157.000 personen-auto's Bfxks - Qverzicht Verdienstelijk gelijk spel van Ned- tegen Brentford Ned. elftal met Schijvenaars, v.d. Bogert en Clavan Ned. Jeugdelftal met Klaassens Ned. Bondsteam won van Arosa met 3-2 DUNDKRDAG 15 NOVEMBER 1951 uu LEIDSE COUKANT I'WEEDE «LAL, - F M,"NA 2 Volgens dc telling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek be droeg het aantal personenauto's in ons land op 1 Augustus j.l. 157.002 (op 1 Augustus van het vorige jaar 138.6251. Van het huidige personen-auto park werd 72% gefabriceerd in een na-oorlogs jaar. Ten opzichte van 1939 is het aan tal personen-auto's in ons land ge stegen met 57%. Per 1000 inwoners bedraagt het aantal personenauto's thans 15,3 te gen 11,4 in 1939. In vergelijking met de vooroorlog se situatie is er een sterke verschui ving waar te nemen van zware naar lichte personenwagens. Terwijl in 1939 de gêwichtsklasse t/m 1000 kg 20,5% van het totaal aantal perso nenauto's omvatte, is dit aandeel thans gestegen tot 47,9% van het to taal. Op 1 Augustus 1951 was het aantal personenauto's als volgt over de pro vincies verdeeld; tussen haakjes is vermeld de stijging t.o.v. 1939: Groningen 7.735 (44,3 Friesland 6.191 (49,6 Drenthe 2.928 (61,5 Overijssel 9.201 (67,4 Gelderland 14.127 (48,5 Utrecht 9.993 (50,2 Noord-Holland 38.113 (51,9 Zuid-Holland 41.280 (65,4 Zeeland 4.624 (54,4 Noord-Brabant 14.874 (69,2 Limburg 7.876 (53,2 Het aantal personenauto's in Am sterdam bedraagt 18.476, in Rotter dam 11.740 en in 'sGravenhage 12.244. Ten opzichte van 1939 is het aantal personenauto's in deze ge meenten resp. met 72,3; 93,1 en 64.5 gestegen. Zilveren jubileum als patiënte In de feestelijk versierde serre van het Oude en Nieuwe Gast huis te Delft prijkte dezer dagen een vlag bij het bed van mej. M. Pinster, die haar zilveren jubi leum vierde alspatiënte. De geneesheer-directeur, dr. J. C. J. Burkens, en de wethouder van Sociale Zaken, de heer J. M. H. Baars, kwamen ter gelegenheid van dit feit bij mej. Pinster op bezoek. Dr. Burkens prees haar gedaild en de wethouder vertelde dat er binnenkort een wagentje z.al komen waarmee de patiënte in de stad zal kunnen rijden. Van vele zijden ontving mej. Pinster bloemen, fruit, chocolade en verscheidene waardevolle ge schenken. „Dit is een zonnedag voor me", zei de zieke zelf. STABIELER KOERSPEIL. Er zat gisteren wat bodem in de markt. De nerveuze stemming der laatste dagen had plaats gemaakt voor berusting in de omstandighe den, zodat de soms wilde koersfluc tuaties verdwenen waren. Kort voor of na het weekend verwacht men de prospectus van de emissie Unilever. Het feit, dat de geruchten hierover reeds zolang in omloop zijn, waar door een scherpe koersdaling is ont staan, heeft in beurskringen weinig instemming gevonden. Ongeveer op het slotpeil van Dinsdag (189) werd de markt ingezet, waarna de koers tot 192 aantrok. Het ging aanmerke lijk kalmer toe. Ook in de Aku-hoek was het rustiger geworden. De prijs van de claims had zich op 45 a 46 gulden vastgezet en daar bleef het bij. Pas in het tweede deel van de markt kwam er nog enige beweging in het prijsverloop en werd een claimprijs van 49 gemaakt. De aan delen Aku bewogen zich tussen 153 en 154. Men blijft zich afvragen, hoe alle gevraagde kapitalen zullen moe ten worden opgebracht. Toch hield de markt zich hier goed; ondanks de baisse in Londen. De blijvende ver betering van onze