3eurs- Qverzicht Water van Rijnland naar Delfland Locomotieven ontspoorden op dompende brug Nachtelijke scheepsbrand in de Amsterdamse haven DINSDAG 6 NOVEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA l Wie moet de voorzieningen betalen De Stichting voor de Landbouw heeft een brief gezonden naar de mi nister van verkeer en waterstaat in zake de inmaling van water van goe de kwaliteit uit de boezem van het hoogheemraadschap Rijnland in die van het hoogheemraadschap Delf land. Deze inmaling is nodig wegens het toenemende zoutgehalte van de boe zem van Delfland. Wel is het rijk voornemens maatregelen in groot verband te treffen, doch hiervan is op korte termijn geen verbetering te verwachten. Gedurende de over gangsperiode is de oplossing gevon den, dat water van Rijnland in Delf land zal worden ingemalen. Het hoogheemraadschap Rijnland moest bijzondere voorzieningen treffen, om te kunnen voldoen aan de grote be hoefte aan zoet water van de %tuin- ders in Delfland. In verband met deae bijzondere voorzieningen heeft het langer ge duurd dan verwacht werd, voor met de bouw van een gemaal te Leid- schendam kon worden begonnen. Eerst dit jaar is met de uitvoering een aanvang gemaakt. Het hoogheemraadschap Delfland vordert nu de kosten van de werken, welke het voor de inmaling van zoet water moest uitvoeren, terug van de belanghebbenden. Deze kosten ko men neer op een bedrag van 70. per ha. glas. De tuinders van dit gebied zijn echter van mening, dat zij de kosten van de bestrijding der verzilting niet behoeven te dragen. Deze is immers veroorzaakt door het optrekken van de zoutgrens in de Nieuwe Waterweg en de Nieuwe Maas tengevolge van werken, welke in deze rivier in het algemeen belang zijn uitgevoerd. Het hoogheemraadschap Delfland heeft inmiddels aan het rijk verzocht om restitutie van de kapitaalsuitga ven, die wegens het bouwen van het gemaal te Leidschendom worden ge daan. In dit geval zullen de kosten Nederlanders in Belgische mijnen Naar het Belgische blad „Het be lang van Limburg" schrijft, neemt het aantal Nederlanders, dat in de mijnen van de Belgische Kempen gaat werken, dagelijks toe. Op het ogenblik zijn in de Belgisch Lim burgse mijnen 1200 Nederlanders aan het werk, van wie de helft eigenlijke mijnwerkers zijn, afkom stig uit Nederlands Limburg en de andere helft werkelozen of arbei ders uit andere bedrijven in Neder land. Men acht het niet uitgesloten, dat aan het eind van dit jaar 2000 Ne derlanders in de Kempische mij nen werkzaam zullen zijn. voor de tuinders in dit gebied aan zienlijk geringer worden. De Stichting voor de Landbouw wijst in haar brief op dit verzoek van het hoogheemraadschap Delfland, dat zij geheel ondersteunt. Zij wijst er verder op, dat het belang van het ge maal te Leidschendam nog wordt vergroot, doordat de uitvoering van definitieve rijkswerken thans wordt uitgesteld. „Ik kom met plezier" Gen. Van Fleet naar Nederland „Niets zou me meer plezier doen dan om Nederland, het stamland van mijn vaderen, te bezoeken. Ik heb dan ook het plan te komen, zo gauw ik er de gelegenheid voor heb". Dit schrijft luitenant-generaal Ja mes A. van Fleet, opperbevelhebber der UNO-strijdkrachten op Korea, in een dankbrief aan het ANVV in Den Haag, dat hem een uitnodiging zond voor een bezoek aan ons land. De Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer stuurde de generaal, die van Neder landse afkomst is, ook een fotorepor tage uit 1950 over de onthulling door prinses Margriet van een beeldje op de Woerder Sluis in Spaarndam. Dit beeldje herinnert aan het hel denfeit van het Hollandse jongetje, dat bij Spaarndam op zijn dooie eentje een dijkbreuk voorkwam door een hele nacht lang zijn duim in een gat in die dijk te houden. (Een legen de, die vooral in Amerika bekend is). De foto's inspireerde nu generaal Van Fleet aan 't begin van de herfst- campagne op Korea. Hij vergeleek de moed van zijn mannen van het achtste leger met die van dat jon getje. SUBSIDIE GEZINSVERZORGING Z.