Plan Schuman in Tweede Kamer Nederland voor Betalingsunie Verdeling van brandstoffen dreigt spaak te lopen Antwoord aan de heer v. Velzen Nieuwe regeling voor t.b.c.-bestrijding onder rundvee gulden sterker De dood van de zes oude mannen WOENSDAG 31 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer is besloten aan de agenda toe te voe gen de interpellatie van de heer Gort zak (C.P.N.) inzake de brandstoffen- prijzen. Voorts is aan de agenda toe gevoegd het wetsontwerp toezicht op het credietwezen, met dien verstan de, dat de behandeling daarvan niet zal aanvangen vóór Dinsdag 6 No vember. Een aanvang is gemaakt met de be handeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 18 April 1951 te Parijs ondertekende verdrag tot oprichting van de Europese gemeen schap voor kolen en staal. De heer SCHMAL (C.H.) aan vaardde gaarne de regeling. Het gaat om de keuze tussen eenheid of on dergang. Hij pleitte voor de centra lisatie van de rechtspraak van het begin af. De heer VAN DER GOES VAN NATERS (P.v.d.A.) heeft alle hoop gesteld op het plan als een eerste stap naar de bundeling van Europa. Het was hem niet duidelijk hoe men in België tot grondwettelijke be zwaren tegen het plan is gekomen. Het zou een verlamming van Bene lux en van geheel West-Europa zijn als België zich plotseling tegen het plan zou verklaren. Mej. KLOMPé (K.V.P.) ging uit van de noodzaak dat Europa zich moet verenigen los van het feit of er gevaar is of niet wil het in de toekomst zijn burgers een waardig bestaan kunnen verzekeren. Die ver eniging moet niet geschieden uit vrees maar uit positieve en construc tieve ideeën. Zij is van mening, dat het verdrag nationalisatie niet aan moedigt. Te dezen blijft men vrij. De heer BRUINS SLOT (A.R.) zag in de oprichting van de gemeenschap voor kolen en staal een belangrijker gebeurtenis dan in de oprichting van de Raad van Europa. Deze weg voert naar een doel, dat een nieuwe orde van zaken in Europa zal betekenen en die stap mag, volgens de heer Bruins Slot, met enthousiasme wor den gezet. De heer NEDERHORST (P.v.d.A.), die zich verheugde over de grote eenstemmigheid in de Kamer, noem de dit plan de opmerkelijkste stap op de lange weg naar Europese samen werking. De heer WELTER (K.N.P.), voor stander van het ontwerp, uitte de vrees, dat van socialistische zijde ge tracht zal worden de gemeenschap te gebruiken voor de verwezenlijking van socialistische wensen. Hij meen de, dat de veelheid van organen, die met de nieuwe gemeenschap te ma ken hebben een vlotte functionnering zal bemoeilijken. De heer GERBRANDY (A.R.) meende, dat een behoorlijke conces sie door Nederland mocht worden be dongen. België, Frankrijk en Italië krijgen bepaalde voordelen. En er is ook een latent voordeel voor Duits land. Maar, zo vroeg de heer Ger- brandy, wat hebben wij gedaan? Nadat de heer STOKVIS (C.P.N.) het plan in strijd met de grondwet had genoemd en de heer SCHOUTEN (A.R.) het verantwoord had ver klaard het plan te aanvaarden, hoe wel er risico's aan zijn verbonden, die niemand volledig kan opsommen, werd de vergadering verdaagd tot vanmiddag. Het woord is dan aan de minister van Economische Zaken. EERSTE KAMER De Eerste Kamer heeft gistermid dag haar goedkeuring gehecht aan het verdrag over de oprichting van een Europese betalingsunie. Minister Lieftinck verklaarde, dat Nederland zich gelukkig mag prijzen met de^ resultaten, welke