3)e Ceui6e(2oii/fca/nt Ook Frankrijk wordt sober Demonstraties in hoofdstad van Egypte Schietpartijen in de kanaalzone Vermist vliegtuig gevonden Ook Frankrijk gaat versoberen Om defensie te kunnen betalen Po-vlakte geteisterd door grote overstromingen Honderden dorpen geëvacueerd 'n Mysterieuze scheepsramp Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 15 NOVEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12435 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. I 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ZWAKKE KNIEEN l strijding vatbaar, dat de volken geen oorlog willen. Niet alleen om dat zü het oorlogvoeren beu zijn en zij na twee wereldoorlogen de ge volgen daarvan aan den lijve héb ben ondervonden, maar ook omdat zij het niet kunnen betalen. De hui dige bewapening, welke hun door de houding van het Kremlin is op gedrongen, brengt hun toch al zo berooide schatkistjes gevaarlijk dicht aan de rand van een totale uitput ting. Churchill is er mee begonnen om het maar eens openlijk te 0 zeggen, dat de Britse econo mie dicht bij een bankroet staat en zich in een zeer critieke po sitie bevindt. Eén van de redenen, waarom Churchill straks met de Amerikaanse president gaat praten, is dan ook om de Amerikanen ervan te overtuigen, dat de toestand wer kelijk nijpend is en dat Amerika op royale wijze moet bijspringen, wil het West-Europese verdedigingsplan doorgang kunnen vinden. Men be weert zelfs, dat Churchill de presi dent wil voorstellen, om de bekende leen- en pachtwet uit de oorlogstijd weer in te voeren. Zover zal Ame rika wel niet willen gaan, maar het feit, dat men dit balletje opwerpt, spreekt reeds een duidelijke taal. Om aan Churchill's pleidooi kracht bij te zetten, worden reeds allerlei beperkingen van de Britse consump tie in uitzicht gesteld. De Engelsen kunnen er zich al op voorbereiden, dat zij de buikriem nog wat strak ker zullen moeten aanhalen. Op het voorbeeld van Engeland gaat nu ook Frankrijk een politiek van versobering invoeren en men kan zich ervan overtuigd houden, dat dit inderdaad bittere noodzaak is. Frankrijk is bereid om zijn aan deel +e leveren in de West-Europese defensie, maar het maakt dan ook aanspraak op financiële steun, wil het niet door z'n economische knieën zakken. Dat Frankrijk Engelands voor beeld volgt en de aandacht op zijn slappe financiële knieën vestigt, is ook van belang voor de andere West- Europese staten. Want deze staan er al even slecht voor als Engeland en Frankrijk en als Churchill nu een apartje heeft met de Amerikaanse presiéent, mag er wel eens e/en aan herinnerd wor den, dat Engeland ni2t het enige land is, dat aanspraak kar maken op de steun van de harde dollars. In Parijs kijkt men blijkbaar met enige argwaan naar de toebereidse len, welke Churchill maakt voor zijn rrisje naar Washington. Men ver trouwt het niet al te best. Het kan voor Engeland ongetwijfeld zeer voordelig zijn, als het zich nauw aansluit bij het machtige dollar- lano, maar de staten var het West- Europese vasteland voelen er niets voor, om daar de dupe van te wor den. ■"TERWIJL CAIRO gisteren het to neel was van een enorme anti-Brit- se demonstratie, waarbij echter geen incidenten voorgevallen zijn, hebben in de Suezkanaalzöne op ver scheidene plaatsen weer schoten ge klonken. has Pasja. Boven de hoofden dein den tienduizenden vlagen en banie ren met felle anti-Britse opschriften, neerkomend op „Verlaat Egypte!" Langs de straten stonden zeker nog een mililoen mensen te kijken naar de stoet, waarin ook tal van rege lingspersonen en andere autoritei ten meeliepen. Vijf uur duurde het voorbijtrek ken van de optocht, maar tot geweld daden kwam het nergens. De de monstratie was bedoeld als uiting van rouw over de dood van de Egyp- tenaren, die door de Britten in de kanaalzone „omgebracht" zouden zijn. In Cairo is officieel bekend ge maakt, dat de regering binnen en kele dagen de controle zal overne men over de „bevrijdingsbataljons" en soortgelijke organisaties. Zij zul len een militaire training krijgen. SABOTAGEDADEN Zo werd tussen Port Said en