Het ontslag der Z. Molukse militairen la K.A.B. van Alphen vieroe patroons feest in het Avifauna-paviljoen DINSDAG 6 NOVEMBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BEAD - PAGINA 2 Kunnen Ambonezen Europeanen worden Het militair ambtenaren gerecht te Den Haag heeft gisteren het beroep be handeld van een aantal Zuid-Molukse K. N. I. L -militairen tegen het aan hen bij aankomst in Nederland verleende ontslag uit de tijdelijke K L.- dienst. Er bestond voor deze zaak grote belangstelling. De grote zaal van de Hoge Raad was geheel gevuld met Ambonezen en andere Zuid-Moluk- kers. Uit elk der Ambonese woonoorden hadden twee Ambonezen verlof gekregen om de zitting bij te wonen. ONTSLAG ONWETTIG? In zijn toelichting op het bezwaar schrift tegen het ontslag verklaarde mr. K. -van Rijckevorsel. dat de aan hangig gemaakte procedure ten doel heeft de Zuid-Molukse oud-K.N.I..L- militairen te brengen in dezelfde rechtspositie ten opzichte van het Koninkrijk der Nederlanden, als waarin zij waren ten tijde van hun verblijf op Java na 26 Juli 1950 Bij hun aankomst in Nederland zijn zij, in strijd met de toezeggingen van hun militaire bevelhebbers, aldus de raadsman, onmiddellijk uit de tijde lijke K. L. dienst ontslagegn. Tegen dit ontslag richt zich thans het pe- roep van de oud Zuid-Molukse mili tairen. Volgens de R. T. C.-regeling der landstrijdkrachten en de dienstvoor- waarden van het K.N.I.L., die in het Nederlandse recht zijn opgenomen, •mocht het ontslag slechts geschieden, zo meende de raadsman, gelijktijdig met de afvloeiing. Dit is niet gebeurd. De sociale rechtspositie van deze be. roepsnvlitairen is beschermd tot op het tijdstip, waarop zij hun uiteinde lijke bestemmingsplaatsen hebben bereikt, zodat de regering hen niet tussentijds in de toestand van arm lastige ontheemde burgers had mo gen brengen door hen uit de dienst te ontslaan. HET STANDPUNT DER REGERING. Het standpunt van de minister van oorlog inzake deze ontslagprocedure werd toegelicht door mr. D. J. Vee- gens. Deze meende, dat de Zuid-Mo lukse milita'ren zich niet tot de mili taire ambtenaren-rechter hadden moeten wenden, maar tot de burger lijke rechter Ontslag uit de militaire dienst en opzendinc naar de gekozen plaats van bestemming zijn twee ver schillende zaken. Hii betoogde, dat het gegeven ontslag niet on«?eldio is. ook wanneer de gewenste afvloeiing niet heeft rlaats gevonden. Naar zijn inz:cht hebben de Zuid-Molukse oud K.N.IL -mil'tairen geen absoluut recht kunnen doen gelden od af vloeiing naar Ceram of Nieuw Gui nea. Mr Veegens besloot zijn pleidooi met eni^e opmerkingen over het Ambonese vraagstuk in het algeme°n. De souvereiniteitsoverdracht, zo zei de raadsman heeft een omwete- lintf teweeggebracht 'n de verhou dingen tussen Nederland en Indone sië waarbij de Ambonezen in de knel zijn geraakt Hun zelfbeschikkings recht is niet geëerbiedigd. zoalR de recoring herhaaldelijk heeft erkend. Nederland kan echter geen doeltref fende maateregelen hier te<*en ne men zonder Nederlands" belangen te schaden. Men bedenke hierbij, zo zei mr. Volgens dat de uittfoenincr van een zelfstandige R. M S. bij de R.I. overeenkomstige react-'e? heeft te weeggebracht als een besluit van Fin- sterwoldo zich aan te sluiten bij Oost. Duitsland in Nederland zou veroorza ken Men had van de Ambonese oud-mi litairen begrio van de werkelUkheid mogen verwachten, zo vervolgde de raadsman. Twee wegen stonden voor hen open: óf terugkeren naar hun va derland, hoe zwaar dit besluit hun ook mo^e vallen, óf ernstig trachten