k DUINSTREEK L Rijnstreek unstleven m Leiöen dinsdag 6 november 1951 de leidse courant eerste blad - pagina 3 hillegom AUTO'S OP ELKAAR GEREDEN. Een auto uit Andijk, die halverwe ge de Haa^emmerstraat op de weg jond, werd in de schemer niet be merkt door de chauffeur van een luxe wagen uit Haarlem, die er bo venop reed. Uit de tegenovergestelde richting kwam een andere wagen, die de vrachtwagen aan de andere zijde beschadigde Zo werden drie auto's in een minimum van tijd ernstig be schadigd. Plan Woningbouw. Het comité Woningbouw vat haar werk zeer ern stig op. Het wenst voorlopig 100 wo ningen te bouwen, die zullen verrij zen aan de Brouwerlaan, de Prinses Irenelaan (uitbreiding van het com plex VosSeloan) en ae Meerstraat. Ieder huis zal bestaan uit een grote voorkamer, 3 slaapkamers, keuken, geventileerde kelderkast, douchecel vóór' en achtertuin. He huurprijs zal liggen tussen 7.50 en f 8.50 per v/eek. 25 jaar pluimvee gefokt. Het zil veren jubileum van .Streven tot Ver betering" wordt herdacht met een jubileum-terioonstelling en 'n fees telijke herdenking. katwiïk aan den rijn Rectificatie De plechtige eerste steenlegging van de kapel van het St. Willibrordus-college van de pa ters Franciscanen aan de Overrijn, zal niet, zoals aanvankelijk was ge meld op 8 dooh op Woensdag 7 No vember plaats hebben. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het candidaats- examen geneeskunde mej. J. F. Lammens. katwijk Geboren: Jan zn van A. C. van der Plas en A. C. Messemaker; Nicolaas zn van A. C. van der Plas en O. C. Messemaker; Cornelia dr van J. Barnhoorn en J. J. Imthorn; Cornelis W. zn van J. Bergman en N. F. de Boer; Martinus C. W. M. zn van G. van Kuijeren en H. k "^oes; Jacobus zn van J. Donker Ik T, Remmel- zwaal; Margaretha dr van W. A, van Roekei en L. iland; Wil lempje dr van J. van der Plas en C. Meijvogel; Allda dr van R. Krijgs man en L. van der Pies. Ondertrouwd: L. C. van der Plas en M. Kuijt; A. Kuijt en C. Hou- waard; C. Kuijt en C. van Beelen Getrouwd: H. J. Meertens en E. M .van Dijk; A. J. Goslinga en E. Rcsema; A. F. van Leeuwen en A. F. van Rijn; M. B. Eichenwald en A. Hommel. Overleden: G. van der Plas 95 jr weduwe van A. van Duijn; Jae. J. Schaap 70 jaar echtgenoot van A.. van den Tol. aarlanderveen TWEE BUSSEN IN BOTSING. Maandagavond omstreeks 6 uur vond op het kruispunt Dorpsstraat Provinciale weg een vrij ernstige botsing plaats tussen de NAL-auto- bus die van Ter-Aar kwam en een autobus waarin DUW-arbeider wer den vervoerd. De NAL-bus ver zuimde aan de laatste voorrang te verlenen. Beide bussen botsten met vrij grote hevigheid op elkaar in. Er zijn drie licht gewonden. De ma teriele schade aan beide bussen daarentegen is vrij groot. leimuiden De molen van de Groote Heilige Geestpolder behoeft uitgebreide her- stellings werkzaamheden, waarmede een bedrag van ongeveer f 8000.— gemoeid zal zijn. Bovendien verkeert de vijzel van de molen in zeer slech te staat en vernieuwing is dringend noodzakelijk. De kosten hiervoor be dragen 12.000, zodat in totaal een bedrag van S 18.000 nodig is. In de voordracht aan Prov. St. merken Ged St. op: Omstreeks 1936 werden de wieken „verdekkerd". waardoor het nuttig effect aanmerke lijk werd verhoogt!. De slijtage van de zeilen is daardoor echter belang rijk groter geworden, wat vooral in deze tijd voor onderhoudskosten een post van betekenis is. De wieken zullen worden vernieuwd volgens het systeem Fauel, waardoor men hoopt, dat met behoud van het nut tig effect, een aanmerkelijke ver mindering van de slijtage zan zeilen zal worden verkregen. Aan Prov. St. wordt in overwe ging gegeven in de kosten een subsi die te verlenen van 15% van ƒ18.000 K.A.B. De K.A.B. opende haar seizoen met een culturele avond in café Van Graas. De voorzitter maakte het volgende winterprogramma be kend. 18 Nov. toneelavond door de eigen tonee'club Ons Genoegen. 