Om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker De positie van het N.O.C. DONDERDAG 8 NOVEMBER 1951 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 ZATERDAG OP SPANGEN: Zaterdagmiddag te half drie zal op het Sparta-terrein te Rotterdam de wedstrijd om de Gouden Onaf hankelijkheidsbeker worden gespeeld tussen hét Rotterdams Elftal en een vertegenwoordigend Nederlands elf tal. Deze wedstrijd werd in 1913 in het leven geroepen ter gelegenheid van de feestelijke herdenking van Neerlands honderdjarige onafhanke lijkheid. Rotterdam heeft daarvan in dat jaar bijzonder veel werk ge maakt, zodat het initiatief ontstond jaarlijks een wedstrijd te doen ver spelen tussen een vertegenwoordi gende Rotterdamse ploeg en een elftal van de Rest van Nederland, zo mogelijk bestaande uit dé beste voet ballers van overig Nederland. Als wisselprijs werd de Gouden Onaf- hanke ijkheidsbeker uitgeloofd, ter wijl voorts werd besloten de on- fcrengst van de entreegelden gelij kelijk te verdelen onder liefdadige instellingen of verenigingen te Rot terdam, aan te wijzen door de bur- Reserves: Van der Bijl (Feijen oord), Oosterholt (HDVS), Van den Engel (Feijenoord) en Van der Velde (Feijenoord). Het bondselftal is als volgt samen gesteld: Van Raalte (Blauw Wit); De Jong (ADO) en Mesman (Blauw Wit); J. Schaap (DFC), Bak (Gooi) en Appel (Be Quick, Gron.); Van der Bogert (DOS), Lugthart (Be Quick, Gron.), Van de Langenberg (NAC), Clavan (ADO) en Van der Weerd (Wageningen). Reserves: Van der Land (HBS). Boonkamp (Blauw Wit), Feldmann (AFC) en Tjepkema (Blauw Wit). PIERRE BRAIN E t De bekende Oud-Beerschotspeler Pierre Braine een broer van Ray mond, is op 50-jarige leeftijd aan een embolie overleden. Pierre Braine was een der grote figuren van de Belgische voetbal sport. Hij werd in 1924 voor het eerst gemeester en het Ned. Olympisch |n het vertegenwoordigend elftal ge- Comité. De wedstrijd van a.s. Zaterdag is de 33e in deze serie. In 1919 werd niet gespee.d, omdat het terrein on bespeelbaar was, terwijl ook in de jaren 1940/44 wegens oorlogsom standigheden de wedstrijd geen door gang kon vinden. Zo ergens dan leverde deze jaar lijkse wedstrijd wel de nodige af- kozen en heeft in totaal 46 maal de Belgische kleuren verdedigd, meest- als als kanthalf ofschoon hij zich ook in de voorhoede thuis voelde. Tegen Nederland heeft hij tal van voortref felijke wedstrijden gespeeld. GROTE ZEGE VAN ARSENAL. De jaarlijkse ontmoeting Arsenal Racing club de Paris is in tegen- I woordigheid van 30.000 toeschouwers I met 50 door de Londenaren ge- gen van het Rotterdams elftal we o.m een 9-0 overwinning van RuststenT 2-0." de Bondsploeg. De resultaten van de tot heden ge speelde wedstrijden zijn als volgt: R'dam XI—Ned. XI R'dam XI-Ned. XI 1913 3—2 1914 1—4 1915 1—1 1916 3—5 1917 3—1 1918 3—3 1919 niet gesp, - 2—1 van Alan Watkins, die goed gesteund door Donald Carr 138 n.o. scoorde. De totaalscore van Engeland was 368 runs voor 6 wickets. Engeland had in de eerste innings een achterstand van 215 runs verkregen, maar door het voortreffelijk batten in de twee de innings was de achterstand geheel ingelopen en aan het einde van de speeldag hadden de Engelse spelers een voorsprong verkregen van 153 runs met nog 4 wickets in handen. Watkins heeft niet minder dan 9 uur aan het wicket gestaat. Hij sloeg 14 vieren. Carr, die met Watkins bij de stand van 158 runs na de vierde wicket aan het batten ging, heeft 76 runs gescoord, waarvoor hij 5 uur en 5 min. nodig had. Mankad was de beste bowler van India. Hij nam 4 wickets voor 58 runs. WATERPOLO. LUZV—NAS 4—1. Ook in de tweede wedstrijd wist de Leidse Universitaire ploeg een verdiende overwinning te behalen. Na een gelijk opgaand begin