k l Duinstreek rö$e uTspoT unstleven in Tentoonstelling van eiöen in „De Lakenhal" geopend VRIJDAG 9 NOVEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Wegens de noodzakelijke beper king van het electriciteitsverbruik zullen de Nederlandse Spoorwegen tijdens de zogenaamde piekuren de verwarming en de verlichting van de electrische treinen aanzienlijk moeten beperken. Van 12 November tot en met 2 Februari zullen op werkdagen van 7.30 tot 9 uur en van Maandag tot en met Vrijdag van 16.30 uur tot 18.00 uur in de electrische treinstellen, waarin dit technisch mogelijk is slechts de halve verwar ming en de halve verlichting inge schakeld worden. In de door electrische locomotieven getrokken treinen zal tijdens de piekuren slechts de halve verwar ming worden ingeschakeld, behalve wanneer deze treinen worden ver warmd door middel van een aparte stoomverwarmingswagen. Hedenmorgen is op 'het gemeente huis te Amersfoort de 60.000ste in woner aangegeven. Het is Sophia Willemina Hartogs uit de Seeringen- straat te Amersfoort. De gelukkige vader, electrisch lasser bij de N.V. Hapam te Amersfoort, is door burge meester op het stadhuis toegespro ken. Het traditionele spaarbankboek je ontbrak niet. NEDERLANDSE KUSTVAARDER GESTRAND Donderdagavond is bij het eiland Hesseloe ten noorden van Seeland op weg naar de plaats van de stran ding. De „Pascholl" was op weg van Skoghal (Zweden) naar Delfzijl met een lading hout. DERDE SLACHTOFFER VAN BRAND IN HAARLEM. De brand, die Maandagmorgen heeft gewoed bij de N.V. Chemische Industrie Rids, heeft een derde dode geëist. De arbeider J. Huisman, die met brandend» kleren in Het Spaar - ne was gesprongen, is in de Maria Stichting aan de bekomen verwon dingen overleden. Na een moeizaam en langdurig on derzoek is de Haagse politie erin ge slaagd een inbraak op te helderen, die in de nacht van 27 o.p 28 Februari jl. is gepleegd in een juwelierswin kel aan de Gouverneurlaan. De da ders, medeplichtigen en helers zijn gearresteerd. Een groot deel van de buk, waarvan de waarde ongeveer 15.000 gulden bedroeg, is teruggevon den. Bij het onderzoek van de politie viel de aandacht op een zekere F. G. A. van der F Deze 21-jarige jonge man woonde in een huis, dat uitzag op de achterzijde van de juweliers winkel. Hij was ten tijde van de in braak juist met verlof uit de militaire dienst thuis. Verdere nasporingen wezen uit, dat hij met zijn 23-jarige in Rijswijk wonende broer, A. J. van der P., die reeds eerder met de poli tie in aanraking was geweest, con tact had gehad met een tweetal be zocht met de helers O. en M., doch voor de sieraden, die hij hen ter hand had gesteld, had hij nooit geld ont vangen. Daarom zocht hij via relaties contact met een heler in Amsterdam, aan wie hy de resterende ringen e.d. overdïoeg. Doch ook deze heler be droog de broers. Bij hun aanhouding bleek, dat zij zelf geen cent voordeel hadden gehad van hun inbraak. Bij de heler in Amsterdam zijn in sa menwerking met de Amsterdamse re cherche 150 ringen en wat kettinkjes in beslag genomen. Tegen den H. die door zijn vertrek naar Korea voorlopig uit de handen van de poli tie is geraakt, zijn maatregelen ge nomen. (Denemarken) het ^Nederlandse mo- \eTS jn jJen Haag, namelijk de 24-ja- torschip „Pascholl" (257 ton) ge strand. Ondanks zware zeegang en slecht zicht slaagde de vuurtorenwachter van Hesseloe er in met een roeiboot de „Pascholl" te bereiken. Hij bracht de vrouw van de machinist en een Duits kind, dat