Duinstreek Denkt om de tocht! 100ste verjaardag van Haarlemmermeer vormi een punt van meningsverschil ,.Bietenpeir in Haarlemmer meer veroorzaakt onenigheid Twee doden bij autobotsing DONDERDAG 15 NOVEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 EN DE DURE KOLEN DE WIND giert weer om ons huis en de regen klettert tegen de ramen. Het is weer herfst! De kachels en haarden zijn voor de dag gehaald en staan op hun oude vertrouwde plaats onder de schoorsteen. Er wordt weer gestookt. De brandstoffen zijn buitenge woon duur en schaars. ,De minister heeft een oproep gedaan om vooral de grootste zuinigheid met brand stoffen te betrachten, aangezien wij anders van de winter in moeilijkhe den zullen komen. Deze twee argumenten wegen zwaar en daarom is het van het grootste belang zo efficiënt mogelijk met onze warmte om te springen. De tocht is hierbij onze grootste vijand, aangezien die kans ziet een groot deel van de nu zo kostbare warmte waardeloos te maken. Het verdient dus aanbeveling ons huis zoveel mo gelijk tochtvrij te maken en in het bijzonder de huiskamer, waar na tuurlijk gestookt wordt en we het grootste deel van onze vrije tijd door brengen. De huisvrouw dient daar om inspectie te houden en te kijken, welke ramen en deuren kieren. Wan neer dat geconstateerd is, begeven wij ons naar een winkel, waar wij materiaal voor het afsluiten van ra men en deuren kunnen verkrijgen. U zult versteld staan van de ver scheidenheid die men u bieden kan. Hieruit zoekt u natuurlijk datgene, wat u het meest geschikt acht en thuis gekomen gaat u aan de slag. Laat geen kiertje open! Mocht u ramen hebben, die met met geen mogelijkheid tochtvrij te gemakkelijk. In ieder geval is het ook belangrijk het geloop naar de keu ken zoveel mogelijk te beperken. Zet koffie en thee in de huiskamer en maak het er. gezellig. Hoe minder de deur open en dicht hoeft, hoe beter het is. Op deze wijze kan het gezellig zijn en warm, zonder dat u de haard of kachel eens extra behoeft op te sto ken. krijgen zijn, dan kunt v in de koud ste tijd er eventueel 's avonds, wan neer allen gezellig rond de haard verenigd zijn en de meeste warmte vereist is, een tocht deken voor han gen. Heeft u een deur, die hetzelfde euvel vertoont, dan is er dikwijls veel te bereiken door een roetje op de deur te bevestigen, waaraan men een lang overgordijn hangt. Het roetje dient dan aan beide zijden iets breder te zijn dan de deur, zodat de kieren afgesloten zijn. Bij het ope nen van de deur draait het gordijn mee. Door deze maatregelen zult u zeker 90 pet. van de anders verloren gegane warmte behouden en u spaart er geld mee. Met de lange winteravonden zul len velen, vooral grote gezinnen, het binnenskamers gezellig maken. Zeer belangrijk is het dan, het geregelde heen en weer geloop naar de keuken voor dit -en voor dat te voorkomen. Heeft u een gas of electrische aan sluiting in de kamer, dan is dit wel zo Er is een groot aantal Nederlandse oud-verpleegsters, die te oud zijn om le werken en nog te jong zijn om te kunnen profiteren van de noodwet- Drees, Daardoor verkeren zij veelal in moeilijke omstandigheden. Op initaitief van het hoofdbestuur van ae „Nederlandse Bond voor Zieken verpleging" is te Amsterdam het „Erefonds voor Oud-Verpleegsters" opgericht. Aan alle doktoren in Ne derland zal een brief worden ge richt, waarin alle medici worden op geroepen om een ereschuld ten op zichte van de oud-verpleegsters in to lossen. Daarna zal een landelijke actie worden begonnen. Tin-dief gegrepen Dezer dagen heeft de politie van Zuilen (Utr.) de hand weten te