deviezenpositie, zoals blijkt uit de jongste bankstaat, I"\EOEFENWEDSTRIJD van hetVoorlopig Nederlands Elftal, gister- middag in het Olympisch Stadion tegen de Engelse Profclub Brent ford gespeeld, zal in verschillend opzicht bevrediging hebben geschonken. Bevrediging vooral voor het frisse, levendige spel, dat er uit oplaaide, een gevolg vooral van het uitstekende, volhardende spel van middenlinie en verdediging enin het begin ook van de voorhoede. Kracht der Ned. ploeg in de middenlinie en verdediging En daarmede zijn we ook onmiddel lijk gekomen aan het deel van de Nederlandse ploeg, dat minder be vrediging heeft geschonken. In den beginne ging het wel, want Lenstra legde een buitengewone activiteit aan de dag, die tot grootse daden in spireerde en waaruit men op de duur een Nederlandse zege tot eind uitslag kon zien opdoemen. De proef met de nieuwe buitenspelers, v. d. Bogert (rechts) en v. Overbeek (links) heeft heel goed voldaan. Zij toonden zich handige spelers, die van doorzetten weten en die door hun vasthoudendheid menigmaal voor be nauwde ogenblikken voor het Brent- ford-doel hebben gezorgd. Ook v. d. Weerd deed het in den beginne niet slecht, terwijl Bennaers ons niet bijs ter kon bekoren. Maar eilacie Lenstra viel in deze wedstrijd na een half uur plotseling uit. Het werd door de microfoon medegedeeld, voordat we het eigenlijk zelf geconstateerd hadden. Van der Tuyn verving Len stra en hoewel dit een verzwakking betekende, konden we toch geduren de een groot gedeelte van de wed strijd van een Nederlands overwicht spreken, maar dat was voornamelijk het gevolg van het stuwende werk van de halfspelers Wiertz en Klaas- sens, die, de een zowel als de ander, in de toekomst zeker een plaats in de nationale ploeg verdienen. In de afwerking der aanvallen wilde het evenwel niet vlotten, al moet gezegd worden, dat Vrouwe Fortuna deze middag zeker niet op de hand der Nederlanders was. Schoten van Len stra tegen de staander en van v. d. Bogert tegen de kruising van staan der en deklat hadden ongetwijfeld beter lot verdiend. De Engelse verdediging, heus geen tamme jongens, heeft het deze mid dag lang niet gemakkelijk gehad. Er is inderdaad gevochten moeten wor den om Nederlandse doelpunten te voorkomen en dat bewijst, dat ook onze verdediging haar spelletje weer gespeeld heeft met Terlouw als de rots in de branding, die zijn aanval lers nagenoeg geen kans gaf. Alles bijeengenomen mogen we niet te veel mopperen over dit elftal. Een beter binnentrio in de voorhoede Lenstra, van Melis, Biesbrouck met de nieuwe vleugelspelers tot quintet gevormd, zal ongetwijfeld goede resultaten kunnen bereiken. DE WEDSTRIJD De luidspreker maakte bij de aan vang bekend, dat de middenvoor plaats niet door v. Melis doch door v. d. Weerd zou worden bezet. Toen deze te ruim drie uur aftrapte, was het droog enhet is gedurende de gehele wedstrijd droog gebleven, zelfs kwam het zonnetje nog even kijken Hoopvol begin. Het begin was werkelijk hoopvol door de agressiviteit van de Ned. voorhoede. Reeds dadelijk trad Len stra handelend op, hij maakte de bal handig vrij door enige tegenstan ders te omspelen, gaf toen een pass naar v .d. Bogert, die fraai voorzette naar v. d. Weerd, die het leer met zijn hoofd doorzond naar v. Over beek, die hard inschoot, maar precies in handen van keeper Gaskel. De aanvallen van het Ned. elftal volgden de een na de ander, zelfs