RIJNSTREEK De zeer slechte bouw is een der oorzaken van het kwart-millioen expoitatie-tekort Leidse Woningbouw-vereniging „De Goede Woning" VELE HUIZEN IN DE GASSTRAAT VERKEREN IN ZEER SLECHTE TOESTAND Wordt Postkantoor van Leiden naar Stationsweg verplaatst? DONDERDAG 15 NOVEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Hoogstwaarschijnlijk zal de agen da voor de vergadering van de Leid se Gemeenteraad op Maandag 26 Nov. a.s. een punt bevatten waar over wel het een en ander gezegd zal worden: sanering van de Wo ningbouwvereniging „De Goede Wo ning", die thans een exploitatie-te kort heeft van ongeveer ƒ250.000. Het dunkt ons goed reeds van te vo ren iets mede te delen over de oor zaken van dit grote tekort. Daartoe kregen we de beschikking over een zeer uitvoerig rapport, dat door het bestuur van „De Goede Woning'' op 1 October 1949, aan het College van B. en W. werd gezonden Vooraf zij opgemerkt, dat het be stuur elk jaar (sedert de oprichting in 1913) de exploitatie-rekening en baiansen aan het gemeentebestuur heeft toegezonden. Daaruit bleek, hoe de ongunsiige financiële toestand van de vereniging van jaar tot jaar verergerde Pas op 26 April 1949 reageerden B. en W. hierop met de mededeling, dat zij na kennisna me van de stukken met grote zorg waren vervuld over deze slechte fi nanciële toestand. Daarop volgde een conferentie tussen Gemeentebe stuur en verenigingsbestuur, met als uitvloeisel het bovengenoemde rap port, waaruit wij het onderstaande hebben opgediept. Zeer slecht gebouwd. Van de drie woning-complexen der vereniging is het tweede (Mau- ritsstraat, Kemperstraal, AmJiastraat, Gasstraat, Van der Duynstraat) er 't slechtst aan toe. Deze 166 huizen zijn tussen 1920 en 1922, dus kort na de eerste wereldoorlog, gebouwd voor een abnormaal dure prijs en op de zeer slechte grond van het Noor derkwartier. Een behoorlijke paal- fundering ontbrak en het hout was van zeer slechte kwaliteit. (Bere kend naar de bouwkosten zou de huurprijs f 12.per week geweest moeten zijn. De huur werd echter vastgesteld op ƒ6.per week, wat voor die jaren reeds een abnormaal hoog bedrag was. Voor het jaarlijks tekort werd een bijdrage van maxi maal 26.000 vastgesteld, te betalen door Rijk en Gemeente. Spoedig na de bouw van deze wo ningen werd de woningmarkt aan zienlijk verruimd met betere en ge riefelijker woningen, met het gevolg, dat een groot deel van de 166 hui zen al spoedig verlaten-werd, onbe woond bleef of herhaaldelijk van huurder wisselde. (Na 1940 nam het onbewoond zijn uiteraard sterk af). Tussen 1923 en 1946 werd in totaal een huurbedrag vau ƒ31.193 ge derfd, waarvan ƒ20.000 abnormaal geacht moet worden. Reeds in de eerste jaren, waren de onderhoudskosten onevenredig hoog; de huurderving werd te laag begroot, de exploitatie-uitgaven te krap berekend; van enige reserve- vorming was geen sprake. Het ge volg was, dat de jaarlijkse by dragen van Rijk en/of Gemeente ontoerei kend waren om het tekort op te van gen. De grondbelasting steeg in 1940 van 2.900 tot 3.844 en daarna tot 4.658 per jaar, wat na 1940 een extra last van 11.605 opleverde. Badhuis niet afgebouwd. Bij de plannen voor dit complex van 166 woningen was ook een bad huis ontworpen, welk plan echter nooit werd uitgevoerd, omdat noch het Rijk noch de Gemeente bereid was bij te dragen aan het onvermij- delyke exploitatie-tekort, terwijl de ze instanties de plannen wel hadden goedgekeurd. Voor het niet afge bouwde perceel moest echter niet