S)e C<2idóe6oii^atit Djakarta slaat hoge toon aan Terrorisme in de Suezkanaal-zöne Het stormt over W. Europa Stolp. Stolp,et* naat de Atem&uó Churchill in Januari naar Truman Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 12 NOVEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12432 Churchill maakt z'n reisplan klaar Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mud., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 N.-Guinea en de Grondwetswijziging De Indonesische regering heeft in een memorandum bij de Nederlandse re gering geprotesteerd tegen de voorgestelde Grondwetswijziging betreffende Nieuw-Guinea. Nadïukkelijk wordt verklaard, dat de oplossing van het ge schil over dit gebied voorrang moet hebben boven de behandeling van de Grondwetswijziging in Nederland. Gevraagd wordt „ten spoedigste" op dit protest te antwoorden. Wanneer Nederland niet bereid is de kwestie-Nieuw. Guinea op de komende conferentie over de liquidatie van de Unie te behan- óeler^ zal de Indonesische delegatie niet naar Nederland vertrekken, aldus het memorandum. „GESPANNEN." Volgens AP hebben enkele leiden de figuren uit het Indonesische par lement verklaard, dat de toestand „gespannen" is. Zij noemden het Ne derlandse Grondwetsvoorstel „een provocatieve daad". Een leider van de Nationalistische partij (op een na de grootste partij in Indonesië) beweerde zelfs, dat het Indonesische volk „zo vertoorn is, dat het wellicht niet meer in toom te houden is". An dere leden van het parlement opper den het denkbeeld „een regering van Irian (Westelijk Nieuw-Guinea) in ballingschap in te stellen". Soekarno. „Irian" was ook een van de the ma's in de rede, die Soekarno voor radio-Soerabaja heeft gehouden ter herdenking van de gevallenen in de strijd tegen de geallieerde bezettings macht in 1945. „Ik hoop werkelijk, dat er goede betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zullen be staan," zei hij. „Maar het spijt me te moeten zeggen, dat zolang Irian in Nederlandse handen is, zolang de Unie niet is vervangen door norma le betrekkingen, zolang er Neder landers leider of lid zijn van gewa pende benden, de betrekkingen niet rooskleurig zullen zijn." Mislukte missie van Mossadeq De missie van Mossadeq naar Washington is, volgens een Ass. Pressbericht uit Teheran, blijkbaar mislukt. Zijn politieke tegenstan- Kasjmir in de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad die Zaterdag middag te Parijs bijeenkwam, nam een Anglo-Amerikaanse resolutie aan, die oproept tot verdere bespre kingen, ten einde de vier jaar oude twist over Kasjmir op te lossen. Er waren negen stemmen vóór en een onthouding, terwijl India geen stem recht had, daar het zelf betrokken is bij het probleem. In de resolutie wordt aan dr. Gra ham, de vertegenwoordiger van de UNO, opgedragen de discussies met India en Pakistan nog zes weken voort te zetten, terwijl met „vreug de wordt geconstateerd", dat India en Pakistan een overeenstemming hebben bereikt om samen te werken voor een vreedzame oplossing, om zich te houden aan de wapenstil stand en om een plebisciet te houden, ten einde de toekomst van hel gebied te bepalen. Tijdens het voorafgaande debat verwelkomde de Nederlandse afgevaardigde D. J. von Balluseck de verklaringen van Engeland en Amerika, dat een plebisciet werd voorbereid. Verdere onderhandelin gen leken hem nu wel „onvermijde- tot stand komen, wanneer de schrij-lijk" zo zei hij. Hij was vol lof over nend grote verschillen tussen arm het werk van de bemiddelaar dr. en rijk verdwijnen," meende hij. 1 Graham. Doelend op de activiteit van de Chinezen (zonder hen met name te noemen) zei