Klaassens drong mee de voorhoede in en loste een flinke kogel op het Engelse doel. We zagen goede combinaties tussen Lenstra en v. d. Weerd, dan weer fraai werk van Lenstra alleen., ver volgens weer een keihard schot van v. d. Weerd. Het spelbeeld in het eerste kwartier wordt wel duidelijk hierdoor gekenschetst, dat keeper Gaskel tal van malen handelend moest optreden, terwijl Kraak's werk wordt uiteraard met voldoening ge volgd. Opmerkelijk was de vaste houding van Olie, die merendeels aan con tramine dekkingen werd toegeschre ven, waardoor een stijging van 5 pet. ontstond tot 292. Ook Bennaers gekozen Het Nederlands voetbalelftal, dat Zondag 25 November a.s. in het Feijenoordstadion te Rotterdam te gen België speelt, is als volgt samen gesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Odenthal (Haarlem) en Schijvenaar (EDO). Midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Eiesbrouck (RCH). Vóór: Van der Bogert (DOS), Len stra (Heerenveen), van Melis (Eind hoven), Bennaers (Dosko) en Cla van (ADO). Reserves: Landman (Sparta), De Jong (ADO), Van Schijndel (SW) en van der Tuyn (HDVS). Aanvoerder is Terlouw. Naar het A.N.P. verneemt is de blessure van Biesbrouck thans vrij wel genezen. Waarschijnlijk zal hij Zondag a.s. met ROH tegen Leeu warden uitkomen. voornamelijk beperkt bleef tot enkele teruggespeelde ballen. En de aanvallen der Ned. voor hoede bleven aanhouden. Uit een kei hard schot van Lenstra langs de grond ging de bal via de staander achter de uitgelopen keeper voor het doel langs en kwam bij v. Overbeek, doch deze schoot het leer achter. Dan volgt de eerste gevaarlijke aanval der Engelsen, waaruit een formidabel schot van linksbinnen Spirren volgde, maar met een kat achtige sprong werkte Kraak het leer corner. Iedereen had hier reeds een doelpunt geteld. Dit leek de En gelsen te inspireren en dadelijk daar op moest Kraak weer handelend op treden. Toen Terlouw daarop een steek liet vallen en de bal, maar half gestopt, doorgleed, kwam het leer voor de voeten van rechtsbinnen Coo- te te liggen, die, terwijl Kraak ge heel links in het doel stond, in het zijnet schoot. Weer kreeg Brentford een kans, toen de bal voor een vrij doel langs werd geschoten en de toestormende linksbuiten Paton ook miste. Strafschop geeft Ned. ploeg de leiding. Toen viel Lenstra plotseling uit en werd vervangen door v. d. Tuyn, maar de aanvallen van de Ned. ploeg hielden aan en toen de balna een schot van v. Overbeek door een der Engelse verdedigers met de arm van richting was veranderd, kreeg Brentford een penalty tegen zich. Henk Schijvenaar voltrok het vonnis en de Ned. ploeg leidde (10). Er was toen een half uur gespeeld en hoewel de Nederlandse aanvallen nog wel aanhielden, ging er toch niet meer zulk èen kracht van uit en onver anderd kwam de rust. Na de hervatting kreeg v. d. Bo gert spoedig een kansom de voor sprong te vergroten, maar de bal vloog van de kruising van staander deklat in het veld terug. Ook v. d. Weerd kreeg daarna twee mooie kan sen. De eerste maal werd zijn schot door midhalf Greenwood gekeerd en de teruggeschoten bal werd daarna door hem naast geschoten. Het spel golfde nu meer gelijk op en neer, maar er waren perioden, dat het Ned. elftal veel sterker was, doch tot doelpunten kwam men niet, daar de afwerking allerminst te loven was en de Engelse verdediging, vooral door het vele en goede kopwerk her