minder dan tien jaar lang de jaarlijk se annuïteit op dit gebouw (rente en schuldaflossing) betaald worden, in totaal 13.561.30. De abnormale huur derving, stijging grondbelasting en annuïteit badhuisgebouw bedroegen samen 45.161.30. Is het dan te ver wonderen, vraagt het bestuur zich af in genoemd rapport, dat de vereni ging niet op tijd de jaarlijkse annuï teiten kon betalen? Ofschoon dit alles aan het Gemeentebestuur bekend was, werd de vereniging toch ver- Plicht tot betaling van rente wegens te late betaling van annuïteiten vanaf 1936. Tot 1945 bedroeg deze rente vordering in totaal 23.d*3.93. Het Verificatie-bureau van de Ned. Gemeenten, belast met de controle over Woningbouwverenigingen, wees B. en W. er op, dat deze rente vorde ring de sneeuwbal steeds groter maakte. Plannen tot sanering bleven echter achterwege, hoewel de rente vordering na 1945 niet werd door gevoerd. De later ingestelde Gemeen telijke Accountantsdienst voerde de rentevordering echter weer in, waar door het bedrag van 1945 tot 1950 steeg met ƒ28.822.62. Dit bedrag geteld bij bovengenoem de tekorten, waarbij nog komt 25.792.92 bombardementschade aan het eerste woningcomplex van de vereniging (Julianastraat, Sophia- straat, Anna Paulownastraat) en 1.476.60 aan onkosten van de Duit se bezetting van complex twee, geeft een totaal tekort van 125.095.37. Hoge onderhoudskosten. Zonder dat er iets nadeligs behoef de te gebeuren, zou de jaarrekening van complex twee altijd sluiten met een tekort van ƒ2.000.zelfs al werd de Rijksbijdrage geheel uitge keerd, wat lang niet altijd het geval was. Noch door het Rijk, noch door de Gemeente, aldus het rapport, werd ooit enige bemerking gemaakt op het beleid van de vereniging, ondanks de geregelde controle door beide in stanties. Voor onderhoudskosten van com plex twee was van 1923 tot 1936 toe gestaan ƒ76.409,85. Dit bedrag werd echter met 40.381.72 verhoogd, ten gevolge van het jarenlang onver- huurd zijn. (Alle uitgaven van de vereniging werden en worden steeds aan de goedkeuring van gemeentelij ke instanties onderworpen. Nimmer werd hierop een aanmerking ge maakt). Per woning mocht 31.per jaar (voor 1934 35.besteed worden aan onderhoudskosten, wat voor de ze slecht gebouwde woningen veel te gering was, zelfs voor de aller noodzakelijkste onderhoudswerken. De meeste huiskamers werden na de bouw niet meer geverfd, andere kamers en keukens evenmin, tenzij de bewonrs dit zelf lieten doen .Ra men en deuren zijn zó slcht, dat zij herhaaldelijk moeten worden opge lapt. Na de oorlog moesten vele dak goten en dakkapellen vernieuwd worden. Na iedere storm moeten dakpannen vernieuwd worden. De schuurtjes,' zonder stenen on derbouw, geheel van hout, zijn ver zakt en voor een deel verrot. (Omdat er niet geheid werd, verzakken de huizen voortdurend, met als gevolg: gescheurde muren, lekkages, ver stoppingen van W.C.'s en kolken. Het huis Gasstraat 82 moet met ijzeren ankers in elkaar gehouden worden, anders zou het geheel weg zakken!) Het stucwerk was zó slecht, dat de plafonds reeds spoedig na de bouw omlaag vielen. Wanneer be hangselpapier wordt verwijderd, trekt men stukken pleisterwerk mee, hetgeen nieuwe kosten meebrengt. De gasleidingen werden bij de bouw met zoutzuur zogenaamd lekvrij ge maakt. Het gevolg was echter, dat de buizen door het zoutzuur wer den aangevreten en herhaaldelijk vernieuwd moesten worden. Complexen één en drie Het derde woning-complex (Wal deck Pyrmontstraat, Anna van Sak