leg gen op de Utrechtenaar P. D., die in afgelopen maanden honderden kilo's tin heeft ontvreemd uit een grote fabriek uit Zuilen, waar hij werk zaam was. Met partijtjes van 7 a f kilo smolt D. het tin om en trans porteerde het uit de fabriek, waar 'n zekere J. G. de L. uit Nijmegen de zaak verder afhandelde, door tegen een commissie-loon van 1.per kg. het metaal te verkopen aan de Utrechtse opkoper M. v. d. K. Daar tin momenteel 8.het kilo op brengt en vast is komen te staan, dat er honderden kilo's ontvreemd zijn, heeft P. D. een zeer grote" winst ge maakt. De „commissionair" en de op koper zijn eveneens gearresteerd, terwijl bij de laatste nog 80 kg. tin in beslag kon worden genomen. HILLEGOM NIEUWE GROEPSCOMMANDANT VAN DE RIJKSPOLITIE. Met ingang van 1 December is tot groepscommandant der rijkspolitie in de vacature Oosting benoemd, de heer C. J. van Burg. opperwacht meester der rijkspolitie te St. Lau rens (Zeeland). De heer F. H. Backes, adjudant der rijkspolitie, die tijdelijk de functie waarnam, zal per 1 Dec. van die taak worden ontheven. Inbraken opgehelderd. De in braken, in Juni in twee percelen aan de Leidsestraat gepleegd, zijn al die maanden een onderwerp van speu ren geweest voor de politie. Een zekere H., zonder vaste woonplaats, werd reeds geruime tijd van de in braken verdacht. Wegens gebrek aan bewijs en blijvend ontkennen van de verdachte, werd de man weer op vrije voeten gesteld. Ten slotte leidde een spoor naar Den Haag waar in een rijwielstalling de ir Juni ontvreemde fiets werd gevon den; ook een ontvreemde vulpen is gevonden. Ofschoon H. ook thans blijft ontkennen maakt hij niet veel kans meer. Voor het diploma vakbekwaam heid voor het Kruideniersbedrjjf slaagde de heer P. C. van der Lans. Door de Arrondissemntsrecht- bank te 's-Gravenhage is als vertaler voor de Poolse taal beëedigd de heer M. P. J. Bakker. Geboren: z. Tan H. A. van der Schrier en A. van der Steen; d. van H. SchreuTs en H. M. Kleyn; d. van A Koppert en C. van der Vliet; z. van A. van der Ark en M. C. A. M. Selhorst; z. van W. P. van Berkel en P. C. Augustinus; d. van G. H. Jan sen en C. F. Veldhuyzen can Zanten. Ondertr.: J. J. de Groot en J. J. Warmerdam. Overleden: J. Plomp m. 36 j. KATWIJK Raadszitting De raad vergadert op Donderdag 15 November des avonds te 7 uur. Op de agenda staat o.m\: Voorstel van het ontgraven van de berghaven. Voorstel tot het ver lenen van een crediet voor aankoop van een schilderij van wijlen Willy Sluiter. Verstrekking van een voor schot aan de Katwijkse Bouwver. groot 200.000.voor het stichten van een 58-tal „Woningwetwonin gen". Geb.: Adriaantje, d. v. C. G. van Velzen en L. Ouwehand; Cornelis, z. v. G. Versteeg en H. v. d. Does; Cor nelis, z. v. W. v. Duijn en J. Remmel- zwaa'; Hendrik J., z. v. B. Slatius en J. M. de Wit; Maarten, z. v. M. Jon ker en M. Ouweh-and; Aaltje, d. v. C. v. d. Bent en D. Vlieland; Nelly, v. J. den Hollander en A. v. d. Plas; Calsina, d. v. C. van Duijn en A. Sosef. Ondertr.: A. Berends en C. Rijs- dam; P. v. d. Plas en P. Rovers; H. Lindeman en A. M. Hogewoning. Getr.: E. v. Stijn en K. Ouwehand; M. van Aalst en C. v. d. Plas; D. v. d. Plas en H. Spierenburg. Overl.: J. Beljaars, 70 j.; J. Dub beldam, 64 j.D. Vooijs, 60 j.; J. de Vreugd, 58 j., echtg. v. G. de Mol. LEIDSCHENDAM Geboren: Petrus Wilhelmus zn van P. J. van Leeuwen en Th. M. Warmerdam; Gerarda Barbara Pe- tronella Maria dr van A. M. Rem merswaal en H. P. M. van Veen; Jo hannes Gerlof zn van B. van der Veen en G. M. Staat; Antonius Theo- dorus Petrus Maria zn van N. C. Geijlswijk en