haaldelijk kon ingrijpen. Gelijk spel het resultaat. Tenslotte kwam tien minuten voor het einde de gelijkmaker, toen rechts buiten Dare de bal in een kluwen van spelers voor het doel schoot en de handig daarachter opgestelde mid- voor Monk van dichtbij keeper Kraak geen kans gaf (11). Hoe er verder ook gewerkt werd, er kwam geen verandering meer in de stand. Met het oog op de jeugdwedstrijd NederlandBelgië op 24. November te Breda, werd op het A®FC-terrein een wedstrijd gespeeld tussen twee jeugdelftallen. Voor enkele honder den toeschouwers, onder wie de vol tallige technische commissie voor jeugdvoetbal, gaven de 22 knapen een spelltje voetbal weg, zo vlot en technisch gaaf, dat menig eerste klasseploeg de handen vol zou heb ben gehad aan een der beide elftal len. Slecht één ding mankeerde er aan die wedstrijd, en dat waren de doelpunten, want hoe goed de aan vallen ook vanuit de achterhoede en via de middenlinie werden opgezet, hoe pittig de aanvallen ook over de snelle vleugels werden geleid, tot een doeltreffend schot is geen der partijen gekomen. In zekere zin pleit dit voor het spel der verdedigingen en niet in het minst voor de keepers- talenten van de beide doellieden Tap en Feyt. Het rood-witte elftal met het uit stekend backstel van der Hurk-Bos- kamp, de hardwerkende van - Woer den op de rechtshalfplaats en daar voor de bewegelijke vleugel van der Kuil-de Wit had ongetwijfeld het beste van het spel, maar de lange Feijenoord-back van der Hoek en doelman Feyt van de vierde klasser Woerden hadden er goed het oog in en slaagden er steeds opnieuw in de bal naar voren te werken,waarna dan tie voorhoede van, groen-wit met o.a. Bartels (Ajax), Brom (WA) en Snoeks (Stormvogels) vergeefs stormliep op Tap's veste. Zo golfde het spel in hoog tempo heen en weer. Geconcentreerd, wetende dat het meespelen in een jeugd-interland er van af hing, werd door Nederlands voetbaltoekomst op het gladde ter rein gezwoegd. Het was voor de he ren Mommers, van der Meulen en Verlegh zeker geen eenvoudige taak om hier te beslissen wie niet goed was voor een plaatsje in het jeugd- team. Het Nederlands jeugdelftal werd tenslotte als volgt samengesteld: Doel: Tap (HDVS). Achter: van der Hoek (Feijen- oord) en Boskamp (Ajax). Midden: van der Hurk (Eindho ven), Utermark (BW) en Klaassens (VW). Vóór: van der Kuil (VSV), de Wit (de Valk), Brom (WA), van der Wel (Ajax) en Rijnvis (BMT). Reserves: Feyt (Woerden), Ok- huyzen (Velox), van Woerden (Feijenoord) en Schuman (PEC). ENGELAND—^NOORD-IERLAND 2—0. De interlandwedstrijd Engeland Noord Ierland, welke te Birmingham werd gespeeld, eindigde in een 20 overwinning voor Engeland, nadat de rust met 10 was ingegaan. Met een elftal, dat ondanks de 2-0 overwinning op Noord-Ierland sterk teleurstelde, is het Lefaamde record van het Engelse elftal van nooit op eigen bodem te hebben verloren van een continentale ploeg met de wedstrijd tegen Oostenrijk voor de boeg in ernstig gevaar gekomen. Het eerste doelpunt werd even voor de rust gescoord. Lofthouse, de midvoor van Engeland en zijn rechts buiten Finney speelden met een fraaie cominatie de Ierste verdedi ging uit positie. Toen Finney de bal tenslotte hoog voorzette had Loft house slechts zijn hoofd onder het leder te plaatsen om de Ierse doel man te slaan. Ook het tweede Engelse doelpunt kwam van Lofthouse. De Ierse kee per Uprichard, die ovzrigens goed speelde, liet