-HOLLAND. Provinciale Staten van Zuid-Hol land besloten in December 1949 tot het verstrekken van een subsidie ten behoeve van het werk der gezinsver zorging. De regeling werd als proef voor de jaren 1950 en 1951 getroffen. G.E. werden gemachtigd een bedrag van 200.uit te betalen aan de opleidingsinstituten, voor gezinsver zorgsters, voor elke door die institu ten in 1950 en 1951 met goed gevolg opgeleide kracht. Aangezien deze instellingen haar bestaansrecht hebben bewezen en niet valt aan te nemen, dat de ex ploitatiekosten der opleidingsinstitu ten zullen dalen, stellen G.S. voor ook voor de volgende jaren tot we- deropzeggens een subsidie voor de opleiding van gezinsverzorgsters in het vooruitzicht te stellen. Deze bij drage bedraagt een derde van de kos ten van opleiding doch ten hoogste 200.per gediplomeerde kracht. SUBSIDIE JEUGDZORGWERK ZUID-HOLLAND. Gedep. St. van Zuid-Holland stel len aan Prov. Staten voor een bedrag van 80.000.ter beschikking te stellen om daaruit subsidie voor jeugdzorgwerk in Zuid-Holland te verlenen. G.S. menen te moeten voorstellen dit subsidie in deze vorm slechts voor een jaar bij wijze van proef te verlenen, om dan aan de hand van de ervaring nader te on derzoeken of, en zo ja, op welke wij ze en voor welk bedrag het subsidie voor dit werk verlengd zal moeten worden. SUBSIDIE BEROEPSKEUZE- BUREAUX ZUID-HOLLAND. Ged. Staten van Zuid-Holland stel len Prov. Staten voor de beroeps- keuzebureaux in Zuid-Holland aan gesloten bij het Centrale Comité van samenwerking in zake voorlichting bij beroepskeuze en die uitgaande van de Stichting Katholiek Paedago- gische Beroepskeuzebureaux een sub sidie beschikbaar te stellen van 2. per in de jaren 1951 en 1952 behan deld geval. Vermoedelijk broeiïng in copra-lading Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gramo foonmuziek. 10.09 Predikanten Fo rum. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuz. 11.10 „Man en vrouw schiep Hij henhoorspel. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmede- dedelingen. 12.33 Banjo-orkest. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Mili taire causerie. 13.20 Instrumentaal sentet. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 „Der Sonntag", cantate. 14.15 Gra mofoonmuziek. 14.45 Voor de meis jes. 15.00 Blokfluitensemble. 15.20 Kamerorkest en soliste. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Meisjeskoor. 17.20 Orgelspel. 17.45 Regeringsuitzending: Drs. F. J. Brouwer: „Geld en crediet in Indones:ë". 18.00 Nieuws. 18.15 S-rinaamse volksmuziek. 18.30 RVU: Mevr. Dr. E. Pereirad'Oliveira: „Vitaminen en hormonen". 19.00 „Spectrum van het Christelijk Orga nisatie- en Verenigingsleven". 19.15 Boekbespreking. 19.30 Commentaar op de Familiecompetitie. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws en weerberich ten. 20.10 Dankdienst voor het ge was. 21.30 Mannenkoor en solist. 22.00 Pianorecital. 22.15 Mariniers- kaoel. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 N'euws. 23.15 Gramofoonmuz. 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", cau serie. 23.3524.00 Gramofoonmuz. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.33 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws. .818 „Tussen twee plaat jes gezegd". 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Gramo foonmuziek. 12.00 Voordracht. 12.15 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Dansmuziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Instru mentaal trio. 13.40 Orgelspel. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdcon- cert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano recital. 