zich aan boord be vond, aan land. Kapitein J. de Vroeg en de vijf overige leden van de be manning bleven aan boord. Hedenmorgen was de „Pascholl" nog niet vlot gekomen, doch het schip schijnt niet in gevaar te ver keren. Twee bergingsvaartuigen zijn rige koopman S. M. en de 31-jarige los werkman P. M. O. Het viertal werd aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. A. J. van der P. viel door de mand. Hij bekende, dat hij via het huis van zijn broer tesa- men met de 21-jarige J. den H. in de juwelierszaak had ingebroken Den H. is thans als vrijwilliger op weg naar Korea. De buit, een groot aantal ringen, horloges en kettinkjes, had A. J. van der P. eerste lange tijd verborgen gehouden in zyn woning te Rijswijk. Met zijn broer F. G. A. van der P. had hij daarna contact ge- LEIDSE SPAARBANK. In de maand October 1951 werd er bij de Leidse Spaarbank inge legd 575.089,63 en terugbetaald 522.582,02. Het aantal nieuwe boek jes bedroeg 321 en het aantal afbe taalde boekjes 179. Op 4.544 rekenin gen van deelnemers aan de Afhaal- dienst werd 65.252,50 bijgeschreven. Er werden 392 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van 7.519,35. Het bij de Jeugd- spaardienst gespaarde bednag was ƒ483.50. Het tegoed der 30.058 inleg gers bedroeg aan het einde der maand 15.848.576.64. „de 9" Adenauer gaat praten met „Grote Drie" Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland zal de ministers van Buitenlandse Zaken van de Weste lijke „Grote Drie" waarschijnlijk op 21 en 22 November ontmoeten, zo verluidt in Bonn. Dr. Adenauer zal daarop van 26 tot 30 November in Londen vertoeven, uit hoofde van zijn functie als minister van Buiten landse Zaken op uitnodiging van de Engelse regering. Robert Schuman, de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken heeft de mogelijkheid reeds geopperd voor een bijeenkomst van zijn collega's uit de landen, die deelnemen aan de besprekingen van het plan-Pleven voor een Europees leger. Helft der Hongaarse priesters onder de wapenen 1500 Hongaarse priesters zullen op 15 Nov. als gewoon soldaat bij het Hongaarse leger in dienst treden. De communistische regering heeft dit besluit, om de priesters onder de wa penen te roepen, gerechtvaardigd met te verklaren, dat ook priesters zich moeten „voegen" bij de alge mene voorbereiding op een oorlog, zodat gesproken kan worden van mi litaire noodzaak. Eind October diende reeds 800 priesters bij de onderscheidene wape nen van het leger. De communisti sche regering heeft van hen geëist, dat zij zich onmiddellijk met de an dere soldaten zullen verbroederen en een voorbeeld van solidariteit en kameraadschap zullen geven. De werving van zoveel priesters ineens voor de militaire dienstplicht heeft het parochiewerk in geheel Honga rije totaal ontwricht. Volgens het Pauselijk Jaarboek telden de 14 bisdommen van Honga rije 3.710 seculiere priesters; door de ze nieuwe maatregel treedt ongeveer de helft van hen per 15 November in militaire dienst. Zoals men weet Pater Lombardi, die ook in West- Europa en in Nederland grote be kendheid heeft verworven, maakt thans een grote toer door de Zuid- Amerikaanse landen, waar hij in het Spaans en Portugees zijn Kruis tocht der .Goedheid predikt. Hy verblyft thans in Buenos Ai res, waar hij steeds voor overvolle kerken spreekt. Kardinaal Copello, aartsbisschop van Buenos Aires, was een der toe hoorders by de spreekbeurt in de kerk van de H. Ignatius voor de re guliere en