5 Dec. St. Nicolaasfeest in samenwer king met de Middenstandsver. en L.T.B. In Jan. de jaarvergadering en verder in deze winter minstens 1 kaartavond. Dc voorz. deed de me dedeling dat 2 jonge leden een vor- mings weekend hadden bijgewoond op Drakenburg. Mededelingen over emigratie kwam hier op neer dat herhaaldelijk emigranten spoedig zeer teleurgesteld zijn geworden. Voorlicht ng vooraf is dus noodza kelijk, en voor de kath. arbeider is hiervoor de Emigratiedienst van de K.A.B. het aangewezen adres. Tij dens de rondvraag ontstond een hevig debat over de vorm van het St. Nicolaasfeest, en de toegang tot de K.A.B.-feestavonden. Verschil lende grieven gegrond en ongegrond, ■werden uitvoerig besproken. Hierna werd het woord gegeven aan G. de Vos, die een opwekkend woord sprak. Hierna ging men over tot de gratis verloting van een retraite, die gewonnen werd door de heer J. de Rijk. leidschkndam VENI VIDI VICI VIERDE EERSTE LUSTRUM Zondag heeft de tafeltennisvere niging VVV haar eerste lustrum gevierd. De belangstelling voor de ze sport wint ook hier in Leidschen- dam meer en meer veld en de voor zitter, de heer J. van Delft, heeft in de feestelijke bijeenkomst in ho tel „De Zwaan" een overzicht ge geven van het wel en wee van de vereniging. Aanvankelijk hadden zich 12 jongelui als. lid opgegeven en werd geoefend in de slacht plaats van slager Vreeburg aan de Damlaan. De sport trok aan en zo is de club uitgegroeid tot een le dental van 65. Ook de spelkwalitei- ten stemmen tot tevredenheid. Zo wel de dames als de heren wisten zich tot goede plaatsen in de kam pioenschappen op te werken, zodat de vereniging thans reeds een goe de naam verworven heeft. De ge noeglijke avond werd verder ver zorgd door de ,.Geraldini's" uit Leiden, die de vele aanwezigen de gehele avond op aangename wijze hebben beziggehouden. In de middag had een feestwed- strijd plaats om de clubkampioen schappen. Na de eerste ronde bij de dames kwamen de verrassingen door mej. C. van Haaster, die resp. mej. B. Schader en mej. M. Heijdt ver sloeg met 2110, 2112 en 18—21 en 2119, 1521. In de halve finale werd zij door mej. J. de Koning ge slagen met 211, 2110. In de finale J. de KoningN. Ham prolongeerde J. de Koning haar titel door te zege vieren met 16—21, 21—15, 21—14. Bij de heren zorgde W. Klein Breteler voor de verrassingen door N. M. Tettero en J. van Delft te slaan resp. met 21—17, 21—18 en 21—14, 12—21, 19—21. Zijn broer J. Klein Breteler klopte F. Meijer met 1721, 1821. De heren-finale tussen E. M. Schrader, W. Klein Breteler en J. v. Rijn prolongeerde laatstgenoemde zijn titel met 2 overwinningen. Tweede werd de heer E. M. Schra der met 1 gewonnen partij. noord wijkerhout DE HEER PIJNENBURG 25 JAAR KOORDIRIGENT Zondag wat het feest in de St. Jo zefparochie, want de rtirctfeur van liet zangkoor, de heer J. Pijnen!: erg vierde zijn zilveren jubileum. De pastoor .tevens president van hot koor, droeg dc Hoogmis op tot intentie van de jubilaris. Deze zelf had voor deze gelegenheid eens be neden plaats genomen en tot zijn grote verrassing voerde het koor onder leiding van de 2e dirigent, de heer H. v Parera, uit de Mis van Hubert Cuypers, In honorem Sanc- tisslmac Trinitatis. Deze mis, die wel algemeen de beste van de com ponist Cuypers wordt geacht en dan ook niet de gemakkelijkste is, werd op zeer goede wijze uitgevoerd. Na de Hoogmis