scho ten de studenten herhaaldelijk te gen de latten, maar ook NSA was niet schotvaardig. Eindelijk werd het na goed overgeven van J. v. d. Reyden door Hermans 10. Nog voor rust wist NSA uit een goede doorslagbal gelijk te maken 11. De tweede helft was feitelijk ge heel voor de thuiclub en na goed voorzetten van Hermans werd de stand 21. J. v. d. Reyden zorgde nog voor 31 en 41, zodat na twee gespeelde wedstrijden LUZV aan de kop gaat van de afdeling. AUTOMOBILISME. RECORDPOGING VAN TARUFFI. In zijn speciale racewagen, die de vorm heeft van een dubbele torpedo, heeft de Ita iaanse coureur Taruffi een aanval gedaan op de wereld records voor de 50, de 100 en de 200 de benzine in de cockpit stroomde waardoor zijn kleren doorweek wer den. Desondanks reed hij langer dan een uur met een gemiddelde snel heid van ongeveer 195 km., 10 km. te weinig om te slagen. Intussen is het niet onmogelijk dat hij één record, dat voor de 50 km., toch verbeterd heeft. De officiële na-controle zal hierover uitsluitsel geven. BILJARTEN. Biljart Bond Bloembollenstreek. De uitslagen van de afgelopen week waren lste klasse: Piet Gijs 1Flora 1, Noordwijk 80; Vios 1Luto 1 80; Excelsior 1De Oude Post 1 80. 2de klasse: Luto 2Passage 1 62; Concordia 1Vios 3 62; Flora 2. NoordwijkP. Gijs 2 53. 3de klasse: Excelsior 2Vios 4 35; De Engel 1Piet Gijs 3 26. In de overige klassen waren de uitslagen: Piet Gijs 4Piet Gijs 5 44; Luto 4P. Gijs 5 08; Vios 6 Vios 7 62; De Oude Post 2Pas sage 2 35; Luto 4Concordia 2 8—0. 1921 1923 1925 1927 1929 1935 1937 1939 1946 1947 1949 3—2 2—1 2—1 1—4 3—4 6—0 6—4 0—4 6—0 2—1 1918 1920 1922 1924 1926 1928 1930 1932 1934 1936 1938 3—3 2—2 3—2 5—2 0—1 1—4 3—2 1940-'44 niet gesp. 1946 0—5 1948 1—3 1950 3—0 De totaalstand is: R'dam XI 32 16 5 11 78—79 Ned. XI 32 11 5 16 79—78 De ploegen, die Zaterdag tegen over elkaar komen, zijn als volgt samengesteld: Rotterdams Elftal: Landman (Spar ta), Tiebout (Sparta) en Bol (Fijen- oord), Kroon (Feijenoord), Ter louw (Sparta) en Sonne veld (Sparta), Jac. Heyster (HDVS), Van de Tuyn (HDVS), Van Ede (Sparta), Rijs- houwer (Xerxes) en Joop Heyster (HDVS). VOORZITTER ZWEMCLUB HAARLEM GESCHORST. Door de sportcommissie van de KNZB is de voorzitter van de zwem* club Haarlem, de heer Th. Hölsken, geschorst voor een termijn van 3 jaar. Verder is het Haar'em verbo den de eerste twee jaar op wedstrij den in het buitenland uit te komen. Twee leden van ZIAN (Den Haas) Snijders en Steegman, zijn door de sportcommisie voor twee maanden geschorst. Deze verstrekkende maatregelen zijn, naar het „Alg. Dagbl." bericht, genomen op grond van het feit, dat de zwemclub Haarlem zonder toe stemming van de sportcommissie, deze twee leden van ZIAN de afge lopen zomer heeft meegenomen op een tournée door Noord-Afrika en Spanje, nadat officieus al bekend was geworden, dat hiervoor geen toestemming zou worden verleend. De beide Hagenaars werden ontdekt op een in het officieel orgaan van de zwembond afgedrukte foto. De heer Hölsken, die alle schuld op zich heeft genomen, is deze han delwijze bijzonder kwalijk genomen, omdat hij zelf deel uitmaakt van de commissie van onderzoek in de KNZB. De wedstrijd werd voor het eerst gespeeld in het kader van het on- SanSréT"muTen'deTormSi langs ingeste.de tournooi oni de en het uur.record jn de klasse 1500 Verbeeck-beker, waaraan behalve 2000 c By de proe£ritten had Tarufti Arsenal en de Racing, ook de Bel gische club Anderlecht deelneemt. INDIA—ENGELAND EEN DRAW Engeland is erin geslaagd een draw te forceren in de eerste toetswed- strijd tegen India te New Delhi ge speeld. Dit resultaat is voornamelijk te danken aan het moedig batten al deze records ruim geslagen door met een genrddelde snelheid van 242 