zijn voortgevloeid uit onze aansluiting bij de Europese Betalingsunie. Met 26 tegen 6 stemmen die van de anti-revolutionnairen heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp tot regeling van het vervoer van goe deren met binnenschepen aangeno men. De tegenstemmers achtten het eisen van een afzonderlijke vergun ning voor onze binnenvaart voor de Rijnvaart in strijd met art. 1 van de acte van Mannheim, dat in beginsel vrijheid aan allen geeft, die de Rijn gebruiken als vaarwater. BIJZONDERE POSTZEGELS BUITEN GEBRUIK. De volgende (bijzondere) postze.- gels worden met ingang van 1 Jan. 1952 buiten gebruik gesteld en wor den voor de frankering waardeloos. a. De herdenkingszegels 375-jarig bestaan der Leidse Universiteit. Uitgegeven in 1950, frankeer waarden 10 en 20 cent. b. De kerkopbouwzegels, uitgege- geven in 1950, frankeerwaarden 2, 5, 6, 10 en 20 cent. c. De zomerpostzegels, uitgegeven in 1950, Frankeerwaarden, 2, 5, 6, 10 en 20 cent. d. De weldadigheidspostzegels, uit gegeven in 1950, frankeerwaar den 2, 5, 6, 10 en 20 cent. Nederl. gevogelte aeweerd Het Britse ministerie van Voedsel voorziening ziet zich geplaatst tegen over de dreiging van de verspreiding van pseudo-vogelpest door het gehele land, meldt Reuter. Dinsdagavond is daarom de Invoer van Nederlands en Canadees ge slacht gevogelte verboden. Minder-bedeelden zullen in de kou komen Adres aan minister Het Ned. Verbond van Midden standsverenigingen heeft de minister van economische zaken een schrij ven gezonden over de gang van za ken in de brandstoffenhandel. Nog steeds Is er «Idus dit sehrij-] gunstige omstandigheid verkeren en ven, een zodanige schaarste aan ko en per hectoliter of soms in vast. brandstoffen, dat er in de1 kleinere hoeveelheden moe en brandstoffenhandel toestanden lijn ."S aan' E"n brandstoffen ontstaan en zich nog verder dreigen i £rMgen Een rechtvaardige verde- te ontwikkelen, die een goede gang 'tag van de beschikbare hoeveelheid van zaken In de distributie tegen- bdisbrandstoffen wordt daardoor gaan en waarvan de zelfstandige i verhinderd, zodat, wanneer de koude DE WERKTIJDEN VAN HET OVERHEIDSPERSONEEL. Op vragen van het lid der Twee de Kamer de heer Weiter (KNP) in verband met de nieuwe regeling van de werktijden van het overheidsper soneel heeft de minister-president het volgende geantwoord: De nieuwe tijdelijke regeling van de werktijden van het overheidsper soneel is op 1 October besproken in de salariscommissie ad hoe, waarin vertegenwoordigers van de perso neelsorganisaties zijn opgenomen. Hoewel aan de regeling zekere na delen verbonden zijn, waarvan de langere werktijd met een onderbre king van slechts een half uur gedu rende een gedeelte van de periode er een is, zij er op gewezen, dat daar tegenover op Zaterdagmorgen niet wordt gewerkt, zodat hierin tot op zekere hoogte een compensatie wordt gegeven aan hen, die er be hoefte aan hebben bij daglicht, in de open lucht te vertoeven. De salaris commissie ad hoe heeft geen bezwa ren gemaakt tegen de nieuwe werk tijden, slechts is gediscussieerd over de al of niet wenselijkheid van de instelling van de vrije Zaterdagmor gen Het antwoord op de vraag of het juist is dat het overheidspersoneel van 12 November tot 3 Februari a.s. bovendien nog twee en een half uur in de avond moet werken luidt be vestigend. De salariscommissie ad hoe heeft geen bezv/aar gemaak: te gen het