senstraat, 39 woningen) kreeg ook een tekort in het onderhoudsfonds, nadat iij 1936 voor het éérst buiten- verwerk was verricht, wat in 1941 en in 1947 herhaald werd, in totaal voor 12.415,09. Dit complex be vat echter veel grote percelen, waar in vaak zeer grote gezinnen wonen, die vanzelfsprekend meer onderhoud eisen. Wegens onverhuurd blijven werd tussen 1935 en 1938 f 7.357,70 aan huur gederfd, waarvan 6.000 abnormaal genoemd moet worden. Het eerste complex (Julianastraat, Anna Paulownastraat, Sophiastraat, 72 woningen) sloot jaarlijks met een batig saldo, eenmaal zelfs gestegen tot 43.6000,00, dat gaandeweg werd aange wend tot vermindering van het exploitatie-tekort van het twee de complex en van het onderhouds- fonds er van, resp. met 12.010,41 en 14.692,38. Toch heeft ook dit complex tot 1940 huur gederfd we gen onverhuurd blijven, in totaal 5.500.00. De gevolgen voor de onderhouds- fondsen waren funest. Tot 1948 weid aan buiten verf werk en bijkomende werken 31.591,16 betaald. Sedert dien is er buiten niet meer geverfd, evenmin als binnen. De aanrecht- en vatenkastjes verrotten totaal; met de ramen was het niet veel beter gesteld. In verschillende percelen was de toestand onhoudbaar gewor den, zodat in 19461947 in overleg met de Dienst van Gemeentewerken werd ingegrepen. Vloeren en ander houtwerk, zelf binnenmuren, moes ten uitgebroken worden. De vloeren werden dun door slijtage Bij het openbreken bleek, dat de onderlig gende binten te ver van elkaar ver wijderd lagen (80 cm. en meer), blijkbaar om hout uit te sparen (de aannemer is overigens failliet ge gaan^...). Vele huurders lieten voor eigen rekening werken uitvoeren en be talen zelfs iedere nieuwe closetpot, ook al wordt het breken hiervan vaak veroorzaakt door verkeerde bouw. De premie voor de glasverze- kering wordt thans ook geheel door de huurders betaald. Voorstel aan de Raad. Bovengenoemde cijfers zijn niet volledig. Zy geven slechts een beeld van de oorzaken, die er toe geleid Links: Doorkijkje in de Gasstraat, Op de voorgrond het perceel 82, waarvan de muren door ijzeren an kers bijeengehouden worden Het huis hangt als het ware in ijzer. Rechts: De Waldeck Pyrmontstraat, met een plantsoentje in het midden, ligt haaks aan de Anna van Saksen straat (op de achtergrond). Het zijn meest grote huizen, bestemd voor zeer grote gezinnen. (Foto's: „De Leidse Courant") hebben, dat de vereniging thans voor zo'n groot exploitatie-tekort zit. Dit tekort bedraagt ongeveer 239.150,Naar wij vernemen zou het in het voornemen liggen van B. W. de Raad voor te stellen dit be drag als een aanvullend voorschot te verlenen met een looptijd, gelijk aan de resterende looptijd van de oor spronkelijke bouwvoorschotten. De verschuldigde jaarlijkse annuïteiten van dit voorschot zouden 14.042,77 bedragen, hetgeen de vereniging naast de reeds gebruikelijke annuï teiten uiteraard niet kan betalen. Daarom wordt de Raad tévens voor gesteld deze jaarlijkse extra-annuï teiten van 14.042,77 jaarlijks als bijdrage aan de vereniging te schen ken, zodat „De Goede Woning" in de toekomst zonder extra lasten de normale jaarlijkse annuïteiten kan betalen. De mogelykheid bestaat, dat hel Leidse Postkantoor t. z. t. verplaatst wordt naar de Stationsweg. Zoals bekend is enige weken geleden het kapi tale huis Stationsweg 25 door de eigenaar, dr. J. E. Kroon verkocht. Koper was de N.V. Handelsmij. Van Vloten te Amsterdam voor de som van f 85.000. Sedert dien hebben zich. verschillende