gebruikten de ju bilaris met echtgenote en gezinsle den het ontbijt in de pastorie en na het ontbijt waren de zangers weer spoedig aanwezig om hun jubileren de directeur te huldigen. Pastoor v. d. Waarden nam als eerste het woord om de heer Pijnenburg te felicite ren met zijn Jubileum en hem te danken voor al hetgeen hij in de afgelopen 25 jaren als leider van het zangkoor ter opluistering van de eredienst heeft gedaan. Spr. sprak de hoop uit, dat het de heer Pijnen burg gegeven mocht zijn nog vele jaren zijn krachten in dienst van de kerkzang in de St. Jozefparochie te kunnen stellen en bood hem namens het kerkbestuur als stoffelijk blijk van waardering en als aandenken een fraaie sigaren- en sigaretten- standaard met bijpassende asbak pan. Do zangers onderstreepten de woorden van hun president met een -stemmig „Hij leve hoog". Vervol gens sprak de heer C. Broekhof als cudste koorlid namens de zangers. Ook deze spreker dankte de jubilaris voor al de moeite, die hij zich ge durende 25 jaar heeft getroost om het koor van een klein clubje be ginnelingen uit te bouwen tot het op zeer behoorlijk peil staande koor met 27 leden. Spreker wees op de vele moeilijkheden, die een kerk koordirecteur zo al te overwinnen heeft en dankte voor de wijze, waar op de heer Pijnenburg steeds met zijn zangers de kerkmuziek be- Gemeenteraad Ter Aar B. en W. zoeken een mogelijkheid om geld te lenen voor woninabouw De raad van Ter Aar kwam Maan dagmiddag in vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgo- meester Hogenboom. Van de heren H. Bos en P. C. v. Rijn was bericht v.an verhindering ingekomen. voorz. deelt mede dat er na deze openbare vergadering nog een besloten vergadering volgt. Van de bewoners van het Oude Kerkpad is een verzoek ingekomen, om dit pad wederom van straatver lichting te voorzien. Do voorz. zegt, dat hieraan niet kan worden vol daan, omdat ook nog andere gedeel ten evenveel recht op verlichting hebben. Bovendien moet er zuinig worden omgegaan met stroomver bruik. De straatverlichting is hiêrom ook wat de lichtsterkte betreft te ruggebracht tot lampen van 40 watt. Omdat adressanten echter schrijven wederom te voorzien willen B. en W. onderzoeken of hier reeds eerder straatverlichting is geweest. Het exploitatie tekort van de L.T.B.-school in Bodegraven komt neer op 10 gulden per leerling. Uit deze gemeente bezoeken 3 leerlin gen deze school, waarom B. en W. voorstel en J 30,— toe te staan. Al dus besloten. In de commissie van advies als be doeld in art. 8, le lid van de Woon- ruimtewet 1947 worden dezelfde le den benoemd, t.w. de heren J. Bo- ;erd, L. J. Hoogervorst, F. Sassen, Versluis en C. v. Vliet A.zn. Punt 4 is vaststelling der vergoe dingen over het jaar 1950 ingevolge art. 103, 2e lid der Lager Onderwijs wet 1920 ten behoeve van de bijzon dere lagere scholen. Deze worden bepaald voor de R.K. school met 480 kinderen op 10.020,—, voor de Vereniging Chr. Volksonderwijs met 134 kinderen op 12.354,81. Wat be- treft de vergoeding voor de schooi j Chr. Nat. onderwijs wordt de vast- I stelling van het vergoedingsbedrag j uitgesteld tot een volgende vergade- ring. Dan blijkt de gemeente viswater rijker geworden te zijn n.l. de sloot langs het kerkpad. Deze sloot wordt verpacht aan de heer KI. Hooger vorst voor 5,— per jaar. Renteloos voorschot voor Woningstichting. Hierna is aan de orde het voorstel tot het verlenen van een renteloos voorschot aan de Woningstichting Ter Aar als bedoeld in art. 52, 2e lid der woningwet. Op de 37 woning wetwoningen is een extra exploita tie-tekort van ƒ286,16 waarvoor dek king moet komen. De heer C. van Vliet