J. C. van der Kraan. Ondertrouwd: G. Meeuwisse en M. J. Hijdra. Getrouwd: H. van Es te Delft en M. Blom; A. Vonk te Berkel en Ro denrijs en P. M. Schouw; H. Hoek stra en H. Veenstra; Chr. Visser en F. M. van Hassel te Den Haag; L. van der Helm en N. M. van Egm'ond. Overleden: St. N. Perquin 78 jaar echtg. van P- J- van Oyen; A. Dam 76 jaar; H. Slijkhuis 6 jaar. LISSE Goede gezondheid door een juiste voeding. Een inspectrice van de voedingsraad heeft een groot gehoor gehad voor haar causerie: „Goede gezondheid door een juiste voeding", welke voor de ouders gehouden werd De avond werd belegd in een com binatie van de R.K. Scholen en de Bond van het Gezin en de zaal van Op zijn reis door de Molukken heeft president Soekarno te Ambon een monument onthuld, dat ter ge legenheid van zijn bezoek aan de Molukken is opgericht en hem door de arbeiders werd aangeboden. Het bestaat uit een zuil, die een wereld bol draagt. Aan de voet vermeldt een inscrip tie, dat de Molukken ondenkbaar zijn zonder Indonesië en dat Indone sië ondenkbaar is zonder de Moluk ken. In een redevoering tot politieke leiders in een der vele bijeenkomsten tijdens het bezoek legde Soekarno er opnieuw de nadruk op, dat de na tionale revolutie nog niet is voltooid zolang Irian nog niet tot Indonesië behoort en de opbouw nog niet tot uitvoering gebracht is. De president noemde als vier zaken die de opbouw bemoeilijken: de uitgebreide vernie lingen, het feit, dat Indonesië weinig bedrijven bezit, het feit dat het in zijn ontwikkeling achterstaat bij an dere landen en het gebrek aan des kundigen en specialisten. De nieuwe besiliek van Fatima is tijdens een zwaar onweer door de bliksem getroffen. Behalve enkele ge sprongen vensterruiten werd geen schade toegebracht. De grote tribune echter, welke voor de basiliek staat en waar de plechtigheden van de sluiting van het H. Jaar geschiedden, werd gedeeltelijk vernield. DE MAAN ALS REFLECTOR. Een Amerikaans radiostation heeft gebruik gemaakt van de maan als reusachtige reflector om radiotekens van hoge frequentie van Cedar Ra pids in Iiwa naar het 1500 kilometer verder gelegen Washington over te brengen. De maatschappij Collins, die deze proef leidde, is van oordeel, dat deze methode nieuwe wegen kan ■penen op het gebied van televisie en de wetenschappelijke studie van e maan. Het was de eerste keer, dat men bij het relayeren via de maan gebruik maakte van ultra-hoge frequentie. Bij de televisie zou men van de maan gebruik kunnen ma ken om een beeld op een band van ultra-hoge frequentie verder dan de horizon te krijgen, aldus deze maat schappij. Nog steeds is er geen beslissing genomen over de vraag, wanneer het honderdjarig obtain van de Haarlemmermeerpolder zal worden herdacht. Het zal wel algemeen be kend zijn dat de gevaarlijke „Meer" in de vijftiger jar-m vin de vorige eeuw herschapen werd in vrucht baar bouwland. Doch men is het er nog niet over eens wanneer precies de drooglegging is geweest, aldus „Trouw". In de Staatscourant van 1 Juli 1852 kwam een kort berichtje voor: „De Meer is droog". Inderdaad zijn in 1852 landbouwers t egonnen het land in cultuur te brengen. Aanvan kelijk kon men nog slechts gewas sen telen op een paar droge eiland jes en ook moesten nog vele vaar ten worden gegraven; doch lang zaam aan breidde het bebouwde land zich uit. Vandaar dat de boerenor- ganisaties 1852 als* het jaar van de drooglegging beschouwen en een herdenking in 1952 voorstaan. Zij zien dit ook als een saluut aan de pioniers, die in 1852 in de „Meer" aan de arbeid togen. Tevens voeren zij als motief aan dat in 1877 het vijfentwintigjarig en in 1902 het vijftigjarig bestaan van de polder is gevierd. Hiertegenover staat het standpunt van de gemeente en het polderbe stuur, welke instanties zich tegen dering van de hoofdingelanden, sprak het merendeel zich uit voor een herdenking in 1955. Een compromis zal wellicht blijken een korte plech tigheid in 1952 en een grote viering in 1955. Velen denken in deze rich ting, maai- anderen keuren een schei ding van het feest in twee delen af. het K.A.B.