een hoge bal glippen juist voor de voeten van de aanstor mende midvoor, die ineens en hard onder de lat schoot. SCHOTLAND—WALES 0—1. Voor het eerst sedert vier 'jaar is Wales er in geslaagd Schotland een nederlaag toe te brengen. De Schot ten waren in de eerste helft van de wedstrijd overwegend sterker, doch zij slaagden er niet in hun meerder- heid in doelpunten uit te drukken. Het enige doelpunt van de wed strijd kwam pas in de laatste minu ten. De linksbuiten van Wales, AU- Church, kopte toen een hoge voorzet van de rechtervleugel-man Clarke hard en onhoudbaar langs doelman Go wan. 70.000 toeschouwers waren van deze verrassende nederlaag van Schotland getuige. TURKIJE—ZWEDEN 1—0. Te Istanboel werd de voetbalwed strijd TurkijeZweden gespeeld. De gastheren wonnen met 10. Uitstekend begin van Ned ijshockeyseizoen Vpor een uitverkochte Hokij werd de openingswedstrijd van het Neder landse ijshockeyseizoen gespeeld tus sen het Neder.ands bondsteam, ver sterkt met de Canadezen Dinardo, Carrey, Hebenton en de Schot Smith, en de Zwitserse kampioensploeg Arosa. Hoewel de Zwitsers met vier internationals, tw. Trepp, Riesenen de gebroeders Poltera op de baan verschenen, voldeden zij niet aan de verwachtingen. Onmiddellijk na het begin trokken de Nederlanders ten aanval met Smith en Loek om beurten als aan valsleiders. De gasten werden door het hoge tempo, waarin dit openings offensief werd uitgevoerd, volkomen overspeeld. Aanval op aanval golfde op de kooi van Riesen af, maar door het slechte schieten, meestal van te grote afstand, en het prachtige werk van de Zwitserse goalie duurde het ruim een kwartier voor het over wicht in een doelpunt kon worden uitgedrukt. Bij een gemeenschappe lijke aanval van het bondsteam kreeg Loek de puck een moment vrij en in een wirwar van sticks en benen schoot de Amsterdammer langs Rie sen (10). De tweede spelperiode gaf het zelfde beeld: voortdurende Neder landse meerderheid onderbroken door enkele gevaarlijke uitvallen van Arosa. Eén ervan leverde de gelijk maker voor de Helveten op. Door een misverstand bij een aanval op het Zwitserse doel kon Trepp de schyf bemachtigen om er onmiddel lijk mee naar voren te schieten. Ra zendsnel laveerde hij langs de ver bouwereerde achterspelers, kwam alleen voor Van Os te staan, waarna hij de puck in het doel schoof (11). Arosa zag, dat het de zaken wat steviger moest gaan aanpakken om Houtrust met een overwinning te kunnen verlaten. Bijna voortdurend was de gevaarlijkste aanvalscombi- natie, bestaande uit Trepp en de ge broeders Poltera, op het ijs. Het was echter de Nederlandse ploeg, die de leiding nam. Carrey pikte de puck uit eigen verdediging weg eji besloot zijn soloren met een onverwacht en effectvol schot, waar naar Riesen geen been uitstak (21). Korte tijd verdeelde het spel zich over beide speelhelften totdat Feenstra de voorsprong vergrootte met een doelpunt uit een verwarde situatie in de buurt van de Zwit serse goal (31). Dit was Arosa te bar. Weer werden de Poltera's en Trepp ingezet en ditmaal niet zon der succes. Enkele minuten voor het einde trokken zij fraai combinerend naar voren. Als een mes door de bo ter sneden zij door de Nederlandse verdediging en het ging er slechts om, wie de puck de laatste zet zou geven. Het was G. Poltera, die een pass van zjjn broer opving en Van Os passeerde (32). BILJARTEN BILJART BOND BLOEMBOLLENSTREEK. Voor