seculiere geestelijkheid van de stad. Zijn uiteenzettingen over de red ding der wereld door de liefde en de goedheid ontmoetten telkens weer grote byval. Herhaalde malen is het reeds voorgekomen, dat na zijn toe spraken een geestdriftige menigte pater Lombardi naar zijn tijdelijke verblijfplaats dire kilometer buiten de stad begeleidde. Disconto-verhogingen In navolging van de Engelse Bank heeft ook de Banque de France gis teren het disconto verhoogd van drie tot vier procent. Het disconto voor voorschotten op onderpand van effecten is verhoogd van vier tot vier en een half procent, dat voor voorschotten met een loop tijd van dertig dagen en voor de aan koop van wissels, waarvan de loop tijd niet meer dan drie maanden be draagt, van drie tot drie en een half procent. Financiële deskundigen te Amster dam zijn van mening, dat de recente discontoverhogingen in Engeland en Frankrijk niet dezelfde maatregelen in andere landen ten gevolge zullen hebben. De verhoging van de rente voet in de beide landen heeft alleen ten doel het pond sterling en de franc tegen devaluatie te bescher men. SLECHT WEER IN NOORD-ITALIë Noord-West-Italië heeft sinds vertoeft ook een groot deel der Maandag ernstig te lijden gehad van priesters m gevangenissen of con- zware regenval. Grote gebieden staan centratiekampen. Door deze recru- onder watei.( doordat rivieren buiten tering blijven vele parochies zonder hun oevers zijn getreden. Wegen en herder achter, terwyl in de grotere spoorwegen zijn door grondverschui- <- o"" vingen geblokkeerd. In Genua kwam parochies de pastoor de steun van zijn kapelaans zal moeten missen. De bisschoppen zijn niet in de gele genheid geweest protest aan te te kenen tegen deze recrutering van de priesters. Volgens een bericht van radio Va- ticaan is aartsbisschop Mgr. Beran naar een klooster bij Brno in Mora- vië overgebracht. Dit is de derde verandering van verblijfplaats van de Praagse aartsbisschop sinds zijn gevangenneming. De Tsjechoslo- waakse regering is hiertoe genood zaakt, aldus dit radiobericht, om de betuigingen van sympathie tegen te gaan, die mgr. Beran steeds onder vindt, wanneer zijn verblijfplaats be kend geworden is. RIDGWAY AAN HET FRONT. Donderdag is onverwachts de op perbevelhebber van de Verenigde Naties, generaal Ridgway, in Korea aangekomen. Vrydag verklaarde hij tegenover correspondenten, dat de duur van zijn bezoek zou afhangen van de omstandigheden. Donderdag heeft Ridgway een vlucht boven het front gemaakt, Donderdagavond heeft hij bespre kingen gevoerd met de delegatie van de V.N. een vrouw om het leven, doordat een kade instortte. Twee personen zijn als gevolg van een door de regen veroorzaakte grondverschuiving om gekomen. Thans nadert een storm, waarvan uitschieters de windkracht van een orkaan hebben, het getrof fen gebied. Vier hoofdwegen in het Italiaans sprekend deel van Zwitserland zijn door overstromingen en aardver schuivingen als gevolg van slagre gens afgesneden. Verscheidene berg rivieren zijn reeds buiten hun oevers getreden. EINDE VAN DE NEW-YORKSE HAVENSTAKING? Vrydag hebben de stakende ha venarbeiders te New York besloten hedenmiddag het werk te hervat ten en de langste staking, die de haven van New York ooit gekend heeft, te beëindigen. SPOORWEGONGELUK BU MÜNCHEN Vanmorgen is op het station Wald- hartskirch by München een perso nentrein op een stilstaande goederen trein ingereden. Een wagen werd volledig vernield. Verscheidene per sonen zijn om het