vraagt, waarom hier gespro ken wordt van een renteloos voor schot. De voorz. zegt dat dit is om het principe te bewaren dat bij het rendabel worden van de exploitatie het ontvangen geld ter dekking te rugbetaald moet worden. In de naaste toekomst is dit echter niet te ver wachten. Bij het volgende agendapunt wordt verordening op de heffing van bc- grafenisrechten vastgesteld gelijk aan de nu geldende. Aan de pl. EHBO wordt een sub sidie van 75,toegestaan. De gemeenterekening 1950 ziet er als volgt uit: Gewone dienst: Inkom sten totaal ƒ274.782,—-, uitgaven to taal /271.972,voordelig saldo op de gewone dienst f 2810, Kapitaaldienst: Ink. 491.035, uitgaven 484.309,voordelig saldo 6726,—. Dc Rekening van het Gem. Grond bedrijf kon nog niet worden aange boden, dit zal in een volgende ver gadering geschieden. In de commis sie voor onderzoek van de Gemeente rekening worden benoemd de hereh F. Sassen, C. v. Vliet Az. en J. Eg berts. Een voorgestelde wijziging van de gemeentebegroting over het dienstjaar 1951 wordt door de ratd goedgekeurd. Rondvraag. Bij de Rondvraag informeren de heren Langelaar en v. Vliet naar de oorzaken van de vertraging in de ambtswoning van de burgemeester. Dc Voorz. zegt dat de werkzaamhe den nu weer voortgang kunnen vin den. Een der oorzaken van de ver traging was dat sommige materialen niet aanwezig waren. De heer v. Vliet komt nog eens terug op het in Augustus genomen besluit tot machtiging aan B. en W. voor onderhandse aanbesteding van woningen aan het Kerkpad. Spr. zou graag zien dat de raad hierop terug kwam. De voorz. antwoordt, dat er nog niet tot aanbesteding overgegaan is kunnen worden. Als er aanbeste ding komt zal deze toch weer op nieuw bekeken dienen te worden. Do omstandigheden van nu wijken weer af van die van Augustus on het beste dient gekozen te worden. e heer L. J. Hoogervorst be spreekt het onderhoud van het Kerk pad. vooral het gedeelte langs do poelen. Met de in Aug. reeds toege zegde onderhoudswerken is men niet gevorderd. De voorz. zegt dat het de bedoeling is er fijn grint op te bren gen meer niet, maar de heer Hooger vorst acht dit niet vo doende en meent dat er weer verharding aan gebracht dient te worden. Óok de heer v. Vliet deelt deze mening. Is er geld voor woningen. Dc heer G. Versluis vraagt, of er geldmiddelen beschikbaar zijn voor de bouw van woningen. Met deze vraag was een ernstig probleem aangesneden en hiervoor ontspon zich een zeer belangrijke gedachtenwlsseling. De voorz. zegt dat geld verkrijgen zeer moeilijk ia. In vele gemeenten breekt men zich het hoofd over deze materie, en werkzaamheden moeten soms blijven liggen wegens gebrek aan kapitaal. Sommige gemeenten hebben vaft eigen gemeentenaren kunnen lenen, maar niet overal is dit mogelijk ge- b eken. De voorz. vraagt of de leden hierin misschien enig lichtpuntje konden openen. Zijn er geen ingeze tenen of bouwondernemers of indus trieën die uitkomst kunnen geven. De heer Sassen wil een oproep aan ingezetenen doen. De heer v. Vliet noemt enige industrieën of instellin gen en vraagt, of er met deze niet valt te overleggen of deze iets kun nen doen. De heer Hoogervorst vreest dat dit in vele gevallen moeilijk zal zijn. De ondernemingen werken ook vaak met vreemd kapitaal en moe ten dan eerst zelf lenen om weer te kunnen uitlenen. Wethouder Volge- ring bespreekt ook het lenen bij e'gen gemeentenaren in de vorm van een ob'igatielening. Ook spr. is be vreesd dat dit niet zal slagen. Maar als alles geprobeerd moet worden mogen we deze mogelijkheid niet overslaan. In de vergadering van B. en W. zal overlegd worden, hoe het beste te handelen. oefend