S)eCöid6eSou/imit Wisjinski kraakt het ontwapeningsvoorstel Kletskoek" en een „dode muis'' dnaanaaav-dfraie tegetiaam&teCCen De agenda der Assemblée De Duitse douane schiet er op los De Engelse invoerbeperkingen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 9 NOVEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12430 Kletskoek, zegt Wisjinski Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5,15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ZAAGSEL IN 'T HOOFD? WANNEER over vijftig, zestig ja ren als het merendeel van de ogen, die deze regels lezen tot vorm loos stof zullen zijn vergaan wan neer over vijftig, zestig jaren een jongeman zich gaat zetten aan een proefschrift over de gesteltenis van de Nederlandse bevolking na het be ëindigen van de oorlog (1939) 1940 1945, zal hij zich onthutst afvragen, of de Nederlandse bevolking van toen (dat is van nü) zaagsel in haar hoofd heeft gehad. Misschien denkt hij in plaats van tan zaagsel aan wol, maar dat komt rrijwel op 't zelfde neer. We veronderstellen, dat de jonge man volledig Christen d.w.z. Ka tholiek is. Al snuffelend, onder- coekend en schrijvend zal hij zich met verbazing afvragen, of zijn ge loofsgenoten van toen (dat zijn die iran nü) onmachtig waren de tekenen des tijds te verstaan, tekenen die toch met koeien van letters aan de wand itonden neergeschreven. Hij zal, op een afstand, nuchter lantekenen, dat de Nederlandse Christenheid ternauwernood, en dan nog ongaarne, bewogen werd door de if grijselij ke en slopende vervolging, waaraan hun broeders en zusters in aaburige landen ten prooi was geval len. Hij zal als verklarings-materiaal ianvoeren, dat de geloofskennis van teer vele Katholieken verre beneden waterstaatspeil was en de geloofsbe leving het een is meestal een ge- irolg van het andere plichtmatig en tonder warmte van overtuiging. We zien hem na rijp beraad de tin schrijven: „Men nam destijds, gelijk men het noemde, zijn plichten nauwkeu rig waar, men ging ter kerke en kwam er weer uit, maar dat hun hart, gelijk dat van de Emmaüs gangers, brandend was van liefde voor Christus, dat zij alles over hadden voor Christus, kwam slechts bij weinigen voor. Kwamen zij in omstandigheden, dat niemand er op toezag of niemand er schande over sprak, dat zij hun plichten niet meer waarnamen, dan kozen zij de gemakkelijkste weg en lieten zon der veel wroeging hun Heer in de steek. Bij .duizenden vielen zij af en duizenden anderen bleven nog voor afval behoed, omdat zij fatsoens halve hun plichten wel moesten blijven waarnemen. Anders waren óók zij meteen gegaan. Hoe vele gevaren een dergelijke voze plicht matigheid zonder bezieling in zich borg, bleek rampzalig, toen...." WAT het proefschrift hier zal open baren, is voor ons verborgen. Meent men, dat de jongeman met deze kale schets van de gesteltenis der Katholieke bevolking van Neder land overdreef? Dan moest men eens kennis kun nen nemen van de ontstellende cij fers, waarmee uitgerekend staat wat er met de Katholieke „buitenman" gebeurd als hij in de stad geraakt. Alledag komt het bericht voor „buitenman beroofd", in dit geval beroofd van het enige, wat werke lijk waarde heeft: zijn "Christendom. Dan moest men eens kennis kun nen nemen van de percentages der stedelijke bevolking, die regelmatig Zondags ter kerke gaat en hun Pa sen houden. In sommige steden is dat de helft van de als Katholiek ingeschrevenen. In het Zuiden des lands zijn die cij fers veel beter dan in Holland, maar o wee! als de Zuiderlingen naar het Noorden verhuizen. Dan geeft de fat soenlijke plichtmatigheid geen hou vast meer en zakken zijweg in het drijfzand van de onverschilligheid. EEN schets van de tegenwoordige staat van de Katholieke Kerk in Nederland is weinig vrolijk en opge wekt, ondanks de bloeiende, wijd, zeer wijd vertakte organisaties. Deze schets is des te meer onbe vredigend, als men overweegt, welke een ongehoord felle tijd wij leven op de rand van de afgrond en als men slecht'- zou willen zien, welke kansen deze ongehoord felle tijd biedt voor de goede zaak van Christus. Duizenden dreigen