15.30 Voor de zieken. 16.90 Vcor de jeugd. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Reportage. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Lezing. 19.15 Pianoduo. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 „Rotter- dpi bij Gaslicht", hoorspel. 22.30 Pianorecital. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Omroeporkest. Vanmorgen omstreeks twee uur is de Amsterdamse Brandweer uitge rukt voor een zware scheepsbrand in de Amsterdamse haven. Het bleek, dat de lading in de ruimen 4 en 5 van het s.s. „Meerkerk" van de Ver enigde Nederlandse Scheepvaart Mij. beslaande uit copra, lijnkoeken en vaten 'olie, in brand was geraakt. Het vuur greep snel om zich heen eu de Brandweer stond aanvankelijk machteloos. Tegen kwart over twee werd het alarm grote brand gegeven en al het beschikbare brandweer- materiaal geconcentreerd aan de Su- matrakade bij loods L, waar het schip lag gemeerd. Het s.s. „Meerkerk" was Vrijdag jl. te Amsterdam aangekomen na de gebruikelijke reis rond Airika. Men was doende het schip te lossen en aan boord bevonden zich dan ook tal van arbeiders toen de brand uit- j brak. Tegen vijf uur in de ochtend was de brandweer er in geslaagd de kan sen op uitbreiding van de brand tot nihil te reduceren. Hoeveelheden van ongeveer 23000 liter water per minuut werden toen in ruim 4 ge pompt, teneinde het woedend vuur in de' watermassa's te verstikken. Aan de blussing namen deel: drie motorspuiten, die op de Sumatraka- de geparkeerd stonden, blusmidde len aan boord van het s.s. „Meer kerk" zelfs, de drijvende motor spuit „Jason" van de gemeentelijke brandweer en de ijsbreker „Wal vis" van „Havenbeiangen". Deze laatse is, behalve voor het breken van ijs, speciaal voor het blussen van scheepsbranden ingericht. Voor dat de „Walvis" arriveerde, .had een sleepboot van de KNSM, df? „Meeuw" aan de blussingswerkzaamheden meegeholpen. De arbeiders, die toen de brand uitbrak doende waren de lading van de 10.000 ton metende „Meerkerk" te lossen, hielpen de brandweer bij haar werk zoveel het hun mogelijk was. Een van hen vertelde, dat de brand omstreeks zwart voor twee moet zijn ontstaan Over cle oorzaak kon hij niets mededelen. Plotseling had een van de arbeiders, die in ruim 4 be zig was zakken met copra te lossen, gezien hoe een van deze zakken in brand stond. Voor hij goed en wel had kunnen reageren op deze ont dekking, merkte hij vuur aan alle kanten. Deze verklaring doet het vermoe den rijzen, dat broeiing van de co pra de oorzaak kan zijn. Noch de Rijkspolite te water, de het onder zoek in handen heeft, noch de com mandant van de brandweer, konden dit vermoeden echter bevestigen. Volgens opgave van de Maatschap pij aan de Brandweer bevatte ruim 4 chroomerts, copra, koffiebonen en katoenpitten. Er zijn drie ruimen boven elkaar, met totaal diepte van ongeveer tien meter en een inhoud van meer dan 2000 ton. Het valt nog niet te bezien hoe groot de schade aan het schip is. De „Meerkerk" is een Victoryschir en dus grotendeels gelas..' Indien de grote hitte-ontwikkeling de scheeps wanden heeft ontzet, zullen zeer kostbare en langdurige reparaties no dig zijn voor het schip weer in de Tot ver in de omtrek dachten de omwonenden van Zaandam gister avond aan ontploffende bommen, toen op de spoorbrug over de Zaan twee zware aan elkaar gekoppelde locamotieven uit d erails liepn. Veer tig meter verder kwamen de machi nes tot stilstand. Slechts een der vier leden van het bedienend per soneel, de leerling-machinist De Roos uit Den Haag, werd licht in het gezicht gewond. Het verkeer moest worden verlegd, doordat de spoorbaan ZaandamPurmerend maar enkel spoor heeft. Even na zes uur gisteravond wa ren beide machines uit Purmerend naar Zaandam vertrokken: een de fecte Hollandse locomotief van de serie 2100 getrokken door een En gelse machine. Twintig minuten later passeerden de twee gevaarten, die samen een gewicht hebben van meer dan 200 ton, met een vaart van ongeveer 30 kilometer de Zaanbrug. