3)e CöidóeSoti/Yci/nt Heden opening UNO-Assembleé Minister Drees naar Truman Vol verwachting klopt ons hart CREDIETCONTROLE Parijs verkeert in spanning Grootse plannen kondigen zich aan £en wiatijk drietal uit 3ioxea Op uitnodiging van Washington Stam uextiielde een atucHtfieuaell Ondergang van de »Maipu« Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 6 NOVEMBER 1951 43ste JAARGANG No. 12427 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w„ f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 credietwezen", dat vandaag in de Tweede Kamer in behandeling zal komen, is gedurende lange tijd het onderwerp van besprekingen ge weest tussen de commissie van rap porteurs uit die Kamer en de minis ter van Financiën. Uit die bespre kingen zijn zelfs meerdere nota's van wijzigingen te voorschijn gekomen, daar het minister Lieftinck wel ge bleken was, dat hij, om dit toezicht op het credietwezen er door te krij gen, op teveel tegenstand in de Ka mer zou stuiten, indien hij niet wat water in de wijn deed. Politiek gezien speelt ook dit wets ontwerp weer op het terrein van de overheidsbemoeiing, waartegen de weerstand steeds openlijker naar vo ren treedt. En met name wenst men dat toezicht niet voor onbepaalde tijd, bevreesd als men is, dat men het dan nimmer meer zal kwijt ra ken. Dat is dan ook de voornaamste politieke kwestie geworden in de be sprekingen, welke met de minister van Financiën hebben plaats gehad. ^U gaat het bij dit wetsontwerp om twee dingen. Om het be- drijfs-economisch toezicht en om het sociaal economisch toezicht. Het eerste betreft de solvabiliteit en de liquiditeit van het bankwezen, waar tegen eigenlijk geen bezwaren be staan en dat ook in politiek opzicht geen teken van tegenspraak is. De moeilijkheden bevinden zich op het terrein van het sociaal econo misch toezicht, waarvan de bedoeling is om het beleid van de overheid en het beleid van het bankwezen ten opzichte van de algemeen-econo mische en monetaire po'itiek samen te laten gaan. En hier kwam de vraag naar voren of dit toezicht nu blijvend moest zijn zoals de minis ter wilde. Tegen het blijvend karakter voor wat het bedrijfseconomisch toezicht betreft had men dus weinig bezwaar, maar des te meer tegen een perma nent toezicht in sociaal economisch opzicht. Daarom heeft men in het monde ling overleg met de commissie van rapporteurs getracht deze beide za ken zodanig te splitsen, dat voor het eerste het blijvend toezicht zou kun nen worden gehandhaafd maar voor het tweede niet. Men ging daarbij uit van het standpunt, dat er geen wezenlijk verband was tussen dezé beide vormen van toezicht. Een tech nisch verband is er echter wel, in de registratie bijvoorbeeld, welke voor beide soorten van toezicht noodzake lijk is en om deze reden achtte mi nister Lieftinck het niet juist deze beide vormen van toezicht te split sen. LIET was intussen wel duidelijk geworden, dat ook de KVP niet veel goesting had in een permanente regeling en daarmee zou het voor minister Lieftinck een hele toer ge worden zijn zijn wetsontwerp in veilige haven te loodsen. Immers van de zijde van CH, AR en WD zullen zelfs met een tijdelijke regeling nog niet alle bezwaren zijn overwonnen. Daar heeft men al lang genoeg van overheidstoezicht op alles en nog wat en wenst men niet nóg verder te gaan. Minister Lieftinck heeft daarom maar wat water in de wijn gedaan. Nu ziet minister Lieftinck altijd wel kans om water in de wijn te doen. Vooreerst zet hij zijn ont werpen altijd uiterst scherp op, scherper waarschijnlijk dan hij eigen lijk zelf van plan was. Dat is zijn tactiek, een tactiek, die men hem niet kwalijk kan nemen, omdat deze het voordeligst is in het 'beleid, dat hij als verantwoordelijk minister meent te moeten voeren. Maar bo vendien ziet hij dan nog kans, als hij iets toegeeft, het zo te doen, dat het meer schijn dan werkelijkheid is óf hij neemt bij een concessie die hij doet, met