Moascar een Britse soldaat dooi een terrorist in het hoofd geschoten, toen hij bezig was met de reparatie van telefoonlijnen tussen deze beide ste den. Door het afsnijden van ucze verbindingen beschouwd als het ernstigste incident van deze aard in lange tijd was generaal Erskine, de Britse opperbevelhebber, die in Moascar zetelt, een tijdlang verbro ken van iedere verbinding met Port Said. Bij Suez overvielen de Britten een Egyptische bende, die bezig was met het opgraven van een Britse water leiding. Een Egyptenaar werd zwaar gewond tijdens het vuurgevecht. Ook het spoorwegstelsel in de Suez- zóne is gisteren het doelwit geweest van de Egyptische „bevrijdingsba taljons". Op de lijn naar Port Said werden b.v. verscheidene verbin dingsstukken uit de rails verwij derd. NAHAS PASJA LEIDT DE ZWIJGENDEN Bij de betoging in Cairo bewoog zich een menigte van een half mil- Loen Egyptenaren o.w. voor het eerst ook (pl.m. 5.000) vrouwen zwijgend door de straten, voorafge gaan door de bejaarde premier Na- Een Franse reddingsploeg heeft het wrak van het vermiste Ameri kaanse vliegtuig gevonden. De wrak stukken liggen op de Noordelijke helling van de Mont Doré, ten zui den van Clermont Ferrant, zo heeft de Amerikaanse luchtmacht mede gedeeld. De eerste berichten zeggen mets over mogelijke overlevenden. Het wrak werd het eerst gesigna leerd door een Franse piloot. Het ziet er naar uit, dat het vliegtuig te gen de berg gevlogen is. De wrak stukken liggen op een plateau op ongeveer 1400 meter hoogte. Volgens een Franse functionaris van het mi litaire vliegveld van Aulnat, Cler mont Ferrand was het vliegtuig ont ploft. Het was nauwelijks mogelijk, dat er overlevenden waren. Het toe stel was op weg van Frankfort naar Bordeaux. Het werd Dinsdag het laatst gezien in het gebied van Au- vergne. Aan boord bevonden zich een bemanning van vier, een soldaat en 29 leden van de Amerikaanse luchtmacht. Woensdag namen meer dan 60 Amerikaanse en Franse vliegtuigen aan de opsporingswerkzaamheden deel. Er was een gestage sneeuwval, die het werk belemmerde. Het verongelukte vliegtuig is een „Flying Boxcar". Eerder had men gedeeltelijk ver brande papieren van het toestel ge vonden. Volgens de eerste melding van de reddingsploeg, die het vliegtuig be- heikt heeft, zijn er geen overleven den. Beschuldigd van het verkopen van Zweedse militaire geheimen aan twee Sowjet-Russische functionaris sen is Woensdag in Stockholm de on derofficier van de Zweedse marine Andersson veroordeeld tot levenslan ge dwangarbeid. Levenslange dwangarbeid is de zwaarste straf, die het Zweedse wet boek van strafrecht kent. De president van het hof deelde mede, dat het verslag van dit om veiligheidsredenen achter gesloten deuren gevoerde proces niet dan over 60 jaar gepubliceerd mag wor den. EVA PERON WEER THUIS. Mevrouw Eva Peron, de echtgenote van de Argentijnse president, heeft het ziekenhuis, waar bij op 6 Nov. een zware operatie onderging, verla ten. Per ziekenauto werd zij naar huis overgebracht. AFFRAY ZAL NIET WORDEN GEBORGEN De Britse duikboot „Affray", die in April jl. met 75 man is vergaan, zal volgens een mededeling van de Britse admiraliteit niet geborgen worden. James Tomas, de eerste lord de de admiraliteit, verklaarde Woens dag, dat geen verdere maatregelen in verband met de „Affray" zullen worden genomen. Het bergen van de „Affray", die op de bodem van het Kanaal rust, zou uiterst moeilijk zijn Bovendien bestond het gevaar, dat zulks mensenlevens zou eisen. KAAS VOOR DUITSLAND. West-Duitsland heeft vijf millioen dollar vrijgegeven voor invoer van kaas uit Nederland en Denemarken. DUITSLAND MAG WEER VLIEGEN Naar een hooggeplaatste ambtenaar der geallieerden heeft medegedeeld, zal West-Duitsland, waniïeer het zijn nieuwe status van gelijkheid in de gemeenschap der Europese landen zal hebben verkregen, weer het recht hebben zelf civiele luchtvaartdiensten te onderhouden. De ciriemogendhe- dencommissie te Londen, die beraad slaagt over de economische en mili taire controlemaatregelen voor West- Duitsland, zal uitmaken, of de Duit sers zelf him