S)e £ckise(Sotvfcciiit Ontwapeningsplan van het Westen Een voorstel der Grote Drie Eerst telling van alle wapens Overeenstemming bereikt over Europees leger Truman pleit voor 't ontwapeningsvoorstel EERST MOET DE STAND DER BEWAPENING BEKEND ZIJN Engeland verlaagt z'n invoer Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 8 NOVEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12429 De vrede als grote inzet Papengracht 32t Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 VREDES OFFENSIEF Vredesoffensieven barsten nu los aan alle kanten. De Sovjets zijn er reeds geruime tijd mee bezig; zij doen niet anders dan vechten voor de vrede. Nu gaat het Westen ook beginnen en het eerste schot, dat ge lost wordt, is een voorstel, dat bij de Algemene Vergadering der Ver. Na ties te Parijs zal worden ingediend, om te komen tot bewapeningsver mindering na onderzoek en telling van de wapens over de gehele we reld. Het voorstel gaat uit van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk en het is dit voorstel, waarop minister Schuman enige dagen geleden doel de, toen hij sprak van op handen zijnde voorstellen, welke sensatie zouden verwekken. De Franse president Aurioi 0 heeft er ook kennis van ge dragen, toen hij bij de ope ning van de Assemblée het idee op perde van de samenspreking tussen Truman, Stalin, Churchill en Pleven. Hij wist, waar de vier groten over zouden kunnen praten. Het belang van he' nieuwe Wes telijke voorstel is gelegen in de voor afgaande telling van alle wapenen, met inbegrip van de atoomwapens. Het is inderdaad zoals Truman gis teravond zeide in zijn radio-rede ter ondersteuning en toelichting van het ontwapeningsplan: men kan moeilijk gaan praten over bewape ningsvermindering als men niet weet, hoeveel wapens ieder land heeft. Maar in dit uitgangspunt zit te vens de zwakste plek. Die telling kan nl. niet gebaseerd worden op de gegevens, welke de regeringen zelf zo goed zijn te ver strekken. Wij willen geen kwaad spreken van de hoge heren achter de regeringstafels, maar de cijfers, welke sommige regeringen ons gelie ven voor te zetten, klopper, wel eens niet met de werkelijkheid. Daarom zouden die cijfers gecontroleerd moe ten worden en die controle zou zich niet moeten beperken tot een soort accountantsonderzoek voor één keer, maar het zou een voortdurende en effectieve controle moeten zijn. Zul len de Amerikanen vertrouwen heb ben in een commissie van onder zoek, waarin geen Amerikaan zitting heeft, en zullen de Russen vertrou wen op cijfers, welke niet door een Rus zijn gecontroleerd? Maar dan wordt het nog erger: zullen de Ame rikanen een R s laten rondneuzen in hun wapenarsenalen en zullen de Russen een gaatje maken in het IJzeren Gordijn om een Amerikaan te wijzen wat de Russische atoom bommetjes waard zijn? Wij zijn be nieuwd naar de manier, waarop de voorstellers dit probleem zullen wil len oplossen. Een andere moeilijkheid is de voortgang van de bewapening door het Westen. Truman wees er op, dat deze inmiddels door moet gaan en dat de verantwoordelijkheid te genover de handhaving van de vrede gebiedt, de krachtsinspanningen in dit opzicht niet te laten verslappen. Hij dacht waarschijnlijk aan het Amerikaanse gezegde: „Speak softly, but carry a big stick", „Spreek vre delievend, maar zorg dat je een dik ke stok bij je hebt". Zo'n dikke stok is ongetwijfeld een grote geruststel ling voor degene, die hem bij zich heeft, maar is een pracht voor wendsel voor de tegenpartij om niet te willen praten. De Russen zullen wel zeggen: doe eerst die stok weg, dan zullen we elkaai nader spreken. Toch schijnt het de enige mogelijk heid te zijn om Moskou te imponeren, want toen het Westen nog niet zo'n dikke stok had, viel er met de Russen helemaal niet te praten. „Onze on derhandelingen met de