet veeleer aanleiding zou be staan, de kwestie ook te behandelen als een rechtsgeschil, b.v. door haar aan het oordeel van het Unichof te onderwerpen. Het bestaan van dit geschilpunt be hoeft, naar het oordeel van de Ne derlandse regering, zoals reeds aan prof. Soepomo te kennen werd gege ven .evenmin als het eventueel aan hangig zijn van deze rechtszaak bij het Uniehof, een belemmering te zijn voor de tenuitvoerlegging van het voornemen om op korte termijn tus sen Nederland en Indonesië vertrou welijke besprekingen over eventuele herziening van de Unie te doen plaats hebben, waartoe door beide landen reeds voorbereidingen werden ge troffen en waarmee Nederland in middels is gereed gekomen. Een kleine vonk heeft vaak een grote brand verwekt. verschuivingen in Italië steeg gisteren over een maand gerekend tot 200. In de laaggelegen delta nabij de Adriatischc Zee, waar de Po-rivier op drie plaatsen de dijken heeft doorbroken en 40.000 h.a. bouwland heeft overstroomd, zijn gisteren 33 Italianen, voor het merendeel kin deren, verdronken, toen een vrachtwagen, waarmee zij werden weg gevoerd, door het geweld van het water werd meegesleurd. Slechts zeven mensen konden worden gered, onder wie een moeder, die haar bei de kinderen van een en drie jaar in het water zag verdwijnen. Duizenden dorpelingen kampeer den met matrassen, dekens en hun dierbaarste bezittingen op de dijken om hun geïsoleerde woningen niet uit het oog te behoeven te verliezen. Duizenden anderen stonden soldaten en brandweerlieden bij in de strijd tegen het water. Het werk met zand zakken werd de gehele nacht bij het licht van toortsen koortsachtig voort gezet. In het bedreigde gebied luiden de noodklokken van de kerken en gil len de sirenes om ieder te waar schuwen als het gevaar nadert. Hon derden vaartuigen kruisen in het overstroomde gebied om mensen van de daken te halen. De dijken van de Po zijn thans op drie plaatsen doorgebroken; door de bressen stromen millioenen ku bieke meters water. Door de over stromingen is een reusachtig meer geschapen, waarover honderden mo torboten en amphibievoertuigen van het leger varen. Ook in Zuid-Italië. In de afgelopen week alleen zijn ongeveer 90 personen om het leven gekomen en in de afgelopen maand 110 bij de stormen boven Zuid-Italië, Sicilië en Sardinië. De regering heeft 2 milliard lire uitgetrokken voor het Noorden in aanvulling op eenzelfde bedrag, dat voor het Zuiden was uitgetrokken. In 't Zuiden zal voorts 3 milliard lire worden besteed aan openbare werken; Noord-Italië door het water bedreigd

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1