de competitie 1ste klasse van de Biljart Bond Bloembollenstreek speelde Excelsior I tegen het reserve viertal van Vios. Ook nu weer speel de Excelsior een goede wedstrijd en werden op fraaie wijze alle vier par tijen in overwinningen omgezet (80). Hiermede behaalde Excelsior haar derde overwinning in successie en is nog steeds ongeslagen. Excelsior HPiet Gijzenbrug 3. De Excelsior-reserven, die tot dusver nog geen enkele overwinning hadden behaald, verrasten thans met een on verwachte 62 zege op het ongesla- geri viertal van P. Gijzenbrug. VOLLEYBAL Six 1Six 2 (dames) 12. Dit is wel e«n zeer verassend resultaat De Six-reserven waren hun oudere clubgenoten zowel in serveertech niek, veldspel als netwerk, de baas. Desondanks heeft het aan spanning niet ontbroken, wat wel tot uiting komt in het score-verloop: 1315, 15—11, 11—15. SCHERMEN DE INTERNATIONALE MILITAIRE KAMPIOENSCHAPPEN De internationale militaire kam pioenschappen werden te Brussel voortgezet met het tournooi voor de- genequipes. In de eerste ronde ver loor Nederland met 65 van België. In de tweede ronde verloren onze landgenoten wederom en wel met 54 van Zweden, waardoor zij uit geschakeld werden voor de finale. De Nederlandse equipe trok in de eerste ronde met de schermers Reuhl, Hordijk en van Kregten, ter wijl in de tweede ronde met de voL gende combinatie werd geschermd: van Kregten, van de Wall en Hor dijk. Voor het eindklassemnt won Ne derland van Luxemburg en Dene marken. Het eindklassement luidt: 1. Frankrijk 64 p., 2. Zweden 50 p., 3. België 42 p., 4. Gr. Brittannië 24 p., 5. Nederland 16 p., 6. ex aequo Luxemburg en Denemarken elk 4 p. SCHAKEN. COMPETITIE L.SJ3. L.S.G. H—Philidor O 5H—2**. De 'belangrijkste ontmoeting tus sen de tweede tientallen van L.S.G. en Philidor voor de Promotiegroep van de L.S.B.-competitie eindigde met een overwinning voor de L.S.G.-ers. Twee partijen kwamen niet ten einde en zullen de volgende week worden uitgespeeld. De uitslagen luiden: Mr. ir. J. Westra (L.S.G.)—Ir. A. J. A. Paardekooper (Phil.) Yi J. van SteenisDr. G. Dallinga YiJ. KoetJ. H. Aalbersberg YiA. E. J. ModdermanP. Se- lier Yiy*\ M. M. SegaarL. H. Kantebeen afgebr.; J. A. P. Weyer- marsP. Barkema 10; P. Mulder Th. P. v. d. Berg 10; J. BootJ. A. P. Moonen 1O; Th. van den Oord Jr. (res.)A. H. J. v. d. Meulen y.Yi\ M. BloemJ. Padding afgebr. Totaal L.S.G. 5%xx; Philidor 2'Axx. „De Zwarte Pion" (Lisse). Voor de onderlinge bordenwedstrijden van de Schaakclub „De Zwarte Pion" werden de volgende wedstrijden ge speeld: Groep I: A. RotteveelJ. Goede- mans YY, G. ScholtesA. Paarde kooper 10, J. GoedemansJ. Grim bergen 10, P. KoetsheidN. v. d. Mey 10, A. RotteveelH. v. Die- men 10, N. v. d. MeyA. Paarde kooper 01, J. SmitP. Koetsheid 01, J. GrimbergenP. Langeveld 01, P. LangeveldM. v. Ruiten 01, P. KoetsheidJ. Grimbergen 01, H. v. DiemenN. v. d. Mey 10, G. ScholtesA. Rotteveel 01, N. v. d. Mey—G. Scholtes Y—Y, J. SmitH. v. Diemen 10, J. Grim bergenA. Paardekooper 10, M. v. RuitenP. Koetsheid Yi—Y, J- Goe demansP. Langeveld 10, P. Koets heidJ. Goedemans 01, H. v. Die menJ. Grimbergen 01, G. Schol tesJ. Smit 10, A. RotteveelN. v. d. Mey 01. Groep II: J. GeerlingW. Goede mans 10, O. C. v. RuitenL. v. d. Lans 01, W. GoedemansC. v. Rui ten 10, S. v. RuitenJ. Geerling 10, H. SimonsJ. v. d. Mey 10, P. BeykTe. Brouwer 10, J. v. d. MeyP. Beyk 01, J. GeerlingH. Simons 01, C. v. RuitenS. v. Rui