af te vallen, om dat hun geloof leeg is. Zij moeten met r. an en macht behouden worden, niet voor de Kerk als millioenen- leger, maar voor Christus en voor henzelven. Steun daarom naar ver mogen de kerken-bouw in dit moei lijke bisdom. Moedig uw zonen en dochters aan, de 18-jarige cursus te volgen, om sterk te staan in hun ge loof, en laat ook ieder zichzelf eens daarin verdiepen. Er komen omstan digheden, dat de Gekruiste de eni ge vriend zal zijn, die blijft. Het is een goede ingeving van het St. Willibrord-apostolaat. dat het op nieuw een, naar we hebben verno men, zéér goedkope uitgave het licht zal doen zien van de Evange liën en de Handelingen. Christus kennen is Christus beminnen, eren en óók vrezen. Daartoe is, naast het aan horen van de prediking, het lezen van zijn levensbeschrijving, bizonder aanbevelenswaardig. MAAST de duizenden, die dreigen af te vallen, indien zij niet in zichzelf hervormd worden, staan er duizenden, vele duizenden, ook onze eigen landgenoten, die smachten naar de Waarheid en gaarne binnen zou den willen gaan in de Schaapstal van De Sovjet-Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Wisjinski, heeft gistermiddag het nieuwe Westerse ontwapeningsplan vierkant ver worpen. In een buitengewoon felle rede heeft hij net plan „kletskoek" ge noenid en „een dode muis". Hij deed een tegenvoorstel voor een totaal ver bod van atoomwapens, gepaard met een internationale ontwapeningsconfe rentie, dat voor het Westen even onaanvaardbaar zal zijn. Winsjinski heeft gistermiddag één uur en zeventien minuten in de Algemene vergadering der Verenigde Naties gesproken en na afloop van zijn rede legden de minis ters Acheson en Eden hun koptelefoons, waardoor zij de vertaling hadden beluisterd, met een mismoedig gebaar neer. Kon niet slapen van het lachen Wisjinski ontzag zich niet Tra- mans plan „kletskoek" te noemen en zei: Er is heel wat publiciteit aan de rede van president Truman vooraf gegaan, maar de berg heeft een muis gebaard eigenlijk een dode muis. Toen ik het Westelijke voorstel gisteravond had vernomen, aldus de Russische gedelegeerde, ÏÏLo-d.e.'m cam§oÜ op een do-o-dyew-o-tye ftLetl Voorzien van alle technische snufjes die mogelijkerwijze op een fiets kun nen worden aangebracht, is dit wel iets wat een zevenjarig jongetje in hoge mate interesseert. De man die dit geperfectionneerde speelgoed al lemaal op een normaal rijwiel mon teerde is de heer Peter Palton uit Londen. De volgende technische snufjes heeft hij verzameld: dubbele achterlichten, verlichte nummer plaat, automatisch stoplichtje dat ook vanaf het „dashboard" bediend kan worden, twee dynamo's voor een ac cu die electriciteit levert voor alle apparaten, dubbele richtingaanwij zer, een brandblusapparaat, een radio voor lange en korte golf, een olie- compas, klok, snelheidsmeter, berm- lampen, een lamp ter verlichting van een wegenkaart, drie versnellingen, electrische bel, hoorn, bermlamp, koplamp en twee mistlampen en een hulpmotortje. En als men een opkikkertje nodig mocht hebben van de concentratie om al deze appara ten te bedienen, kan men een heet kopje thee drinken (vooral voor En gelsen zeer belangrijk) uit een ther mosfles die aan de stang is bevestigd. de goede Herder. Maar zij weten niet hoe. Velen vinden zelf ter sluiks de weg voor een vertrouwvol gesprek in de gesloten huizen en ,,open deuren", welke door het St. Willibrord-apos tolaat worden op de been gehouden. Anderen moeten op het pad worden gewezen door het verspreiden van voorlichtende lectuur. Van zeer veel belang is het ook voor onze nationale samenleving, dat bij onze goede land genoten, die „buitenshuis" wonen, de Protestanten, de vooroordelen wor den weggenomen, die hen buitenshuis houden. In dit verband mogen we wel onthullen, dat door de zorgen van het St. Willibrord-apostolaat het „Antwoord" van Nijmeegse professo ren op het Hervormd „Herderlijk Schrijven" aan ongeveer 1700 Her vormde predikanten is toegezonden. Dit St. Willibrord-apostolaat (Zon dag zullen de oren ervan tuiten!) verricht prachtig werk, om te berei ken, dat ons Nederland