S)e £eidóe(Boti/fcaitt Alatyen uetfiiezinqen in (Lcg.entinië Engeland atoombom-basis voor Europa Adenauer door Grote Drie uitgenodigd Clpieiding. JsidaneöiëiA in J\tedeiCand De Tsjechische spionnage-affaire Eden zal Maandag Wisjinski antwoorden J&e en ffiiadtey, andet uuut ZATERDAG 10 NOVEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12431 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN neLpr oe bisschop i bouwen/ J Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 VAN DE KAART jes om gewonden; hij heeft het ontwapeningsplan van de Grote Drie met een brede armzwaai van de ta fel geveegd. Heel erg beleefd was hij, zoals gewoonlijk, niet; hij noemde het hele geval „kletskoek" en had er zó om moeten lachen, dat hij 's nachts geen oog dicht had kunnen doen. Natuurlijk hadden wij het graag anders gewild, maar teleurgesteld kunnen wij toch ook niet zijn. Had den wij anders kunnen verwachten? De gedachte, dat de Russen hun gor dijntje zouden willen ophalen voor internationale pottenkijkers, was im mers al te optimistisch. Zij hebben nog nooit controle op hun gebied toegestaan en zijn niet van 0 zins, dat nu wel te doen. Daar mee is het grote plan van de Westelijke Drie van de kaart. Mis schien zullen zij er nog wat over na willen praten in de Assemblée, ten einde de wereld te laten zien, welk voortreffelijk plan door de plompe Russische beer is versmaad, maar dat is danook het enige nut, wat men ervan zou kunnen hebben. Het „pea ceful coexistence", (het vreedzaam naast elkander leven), watrvan onze minister Stikker het een en ander verwachtte, blijft een samenleving als van katten en honden, vol ge blaas en geblaf, grauwen en snau wen. De koude oorlog wordt op de oude voet voortgezet; wij zullen moeten voortgaan met onze leger macht op peil te brengen en te hou den, ook al zouden wij het geld, dat het ons kost, beter hebben kunnen besteden; wij zullen moeten door gaan met de aanmaak van atoom bommetjes, welke wij net zo lief er gens op de Noordpool hadden laten ploffen tot vermaak van de eenzame ijsberen; en wij zullen moeten door gaan met het uitsmeren van onze armoe, omdat er anders niets te sme ren valt. De room is nu van de Parijse As semblée af; wij zijn weer in het oude vaarwater terecht gekomen en we ten weer, dat er niets veranderd is en dat er te Parijs geen besluiten zullen vallen, waarover de wereld zich enthousiast in de handen zal behoeven te wrijven. r\E RUSSEN WILLEN niet de naam hebben, dat zij alleen maar „neen" kunnen zeggen en daarom hebben zij tegenvoorstellen ingediend. Wat de ontwapening betreft zij zijn daar natuurlijk sterk voor willen zij een vijf-mogendheden con ferentie beleggen. Dat wil zeggen een conferentie van de Westelijke Drie, van Rusland zelf en van Rood China. Op die manier willen zij de erken ning van Peking er door drukken. Voorts willen zij geen controle op atoomwapens maar een algeheel ver bod, waarbij zij natuurlijk van de stelling uitgaan, dat de atoomkern- energie in Rusland uitsluitend voor vredelievende doeleinden wordt aan gewend, zodat een dergelijk verbod niet op Rusland van toepassing kan zijn. Voorts hebben zij nog een paar voorstellen, waarover het Westen op zijn beurt zou kunnen lachen als ze niet om te huilen waren. Zij willen nl. het lidmaatschap van het Atlan tisch Pact onverenigbaar verklaren met het lidmaatschap van de Ver enigde Naties (hetgeen weinig min der dan de zelfmoord van de UNO zou betekenen) en een onmiddellijk wegtrekken van de vreemde troepen uit Korea na het bereiken van een wapenstilstand. Om met Wisjinski te spreken: ge leuter. Wij betwijfelen of de wereld nu, na deze jongste ervaring, nog en thousiast zal zijn over het denkbeeld