gegadigden gemeld om dit pand in hun bezit te krijgen. Een van hen is de P.T.T., waarvan bekend is, dat de ruimte op het Postkantoor aan de Breestraat reeds vele jaren te klein is. Alhoewel de verkoop nog niet vaststaat, is de mogelijkheid zeker aan we zig, dat dit pand binnen afzienbare tijd postkantoor wordt. Achter het huis ligt een grote tuin, waarin later een geheel nieuw gebouw zou kunnen ver rijzen. Hot ligt, bij doorgang van dit plan, niet in de bedoeling het postkan toor aan de Breestraat op te heffen. Er zou een splitsing in de dienst ge maakt kunnen worden, die reeds eerder overwogen werd, toen er nog plan nen bestonden om een nieuw postkantoor bij het nieuwe station te bouwen Deze plannen echter zullen geen doorgang vinden, zodat men nu uitziet naar een andere mogelykheid, die gevonden kan worden op Stationsweg 25. Definitief is de koop echter nog niet. Er zijn trouwens nog andere gegadig den, o.a. de Philips-fabrieken te Eindhoven, die een nevenbedrijf in dit pand zouden willen vestigen. AANBESTEDING. Namens de woningbouwvereniging „Eensgezindheid" werd hedenmor gen door het architectenburaau D. L Landman op het Stadhuis te Leiden aanbesteed het bouwen van 116 flat woningen in de Meerburgerpolder. Er waren 28 inschrijvers, van hoogste tot laagste: Bouwbedrijf Christiaansen, Den Haag 1.410.000; Bouw Mij. Voor burg 1.339.253. Pieters en Co, Bus- sum 1.325.000; Van Mourik, Hilver sum 1.303.500; De Boer, te Velzen 1.298.000; Meyer, Wijk aan Zee 1.279.000; Bakker, te Den Haag 1.278.000; v. d. Wiel, te Noordwyk 1.276.000; Sëysener, te Hillegom 1.274.000; Oosterom, te Warmond 1.268.000; De Lange en v. d. Plas, Oegstgeest f 1.26J5.500; Jansen, Voor schoten 1.264.000. Onder de Linden en Houweling, Rotterdam 1.259,000; Rijm, Waddinxveen f 1.255.000; Groen en Bregman, Benthuizen 1 249.400; Bawilma. Den Haag 1.237.000; Den Ouden, Oegstgeest f 1.235.800; v. d. Bent, Wassenaar 1.232.600; Mossel man en Korteweg, te Rotterdam 1.219.175; Panagro, te Warmond 1.199.849; Huuiman. Zoetermeer 1.195.000; Akerboom, Rijpwetering 1.195.000. van Kins, Ter Aar 1.183.000; Burgy, Leiden 1.183.000; Voordouw, Oegstgeest 1.164.000; A. I. B., Gouda f 1.162.800; Overdevest, Rijnsaterwoude f 1.147.000; Hubers, Dordrecht f 1.145.980. LEI[>se Universiteit Geslaagd voor het doet. examen Ned. recht de heren J. Kollen De venter, H. P. M. van Heukelom Stuijt Breda; voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde (F) de heer H. A. Veldhoven Leiden en Jhr. A. A. van Heum Leiden, idem (E) mej. Oei Theresia Lien Nio Leiden, idem (A) A. J. H. M. van de Ven Leiden, idem (D) W. v. d. Lugt Den Haag, idem (K) W. A. van Heel Leiden; voor het doet examen scheikunde de heer R. Olivier Lei den; idem doet. examen Geologie de heer P. C. Zwaan Sassenheim; voor het doet. examen Ned. Ind. recht de heren H. Metzier Leeuwarden en J H. Boerboom Deventer. Kapitein F. Vos gaat naar Japan Kapitein F. Vos, docent in de Ja panse en Koreaanse taal aan de Rijks universiteit te Leiden, die enige tijd bij het detachement Nederlandse vrijwilligers in Korea was inge deeld om als tolk te fungeren en die enige weken geleden weer in het va derland terugkeerde, heeft dezer da gen opdracht gekregen van de Unes co om naar Tokio te vertrekken en een overzicht samen te stellen van de problemen betreffende de Japan se jeugd. Kapitein Vos hoopt terug te ko men met practische en instructieve adviezen, die aan de Japanse jeugd organisaties en het Unesco-hoofd- kwartier