km/h te rijden. De officiële recordpoging is even wel mis ukt. Tengevolge van het on klaar raken van de luchtpomp reed Taruffi met in zijn mond een rub berslang waardoor hij blies om vol doende benzine van de tank in de carburateur te krijgen. Ook had hij nog de pech, dat bij het bij-tanken Wat lezers schrijven De prijzen der voedingsmiddelen ZOETERWOUDE 5 Nov. 1951. Gaarne zou ik even terug komen op Uw verslag der alg. vergadering Vakgroep veehouders L.T.B. van Zaterdag j.l. Het betreft de openings toespraak van de voorzitter de heei M. P. v. d. Weijden. Volgens Uw ver slag heeft de heer v. d. Weijden o.a. gezegd: „De prijs, welke de consu ment voor voedingsmiddelen moet betalen, is dikwijls een veelvoud van wat de producent ontvangt We gaan natuurlijk niet zo ver dat wij de han del economische nuttigheid ontzeg gen, doch wij achten deze nuttigheid toch ondergeschikt aan de bedrijfs takken welke de directe productie voortbrengen." Tot zover de heer v. d. Weijden. Daar de heer v. d. Weij den sprak als voorzitter van de Vak groep veehouders veronderstel ik dat hij bedoeld de producten van de vee houders. dus melk, boter, kaas en eieren. Daar ik als handelaar in zui- Iets wat U bijzonder welkom is Juist deze weken vóór Sin terklaas moet U ervoor zorgen, dot U het Snoepje van de Week krijgt. U kunt immers best wat extra snoepgoed gebruiken om de schoentjes to vullen voor weinig geld En dan nóg water zijn bij het Snoepje verpakt aller aardigste kaarten met ver rassend geïllustreerde Sin terklaasliedjes. Zo kunt U 4 kaurtcn met acht liedjes in Uw bezit krijgen. De Gruyter's Snoepje van de Week kost ook n u nog slechts 10 cent. U krijgt hel elke keer als U 4 gul den aan De Gruyter-artt- kelen besteedt. Dat gaat vlug genoeg bedenk maar eens wat U per week alleen al aan margarine uitgeeft (Advertentie). velproducten wel enigszins op de hoogte ben met prijzen en winsten van bovenbedoelde producten meen ik op te mogen merken dat boven staande woorden van de heer v. d. Weijden wel enigszins misleidend zijn. Misschien mag ik dat even na der verklaren. De groothandel betaalt op het ogenblik aan de fabriek voor boter minstens 3.86 p. k.g. in groot ver pakking; de meeste boterfabrieken zijn coöperatief van de boeren; dus bij 3.86 begint de handelswinst, de consument betaalt in eerste klas melkinrichtingen 4.40 p. k.g. dus een winst voor de gehele tussenhan del, groothandel, grossier en detail list van 54 cent per kg dus nog geen 13% bruto winst, daar moet dan nog af kosten voor vervoer, verpakking, kisten, dozen, en wikkels, alleen wikkels kosten bijna 4 cent per kg. boter, en heffingen voor Botercon- UiT DE OLYMPISCHE HOEK Groei was groter dan de beschikbare financiën De taak van het Nederlands olympisch coMiTé komt slechts zo nu en dan wat meer naar voren, speciaal wanneer er Olympische Spelen op komst zijn, zoals we nu staan voor de Olympi sche Winterspelen in Oslo en de zomerspelen in Helsinki. Bij de op richting van het N.O.C. stond dan ook voornamelijk de vertegenwoor diging van Nederland de oprichters voor ogen, maar de gang van za ken heeft de laatste jaren ons veel omvangrijker taak op de schouders van het N.O.C.