-gebouw was geheel be zet toen pastoor van Zuylen de bij eenkomst met een kort woord in leidde. De spreekster van de avond be handelde de bouwstoffen van het lichaam, het voedingsgehalte van de spijzen en de weerstandsbenodigd heden voor ons lichaam. In een gedocumenteerd betoog toonde zij aan, dat men de voeding met zorg en grote nauwkeurigheid moet kiezen, bereiden en tot zich ne men. De heer de Koning sloot deze avond met een woord van dank aan de inleidster. Geb. Adrianus N. M., z. v. A. G. Obdam en C. J. Kamp. Ondertr.: Cornelis J. Ruigrok, 28 j. en Geertruida J. Groot, 32 j., te Heerhugowaard; Johannes C. Smit, 24 j., te Vlaardingen en Maart je Slootweg, 25 j.; Gerardus van den Berg, 2 8j. en Catharina J. van Dijk, 25 j.; Karei J. van der Hoorn, 29 j. en Catharina A. Warmerdam, 24 j. Overl.: Anna Halfschepel, 51 Maria E. C. Hoekstra, 13 maanden. NOORD WIJK 40 JAAR COLLECTANTEN COLLEGE. Vandaag heeft de herdenking plaats van het 40-jarig bestaan van het collectantencollege „St. Jeroen", waarvoor hedenmorgen een plech tige gezongen H. Mis is opgedragen. Tijdens het gemeenschappelijk ont bijt is aan de heer Jac. Verkade, welke 40 jaar collectant was een oorkonde aangeboden, waarbij dank gebracht werd voor zijn grote toe wijding. Ontwikkelingsavond K.A.B. Voor een goed gevulde zaal gaf gister avond de K.A.B. in Hotel Royal haar eerste ontwikkelingsavond, waarbij als spreker optrad de heer P. van Rooijen uit Wassenaar. Bij de ope ning deelde de voorz., de heer J. v. Leeuwen, mede, dat het bestuur een contactavond had bijgewoond van de K.A.B. kring H. Agnes te 's Graven- hage, uit welker kring al enige ja ren tijdens de vacantie kinderen bij de K.A.B.-leden te Noordwijk zijn ondergebracht. Het was een zeer ge noeglijke avond en spr. was er van overtuigd, dat deze samenwerking zeker zijn vruchten zal afwerpen voor de kinderuitzending. In een in gekomen schrijven werd de moge lijkheid gevraagd, voor het oprichten van een plaatselijke afd. van de H.K.W., het bestuur zegde in deze alle medewerking toe. De heer P. v. d. Graaf, werd door de voorz. met enkele toepasselijke woorden in het bestuur opgenomen. Hierna verkreeg de heer Van Rooijen het woord, die op geestige wijze een duidelijke kijk gaf over het leven van de Indonesiërs en de grote rol, we.ke de Nederlanders ge speeld hebben, bij de ontwikkeling van dit land en volk. Na de pauze werd nog vertoond de uiterst inte ressante film „Hollands Glorie". 1 Noordwijkse IJsclub. Gisteren avond kwam onder voorzitterschap van de heer J. Hoek de Noordwijkse IJsclub in de „Zeeleeuw" bijeen. In zjjn openingswoord herdacht de voorz. het verscheiden van de heer J. Imthorn in leven ere-voorz. Uit de verslagen bleek, dat de afd. over een batig saldo beschikte van 393,51. Van de heer H. v. d. Voort was een schrijven ingekomen met de mededeling, dat hij voor het be stuur en penningmeesterschap be- dante, een besluit, dat ten zeerste werd betreurd. Een drietal aardige filmpjes gegeven door de heer Smit over diverse schaatswedstrijden, zo wel in binnen- als buitenland was De regeling van de