in de Nederlandse samenleving te worden ingeschakeld. Wij zien noch het een noch het ander gebeuren. De Ambonezen hebben sinds jaren een stand van beroenssoldaten gevormd, geboren en getogen in de militaire kampemen'en Zfi «evu^len zich dien verongelijkt, doordat deze lonnhaan verder voor hen gesloten is. Zij ver geter daarbij, dat tal van Nederlan ders, ambtenaren, hilv. planters, om overeenkomstig redenen een nieuw bestaan moeten zoeken. De Nederiandse regering werd dooi de beslissingen in kort geding ge dwongen hen naar Nederland te la ten overkomen Daarvoor was de toe stemming van de republikeinse rege ring noodzakelijk, die internationaal aansprakelijk is voor deze Indonesi sche staatsburgers. Die toestemming is verleend on voorwaarde dat de Ambonezen niet als militairen opera, tioneel zouden worden gebruikt, waar ter wereld ook. Hun hulsvesting, voe ding, kleding enz. kosten per hoofd, mannen, vrouwen en kinderen door een, 2000.a 2500.per jaar, hetgeen meer is dan het grootste deel van het Nederlandse volk verdient, zo zei mr. Veegens. Hij vervolgde: „De Ambonezen zelf zijn ieder begrip voor de verhoudingen kwijtgeraakt. Zij hebben zich door de heren van „Door de eeuwen trouw*' laten mee slepen in een duister avontuur met Sweerts en Westerling. De raadsman besloot met de opmerking, dat de Ambonezen, die niet terug willen be ter zouden doen het woord van de Koningin ter harte te nemen, dat „verlossing van het gevoel van on vrede en mislukking en herwinning van onafhankelijkheid en zelfrespect slechts kunnen worden verkregen door inschakeling in het economische leven, waardoor zij wederom zelf de verantwoordelijkheid kunnen dragen voor hun gezinnen". Mr. van Rijckevorsel verklaarde tenslotte nog, dat de Ambonezen niet het slachtoffer wensen te wor den van de „angstpsychose" van de Nederlandse regering, die, aldus de raadsman, uit vrees voor verwikke lingen de rechtvaardige eisen van de Ambonezen inzake hun zelfbe schikkingsrecht bij de republiek In donesia niet durft te ondersteunen. De uitspraak werd hierna bepaald op 26 November a.s. êjyaxja(afzc Inz. Hr. A. K. te Tilburg ontv. I II; TIP (Advertentie.) NIEUW-GUINEA EN DE GRONDWET. De kwestie-Irian moet worden op gelost, voordat de Nederlandse web ontwerpen betreffende deze kwestie worden goedgekeurd, zo heeft de voorzitter van de commissie tot het ontwerpen van verdragen ter ver vanging der R.T.C.-ovcreenkomsten. prof. Supomo, aan de pers medege deeld op vragen Inzake het voorne men van de Nederlandse regering om West-Irian in de grondwet op te nemen. De West-Duitse autoriteiten hebben heden een bedrag van 1.2 mill'oen dollar beschikbaar gesteld voor de invoer van poter uit Nederland. Tengevolge van de hevige kou de in het Oosten en Midden-Westen van de Verenigde Staten zijn ten minste 88 personen om het leven ge komen. van wie tenminste 64 het slachtoffer werden van gladde we gen. In Wiesconsin en Noord-Dakota werden temperaturen gemeten van 40 graden onder nul. vmïcu HAAGSE POLITIERECHTER. Geknoei met vaeantiebonnen. Een weduwe uit Lisse had na het overlijden van haar man een functie gekregen bij de verkoop van vaean tiebonnen voor landarbeiders. Zij ver diende hiermee niet genoeg voor haar gezin en daarom stak zij een deel van het ontvangen geld in haar zak, terwijl zij opgaf minder bonnen te hebben verkocht. Zij hoopte, dat van lieverlede de provisie zou stijgen en zij het tekort kon dekken. Toen de verkoop van de bonnen overgedragen werd aan de Boerenleenbank kwam echter uit dat er ruim 1000.