werken op een avond per week van 12 November tot en met 2 Februari. Ten deze zij nog opge merkt, dat het totaal aantal werk uren gedurende de gehele perio ie ondanks het avondwerk nog iets lager ligt dan normaal. Overigens is ook in de winter 1949 1950 gedurende een avond per week gewerkt zonder dat daartegen over een vrije Zaterdagmorgen stond. De regeling is noodzakelijk, omdat kolenbesparing en beperking van het electriciteitsgebruik op piek uren in het algemeen belang drin- groot- en detailhandel ernstige na delen ondervinden. De Nederlandse Mijnen en Steenkolen Handelsvereniging hou bouwd, te gronde zien gaan, aldus het verbond. Een gevolg van deze toestand is, volgens het verbond, ook, dat ver« bruikers die over voldoende geld middelen beschikken, meer dan nor-gend geboden zijn. male hoeveelheden brandstoffen in- Tenslotte wordt er op gewezen, slaan en dat zij, die niet in deze dat het avondwerk alleen zal geschie den gedurende de periode, waarin overdag korter wordt gewerkt. Het antwoord op de vraag, of over de werktijdenregeling medisch ad vies is ingewonnen, zo neen. of de regering bereid is dit alsnog te doen en het advies te publiceren, luidt ontkennend. aanbreekt, velen die over weinig geldmiddelen beschikken,. geen i brandstoffen zullen hebben. Aan de minister wordt verzocht in nog verder zal benadelen. Doordat het bonnensysteem is op geheven voordat de voorwaarden tot herstel van normale handelsverhou dingen vervuld waren, kunnen tal- ]oze midden stand sbedrij ven in do De Tweede Kamer vergadert Don- brandstoffenhandel zich niet meer derdag Allerneiligen niet. j voorzien van voldoende hoeveelhe- De heer Fockema (A.R.) v?r"! den kolen om aan de normale vraag zette zich er gistermiddag tegen datvaR fmn afnemers te voldoen. Tal de voorzitter wel de mogelijkheid var, zelfstandige detailhandelaren wilde openhouden om Woensdag-j moeten ^et aanzien, dat hun klan- avond by een te komen. De protes- ten ^oor mijndetailzaken worden tanten herdenken dan de Reformatie.voorzien. Het gevolg is, dat die de- Voorzitter Kortenhorst antwoordde J tailhandelaren hun bedrijf, dat zij aat het niet de bedoeling is Woens-me^ veei inspanning hebben opge- ÏA door Sddei van verkoop- f»jPen in dez* 7?^' kantoren of agenten eigenlijk ook zingen voor de detailhandel zou zelf bezig met de distributie van ko-1 daartoe volgens adressant een mid- len aan de verbruikers. Hierdoor is t va de situatie ontstaan, dat deze ver-j tecbt van dv. zelfstandige handela- koopkantoren en agenten in de eer-en "irbrSke ve™oekt ^dra" ste plaats van brandstoffen worden i Klein® veronuKers verzoekt aares voorzien en de zelfstandige groot- j j minist®r m ieder geval zo en kleinhandel moeten afwachten damSe maatJjefa*en te nemen, dat of ook hun iets wordt geleverd. Dit de P°je "adelen van de ontstane leidt er toe, dat zeer velen van hengestand uit de weg worden geruimd, zelfs in hun vakorganisatie niet meti Daartoe is het noodzakelyk dat de klachten naar vorfn durven komen zelfstandige groot- en kleinhandela- uit vrees .dat .dit hun bevoorrading! JSfeïï! j zich in redelijke mate van brand- stoffen te voorzien. SCHIPHOL IN DE MIST. Voor de eerste keer dit jaar was Schiphol gisteravond en vannacht in een ondoordringbare mist ge huld, die het landen van vliegtuigen onmogelijk maakte. Alle toestellen werden doorgezonden naar het vliegveld Meisbroek by Brussel. De laatste