vliegtuigen zullen mo gen bouwen. West-Duitsland zal ech ter moeten toetreden tot de I.A.T.A., de internationale luchttransport-or ganisatie, die de tarieven en veilig heidsmaatregelen der luchtvaartmaat schappijen vaststelt. Hierdoor zal voorkomen worden, dat Duitse lucht vaartmaatschappijen met lagere ta rieven zullen concurreren. Tito sluit militair accoord Maarschalk Tito en de Amerikaan se ambassadeur George Allen hebben Woensdag te Belgrado een overeen komst getekend aangaande militaire steun van de Verenigde Staten aan het Joegoslavische leger. De V. S. zullen Joegoslavië militaire uitrusting en materieel, diensten en andere bij stand verstrekken, op voorwaarden, welke in overeenstemming zijn met het Handvest der Verenigde Naties. Mossadeq speelde het niet klaar Premier Mossadeq van Perzië heeft gisteren in een uiteenzetting voor de „Nationale Persclub" te Washington onthuld, dat hij de opbrengsten uit de Perzische olie-industrie had aan geboden als onderpand voor een noodlening van de Amerikaanse re gering, maar geen resultaat had ge boekt. De economische crisis van Perzië is op het ogenblik zo ernstig, dat niemand de gevolgen kan overzien als er niet terstond een oplossing gevonden wordt, aldus Mossadeq in een samenvatting van de geheime besprekingen, die hij drie weken lang met Amerikaanse regeringslei ders heeft gevoerd. Toen de tolk met zijn vertaling van Mossadeq's rede gereed was, was drievierde van het gehoor uit de zaal verdwenen. DE FRANSE REGERING hdëft voor het eerst na de oorlog besloten éen strenge versoberingspolitiek te gaan volgen. Behalve uit beperking van de invoer uit het dollargebied met 30 a 40 zal deze politiek bestaan uit besnoeiing van de civiele uitgaven, in het bijzonder van de uitgaven voor industriële investeringen en voor de wederopbouw. Een functionaris van het Franse ministerie van financiën heeft ver klaard, dat er voorshands geen sprake zal zijn van rantsoeneringsmaat regelen. Inmiddels zet de Franse regering haar onderhandeling met de Ver enigde Staten over economische en militaire hulp voort. Naar vernomen wordt, staat men aan Amerikaanse zijde welwillend tegenover de Fran se wensen. Zo zal op het verzoek van Frankrijk om de Amerikaanse kolen- leveranties als militaire hulp in plaats van als normale commerciële leve ranties te beschouwen wellicht gun stig worden beschikt. Men verwacht niet, dat de beper king van de invoer uit het dollarge bied onmiddellijk terugslag op de Franse economie zal hebben, daar de voorraden van producten uit dit ge bied nog toereikend zijn tot Februa ri a.s. Verder is in de komende maanden nog een invoer uit het dol largebied ter waarde van circa 180 millioen dollars te verwachten op grond van reeds verstrekte invoer vergunningen. Beperking van de invoer van ko len en andere belangrijke grondstof fen zal ongunstige invloed op het Franse herbewapenings programma hebben, tenzij er compensatie zou worden geboden in de vorm van Amerikaanse hulp. In officiële kringen raamt men, dat de militaire begroting voor het komende jaar 1 milliard francs zal bedragen, vergeleken met 800 mil lioen francs voor het lopende jaar. JVieuw. Cafta*ata>aum in taninaen Het definitieve cijfer zal worden be paald, wanneer de uitslag van de onderhandelingen over de Ameri kaanse militaire hulp bekend zullen zijn. Volgens verklaring van Bidault, de minister van defensie, zal Frank rijk zijn strijdkrachten tegen 1954 tot 28 divisies uitbreiden. Het is de eer ste keer, dat de Franse regering eer dergelijk hoog streefgetal heeft ge noemd. Totdusverre is in aangekondigde plannen van de Franse regering geen hoger cijfer vermeld dan 20 divisies in 1953. Bidault verklaarde, dat Frankrijk dit jaar 10 divisies gereed zou hebben en 15 het volgend jaar overeenkomstig zijn verplichtingen volgens het Atlantisch Pact. ,Jntetianduiedött^d>} aan 't fxant Tezamen met eenheden van het Belgische Leger hebben enige bataljons Nederlandse strijdkrachten een tweedaagse oefening „Heidebloem'' genaamd, in het Zuiden van ons land en in Noord-België gehouden. De avondüren worden