Sovjet-Unie, zeide president Truman, beslaan een lang en somber hoofdstuk der ge schiedenis. Wij hebben veelvuldig te maken gehad met kwade trouw, mis leiding en verbroken beloften". Wij zijn bang, dat dit hoofdstuk nog niet is afgesloten, maar wij stemmen in met Trumans woorden* „Niettemin moeten wij, als van onze verant woordelijkheid bewuste mannen en vrouwen, blijven pogen, ondanks al le moeilijkheden, ontwapening te weeg te brengen. Wij kunnen ons niet veroorloven dat latere geschied schrijvers van ons zullen zeggen, dat wij in gebreke zijn gebleven". Het is inderdaad te proberen; men kan nooit weten hoe een dubbeltje rollen kan. Als wij onze ogen maar open houden en de stok bij de hand houden. Amerika, Engeland en Frankrijk heb ben bij de Algemene Vergadering der V.N. voorstellen ingediend voor een ontwapening onder toezicht, na een on derzoek en telling van de wapens over de gehele wereld, atoombommen inbegrepen. De bespreking van het programma zou onmiddellijk kunnen beginnen, doch de uitvoering niet voordat de oorlog in Korea is geëindigd aldus deze gemeenschappelijke verklaring. BewaoeninasinsDannina van enis aleemeen program voor de DewapeimiyaiMbparininy regeling, beperking en redelijke ver aaat ïnmiddek dnnr mindering van alle strijdkrachten er yaai IMIIllUUtMb UUUI wapens, tenzij en totdat een betei en doeltreffender plan kan worden op In de gemeenschappelijke verkla- gesteld. De drie regeringen zijn van ring wordt gezegd, dat zolang de huidige toestand van internationale spanning heerst, de drie regeringen de onontkoombare plicht hebben en vastbesloten zijn met haar krachts inspanningen voort te gaan om de sterkte te bereiken, die nodig is voor haar eigen veiligheid en die van de vrije wereld aangezien er zonder veiligheid geen vrede in rechtvaar digheid mogelijk is. Voor ieder eerlijk plan voor rege ling, beperking en redelijke vermin dering van alle strijdkrachten en wapens is een eerste onmisbare stap het verstrekken van inlichtingen en een onderzoek dienaangaande. Dit zou voortduiend moeten geschieden en achtereenvolgens alle strijdkrach ten moeten omvatten waaronder para-militaire, veiligheids- en politie- troepen en alle wapens, met'inbe grip van atoombommen Het plan van de Verenigde Naties voor de internationale controle op atoom-energie en het verbod van atoomwapens moet blijven dienen als de basis voor maatregelen ten aan zien van- atoom-energie in het raam NEDERLANDSE PLANTER OVERLEDEN In het gevangenkamp te Kediri is Zondag de Nederlandse planter Her man overleden. De heer Herman werd geruime tijd geleden gearres teerd in verband met wapenbezit; hy zou binnenkort worden vrijge laten en naar Nederland terugke- rën. Kom gauw terug Mossadeq Want de schatkist is leeg De Perzische Sjah heeft premier Mossadeq telegrafisch uit Washing ton teruggeroepen met het oog op de zware economische en financiële crisis. Perzië's financiële crisis gevolg van het wegvallen van de 4 millioen dollar per maand aan inkomsten uit de Britse olie is nog verscherpt door een dreigende staking van re- geringspersoneel, dat voor Zondag uitbetaling van achterstallig salaris verlangt. Ook de omroepers van Radio-Te- heran hebben om dezelfde reden al een staking aangekondigd. De rege ring heeft aan het Int Monetaire Fonds gevraagd, direct 8.700.000 dol lar, van het Perzisch deposito vrij te geven. Hoessein Makki, secretaris van de cliecommissie, heeft verklaard, dat Perzië in beginsel geen bezwaar heeft tegen de aanstelling van een buitenlandse directeur voor de olie- industrie, mits deze werkelijk neu traal is, „zoals b.v. een Belg of een Zwitser". TEZAMEN DRIE-EN-VEERTIG DIVISIES Uit Franse bronnen verneemt A.P., dat de zes Europese landen die te Parijs bijeen zijn voor de verwezenlijking van het plan-Fleven, overeenstemming