van president Auriol om Truman en Stalin met elkaar in contact te bren gen. Het schijnt, dat de mensen van het Westen een andere taal spreken dan die van het Oosten en daarmee bedoelen wij niet het gewone taal verschil, maar het verschil in denk wijze, opvatting, moraal en karak ter, een verschil, dat zich uit in het geen zij spreken en doen. Begrijpen zij elkander niet of willen zij elkan der niet begrijpen? NAUWERE BANDEN MET AMERIKA W7INSTON CHURCHILL heeft gisteren verklaard, dat Engeland een „bijzonder risico" op zich heeft genomen door zijn grondgebied als voornaamste atoombombasis aan Amerika beschikbaar te stellen. Deze onthulling van de Britse premier kwam enkele uren na het bericht van de Washingtonse correspondent van het gezaghebbende Franse blad ,,Le Monde", dat generaal Eisenhower atoombommen tot zijn beschikking krijgt voor de Westeuropese defensie. IN DE VOORSTE LINIES Churchill zei in zijn rede aan een banket in de Londense Guildhall: „Wij hebben ons nu in de voorste li nies van de strijd tegen Rusland ge plaatst. Wij zijn daarom in de drin gende noodzaak komen te verkeren, en hebben tevens volledig het recht, om, van ons standpunt be zien, van Amerika de grootst moge lijke consideratie te vragen en te krijgen. Ik ben er zeker van, dat deze ons niet zal worden ontzegd". „Geweldige machten, gewapend met vreselijke wapens, blaffen el kaar aan, ter weerszijden van de kloof, die geen van beide partijen wenst, en die beide vrezen te over schrijden, maar waarin zij elkaar zouden kunnen meesleuren, met haar gemeenschappelijke vernieti ging als gevolg", zo vervolgde Chur chill. „Er bestaat thans geen twijfel aan welke kant wij staan. Groot-Brit- tannië, het Empire en het Gemene best worden met elkander verweven door steeds hechtere banden van kracht en onderling begrip, van ge meenschappelijke behoeften en van zelfbehoud tegenover de grote re- Atoomwapens voor Eisenhower De Washingtonse correspondent van het Parijse blad „Le Monde" meldt, dat generaal Eisenhower de stellige verzekering ontvangen heeft, de beschikking te zullen krijgen over moderne wapens, met inbegrip van atoomwapens en de uitrusting „nodig om de beperkte Atlantische strijd krachten onmiddellijk op voet van oorlog te plaatsen." Mossadeq blijft nog een weekje publiek aan gene zijde van de At lantische Oceaan". Niets zou gemakkelijker voor dit lend zijn, zo besloot Churchill, om zich politiek verscheurd als het is in een bankroet en volledige ruïnering te storten. Maar onder de zware druk hebben wij bewezen een verstandig en onoverwinnelijk volk te zijn, en ik ben er zeker van, dat wij zullen slagen". TOCH WEER GRAAG DOLLARS! De Britse regering heeft de At lantische organisatie gevraagd mee te mogen delen uit de dollarpot, be stemd ter financiering van de her bewapeningsprogramma's. De At lantische organisatie heeft onlangs een bedrag van 1220 millioen dol lar toegewezen gekregen voor eco nomische hulpverlening aan die landen, die met de grootste moei lijkheden te kampen hebben. De raad van de Atlantische orga nisatie heeft nog geen definitieve verdeling van dit bedrag vastge steld. Er was evenwel op gerekend, dat Engeland geen aanvraag zou in dienen om hulp. Vorig jaar Decem ber liet Groot-Brittannië weten, dat het geen steun van Marshall meer nodig had en het Britse aandeel m de toewijzingen werd derhalve van de lijst geschrapt. De Britse rege ring is nu op deze beslissing terug gekomen met het oog op haar eco nomische moeilijkheden. Zij heeft een aanvraag ingediend voor een bedrag van 200 tot 300 millioen dol lars. Harriman, directeur van de Amerikaanse hulpverlening is van deze aanvraag op de hoogte gestelij. De hulp, die Engeland