machine die op Schiphol bin- HET VERKIEZINGSFRONT „Waar moet straks de maatschappij op gebouwd zijn?" vraagt Mej. C. N. Keur, Conscientieplein 14. Leiden „Óp muziek, die spreekt van vroeger, zoals het Orkest ons pleegt te géven. Neren immers! Blijheid en Romantiek blijft ook als men getrouwd is! „Wim Jansen komt naar Leiden toe", betoogt mej. J. A. Beugclsdijk, Middelstegracht 1, Lelden". Doch Gcr de Roos aurft zich niet in het publiek te vertonenhij is bang!" De heer Adr. van Tongen, Bijlevcldlaan 3, Warmond is (met recht) zeer verontwaardigd, dat hij, als lid van de Partij voor Blijheid en Romantiek, onder de kuddedieren gerekend wordt en wanneer hy in zyn uitgebreid be toog het krysende Orkest met 2x1 1 vergelijkt zogt hij: „Weg met het geloei van het orkest zonder naam Zij hebben ons genoeg met „Het Ding" aangedaan! Twee maal Een is Een zegt het je net. En heeft al heel wat zorgen van verloofde paren voor later verzet." Bepaald medelijden kregen we met de heer C. J. van Velzen, toen we de brief lazen, die een negental collega's van hem schreven. We zouden hem onze lezers en lezeressen graag laten lezen, maar wo willen dc heer van Velzen dit noet aandoen. Ze schrijven daarin over een verkennershoed en een zwarte baret, over een potsierlijk avontuurtje in een wereldstad. Een zinnetje willen wij toch even vermelden. Zijn collega's willen hem nog ver ontschuldigen en schrijven ons, dat hij (de heer v. Velzen) er heus niets aan doen kan. „Maar," zo vervolgen zij, „laat hij dan toch vooral zijn mond houden wanneer volwassen mensen praten. Hij valt zo uit de toon". Zij ein digen met de verzekering: Aan pogingen de Blijheid en Romantiek voor ons te bederven, zullen wij geen aandacht schenken'' en de ondertekening is: H. Neervoort, A. Vester, L. Roozen, Q. Olsthoorn, B. van Rhljn, D. Dirks, W. Strijk, W. Wolters en B. Venne. En zo ging het voort. Hele stapels brieven, de een nog feller, nog meer verontwaardigd dan de ander. In voltallige zitting zijn we vannacht tot 2 uur gesterkt door zwarte koffie bijeengebleven en ten slotte zijn we gezwicht voor de dichterlijke inzending van Mej. J. M. v. d. Heiden, 3 Octo- berstraat 53a, uit Leiden, die op zeer korte en afdoende wijze met de antl- blijheid-en-romantiek-held uit Oegslgeest afrekent: Stemde ik eerst op Ger de Roos, En misschien is hij nu boos, Maar nu zeg ik: stem Wim Jansen Want die heeft de meeste kansen. Wat de Heer van Velzen schrijft, is heus niet waar, Gelooft U 't niet, luister dan maar: De Abonné's van De Leidse Courant, Hadden hun stem in eigen hand. En al hebben de paartjes meningsverschillen, Dan nog zouden we Wim Jansen willen, Want krijgt zo'n paartje 't in hun hoofd, Ook al zijn ze lang verloofd, Om na zo'n avond van tweemaal één, Om uit elkaar te gaan meteen, Dan blijkt dit toch „je ware niet", Anders was zoiets toch niet geschied. Zo heeft Wim Jansen naar ik vermoed, Hen voor een misstap toch behoed. Dus, Wim Jansen spant de kroon, En twee maal één de boventoon. Na al deze ontboezemingen, die slechts een zeer onvolledige bloemlezing vormen uit de talrijke commentaren, zal iedereen wel voldoende overtuigd zijn van het feit, dat de Partij van Wim Jansen en alleen die Partij de ver kiezingsstrijd zal winnen, omdat niet alleen Leiden en Omstreken, maar omdat de jeugd, de jeugd van heel Nederland achter hem staat. Doch nu moeten we daden gaan stellen! Natuurlijk