de andere hand toch altijd weer iets terug. Zo iets is er nu ook weer gebeurd met dit wefe- ontwerp. Mnvster Lieftinck hééft toegegeven. Hij heeft op aandrang van de commissie van rapporteurs en prof. Romme schijnt hierin de sterkste hand te hebben gehad zijn ontwerp tenslotte toch een tij delijk karakter gegeven. Een be langrijke concessie, zou men zo zeg gen. Maar hij heeft dit tijdelijk ka rakter er aan gegeven met de over weging, dat hij inzake de controle op het credietwezen nog te weinig er varing heeft. Dat wijst er op, dat dit wetsontwerp eenmaal wet geworden wel tijde'ijk zal zijn, maar met de bedoeling om met de ervaringen in diè tijd opgedaan deze tijdelijke wet dan door een definitieve wet te ver vangen. Nu kan men natuurlijk wel zeggen, dat de Kamer er op dat ogenblik zelf weer bij is en dat is ook zo, zolang wij democratisch worden geregeerd, maar de jaren na de oorlog hebben voorbeelden te over te zien gegeven, dat men met dit soort tijdelijke wetten zeer voor zichtig moet zijn. De geldigheid van deze wet zal, als zij is aangenomen, duren tot 1 Jan. 1956. Nu had minister Lieftinck in een vroeger stadium der besprekin gen de bevoegdheid van de Neder landse Bank om belangrijke credieten ook op hun noodzake'ijkheid te toet sen reeds beperkt tot 1 Januari 1955. nit is nu echter óók 1 Januari 1956 eworden. Ook hier heeft minister ieftinck dus weer iets teruggeno men als compensatie op zijn conces- f EDURENDE DE EERSTVOLGEN DE WEKEN zal Parijs in de belang stelling van de wereld staan. Vandaag begint nl de zesde zitting van de UNO-assemblée en de verwachtingen zijn hoog gespannen. Verwacht worden: een Russisch voorstel voor een bijeenkomst van de Grote Vier, een „vredesplan" van Truman en een voorstel tot het houden van een zes-mogendhedenconferentie over de Duitse vraagstukken. Voorts zijn er nog tal van andere plannen ter bespreking van de hangende kwesties, zodat de Assemblée niet over gebrek aan stof te klagen heeft. In elk ge val hoopt men op b-elargrijke beslissingen. De ervaring heeft echter ge leerd niet al te optimistisch te zijn. Waf 7^1 Q ^lin howprPn9 worden. De plechtigheid die hoofd wal Zal Olalin UcWcl ciir zakelijk van formele aard was, droeg tooh een symbolisch karakter, aan- In Moskou wordt vandaag de ver jaardag van de Russische revolutie volgens de traditie gevierd met een rede van een de hoogste Sovjet-lei ders. Deze nu zal waarschijnlijk een door Stalin opgestelde verklaring af leggen, waarin de belangrijkste Rus sische tegenvoorstellen aan het Wes ten in het bijzonder een aanbod tot beperking van de bewapening zullen zijr. vastgelegd. Wisjinski zal deze voorstellen in de Algemene Vergadering ter tafel brengen, inclusief een plan voor ver kiezingen in geheel Duitsland onder toezicht der vier bezettingsmogend- heden. SNELLER WAPENLEVERING Naast de grote beslissingen, die komende dagen in Parijs zullen val len, worden thans in Washington ook ingrijpende besluiten voor de Weste lijke defensie voorbereid. Hoogge plaatste leiders van de Amerikaanse defensie-mobilisatie woonden giste ren de besprekingen bij, welke ge neraal Eisenhower met president Truman voerde. De onderhandelingen hebben ten doel het tempo van de wapenleveranties te versnellen, maar wat er precies besloten wordt, is een diep geheim. SLUITING VORIGE ASSEMBLEE Alvorens de zesde Algemene Ver gadering vandaag reopend kon wor den, moest de vijfde gistermiddag met een korte plechtigheid gesloten Atoomvuurwerk in Nevada Om één minuut over halfzes explo deerde gisteren op de proefterreinen in Nevada wederom een atoombom, de vijfde, en misschien wel zwaarste in de serie proeven, die daar gehou den worden. De bom is waarschijnlijk door een B-29 Superfort van 10.000 meter hoogte uitgeworpen. Een halve minuut na de explosie kon men in Las Vegas (120 km. van de explosieplaats verwijderd) een koraalrode tot purperkleurige wolk zien opstijgen. Nog ruim zes