krijgt, zal het aandeel van de andere landeti verminderen. AGENTIJNSE GENERAALS AFGEZET. Bij een door de waarnemende pre sident van Argentinië, Teisaire ge tekend decreet zijn Vrijdag drie Ar gentijnse generaals afgezet op grond van „het herhaaldelijk deelnemen aan samenzweringen tegen de wetti ge regering" Het zijn generaal Rawson, oud- premier generaal Molina en generaal Giovannoni. Zij bevinden zich in arrest. Loven en bieden in Korea De ochtendzitting van de subcom missie der wapenstilstandscommissie te Panmoendjon heeft Zaterdag twee uur geduurd. Zaterdagmiddag komen de afgevaardigden weer bijeen. Een woordvoerder van de V.N. heeft verklaard, dat de afgevaardig den vandaag zijn begonnen met het bespreken van uitwisseling van be paalde gebieden voor een wapenstil standslinie. De afgevaardigden hebben ge tracht „de kloof te overbruggen, doch zij zijn er vanmorgen niet in ge slaagd', aldus het hoofd van de V.N.- delegatie, generaal Hodes. De verbon denen zijn bereid elk redelijk voor stel in overweging te nemen en rechttrekking van de linie te be spreken, als het uit te wisselen ge bied kleiner is dan de geallieerden op 25 October voorstelden, toen zij opperden om de uitspringende ge deelten bij Koemsong en Konsong te ruilen voor Kaesong, aldus Hodes. Hij voegde er aan toe, dat „de geal lieerden tot dusver het gevoel heb ben, dat zij bij de uitwisseling van gebieden niet krijgen, waar zij recht op hebben". Beneden peil van 1941 Gwilym Lloyd George, de Britse minister van voedselvoorziening, heeft het Lagerhuis meegedeeld, dat de Britse voedselvoorraden beneden het peil van 1941 zijn. Argentinië zendt niet voldoende vlees en uit Australië is, behalve vlees, meer bo ter nodig. De rantsoenen zullen dan ook zeer waarschijnlijk worden ver minderd, maar de minister kon nog niet zeggen met hoeveel. De Perzische premier de eind dezer week uit Washington naar Teheran zou terugreizen, heeft zijn vertrek nog een week uitgesteld. Dit heeft, volgens Reuter, de hoop doen rijzen, dat op de geheime be sprekingen tussen de premier en Amerikaanse en Britse functionaris sen een formule gevonden is voor een hervatting der Brits-Perzische OPNEMING IN EUROPESE GEMEENSCHAP I TNR. KONRAD ADENAUER, de We st-Duitse Bondskanselier en Minis- i L' ter van Buitenlandse Zaken, heeft een uitnodiging van de drie Wes telijke geallieerden aanvaard, om hun ministers van Buitenlandse Zaken op 22 November te Parijs te ontmoeten. De vier ministers zullen in staat zijn een beslissing te nemen over de uiteindelijke opneming van West-Duitsland in de Westelijke gemeenschap, zoals in September op de conferentie te Washington is besloten. West-Duitsland zal een verdragen stelsel ondertekenen, dat op het ogenblik ontworpen wordt. onderhandelingen Deze verdragen zullen de Hoge Commissie en het bezettingsstatuut andere waarnemers zou Mossadeq's besluit er op wijzen, dat hij een laat ste poging doet om Amerikaanse steun te verkrijgen in zijn geschil m'et Engeland. doch volgens I opheffen en West-Duitsland onaf hankelijkheid verlenen. In ruil daar voor zal West-Duitsland troepen be schikbaar stellen voor de Europese verdediging. De drie geallieerde Hoge Commis- „Verzinsel", zegt Praag f¥ET TSJECHOSLOWAAKSE min isterie van Buitenlandse Zaken heeft Vrijdag in een officiële door ra dio-Praag omgeroepen verklaring de berichten, dat een employé van de Tsjechoslowaakse legatie in Den Haag, dr. Oldrich Neumann, betrok ken zou zijn geweest in spionnage- acties in Nederland en België, een „volledig verzinsel" genoemd. In de verklaring wordt gezegd: „Nederla ndse en Belgische bladen voeren een lastercampagne tegen Tsjecho-Slow akije en publiceren volledige ver zinsels, welke