Alle partijen wensen 50.000 nieuwe huizen „Waar blijft ons belastinggeld?'' V-1 ontploft in Hollands Diep Voorrang verlenen aan bromfietsen De „Waterman" naar Australië Waarom Prinses Armgard naar Hilversum gaat Tot negen uur winkelen DONDERDAG 15 NOVEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 SCHOUTEN MEENTP. v. d. A GEVANGENE VAN K.V.P. I situatie zeer ernstig noemde. Met alle waardering voor onderdelen van 's ministers beleid zeide spr. groot bezwaar te hebben tegen één ele ment van dat beleid, namelijk tegen de willekeur in zijn handelingen. De heer ZANDT (SG) opmerkend, dat de regering haar tijd heeft laten voorbijgaan ten aanzien van Indone sië, betoogde, dat de wijze, waarop de Ambonezen in de steek zijn ge laten scherpe afkeuring verdient. Spr. zeide zijn stem er niet aan te kunnen geven, dat met Nieuw- gedreven. Ook deze spr. wilde be vorderd zien, dat in 1952 minstens 50.000 woningen worden gebouwd. Hij waarschuwde tegen het opdrin gen van Rome en betoogde, dat er in Spanje en Zuid-Amerika verschrik kelijke vervolgingen van protestan ten zijn. Tegen het deelnemen aan manoeuvres in Duitsland op Zondag maakte hij bezwaar. De heer HOOGCARSPEL (CPN) meende, dat de minister van finan ciën zijn goedkoop-geld-politiek door andere maatregelen had moeten la ten volgen, 's Ministers politiek noemde hij onverantwoordelijk teringsbeperking is z.i. geen sprake. De motie-Andriessen en het urgen tieprogram der P. v. d. A. noemde hij narcosemiddelen. Naar zijn oordeel De Tweede Kamer heeft gistermid dag een voordracht opgemaakt voor de vacature van een raadsheren- plaats in de Hoge Raad der Neder landen, ontstaan door het eervol ontslag, hetwelk is verleend aan de raadsheer mr. J. H. R. Sinninghe Damste. No. 1 op deze voordracht is mr. H. Haga, raadsheer in het ge rechtshof te 's Gravenhage. De Zondags-heiliging. Hierna zijn de algemene beschou wingen over de Rijksbegroting voor 1952 voortgezet met een rede van de heer SCHOUTEN (AR), die betoog de, dat er naar gestreefd moet wor den dat het houden van manoeuvres op Zondag wordt voorkomen. Ook zag hij de noodzaak er niet van in, dat vrijwilligers voor Korea op een Zondag moeten vertrekken. Mede in verband met mededelingen in de laatste nota van minister Al'bregts merkte hij op, dat regering en volk moeten gehorzamen aan het Sabbath- gebod, dat door God is gegeven. Naar aanleiding van de wensen van Indonesië tot wijziging van de overeenkomst der R.T.C. sprak de heer Schouten als zijn oordeel uit, dat door de regering dient te wor den gezegd aan Indonesië, zeer con creet mede te delen: 1. Welke wijzigingen worden ge wenst; 2. Om welke reden de wijzigingen worden gewenst; 3. Welke waarborgen Indonesië kan geven, dat, als de overeenkomst eventueél wordt gewijzigd, men die gewijzigde overeenkomst zal nako men. Eerst wanneer voorzieningen ge troffen zijn ten aanzien van de Am bonezen kan de vraag aan de orde komen, wat ten aanzien van dé Ne derlands-Indonesische Unie kan wor den gedaan. Nieuw-Guinea kan noch voorwerp, noch onderwerp van over leg ,zijn in die zin, dat dit zou uit lopen op wijziging der souvereiniteit, aldus de heer Schouten. Hij zeide van oordeel te zijn, dat de K.V.P. niet de gevangene is van de P. v. d. A. doch omgekeerd en dat van compro missen, waarbij men komt tot ver menging van essentiële verschillen, geen sprake is. Medewerking moet woorden verleend aan de integratie van Europa met inachtneming van het algemeen welzijn. Naar het oor deel van de heer Schouten moet zeer hoge prioriteit worden verleend