— te kort was. „Het was zo'n vreselijk ge reken", vertelde zij voor de Haagse Politierechter. Het is heus niet", voegde zij er aan toe, „ik heb alles terugbetaald". De politierechter hield haar echter aan de eerste verklaring waarin zij volledig had bekend. De officier van Justitie vond de aard van het feit zeer ernstig, maar wilde afwegen dat de verdachte ove rigens zeer fatsoenlijk was en hij re- ciuireerde daarom een voorwaarde lijke gevangenisstraf van zes maan den. Huilende hoorde verdachte de ze eis aan, waarop de politierechter haar conform de eis veroordeelde. Belediging per briefkaart. Met kordate passen stapte een dame uit Leiden de rechtszaal binnen. Zij moest hier voor de Haagse politie rechter verschijnen omdat ze per briefkaart beledigingen had verzon den. „Ieder postambtenaar kon dus le zen welke beledigingen U de betref fende persoon toeslingerde", zei de politierechter. „Ja natuurlijk", zei verdachte snibbig. „Mag dat zo niet en mogen ze mij dan wel beledigen?" „Nee, dat mag allebei niet", zei de politierechter en gaf het woord aan de officier. Deze eiste 30.boe te subs. 20 dagen. „Ik ga er hele maal niet mee accoord", zei verdach te Niettemin werd zij conform de els veroordeeld. Dievegge. Bij verstek werd een dame uit Teiden. die reeds eerder veroordeeld was, door de Haagse po li' conform de eis wegens diefstal van een kinderjasje en an dere kleren veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Vleesdiefstal. ..Zo komen snoe pers te pas", zei de Haagse politie rechter tegen een transportarbeider en een slager uit Leiden, die resp. wonen' d-'^fsta1 en verduistering van vlees bij Vianda terecht, stonden. De slager had het vlees in zijn wind jack verborgen. Beld°n waren op de zelfde dag gepnant. De arbeider was r»ed,q zevenmaal veroordeeld voor allerhande feiten. In zijn reou'sitoir zeide de officier van juititie dat de transportarbeider, gezien het strafblad en het feit dat het bier een bedriifsdief-tol betrof, twee maanden gevangenisstraf ver diende. 'Tegen de slager werd een week geëist. Het vonnis van de politierechter luidde ten aanzien van de arbeider zes wegen gevangenisstraf. De slager werd veroordeeld tot twee weken ge vangenisstraf. Remboursgelden verduisterd. Voor de Haagse Politierechter moe^t een chauffeurbesteller uit Leiden zich verantwoorden, omdat hü in dienst van v. Gend en Loos f 278.50 rem- bonrrgel-'en had verduisterd. O.m. had hij het geld voor een taxi ge bruikt. Verdachte erkende het tenlastege- legde, doch betoogd" dat hij hele maal niet had gedacht een frauduleu ze handeling te plegen. Hii had het als een lening beschouwd. Het droe ve van dit geval is, dat verdachte het foutieve van zi,in handelingen niet inziet, zei de officier van justitie en hij vorderde een maand gevangenis straf. Hierop zei verdachte wel in te zien dat hii schuldig was en hij be tuigde zijn spijt. Naar aanleiding hiervan deelde de officier mede, dat hij wel genoegen wilde nemen met een andere straf dan hij geëist had. De politierechter veroordeelde verd. tot 25.subs. 10 dagen en een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk. In tegenstelling tot andere jaren vierde de pl. afd. van de K.A.B. haar jaarlijks patroonsfeest op één avond. Een feit dat vele voordelen biedt. Deze nieuwe gang van zaken is te danken aan de welwillende medewer king van de heer G. v. d. Brink om zijn grote Avifauna-paviljoen voor dit doel beschikbaar te stellen, inclu sief het orkest Boyd Bachman, dat in een geheel nieuw repertoire optrad in het amusementsgedeelte. Behalve de