leven gekomen en velen werden gewond. Voor de tweede maal in twee jaar accepteerd worden, totdat er één de exposeren „De negen" thans in de Leidse Lakenhal; een door vriend schap en niet door enig -isme ver bonden schildersgroep, die onder haar leden bekende namen telt. Het was dan ook geen wonder, dat er gistermiddag voor de opening grote belangstelling bestond. Het ope ningswoord werd gesproken door burgemeester Van Kinschot, die de ze tentoonstelling voor de Leidenaars een gelegenheid bij uitstek noemde om zich met de kunst vertrouwd te maken. De burgemeester vroeg zich af, waarom men een tentoostelling als deze nodig heeft geacht. Waarom geen experimentelen? In Leiden is echter het contact met de kunst niet zó sterk, dat er van een dusdanige tentoonstelling iets wezenlijks te verwachten is. Het werk van „De negen" daarentegen spreekt gemak kelijk aan, al mag men het geenszins probleemloos noemen. Met vreugde zal het Leidse kunstminnende pu bliek dit werk herkennen. Boven dien, aldus spr., betekent deze expo sitie voor de kunstenaars een kans om hun werk te tonen; iets wat voor al voor de beide gasten, Hetty Kluit mans en de beeldhouwer C, Schrik- ker, geldt. Een der exposerende kunstenaars, de heer Hub Gerretsen, dankte voor de geboden gastvrijheid en hulp. Spr. vertelde iets van de „organisatie" van de groep: een „lus"' "v'an negen kunstenaars-vrienden, die constant in aantal blijft. Degenen, die er bij ko men, kunnen slechts als gasten ge- JONGEREN ORGANISATIE 1. d. K.V.P. AFD. LEIDEN Dinsdagavond kwam de Leidse J.O. K.V.P. in „Het Gulden Vlies" bijeen ter herdenking van het feit. dat 6 jaar geleden het Handvest van de Verenigde Naties in werking trad. Bij ontstentenis van de voorzitter heette de heer Jan van Zonneveld de aanwezigen welkom en gaf ver volgens een kort overzicht der werk zaamheden der VN in het algemeen. Spr. deed een beroep op de jongeren n internationaal te denken. Hierna was het woord aan de Leidse Korea-vrijwilliger Hans van Tol die op boeiende wijze zijn ver blijf rond de 38ste breedtegraad be schreef. Leidse Universiteit Geslaagd: candidaatsexamen rech ten (Nederland) de dames M. Quint, Heemstede, E. Tersteeg, Hilversum, G. H. A. Wilmar, den Haag, idem de heren J. C. Banz, Zutphen, Goenee, Schalkhaar, J. C. F. v. d. Ben, den Haag, A. Polderman, den Haag en R. J. Moorrees, Wassenaar. Ir. den Hollander en Tweede Kamer-leden maken excursie naar Leidse Spoorwegwerken A.s. Zaterdagmorgen zal door ir. F. Q. den Hollander, president-di recteur van de Nederlandse Spoor wegen, en de Commissie voor Ver keer en Waterstaat van de Tweede Kamer een bezoek gebracht worden aan de Leidse Spoorwegwerken. Het gezelschap, waaronder zich 10 a 12 Kamerleden zullen bevinden, zal 's morgens om negen uur per extra trein aan het station te Leiden arri veren. Er zal een rondgang van een uur gemaakt worden langs de ver schillende projecten van het Leidse spoorwegplan, die gereed of in uit voering zijn. Om tien wordt de reis ook per extra trein voortgezet naar Rotterdam, waar eveneens de spoorwegwerken bezichtigd zullen worden. In Leiden wordt aan alle leden van het gezelschap een grote luchtfoto van de K.L.M. aangebo den, die een overzicht geeft van de stand der werkzaamheden rond het nieuwe Leidse station. Zaterdag 1.1. publiceerden wij reeds deze foto. Nader vernemen wij nog, dat we gens het overlijden van de vader van ir. den Hollander, van wie de begra fenis morgen zal plaats vinden, de