minuten later voelde men de grond trillen, hetgeen gepaard ging met een plot selinge windstoot. gezien de leden van deze vergade ring ditmaal het gehele jaar doorlo pend paraat nvoesten zijn, ten einde voorbereid te zijn op alle mogelijke gebeurtenissen in verband met de strijd in Korea. DE WESTDUITSE DELEGATIE Twee Westduitse vertegenwoordi gers. die de zitting van de algemene Vergadering zullen bijwonen, zullen beschouwd worden als „belangrijke bezoekers" en niet als officiële waar nemers, zo is door de protocol-sectie van de organisatieder V.N. medege deeld. De Duitsers zullen dezelfde behandeling genieten als in het ver leden t.a.v. vertegenwoordigers van andere r.iet-leden zoals Spanje heeft gegolden. Zij zullen inzage mogen hebben van documenten en andere gegevens. De V.S hebben Maandag aange kondigd, dat zy de kwestie van ver kiezingen voor een verenigd Duits land op de agenda van de Algemene Vergadering zullen plaatsen. Zij ste len voor, dat deze verkiezingen door een internationale commissie, onder toezicht van de V.N. zullen worden georganiseerd. Het voorstel, dat de instemming heeft van Engeland en Frankrijk wil het volgende punt op de agenda plaatsen: „Vorming van een onpartijdige in ternationale commissie onder toe zicht van de V.N. voor het instellen van een gelijktijdig onderzoek in West-Duitsland, Berlijn en Oost- Duitsland teneinde na te gaan of on der de bestaande omstandigheden in de betrokken gebieden het houden van werkelijk vrije verkiezingen mogelijk is." HEEFT AURIOL OOK EEN PLAN? Volgens de diplomatieke corres pondent van de „Daily Telegraph" zou president Auriol van Frankrijk bij de opening van de zesde Algemene Vergadering van de Verenigde Naties een bijeenkomst te Parijs van Chur chill, Truman, Stalin en een Franse vertegenwoordiger willen voorstellen. Zonder een bepaalde agende zou den zij kunnen trachten overeen komst te bereiken over die kwesties, die de wereld verlammen, aldus de correspondent. Hij meldt voorts, dat Auriol mogelijk zelf Frankrenk op de voorgestelde bijeenkomst zou ver tegenwoordigen en hij meent, dat de rede van Auriol door de Franse rege ring is goedgekeurd. Na alle vechtende soldaten, schietende tanks, bombarderende vliegtuigen en afbrekende wapenstilstands-besprekingen, is deze foto uit Poesan met drie zorgeloos lachende, grapjesmakende kinderen een verkwikking. Strijd laait op in Korea Het Amerikaanse achtste leger korps in Korea meldt, dat aan het Westelijke front zwaar wordt ge vochten. De verbonden troepen hebben Maandag een tegenaanval gedaan na te zijn teruggedreven door een van de zwaarste spervuren der artillerie in deze oorlog. Als 'n „menselijke golf" kwamen de com munisten daarop over de prikkel draadversperringen heen. Een ge vecht van man tegenover man ont stond. Thans pogen de verbonden troepen de heuvels te heroveren, die zij twee dagen geleden moesten prijsgeven. Ook bij Koensong aan het centrale front wordt gevochten. Abadan werkt weer Op het Witte Huis te Washington sou volgens een bericht van het Nieuws] he^ 'SSS* gêmiakt"da°""nds v. d. Dag verluiden, dat het voornemen bestaat minister-president Drees tot j gisternacht een deel van' de raffina- een bespreking met president Truman naar Washington uit te nodigen, j derijen in Abadan opnieuw in bc- De wens tot een persoonlijk contact met de Nederlandse premier is mede dri^ is' -Deolieraad verwacht dat ingegeven door de speciale positie, die ons land inneemt bij de onderhande lingen, die een nauwe samenwerking der landen van het West-Europese continent beogen. Het schijnt, dat de loyale houding der Nederlandse regering ten opzich te van een hechte Europese samen werking te Washington evenzeer de aandacht begint te trekken als de de gelijkheid der Nederlandse argumen ten ten aar.nen van bezwaren die onzerzijds geopperd zijn tegen som mige aspecten der beoogde uitvoe ring. Dit gelat zowel voor het plan- Schuman als voor