ten 01, L. v. d. LansW. Goede mans 01. DAMMEN DES verloor voor 't eerst. De beid tientallen van DES hebben in hun damcompetitie hun eerste neder laag geleden. Het eerste tiental ging in de le klas met 155 ten onder te gen KWZ 1. Het tweede tiental ver loor van Nieuwkoop 1 in de 3e klas se van de LDDB met 119. Ter ver ontschuldiging kan misschien aange voerd worden, dat het eerste 10-tal van DES met 3 en het tweede met 2 invallers speelde. De beide winnende verenigingen zijn ernstige candidaten voor de eerste plaatsen. JEFDE'S ,EGEPRAAL luman van A. Hruschka Nadruk verboden 41) Ja. Beiden waren nog verhit van het dansen en beiden wierpen, voor dat er een woord over hun lippen kwam, snel een blik in het rond, om zich ervan te vergewissen, dat er buiten hen niemand aanwezig was. Mij konden ze niet zien, hoewel ik zeer dicht bij hen was; want ik zat in de hoek achter de hoge groep va rens, waarvoor het bekken met de fontein ligt. De varens en de scha duw. welke zij op de hoek wierpen, verborgen mij volkomen voor hun blikken. Bijna onmiddellijk boorde ik Heiden zeggen: Wat zul je nu doen Sabirte? Het nog eens proberen, ant woordde zy. En ik geef je nogmaals de raad d- tweede weg te kiezen. Die is ko; t -1 l*:1t zékerder naar het doel. Mcar hij is ook gevaarlijker! Waag het om den wille van ons geluk. Ik zweer je trouwens nog eens, dat er geen gevaar te duchten is. De andere weg is veel gevaarlij ker. Als je man iets van onze liefde te weten kwam, zou alles verloren zijn. Alles? Neen, alleen maar 't geld dat mij volgens 't huwelijkscontract ook in geval van scheiding blijft toe behoren, indien mij geen onterende fout ten laste kan worden gelegd. En dat is nog niet het geval. In weerwil van mijn hartstochtelijke liefde voor je, Lothar, heb ik de aan Klemens gezworen huwelijkstrouw niet gebroken. In geval het tot een proces kwam, een proces, dat je echte be weegreden aan het licht zou bren gen, zou niemand je geloven. Daar voor zou die sluwe Mr Klüver wel zorgen! Wat zou je dan de vrijheid baten zonder geld? We zijn geen van beiden voor armoe in de wieg gelegd. Sabine: vergeet dat niet! Ik weet 't wel.maar. Wees niet kinderachtig, Sabine. Toon je dapper. Laat alle bedenkin gen varen en doe wat ik je heb aan geraden En laten we nu terugke- -en naar het bal. anders zou onze af wezigheid in het oog kunnen vallen. Hoe gemakkelijk zou de graaf. Geen nood, die is druk bezig in de speelsalon. Maar in ieder geval heb je gelijk: wij kunnen niet te voorzichtig zijn. Zij stak Heiden de hand toe, die hij aan zijn lippen bracht en vurig kuste. In beider ogen laaide het vuur van de passie. Ik kon mij geen illu sie meer maken. Arme vader! mompelde Marc met diepe aandoening. Hy greep de hand van Graaf Kle mens, hield ze in de zijne geklemd, en ging voort: Wat moet u in dat verschrikke lijk uur geleden hebben! Ja, 't was het smartelijkste ogenblik van mijn leven. Ik kon mij nauwelijks een begrip vormen van hetgeen ik had gehoord, en nog min der was ik in staat om een besluit te nemen. Ik bleef nog lang in mijn hoek zitten, en keek als verdwaasd voor mij uit. Eindelijk keerde ik terug naar de salon, waar de laatste tonen van de muziek wegstierven. Juist tevoren had Sabine gezegd, dat zij zware hoofdpijn had en een poeder ging nemen. Werktuigelijk volgde ik de gravin naar haar slaaokamer. Waarom? dat weet ik eigenlijk niet. In ieder geval was het geen liefde, want ik voelde niets meer dan verachting en afkeer voor -haar. 