mogelijkheid bestaat, dat deze ex cursie wordt uitgesteld. Waarschijn lijk is dit echter niet; het is zo goed als zeker, dat het bezoek op de aan gekondigde dag gebracht zal worden. DE SPOORWEGEN SPRAKEN VOOR DE EXPOGé Men had gisteravond aanvankelijk groep verlaat en er een komt. De samenstelling is dan ook geenszins stabiel. Wij hopen op het geëxposeerde werk nog nader terug te komen. De ontdekking was geen ontdekking Prof. Clarence Mendell van de Yale Universiteit (Amerika) zou volgens een bericht uit buitenlandse bron een reeds lang vermist manus cript van de Romeinse geschied schrijver Tacitus ontdekt hebben, namelijk het zogenaamde „Agricola handschrift", waarnaar voor het eerst in 1687 was verwezen door de Leidse hoogleraar Theodoor Ryck. Daar het manuscript later was ver dwenen, trokken critici van Rycks werk het bestaan daarvan in twijfel Het gaat hier om het tweede werk van Tacitus, dat een biografie van Tacitus schoonvader Agricola is. Prof Mendell bracht in 1950 een be zoek aan Leiden, om een Tacitus- handschrift te onderzoeken en dit bleek het vermiste Agricola manus cript te zijn, aldlus bedoeld buiten lands bericht. Naar wij van de zijde van het beheer van de handschriften van de Leidse Universiteitsbibliotheek ver nemen, is het aangehaalde bericht volkomen onjuist. Prof. Mendell, die in 1959 in Leiden vertoefde, bestu deerde daar een bekend papieren handschrift uit de 15de eeuw, dat daar in de catalogus staat ingeschre ven en zich nog steeds te Leiden be vindt. Prof. Mendell toonde aan, dat dit handschrift heeft toebehoord aan de bekende Nederlandse humanist Ru- dolf Agricola (Rudolf de Boer). De Leidse Hoogleraar Theodoor Ryck kende dit handschrift reeds. De biografie van Tacitus'schoonva- der, waarover in het buitenlandse bericht wordt gesproken, is een handschrift uit de 9de eeuw, dat in de 15e eeuw door een Italiaans hu manist uit Duitsland is meegenomen en sindsdien verdwenen. Er bestaan daarvan wel afschriften. Er zijn dus twee handschriften met elkaar verwant, namelijk één hand schrift dat in het bezit was van de humanist Rudolf Agricola en het handschrift over Tacitus' schoonva der Agricola. WEERSVERWACHTING (Geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Opgemaakt te 10 uur). TOENEMENDE BEWOLKING Half tot zwaar bewolkt met later plaatselijk enige lichte re gen. Matige tot vrij krachtige wind ussen Oost en Zuid-Oost. Iets minder zacht. 10 Nov.: zon op 7.49 en onder 16.58. maan op 15.26 en onder 4.02 uur. LEIDSCHENDAM Nieuwe zinker In verband met de eerlang te verrichten werkzaam heden voor het ontziltingsgemaal wordt nu een gaszinker in de Vliet gelegd verbindend Sluiskant met Delftsekade. De nieuwe zinker heeft een doorsnee van 300 m.m. en komt 4.60 m. onder de waterspiegel. De lengte bedraagt 21.75 M. Tegelijk met deze zinker wordt ook een telefoonkabel, een laagspan ningskabel en 2 hoogspanningska bels .aangelegd. De werkzaamheden zullen om geen stagnatie van de scheepvaart te hebben a.s. Zondag uitgevoerd wor den. LISSE AFSCHEID VAN KAPELAAN A. WIEGERINCK. Gisteravond vond in het Pairo- naatsgebouw het afscheid plaats van kapelaan Wiegerinck, die benoemd is te Rotterdam in de parochie van het H Hart van Jezus. t)e bijeenkomst werd geopend door de pastoor, die verklaarde, dat het wel en wee van een kapelaan aan een zijden draadje hing. Zo is thans het draadje van kapelaan Wie gerinck doorgeknipt en moet hij de parochie verlaten, om elders zijn priesterlijke