behouden blijft voor Christus. „Het is plicht van iedere jongen" er lid van te zijn (een gulden per jaar). Dit is dan een plichtmatigheid, welke niet fatsoens halve geschiedt, want daarmee toont men hart te hebben voor de goede zaak, en geen huurling te zyn, die zich om de zaken van zijn heer niet bekreunt en lafhartig toelaat, dat de dwalende schapen worden wegge- roofd. Ieders verantwoording in deze weegt zeer zwaar. Er zal ook voor gebeden moeten worden wie niet vraagt, krijgt niets, wie niet klopt, hem wordt niet opengedaan! Er zal ook een goed voorbeeld gegeven moeten worden, willen we niet de molensteen van de ergernis om onze nek krijgen. Doch dit zijn aangelegenheden, die beter aan de kansel zijn toevertrouwd! „kon ik niet slapen van het lachen". Alleen bij de afgevaardigden uit de communistische landen behaalde die opmerking applaus. Wisjinski's rede bestond voor ]iet merendeel uit de gebruikelijke aan vallen op „de oorlogshitser Ameri ka" en het „imperialistische Westen", maar tenslotte kwam de Rus met zijn tegenvoorstellen 1. De Verenigde Naties dienen te verklaren, dat deelneming aan het „agressieve Atlantische blok" en vestiging in het buitenland van Amerikaanse leger-, marine- en luchtvlootbases onverenigbaar zijn met het lidmaatschap van de Verenigde Naties. 2. De landen die betrokken zijn bij de oorlog in Korea moeten de vijandelijkheden onmiddellijk staken, binnen tien dagen na een wapenstilstand hun troepen te rugtrekken van de 38ste breedte graad en binnen drie maanden Korea ontruimen. 3. Alle landen-leden van de Ver enigde Naties en andere staten buiten deze organisatie dienen vóór 1 Juni volgend jaar een we reldconferentie te beleggen om te beraadslagen over een aanzien lijke vermindering van hun be wapening, verbod van de atoom bom en internationaal toezicht daarop. 4. Een vredespact tussen Amerika, de Sovjet-Unie, Frankrijk, Groot- Britannië en China moet worden gesloten. De Russische gedelegeerde noemde Trumans voorstel een wapentelling in alle landen onder de „inspireren de leiding" van een nieuwe commis sie der Verenigde Naties „absurd". Het was immers meer dan duidelijk, dat alle Amerikaanse voorstellen om toezicht op de bewapening te hou den „geen enkel toezicht en geen en kele garantie inhouden". Wisjinski herinnerde aan het door de Sovjet-Unie reeds in 1948 geop perde plan om de bewapening te be perken en de atoombom uit te ban nen. In de ochtendzitting had Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, de Verenig de Naties verzocht het ontwapenings plan als een urgente zaak te beschou wen. Vóór hem had ministei mr. D. U. Stikker er aan herinnerd, dat Ne derland gedwongen was één derde van zijn begroting aan de herwa pening te besteden, „omdat er tussen de Elbe en Korea een machtsblok ligt, dat wordt beheerst door totali taire ideeën en waar massale legers op de been worden gehouden." STEMMING SOMBER. De Westelijke afgevaardigden in de Algemene vergadering waren na Wisjinski's rede teleurgesteld en somber gestemd. Te Parijs en te Lon den maakte men de volgende op merkingen: Rusland wil een pact tussen de vijf grote mogendheden, dus Rood China incluis. Dat bete kent, dat erkenning van het regiem van Peking een belangrijk geschil punt blijft tussen Oost en West. Rusland verwerpt wapentelling en geleidelijke ontwapening en blijft staan op een totaal verbod van atoomwapens, zonder echter interna tionaal toezicht te aanvaarden. De Russen houden vast aan de 38ste breedtegraad als wapenstilstandslijn in Korea, terwijl deze door de ge allieerden ten ene male als zodanig wordt verworpen. De Franse delegatie in de Algeme ne vergadering zei gisteravond: Wij zijn niet ontmoedigd. Integendeel, wij zullen doorgaan met het ontwer pen van onze plannen. Er is volgens de Franse zegsman één lichtpuntje: De Sovjet-Unie is blijkbaar even verlangend naar een conferentie over ontwapening als het Westen. &iuee tatenütanen gefiapó£iód Door onbekende oorzaak zijn Donderdagmorgen op de werf van Verschure en Co. te Amsterdam Noord twee lopende torenkranen gekapseisd. Eén der kraanvoerders