aan de woningbouw. Voor 1952 moeten zeker 50.000 woningen worden ge bouw en voor volgende jaren zal dit getal nog groter moeten zijn. Zijn fractie kan geen genoegen nemen met het 'beleid, zoals dat in de stuk ken is uitgestippeld. Z.i. moet spoe dig tot stand komen een definitieve regeling van het ouderdomspensioen op basis der verzekeringsgedachte. Spr. constateerde een zich distan- ciëren van het regeringsbeleid, voor- «Lpnïimrnwam I deling van deze brochure fn de hoog- ?.pJ?n 7PP_ 'jt:pK. ste klassen geen bezwaar te hebben, vat in wezen zeer ernstige critiek op het regeringsbeleid en inzender- j mlts daaraan Seen P°l""*e beschou- heid op het economisch beleid. De I derde macht bestaat alleen in de ge dachten van de heer Oud; in werke lijkheid bestaat ze niet, zo consta teerde spr., die nog te kennen gaf met de C.H. in zo groot mogelijke vrede te willen leven. Motie-Andriessen inzake woningbouw De door de heer Andriessen (KVP) ingediende motie luidt als volgt: „De Kamer: gehoord de gedachten- wisseling over de woningvoorziening van oordeel dat deze voorziening tot een der centrale problemen behoort voor welks oplossing ons volk is ge steld en waaraan de regering, met verschilende van haar leden in het byzonder, geroepen is mede te wer- Guinea een soort koehandel wordt ken, terwijl dit probleem, in de orde der waarden, op één lijn moet wor den gesteld met die van de defensie, de investeringen en de betalingsba lans, nodigt de regering uit: zo kort mogelijke termijn zich te be raden over de middelen en maatre gelen, welke niet alleen tot de bouw van 50.000 woningen voor net jaar 1952 kunnen leiden, maar ook voor een verdere toekomst een redelijke voorziening zoveel mogelijk waar borgen; b. bij dit beraad ook de vraag te beantwoorden of een geleidelijk aan passen van de huren aan een econo- hij zag de toekomst allesbehalve misch verantwoord huurniveau, niet prettig in. Van een werkelijke inves- een der noodzakelijke middelen moet zijn om deze Voorziening te verwe zenlijken; c. aandacht te schenken aan de vraag of de feitelijk gevoerde rente- voert de politiek der regering naar gamma-politiek voor de bouw van een crisis. j woningwetwoningen, zonder schade De Minister-President, de heer voor deze bouw, kan worden gehand- DREES, maakte een aanvang met haafd; zijn antwoordrede, welke hij van- verzoekt de regering het resultaat daag zal voortzetten. Tegen kwart van haar beraad zo spoedig mogelijk voor zes is de vergadering verdaagd I ter kennis vn de KameV te brengen tot Donderdagmiddag een uur. I en gaat over tot de orde van de dag". Brochure bij Haagse M O. ter zijde gelegd De geruchtmakende brochure van wingen worden verbonden. minister-Lieftinck „Waar blijft ons i Ook sommige Kamerleden hebben belastinggeld?" is door de rector» te8en een bespreking der brochure op en directeuren van scholen voor VH en MO in Den Haag ter zijde gelegd. Men heeft aan het verzoek van het ministerie van O., K. en W. deze brochure in de hoogste klassen te be handelen geen gevolg gegeven, «o deelt het college van B. en W. aan de Haagse raad mee. B. en W. delen verder mee, dat zij zich opnieuw tot het ministerie hebben gewend met het verzoek der gelijke toezendingen voortaan over het gemeentebestuur te laten lopen en niet B. en W. hierbij uit te scha kelen. Het college zegt tegen behan- Instemming met beleid. De heer HOFSTRA (Arb.) ver klaarde o.a. suppletoire begrotingen uit den boze te achten. Gezocht moet worden naar een synthese tussen de noden van het heden en de wense lijkheid van