sprekers van de avond en de leden van de K.A.B. met hun echt-of huisgenoten getuigden van hun belangstelling de deken, Dom Andreas Winninghoff O.S.B., de pa rochiekapelaans alsmede besturen van de N.R.K.M., de L.T.B. en de K.A.V. In zijn inleiding gewaagde de pl. voorz., de heer A. F. Ruijssenaars, er van, dat de K.A.B. zich behalve kwantitatief ook kwalitatief in stij gende lijn beweegt. Naast hetgeen deze organisatie in de loop der jaren heeft weten te bereiken is het wel licht belangrijker, wat zü heeft we ten te voorkomen. In dit verband zegde de voorzitter volgzaamheid toe aan het Verbondsbestuur, wiens se cretaris, de heer J. A. Middelhuis in het midden van de Alphense K.A.B.- ers vertoefde. Spr. memoreerde in vogelvlucht hetgeen onder stuwing van het hoofdbestuur aan sociale ver beteringen voor de arbeiders tot stand is gebracht. Komende tot de werkloosheidwet, welke in Juli 1952 van kracht zal worden, betuigde spr. zijn erkentelijkheid ook jegens de re geringsinstanties. Hierna sprak rector C. M. Klaver uit Amsterdam, oud-g.a. der afdeling, over de godsdienstig zedelijke taak van de K.A.B. Herstel van de instel lingen alleen is niet voldoende. Noodzakelijk is ook herstel op gees telijk terrein. Hiertoe is nodig: „Te rugkeer tot de beleving van het chris tendom, zoals het eeuwen geleden door St. Willibrord, de patroonheili ge van de K.A.B., op Hollandse bodem werd gepredikt. Met een aantal pun ten toonde spr. aan, dat men een vijftal eeuwen geleden begonnen is het essenciële van de openbaring, Gods leergezag, los te laten. In deze ontkerstende sfeer werd dé kiem ge legd voor diverse „ismen" welke niet hebben nagelaten hun verderfelijke invloed op verschillende terrein te doen gelden. De vrijheid voor ieder een, de tijd van het individualisme en het liberalisme hadden tot gevolg, dat de massa verhongerde. Toen kwa men de collectivistische symptomen: communisme en socialisme. In de heersende nood vonden zij een greti ge voedingsbodem. Maar men zag helaas te laat in da* ze de vrijheid ondergraafden. Uiterlijke machtsver houdingen ontwikkelden zich welke zich niet door God gebonden wisten. De P.B.O. is een uiting van de her- j vorming der instellingen. Maar er is I allereerst nodig een Gods-besef op I welk terrein we ons ook bevinden, j Dit is de taak van de standsorganisa- ties. De Verbondssecretaris, de heer J. A Middelhuis, zeide, dat als men zich bevreesd toont voor de toch zo sterke K.A.B., die men wel eens beticht van machtsmisbruik, het ook wel eens goed zal zijn zich te realiseren wat er van ons landje zou zijn geworden als er eens niet zo'n sterke, doelbe wuste K.A.B. zou zijn om de spits in vele opzichten af te bijten. Met betrekking tot de sociale las ten, die men van zekere zijde wel eens te groot noemt, zeide spr., dat de K.A.B bereid is van' de sociale voorzieningen afstand te doen, mits men de arbeiders een dusdanig loon gerandeert, dat ze zelf voor de risi co's van het leven zorg kunnen dra gen. Ons volk heeft behoefte aan so lidariteit, die er ook gelegen is in de sociale voorzieningen! En wij zijn er nog niet. Wij zullen niet tevreden zijn, voordat ook de ouderdomsver- zekering in werking i- getreden; voor ook de sociale zekerheid een feit is; voor we ook aandeel hebben in de bezit-vorming en de plaatsgrijpende investeringen. Nadat de heer Ruijssenaars de sprekers dank had gebracht, ving het gezellige deel van de avond aan, waarin Boyd Bachman, die tevoren reeds enkele stukken ten gehore had gebracht, o.a. „Ave Maria" van Gui- nod, een wel te