is er goed afgekomen; de ander is evenwel, na naar het Bin nengasthuis te zijn overgebracht, overleden. Een overzicht van de ravage. De agendacommissie van de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties heeft Donderdag met negen tegen drie stemmen en twee onthou dingen (Engeland en Noorwegen) 'n voorstel van de Sowjet-Uiie ver worpen, waarin verzoch» werd een aanklacht van nationalistisch China tegen Rusland inzake verdragsschen Ernstige critiek van R.K, geestelijkheid De Katholieke geestelijkheid van Aken heeft een zeer ernstig protest laten horen tegen de schietpartijen aan de Duitse grens, waarbij keer op keer mensen worden gedood of levensgevaarlijk gewond. Tenge volge van de uitermate hoge invoer rechten, en mede tengevolge van de hoge weeldebelasting op koffie en andere artikelen, heeft zowel de be roepssmokkel als de kleine smokkel ten eigen behoeve een ongekend grote omvang aangenomen. De laat- De gevolgen voor Nederland In Nederlandse landbouwkringen vreest men volgens het A.N.P. dat de Nederlandse groenten- en fruitsector tamelijk hard zal wor den getroffen. Vooral de uitvoer van appelen en van groenten en fruit in blik zal moeilijkheden ondervinden. De uitvoer van bacon zal, naar ve ler mening, geen hinder ondervin den. Die van ham en vlees in blik naar Engeland is betrekkelijk gering; bovendien is de vraag hiernaar uit het dollargebied behoorlijk. Ten aanzien van de tot dusverre in Engeland geliberaliseerde invoer zal in het kader van de O.E.E.C. de voorgeschreven procedure worden toegepast, zo verneemt het A.N.P. De ten aanzien van deze sector van de invoer in Engeland blijkende pro blemen zullen derhalve door de O. E.E.C.-landen gezamenlijk in onder ling overleg te Parijs worden behan deld. Voor zover invoer uit Neder land in Engeland tot dusverre niet was geliberaliseerd moet worden aangenomen dat de, in het tussen Nederland en Engeland bestaande handelsverdrag overeengekomen, Vijftien doden bij spoorwegramp De gisteren gemelde ramp op het station van Walperskirchen heeft vijftien doden geëist en vijftien ern stig gewonden. Een passagierstrein reed op een stilstaande goederentrein, waardoor de eerste wagen achter de rijdende locomotief geheel werd vernield. Een grote ravage werd aangericht. Vele passagiers raakten beklemd tussen de wrakstukken en moesten met behulp van snijbranders worden bevrijd. De bestuurder van de passagiers- trein en de stationschef zijn gearres teerd in afwachting van de resulta ten van een onderzoek naar de oor zaak van de ramp. Het was de zesde treinbotsing in tien dagen. contingenten blijven gelden, totdat terzake eventueel op basis van nieuw overleg andere afspraken zullen zijn getroffen. Ten aanziei van de lijst van goederen, welke door de nieuwe maatregelen zullen worden getrof fen, zijn nog slechts voorlopige indi caties bekend. Hoewel verscheidene Nederlandse exportproducten door de nieuwe restricties zullen worden getroffen, geeft een eerste voorlo pige indicatie aan dat bijvoorbeeld kaas, uien, tomaten, vis, jam, textiel- stukgoederen niet aan de nieuws restrictiemaatregelen onderhevig zouden zijn. Het is uiteraard te vroeg om een duidelijk inzicht in het ge heel der nieuwe maatregel te heb ben, zodat ook in dit stadium de ge volgen voor de Nederlandse belan gen niet met enige redelijke nauw keurigheid kunnen worden bepaald. ste jaren is de Duitse douane zeer streng tegen alle vormen van smok kelarij opgetreden, daartoe aange zet door de hogere douane-autori teiten. Meer dan 50 personen wer den in de laatste drie jaar door re volverschoten van douaniers of ge dood of levensgevaarlijk gewond. Nadat de Katholieke geestelijken nadrukkelijk hebben vastgesteld, dat zij de beroepssmokkel verooraelen en haar onder geen voorwaarde zul len vergoelijken, stellen zij noch tans vast, dat het schieten door douaniers op smokkelaars, zoals dit de laatste jaren gebruikelijk is, on verantwoordelijk, niet te rechtvaar digen, immoreel en onchristelijk is. Nog nooit, zo vervolgden de geeste lijken hun schrijven, dat gisteren ir de Akense bladen werd gepublicetd, is