schuldaflossing. Aflos sing van staatsschuld is belangrijk, maar belangrijker is behoud van de levensvoorwaarden. Tegen de ge volgde financiële politiek kunnen z.i. van economisch standpunt bezien geen gegronde bezwaren worden in gebracht. Ook in budgetair opzicht stemde htf in met het beleid. Niet ernstig genoeg. De balans van het financiële be leid van na de oorlog opmakend, stelde de heer C. v. d. HEUVEL (AR) vast, dat de staatsschuld is op gelopen tot 7,8 milliard, daarbij be togend, dat enorme tekorten zijn ge kweekt o.a., doordat alle Nederlan ders via levensmiddelensubsidies zijn bedeeld. Naar zijn oordeel heeft de minister van financiën niet voldoen de aandrang op zijn ambgenoten uit geoefend om tot bezuiniging te ko men. De regering ziet de toestand minder precair in dan hij is, meende' de heer Van den Heuvel, die de Fondsen van Eca voor landbouw Bij de Tweede Kamer is een ont werp van wet tot wijziging van het elfde hoofdstuk der rijksbegroting voor 1951 ingediend. Met het oog op de noodzakelijke verbetering van de Nederlandse be talingsbalans, dient een aantal land bouw kudige projecten te worden ge financierd, waarvoor het normale be grotingsbudget voor deze op grotere productiviteit en hogere rentabiliteit van de Nederlandse landbouw ge richte maatregelen, onvoldoende mo gelijkheid biedt. Nu met de regering van de Verenigde Staten van Ameri ka overeenstemming is bereikt over het beschikbaar stellen van gelden uit de zg. tegenwaarde-rekening, wordt de uitvoering van enige pro jecten mogelijk gemaakt voor een waarde van in totaal ƒ47.5 millioen. Hiervan is bestemd voor: Landbouwhogeschool en landbouw kundig onderzoek 1.500.000; moder ne voederbouw en intensivering klein bedrijf 3.500.000; groenvoederdro- gerijen ƒ3.000.000; groenvoederdro- gerijen (borgstelling) ƒ5.000.000; rundvee-t.b.c.-bestrijding 8.500.000; winning organische meststoffen 1.000.000; borgstellingsfonds voor de landbouw 25.000.000. genoemde scholen bezwaar gemaakt lezen wij in het voorlopig verslag over de begroting voor O., K. en W. Zij menen dat op deze wijze op de scholen propaganda wordt gemaakt voor een financiële politiek, waar tegen tal van leraren en ouders be zwaren hebben. Autodieven smokkelaars en De Rotterdamse politie heeft zeven auto's ontdekt, die in België zijn ge stolen, in Antwerpen werden ver bouwd en vervolgens naar Rotter dam werden gesmokkeld. De wagens zijn in beslag genomen In Noord-Brabant werd een Belg aangehouden, die bij deze affaire is betrokken. België heeft zijn uitle vering gevraagd. Tegen vijf Neder landers, die de auto's voordelig heb ben gekocht, is proces-verbaal opge maakt wegens heling. De bende bracht de gestolen auto's met authentieke papieren van Bel gië naar Nederland. De Antwerpse politie onderzoekt hoe de autodieven aan deze echte documenten zijn ge komen. De Belgische politie is ook een bende op het spoor, die auto's clan destien naar Spanje brengt en ze daar tegen zeer hoge prijzen van de hand doet. („Tel.") Borgstellingsfonds voor Boeren en Tuinders Met de regering van de Verenigde Staten is overeenstemming bereikt over het beschikbaar stellen van gel den uit de tegenwaarden om tege moet te kunnen komen aan de grote re kapitaalbehoefte voor boeren en tuinders ter opvoering van de op brengst. Die kapitaalbehoefte zal niet geheel in de niet-risico dragende ka pitaalssfeer kunnen worden opge vangen. Zonder dat van een uitzonderlijk risico sprake is zal toch kapitaal zon der onderpand moeten worden ver strekt, zowel aan eigenaren-gebrui kers als aan pachters, indien