zo prettig mogelijk doorgebracht. In een Belgisch dorpje was de fo tograaf getuige van een interlandwedstrijd BelgiëNederland, die aan span ning voor geen andere onderdeed. WOENSDAGAVOND zijn de inwoners van honderden laaggelegen dor pen langs de benedenloop van de Po geëvacueerd. In het gebied van Cremona wordt door mannen, vrouwen en kinderen, militairen, politiemannen en brandweerlieden koortsachtig gewerkt op de 250 km lange rivieroevers. Hier heeft het water nu de critieke hoogte bereikt. In het parlement heeft een regeringswoordvoerder verklaard, dat de toestand wel tot Zondag toe critiek zal blijven. De Italiaanse regering heeft be kend gemaakt, dat 28 spoorlijnen en 34 hoofd verkeerswegen zijn afge sneden. Een groot deel van het win tergewas is weggespoeld en nog niet te ramen schade is toegebracht aan vruchtbomen, vee cn boerderijen. Bij 't stadje Occhiobella is Woens dagavond laat een gat van drie ki lometer geslagen in de dijk, die Dinsdag en Woensdag was opge worpen. Daardoor zijn honderden hectaren grond overstroomd. In de provincies Mantua en Rovigo is de toestand door deze nieuwe door braak hopeloos geworden, zo heeft het ministerie van openbare werken meegedeeld. De oude stad Mantua is Woens dagavond laat ondergelopen, nadat de dijken om de stad doorgebroken waren. In geheel Noord-Italië is het spoor- en wegverkeer ontwricht door overstromingen en grondver schuivingen. Twee dagen geleden Waarom verdronk de ex-bobsleekampioen DE GEHEIME DIENSTEN van Engeland en drie andere landen zijn zich plotseling sterk gaan interesseren voor het verleden van Freddie Mac- Evoy, de Australische oudwereldkampioen bobsleeën, die vorige week met zijn vrouw en vier anderen voor de Marokkaanse kust verdronk. De ge heimzinnigheid rond zijn figuur en de even mysterieuze omstandigheden, waaronder de ramp met zijn jacht „De Kangaroa" heeft plaats gevon den, worden nog versterkt door de arrestatie van het overlevende lid der bemanning, Walter Praxmarer, alias Manfred Lentner, die door de Oosten rijkse politie gezocht wordt wegens moord. HANDEL IN WAPENS. Naar de „Daily Express" meldt heeft een vluchtig onderzoek van de dossiers der geheime diensten uit de oorlog en de na-oorlpgse jaren uit gewezen, dat MacEvoy's naam ver bonden is met een uitgebreide han del in wapens en het opkopen van geallieeerde legerdumps. Deze dos siers worden nu nauwkeurig onder- zicht en de Franse politie wordt op de hoogte gehouden. Er wordt nu ook een onderzoek naar het wrak van de „Kangaroa" in gesteld. Met deze ranke tweemas ter vertrok MacEvoy uit Nice voor een tocht door de Middellandse Zee, maar slecht weer noopte hem in Tan- ger aan te lopen. Toen hij weer zee koos, sloeg het jacht in een vliegen de storm van 100 km. per uur op de rotsen. MacEvoy bond zijn vrouw, de knappe Frangaise Claude Stephani, aan een mast en trachtte zelf zwem mend de kust te bereiken om hulp te halen. Aan het grote en moderne zuivelbedrijf „De Ommelanden" in Groningen is een wetenschappelijk en research-laboratorium toegevoegd, dat vooral ter- wille van de export belangrijk werk hoopt te verrichten. In tegenwoordig heid van tal van officiële personen zal dit nieuwe laboratorium Vrijdag 16 November door de Rijkszuivelconsulent van Groningen en Drenthe, ir. H. J. ter Veer geopend worden. In 1907 als klein fabriekje gesticht heeft „De Ommelanden" zich gedurende de jaren, onder leiding van de heer F. de Boer tot een belangrijk bedrijf ontwikkeld. Na de oorlog zijn belangrijke en omvangrijke vernieuwingen in de inventaris doorgevoerd. De jaarcapaciteit van dit bedrijf is op het ogenblik opgevoerd tot meer dan 80 millioen kilo gram per jaar. Volgend jaar wanneer de bouw van een geheel nieuwe fa briek, annex een hypermoderne blikfabrick voor de bereiding van ongesui kerde condens, de fabriek produceert thans gesuikerde condens, boter melkpoeder en babyfood in alle variëteiten geheel zal zijn voltooid, zal „De Ommelanden" eventueel een aanvoer van ruim 100 kilogram per jaar kunnen verwerken. Een kijkje in het nieuwe laboratorium. MIJNWERKERSSTAKING IN