worden voorgelegd. De heer Vos zal vergezeld worden door de Franse socioloog, prof. dr. Jean Stoetzel. Beiden zullen in Japan uiteraard nauw samenwerken met Japanse jeugdorganisaties, sociolo gen en regeringslichamen. Getracht zal worden de Japanse studenten beweging te versterken en uit te brei den. Over de te volgen methode, kan thans nog niet veel gezegd worden. Op scholen en fabrieken zullen enquêtes gehouden worden onder de jeugd en van talrijke gesprekken met de „man van de straat" hoopt kapi tein Vos op veel resultaat. Dit werk moet overigens gezien worden ajs een aanvulling op hetgeen reeds in ,Tapan verricht werd op dit terrein. De reis wordt gemaakt per vlieg tuig en het onderzoek zal vermoede lijk lopen van November tot April 1952. ALPHEN AAN DEN RIJN OOGSTDANKDAG VAN DE L.TJI. De leden van de LTB met hun echtgenoten beleefden Woensdag een van hun mooiste dagen. De oogst- dankdag is na de oorlog steeds meer en meer in de boeren-kringen inge burgerd. Hij wil zijn een dag van of fergaven voor de armen, anderzijds een dankdag voor de goede oogst Traditiegetrouw werd deze dag aan gevangen met een H. Mis in de pa rochiekerk en een algemene H. Com munie der leden. Hierna zegende de g.a., deken L. H. M. Nieuwenhuizen, de in de kerk bijeengebrachte offer gaven en zette de betekenis hiervan nader uiteen. Vooral benadrukte spr. de goddelijke zegen, waarvan de oogst in alle opzichten afhankelijk is. Na deze kerkelijke plechtigheid verzamelden de LTB-ers met hun echtgenoten zich (90 in getal) in de St. Josephzaal, waar een welvoor ziene tafel wachtte. De heer J. v. Niekerk Pzn, voorz., sprak een kort welkomstwoord en was verheugd, dat er zovelen aan deze dag deelnamen. De g.a. spoorde de leden aan deel te nemen aan de maandelijkse H. Mis, welke speciaal tot intentie van de LTB- ers en hun gezinnen wordt opgedragen. Minstens één persoon uit elk gezin dient aanwezig te zijn. Spr. dankte namens de behoeftigen voor de offergaven en spoorde allen aan lid te worden van het St. Willi- brordusapostolaat. Tijdens het gezellig samenzijn ver toonde kapelaan Duym een mooie film, waarmede de LTO-ers hun nut konden doen. In het slotwoord dankte de voor zitter de g.a. voor zijn medeleven met de boerenstand, de leden voor hun deelname aan deze mooie dag en heel in het by zonder de secr. de heer Joh. C. Vink. voor wie moeite noch tijd teveel waren om deze dag succesvol te organiseren. De boeren dochters, die zich met de verzorging van dc gezellige bijeenkomst belan geloos hadden belast kregen een pluim. ALKEMADE 8000ste inwoner Naar wij ver nemen verwacht Alkemade binnen enkele maanden zijn 8000ste inwoner hetgeen een grote bevolkingsaanwas betekent over de laatste jaren. Officiële opening raadhuis De officiële ingebruikstelling van het geheel gerestaureerde raadhuis zal plaats hebben op Dinsdag 20 Nov. 's namiddags te 3 uur. BODEGRAVEN Najaarsuitvoering K.A.B. „Met gedoofde lichten" was de titel van het toneelspel waarmee de KAB Zondag- en Dinsdagavond haar na jaarsuitvoering gaf. Boer Klaas heeft een zigeunerkind als eigen dochter aangenomen. Ieder die tc veel aandacht aan haar be steed wordt bars de deur gewezen. Het is zijn egoïsme. Dc inzichzelfge- keerde broer Job treurt reeds lang om een verloren liefde en meent in de gedienstige Hilde haar evenbeeld te zien, wat hy doet blijken in een geschenk voor haar. Boer Klaas ont slaat haar op staande voet en laat zich minder fraai over haar uit. In een vlaag van waanzin