hebt U Zondag j.l. „de Pottcbaas" gehoord60.000 stemmeninderdaad zeer teleurstellend. Heeft* Nederland voor zijn 80.000 militairen niet eens 'n enkele gulden per soldaat over? Natuurlijk wel, maar de beruchte weg tussen voornemen en stembus ligt vol voetangels en klemmen en menig tien-stenimen-plan is daar reeds gesneuveld. Wij hier in Leiden en Omgeving gaan nu aan geheel Nederland een voorbeeld stellen. Onder de strijdkreet: ZONDAGAVOND DOOR IEDER GEZIN MINSTENS EEN STEM DE STEMBUb IN! gaan wij allen gezamenlijk tijdens de uitzending 2x1 1 onze stem uit brengen. Zondagavond 12 minuten over half negen zal Wim zelf vanuit het vandaag dicht, dan zullen zy per trein naar Nederland komen. dagavond te vergaderen. Voorzichtigheid blijft „Het vertrouwen in de gulden is de laatste tijd in hoge mate ver sterkt, al is van enkele zijden ook ge tracht wantrouwen te wekken. In serieuze kringen wordt niet aan de gulden getwijfeld", zei de minister van Financiën, prof. Lieftinck, gis termiddag in de Eerste Kamer 'bij de goedkeuring van het in Parijs on dertekend verdrag in zake oprich ting ener Europese Betalings Unie. Het streven der regering is er zo veel mogelijk op gericht, de bin nenlandse koopkracht van de gulden te behouden. Men kan zich echter niet geheel, wat de prijzen betreft, afsluiten van geimporteerde inflatie, die invloed kan hebben op de prijs ontwikkeling in het binnenland zo vervolgde de minister. De rege ring kan er niet voor instaan, dat zij, wanneer de prijzen in het buitenland omhoog gaan, deze stijging in het binnenland opvangt. Spoorkaartje duurder De minister van Verkeer, de heer Wemmers, heeft gisteravond in de Eerste Kamer medegedeeld, dat er mogelijk tariefsverhoging bij de Spoorwegen zal komen. Bij de stijging der prijzen voor allerlei materialen en andere kosten zal aan tariefsverhoging niet te ont komen zyn, verklaarde de minister, al zal deze niet verder gaan dan di rect geboden is. Voorts deelde de minister nog mee, dat de minister van Financiën de zienswijze deelt, dat bij de doch termaatschappijen der Spoorwegen tot heffing van belastingen zal moe ten worden overgegaan om de ge lijkheid met andere vervoersonder nemingen te bevorderen. Het wetsontwerp tot voorziening in de kapitaalbehoefte van de N.S. en toekenning van bijdragen in de door de vennootschap ten gevolge van de oorlogsomstandigheden en de bezetting van Nederland geleden schaden, werd goedgekeurd. NEDERLANDSE JONGEREN DEMONSTREREN VOOR HET PLAN-SCHUMAN. Voorschriften voor de handelaren Om een voor het gehele land gel dende doeltreffende regeling te ver krijgen voor de bestrijding van de tuberculose onder het rundvee, heeft minister Mansholt bij de Tweede Ka mer een ontwerp van wet ingediend, dat meteen dient om het nog steeds geldende bezettingsbesluit, daterend van 1943, op dit gebied te vervangen. Een nieuwe regeling acht de minis ter nodig, om met handhaving van de provinciale gezondheidsdiensten, Een groep Nederlandse jongeren van alle kleur en gezindheid, allen dragers van de Europese federalisti sche gedachte, trok vandaag voor - het vergadergebouw van de Tweede dle sedert dc bevrijding goed werk Kamer. Zij werden in een commis siekamer ontvangen door de afge vaardigden van de Staten Generaal naar de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa te Straats burg ter gelegenheid van het begin der Tweede Kamer-debatten over het