ze bij de geldgever te goeder naam en faam bekend staan. Het is de bedoeling de aange vraagde 25 millioen gulden in een stichting onder te brengen. De beno digde gelden voor investering door de Boerenleenbanken en andere ban ken zullen kunnen worden verstrekt. Van de te investeren bedragen zal de helft door de betrokken boer of tuinder zelf moeten worden ver schaft, hetzij uit contanle middelen, hetzij door een geldlening, waarvoor de normale zekerheid dient te worden gesteld, terwijl voor de overige 50 pci. der te investeren bedragen, ge noemde stichting zich garant zal die nen te stellen voor de terugbetaling der gesloten leningen. Ruim een jaar geleden werd door pontonniers uit Dordrecht in het Hollands Diep een V-1 ontdekt, enige honderden meters van de Moerdijk- brug. Ondanks de pogingen het ge vaarte te lichten bleef het toen vier en een halve meter diep in de grond zitten. Gistermiddag is "dit wapen door de demonteringsploeg van de Konink lijke Marine tot ontploffing gebracht. Met een doffe knal spatte Woensdag middag om een minuut over half vijf tussen Moerdijk en Strijensas het gevaarte uiteen. Een zwarte modder- kolom steeg een paar meter hoog de lucht in om dan over een halve kilo- meter uiteen te vallen. De bewoners van Strijensas stonden doodsangsten uit, doch zonder reden: geen ruit werd beschadigd. De luitenant ter zee Jansen, de torpedomaker Scholten en de ma troos Bosma hebben zich om de ont ploffing voor te bereiden met een rubberbootje naar de plek begeven, waar de V-1 lag. Langzaam en voor zichtig werd een bom neergelaten naast de V-1. Daarna werden de ladingen en de ontstekingsverbindingen aangebracht. Voor de V-1 tot ontploffing werd ge bracht werden alle schippers in de wijde omgeving door luidspreker-in- Daar komt HET IS, ALSOF HIJ ZEGGEN WIL: „Ik zou wel graag Uw vriendje willen zijn!" In z'n TEDDY luier voelt hij zich echt be haaglijk en is daardoor in 'n beminnelijke stemming. Een baby in een TEDDY luier is een tevreden baby! Kantonrechter veroordeelt autorijder De kwestie of auto's en motoren voorrang dienen te verlenen aan bromfietsen, kwam Woensdagmor gen voor de Kantonrechter te En schede ter sprake. Er waren twee standpunten. De ambtenaar van het O.M. was van oordeel, dat de brom fiets een motorrijtuig is, waaraan voorrang dient te worden verleend als het van rechts komt. De verkeers politie van Enschede huldigle een ander standpunt en had daarom de bromfietsrijder J. C. bekeurd, die volgens haar aan de 34-jarige auto mobilist J. G. S. uit Hengelo voor rang had moeten verlenen. De amb tenaar van het O. M. had echter een vervolging tegen de automobilist in gesteld. Tijdens de behandeling van deze principiële kwestie schetste mr. F. W. B. baron van Lyndcn, de verde diger van S., de wettelijke chaos, welke inzake het bromfietsprobleem bestaat. De ambtenaar van het O.M. weet de onzekerheid van de status stallaties gesommeerd halt te houden van de bromfiets aan de administra Moeder verdiende overtocht voor 6 kinderen Gisteren vertrok het voormalige troepentransportschip „Waterman", nu geheel omgebouwd tot emigran tenschip, voor de eerste rrraal van de Lloydkade naar Australië in zijn nieuwe gedaante. Er is nu accommo datie voor ruim 800 passagiers, me rendeels ondergebracht in vijf-, zes- en achtpersoonshutten. Er is een opmerkelijk verschil tus- Tijdens de oorlog werd de moeder van prins Bernhard door de S.S. van haar landgoed „Woynowo", waar zij met haar man ep kinderen had ge woond, verdreven. Toen na Mei 1945 de Russen Oost- Duitsland