-bestuur gelegd. Uitzending voor 1952 verzekerd, ook zonder regeringssteun Het Ned. Olympisch Comité is het overkoepelend orgaan geworden van de Nationale Sportbonden en het was speciaal over deze taak, dat de heer dr. J. N. v. d. Houten in een gistermiddag in het NOC-gebouw te Den Haag een en ander heeft me degedeeld. De strijd om de ruimte is na de oorlog voor sportbonden en sport clubs als het ware een obsessie ge worden. Ledenstop was daarvan een noodzakelijk gevolg en we behoeven helemaal niet verder te gaan dan Leiden om te weten, dat er nog een schreeuwend gebrek aan sportter reinen bestaat. De wijze, waarop een hockeyvereniging zich op een onge lukkig terrein zonder enige accomo date en zonder enige hygiënische verzorging moet behelpen, zo zelfs, dat men zich schaamt gasten te ont vangen, is wel heel erg. Het NOC heeft zich de laatste ja ren in het bijzonder het vraagstuk van de terreinnood aangetrokken. Het. vorig iaar werd voor niet min der dan w/i millioen gulden aan sportterreinen geïnvesteerd, waarbij het NOC als adviseur was opgetre den. Dit jaar is men reeds weer aan de 3 millioen gulden gekomen. De veelomvattende werkzaamhe den op dit gebied hebben het NOC- bestuur eigenlijk doen schrikken van d e financiële consequenties, welke er aan vastzitten en de steeds groter wordende uitgaven deden het besef levendig worden, dat het meer dan noodzakelijk is, dat aan het NOC een steviger financiële on dergrond zou worden gegeven, wil men het thans begonnen werk met succes voortzetten. Commissie van advies Daarom is een commissie van ad vies gevormd onder leiding van de heer Verwoerd, erelid van de KNVB, die ook de basis heeft gelegd voor het tegenwoordige financiële beheer in de KNVB, die met de heren Ba- kenist en Kol. Six, zullen trachten een modus te vinden om het NOC aan meer geld te helpen, waarbij dan vooral gedacht moet worden aan een sterkere finantiële onder grond uit geregelde vaste bijdragen. Daarbij is natuurlijk in de eerste plaats gedacht aan een geregelde bijdrage van ieder sportbeoefenaar, 't Is eigenlijk jammer, dat het nog niet zover is gekomen, dat ieder sporter, die open oog en hart moet hebben voor het werk van het NOC, vanaf zijn aanmelding als lid bij een sportvereniging niet dadelijk ook een geringe bijdrage geeft voor het NOC van b.v. 10 cent per jaar. Een luttel bedrag, nauwelijks drie ciga- retten per jaar! Dr. van den Houten deelde mede, dat dit plan zeker niet voor het ein de van dit jaar verwezenlijkt zal zijn, omdat het bestuur van het NOC zeer goed begrijpt, dat de inwerking van een dergelijke maatregel moei lijkheden in sommige sportbonden zou kunnen veroorzaken. Langs lij nen van geleidelijkheid wil men in de komende tijd dit beginsel, waar aan het NOC vasthoudt, zien door te voeren, daarbij volledig begrip tonend voor verschillende princi piële en ook practische bezwaren, welke sommige sportbonden thans nog menen naar voren te moeten brengen. Aanvulling op de begroting nodig Dit jaar zal aan de algemene ver gadering van het NOC worden ge vraagd haar goedkeuring te willen hechten aan een aanvullende begro ting van 30.000. Voor de oorlog bedroeg deze rond 1 25.000, thans gaat het om een bedrag van 100.000 Die cijfers en ook het tekort van dit jaar betekenen allerminst een tragiek, doch het is slechts het gevolg van een gezonde opbloei, voortspruitend uit de steeds uitbrei dende taak van het NOC. Geen regeringssteun Bij de vorige Olympische Spelen werd aan de regering subsidie ge vraagd voor de sportvertegenwoor- diging in Londen. Door de moeilijke toestand van 's lands financiën kon aan het verzoek niet worden vol daan, doch niemand zal kunnen ontkennen, dat de in Londen be haalde successen, gedragen door een Nederlandse vrouw en aangevuld door meerdere successen van hoc keyers, waterpolo-spelers en zwem sters, toch heel veel hebben bijge dragen tot de goodwill van ons land. Ook nu is het de overheid onmo gelijk finantiële steun te verlenen voor de Olympische Spelen 1952. Daarmee ia Nederland een van de weinige landen ter wereld, die voor de uitzending van een vertegen woordigend team geen steun ver leent. De heer v. d Houten meende te recht er trots op te mogen zijn, dat men ook zonder die steun af kan. De uitzending van een goede Neder