Soekarno nog, dat „de vreemdelingen, die in dit land gast vrijheid genieten, hun propaganda voor het communisme of voor een sicnale revolutie moeten staken, om dat zij zich anders blootstellen aan de volkswoede". Voor de „vreemdelingen, die in dit land rijk zijn geworden en een lux leven leiden," moeten volgens Soe karno regelingen worden ingevoerd, waardoor een zekere nivellering van de vermogens verkregen wordt. „Een gezonde democratie kan slechts ders. hoewel gering in aantal, zullen j men voldoende schepen had, waren Brits hospitaal beschoten Egyptische terroristen hebben Zondag een Brits hospitaal beschoten. Die laffe daad heeft gelukkig geen slachtoffers geëist. De wachten beantwoord den het vuur zonder iemand te treffen. De aanvallers sloegen onmiddellijk op de vlucht. Het incident is tekenend voor dei De bevolking lijdt even eig onder toestand in de Kanaalzone. Op grote de actie van de terroristen als dc aanplakbiljetten, gesierd met doods- i Engelsen. Uit angst voor vergelding koppen, hebben Egyptische extremis-durven de winkeliers niet meer aan ten aangekondigd, dat de Dag-T (ter- j de Engelsen te leveren, hoewel Brit- reur) voor de deur stond. En inder daad gaat er geen dag voorbij of er wordt melding gemaakt van aanval len op gebouwen, van een schietpar tij, van sabotage. De spanning wordt met de dag groter. Met man en macht wordt er gewerkt aan het in veiligheid bren gen van vrouwen en kinderen. Als EENS WAS IK MINISTER. Uit Praag arriverende diplomaten zeggen, dat de vroegere Tsjechische minister van openbaar welzijn, Ev- zen Erban een gewoon arbeider is geworden. Erban die in September uit de Tsjechische regering is weg gezuiverd, werkt thans als arbeider aan een verkeerstunnel. Erban, een vroegere sociaal-democratisch leider, was één van de mannen die de fusie van zijn partij met de communisten verwezenlijkte, nadat de roden in 1948 de macht hadden overgenomen. gezamenlijk trachten hem uit het zadel te lichten. Mossadeq wordt Zaterdag a.s. in Teheran terug verwacht. Mossadeq zou volgens AP hebben verklaard,- dat zijn voornaamste doel was, het olieprobleem op te lossen en niet het houden van nieuwe ver kiezingen op 21 November a.s. Hij zei om uitstel van verkiezingen te zullen vragen als de oliekwestie niet voordien was geregeld. EEN SPIONNERENDE KLUIZENAAR. De Canadese politie heeft te Oak land een „kluizenaar", die in een hutje onder een brug woonde, gear resteerd op beschuldiging van land loperij. Men vond in het bezit van de gearresteerde, zekere Otto Maynard, fotografisch vak-materiaal en een serie negatieven van spoorwegem placementen .affinaderijen, bruggen en installaties van de marine. Er werden ook honderden vellen pa pier gevonden, die zo fijn beschreven waren, dat zij slechts te lezen waren met een vergrootglas. In deze noti ties, aldus de politie, bevonden zich ook gegevens over de atoombom en de burgerlijke verdediging. OPiAilto^ei TUMtnan, de da.fip.eAt gAenadie Het bekende beeldje van Christoffel Pullmann aan de Straatweg even buiten het Paleis Soestdijk, is in de loop van de jaren nogal beschadigd. Souvenirsjagers hebben hem zelfs zijn bajonet ontnomen. Sinds kort heeft deze soldaat uit de troepen van Prins Willem V zijn post Verlaten en wordt in de edelsmidse van Brom te Utrecht weer opgeknapt. Ook zijn bajonet krijgt hij weer terug. Spoe dig zal hij, hersteld en strijdvaardig weer, prijken op zijn oude plaats waar hij 27 Juli 1787 sneuvelde in de strijd met de patriotten. De dappe re grenadier stierf liever dan zijn wapens neer te leggen. allen al geëvacueerd geweest. Ieder die niet woont in een kazerne of een ander bewaakt gebouw, moet