waterstand in de vaarten en sloten van de Haarlem mermeer tijdens de bietencampagne heeft tweedracht gezaaid onder de landbouwers in de polder. Woensdag middag werd de strijd uitgevochten voor het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Sinds jaar en dag wordt in de Haarlemmermeer in het najaar water ingelaten om de vaarten tijdelijk vol doende diepte te geven voor de sche pen, die bieten moeten vervoeren. Dit zg. „bietenpeil" werd bij besluit van een vergadering van dijkgraaf en hoofdingelanden op 14 September 1949 afgeschaft. Een groot aantal otuu4 ...JULT „0_„ landbouwers vo.elden zich hierdoor een*herdenking'Yn"ÏMjTkeren, daar gedupeerd en een 120-tal richtte zich zij eerst in 1854 werden ingesteld, met een bezwaarschrift tot Gedepu- In een deze zomer gehouden verga- teerde Staten. Auto viel om en werd geramd door een andere Op het drukke kruispunt Midden-1 wegNieuwe weg in Amsterdam- Oost lijn gisteravond een Skoda- bestelauto en een Ford-Vedette op elkaar gebotst en een 20-jarige Am sterdamse jongeman en een jong meisje hebben hierbij het leven ver loren. Met een snelheid van 80 a 85 km 'naderde de Skoda in de richting Die- men rijdende het kruispunt, waar op de rechterweghelft een fietser stond. Deze laatste wilde links af slaan en was daartoe gestopt om zich te overtuigen of hij veilig kon over steken. De Skoda die rechts reed raakte de fietser slechts heel even aan en de man, die geen schuld aan dit ongeluk heeft, volgens medede ling van de politie, bleef ongedeerd. De Skoda echter zwaaide naar links uit na deze lichte botsing, in de rich ting van een vluchtheuvel van de tram aan de overzijde van de straat. De wagen kwam langszij van deze vluchtheuvel en sloeg via de linker kant over de kop. Op dat moment naderde van Die- men uit de Ford Vedette en deze reed hoewel hevig remmend boven op de Skoda, die omgevallen was, De gevolgen waren heel ernstig. De Skoda werd totaal in elkaar ge drukt en verwrongen. Om de inzit tenden hieruit te bevrijden moesten burgers en politieagenten allereerst de wagen weer omkeren en daarna met de hand het dak openscheuren. De beide inzittenden bleken gedood te zijn. De twea inzittenden van de Ford, een 34-jange vrouw en een 17-jarige jongeman werden licht gewond en konden na in het O. L. Vr. Gasthuis te zijn behandeld met een ziekenauto naar huis worden gebracht. Een gelukkige omstandigheid bij dit ernstig ongeluk was, dat op het ogenblik dat de Skoda over de kop sloeg er zich geen trampassagiers op de vluchtheuvel bevonden. Er was juist een tram gepasseerd. Omtrent de identiteit van de beide slachtof fers kon de politie nog geen mede delingen doen. De bezwaren. „Als het „bietenpeil" wordt afge schaft en het vervoer per schip niet meer kan plaats vinden, zodat het met vrachtauto's moet gebeuren, brengt dat verhoging van kosten met zich mee", voerde mr. M. van Vugt aan in zijn toelichting op het be zwaarschrift. Bovendien worden de schippers gedupeerd. Ook is er een historisch belang. Veertig jaar gele den immers hebben de ingelanden zich offers getroost door het afstaan van grond en geld om de vaarten be vaarbaar te maken voor de bieten schepen. Daar tegenover is er geen enkele zekerheid, dat het „bietenpeil" aan de landbouw schade berokkent. Dit wordt thans wetenschappelijk onder zocht. Laten we de resultaten van dit onderzoek afwachten, aldus mr. Van Vugt. Bij de schade, die in de veertig jaar van het bestaan van het „bietenpeil" moet zijn geleden, kan nog wel die, welke in de tijd van het onderzoek wordt geleden, worden ge voegd zonder dat de Haarlemmer