arbeid voort te zetten. Voor de jeugd, waarover de kape laan gesteld was, is dit een mooi voorbeeld van gehoorzaamheid aan de wens van de bisschop. Spr betuig de zijn spijt over het heengaan van deze priester, die slechts kort hier heeft gewerkt. De heer Beijsens, voorz. van de R.K. Gemengde Zangvereniging „St. Gregorius" getuigde van het grote medeleven van de scheidende kape laan met de zangvereniging. Het zangkoor bracht hierna enige keurig uitgevoerde nummers ten gehore. De heer Simonis herinnerde aan de stuwende kracht van kapelaan Wiegerinck in de kernbeweging en de parochiale bijeenkomsten waar voor hij hem in het bijzonder dank bracht. De heer Castien bracht namens de R.K.V.V. Lisse de belangstelling in het wel en wee van de sport naar voren en het bijzonder voor de ju nioren, waaraan door de kapelaan veel tijd werd besteed. De R.K. Gemengde Toneelvereni ging „Nut en Genoegen" betuigde hun scheidende geestelijk adviseur bij monde van de heer van Kesteren, grote dank en erkentelijkheid voor hetgeen hij heeft gedaan voor deze vereniging. De heer de Koning bracht een per soonlijk woord van dank naar voren, waarin hij liet uitkomen de waarde ring voor de priesterlijke arbeid van de kapelaan. Namens de Jeugdbewegingen sprak de heer J. Reeuwijk woorden van dank voor het vele en lastige werk hierin door de kapelaan ver richt. De oprichting van de Sint Mi- chaël Ontspanningsclub voor de jon geren enz. zijn voorbeelden van d( activiteit van de aalmoezenier. Names de jeugdbeweging en de verschillende organisaties, waarover kapelaan Wiegerinck gesteld was, alsmede van de schoolkinderen, die Vrijdag 9 November. U moest eens weten met hoeveel spanning de grote dag van a.s Zon dag door honderden oud-leerlingen van de Leidse Kath. H.B.S. ver wacht wordt! Gezien het grote aan tal reeds ingekomen aanmeldingen, verwacht het bestuur van de Reünie- vereniging een geweldige opkomst, groter dan ooit te voren. Wat moet het prettig zijn weer eens die oude kapelaan Wiegerinck een dankwoord, plekjes te zien, het lokaal, waarin stuur zal zich over deze kwestie uit voerig beraden. Het zou het aanzien van de dorpsuitbreiding aanmerke lijk ten goede komen, als de door de vereniging in te stellen pogingen werden bekroond. Schietvereniging. De wissel medailles werden deze week gewon nen door: A. v. Egmond, 98 p., Ie klasse; J. v. d. Bent, 94 p., 2e klasse; D. v. d. Honaart, 93 p., 3e klasse. Kunstkring. De eerste avond door de Kunskring heeft zich mogen verheugen in een *grote belangstel ling. De zaal van het Casino was tot de laatste plaats toe gevuld en zelfs in de zijgalerij moesten nog stoelen worden 'bijgeplaatst Litteris Sacrum uit leiden bracht „Miranda", een blijspel in vier tafe relen van Peter Blackmore. Geboren: Jan N., z. van J. de Bes en H. M. Godé; Robert F. J., z. van H. C. v. d. Holst en J. P. Caspers; Johanna A. M., d. van G. Faase en W. E. v. Rhijn; Cornel's, z. van C. v. Rooijen en W. P. Neelisse; Willem, z. van W. v. d. Niet en A. de Wild; Ja cobus W. J., z. van W J. v. Weizen en C. J. Geerlings; Cornelis B. A. M., z. van J. Marges en B. J. Roest. Ondertrouwd: W. J. Outshoorn 30 j. en W. M. Zonneveld 27 j.; A. C. Caspers 28 j. en C. Th. Rooijers 25 j. P. v. d. Zwart 21 j. en N. Smit 22 j. Getrouwd: G. J. v. d. Hof en M. J. Smit; D. Lufting en E. F. Palm; Th. v. d. Holst en W. v. d. Berg. Overleden: Evert C. Schrieck 37 j.; Hendrika Wijnands 74 j.; Petronella G. v. d. Weijden 65 j. WASSENAAR Opbrengst