de Ka naalzone verlaten, heetl generaal Erskine, de bevelhebber van de Brit se troepen, bepaald Het tekort aan Egyptische arbei ders wordt nu ondervangen doordat men arbeiders uit Cyprus neeft laten komen. Van de 50.000 Egyptenaren die in de zóne werkten, is nog maar een gering deel over. De Britten wil len niet zeggen, hoeveel er gedeser teerd zijn. Naasting zonder compensatie Boedapest betaalt geen cent Een Nederlandse delegatie, naar Boedapest gegaan om te onderhan delen over schadeloosstelling wegens de nationalisatie van Nederlandse particuliere eigendommen in Hon garije, is Vrijdag met lege handen teruggekeerd. Getroffen door de na tionalisatie zijn o.m. Philips, de Ba taafse Petroleum Mij en particuliere Nederlandse obligatie- en aandeel houders in diverse Hongaarse maat schappijen. De delegatie stond onder leiding van de Nederlandse gezant in Hon garije, W. C. Posthumus Meyjes. Van de delegatie maakten o.m. deel uit regerings-ambtenarenvertegenwoor digers van Philips, de Bataafse en de Vereeniging voor de Effectenhan del. De onderhandelingen hebben tien dagen geduurd. De particuliere buitenlandse eigen dommen in Hongarije zijn in Decem ber 1949 genationaliseerd. Op de ruïnes bloeit de ambassade De nieuwe Russische ambassade aan de Unter den Linden in Berlijn, die een slordige 20 millioen gulden gekost heeft, is Zaterdag formeel ge opend met een receptie, waarop vol gens het persbureau A.P. 800 gasten aanwezig waren. Het schitterend ver lichte gebouw stond als een baken tussen de ruïnes in de Sovjet-sector. Rusland had ongeveer 30 hoge functionarissen van de Amerikaanse, Britse en Franse delegaties uitgeno digd. De drie Westelijke mogendhe den zouden leden van de missie, die bij de Sovjetzóne geaccrediteerd is, en hun Russisch sprekende verbin dingsofficieren, maar de hoogste Amerikaanse, Britse en Franse func tionarissen hadden de uitnodiging niet aanvaard. Wel bevonden zich onder de gasten de kopstukken van de Oost-Duitse regering, president Pieck en premier Grotewohl. Nadat alle gasten waren aange komen, werden zes zalen geopend en begon de wodka rijkelijk te vloeien. De gehele omgeving van de ambas sade was tijdens de receptie voor ruim vier uur afgezet. De Westelijke gasten zeiden, dat de ambassade mo dern en met smaak gebouwd en in gericht is. Hoog water en overstroming Nieuwe stormen teisterden Zater dag en Zondag Noord-Italië, waar reeds ten minste 24 personen om het leven zijn gekomen en voor milliar- den lire schade is veroorzaakt. Duizenden mannen stelden in het gehele Noordelijke deel van het land wanhopige pogingen in het werk om de dijken van de gezwollen rivieren te versterken. In de industriestad Milaan moes ten de' arbeiders van roeiboten ge bruik maken, om bij htm werk te komen. Tientallen wegen en spoor lijnen zijn reeds door aardverschui vingen versperd. Het water van de Po stijgt nog steeds, nadat de rivier buiten haar oevers is getreden en verscheidene dorpen en kleine steden heeft over stroomd. Sommige wegen in de buurt van Casale en Mortara staan bijna 2 meter onder water. De onafgebro ken regens hebben het meer van Va- rese doen overlopen. Ook het meer van Lugano in Zwitserland is buiten haar oevers getreden. Het laaggelegen gedeelte van Lugano staat reeds blank. In het dal van de Maggiore hebben over stromingen aardverschuivingen te weeggebracht waardoor wegen zijn versperd. De Zwitserse spoorwegen hebben bekend gemaakt, dat een van de twee sporen door de St Gothard door een aardverschuiving bij Airo io is versperd. Al het verkeer zal thans over het andere spoor worden geleid. In Zuid-Frankrijk stijgt het peil van de rivieren