hebben bereikt ove* een Europees leger van 43 gelijke geüniformeerde divi sies, dat ter besohikking zal worden gesteld van de NATO. Het plan is nu voorgelegd aan Averell Harriman, Amerika's vertegenwoordiger in de At lantische Raad, die de financiële zijde zal bestuderen. Frankrijk zal 14 divies leveren en West-Duitsland 12, Italië eveneens 12 en België, Nederland en Luxem burg samen 5 divisies. Frankrijk zal bovendien zes natio nale divisies in reserve houden op eigen gebied, die, naar de behoefte zich voordoet, gebruikt kunnen wor den in Europa of voor de aflossing van de troepen in de Franse Unie. Iedere „basis-eenheid" of „nationale groep" zou een sterkte hebben van 12 a 13.000 manschappen en officieren, allen van eenzelfde nationaliteit. De intendance zou op Europese leest ge schoeid worden. Het bereikte accoord over het le- gerplan voorkomt de verdaging van de samenkomst van de Atlantische Raad, die voor eind November was uitgeschreven. Het secretariaat van de NATO maakte gisteravond meteen bekend, dat de zitting van de Raad te Rome 24 November geopend zal wor den. Generaal Eisenhower zal op de conferentie rapport uitbrengen over zijn besprekingen in Washington. In Januari zal weer een bijeen komst van de Atlantische ministers plaats hebben. Ditmaal in Oslo of Kopenhagen. V. N. OP HET TELEVISIESCHERM De zittingen van de Verenigde Naties in het palais Chaillot te Parijs zijn in de Verenigde Staten en in andere landen waar televisie-ont vangst mogelijk is, op het scherm te z.en. Dit is mogelijk geworden door de samenwerking van de Paramount Film Maatschappij, de Verenigde Naties en het Columbia Broadcas ting System. Dinsdagavond zijn de televisiecamera's van de Paramount per extra vliegtuig in Parijs aange komen en reeds geïnstalleerd in het palais Chaillot. De zittingen zullen dagelijks worden opgenomen. EGYPTISCHE WINKELIERS BEDREIGD Egyptische winkeliers in Ismailia, die aan de Engelsen leveren, hebben waarschuwingen van nationalisti sche groepen ontvangen, dat zij „in het openbaar zullen worden terecht gesteld", aldus verklaarde Woensdag een Britse militaire woordvoerder te Fayid. De waarschuwingen wa ven verspreid in de vorm van niet ondertekende vlugschriften, waarin verder wordt gezegd, dat „collabora teurs" zullen moeten terechtstaan toor „volksrechtbanken". (2pi de Una-uetyadeKin# te 9latip mening, dat de besprekingen over het program thans dienen aan te vangen. Een dergelijk algemeen program kan echter niet len uitvoer worden ge legd, zolang de strijdkrachten van de Verenigde Naties in Korea weerstand bieden aan agressie. Bovendien moe ten en kunnen de belangrijkste kwes ties die de wereld hebben verdeeld, tegelijk met het uitvoeren van het programma worden geregeld. Heuss trapt er niet in Theodor Heuss, de Westduitse pre sident, heeft besloten het voorstel van de Oostduitse president Wil helm Pieck tot een bespreking te Berlijn over de hereniging van Duitsland, van de hand te wijzen. In zijn antwoord op de brief van Pieck schrijft Heuss, dat een bespre king weinig zin heeft, zolang er niet is vastgesteld of de toestand in bei de zones dusdanig is, dat werkelijk vrije verkiezingen gehouden kun nen worden. Heuss wijst er verder op, dat Pieck een voorstel om een commissie van de Verenigde Naties een onderzoek te laten instellen, heeft verworpen en in plaats daar van het denkbeeld opperde van een commissie, in te stellen door de vier bezettende mogendheden. Dat zou een stap terug zijn op de weg naar onafhankelijkheid, aldus Heuss. Met ió maat fiae je het diet Uit de affiches meegedragen in een anti-Britse demonstratie in Teheran, blijkt alweer de betrekkelijkheid van de nationale politieke verhoudingen. Binnenslands de felste politieke tegenstanders, worden Attlee en Churchill hier tezamen in innige