waarderen rol heeft gespeeld. Tot laat in de avond bleef men bijeen en men genoot volop van de show, de muziek en de dans. Aan Avifauna was voor deze avond een speciaal cachet gegeven door de aanwezigheid van de onderscheidene vaandels van stands- en vakorganisa ties en de speciale bloemversiering die de heer Van den Brink, die met zijn echtgenote de gehele avond bij woonde, had laten aanbrengen. ALPHENSE BRIDGE CLUB. De stand der beker-competitie na 8 wedstrijd-avonden is: Hoofdklasse: 1. HartingDe" Vries 2/11 40.48, totaal 444.44, vorige stand 1; 2. Kuyff—Van Zanten 68.25, 429.38, 2; 3. KorenOskam 55.56, 415.08, 3; 4. Mevr. Falkenav. d. Linde 61.11, 403.17, 6; 5. CarsjensVan Oort 44.44, 392.85, 4. Klasse I A: 1. v. HeyningenDe Vos 59.52, 441.35, 1; 2. Bahlmann— Jansen 51.59, 425.24, 2; 3. Meirik v. Winkel Sr 48.41, 396.10, 4; 4. Krom houtSmit 40.48, 389.68, 3; 5. Broek man— Ottens 54.76, 387,54, 6. Klasse I B: 1. v. d. AkkerVisser 58.—, 365.1; 2. RozestratenVan Winkel Jr. 59.—, 353,—, 3; 3. Noor denbosZij er veld 35.340,2; 4. De Jong-Leeuwenhoek 47.326.5, 4, 5. v. d. LeedenMevr. Smit 43. 315.43, 5. Klasse II: 1. v. d. HelmDen Her tog 57.5, 465.04, 1; 2. v. d. BosKnaa- fen 44.431.39, 2; 3. Driehuisv. ngelen 53.419.18, 4; 4. Seppen Zijerveld 42.—, 419.09, 3; 5. Van Brummen—Kromhout 59.5, 411.72, 5. BOSKOOP EEN KOUD BAD Zaterdagmiddag reed het onge veer 12 jarig dochtertje van de fa milie van 't Woud op haar rijwiel langs de Ridderbuurt gezellig keu velend met haar vrindinnetje, even eens per rijwiel. Op een gegeven ogenblik ging het echter mis. Door een verkeerde manoeuvre van één hunner geraakten beiden in de Gouwe. Dit werd gelukkig opge merkt door de heer v. d. S die hen door handreiking weer op het droge wist te brengen, zodat zij met de schrik en een nat pak vrij kwamen Gekraakt. Maandagmorgen- had de heer van der B. zijn hand wagen even geparkeerd op de Zijde ter hoogte van de fa van der Geur, niet vermoedend, dat hij zijn wa gentje even later zou terugz:en als een vormloos hoopje oud vuil. Dir .vas inderdaad hei geval, do&lJM de expeditrui Z. uit Moercapello mei zijn uerhtauto met aanhang wagen h-. karretje even kraakte. De financiële gevolgen van deze aanraking waren oorzaak van een diepgaand gesprek tussen de be langhebbenaen. HAZERSWOUDE WIPMOLEN WORDT GERESTAUREERD De wipkorenmolen te Hazerswou- de een bijzonder fraai en zeld zaam type en de enige wipkorenmo len in ons land die nog in enigszins behoorlijke staat verke.ert worden gerestaureerd, wanneer de Prov. Staten van Zuid-Holland een door G.S. ontworpen subsidierings plan goedkeuren. Geboren: Jan zn van J. van Vliet en S. J. Alphenaar; Willibrordus Hubertus Johanes zn van P. H. van Egmond en A. J. van der Maden. Ondertrouwd: Gerardus Hubertus Groen 37 jaar en Cornelia Hubertha 29 jaren; Hernvanus Johannes Rie- kert 27 jaar en Johanne Elisabeth de Groot 22 jaar; Petrus Anthonius Jo zef van Vliet 26 jaar en Gertruda Theresia Koster 24 jaar; Willem Ra demaker 27 jaar en Hendrika van Zanten 27 jaar. Overleden: K. Gijzenij 67 jr echt- gen. van H. van der Keur. HOOGMADE SUBSIDIE VERHOGING VOOR HERSTEL MOLEN BOSCHPOLDER De kosten van de buitengewone herstellingswerkzaamheden aan de molen van de Boschpolder bedroegen 4919,we k bedrag de oorspron kelijke begroting ver te boven ging. Tegenover deze uitgave staat een rijksbijdrage van f 1000,— en een provinciale subsidie van f 300, Aangezien de aanvankelijke begro ting ver overschreden is, heeft het polderbestuur zich tot Ged. St. ge wend met het verzoek het subsidie