onrustbarend tenge volge van hevige regenval. Te Avig non zijn noodploegen aan het werk gegaan,omdat de Rhone in één dag drie meter is gestegen. Een aantal boerderijen is reeds geïsoleerd. Radio Lands End (Engeland) waarschuwde Zondagavond bijna 200 schepen, die uit de V.S. en de Middellandse Zee de Golf van Bis- caye binnenvoeren, voor zware storm. Zondag is een klein, onbekend schip in een storm ter hoogte van het Deense eiland Seeland vergaan. Het schip mat vermoedelijk 700 ton en had waarschijnlijk een bemanning van 20 koppen. SluAAi&cfte t toe pen in S$tit&e rime Waar Is die koe gebleven? Alles scheen Zondagmorgen als op alle andere morgens in het Australische plaatsje Ken- more. De koeien graasden vre dig op de weide en niets verried het naderend onheil. Maar plotseling werd het beeld anders. Kenmore werd door een hevige tornado overvallen en de koeien geaasdrn niet meer. Twee werden de lucht in ge zogen, tien, twintig, vijftig me ter hoog. Toen viel één van haar op de aarde terug.... in een slootongedeerd Maar de ander? Niemand heeft haar teruggezien, evenmin als de tank met 2000 liter water, die in het luchtruim verdween. Onder de Brandenburger Poort marcheert een detachement Russische troe pen _de Britse sector binnen. Zij zijn op weg naar het Russische Oorlogsge denkteken op de Charlottenburger Chaussee om een bijzonder grote krans te leggen ter herdenking van de 34ste verjaardag van de Octoberrevolutie. Een soortgelijke plechtigheid werd gehouden in Treptow, in de Russische sector. En daarna naar Moskou? Washington heeft gisteravond bekend gemaakt, dat president Truman waar schijnlijk in Januari een ontmoeting met premier Churchill zal hebben Op vragen, of maarschalk Stalin of de Franse premier Plevcn ook aan de con ferentie zullen deelnemen, antwoordde Truman's secretaris, Joseph Short: „Daar htrb ik niets van gehoord". Short weigerde, een definitieve datum voor de bijeenkomst te noemen. Vooraanstaande diplomaten bij de Ver enigde Naties te Parijs voorspellen, dat Churchill cn Truman de hele stra tegie in de „koude oorlog" tegen Rusland aan alle kanten zullen bekijken. Een bijeenkomst van de Grote Vier zal daarbij waarschijnlijk niet op de voorgrond staan. het gaat om buitenlandse vraagstuk ken, waar beide landen bij betrek ken zijn. 3. Op een of andere mamer moet er een weg gevonden worden naar betere betrekkingen tussen net Wes ten en Rusland. Wanneer Churchill zijn opvattin gen grondig met president Truman heeft doorgesproken, zal hij naar men te Washington meent moge lijk r.aar Moskou reizen voor een be spreking met Stalin. De Britse premier zal in Amerika ongetwijfeld ook de economische moeilijkheden van zijn land bespre ken en wellicht belangrijke finan ciële hulp trachten te verkrijgen. Volgens dc diplomatieke correspon ds van het Britse Zondagblad „Reynolds News" hoopt Churchill een nieuwe leen- en pachtovereen komst af te sluiten. DRIE GEDACHTEN. In Londen en Parijs wordt op het ogenblik de grondslag voor de ont moeting ChurchillTruman gelegd. Te Washington verwacht men, dat Churchill tijdens zijn bezoek aan Truman zal trachten, drie gedachten te verwezenlijken: 1. Grotere Brits-Amerikaanse sa menwerking, niet door een nieuw internationaal orgaan, maar door persoonlijke besprekingen cn veel vuldige uitwisseling van gedachten. 