doet Job een aanslag op zijn broer. Hij wordt in een gesticht opgenomen. Het slacht offer komt blind uit het ziekenhuis terug, maar genezen van zyn geeste lijke blindheid. Hij verzoent zich met vele dingen, vergeeft z'n broer en betuigt zijn instemming met het hu welijk van neef Harnr met z'n pleeg dochter. Aldus heel in het kort de inhoud van dit lange stuk. Er viel in dit spel waarlijk veel te genieten. De rollen van do 3 gebroe ders Bossers werden gfled uitgebeeld door de heren W. ten Brink, die ook de regie had, C. de Korte en J. Blij leven. De inwonende neef Harm deed voor hen niet onder. Neef Niek was als vrolijke jongen beter dan als wachtmeester. De hoofdfiguur Maart je verdient zeker als beginne ling een pluim. De grime van dhr v. d. Panne was goed te noemen, met uitzondering van de toch al zwakke figuur van zi geunervrouw. Al met al verdient de toneelclub van de KAB ..Eendracht" een woord van waardering. BODEGRAVEN Geboren: Egberdina J., d. van W. VermeijDoornik; Leendert, z. van A. HoosbeekMaaskant; Eveli ne, d. van P van Tilburg—do Boer; Willem, z. van Chr. Veldink—Ruis- sen: Pieter Gijsb., z. van P. Beens Voordouw. Ondertrouwd: D. Sloof 21 jaar en N. van IJperen 21 jaar. Getrouwd: P. Walraven 30 jaar en E. Blom 23 iaar. K. van Dijk 24 jaar en A. Lok, 26 jaar. Overleden: Anthonie Scheepmaker 76 jaar; Aletta van Wijngaarden 72 jaar echtg. van T. Kwakernaak. BOSKOOP Geboren. Cornelia Maria d. van Th. H. H. Chr. Klumper en M. A. Nieuwcsteeg; Adrians d. van P. Stolk en C. A. de Jong; Jan z. van J. H. Kooij en W. C. Nieusing. Ondertrouwd: Jan Domburg en Alida Martina van Dam; Pieter Jan Zuidam en Klazina Johanna van Klaveren. Getrouwd: F. H. A. Fonselius et M. M. Dekens; R. J. Nederend en A. van Tilburg. GEM. AANKONDIGING AFSLUITING VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de doorgang van het viaduct aan de Lage Mors weg, tijdelijk voor voer tuigen, welke met inbegrip van de lading, een hoogte'van 2.70 m. te bo ven gaan, ral zyn afgesloten. HAZERSWOUDE Raadsvergadering De raad van de gemeente komt Vrijdag a.s. te 7.30 uur in spoedeisende vergadering bij een. Op de agenda staat o.a. Verzoek van mej. N. J. van Tol om vergoe ding van de reiskosten ingevolge ar tikel 13 der Lager Onderwijswet 1920 voor een kind dat een school voor buitengewoon lager onderwijs bezoekt; Voorstel om het crediet in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten voor het jaar 1952 vast te stellen op 70.000,Verzoek van de Katho lieke Vereniging tot Bevordering van Land- en Tuinbouwhuishoudon- derwijs in het Bisdom Haarlem om een subsidie over 1952 voor de lage re Landbouwschool te Bodegraven; Voorstel tot onteigening krachténs de W'ederopbouwwet van enkele per celen grond en water, toebehorende aan de heer J. J. van Vliet, alhier, voor de uitvoering van een plan voor de bouw van arbeiderswoningen en de uitbreiding van de Ned. Herv. School; Voorstel tot verkoop van de grond voorheen van Gebr. Post aan de Rijndijk; Voorstel tot voorziening in de behoefte aan geldmiddelen voor woningbouw: Aanbieding ge meentebegroting en begroting Wa terleiding bedrijf voor het dienstjaar 1952. KOUDEKERK - Ondertrouwd; Gerrit van Eljk 29 j. te Ter Aar en Petronella van Vegten 24 j.; Jan Hendrik Nachte gaal 26 j., te Rheden, en Dirkje Lekx 29 j. LEIDERDORP Geboren: Helena G. M., d. van H. A. Korswagen en C. L. Teijn: Francina A., d. van W. Noordhoek en A. J. van Atten; Margaretha J., d. van B. H. v. d. Bosch en