te verhogen. In de voordracht van Ged. St. aan Prov. St. wordt o.m. opgemerkt: Het verdient o.i. waar dering, dat de polder alles in het werk heeft gesteld om de molen in stand te houden. Wij geven daarom, in overeenstemming met het advies van de Prov. Molencommissie, in overweging het in 1949 toegekende prov. subsidie, dat nog niet is uitge keerd, nader te bepalen op 510,—. DE KWAKEL St. Louis 1KDO 1 1—3. Een zeer productief spelende voorhoede heeft tegen de vrij goed spelende achterhoede van St. Louis 3 doel punten weten te maken. Na enige terreinverkenning ging KDO al gauw in het offensief met mooie aanvallen over de vleugels. Na een half uur spelen had «ij ook succes. Een mooie voorzet van rechtsbuiten Verlaan nam de middenvoor op z'n schoen en KDO had de leiding (1 0). St. Louis kwam nu fel opzetten en de achterhoede van KDO liet de- zee middag nogal eens een steekje vallen, maar doelpunten bleven uit. Na de thee een nog beter spelende voorhoede n.et mooi samenspel. Er werd menig schot gelost op het Amsterdamse doel. Het juiste schot bleef echter nog achterwegen. Wel kwam er aan de andere zijde door een fout in de achterhoede van KDO een doelpunt 1—1. KDO liet het er echter niet bij zitten en uit 'n voorzet van rechts maakte Vlas man weder een doelpunt 12. Nu was het met St. Louis gedaan en kwam zij er niet meer aan te pas. De linkervleugel gesteund door de half linie, was goed op dreef en Eek bracht de stand nog op 13. Verdere uitslagen KDO-adspiran- tenSt. Martinus adsp. 01. KDO jun.Victory jun. 45. Tertiair wegenplan In de zitting van Ged. Staten werd het tertiaire wegenplan behan deld. Naar aanleiding hiervan kun nen wij een overzicht geven van de stand van zaken in dit rayon be treffende de in voorbereiding zijnde plannen. RuigenhoekLisse: Het is het vo rige verslag vermelde en toen reeds in voorbereiding zijnde plan tot ver betering van het wegvak, in onder houd bij de gemeente Noordwijker- hout, werd nog niet ter goedkeuring ingezonden, omdat omtrent de aan koop van enkele benodigde percelen grond moeilijkheden zijn gerezen. De in deze weg gelegen brug over de Haarlemmertrekvaart behoeft vernieuwing; hieromtrent zijn met de betrokken gemeenten Haarlem, Leiden en Lisse voorlopige bespre kingen gevoerd. Katwijk—Valkenburg—Rijksweg Den Haag—Haarlem: De in deze weg gelegen brug over de Wassenaarse Wetering werd in de oorlogsjaren op last van de bezetters afgebroken. De tijdelijke hulpbrug dient noodzake lijk te worden vervangen Bij de gemeente Valkenburg wordt hiervoor een plan gereed gemaakt, waarvan de inzending spoedig kan worden tegemoet gezien. LeidenAlphen a. d. Rijn (Aarka naai) langs Noordzijde Rijn: Een in het vorige verslag aangekondigde partiële verbetering van een ge deelte tussen Gnephoek en Mole- naarsbrug zal voorlopig niet worden uitgevoerd; de meest noodzakelijke herstellingen van het wegdek zijn in het onderhoud opgenomen. Nieuwkoop—Kruis te Noorden, met zijtak naar provinciale weg no. 10: Voor een partiële verbetering van het meest noordoostelijke deel van deze weg, dat in onderhoud is bij de gemeente Nieuwkoop, werd WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). MINDER WIND. Veel bewolking met plaatse lijk enige lichte regen. In het Noorden aanvankelijk nog vrij krachtige overigens zwakke tot matige wind tusen Zuid-Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. 