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de brug daarbij een decimeter gedompt met het gevolg, dat de machines precies op de grens van de brug en het land- hoofd uit de rails liepen. De brug kon echter niet meer worden open gedraaid, zodat het scheepvaartver keer over de Zaan voorlopig was ge stremd. Door het oorverdovend lawaai op de ijzeren brug schrokken de vier mannen op de machines hevig. Ik dacht een moment niet an ders of wij gingen met onze locomo tieven van grote hoogte af het wa- ter in, zei machinist Van Straaten uit Amsterdam. Dat was ook bijna het geval ge- vaart kan worden gebracht. De Brandweer heeft dit trachten te voorkomen door de scheepswanden zoveel mogelijk nat te houden en af te koelen, maar de hitte was zo groot dat de brandstralen in dikke stroom veranderden. Doordat de brand in de diepte woedde was zij weinig spectaculair. Slechts een dik vuil rookgordijn, dat zich traag over de haven ver plaatste, duidde aan wat er gaande was. Af en toe sloeg een speelse vlam uit een van de luchtkokers van ruim 4, maar dt was al het vuur dat te zien was. Hoe dieper het schip wegzonk onder de last van het inge pompte water, hoe duidelijker bleek, dat ook ditmaal het water weder om de overwinning op het vuur zou behalen. Persoonlijke ongeluken hebben zich niet voorgedaan. Om zeven uur is de Brandweer ingerukt. De Haagse gemeenteraad heeft gis termiddag een paar uur gediscus sieerd over een tapvergunning voor het bekende hotel-restaurant Pomona, j dat aanvankelijk drcog en zuiver ve getarisch was. Het vegetarisch prin- cipe is nu echter verlaten en men j wenst in Pomona voortaan ook ster ke drank te verkopen. Omdat het hier een vergunning bo ven het vastgestelde maximum be treft. is de toegang tot de brede weg door hoge hekken versperd. B. en W. advi°eren de raad afwijzend te be schikken, maar tenslotte is met 22 tegen 21 stemmen een motie-Nieuker- ke aanvaard, die de kansen voor Po mona's tapvergunning deed keren. Het belang van de stad is er mee gemoeid, betoogde het gemeente raadslid Nieukerke (V.V.D.). Bij de 650 plaatselijke prfjzencom- missies zijn in de eerst negen maan den van dit jaar 47.500 kachten be handeld, waarvan er 14.000 onge grond waren. Meer dan 180.000 aan te veel betaald geld werd terugbe taald en voorts werd een jaarlijkse huurverlaging bereikt van een kleine 270.000 gulden. Het aantal huurklach- ten neemt af. WANNEER RICHTING AANWIJZERS VOOR TRAMS. De K.N.A.C. heeft zich tot de mi nister van Verkeer en Waterstaat ge wend met het verzoek te bevorderen dal aangezien in de Wegenverkeers- wetgeving omstreeks een jaar gele den daarover een beginselbesluit is opgenomen, op korte termijn het tijdstip zal worden vastgesteld waar op het aangeven van verandering van richting van tramwagens ver plicht zal zijn. DE KNAC is van mening, dat het aanbrengen van waarschuwingsba kens aan de kant van de weg, zoals «n enkele incidentele gevallen is ge schied, principieel onjuist is, omdat dan de aandacht van de weggebrui- keis wordt afgeleid van het punt waar het gevaar werkeliik dreigt. Op initiatief van de Vereniging van ex-politieke gevangenen in bezet tingstijd werd gisteren te Amsterdam het nationaal comité tegen het con centratiekampsysteem geïnstalleerd. De voorzitter der vereniging „Ex- poge", mr. G. Ch. Aalders, zei in zijn installatierede, dat men de oprichting van dit comité mag zien als een uit vloeisel van de in de derde algemene vergadering der Verenigde Naties, op 10 December 1948 in Parijs aanvaar de, universele verklaring der rech ten