bezetten, was er natuurlijk geen sprake van, dat zij naar haar eigen huis kon terugkeren. Zij ves tigde zich toen in een huis in de buurt van Bonn aan de Rijn. Daar leefde zij eenzaam, vooral einds prins Aschwin een wetenschappelijke func tie had aanvaard in Amerika. Zij 5)e tPjcaainciale Staten aan Zeeland aexgad&ien Een overzicht van de vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland, in de Statenzaal te Middelburg Tijdens deze zitting is het streekplan voor Walcheren voor het eerst in de Raad besproken. Links op de foto de voorzitter, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de griffier mr. J. M. Pilaar. was als een van de vele displaced persons, die, van huis en haard ver dreven is, in de eenzaamheid in een vreemde woning hun levensavond tegemoet gaan. Het is geheel in overeenstem ming met de aandrang die H.M. de Koningin in de brief aan president Truman op deze oefende, om zich het lot van de displaced persons aan te trekken, dat nu gezorgd is dat een der grootmoeders van onze prinses sen in haar eigen woning niet ver van degenen die haar liefhebben, haar laatste levensjaren kan door brengen. „Trouw". Naderende feestdagen Teneinde evenals vorige jaren het publiek in de gelegenheid te stellen gedurende de dagen, onmiddellijk voorafgaande aan Sint Nicolaas, Kerstmis en Nieuwjaar ook in de avonduren zijn inkopen te doen, heeft de minister van Economische Zaken de colleges van B. en W. van alle gemeenten gemachtigd ontheffing te verlenen van de wettelijke voor schriften inzake de winkelsluiting. Een dergelijke ontheffing kan wor den verleend tot uiterlijk 9 uur des avonds op 29 en 30 November 1951, en op 1, 3, 4, 20, 21, 22, 24 en 31 December 1951. Er wordt op gewezen, dat de be perkende bepalingen ten aanzien van etalage- en reclameverlichting gedu rende de piekuren in verband met bedoelde feestdagen geen wijziging ondergaan sen de voorafgaande emigrantenrei- zen en deze, althans wat de afvaart naar Australië betreft. In de eerste plaats zijn er veel minder onge schoolden en in de tweede plaats is het aantal gezinnen met vijf of meer kinderen veel kleiner. Toch zijn er nog grote gezinnen aan boord o.a. het gezin van mevr. W. SmitBoom gaard waar acht kinderen zijn. Mevr. SmitBoomgaard heeft de passage met eigen arbeid willen ver dienen, omdat zij liever geen subsi die wilde aanvaarden. De kinderen waren zo lang in verschillende plaatsen van ons land bij familie on dergebracht en werden pas op de „Waterman" weer verenigd. Onder de passagiers merkten wij ds P. H. Pellicaan, gereformeerd pre dikant uit Maassluis. Hij is beroepen naar de Reformed Church in Brisba ne. Een grote kist met timmerge reedschap heeft hij meegenomen, om zijn eigen huis te kunnen bouwen en zodoende huishuur uit te sparen, aan gezien zijn toekomstige gemeente slechts 50 gezinnen telt, met alle ge volgen van dien. De geestelijke verzorging aan boord is toevertrouwd aan pater P. J. L. Jacauemeins uit Nijmegen, die in Australië blijft en ds J. Rooden- burg. Ned. Hervormd predikant te Voorburg, die met het volgende emi- crantenschip terugkeert. Voorts is litairen met hun gezinnen aan boord die door de internationale vluchte lingen organisatie in de gelegenheid werd gesteld naar Australië uit te wijken. Op de terugwee hoopt de ..Water man" in Nieuw Guinea afgeloste mi litairen rr.'et. nhu gezinnen aan boord te nemen. Op 24 Januari hoopt men weer in Rotterdam te zijn. St. Nicolaas heeft zich reeds aan boord ingescheept en Kerstmis wordt vernv>edeliik in Hollandia gevierd. De