Europese staal- en kolenplan van de Franse minister Schuman. Namens de Nederlandse Jongeren- raad gaf de heer Thys Booij, voor zitter, ten overstaan van de Straats burg-afgevaardigden een toelichting op de verklaring der Nederlandse jongeren, welke als volgt luidt: „Wij, jonge Nederlanders, afge vaardigden van de Nederlandse stu dentenvereniging voor Wereldrechts orde, de Nederlandse Jongerenraad der Europese beweging en de poli tieke jongeren contact raad, bezorgd voor de toekomst van Nederland en Europa, wensen, nu voor de eerste maal in de geschiedenis door het Ne derlandse parlement zal worden be slist inzake het aanvaarden van een boven nationaal gezag op een be paald gebied, aan uw hoge vergade ring onze overtuiging kenbaar te maken, dat ontplooiing op geestelijk en stoffelijk terrein alsook vrede en welvaart alleen verwezenlijkt kun nen worden door hechte samenwer king en samengroei van dc Europese landen, alsook dat daartoe het voor stel tot bovennationaal beheer van kolen en staal en het plan tot een gemeenschappelijke verdediging we zenlijk bijdragen. Wij willen er ver der met kracht van getuigen, dat volledige samenwerking niet moge lijk is dan door de vorming van een democratisch tot stand gekomen Europese regering en volksvertegen woordiging alsmede van een Euro pees Gerechtshof. De beslissing waarvoor gij thans staat,' moge hel begin zijn van een historisch gebo den ontwikkeling, noodzakelyk tot redding van ons land en van Euro pa, als waarborg voor de wereld vrede." hebben gedaan, een aantal voor het gehele land gelijkelijk geldende voor schriften te kunnen toepassen. Het is de bedoeling, dat voortaan ook de handelaren in rundvee zullen zijn onderworpen aan de voorschrif ten ter bestrijding van tuberculose. Voorts bevat het ontwerp een aan tal maatregelen om een doelmatiger berechting van overtreding van de voorschriften te bereiken, zodat bij voorbeeld de omslachtige processen tegen degenen, die de hun opgelegde boeten niet betalen, overbodig wor den. Het landbouwschap, de komende publiekrechtelijke organisatie van het landbouwbedrijf, dient volgens het ontwerp straks eveneens een taak te krijgen in de bestrijding van tuber culose onder het rundvee. By een aanstaande overdracht van bevoegd heden behoeft zo weinig mogelyk te worden veranderd. Het wetsontwerp biedt verder vol gens de minister de waarborgen voor Garantieprijs voor melk De minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening heeft voor het jaar November 1951November 1952 de garantieprijs voor melk vast gesteld op 20 cent per kilogram melk met een vetgehalte van 3lA procent (oude garantieprijs 17 cent met een toeslag van 25 cent per honderd kilogram consumptiemelk). De nieuwe garantieprijs geldt als een garantie voor de boer voor de gemiddelde opbrengst van alle ge produceerde melk, waarmee de toe- lag van 25 cent per honderd kilo gram consumptiemelk is vervallen. Het ligt niet in het voornemen van de Regering deze verhog.ng van de garantieprijs voor de boeren tot uitdrukking te doen komen in de tegenwoordige consumentenprijs. npnkwam was het liintoestel uit dansinstituut van Evert Castelein het sein geven voor deze massale stem- PteSTdït hier gisteravond om 3 50 min«- U hebt al f-temd? Geen bezwaar, want U mag zo dikwijls stemmen uur arrivperde g,SteraV0 als U zelf wilt. De guldens groeien U niet op de rug? Bij ons (helaas) ook tL