van de mens. De voorbereidende werkzaamheden, door het comité verricht, hebben reeds tot resultaten geleid. Reeds kon het lot van talrijke slachtoffers der kampen worden verlicht. Van de kerken in al haar verban den zal gevraagd worden de verdurk- te mensheid in haar gebed te geden ken. Thans verblijven in de legerplaats bij Wittenberg (Stroe) de laatste drie bataljons, welke zijn opgeroepen voor herhalingsoefening en bestemd voor de territoriale verdediging. Hebben zij op Vrijdag 16 November deze oefening voltooid, dan is het oefen schema van alle baltajons, welke in de loop van 1951 voor dit doel zijn gevormd en herschoold, afgewerkt. Deze drie bataljons zullen evenals de andere dit hebben gedaan, hun oefening afsluiten met een driedaags verblijf te velde. Op Maandag 12, Dinsdag 13 en Woensdag 14 Novem ber a.s. zullen zij oefeningen van ver schillende aard uitvoeren in het ge bied tussen Nijmegen, den Bo*ch cn Maastricht. Een gedeelte van de oefe ning zal ten Zuiden van Eindhoven worden uitgevoerd op Belgisch grond gebied in samenwerking met onder delen van het Belgische leger. weest want aan een zijde stonden de grote wielen op slechts dertig centi meter afstand van de open zijkant der brug. Kort na het ongeluk arriveerden per trein uit Zaandam manschap pen en materieel. Zij die met de lei ding van de werkzaamheden waren belast, vertrouwden, dat het pas seren van grote schepen morgen voor het aanbreken van de dag weer mogelijk zou zijn. Het treinverkeer is hedenmorgen hersteld. PAS OP VOO RSLIPPEN! Aangezien de wegen thans veelal met natte bladeren zijn bedeKt, wijst de KNAC er op, dat wegdeKKen, welke ondpr normale omstandighe den stroef zijn, thans verraderlijk glad kunnen zijn. Het is dringend geboden voorzich tig te rijden, bruuske rembewegin gen te vermijden en er zorg voor te dragen, dat de remmen goed zijn afgesteld. Gisteravond werd de ongeveer veertigjarige P. Murris uit Meppel, terwijl hij op zijn bromfiets in de omgeving van de stad reed door een achteropkomende vrachtauto gegre pen en verscheiden meters meege sleurd. Het slachtoffer overleed kor te tijd later. De bromfiets werd ge heel vernield. Een trekker met onlegger, bestuurd door G de V.. reed gisteren op de Friese straatweg in de richting Leeu warden, toen door een defect aan een koppeling de oplegger losschoot en terecht kwam tegen het huis van de familie Zeinstra. Het voertuig reed dwars door de voorgevel, die onder oorverdovend gekraak ineenstorte. Gelukkig bevond zich niemand in de voorkamer; tot voor enige dagen werd daar nog een patiënte ver pleegd. HAAHSF »OL*TTFCHEF ONTSLAGEN. De Haagse hoofdcommissaris van politie, de heer G. W. Valken, heeft met ingang van 1 Februari 1952 eer vol ontslag gekregen, onder dankzeg ging voor de langdurige diensten, in verscheidene politiefuncties bewezen. Als reden wordt opgegeven het overschrijden van de pensioengerech tigde leeftijd, doch dit ontslag op korte termijn heeft in Haagse politie kringen groot opzien gebaard. Er schijnen verschillende moeilijk heden te zijn geweest met het depar tement van Binnenlandse Zaken. Dat dit ontslag in verband zou staan met de geste van de Binnenlandse Veilig heidsdienst, die ook onder minister Teulings ressorteert, kon echter niet worden bevestigd. Wel schiint het de partement van Binnenland°e Zaken de hand in het ontslag te hebben ge had en die op het laatste ogenblik ter kennis van burgemeester Schokking te hebben gebracht. Van het gemeentebestuur was geen commentaar hierop te verkrijgen. „Tel." DE LAFENSE MOORDZAAK. Oud-rechercheur te Bussum vrijge'aten. De Bussumse oud-rechercheur van politie, de 64-jarige A. C., die was aangehouden in verband met de La- rense moordzaak-Hom, is na verhoor weer op vrije voeten gesteld. DE UTRECHTSE DEURWAARDER Aangenomen mag