het federale Euro pese leger. Het inzicht, dat Nederland op het continent een belangrijke sleutelpo sitie inneemt wint op het Witte Huis meer en meei veld. Enerzijds speelt Nederland een belangrijke rol in het kader der Be nelux, anderzijds is men van mening, dat de houd.ng van Nederland van grote invloed kan zijn op die der Scandinaviscne landen, welker poli tieke ontwikkeling de laatste honderd jaar zo veel gelijkenis met die van ons land heeit vertoond De besprekingen, die dezer dagen te Parijs over bovenvermelde proble men gevoerd worden, zullen dan ook zeker van invloed zijn op de voorge nomen ontmoeting tussen president Truman en minister-president Drees Hevige brand te Djakarta Radio-Djakarta meldt, dat meer dan 150 huizen door een hevige brand in de buitenwijken van Dja karta zijn verwoest; ruim achthon derd mensen, grotendeels Chinezen, zijn dakloos. Persoonlijke ongeval len deden zich niet voor. De schade wordt op een millioen gulden ge raamd. De doubledecks Londense tram no. 33 vernielde een vluchtheuvel, kwam in botsing met een stilstaande taxi en hield het verkeer op toen hij aan het eind van Westminster Bridge uit de rails liep. Het mooie herfstweer heeft hem zeker beinvloed de sleur van iedere dag te onderbreken en eens „uit de band te springen, de rechte weg te verlaten, een zijsprong te maken of uit het spoor te lopen". Na het ongeluk stond de tram in de richting van Parliament Square. Hij had rechtsaf gemoeten langs het Embankment in de richting Blackfriars. deze bedrijfseenheid 3 millioen ton stookolie en teer per jaar zal produ ceren. Een woordvoerder van de raad vertelde, dat de jaarproductie tot 9 millioen ton zal worden opge voerd, als er buitenlandse klanten gevonden worden. Dan zullen nog een of twee bedrijfseenheden het werk worden gezet. In de nu in bedrijf gestelde een heid zijn 138 ingenieurs en 820 ar beiders, allen Perzen aan het werk. Zij zijn begonnen met de tanks te vullen, die door het gebruik in Per- zië zelf leeg waren geraakt. De radio en de regeringsgezinde kranten hebben het nieuws met veel fanfare verspreid. Zij noem den het een nationale triomf. Mos- sadeq kan er enige prestige uit put ten, dat hij hard nodig heeft tegen de steeds heftiger oppositie. 1879, begon zijn loopbaan als arbei ders. In de jaren tussen beide wereld oorlogen vervulde hij verschillende functies in de internationale arbei dersbeweging en in de Franse vak bonden. Ook in de strijd voor een 40-urige werkweek had hij een groot aandeel. Tijdens de laatste oorlog werd hij in Buchenwald ge- interneerd en na de oorlog keerde hij terug op zijn post in de.I. L. O. (Internationale Arbeidsorganisatie). Jouhaux, die behalve een bedrag van 167.000 Zweedse kronen ook een gouden medaille ontvangt, is de ze vende Fransman die deze vredesprijs heeft verkregen. Brazilië bouwt atoomstad Nobelprijs voor Jouhaux De Nobelprijs voor de vrede voor het jaar 1951 is toegekend aan de Fransman Léon Jouhaux, vakbonds leider en sinds 1949 voorzitter van de internationale raad der beweging voor een verenigd Europa. Jouhaux, die werd geboren in In het hartje van de oerwouden van Brazilië, in de staat Minas Ge- raes, zal de eerste atoomstad van dit land verrijzen. De Braziliaanse atoomgeleerden, die daar zullen werken, zullen hun opleiding in de Verenigde Staten en Canada ontvangen. De bouw van dit tweede atoomcentrum in Zuid-Ame- rika (Argentinië heeft reeds het cen trum van prof. Richter) zal nog ge ruime tijd in beslag nemen. Dit werd gisteren medegedeeld door admiraal Alvaro Alberto, voor zitter van de Braziliaanse Raad voor Wetenschappelijk Onderzoek, die te- aan j rugkeerde van een bezoek aan de V.S. Daar besprak hij de plannen van zijn land voor het atoomonder zoek. Over Amerika's vorderingen op atoomgebied, zei admiraal Alberto: „Wat ik gezien heb, heeft me er van overtuigd, dat geen macht ter we reld in staat is de Westelijke geal lieerden te