Liquidatie en daarna vorming van belangengemeenschap met Leiden Huidige toestand en toekomstige ontwikkeling van Bodegraven Duinstreek IK BEN ZUINIG Gebr. van Ulden Nijverheid heett de beste mogelijkheden factor is geweest, die NET N KUCHJE^ ABDIJSIROOP WOENSDAG 31 OCTOBER 1951 DE LElUSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 TOESTAND BIJ ALPHEUS GASBEDRIJF PROPGASINSTALLATIE MOET BEDRIJF NOG EEN JAAR GAANDE HOUDEN Een goede maand geleden benoem de Alphens raad de heer J. Ploeger tot waarnemend directeur van het gasbedrijf te Alphen a. d. Rijn. De heer Ploeger kreeg daarbij de op dracht in de kortstmogelijke tijd het gemeentebestuur van advies te die nen omtrent hetgeen er in de naaste toekomst met dit bedrijf zou moeten gebeuren. Men herinnert zich, dat het gasbe drijf sedert vele jaren een zorgen kind van de gemeente is. Grote som men zijn geïnvesteerd en nog bleef de situatie van de gasvoorziening dreigend, terwijl anderzijds de eco nomische resultaten honderdduizen den guldens nadeel opleveren. Dit verontrustte de raad dermate, dat burgemeester Witschey nu eens pre cies wilde weten, of het schrikbarend tekort van de voorgaande jaren te voorkomen was geweest. De opgave waarvoor de heer J. Ploeger zich gesteld zag was niet eenvoudig, evenmin als het voor de heer F. H. Kempers, de directeur, die enkele jaren geleden werd be noemd, gemakkelijk is gebleken van een chaos die er bij zijn komst reeds sedert jaren heerste veel beters ma ken. Zonder op het rapport, dat van de waarnemend directeur wordt ver langd vooruit te lopen, was de heer Ploeger bereid ons in korte trekken zijn visie op het gasbedrijf kenbaar te maken. Volgens de heer Ploeger verkeert dit bedrijf in een dermate desolate toestand, dat aan een gevreesde li quidatie niet meer valt te ontkomen. Wil men thans nog herstellen wat in vele jaren hiervoor had moeten ge beuren, dan zullen daarmede dermate grote bedragen gemoeid zijn, dat het voor de gemeente bijna onmogelijk zal zijn deze op te brengen. Het zal althans veel voordeliger zijn aanslui ting te zoeken bij het Leidse gasbe drijf. Te Alphen a. d. Rijn zal men intus sen alle krachten moeten inspannen om de gaslevering zo goed en kwaad als het mogelijk zal zijn met de bij na onbruikbare machines op gang te houden. Dit zal men o.m. trachten te bereiken door de aanschaffing van een propaangas-installatie waartoe het crediet van 30.000.dat be schikbaar werd gesteld bij de benoe ming van de heer Ploeger in tijde lijke functie, inmiddels is aange wend. Dank zij de medewerking van de Velser Plaatwellerij is de hiervoor nodige speciale ketel thans reeds zo goed als gemonteerd. De moeilijkheden welke aanvanke lijk ook bestonden bij de B.P.M. in Pernis, de leverancier, om Alphen a. d Rijn in de route van haar tankwa gen op te nemen, behoren intussen eveneens tot het verleden, zodat de nieuwe profiaangas installatie nog deze week in gebruik kan worden gesteld. Hiervan verwacht de heer Ploeger niet alleen een verbetering van het gasgehalte, doch tevens ook een be langrijke verhoging van de gaspro ductie. Dit laatste is vooral heel be langrijk, omdat het tekort aan pro ductie zich vooral de laatste maan den zich weer in ernstige mate deed gevoelen. De verbruikers, huisgezin nen of bedrijven, hebben dit zelf wel kunnen ervaren. Aan dit euvel, dat zich vooral voor de bedrijven welke op gas zijn aangewezen, een ernsti ge bedreiging vormde, behoort thans BOSKOOP Een man die klappen krijgt. De gemeentearbeider van B. wiens ga bardine-regenjas onlangs van zijn rij wiel werd ontvreemd, kwam Dins dagmiddag, toen hij wilde gaan eten, tot de minder aangename ontdek king, dat zijn rijwiel