meer te gronde gaat Ir. Van Tol lichtte uitvoerig een rapport toe en concludeerde, dat 67 schippers vrijwel zonder inkomsten zijn gekomen door de afschaffing van het „bietenpeil". Polder denkt er anders over. Mr. Van Tiggelaar kwam op voor het polderbestuur. Het is de plicht van dijkgraaf en hoogheemraden, be toogde hfj, om de waterschapsbelan- gen boven alle andere belangen te stellen. In het najaar, het natte jaar getijde dus, moet het water laag worden gehouden. Inplaats van ver hoging eist het algemeen belang dan verlaging van het polderpeil. Het wa- terschaprbelang mag misschien in en kele gevallen wijken, bijv. voor een landbouwkundig belang. Maar hier gaat het slechts om de zakelijke be langen van enkele individuele perso nen. Een enquête heeft uitgewezen, dat tegenover de 120 adressanten met 2 914 ha. land 370 landbouwers staan met 10.000 ha. land. Gedeputeerde Staten zullen later beslissen. een welkome attractie op deze bij eenkomst. Door de heer v. Zwieten, hoofdbestuurslid van KNSB, is in een propagandistisch woordje het doel en streven van de KNSB uitgezet, met het gevolg dat ook Noordwijk zich wederom bij de KNSB zal aansluiten. Bij de bespreking over het inrichten van een ijsbaan, deelde het bestuur mede, dat dienaangaande een mooi plan is ontworpen en reeds meerdere besprekingen hebben plaats gehad. Het ligt in de bedoeling, dat er in de toekomst een 400 meter baan zal komen, waarop zowel provinciale als nationale wedstrijden kunnen wor den gehouden. Hiervoor is echter nodig, dat Noordwijk een grote en hechte IJsclub krijgt en het ledental van 109 zeker gebracht moet worden tot over de 500. Bij de bestuursver kiezing werden de aftredenden her kozen, terwijl in de vacature H. v. d. Voort, werd gekozen de heer J. Schumacher. In de wedstrijd-com missie werden gekozen de heren Chr. v. d. Voort, A. Ruigrok, C. Ruigrok, H. v. d. Voort, B. Zonneveld en J. Reekers. Voor de werving van nieuwe leden werd een propaganda- commissie samengesteld, onder lei ding van heer P. v. Dam. In de rond vraag werd nog besproken de aan sluiting van de afd. bij de Noord wijkse Sportstichting; dit zal nader door het bestuur worden overwogen. Bloeddorstige hond. Hedennacht werd de heer Z. door een geweldig rumoer uit zijn slaap gewekt. Bij. onderzoek bleek, dat een bloeddor stige hond een gedeelte van het ko nijnenhok had vernield, en een twee tal konijnen had doodgebeten. Door dat' de heer Z. tijdig ingreep bleef het derde konijn gespaard. Door de po'itie zal getracht worden deze bloeddorstige hond op te sporen. Geboren: Henriëtte A., d. van J. v. d. Oudenhoven en M. Oostmeijer; Eleonore F., d. van J. W. H. Smits- hoek en H. Huijser; Theodorus J. M., z. van Th. C. Westgeest, en W. J. An- gevare; Theresia- A., d. van M. Her mans en A. J. Rotteveel. Ondertrouwd: A. J. M. v. Oosten 39 j. en E. Linthuis 27 j.; J. v. Roon 37 j. en J. Andrea 38 j. Getrouwd: M. Plug en W. v. d. Loo; J. Bedijn en G. Smit; F. W. J. Vink en Fr. Hazenoot. Overleden. Johannes W. Slats 69 j. NOORD WIJKERHOUT ZILVEREN PROFESSIEFEEST. Zuster Mechtildis, die 22 jaar lang haar beste krachten gaf voor Noordwijkse jeugd en enkele jaren geleden werd overgeplaatst naar Hoograven (Utr.), zal a.s. Vrijdag haar zilveren professiefeest vieren. Het priesterstudentenfonds. Men verzoekt ons van bevoegde zijde, me de te delen, dat de baten vai. de uit voering van „Odi" niet bestemd zul len worden voor het priesterstuden tenfonds. R.K. BÜndenbond. Woensdag avond werd in café „de Zwaan" een propaganda-avond gehouden door de R.K. Blindenbond „St. Odilia". De