landse vertegenwoordiging naar Oslo en Helsinki zal er niet door in gevaar komen, ook al zal men zich moeten beperken tot de kansheb bers. Er is op het ogenblik 150.000 beschikbaar voor de uitzending, maar dit bedrag is ontoereikend, zo dat het NOC dankbaar zal zijn om alle finantiële hulp, welke alsnog zal worden aangeboden. Hulp reeds toegezegd Reeds is dit van verschillende zijden geschied. De KRO, AVRO en VARA zullen in Januari as. een luister wedstrijd organiseren, waar van de baten aan het NOC ten be hoeve van de uitzending naar de Olympische Spelen ten goede zul len komen. Het bestuur van de KNVB heeft, inmiddels besloten om een extra bedrag op de toegangsprijzen van de landenwedstrijd NederlandZweden te heffen, welk bedrag aan het NOC wordt afgestaan. Voor deze initia tieven betoont het Olympisch comi té zich bijzonder dankbaar. Een zeer geanimeerde gedachten- wisseling pntspon zich over de uit eenzetting, welke dr. van den Hou ten over de positie van het NOC had gegeven. Medegedeeld werd voorts, dat een commissie kunst-sport is geïnstal leerd, welke tot taak heeft net con tact tussen de Nederlandse kunste naarswereld en de sport te vergro ten en ook de inzending naar de Olympische kunsttentoonstelling te Helsinki zal verzorgen. Ter gelegen heid van het veertig-jarig bestaan van het NOC en van het Olympisch Stadion te Amsterdam zullen on middellijk na de olympische spelen te Helsinki z.g. revanches in het sta dion te Amsterdam worden gehou den, waar het Nederlandse publiek gelegenheid krijgt onze actieve sportbeoefenaars op Nederlandse bodem strijd te zien leveren met hun tegenstanders uit de Finse hoofd stad. trolestation, BZ. Vakgroep, Waren wet en voor de detaillist nog 3% om zet belasting. Er is verder niet zo veel inzicht voor nodig om te con stateren, dat hier maar een heel klein winstje gemaakt wordt. Voor kaas is het niet zo makkelijk in cijfers voor te rekenen wat er ver diend wordt, door de vele soorten cn kwaliteiten, doch als de heer v. d. Wetjden de moeite wil doen bij en kele speciale kaas-zaken de etalage te gaan bezichtigen, dan zal hij ver baasd staan en zeggen: ..Hoe is dat mogelijk, die prijzen krijgen wij als boer Vrijdag's op de markt ook on geveer". Voor de melk geloof ik wel, dat de winst even beter is, daar zit ik per soonlijk niet in, doch als buiten staander meen ik toch wel te kunnen constateren, dat ook hier het veel voud, genoemd door de heer v. d. Weijden, in de verste verten niet aan bod komt, de consument betaalt 21 cent per liter. De boer met behoor lijk vetgehalte in zijn melk krijgt meer dan 21 cent. Persoonlijk zou ik voor' de vele harde werkers in de melk- en zuivelhandel die, ofschoon zij graag iets meer zouden verdie nen, toch in staat blijken te zijn voor en zo kleine winst de producten van de boer bij de consument te brengen, een klein pluimpje of een woord van waardering beter op zijn plaats gevonden hebben. Hopend dat de heer v. d. Weijden niet boos op mij is, en U Mijnheer de Redacteur dankend voor de plaats ruimte teken ik met de meeste hoog achting J. C. v. LEEUWEN, Zoeterwoudc. ZEVENHOVEN, 7 Nov. '51 De heer van Leeuwen slaat in bo venstaand artikel de spijkei op de kop", want ik moet hem gelijk ge ven dat er voor de aanduiding, zo als deze in mijn rede voorkwam geen reden aanwezig is. In mijn kladrede stond wat hier mede mijn bedoeling was, maar bij het overtypen is deze fout er inge slopen doordat de woorden als winst daaruit gevallen zijn. In mijn rede „in klad" stond aldus vermeld: De prijs welke de consu ment voor voedingsmiddelen moet betalen is dikwijls een veelvoud van wat de producent ontvangt als winst. Dat dit de bedoeling was moge blijken uit de volgende zin welke ik gebruikte