iedere grond missen en waarin zij beschuldigingen uiten betreffende spionnage in Nederla nd". „Naar verluidt heeft de Neder landse regering op 29 ctober een verklaring uitgegeven, waarin zij Tsjecho-Slowakije aanvalt. Hoe wel een aantal dagen verlopen zijn sinds de eerste aanvallen op Tsje cho-Slowakije door de dagbladen en periodieken, heeft de Tsjecho-slo- waakse regering tot dusver nog geen officiële mededeling ontvangen". (Van officiële zijde verneemt het A.N.P. dat de Nederlandse regering zich inderdaad niet over deze kwes tie met de Tsjechoslowaakse rege ring in verbinding heeft gesteld). „Het ministerie van Buitenlandse Zaken van de Tsjechoslowaakse re publiek is van oordeel, dat de be trokken autoriteiten onzuivere doel einden nastreven en verklaart, dat de bewering van Nederlandse en Belgische bladen, dat dr. Oldrich Neumann een bijzondere missie had, een volkomen verzinsel is". „De bovengenoemde employé van de economische en financiële afde ling van het ministerie van Buiten landse Zaken werd naar de Tsje choslowaakse legatie te Den Haag gezonden met een zuiver admini- Met het K. L. M. lijnvliegtuig uit Djakarta arriveerden Donderdagavond stratieve en financiële opdracht, zo- acht Indonesische jongelui op het vliegveld Schiphol. Zij zullen als eersten ols dit niet alleen bij het Tsjecho- van een aantal landgenoten aan de Rijksluchtvaartschool worden opgeleid siowaakse ministerie van Buiten tot verkeersvlieger voor de „Garuda" Indonesië Airlines" de Indonesische landse Zaken, maar ook by derge- luchtvaartmaatschappij. De toekomstige vliegers passeren de passencontrole lijke ministeries van andere landen na hun aankomst op de Amsterdamse luchthaven. gebruikelijk is". sarissen hebben bekendgemaakt, dat zij een aantal vraagstukken met be trekking tot het Duitse vredescon- tract naar hun regeringen verwezen hebben. Deze vraagstukken hebben zy tydens hun onderhandelingen met kanselier Adenauer niet kunnen op lossen. Dit werd bekendgemaakt na de achtste vergadering van de com missarissen met de kanselier. Een week na de conferentie te Pa rijs komt de Atlantische minister raad te Rome of Parijs bijeen oir beslissingen te nemen over de vor ming van een Europees leger. Kanselier Adenauer zal op 3 De cember uit Bonn vertrekken om op uitnodiging van de Engelse regering tot 7 December een bezoek aan Lon den te brengen. Overal, aan openbare gebouwen en publieke vaartuigen, vestigde „Peronis- tas" met verkiezingsplakkaten de aandacht op de candidatuur van president Peron voor de a.s. verkiezingen op 11 November. Een misnoegd kiezer heeft evenwel de affiche, die op een stadsbus van Buenos Aires is geplakt, ver scheurd en het gezicht verminkt. Trouwens, stadsbussen is niet het enige middel om de stemmers te bereiken. Peronistas hebben de pers en radio voor zich gereserveerd, terwijl de oppositie uitsluitend beperkt blijft tot het houden van openbare vergaderingen. Peron gebruikt zelfs met luidsprekers uitgeruste trucks en helicopters om de bevolking van zijn voortreffelijkheid te overtuigen. DE DRIE GEVEN HET NOG NIET OP ^^FSCHOON DE FELLE REDE van minister Wisjinski in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te Parijs de hoop op ont spanning tussen Oost en West vrijw el heeft gedoofd zijn de Westelijke Drie, niet van zins hun voorstellen t ot breideling van de bewapenings wedloop meteen in de archiefkasten op te bergen. Wisjinski mag dan ge lachen hebben om het „vredesplan", men verwacht, dat de meerderheid van de Verenigde Naties er anders over zal denken. Maandag zal minis ter Eden de Russische minister van repliek dienen. MISSCHIEN EEN ONJUISTE VERTALING? In afwachting daarvan heeft dr. Philip Jessup