R.K. toneelgroep „Concordia" speelde deze avond het toneelstuk „Mijn vriend Leonard" van Marcel Dubois. In zijn openingswoord liet de voorz. v. d. Blir.denbond ujtkomen, dat het met de maatschappelijke toestand van vele blinden nog treurig is ge steld door onvoldoende uitkering door het Rijk. Daarom moeten avon den als deze, zo zeide hij, belegd wor den om gelden te verzamelen. Een bandje zorgde voor muzikale afwisseling tijdens de pauze. Een ge houden verloting brrcht nog 96 op. Bridge: Het Juiste Bod. Compe titiestand 13-11-'51. GroepA: 1. W. v. d. OetelaarP. Kaptein 55,5; 2. Echtpaar Zoetendaal 53.1; 3. C. de WinterTh. de Lincel 53; 4. A. de GrootE. Duivenvoorde 52.7; 5. Mej. KosterNic. de Winter 51.7. Groep B: 1. W. BroekhofN. v. Nes i.6; 2. P. MeijerM. de Winter 53; R. BakkerKeizer 52.8; 4. Echt paar Kroon 51.6; 5. P. de BoeF. Broekhof 50.2. Geboren: Wilhelmus P., z. van W. J. Kaptein-Bon; Cornelis S. M., z. van Q. J. Disseldorp-Bergman; Antonet- ta P. W., d. van H. M. A. van Alphen- La Haye; Johannes P. J., z. van Q. M. Looijestijn-van der Putten; Cornelis Th., z. van A. L. Koelewijn-Duiven- voorde; Petrus Th. M., z. van A. P. C. van den Berg-van Kesteren; Em- melia T. E., d. van P. F. W. van Buij- tenen-Alkemade; Elisabeth C. G., d. van J. B. W. Winnemuller-van den Burg; Nicolaas, z. van Th. J. Duiven voorde-vander Hoorn; Hendrikus L., z van L. H. van der Linden- de Vries; Teodorus J. M., z. van H. J. van Haaster-Warmerdam. Gehuwd: H. A. M. van Ulden en H. E. J. van Gendt; C. L. van der Raadt en P. H. van Eeden. Ondertrouwd: J. B. van Waas 26 j. en A. M. Nulkes 25 j.; A. B. van Rui ten 29 j. en C. J. Geerlings 29 j.; P. H. Kaptein 27 (j. en H. A. van den Berg 25 j. Overleden: P. Bekkers 77 j., echt genoot van Th. M. Jonkheer; M. C. Bergman 81 j., weduwe van J. Dui venvoorde; P. Houniet, 88 j.; P. M. Jeukens 86 j„ weduwnaar van H. A. Hilge; C. J. A. Elderhorst 48 j.; A. J. Oostdam 60 j. OEGSTGEEST Toneeluitvoering. Kunst en Ge noegen gaf in „St. Willibrord" voor een uitverkochte zaal een opvoering van het blijspel „De nieuwe veearts" van P. L. van Prooyen-Bogaerds. Dit spel handelt om een pseudo-veearts, die zich op een boerderij indringt vanwege de dochter des huizes, die zijn avances beantwoordt en een buurjongen, aan wie zij trouw be loofd had, in de steek laat. Dit gaat goed totdat de schoolmeester deze pseudo-veearts ontmaskert als verlo pen student. Maar dan heeft de te leurgestelde boerenzoon reeds zijn geluk gevonden bij de jongere doch ter des huizes, en daar de zoon van de boer voor veearts wil gaan stude ren, komt de aanstaande schoonzoon op het bedrijf. Het einde van het spel 16 Nov.: zon op 8.00 en onder 16.49; maan op 17.59 en onder 11.29 uur. WEERSVERWACHTING (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TIJDELIJK REGEN. Half tot zwaar bewolkt met tij delijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-west. Zacht voor de tijd van het jaar. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Bittere rijst", strikt vol wassenen. Lido: „Strangers on a train", 18 jaar. Luxor: „De wraak van El Ha- Irim", 14 jaar. Trianon: „Moord aan de Seine", strikt volwassenen. Rex: „Tripoli", 14 jaar. brengt dan nog de gebruikelijke toe naderingen, ditmaal tussen de boer en zijn huishoudster en tussen de postbode en het dienstmeisje. De vertolking door K. en G. mocht ook ditmaal weer gezien worden, al was het hier en daar wel iets te traag. Het best vertolkt werden de rollen van de huishoudster en van de jongere dochter Miep. De overige spelers en speelsters sloten zich hier goed