Kon. Rotterdamse Llovd heeft speciale maatregelen getroffen voor de verzorging van de inwendige mens. TROUW AAN DE LEVERANCIERS. Mevrouw H. J. KluyverVan Lut- senburg Maas te Delft, de echtge note van prof. dr. ir. A. J. Kluyver, te Delft had een kleine hulde in ont vangst te nemen wegens een „jubi leum". Gedurende de dertig jaren, dat mevrouw Kluyver in Delft woont, is zij nl. nimmer van bakker, kruidenier, slager en groenteleve rancier veranderd. Namens deze winkeliers werd haar gisteren een grote mand thuis bezorgd, waarin ieder van hen het een en ander uit zyn winkel had gedaan. tie, die de door de wetgever gestelde bepalingen niet nakomt, omdat er een geweldige rompslomp aan vast zit welke de Staat zeer veel geld zou kosten. De verdediger zei dat het niet uitvoeren van de door de wetgever gemaakte bepalingen door de administratie berust op zuinig heidsmotieven. Hü was van mening dat de onzekerheid die uit deze zui nigheid voortvloeit mensenlevens heeft gekost en nog kost. Het is ko men vast te staan dat het merendeel der dodelijke ongelukken met brom fietsen is veroorzaakt door het niet verlenen van voorrang. De verdedi ger wil deze zaak tot in hoogste in stantie voortzetten daar er z.i. vol doende zekerheid dient te bestaan. De ambtenaar had zes gulden boete geëist tegen de automobilist en de kantonrechter deed uitspraak con form deze eis. De verdediger van S. gaat van dit vonnis in hoger beroep. Soep zonder balletjes Kosten f 10. Tien gulden boete of een dag was het vonnis van de Amsterdamse po litierechter, mr. L. de Blécourt, te gen de 44-jarige chauffeur J. S., die gistermorgen terecht stond omdat hij op 13 Augustus in een cafetaria een kop soep met grote kracht tegen de muur had gegooid, waardoor de kop brak en de rondvliegende soep op de kleding van verscheidene mensen terecht kwam. „U bent een groot minnaar van soep met balletjes. Toen u geen'bal letjes kreeg, werd u kwaad, niet waar?" vroeg mr. Do Blécourt. De politierechter las oen indrukwekkend strafblad van de verdachte voor: negen veroordelingen en de laatste, zes maanden, wegens diefstal. Daar om zit de verdachte dan ook in de Haarlemse strafgevangenis. „Daar ben ik kok en moet ik soep opschep pen, zonder balletjes", vertelde hij droef. „Iïoe kom je zo slecht?" wilde de politierechter weten. „Slecht?" vroeg verdachte. Toen hield hij een filosofische beqphou- wing, waar de politierechter gauw een eind aan maakte. „Ik ben de Antwoordman niet", zei deze. De verdediger wilde van de getui gen horen, of zij getroffen waren door soep of door balletjes. Het was alleen maar soep, en de verdediger achtte bewezen dat verdachte inder daad geen balletjes ^ïad gekregen. De officier vroeg een week. De verdachte had het laatste woord. „Ik vind het een betrekkelijk milde straf", zei hij. En de politierechter zei: „Kijk 'ns jongen, dat mag ik graag horen. Je krijgt nog minder, ben gulden of een dag." Toen schreef de verdachte de namen en adressen van de benadeelden op een pa piertje om hun na zijn straftijd de schade te vergoeden. parool". MOERBEIBOOM MET TWEE STAMMEN. In het hofje van Elizabeth Pauw te Delft bevindt zich een grillig ge vormde moerbeiboom. Deze boom, die vermoedelijk al zo oud is als het hofje zelf, werd enige jaren gele den door de b'iksem in tweeën ge spleten. Het stuk stam dat van de moederstam werd gescheurd, kwam op de grond terecht en is daa* weer gaan groeien tot een zeer grillig ge val. Het bladertak heeft een opper vlakte van tachtig vierkante meter.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5