van de Amerikaanse delegatie gisteren op een persconfe rentie enige opmerkingen gemaakt. Jesuup veronderstelde, dat Wis jinski wellicht een onjuiste vertaling van Trumans rede onder ogen had gekregen en daardoor de Westelijke voorstellen overijld had verworpen. Het is in elk geval niet waar. dat de voorstellen niet voorzien in een ver bod van atoomwapenen. Amerika wenst echter een verbod met con trole, zodat de wereld niet behoeft te vertrouwen op een stukje papier. Jessup wees er op, dat vele hin derpalen een beperking van de be wapening in de weg staan, waarvan de voornaamste is het wederzijdse wantrouwen. Dit wordt gevoed door dat men te weinig afweet van el- kaars strijdkrachten. In elk geval is er geen koets, getrokken door vre desduiven en met Wisjinski op op de bok, waar iedereen in kan stappen voor een ritje naar Utopia. Daarvoor zijn de problemen te ingewikkeld. De voornaamste spreker tijdens de algemene debatten in het paleis de Chaillot was gisteren de leider van de Australische delegatie Casey. Hij zei, dat millioenen mensen, die naar vrede verlangen, ontsteld zijn door het cynisme, dat Wisjinski in zijn laatste rede heeft tentoon gespreid. SiSi Generaal Eisenhower (rechts) en generaal Omar Bradley, voorzitter van de verenigde chefs van staven, worden belegerd door fotografen toen zij voor een bespreking met president Truman op het Witte Huis aankwamen. Eisenhower is naar de Verenigde Staten gekomen ter bespreking van de vraagstukken van de economische stabiliteit van Europa in verband met de inspanningen die dit deel van de wereld zich voor de defensie moet getroosten. DE AGENDA-COMMISSIE. Ondanks bezwaren van Rusland en Polen heeft de agendacommissie gisteren een Westelijk voorstel aan genomen, dat de vorming van een UNO-commissie ter bestudering van de mogelijkheid van vrije verkie zingen in geheel Duitsland op de agenda der Assemblée wil plaatsen. De uitslag der stemming was 12 tegen 2 (Rusland en Polen). De As semblée zal nu definitief moeten be sluiten, of de kwestie op de agenda komt. Voorts heeft deze commissie aan bevolen, de kwestie-Marokko voor het ogeblik niet op de agenda van de Assemblée te plaatsen. De overstromingen in Noord-ltalië De overstromingen in Noord-Ita- iië breiden zich uit. Naar verluidt zijn in de streek tussen Genua, Tu rijn, Como en Brescia twintig per sonen verdronken. Milaan heeft in het bijzonder van de overstroming: te lijden. Alle tele graaf- en telefoonverbindingen zijn gestoord of verbreken In het dorp Tavierno nabij Como kwamen achttien personen om het leven, doordat drie huizen door een grondverschuiving werden bedol ven. In Genua is in de afgelopen drie dagen de enorme hoeveelheid van 50 centimeter water gevalien. Dreigementen van „bevrijdingsbataljons" De Egyptische ..bevrijdingsbatal jons" zijn van plan een nieuwe cam pagne tegen de Britten in Egypte te ontketenen. Pamfletten waarschuwden gisteren alle Egyptenaren die voor de Britten werken, dat zij daarmee moeten op houden, op straffe van „openbare executie na een proces voor een volksrechtbank". De actie richt zich ook tegen niet-Egyptenaren, die voor de Britten werken. Momenteel heeft 80% der arbeiders zijn werk gestaakt Op verschillende plaatsen kwarrr het weer tot incidenten. Zo is in Is- mailia een Franse loods aangevallen en beroofd. Tussen Ismailia en Port Said is een Britse cantinewagen on der vuur genomen, waardoor de chauffeur licht gewond werd. De Egyptische chauffeur van een auto. die door een Britse versperring trachtte te rijden, werd gearresteerd. KaA.t-e.ftie... Hij, die niet in staat is een fout te maken, is tot niets in s*aat. Abr. Lincoln.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1