tio.eortiorc ,„u«»n Kif onprf niet» maar als we wn korte berekening maker., zult U zien, dat deze De passagiers zullen by g stem U bijna niets kost. Een gezin bestaat gemiddeld uit 5 personen. Dc vandaag van Brussel naar SchipholjorxgSte spruit draagt een stuiver by uit haar spaarpot, de jongste zoon koopt terugvliegen. ^Blijft Jiet vliegveld ook j p v twee stelen zoute drop en het bedrag is al 15 cent. Een goedkoop Tti «r, nor merk sigaretten van de oudste zoon, een voordeliger koekje door moeder en een sigaar minder voor Pa en onze gulden is compleet! U hebt nog drie da gen om U van een stembiljet te voorzien. Bij de volgende adressen liggen stapels stembiljetten o,p U te wachten: de heer P. Bakker Pzn., Noordeinae 160, Roelofarendsveen, de heer G. Wasse naar, v. Limburg Stirumstraat 1, Noordwijk Binnen, de heer P. G. v. d. Kraan, Berkenlaan 30, Sassenhcim, de heer G. Sikking, Dorpsstraat 8, War mond, de heer Baars, Leidseweg 291, Voorschoten, de neer A. Dirksen. Hoge Morsweg 55a, Oegstgcest, de heer Varga, de Smethstraat 1. Alphen a. cl Rijn. De ingezonden kaarten kunnen by bovenstaande adressen weer terugge bracht worden. Dit spaart 6 cent verzendkosten uit! het welslagen van het honderd-mil- In de plaatsen, die hief niet genoemd zijn zijn kaarten verkrijgbaar bij de lioenplan voor het gezondmaken van plaatselijke thuisfrontafdelingen. In Leiden houdt ce heer J. van Hees. Ma de Nederlandse rundveestapel, in I resingel 43a nog steeds uitdeling van stemmen. Bij de loketten van de Leidse welke kosten, zoals bekend, het rijk Courant kunt ze ook vinden en een telefoontje aan onze redactie is vol- en de landbouw ieder de helft bijdra- j doende om ieder gewenst aantal per omgaande toegezonden te krijgen. Wan gen. De Regering acht de waarbor-neer U Uw stembiljet gaat halen, loopt U meteen even langs het postkan gen, die volgens minister Mansholt toor en ook de postzegel van een gulden baart geer. zorgen meer. dit wetsontwerp biedt, noodzakelijk voor de medewerking van het rijk aan dit plan. Zware straf voor relletjes te Eindhoven ZONDAGAVOND 12 MINUTEN OVEÏt HALF NEGEN DE MINUUT VAN HET GEZIN. MAANDAG EEN LAWINE VAN STEMMEN OP HET KATH. THUISFRONT TE DEN HAAG. Deze bijzondere vorm van stemmen is alleen daarom mogelyk, omdat ge heel Leiden en Omgeving een hecht eensgezind front vormt, tegen de ver brokkelde „Zwampai'tijtjes". Zal er wellicht in enkele gezinnen even gere kend moeten worden, hoe die gulden bij elkaar gebracht moet worden, wan neer Zondagavond om 12 minuten over half negen de familie met potlood riimnpripp avnnn Deieeiu ivmuairei. «Simkaart in de hand rond de radio zit en wacht op het sein: „Stemt dip in het leeerkamD te Oirschot voor nu' za* er slecbts 0611 hokje zijn, dat door het potlood beroerd zal hCThalingslfeieningen ^nder de T.' j JaP?!n penen waren, zijn toen op en in stra- .Zoals men zich zal herinneren heeft Eindhoven op 27 Mei j.l. een rumoerige avond beleefd. Militairen, j ten rond de markt in botsing geko men met politie-agenten en mare- j chaussees. Een en ander groeide uit j tot een algemene vechtpartij, waar bij ook sommige Eindhovense bur gers zich niet onbetuigd lieten. Een van de belhamels, de dpi. sol daat G. van D. uit Kampen verscheen gisteren voor het Hoog Militair Ge rechtshof. De Krijgsraad te Velde Zuid had hem tot zes weken voor waardelijk veroordeeld met een proeftijd van twee jaar, een milde straf, die de Krijgsraad, blijkens zijn overwegingen, was ingegeven door het gevoelen, dat de marechaussee bij de bewuste relletjes ook niet al te tactisch zou zijn opgetreden De adv.