hulpactie voor India. De in Wassenaar door het Comité Wassenaarse Jeugdzorg met behulp van de plaatselijke jeugdverenigin gen georganiseerde collecte ten bate van de Hulpactie voo»- Hongerend In dia heeft een fraai resultaat opge bracht. In totaal werd ƒ2124.44 inge zameld. De verkoop van voedselbon nen leverde f 930.75 op, de kerkcol- lecten 275.24, een bioscoopvoorstel ling ƒ115.45 en aan girostortingen werd ontvangen 803.Totaal: 2124.44. D.V.S. trad op. In de goedge vulde zaal van het Verenigingsge bouw in de Kerkstraat gaf de ac cordeonvereniging D.V.S. een con cert. Het aantrekkelijk programma van D.V.S. werd afgewisseld met het optieden van een uitstekend amateur cabaretgezelschap „Schots en Scheef" uit Den Haag o.l.v. Hans van Langerak. Geb.: Everardus Johannes Her- manus Antonius z. v. L. A. Zonne veld en E. W. Stuivewold. Maria Ca- tharina Gerarda d. v. L. A. Vogels en A. Dam. José Antonio Rafael z. v. R. Bravo Dunipe en N. M. Lodeizen. Arie z. v. C. Visser en A. van Ho ven. Henricus Bernardus Montfoort z. v. J. A. Akerboom en A. C. Knijf. Overl.: Jan de Vreugd 58 j. e. v. G. de Mol. Dirk Vooijs 60 j. weduw naar van J. Haasnoot. Jannetje Ger- ritje Mastenbroek 53 j. e. v. B. Heij- boer. Dorothea Johanne Klaassen 77 j. e. v. G. Oussoren. Louisa Maria An na Wijnaedts van Resandt, 47 j., e. v. A .M. van de Laar Kraft. Hendrika godsdienstonderricht van hem ont- j van E. Uitendaal. Leendert van der Giessen 26 j., on gehuwd: Maria Henriëtte Gerarda van der He'jden 11 maanden Herma- nus van Deursen 82 j. weduwnaar vingen, bood de heer Reeuwijk de kapelaan een nieuwe fiets aan. Ondertrouwd: O. E. Versteegh en H. M. A. Klumper. W. van Lit en H. pastoor bracht tenslotte zijn j D. van Apeldoorn. C. F. van den dank over aan de scheidende kape-1 Heuvell en P. A. Vrijburg. A. P. van laan voor de uitstekende samenwer-1 Bers en A. M. Oudshooin. king in het parochiewerk. Nadat het zangkoor nogmaals eni ge liederen had laten horen, sprak I Calcar. Getrouwd: J. A. Tacx en M. M. Rijnvis; C. A. de Bock en E. S. van je gekweld werd met „Colomba", de gym. zaal, waarin je zo menige par tij „Trefbal" gespeeld hebt, de toi letten, waarin je soms stiekum een sigaret rookte, het gat in de hei ning, waardoor je stilletjes de speel plaats ontvluchtte, de tekenzaal, waarvan de wanden nog schijnen te echoën „Vóór je kijken en dóórwer ken!" Prettig, de leraren nog eens terug te zien en de oud-directeur, pater de Goede, die natuurlijk je naqm en voornaam nog kent, die zelfs nog precies weet wat je in die jaren allemaal hebt uitgespookt. Gezellig, de jongens weer te ont moeten, met wie je in de klas geze- in „Het Gulden Vlies" enigszins 'en hebt. De een .;omt er als een wei- verwonderd kunnen zijn over het1 gedane kapitein, de ander ais zaken- feit, dat in een vergadering van de man-in-bonus, een derde als doctor Vereniging voor Ex-Politieke Ge vangenen in de bezettingstijd, afd. Leiden, aandacht werd geschonken aan het bedrijf van de Ned. Spoor wegen. Op het eerste gezicht hebben beide organisaties weinig met elkaar te maken. Doch is eigenlijk niet iedereen in ons land ten nauwste verbonden aan de Spoorwegen? Voorziter L. Questroo gaf dan ook. nadat hy eerst enkele mededelingen had gedaan over het programma in het komende winterseizoen, met vol doening het woord aan de propa gandist van de N.S., de heer A. Ant- heunissen. In vogelvlucht schetste deze vele bijzonderheden van het zo in de ik-weet-niet-welke wetenschap, de vierde als een simpel journa- listjeDat moet een geweldige dag worden! 