heeft. De heer Broekhof be trok in zijn dank ook mevr. Pijnen burg, die zich steeds zoveel moeite getroost bij het opleiden van nieu we zangers. Namens het koor bood de heer Broekhof tenslotte de jubi laris een prachtige bureaulamp aan en hij offreerde mevrouw Pijnen burg een bouquet bloemen. Als laatste sprak do jubilaris en na de president bedankt te hebben voor het feit, dat hij de Hoogmis tot zijn intentie had willon opdragen, dankte hij de koorleden cn vooral de heer v. Parera voor de grote ver rassing van dc nieuwe mis, die was uitgevoerd. Spr. roemde de wijze, waarop dc mis was uitgevoerd en zeg dit resultaat als een bewijs tot welke goede prestaties een koor in staat is, als er met geestdrift en volharding wordt gestudeerd. Hierna werd koffie geserveerd en toen men enige tijd gezellig bijeen was verscheen de R.K. Harmonie St. Jeanne d'Arc voor dc pastorie om met een serenade blijk van be langstelling te geven. De voorz., M v. d. Togt, feliciteerde namens dt muzikanten de jubilaris. Na deze serenade trokken de ju bilaris en zijn familie zich weer te rug in do pastorie, waar zij met de heren geestelijken, de kerkmeesters cn de koorleden nog geruime tijd bij oen bleven. sassenheim Uitvoering Herw. Levenskracht. Zondag en Maandag werd ten bate van Herwonnen Levenskracht in het K.S A.-gebouw een zeer geslaagde uitvoering gegeven van het toneelstuk „De Kerstnacht van de bandiet." Aan het begin van de avond sprak de voorz., de heer J. C. Schrama een welkomstwoord, waarin hij Herwon nen Levenskracht het troetelkind van de K.A B noemde. Hierna werd begonnen met do op voering van het toneelstuk door d< Kath. Verenigde Noordwljkse Spe lers. Het stuk speelt in Hongarije ten tijde van de geloofsvervolging. Een priester en .-en bandiet worden bei den door de volksregering gezocht. Toevallig komen belden bij dezelfde boer terecht die hen ondanks de moeilijkhed' n daaraan verbonden toch een schuilplaats in z'n huis geeft Op Kerstnacht wordt door verraad een inval in het huis gedaan waarbij de bandiet Eartoa Nimck wordt ge dood en de priester, Nader Michael wordt gevangen genomen. Het was esn ontroerend stuk waarbij vooral de rollen van vader Michael en d< bandiet, die zich op het laatste nip pertje bekeerde, goed werden Ver tolkt. Na afloop dankte do burgemeester de spelers voor hun prachtig spel, waarbij hij r.og eens liet uitkomen. dat er veel geholpen moet worden om het prachtige werk van H. L. te kun nen volhouden. Laatste Berichten Churchill's program Opening Britse parlement In de heden bij de opening van het Britse parlement door de lord chan cellor. lord Simonds, namens de ko ning uitgesproken rede heeft de re- gering-Cnurchill „drastische maatre gelen" beloofd om de groeiende in flatie te bestrijden. Voorts werd gezegd, dat Engeland de regeringen van het Gemenebest zal uitnodigen voor bespreking van gezamenlijke actie inzake het vraag stuk van het evenwioht der betalings balans. Engeland is vastbesloten met do Verenigde Staten, Frankrijk en Tur kije verder te werken aan regelingen voor gezamenlijke verdediging in het Midden-Oosten. Ondertussen zal het zijn positie in de zóne van het Suez- kanaal volgens het verdrag van 1936 handhaven. Samen met de leden van het Ge menebest, de Verenigde Staten en de Europese bondgenoten zal een uiter ste poging worden gedaan om een rustiger en welvarender wereld op te bouwen. Over Perzië werd gezegd, dat ge tracht zal worden dc schade aan de Britse roohten en belangen te her stellen. Wetgeving om gedurende de ko mende zittingsperiodo van het par- lemontc do nationalisatie van de staalindustrie ongedaan te