7 Nov.: zon op 7.44 en onder 17.03; maan op 14.52 en onder uur. een plan goedgekeurd. Verwacht kan worden, dat dit werk, wanneer zich ten aanzien van de financiering er van geen onoverkomelijke moeilijk heden voordoen, uiterlijk in het vroe ge voorjaar van 1952 tot uitvoering komt. Zuideindese weg van Zuidhoek tot provinciale weg no. 10: Voor de ver betering van deze laatste nog niet aan de in het tertiaire wegenplan gestelde doel van de provincie is een eenvoudig plan in voorbereiding bij de polder Nieuwkoop. De inzending van dit plan ter goedkeuring wordt spoedig verwacht. ZoeterwoudeHoge Rijndijk: Voor een zeer noodzakelijke partiële ver betering in de Weipoort werd het be treffende plan goedgekeurd. De uit voering werd echter nog niet ter hand genomen. Naar verwacht mag worden zal met deze verbetering spoedig worden begonnen. Westvlietweg LeidschendamZoeter- termeer: Voor de verbètering van het gedeelte van deze v/eg dat bij de gemeente Zoetermeer in onderhoud is, werd een verbeteringsplan ter goedkeuring ingezonden Ten gevol ge van financiële moeilijkheden zal de uitvoering dit jaar met meer ter hand worden genompp Gehoopt mag worden, dat deze verbetering in 1952 kan worden uitgevoerd. NIEUWE-WETERING Kippendiefstal. Bij B. Bontje heeft een brutale diefstal plaats ge vonden. 54 kippen werden ter plaatse de nek omgedraaid en geplukt, met de boutjes is men er van door ge gaan. Van de dader ontbreekt ieder spoor. ROELOFARENDSVEEN Dieven gepakt. De rijkspolitie wist de hand te .eggen op een paar ingezetenen, die zich hebben schul dig gemaakt aan diefstal van melk, fruit en vis. Tevens werd tegen een inwoner proces verbaal opgemaakt wegens verduistering van een partij hout ter waarde van f 25, ZOETERWOUDE Morskwartier8. J. Z. 0—1. Als de scheidsrechter beginnen fluit, verschijnt SJZ met 10 man. De toss wordt verloien, dus trapt SJZ met de wind in de rug af. Direct is SJZ in de aanval, doch door de voorhoe de slecht afgewerkt, daar de binnen- spelers te v.-el achterblijven. We den ken J. Roeleven te zien doelpunten doch vrij voor de keeper valt hij in een plas. Zo golft het spel geruime tijd heen en weer, met SJZ iets in de meerderheid, hetgeen ook in een doelpunt wordt uitgedrukt, mooi voorgezet door Wassink schiet Theo Opdam hard in (1—0). Morskwartier probeert de bakens te verzetten, doch door stug verdedigen met B. van Vel- zen aan he* hoofd weten de SJZ- mensen alle gevaar te keren. Als na Gemeenteraad Voorschoten Bouw van 42 woningen gaat beginnen Gisteravond kwam de raad van Voorschoten in een spoedeisende openbare vergadering bijeen ter be spreking van het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een vaste geldlening ten behoeve van de wo ningbouw. De raad was niet Voltallig Afwezig waren wethouder van Dade- wcerd en de raadsleden Dekker, Kort hals en Schrama. Direct na de opening stelde de voorz. bovengenoemd voorstel aan de orde. De lening is groot 412.500. h 4% rente Het voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Aan de agenda werd toegevoegd een voor stel van B. en W. om over te gaan tot de bouw van 42 woningen volgens de reeds bestaande plannen. Ook dit voorstel kreeg de goedkeuring van al de raadsleden. In de rondvraag be sprak de heer Viveen de ministe riële mededelingen betreffende de kolennood en informeerde hoe B. en W. in deze hieraan zullen medewer ken. De heer Viveen hield hierop een pleidooi voor het onderwijs en had bezwaar tegen verlenging van de Kerstvacanties. Door deze verlenging komt het leerplan, dat door de vacan- ties al genoeg wordt gehandicapt, nog meer in het gedrang. De voorz. ant woordde, dat de werktijden voor het gemeentepersoneel zo geregeld zul len worden, dat het