's Morgens om tien uur worden de oud-leerlingen in Je II. Mis verwacht. Daarna biedt de hui dige rector van het Lyceum, pater dr. W. Geurts, een ontbijt aan. Om één uur wordt algemepe ledenver gadering gehouden, met een bespre king van de plannen ter viering van het zilveren bestaansfeest en van de school en het vierde lustrum van de Reünie. Om drie uur krijgen we weer zoiets als het traditionele oud-leer- lingen-cabaret. Om vijf uur borrelen interessante spoorwegwezen. Zijnin »De Doelen aan het Rapenburg causerie werd daarbij gesteund door en daarna het dmer. Een prachtig enkele films en lantaarnplaatjes, die 1 programma, de moeite waard om al- de ontwikkeling van het vervoer per I lemaal te komen! trein vaak geestig in beeld brachten. I DE ZILK Tongblaar. Bij de veehouder W- is mond- en klauwzeer onder zijn prachtige veestapel geconsta teerd. Prettig. Toen de arbeider M. z'n nieuwe werkschoenen gistermor gen zou aandoen, vond hij er slechts één. Na lang zoeken bleek, dat buurmans hond de andere schoen had meegenomen en deze ietwat van gedaante had veranderd. NOORD WIJK Kon. Ned. Mij v. Tuinbouw. Gis teravond hield de Ned. Mij v. Tuin bouw haar maandelijkse bijeenkomst. In zijn openingswoord herdacht de voorz. het verscheiden van de heer Just Imthorn. De uitgereikte stekken van chrysanthen waren door de weersomstandigheden niet ten volle tot wasdom gekomen, zodat slechts aan een drietal inzenders een prijs kon worden uitgereikt. De vrije in zendingen waren echter prima. De inzending van de heer J. H. Lind- hout behaalde zelfs het maximum aantal punten met lof van de jury. Na de pauze hield de voorz. een cau serie over een door hem gemaakte tocht langs de Nederlandse grenzen, waarby de verschillende landschap aspecten. elk met eigen karakter, onder de loupe werden genomen. In de rondvraag werd geïnformeerd naar de stand der proeftuinen en naar de mogelijkheid van voorlich ting aan degenen, die in het komen de voorjaar hun voortuin op smaak- STADSKQK. volle wijze willen inrichten. Hel be- MARKTBERICHTEN LEIDEN, 9 Nov. Vee. Aanvoer: 7 fokstieren, 4 slachtstieren, 40 kalf- en melkkoeien, 145 varekoeien e.a., 375 vette koeien, 25 vaarzen, 46 pin ken, 76 graskalveren, 23 vette kal veren. 73 nuchtere slachtkalveren, 271 vette schapen, 950 vette lamme ren, 35 zeugen, 173 schrammen. 371 biggen, 8 paarden, 1 veulen en 21 bokken of geiten. Prijzen: kalf- en melkkoeien 500920 en varekoeien e.a. 380650, handel levendig; vette koeien 730—960, 1.90 tot 2.65 per kg. levend gewicht, handel vlot, vaarzen 500790, pinken 300450 en graskalveren 160240 handel levendig; nuchtere slachtkalveren 4060. handel stug; vette schapen 90140, vette lammeren 80110 schrammen 5085 en biggen 25 40, handel kalm: bokken of geiten 1535 per stuk, handel matig. Totaal aangevoerd 2638 stuks. Kaas. Aangevoerd 67 partijen Goudse en 10 partijen Leidse kaas. Totaal 77 partijen. Prijzen: Golidse kaas extra 2.52, le soort f 2 292.36 en 2e soort 2.23—2.28, le soort Leidse kaas 2.232.30 per kg. Han del traag. VEUR, 8 Nov. Groente. Toma ten 2.004.40, bloemkool 1530 cent, sla 2.00—7.00, stoofsla 10—17 cent, andijvie 1012 cent, stokprin- sessen 1.40, stoksnijbonen 1.00— 1.27, druiven 0.80—1.10, prei 9.00 14.20, spinazie 3546 cent sprui ten 4051 cent, rode.kool 8 00— 10.50, bospeen 1023 cent, bleeksel derij 2028 cent.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2