-fiscaal mr van Gilse deelde dit gevolen geenszins. Hij zet te uiteen, dat de marechaussee op een gegeven moment zo in het nauw gebracht werd door baldadige solda ten, dat zij zich niet dan hardhandig een uitweg had kunnen banen. Van D. heeft daarbij een klap opge lopen. Deze klap, zo meende de ad vocaat-fiscaal, verontschuldigt zijn verder optreden niet. te weten zijn weigering om zijn veldblouse behoor lijk te sluiten en zijn vlucht toen de marechaussee hem mee wilde nemen. Hij werd tenslotte opgevangen door toevallig passerende Engelse MP's. In hun jeep is hij naar de marechaus see-kazerne overgebracht. Mr, van Gilse verklaarde, dat de auditeur militair van de Krijgsraad z.i. te recht beroep had aangetekend. Hij eiste een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van twee maanden en on- middelyke gevangenneming. Tot dit laatste werd door het Hof ter zitting besloten. Ten aanzien van de straf zal op 20 November a.s. uitspraak worden gedaan. Blijheid en Romantiek, de Party, die de weg naar de onbedreigde overwin ning baant met de leuze: WILT U DE BESTE HUWELIJKSKANSEN????? BRENGT DAN UW STEM UIT OP WIM JANSEN. IS TECHNISCH ADVISEUR SCHULDIG? Door een tragische samenloop van i a décharge, als voornaamste oorzaak omstandigheden zijn in de naeht van het drama het veranderen van 23 op 24 April in het Sint Jozef- windrichting in de bouwruimte. Hier gesticht te Wamel in het Land van door verminderde de trek van de Maas en Waal zes oude mannen door koolmonoxyde-vergiftiging om het leven gekomen. Dinsdagmiddag stond beschuldigd van dood door schuld, de 40-jarige J. P. J. G. H.( technisch adviseur in Den Bosch, voor de Arn hemse rechtbank terecht. Dat de giftige dampen tot de slaap zaal konden doordringen werd ge weten aan een nalatigheid van de leider van een technisch adviesbu reau, volgens wiens ontwerp de ver warming werd aangelegd. Deze zou stilzwijgend hebben goed gevonden dat, ondanks Onvoldoende veilig heidsmaatregelen, de verwarming werd aangestoken. Tydens de zitting kwam echter vast te staan, dat de verwaming reeds vijf maanden lang werd ge stookt, dat het leidingskanaal vol doende was geventileerd en dat de openingen in dit kanaal niet afge dekt waren, omdat de werkzaamhe den nog steeds in volle gang waren. Een technisch ambtenaar van de arbeidsinspectie noemde, als getuige schoorsteen en zochten dc gassen een andere weg, nl. door het leidingka naal. Zijns inziens was verdachte in zo verre nalatig geweest, dat hij de in stallatie voor het volledige gereed komen niet had mogen laten gebrui ken. Dc officier van Justitie was er van overtuigd, dat de schuld bij verdach te lag. Spr. memoreerde de proeven met muizen, die zijn genomen en het feit, dat enige dagen later de vrou wenslaapzaal moest worden ont ruimd, daar er anders nog meer slachtoffers zouden zijn gevallen. Hij achtte de schuld van verdachte niet van zodanige aard, dat een vrij heidsstraf verantwoord was. Daar om eiste hij 2000 boete of 180 da gen hechtenis. De raadsman kwam tot de conclu sie. dat hier vrijspraak moest vol gen, omdat het onwaarschijnlijke zich hiei had voorgedaan. Uitspraak over 14 dagen. „Tel."

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5