gebleken, dat het hier gevallen van noodweer betrof. De Katholieke geestelijken sommen vervolgens een groot aantal voorbeelden op, waar bij door douane-mensen tamelijk willekeurig gebruik is gemaakt van de vuurwapenen. Gelegenheids- smokkelaars er. kinderen zijn hier van dikwijls het slachtoffer gewor den. Het is voorgekomen, dat in een Akens ziekenhuis een kind is gestor ven, nadat het door douaniers was aangeschoten. Later bleek dat het riet meer dan één tablet chocolade bij zich had. Bovendien, zo merken de geeste lijken op, lopen de douane-beamb ten door grif gebruik te maken van hun wapens vooruit op de doodstraf, die in vele beschaafde landen is af geschaft (ook in de Bondsrepubliek Duitsland). Zij verhinderen daar door de regelmatige bestraffing door de rechtspraak, die nooit zulke zware straffen zou uitspreken. ACafteCp.'ty.aiuiuinacvc aam de mede dingen niet op de agenda der Algeme ne Vergadering te plaatsen. De agendacommissie verwierp voorts met tien stemmen tegen vier onthoudingen een voorstel van Zuid- Afrika om het punt betreffende de behandeling van Zuid-Afrikaanse burgers van Indische afkomst in Zuid-Afrika niet op de agenda te plaatsen. De commissie plaatste 37 punten op de agenda, waarover geen verschil van mening bestond. Vervolgens kwam het voorstel van de Arabische staten aan de orde, in houdende een verzoek aan de Alge mene Vergadering tot bestudering van „de schending van Marokkaan se rechten door Frankrijk". De Engelse afgevaardigde stelde voor de bewoordingen van het punt zo te wijzigen, dat niet op de kwes tie vooruitgelopen wordt. De Amerikaanse vertegenwoordi ger verklaarde, dat het vraagstuk te gecompliceerd is om onmiddellijk een beslissing te nemen. Jacob Malik (Sowjet-Unie) be schuldigde de Westelijke mogend heden er van, met intrigues de kwestie-Marokko van de agenda te willen houden. Mahmoed Fawzi Boy (Egypte) drong er op aan het punt onverwijld op de agenda te plaatsen. Na tw~e uur besloot de commissie de besp.®kingen over de kwestie tot heden te verdagen. Tankgevechten in Korea Troepen der verbondenen zijn op het Westelijke front in Korea een hevige aanval begonnen, gesteund door een massaal artilleriebombar dement en tanks, aldus een bericht van het Amerikaanse achtste leger. De Chinezen, die hun tanks na een treffen met zware tankr der verbon den troepen blijkbaar hadden terug getrokken, ontruimden het gebied ten Noord-Westen van Yontsjon, dat zij in de afgelopen drie dagen had den veroverd. In de buurt van Koemsoeng op het centrale front deden de Noorde lijken lichte verkenningsaanvallen, welké door het achtste leger werden teruggeslagen; drie andere kleine aanvallen op het Oost-centrale front werden eveneens afgeslagen, aldus het achtste leger. Volgens binnengekomen berichten voeren de communisten steeds meer tanks aan ac' ter hun linies, vooral aan het Westelijk gedeelte van het front. Vanmorgen zyn te Panmoendjon j de geallieerden en communistische afgevaardigden twee uur en drie kwartier bijeen geweest. Morgen ochtend komen de delegaties weer bijeen. VREEMD ZIEKTEVERSCHIJNSEL IN KOREA Sommige geallieerde soldaten in Korea lijden aan een vreemde en ge vaarlijke ziekte, die de ogen van de lijders rood kleurt. Brigadier-gene raal Shambora. officier van gezond heid van het commando Verre-Oos ten, heeft Donderdag verklaard, dat deze ziekte voor de Westerse weten schap geheel nieuw is. Een vijfde van de slachtoffers werd ernstig ziek door bloedvergiftiging en aangetaste nieren, aldus Shambora. De Nobelprijswinnaar voor de vrede 1951 is de 72-jarige Franse vakbond leider Leon Jouhaux. Hij is voorzitter van de vakunie „Force Ouvrière en president van de Franse Economische Raad. Jouhaux is zevende Fransman die de Nobelprijs voor de Vrede (een bedrag van meer dan 100.000.zal ontvangen. Leon Jouhaux en zijn vrouw in hun huis te Parijs, nadat hem mededeling was gedaan van de eervolle onderscheiding. KoAAeftie... Wat is een naam? Wat wij een roos noemen zou met elke andere naam even lekker ruiken. Shakespeare.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1