harmonie afgeschilderd als samenspannend voor een uitbreiding van het bewapeningsprogramma. Uiteindelijk verbod van atoomwapens PRESIDENT TRUMAN heeft gisteren een beroep op de Sowjet-Unie gedaan om vérstrekkende en tot in bijzonderheden ontworpen ont wapeningsvoorstellen te aanvaarden, die uiteindelijk een verbod van atoomwapens zouden inhouden In een radiotoespraak, die voor de gan se wereld bestemd was, zeide de president, dat de hoeksteen van het plan, dat de Westelijke mogendheden aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te Parijs zullen voorleggen, „het voorstel" was .,om nauwkeurig na te gaan over welke wapens en strijdkrachten ieder land beschikt Voortdurende controle President Truman zeide: „Over een dergelijk programma zouden al le landen het eens moeten worden, die over een militaire macht van be lang beschikken. Het inventariseren zou zich ook uit moeten strekken over atoomwapens. Het verzamelen van de gegevens zou een blijvend proces dienen te zijn en voort moe ten gaan nadat het ontwapenings plan van kracht was geworden. Er zullen dus waarborgen moeten zijn tegen schendingen. Het moet niet al leen bekend zijn op een gegeven ogenblik hoe de stand der bewape ningen is, maar op welke wijze deze zich ontwikkelt en of de strijdkrach ten in het onderhavige land toe- of afnemen. Het is geen kwestie die in eenhand-om-draai op te lossen is, aldus Truman. Als de feiten bekend zijn, kan men met wederzijdse instemming begin nen met het vaststellen van de juiste hoeveelheden en soorten bewape ning en strijdkrachten, dat ieder land uiteindelijk zal mogen bezitten. Het zou bijvoorbeeld mogelijk kun nen zijn overeen te komen, dat elk land strijdkrachten zou mogen be zitten in verhouding tot zijn bevol king met een maximum, dat niet mag worden overschreden. Voorts zou ieder niet meer dan een vastgesteld gedeelte van de nationale productie mogen bestemmen voor militaire doeleinden zeide de president. Atoomwapens zouden aan de open baarheid prijsgegeven moeten wor den, zodra bij het verzamelen der gegevens een geschikt ogenblik is aangebroken. Zulke wapens zouden uiteindelijk verboden moeten wor den. Atoomenergie zou onder toezicht komen te staan volgens de voorzie ningen van het plan der herenigde Naties. Wij ondersteunen dit voor stel, zoals het nu ontworpen is, maar wij zijn vanzelfsprekend steeds be reid, een beter plan in overweging te nemen. TWEE WEGEN, ééN DOEL. „Wij allen weten", aldus Truman, „hoe moeilijk de huidige wereldsi tuatie is. Terwijl in Korea wordt ge vochten, hangt de dreiging van een communistische aanval over vele an dere delen van de wereld. Om aan deze toestand het hoofd te bieden bouwen de Verenigde Sta- Butler dient versobering op De Britse minister van financiën, Richard Butler, heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat Engeland door „bankroet en honger" zou wor den bedreigd, tenzij onmiddelijke maatregelen worden genomen ter ver betering van de financiële situatie. Butler deelde mede, dat de regering be sloten had onmiddellijke maatregelen te nemen ter beperking van de invoer, waardoor 350 millioen pond sterling per jaar worden bespaard op de externe uitgaven. Dinsdagmiddag 6 November heeft de Franse Minister-President Vincent Auriol de zesde vergadering van de Verenigde Naties te Parijs geopend. De Nederlandse delegatie bestaat uit de heren: D. U. Stikker, D. J. von Balluse:k, prof. dr. L. J. C. Baufort, prof. dr. W. J. A. Kernkamp en dr. C. L. Patijn. BUIKRIEM AANHALEN. Het eerste gevolg zal zijn, dat som mige rantsoenen van levensmiddelen omlaag zullen gaan. De particuliere invoer van voedsel zal met ongeveer een kwart worden ingekrompen Dit heeft onder meer betrekking op de invoer van groente, fruit (vers en in blik), noten en vlees in blik. Ook de Britse toeristen