maken cn de industrie te reorganiseren „als vrije onderneming met een bepaalde mate van toezicht", werd in het voor uitzicht gesteld. De groeiende inflatie bedreigt het uitvoeren van het defensieprogram ma en zal, indien zij niet wordt be perkt, «en voortdurende verhoging van de kosten van levensonderhoud veroorzaken. De regering beschouwt dit als het belangrijkste binnenlandse probleem. In de zeer nabije toekomst wil de regering haar gevolgtrekkin gen uif een onderzoek van de toe stand bekend maken en bij het parle ment voorstellen indienen. Óok zul len de rcgcringsuitgaven nauwlettend worden onderzocht om, waar mogc- lijk, tot bezuiniging over te gaan. De regering wil net particulier ini tiatief stimuleren door het een rui mer aandeel in de Britse economische activiteit te geven. Voorts wil zij „alle middelen om die geest van deel genootschap tussen lcidin en arbei ders te scheppen waarvan indus triële eensgezindheid en oen hoog productiepeil moeten afhangen" in aanmerking nemen. De regering wil voorstellen indie nen om particuliere wegvervoers- ondernemingen toe to staan hun werkzaamheden uit te breiden. (On der de nationalisatie van het wegver voer van dc voorgaande regering was het wegvervoer door particuliere on dernemers beperkt tot plaatselijke zónes). De regering wil bepaalde nood maatregelen van kracht laten blijven, doch zij zou er naar streven het aan. tal beperkingen te verminderen. (Omdat de Koning niet bij de ope ning aanwezig was heeft men van daag niet, zoals traditie is, voor do opening van het parlement de kel ders van het gebouw onderzocht. De ze traditie is ontstaan, nadat In 16U5 Guy Fawkes heeft getracht het parle mentsgebouw in do lucht te laten vliegen). STADSNIEUWS 17e Lustrum „Pro Patria De loodgrijze, sombere herfstlucht die vanmorgen over de stad hing, was niet bepaald Ideaal voor de fees telijkheden, die op deze dag zouden plaatsvinden. Hier en daar wapperde een eenzame vlag en ln de stad ging alles z'n gewone gang, alsof er niets aan de hand was. Fas tegen twaalf uur werd het drukker dan gewoon lijk op straat en aan die maaterge- len, die de Politie op de lireestraat nam, was te zien dat er iets bijzon ders verwacht werd. Dat bijzonders was de komst van Z.K.H. Prins Bernhard, die als be schermheer zijn opwachting kwam maken bij de Leidse Studenten-ver eniging tot Vrijwillige Oefening in den Wapenhandel „Pro Patria", die vandaag het 8B-Jarig bestaan viert met o.a. een grote parade, welko he denmiddag om even over een uur voor een groot aantal autoriteiten, opgesteld voor het Stadhuis, voorbij trok. Nadat van kwart voor elf tot twaalf uur door het bestuur van „Pro Patria" in de sociëteit „Miner va" gerecipieerd was, kwam tegen kwart over twaalf Prins Bernhard bij de sociëteit aan. Dc koninklijke gast werd op het bordes door het bestuur verwelkomd en betrad daar na het gebouw. Maandag 5 November. WIJ kunnen schrijven, dat het le Populaire concert .een groot succes is geweest, zelfs zó, dat er zoveel af gewezenen waren, dat cr op Maan dag 3 November een reprise van dit concert zal gegeven worden voor de tallozen, die Zaterdag 1.1. niet kon den worden toegelaten, omdat de Gehoorzaal vol was cn dit wel door 't Rotterdams Orkest in een pro gramma, dat veelal hetzelfde, doch niet heel en al gelijkluidend is. Een mooi en smakelijk programma heb ben Van Otterloo en zijn enthou siaste musici ons voorgespeeld cn men moet het kunstzinnige van de appreciatie van de toehoorders in derdaad hoog schatten, omdat de prestaties van de dirigent van zo'n artistieke waarde waren, dat men mot hartelust zat te luisteren naar de mooie lichte Weense