gemeentehuis Zaterdags gesloten zal zijn. De twee de ministeriële mededeling betreffen de de verlenging van de Kerstvacan- tie was pas door B. en W ontvangen en moest nog worden besproken, maar de gedane opmerkingen zullen in overweging worden genomen. De heer J. Schouten, wachtmees ter bij de Rijkspolitie ter plaatse gaat met ingang van 15 November a.s over naar de Verkeersgroep van de Rijkspolitie te 's-Gravenhage. rust iemand gedacht had, dat SJZ met de rug tegen de muur zou vech ten, is hij bedrogen uitgekomen! SJZ gaf de toon aan; de cornerverhouding 43 in het voordeel van SJZ is daar getuige van. O.i. dacht Morskwartier er te makkelijk over. Zo verstreek de tijd. 't Laatste kwartier kwam Mors kwartier goed opzetten, maar verder dan een schot tegen de lat kwamen de Leidenaars niet. ZOETERWOUDE— LEIDERDORP AFSCHEID PASTOOR F. A. M. Hermans Donderdagavond om half acht zal er voor de parochianen gelegen heid zijn in het parochiehuis af scheid te nemen van hun pastoor bij zijn vertrek naar Noordwijk. ONTVANGST VAN PASTOOR W. N. VAN LEEUWEN Vrijdagavond om zeven uur zal de nieuwe pastoor worden inge haald. waarna een plechtig lof, met een kort welkomstwoord van kape- worden verzocht 10 min. voor 7 u. laan Wesseling. De parochianen worden verzocht tien minuten voor zeven uur in de kerk aanwezig te zijn. De plechtige Installatie zal plaats hebben Zondagmorgen te 10 uur door de deken Bont waarna de Hoogmis door pastoor var. Leeu wen zal worden opgedragen. Na de Hoogmis is er gelegenheid in het parochiehuis met de nieuwe pastoor kennis te maken. OEGSTGEEST FEESTREVUE „VAN ROTTERDAM NAAR OEGSTGEEST" Er was gisteravond volop stem ming in het parochiehuis, toen daar de première ging van "de revue „Van Rotterdam naar Oegstgeest", welke revue bedoeld was als buitenkerke lijke viering van dc in Augustus ker kelijk gevierde feesten van pastoor Looyaard en zijn parochiekerk. En deze première is wel zeer vlot van stapel gelopen. Het geheel was een bonte aaneenschakeling van sket ches, liedjes en praatjes, alle betrek king hebbende op de parochie en derzelver leidende persoonlijkheden, over wie het een en ander werd ver teld En pastoor Looyaard zelf werd zeker niet gespaard! Het geheel werd op aangename wijze aangevuld door enkele uitstekend uitgevoerde bal letten, waaronder een Boerendans, een Vreugdedans en een sprookjes achtig Menuet. Voornamelijk trof ons aangenaam de vaart, waarmee deze revue van stapel liep, zonder hinderlijke hiaten en oponthoud. En verder bleek aan alle onderdelen de grootst mogelijke zorg besteed; het was natuurlijk niet te vermijden, dat 'het ene nummer nog iets beter in sloeg dan het andere, maar we kon den wel constateren, dat het geheel „er in ging als koek". Wanneer wij echter enige onderdelen als bijzon der geslaagd er uit mogen lichten, dan waren dat wel op de eerste plaats de balletten, in het bijzonder de solodans, vervolgens de diverse liedjes, o.a. de Ping-song, enfin alles is eigenlijk de moeite van het ver melden waard. Décors, costumering, grime, verlichting, het was alles even verzorgd. Aan het slot waren er dankwoorden, bloemen en geschen ken voor de medewerkenden en ging een voldaan publiek in opge wekte stemming huiswaarts. Eu het is een goede gedachte ge weest, deze revue ook nog op Dins dagavond en Woensdagavond ten tonele te brengen, want werkelijk, alle parochianen van Kerkwerve moeten „Van Rotterdam naar Oegst geest" gaan zien. Zij, zullen er zeer zeker geen spijt van hebben!

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2