worden, dat de onregelmatigheden, gepleegd door d* inmiddels gearresteerde Utrecht se deurwaarder K. B. een bedrag van tenminste 70.000 betreffen. Hoewel de recherche nog geen definitieve cijfers wenst te ver strekken, is komen vast te staan, flat een groot aantal personen vor deringen op deurwaarder B. heeft, waaronder verschillende bedragen, die deze in opdracht van derden heeft geïnd. Waarschijnlijk is ook nog van andere onregelmatigheden sprake. Maandag zijn verscheidene aangif ten van vermoedelijke fraude bin nengekomen. N. v. d. D. MET WINDBUKS BESCHOTEN De 17-jarige zoon van de heer Alkemade te Murmelwoude heeft een 18-jarig meisje, dat op visite was, met een windbuks een kogel tje in het hoofd geschoten. Het slachtoffer werd naar het zieken huis te Leeuwarden overgebracht, waar het vreemde element langs operatieve weg is verwijderd. AGIO VOOR PREMIELENING AMSTERDAM Aangezien er hoegenaamd geen motief was voor een betere beurs- stemming, werd de gedeprimeerde markt van Vrijdag jl. gisteren voort gezet. De druk op Koninklijke deed zich nog scherper gevoelen en trok de meeste andere afdelingen mee. Het aanbod in het hoofdfonds was zelfs zo sterk, dat de koers beneden „de brug" van 300 kwam.' op 299, waarna gedaan werd tot circa 3 maal pari koers. Hiervan week de note ring in het verdere verloop vrijwel niet meer af. De handel was matig en over de gehele aandelenmarkt heerste een matte stemming. Voor certificaten Unilever was de koers daling nog markanter. Hier bedroeg het verlies niet minder dan 6 pet en het fonds bewoog zich tussen 213 en 216 tegen Vrijdag 219. Nieuwsgierig was de beurs uiter aard naar de notering voor de pre mielening Amsterdam, die gisteren haar entree op de effectenbeurs maakte. De inschrijvers op deze wo ningbouwlening. die in het bezit van een of meer obligaties zijn gekomen kunnen zich verheugen in hun be zit, dat op de eerste dag der verhan deling een zogenaamd agio deed, hetgeen wil zeggen, dat de notering boven de koers van inschrijving (pari) uitkwam. In de hoek deelde men ons mede, dat er ter beurze be hoorlijke belangstelling voor deze obligaties bestond. Zij werden op 101 geboden en op 102 gelaten. Ten slotte kwant een notering uit de bus van 101K. Over de rest van de markt valt bijzonder weinig tc vertellen. Ook de andere afdeling ontkwamen niet aan een ietwat gedeprimeerde stemming, maar grote koersverliezen deden zich nergens voor. De Cultuurfond sen hielden zich betrekkelijk nog het beste, vooral de Sumatra tabak maatschappijen .Ook HVA en Am sterdam Rubber woken maar zeer weinig van het vorige koersenni- veau af. Op do scheepvaartmarkt waren de noteringen, die tot stand kwamen, algemeen aan de zwakke kant. Aandelen Philips fluctueerden tussen 169 en 172. Nederlandse Ford aandelen werden 3 pet. hoger gewaar deerd. In de Maxwell Land Grant mocht geen notering worden opge maakt, zulks in verband met het be richt over een op komst zijnde aan bieding. De bankaandelen bleven merendeels op het vorige peil. Staats fondsen prijshoudend en zeer kaïn?, •het agiopercentage voor de dollar fondsen was op 13 pet 'een fractie lager, in verband waarmee ook de 3% pet dollarccrtificaten zwakker "estemd waren. De markt sloot rus tig, zonder grote fluctuaties. Prolon gatie 3 pet. Met gmeó/awieeide £am Qadö" van geCt.van Cycfi Het beroemde veelluik van de gebr oeders Van Eyck „Het Lam Gods" h eeft een conservatie-behandeling on dergaan in het chemisch laboratori um van het Museum voor Kunst en Geschiedenis te Brussel. Het ver nieuwde schilderij is thans in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel tentoongesteld. Volgende week gaat het naar de oorspronkelijke verblijfplaats «c de Vif'Dkapol van do 5" "•'-o-kMbedrml te Gent.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5