in dit verband: „Het gaat er niet om wat de boer ontvangt, maar wat hij overhoudt." Daarbij is door mij gewezen op de heffingen, welke de prijs, welke de boer over houdt verlagen, zodat de consument een heel verkeerde indruk krijgt als deze de officiële noteringen van kaas en melk leest en niet weet dat daar resp. 31 c. per kg. en circa 3 c. af gaat aan heffingen welke de boer moet betalen. Ik geef dus toe, dat de woorden zoals deze in mijn uitgesproken re de voorkwamen, mijn bedoeling niet goed weergaven en dus niet ten on rechte de heer van Leeuwen, de vin ger op de wonde heeft gelegd. Toen ik enige dagen later in de Kamer kwam, zeide. het Kamerlid Hooi) tegen mij: „Zo, v. d. Weijden, leef je nog?", waarbij hij op dezelfde fout wees als de heer van Leeuwen. Toen ik de heer Hooij wees op de juiste bedoeling zeide deze: „Ja dat kan wel, maar dat staat niet in de courant!" Ik geloof, dat het na mijn verkla ring niet meer nodig is op de cijfers van de heer van Leeuwen in te gaan. Deze zullen wel juist zijn. Het voorbeeld van de melk lijkt mij niet geheel juist, want wanneer gezegd wordt, de boer ontvangt 21 cent per liter en de consument be taalt 21 c. don is het verschil dat de boer hiervoor volle melk levert en de consument ontvangt door de Overheid afgeroomde melk. Gaarne vertrouw ik dat de heer van Leeuwen bereid is mijn fout tc vergoelijken; volgens het al oude spreekwoord: „waar gehakt wordt, vallen spaanders". Het spreekt van zelf dat het niet in mijn gedachten opkomt boos te zijn als de heer van Leeuwen op een fout in mijn rede voering wijst, want: „wie kaatst moet de bal verwachten." Hoogachtend, M. P. VAN DER WEIJDEN. £lEFDE's 2egepf?aal Roman van A. Hruschka Nadruk verboden 36) Maar respect voor Ilse! Hoe fier verdraagt zij haar teleurstellingen! Er valt niets bijzonders bij haar op te merken. Integendeel: ik vind haar in de laatste tijd goed gehu meurd. En ik dacht: De historie met Kronstein is achter de rug, en met Kurt komt alles terecht. Nu gaat het arme meisje van tijd tot tijd heimelijk een vriendin be zoeken, om niet te moeten zien, hoe Kurt Holder om het gouden kalf danst. Want anders begrijp ik niet, waarom zij zo dikwijls de gezellige bijeenkomsten op Krannebitten mijdt,. Plotseling wordt de houtvester door het knarsen van een verroest slot uit zijn somber gepeins opge schrikt. Een paar seconden later deinst hij, waarlijk geschrokken, enige stap pen achteruit. Het traliepoortje in de achtertuin van het park van Kronstein werd van binnen geopend Ilse komt te voorschijn met de huis houdster, juffrouw Motika. Beiden zijn nog geen twintig stappen van Hartlieb verwijderd; deze verschuilt zich instinctmatig achter een dikke boom, om niet te worden gezien. Want schrik, ver ontwaardiging en toorn overweldi gen hem zozeer, dat hij 't niet waagt, in die toestand voor Ilse te verschijnen. Bevend van hoofd tot de voeten leunt hij tegen de stam. Ilse zfjn kind waaraan hij zoeven nog met medelijCen dacht, komt van.. Kronstein, uit dat moordenaarshol! En zeker niet voor de eerste keer; dat blijkt duidelijk genoeg uit haar gemeenzaamheid met de huishoudster. Dus: heimelijk houdt ze het nog altijd met Mare Kronstein. Ilse heeft juffrouw Motika de hand toegestoken, om afscheid van haar te nemen. Vaarwel, hoort Hartlieb zijn dochter zeggen, zodra mogelijk kom ik weer. Denk intus sen na over wat ik u vandaag op 't hart heb gedrukt. Ik weet, dat u zeer aan uw meester gehecht is, en ik behoef wel niet tet herhalen, van welk belang de oplossing van het raadsel voor hen zou zijn. Ik weet het heel goed, juffrouw Ilse, antwoordt de huishoudster, die somber naar de grond kijkt. Maar ik kan niets bijdragen tot de oplos sing. Ik heb die nacht geslapen