muziek, die 't orkest zo joyeus vertolkte. Van Otter oo dirigeerde Haydn's „Sym phonic met de paukenslag" uit het hoofd. De eenvoudige maar mooie en geestige muziek werd behoorlijk gespeeld. Hobo en fagot krijgen in het fijn uitgevoerde le deel, hun volle aandeel. In het 2e thema ko men de celli aan 't woord. Het be roemde C dur andante met de melo die. die Ilaydn meermalen heeft ge bruikt, doet 't nog immer, met haar varianton van majeur en mineur. Een geestig brokje muziek, dat uiterst geacheveerd werd verklankt. Menuet en Finale (waarin fagot, hoorns en hobo het neventhema spe len) besluiten de mooie symphonie, waarin alles zo bezie'd, fris en een voudig tot de toehoorder kwam. De „Ouverture cn Balletmuziek" zijn van Schubert's Rostmundo (naar 't toneelstuk van Heimine Chery), be waard gebleven. De opera zelf is na do première van 't podium verdwe nen. De Ouverture in 1820 geschre ven, biedt speelse, tintelende mu ziek. die voor het beluisteren veel moois cn weinig moeilijks heeft. Bovendien hoorde men kunstzinnig geblazen soli in de houtinstrumen- tcn. „Dichter und Bauer" is wel een van de meest bckendo ouvertures, die Von Suppé geschreven heeft en ongetwijfeld ook de Woenso geest in zich draagt. Zij is wat gerekt cn wat gewoon, maar er zijn toch heel muzi- ka e momenten in deze ouverture. Eén hiervan is de cello-solo, door Martin Zagw^jn zo buitengewoon muzikaal voorgedragen. Met het We nen van circa 1844 hebben wij Za terdagavond kunnen zeggen: „Heut geigt der Strauss". Van de walsen- koning Joh. Strauss speelde Van Otterlno de Pizzicato Polka met het charmerend getokkel van de strij kers, de prachtige Radetsky-mars, zó, dat 't vonken spatte, het spran kelende „Pepetuum mobile". Hoe ge- kest, door zijn wakkere dirigont voorgegaan legde een grote eer in met dc vertolking van de „Wiener Musik" mot haar fijno geest, haar humor on levensblijde overzichte lijke thematiek. Er was zo'n geest driftig applaus, dat Van Otterioo de Radetsky-mars bisseordc. J. KORTMANN. schichten aus dem Wiener Wald" werd 't mooie concert besloten. Hul de aan de beide concertmeesters Krebbers cn Olof, die zo'n wellui dend duo-spel te genieten gaven, 't Was voor 't Residentie-Orkest een ongewoon programma, maar er is in tens gemusiceerd, en absoluut con amore, zowel door dc dirigent als door nlle leden van 't orkest. Er was hartelijke belangstelling en het or- compliceerd van techniek ook, zij Wat een rare dingen hoor je soms! kre„en em wedcrgavc getuUend van Een 2-Harige Leidse monteur en I arti.stiek muzikaal kunnen. Met „Ge- een 21-jarige Leidse werkster had den 't plan opgevat zich op 17 Nov. a.s. te gaan verloven. Op zichzelf niets bijzonders, want dat komt va ker voor, vooral nu die Wim Jansen zo to keer gaat. Maar van die verlo ving zal voorlopig niets terecht ko men, vermoeden we, want beiden lo geren momenteel in twee cellen op het Politiebureau! Moei. u horen. Die monteur was werkloos en genoot 21 gulden ondersteuning per week. Daarvan moest hij wekelijks 20 gul den kostgeld betalen. Er bleef per week dus maar één gulden over. Des alniettemin deed de man do laatste tijd herhaaldelijk grote uitgaven. Hij kocht twee rijwielen voor 400 gul den, een hoeveelheid kleding voor 450 gulden, 2 horloges, twee gouden verlovingsringen, een hoeveelheid sterke drank (voor het verlovings feest), ter waarde van 05 gulden, enz. Dit kwam de politie ter ore. De man werd eens flink aan de tand gevoeld en tenslotte bekende hij ergens in Leiden 1600 gulden gestolen te heb ben, zomaar een portefeuille uit iemands jaszak. Het eigenaardige was echter, dat niemand aangifte van deze