FRANKRIJK. Vijftigduizend mijnwerkers hebben in Noord-Frankrijk het werk neerge legd en vermoedelijk zullen er van daag tweemaal zoveel in staking gaan. De katholieke en socialistische vak bonden hebben besloten hun steun te geven aan de steking, die is uit gebroken als protest tegen 'het be sluit van de regering om de mijnwer kers voor 15 procent te laten bijdra gen in de kosten van medische ver zorging. Deze verzorging was tot dus ver gratis. werd door een reusachtige grond verschuiving de Simplonpas geblok keerd. Het zal wel enige weken du ren voor de pas weer voor het ver keer vrij gemaakt zal zijn. Hoe maakt Stalin het? Volgens een gerucht in Berlijn is de gezondheidstoestand van maar schalk Stalin in October achteruitge gaan. Het gerucht zou afkomstig zijn van een tipgever van de staf der Russi sche controlecommissie. Stalin's oude Maar hij verdronk, alhoewel hij een uitstekend zwemmer was. Zijn vrouw verdronk. Haar dienstbode verdronk. En drie Portugese leden van de bemanning verdronken: Maar de drie leden van de beman ning, die het slechts konden zwem men, verdronken niet.Zij hebben deze lezing van de ramp gegeven maar de politie vraagt zich af of het niet anders gebeurd is en hoe het komt dat zowel MacEvoy als zijn vrouw dezelfde vreemdsoortige ver wondingen aan het hoofd vertoonde. MACEVOY'S RELATIES. Wie nu waren MacEvoy's relaties, voor wie thans bijzondere belangstel ling is gewekt. Allereerst de Engelsman George Dawson, een Londens handelaartje, dat in korte tijd een fortuin verdien de aan overtollige legergoederen. Hij kocht van MacEvoy het jacht „Mimo- san", dat aan een onlangs overleden Argentijnse millioimair behoord heeft. MacEvoy blufte naderhand op deze transactie 180.000 gulden ver diend te hebben. De omgekomen bobsleekampioen onderhield ook relaties met een Ame rikaan ,die door de Franse Süreté wordt verdacht van deviezen- en dia mantsmokkel. Een week voor zijn dood is hij nog met deze Amerikaan gezien. In dit verband hebben de geruch ten de aandacht getrokken, dat Mac Evoy aan boord van zijn jacht een pakje diamanten ter waarde van on geveer 150.000 gulden had, toen het verongelukte. Ook zouden 40 kisten whisky aan boord geweest zijn. Maar duikers hebben tot dusver noch het een nocht het ander kunnen ontdek ken. terraad op 18 October medegedeeld hadden, dat een operatie nodig zou kunnen blijken. Stalin, die in December 72 jaar zal worden, vertoeft op het ogenblik ver moedelijk aan de Zwarte Zee, waar hij het koude weer van de Russische hoofdstad ontloopt. Hij was niet aan wezig bij de grote parade in Moskou van de Russische strijdkrachten op 7 Nov. ter gelegenheid van de 34ste verjaardag van de rode revolutie. Een slagschip zoek Hulpeloos ergens op de Oceaan Verloren in een zware storm drijft het vroegere Braziliaanse slagschip „Sao Paulo" afgedankt en ontta keld met acht man aan boord op de oneindigheid van de Atlantische Oceaan. Negen dagen is dit 19.200 ton grote schip reeds zoek, nadat het vo rige week Maandag lossloeg van de sleepboten „Dexterous" en „Bustler", die het naar een roemloos einde on der Engelse slopershanden voerden. De bemanning van de „Dexterous" had daarna nog een wanhopige strijd tegen de hoge zeeën te voeren, voor zij haar zwaar beschadigde schip binnen de beschutting van de Azoren kon voeren. De sleep had reeds vierduizend mül van de tocht van Rio de Janeiro naar Engeland achter de rug, toen een he vige storm opstak. Spoedig knapten de trossen en het slagschip dreef 't duister van de nacht in, hulpeloos, met zelfs geen roer om 't met de kop in de wind te zetten. Het laatste dat men van het schip zag, was dat 't spoedig dwars op de golven kwam te liggen. Naar aanleiding van vele binnen gekomen verzoeken is besloten de partijraadsvergadering der K.V.P. niet te houden op 21 en 22 December a.s., maar een week eerder, nl. op 14 en 15 December a.s. in het Jaar- bcursrestaurant te Utrecht. Het pro gram blijft ongewijzigd. KjcPiAtttie... Men vergeeft gemakkelijk een te kortkoming, die men zelf ook heeft.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1