verslaan. Amerika's po tentieel is zo overweldigend, dat men zich er geen voorstelling van kan maken." De atoombom, die door de Russen is ontwikkeld, is volgens de admi raal „primitief van het soort, dat op Japan is geworpen". Het wrak ligt gevaarlijk 2 SSS" TJlTt 17 varing ontsnapten. De radiostations aan de kust van Verscheidene passagiers deelden Noordwest-Duitsland hebben Maan- mee, dat zij naar hun mening het dagmiddag de scheepvaart gewaar-1 leven te danken hebben gehad aan schuwd voor reddingboten van het deze amoniakdampen. Zij waren nl. gezonken Argentijnse motorschip hierdoor gedwongen geweest hun „Maipu". De reddingboten, die bij hutten direct te verlaten, hetgeen het verlaten van het schip niet ge- later hun behoud bleek te zijn. bruikt zijn, drijven onderste boven in het water en zitten nog aan het wrak vast. De scheepvaart wordt ge waarschuwd uiterst voorzichtig te zijn bij het voorbijvaren van het wrak, dat op een drukke route naar Hamburg en Bremerhaven ligt. De plaats van het gezonken schip is aangegeven met een boei met groen licht. Deskundigen vrezen, dat het schip door de sterke stroom spoedig met zand vol zal lopen. De enige oplos sing voor berging acht men het schip onder water te demonteren en als schroot naar boven te brengen. Zeven-en-twintig passagiers en 152 leden van de bemanning van de „Maipu" zijn in het emigrantenkamp sie om dit wetsontwerp geheel van tijdelijke aard te doen zijn. Uit het bij Napels gelegen hei- Maar dat er reeds meer dan één ligdom van de „Madonna van het j --T,-0. noodwet is, waarop nog steeds geen Gewelf", is in de nacht van Zondag j t'e Hamburg aangekomen, definitieve wet is gevolgd, en die op Maandag een zilveren kroon, be-1 jn het geheel hebben bij de aan- maar rustig steeds is, bestendigd zal zet met kostbare stenen en ter waar- varing achtt:en personen verwon de Kamer zeker wel in haar beoor- de van verscheidene millioenen lire, j dingen opgelopen. Een aantal opva- deling betrekken. I gestolen. renden wordt behandeld voor oog- SCHATZOEKERS LEDEN SCHIPBREUK. De schoener „Lamorna" die dezer dagen uit Gosport is vertrokken naar de Zuid-Chinese Zee, waar de be manning op een eilandje aldaar de schatten van de 17de eeuwse kaper kapitein Kidd hoopte te vinden, is Zondag in het Kanaal bij een zware storm in moeilijkheden gekomen. De uit 14 leden bestaande bemanning moest van het schip gehaald worden, dat Maandagochtend op het strand tussen Milford en Barton aan de En gelse Zuidkust is gevonden. Mèn verwacht, dat het schip bij rustige zee wel geborgen kan worden. De schade is gering, doch indien men de „Lamorna" opnieuw voor de ex peditie zou willen uitrusten, zou dit veel geld kosten. Canadese geleerden hebben mede gedeeld, dat de sneeuw van de eerste sneeuwval op grote schaal, die in het afgelopen weekeinde boven vele de len van Midden-Canada heeft plaats gevonden, radio-actief was. De radio activiteit was onschadelijk, doch zij kon duidelijk worden vastgesteld. Men meent, dat dit een gevolg is van de proefnemingen met atoomwapens in de Amerikaanse staat Nevada. Egypte tegenover de „Grote Drie'' Tijdens de besprekingen, die de Britse en Amerikaanse ministers v. buiten andse zaken Zondag en Maan dag te Parijs hebben gevoerd, heeft Acheson Eden medegedeeld, dat de Amerikaanse regering Engeland on voorwaardelijk steunt in zijn poli tiek om in de Suez-kanaalzóne te blijven en de Soedan niet aan Egypte over te leveren zonder dat de Soe- danezen zich daarvoor nadrukkelijk hebben uitgesproken. De Franse regering heeft reeds in October jl. verklaard, het Engelse standpunt ten aanzien van Egypte volledig te ondersteunen. De thans door Acheson gedane verzekering houdt dus in, dat Egypte zich tegen over een verenigd front der „Wes terse Grote Drie" ziet gesteld. JCoA-ïeftie... De duivel is het. meer., duivels al hij zich fatsoenlijk voordoet.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1