bij aan. Décors en toneelaan kleding waren als altijd weer keurig verzorgd en het publiek betoonde zich zeer qandachtig en voldaan. SASSENHEIM AUTO-ONGEVAL OP RIJKSWEG. Gistermorgen heeft op de rijksweg A'damDen Haag een auto-ongeval plaats gevonden, wat nog vrij goed is afgelopen. Tegen zeven uur kwam een luxe auto, bestuurd door een inwoner uit Rijswijk, uit de richting Den Haag. Ter hoogte van de Ringvaart kwam een trailer langzaam achteruit rij den. Waarschijnlijk door slecht zicht- is de luxe wagen op deze trailer gereden. De voorzijde van de auto werd totaal ingedrukt. De drie inzittenden liepen allen verwondin gen op. Na ter plaatse verbonden te zijn werden zij naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd ter verdere be handeling. Daarna konden zij huis waarts keren. Gezien de materiële schade aan de luxe auto zijn de in zittenden er zeer goed afgekomen. De politie heeft een onderzoek inge steld. WARMOND Brandweerdemonstratie. De vrijwillige brandweer hield in sa menwerking met de bedrijfsbrand weer van de N.V. „Padox" een ge combineerde brandweeroefening, die zeer veel aandacht trok. Voor deze gelegenheid waren verschillende autoriteiten op brandiweergebied aanwezig o.m. de hoofdinspecteur van het brandweerwezen, de gewes telijke inspecteur, de voorz. van de vereniging van brandweercomman danten, de brandweercommandant van Heerlen enz. Aan deze demonstratie ging een uiteenzetting vooraf van de heer C. Vreeken over het vervaardigen uit zeildoek van reddings- en hulpmid delen voor de brandweer, zoals op- vangzeilen, reddingsgoten, reservoirs enz. Allereerst werden door de ge zamenlijke brandweren de van zeil doek vervaardigde reservoirs gepro beerd. Deze moeten vooral dienst doen in water arme streken, met lange aanvoerwegen voor bluswater, en zowel voqr tussenstation als voor een reserve waterverzamelplaats bij het tijdelijk uitvallen van een der in dienst zijnde spuiten. Verschillende systemen werden ter zake gedemon streerd en trokken de bijzondere aandacht der deskundigen, omdat deze reservoirs, in tegenstelling met Engeland, in Nederland nog zo goed als niet in gebruik zijn. In Engeland hebben in de oorlogsjaren deze re servoirs hun nut volkomen bewezen. Hierna volgde een demonstratie zo wel met een gesloten als met een open reddingsgoot. De eerste is alge meen in Nederland in gebruik, doch de laatste is een minder- bekend sy steem. De voordelen van dit laatste systeem werden door de heer Vree ken uitvoerig toegelicht. VOORSCHOTEN Geboren: Paiila Ivonne Johanna dr van H. Stikvoort en G. J. van der Krogt; Martinus Cornelis zn van N. C. van der Valk en C. J. de Wit; Henricus Petrus Maria zn van A. C. van Paridon en H. C. Hoek; Leen- dert Johannes zn van W. L. Reedijk en J. Los; Hiltje Geertruida dr van K, Jaarsma en G. Krösschell; Jan zn van J. Oosterom en H. R. Kuiper; Cornelia Maria Johanna dr van J. A. van den Berg en C. H. J. Goeman; Cornelia Maria Wilhelmina dr van J. G. van der Ploeg en C. M. W. van Veen; Johannes Martinus Maria zn van M. P. Elings en C. C. Hens; Jo hanna Helena Adriana dr van C. L. Oosterlaan en J. M. A. Overgaag. Overleden: A. Dam 76 jaar. ZOETERMEER Geboren: Martinus Theodorus Ma ria, z. van G. L. Waaijer en J. M. M van Santen; Willem Adrianus, z. van W. van der Wees en M. H. Henneken; Christianus Gunifortus, z. van M. Huurman en A. J. Dontje. Ondertrouwd: A. J. van Leeuwen 22 j. en L. C. Kamus 24 j.; F. J. van Os 25 j. en C. G. Kalisvaart 25 j. Getrouwd: G. R. Francken 19 j.; M. C. T. den Elzen 22 j.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2