diefstal gedaan had. Toen de politie ging informeren bij het adres, waar de monteur zei de portefeuille gestolen te hebben, zei de man: Ja, inderdaad, er is bij mij 1600 gulden gestolen. Maar ik heb het niet bü de politie aangegeven, omdat er al eens eerder bij mij gestolen was, dat ik wel heb aangegeven, zonder dat de politie he't gevonden heeft. Ik dacht, dat ze het ook deze keer wel niet zouden vinden. Daarom heb ik me de moeite van het aangeven maar gespaardZulke dingen komen voor, heus geloof ons, in Leiden 1951.... STADSKOK. marktberichten LEIDEN, 6 November. Vette var kens. Aanvoer: 304 stuks. Prijzen zware 2.16—2.24; lichte 2.00—2 12. zouters 1.80—1.90, en zeugen 1.90 2.05 per kg levend gewicht. Enkele boven notering. Handel vlot. BODEGRAVEN, 6 November. Kaas Aanvoer 200 partijen. Prijzen: lsto soort 2.30—2.38, 2de soort 2.25— 2.29, extra kwaliteit tot f 2.46 per kg. Handel flauw. ROELOPARENDSVEEN. 5 Nov. Groente. Aardbeien 0.48—1.15 p. 2 ons. tomaten A 52—85, idem B 58—82, idem C 48—72, idem CC 10—22, idem afw. 5—42, kropsla 0.506.—, glassla I 6.20—11.50, idem II 3:10—8.80, andijvie 7—12, bloemkool 1642, kassnijbonen 8.20—11.50 idem stek 5,00—7.90 per 10 kg. Bloemen. Trosrayonanton 12 38 cento Goldfinder 1428 cent, Chastity 12--26 cent, Ronald 16—35 cent, Daydream 14—42 cent, Wendy 1222 cent C.ydonia 1026 cent, Harmonious 10—28 cent, Normandic 14—28 cent, Ruby 12—30 cent, Kouf- mann 26—36 cent Glorious 2252 cent. Evelyn 15—37 cent Chocod 30 —56 cent, Bruhler 60—66 cent. Asp. Plumosis 816 cent per bos, Twello Roem 816 cent, Chocod 515 cent, Perfection 818 cent, Balcombe 6— cent, Lady Electra 4—10 cent, Kaufmann 4—12 cent, Monument 12 —21 cent, Am. Aanwinst 10—12 cent, Loveline 812 cent por stuk. LISSE, 5 Nov. Bloembollen. Tul pen per Hl.: Albino 110.—, Avinteur 180.—. Bartlgon 60.—, Blue Par rot 120.—, Brilliant Stad (zaad) 100.Chnrles Needham 100.—. Clara Butt f 55.Crown Imperial 80.—, Edith Eddy 170.—, Elisa beth Evers 180 Elmis (zaad) 240.—, Gen. do Wet 150.—. Gele Prins 80.—e Golden Harvest 165.— Golden Measure 120.Kleuren pracht 60.Krelage's Triumph 135.—. Mr. v. d. Hoeff 130 Pic cadilly 125.Prinses Beatrix 220, Prinses Elisabeth 85.Queen of Night 100.Rose opland 90.—; V. d. Eerden f 150.William Pitt 75.—; White Sail 90.—. ROTTERDAM, 6 Nov. Vee. Aan voer: 4077 totaal, waarvan 875 votte koeien, 815 gebrulksvee, 125 votte kalveren, 237 graskalveren, 797 nuch tere kalveren. 117 varkens, 480 big gen, 145 paarden, 21 veulens, 393 schapen of lammeren. 72 geiten of bokken. Prijzen: vette koeien S 2.45 —2.60 2.25—2.35. 1.95—2.15: vette kalveren 2.60—2,80, 2.40—2.50 en 2.10—2.30 per kg. levend gewicht; grasktl veren 320—220180; nuch tere kolveren 585550; biggen 5552—45, slachtpaarden 1.90, 1.85 en 1.80 per kg. levend go- wicht; schapen f 12010085, lam meren 1008070; kalfkoeicn cn melkkoeien 980—880—760; vare koeien 650- 600540; vaarzen 675 -625—550. pinken f 473—425—350 per stuk; vette koeien aanvoer kor ter, htndel redelijk, prijzen iets stij ver: vette kalveren aanvoer iets minder, handel tamelijk, goed prijs houdend: graskalveren aanvoer klei ner. handel lui. niet geheel prijshou dend; biggen aanvoer korter, handel traag, niet geheel prijshoudend; slachtpaarden aanvoer iets minder, handel kalm prijzen iets hoger: scho nen aanvoer iets ruimer, handel stug, niet geheel prijsbanden^ lammeren alsvoor; kalf- en melkkoeien aanvoer klein, handel kalm, prijzen iets stijver; varrkoeien aanvoer matig, handel redelijk, ruim prijshoudend, vaarzen en pinken aanvoer korter, handel stil, prijzen onveranderd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3