't Was misschien instinctmatige nieuwsgierigheid, instinctmatig zoe ken naar een verwant. Wat kom je hier doen? Je ver beeldt je toch niet, dat je tegen woordigheid mijn hoofdpijn kan verzachten? Dat werd my door Sabine toege snauwd. Ik antwoordde niet; maar zij moet op mijn gezicht iets hebben gelezen, dat haar verwonderde, mis schien zelfs verontrustte; want plot seling keek ze mij scherp aan en zeide: Wat heb je Klemens? Waarom spreek je niet? Toch niet ongesteld? Je ziet er zo akelig uit. Ik schudde het hoofd en verliet zwijgend de kamer. Eindelijk was ik alleen en begon allengs ook weer te denken. Alles ook mijn verleden, trok aan mijn geestesoog voorbij. Ook het on recht. dat ik jou had aangedaan, door die vrouw de plaats van je moeder te laten innemen Wat er nu gebeurde, had ik aan mijn zelve te wijten; 't was mijn straf, die ik nederig moest aannemen. Maar ik kwam nu ook onmiddellijk tot het bewustzijn, dat ik met betrekking tot Sabine een besluit moest nemen. On middellijk, zonder ook maar n dag te talmen. Zij moest vernemen, dat ik alles wist. Zij mocht niet meer lachen met de oude verblinde dwaas. Ik ging haar dus weer opzoeken en klopte aan haar deur. Maar ik werd verhinderd, mijn plan uit te voeren. Blijkbaar ten hoogste ver bitterd, ontving mij Sabine met een gezicht, waarop woede te lezen lag, en liet tnij niet eens aan het woord komen. Zul je mij dan nooit met rust laten? Wat wil je nu weer? Weet je niet, dat ik ongesteld ben en naar bed wil gaan? Ik zal je niet lang storen. Sabi ne, antwoordde ik kalm. 't Betreft maar een kort, maar voor mij ge wichtig onderhoud, dat geen uitstel duldt. Maar zy viel mij onmiddellijk weer toornig in de rede: Zo! Je verbeeld je dus, dat ik nu je in 't hartje van de nacht met mij wilt spreken, mij eenvoudig naar die gril heb te schikken? Ik denk er zelfs niet aan! Ik wil rust hebben en alleen zijn (zij stampte met de voet op de grond.) En onmiddellijk. Ga., ga toch! Sabine, wat ik je te zeggen heb. Kun je me morgen zeggen.. Nog eens: ga, ga-! Als je niet onmid dellijk gaat. dwing je mij, om juf frouw Motika te bellen. Hoor je. Er was niets aan te doen, zy ge droeg zich als een furie. Zwijgend en zonder te groeten verliet ik de kamer. De uitvoering van mijn plan moest ik tot de volgende dag uitstel len. AI het andere, wat toen volgde, weet je reeds Mare. Mare knikte en bleef gerüime tijd zwijgend voor zich uitstaren. Alles wat u mij hebt verteld, is zonderling en verschrikkelijk, vader zei hy eindelijk. De moord op gravin Sabine moet dus gepleegd zijn in de korte tijd nauwelijks een half uur tussen uw heengaan en mijn te rugkomst. En u, die betrekkelijk dicht bij haar kamer was, hebt in die tussentijd niets verdachts ge hoord? Geen gedruis in de gang? Zelfs niet het openen of sluiten van een deur? Niets, tenzy het gedruis, dat je zelf hebt gemaakt door tegen het meubel te staten, en dat mij dwong in de gang te gaan zien. Maar toen was Sabine reeds dood! Wat een huiveringwekkend raadsel Maar de moord moet toch doof iemand zijn gepleegd.. Natuurlijk! Maar kan het geen zelfmoord geweest zijn? Zelfmoord? Onmogelijk! Denk toch aan alles, wat ik je verteld heb. Een vrouw, die zich koelbloedig op een nieuwe toekomst voorbere'"'" pleegt geen zelfmoord!

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6