en weet niet, wat er is gebeurt. Dat wil zeggen: u wilt het niet weten! U wilt de dode en de moor denaar sparen! en laat daarom uw meesters over aan hun verschrikke lijk lot. Ik had 'n hoger denkbeeld van uw hart en van uw karakter, juffrouw Motika. O, juffrouw Ilse, heb medelij den met mij! Ik weet waarlijk niets. Dat kan ik niet geloven, zo lang u weigert, mij inlichtingen te geven aangaande de betrekkingen tussen gravin Sabine en., de man van wie ik u vandaag heb gespro ken. Ik ben overtuigd, dat daar en nergens anders, de sleutel van het geheim moet worden gezocht. De huishoudster kan zioh nauwe lijks staande houden. Droog snik ken schudt haar uitgemergeld lichaam. Ilse legt kalmerend de hand op juffrouw Motika's schouder. Maar, juffrouw Motika, «chrei toch niet! U moogt u niet zo op winden. Ik zie wel, dat er weer iets hapert.. Gauw dus naar binnen, en voor een paar uur te bed Wil ik meegaan? Nee, dank u, ik heb geen hulp nodig, 't Zal aanstonds wel beter zijn. Dus, tot weerziens. En denk intussen nog eens na. Misschien zult u er nog toe besluiten, mij de waar heid te zeggen.." De bejaarde vrouw verwijderde zich langzaam in de richting van 't kasteel terwijl Ilse, in diep gepeins verzonken, het smalle voetpad tus sen het woud en de muur van het park volgde. Maar nauwelijks had zij enige stappen gedaan, of een hese stem, waarin zij die van vader herkende, deed haar stilstaan. Ilse. Ja., wel, vader? Zij had zich omgekeerd. Zij was een weinig bleek geworden, maar scheen overigens kalm. Zij was sinds lang voorbereid op hetgeen er nu gebeurde. Maar nu moest zij haar handelswijze rechtvaardigen.. Onvervaard ontmoetten haar ogen de dreigende blik van de opper houtvester. Wat moet dat betekenen, Ilse? Je komt van Kronstein? Wat had jc daar te maken? Je weet toch heel goed, dat ik je nooit zou veroorlo ven, de voet te zetten in dot huis. En omdat je het weet ,doe je het heimelijk! Je zou je moeten scha men je oude vader zó te behande len! Die schijnheilige juffrouw Mo tika! De valsheid ligt op haar lelijk fezicht te lezen. Die neks. Dat is us de vriendin, die je ging op zoeken, terwijl ik dacht, dat je op Krannenbitten was? Hartlieb moest even rusten: hij was buiten adem en 't zweet drup pelde hem van 't hoofd. Ilse was hem niet in de rede ge vallen; zij wist bij ondervinding, dat zijn boosheid sneller bedaarde naarmate zij vrijer kon uitsazen.. Maar nu schoof ze haar arm in de zijne en sprak bedaard: U moogt u niet zo opwinden, vader. Wij kunnen immers heel goed de zaak kalmer bespreken, niet-waar? Kalm! Kalm! wie zou kalm kunnen blijven bij zulke dingen? Ik.... 't Zal wel gaan vader, als we belden goede wil tonen. Kom. laten we ginds in de schaduw op die boomstam guan zitten en een poos je uitrusten, 't Is ontzettend warm, vindt u niet?Ik zal u alles ver tellen, en ben overtuigd, dat u mij tenslotte goed zult begrijpen. Im mers, u bemind mij van harte en is veel te verstandig en., rechtvaar dig, om niet met mijn standpunt re kening te houden. Zo, zo! Je maakt me werkelijk nieuwsgierig. Maar denk niet, dat het je zal gelukken, met mooie praatjes my een rad voor de ogen te draaien. De feiten spreken maar al te duidelijk, en Ik wil u geen rad voor de ogen draaien, vader. Integendeel: ik ben blij, eindelijk eens openhar tig met u over die zaak te kunnen spreken. Dat had je allang kunnen doen, maar je ging liever heime lijk je eigen weg. Liever? nee, vader dat is niet waar. U zelf hebt mij er toe ge dwongen door uw blinde onrecht vaardigheid ten opzichte van Mare. Hoe langer hoe mooier! 't Is dus mijn schuld, dat Zoudt u my hebben veroor loofd, naar Kronstein te gaan? Nooit! (Wordt vervolg''

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5