D. Mo- lcma; Wijntje, d. van A. de Vreugd en K. Lindenburg; Gysbert P., z. van C. Meerburg en E. Roest; Chris tina, d. van O. H. Voorma en M. Bor- reman; Willem, z. van D. M. Haak en W. Marquenie; Rudolf Th., z. van A. P. Kossen en J. Spek. Ondertrouwd: H. Bisschop en A. van Atten. Getrouwd: G. W. de Haas 27 j. en M. van Dorp 25 j.; M. Roest 24 j. en D. v. d. Zwan 23 j.; L. de Lange 20 j. en M. J. de Haas 20 j:; G. v. Hou ten 28 j. en W. H. Brinksma 24 j.; J. Zwaan 27 j. en L. v. d. Weijden 24 j.; J. C. v. d. Wal en M. A. Snik; W. de Haas en S. v. Tongeren. Overleden: C. L. v. d. Giessen m. 26 jaar. LEIMUIDEN Uitbreidingsplan Ged. St. van Zuid-Holland hebben het besluit van de raad tot de partiele herziening 1951 van het uitbreidingsplan in on derdelen „Oudewetering" en de ge meente Leimuiden goedgekeurd. Het partiele uitbreidingsplan ..Geerdjjk" heeft de goedkeuring van Ged. St. niet kunnen verwerven. NIEUWKOOP Rectificatie. In ons verslag over de uitvoering van de K.A.B. stond vermeld, dat ook de décors van de heer van Hecke waren. Dat is onjuist. De décors werden verzorgd door Wim Kwakkenbos. Geboren: Adam Jacob Jan, z. van H. Koster en G. Blij leven; Gerrit, z. van G. van der Laan cn H. Wormser; Geertje, d. van J. Verduyn cn J. Suijker. Ondertrouwd: J. Blonk 27 j., te Woerden en A. M. de Rooij 20 j. Gehuwd: W. M. Markwat 30 j., Ter Aar en J. G. van den Helder 26 j. ROELOFARENDSVEEN Toneeluitvoering. Het was niet de eerste maal, dat wij door de to neelver. „St. Pancratius" werden uit genodigd om op haar toneelavond te komen zien naar Anton Coolens to neelspel „De Vier Jaargetijden" Te ruim acht uur sprak regisseur Th. Wesselman voor een geheel bezette zaal het welkomstwoord. Een onpret tige mededeling moest spr. doen, n.l. dat de vertolker van dc hoofdrol we gens ziekte op dokter-advies niet aan wezig kon zijn, waardoor twee uur voor de uitvoering nog een beroep gedaan moest worden op de heer Th. Hoogenboom. Deze nam bereidwillig de zware taak op zich, zodat een al gehele teleurstelling voor genodigden en spelers werd voorkomen. De rol van de heer Hoogenboom werd over genomen door regisseur Th. Wessel man. Voorop mag met ere gesteld worden, dat de vervangers zich uitste kend van hun taak gekweten hebben. Overigens werd dit stuk, dat reeds meerdere malen in ons blad is be schreven, op een zeer goede wijze ten tonele gebracht. Dc tragedie in dit spel werd zonder overdrijving uit gebeeld. Naast de pluim aan de in vallende toneelspelers, dient gezegd dat de overige spelers voor een alles zins aannemelijke vertolking zorgden. ZOETERWOUDE Geboren: Johannes Gerardus Maria z. van G. P. Ammcrlaan cn M. M. Berk; Alida Anna Maria d. van J. P. Berg en M. M. van Bem- melen; Deliana d. van P D. Hark es er A. van Beveren; Jacobus Johan nes Maria z. van N. van der Poel en W. M. J. van Wieringen; Bertha Ma ria Josephina Elisabeth d. van H. A. Friebel en B. M. J. Smeets. Ondertrouwd: S. P Vink 30 J. en C. M. de Jone 27 j.; W A. Bos 22 j. en C. M. van Velzen; N. E. Pop 30 j. en M. J. A M. Smeets 28 j.; C. J. Onderwater 53 j. cn J. P. van der Ploeg 45 j.; G. F. Schuurman 32 j. en M. J. Th. de Boer 23 j. Getrouwd- C J. Borst en H. Dui- neveld; A. van Straten 20 j. en H. Peter; G. A. J. Hogervorst en I. M. Th. van Wetten. Overleden: N. Kraan 82 j., wed. van J. Rademakcr; W. F. van Hoven 70 j., echtg. van Ch. W. F. A. de Cler; C. J. Kempenaar 79 j., echtg. van C. van der Heul.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3