hetwelk hij op het gemeenteterrein aan de Zuidka de had neergezet, in elkaar was ge reden, Aangezien de dader zijn adres niet had achtergelaten werd de po litie van het geval in kennis gesteld. Bij onderzoek bleek dat de fiets on der een auto was beland. Een col lega van de gedupeerde deelde me de, een vrachtauto op het terrein te hebben gezien. De eigenaar van de ze auto is bekend en zal door de po litie worden gehoord. HAZERSWOUDE Geboren: Theodora Cornelia Ur sula, dr van W. v. Wetten en M. Stra- ver; Maria Johanna dr van C. van der Werf en M. A. van der Poel; Johannes Maria Antonius, zn van J. N. Wesselingh en C. H. van Veen. Ondertrouwd: Johannes Jacobus van den Burg 26 jr en Maria There- sia Straathof 24 jr. Overleden Johannes M. Koot 76 j. KOUDEKERK 60 JAAR GETROUWD. Het echtpaar Ant. Egmond-Dorre- paal zal op 12 November zjjn 60-jari- ge bruiloft vieren. De bruidegom is 86 jaar en de bruid 82. De heer Dor- repaal was van 1925 tot '35 lid van de Prov. St.; van '19 tot '48 lid van de gemeenteraad, waarvan 20 jaar wethouder en voorts 40 jaar bestuurs lid van het burgerlijk ambestuur. Ruim 25 jaar ijverde hij in een be stuursfunctie voor Het Groene Kruis. VAN LADDER GEVALLEN. Toen de wed. H. v. A. in het r schuurtje aan het werk was, gleed de ladder weg waarop zij stond. Een van haar kinderen vond haar ernstig gewond op de grond. Dr. Blauwen- draad, die direct ontboden werd, con stateerde inwendige kneuzingen en een hoofdwond. reeds tot het verleden, zo verklaar de ons de heer Ploeger. Voor wat de onvermijdelijke liqui datie van dit bedrijf in de naaste toe komst betreft, zeide de heer Ploeger, dat dienaangaande tussen de Leidse en Alphense gemeentebesturen en de directies van beider gasbedrijven besprekingen zijn gevoerd en inmid dels een principe-besluit is gevallen, behoudens de goedkeuring van de gemeenteraden. 0.a. is men het er over eens geworden, dat Alphen aan den Rijn niet alleen als afneemster zal worden beschouwd maar dat ze één belangengemeenschap met de sleutelstad zal vormen. Hoewel met de beoogde aansluiting belangrijke uitgaven zullen zijn ge moeid en het werk zeker ruim een jaar in beslag zal nemen, zal het re sultaat voor de afnemers ongetwijfeld belangrijke voordelen brengen, het geen zich o.m. zal uiten in een veel lagere gasprijs. Met deze uiteenzetting van de heer Ploeger is het nu duidelijk welke richting het met ons gasbedrijf heen zal moeten. Veel keus is er niet en wanneer de raad straks, op grond van het afgerond rapport, waartoe de waarnemend directeur destijds zijn opdracht ontving en onder welke voorwaarde deze zijn moeilijke taak aanvaardde, tot aansluiting bij Lei den zal besluiten, dan zal het raadslid Ruijssenaars, dat het vorig jaar al hiervoor pleitte, in het gelijk zijn ge steld. op mijn auto, want ik zal er jaren mee moeten doen, reden waarom ik de verzorging ervan toevertrouw aan de toegewijde vaklui in het Ser vice Station HOGE RIJNDIJK 90. Het is er altijd druk en spreek daar om telefonisch af onder no. 23041-42. (Advertentie) KOUDEKERK Opening bazar Groene Kruis. Gistermiddag om 2 uur vond de opening plaats van de in de open bare lagere school ten bate van het Groene Kruis georganiseerde bazar. De belangstelling van de zijde van het publiek met name van de dames was ondanks het minder gunstige weer groot. Burg. G. Ver heul, voorzitter van het Groene Kruis, opende de bazar. Na de ope ning verdrongen zich zeer velen rondom de verschillende stands. Met name de afdeling textiel, die rijkelijk voorzien was, mocht zich in een grote belangstelling verheu- J heeft geschonken aan Economisch Technologisch Instituut te Rotterdam (ETI) een uitvoe rig onderzoek