2. Engeland moet een veel groter stem in het kapittel hebben, wanneer In h£t Afrikaanse dorpje Polp Polp in de gemeente van Brazzaville heeft de inlandse bevolking haar stem uitgebracht om een gedeputeerde te ver kiezen. Een afgevaardigde van de Congolese Progressistische Partij, Tchi- caya, was de uitverkorene. Congolezen laten opgewonden hun stembulletin zien, waarmede zij hun rechten van Frans burgerschap gaan uitoefenen. Prof. Pontecorvo in Sinkiang? Een atoomcentrum der Russen Berichten, dat de verdwenen Britse atoomgeleerde Bruno Ponte corvo thans door de Russen als spion voor het Westen is gearresteerd, worden door Zweedse en Finse auto riteiten, die in nauwe verbinding staan met vluchtelingen, als „onge loofwaardig" bestempeld. Een hoofdambtenaar van de rege ring van Sinkiang, de Noordweste lijke provincie van China, heeft aan een correspondent van Ass. Press medegedeeld, dat de atoomgeleerde prof. Bruno Pontecorvo, die verle den jaar uit Engeland verdween, al daar werkt in een Russische atoom- /fabriek. Deze ambtenaar is de oud-secre- taris-generaal van de regering van Sinkiang, Issa Joesoef Bey Alipte- kin. Hij zei, dat de Britse atoomge leerde in het Chinees Pangh de Co Co genoemd in de plaats Koel- ja werkt. Issa Bey is in 1949 gevlucht toen de communisten de provincie onder de voet liepen. Hij zei, dat hij zijn eerste inlichting gekregen had van een andere ambtenaar in Sinkiang, die in de afgelopen zomer naar Hongkong was uitgeweken. Deze zeide, dat de Russen van Sinkiang een „enorm atomisch bolwerk" ma ken. De Russen bouwen atoomcen tra in een nieuwe stad, die de vorm van een inktvis heeft en onder Rus sisch militair toezicht staat. De Russen hebben het Noordelijke deel van Sinkiang, dat aan Rusland en Mongolië grenst, afgegrendeld. Het grootste werk wordt uitge voerd in Oeroemchi, de hoofdstad van Sinkiang, en Koelja, waar Pon tecorvo volgens Issa Bey werkt. Volgens Issa Bey staat thans ge heel Noord-Sinkiang onder het ge zag van een Russisch consul-gene raal, Borthan, en diens militaire at taché, Bannow. De autoriteiten van Sinkiang regeren slechts „in naam". De sluizen in het Amsterdam- Rijnkanaal bij Tiel zullen waar schijnlijk op Woensdag 21 Mei, daags voor Hemelvaartsdag, voor het scheepsverkeer geopend worden. Verkiezingen in Argentinië Argentinië is Zondag naar de stem bus gegaan. Ondanks het feit, dat in sommige steden de regen neer stroomde, verwacht men dat een re- coraantal aan de verkiezingen heeft deelgenomen. Generaal Jun Peron is de voor naamste candidaat voor het presi dentschap. In de afgelopen zes jaar, die hij reeds op de presidentsstoel zetelt, heeft hij een machtig politiek apparaat opgebouwd, waartegen de oppositie, gehandicapt door allerlei beperkende bepalingen, slechts wei nig kan stellen. Voor de eerste keer stemden ook de vrouwen. In dc rijen, die zich vormden, vóór de stemlokalen om acht uur open gingen, overtroffen zij de mannen in een verhouding van twee tot een. Deze verkiezing ging in hoofd zaak tussen de Perronisten en de Radicalen de voornaamste opposi tiepartij hoewel ook de socialisten, democraten en communisten candi- daten hadden gesteld. De candidaten van de radicalen voor het president- en vice-presi- dentschap zijn Ricardo Balbin, die tien maanden in de gevangenis heeft doorgebracht vor beledigende uitlatingen aan het adres van Pe ron en Arturo Frondizi. Bij de laatste algemene verkie zingen in 1946 behaalde Peron 55.2 procent van het aantal stemmen. Volgens de eerste uitslagen der Argentijnse verkieizngen hebben de Peronisten een aanzienlijke meer- werheid behaald. De definitieve uit slagen, aldus A.F.P., zullen pas Don derdag bekend zijn. In het kiesdis trict van de hoofdstad zouden de Pe ronisten echter zes zetelr verloren hebben. KoA>itftfe... Uw vrienden, wier trouw gij be proefd hebt, maak die tot zielsvrien den en bindt ze aan uw met stalen banden. Shakespeare.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1