zullen hun tol moeten betalen. Hun deviezentoe- wijzingen worden van 100 tot 50 pond per jaar gehalveerd. Van deze regel zijn uitgezonderd de reizen naar de Scandinavische OOK GROTEWOHL WIL WAARNEMER Uit de omgeving van de Oostduit se minister-president Otto Grote- wohl verluidt, dat Grotewohl bij de Russische autoriteiten stappen on derneemt om de toelating van een waarnemer uit Oost-Duitsland tot de vergadering van de Assemblée te Parijs te verkrijgen. Grotewohl zou- onder meer hebben aangevoerd, dat ook de Westduitse regering een waarnemer naar Parijs gezonden heeft. landen, waarvoor de bestaande spe ciale regelingen van kracht blijven. Andere regeringsmaatregelen zijn: 1. De voorraadvorming van strate gische grondstoffen zal in langzamer tempo plaats hebben. 2. Voor de eerstvolgende drie maan. den wordt 'n bouwstop afgekondigd, waarvan de minister echter onaer luide toejuichingen van de regerings aanhangers de woningbouw uit drukkelijk uitzonderde (De conser vatieven hebben tijdens het verkie zingsprogram 300.000 nieuwe huizen per jaar beloofd). 3 Ingaande 1952 worden de extra winsten aan nieuwe belastingen on derworpen. Butler kondigde verder aan dat de Bank of England vandaag het discon to van twee tot 2% procent heeft verhoogd. Daar het disconto van de centrale bank maatgevend is voor de rente voet der andere banken, zullen deze zeer waarschijnlijk onmiddellijk dit voorbeeld volgen. Deze maatregel heeft ten doel de inflatie te bestrij den door het bedrag der uitstaande credieten te beperken. Het is voor het eerst sinds October 1939, dat de Bank of England het disconto heeft gewijzigd. ten in snel tempo hun weermacht op. De andere vrije landen doen hetzelf de. Wij doen dit omdat wij moeten. De Sowjet-Unie en de van haar af hankelijke staten beschikken over zeer grote strijdkrachten, die gereed voor actie zijn. De Sowjet-Unie heeft een grdeiende voorraad atoombom men. De agressie in Korea heeft aangetoond, dat het communistisch imperialisme zijn toevlucht neemt tot een openlijke aanvalsoorlog, in dien het dat ter bereiking van zijn doeleinden dienstig acht. Onder deze omstandigheden moeten wij over een krachtige militaire verdediging be schikken. Generaal Eiscnhowel heeft bij mij juist een bemoedigend rapport uit gebracht over de vorderingen, die zijn gemaakt met het versterken der West-Europese verdediging. De vrije Europese landen bouwen thans een doelmatige verdediging op. Als re sultaat van Eisenhowers bezoek worden voorbereidingen getroffen voor de opleiding en uitrusting der verbonden strijdkrachten in Euro pa." „Het klinkt mogelijk vreemd te spreken over vermindering van be wapening en strijdkrachten, nu wij zo hard werken om onze militaire kracht te vergroten. Doch er is niets tegenstrijdigs in deze twee zaken. Beiden hebben hetzelfde doel: het verzekeren van vrede en veiligheid". Zateidaq, KiafiAaoldaq, Dit zijn maar enkele van de duizen den collectanten, die Zaterdag a.s. op Klaproosdag een beroep komen doen op Uw begrip en meegevoel. Want van de ingezamelde gelden moet het Nederlandse Oorlogsgraven Comité in slaat worden gesteld namens het gehele Nederlandse volk gastvrijheid te verlenen aan de nabestaanden van 30.000 geallieerde militairen, die hier hun laatste rustplaats vonden. Deze dappere soldaten stierven voor onze vrijheid, vèr van hun vaderland. En de enige manier om onze dankbaar heid voor dit grote offer te tonen is door de naaste familie der gesneu velden de gelegenheid te bieden het verre graf van een dierbare dode te bezoeken. Laat heel Nederland a.s. Zaterdag door het dragen van een klaproos bewijzen te weten wat dankbaarheid en naastenliefde is. KoWiMie... Wie overwint door geweld, heeft zijn vijand maar half overwonnen. Milton.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1