ingesteld naar de toestand en de aspecten van het eco nomisch leven in deze gemeente en op grond daarvan in de vorm van adviezen richtlijnen aangegeven voor de toekomstige ontwikkeling. Het rapport van dit onderzoek is dezer dagen aan het gemeentebestuur aan geboden en bestaat uit een boekdeel van bijna 100 kwarto pagina's. Het bleek noodzakelijk in het onderzoek mede te betrekken de wijk „Over tocht" van de gemeente Zwammerdam, die economisch één geheel met de kom van Bodegraven uitmaakt. Het rapport zelf bestaat uit twee delen, n.l. Analyse en de toekomst. Het eerste deel behandelt achtereen volgens de bodem, de waterstaat kundige toestand, de bestaansmidde len, de bevolking, de volkshuisves ting en een slotbeschouwing over de economische positie van Bodegra ven. Het tweede behandelt weer de perspectieven voor elk der bestaans middelen, n.l. handel, nijverheid, vervoer en landbouw, plus een sa menvatting; vervolgens perspectie ven voor de te verwachten toename van de bevolking, noodzakelijke voorzieningen voor de ontwikkeling van de verschillende bronnen van bestaan, volkshuisvesting en een slotbeschouwing. Handel bovenaan wat werk gelegenheid betreft. De gegevens voor het verkrijgen van inzicht in de betekenis der ver schillende bestaansmiddelen zijn ver kregen door het houden van een enquête onder het bedrijfsleven. Op grond van de door persoonlijk be zoek verzamelde gegevens komt het ETI tot de conclusie, dat de handel uit een oogpunt van werkgelegen heid de belangrijkste tak van bedrijf moet worden gerekend. In de groot handel werken 430, in de kleinhan del ruim 500 personen. De groothandel omvat niet minder dan 86 vestigingen, waarvan 46 werkzaam zijn in de kaashandel, met een gemiddelde omzet van f 700.000 per onderneming; 45 van deze omzet werd naar het buitenland ge ëxporteerd. Het aantal kleinhandelsbedrijven in Bodegraven blijkt uitzonderlijk groot te zijn, bij een winkeldichtheid van 244 hier ter plaatse, haalt Wad- dinxveen niet meer dan 157, Leiden bijna 200 en Gouda nog maar 241. Daaruit blijkt onmiddellijk, dat Bo degraven als winkelcentrum van be tekenis is. Ook wat de omzet per hoofd van de bevo.king binnen de gemeente betreft is het cijfer van ruim 600,— gunstig, vergeleken met Waddinxveen ruim 450,en Voorschoten slechts ruim 300, Wel is opvallend, dat een groot aan tal beneden een omzetcijfer blijft, 364,in Alphen a. d. Rijn 298, en in Nederland 389,Opvallend is verder ook het gemiddeld ver mogen: in Nederland 1.476,in Alphen 1.083,in Bodegraven 2.137, De economische positie. In het uiterst belangrijke hoofd stuk „De economische positie van Bodegraven" wordt dan vervolgens nagegaan, waaraan de snelle opbloei tot Wereldoorlog is te danken ge weest en het vrijwel stagneren van groei," ondanks verdere uitbreiding van de kaashandel in de jaren tus sen beide wereldoorlogen. Vervol gens wordt stilgestaan bij de oorza ken voor de geringe ontwikkeling, van de industrie, bij de ontwikkeling De kaashandel, die de stuwende het aanzien heeft geschonken aan de commer ciële functie van Bodegraven, zal vrij zeker zijn grote betekenis blij ven behouden, maar waarschijnlijk niet in belangrijke mate kunnen uit breiden. Evenwel is iedere verste viging van de groothandelsfunctie van het grootste belang. Belangrij ke toename van vestigingen in de kleinhandel moet ongewenst worden geacht en een zekere concentratie daarentegen zeer gewenst. Nijverheid kan zich uitbreiden. Uitvoerige aandacht wordt ge schonken aan de mogelijkheid om de nijverheid betere kansen te ge ven en tot uitbreiding te brengen, terwijl ook aandacht wordt gevraagd voor de behoeften van de vervoer bedrijven. Alleen de nijverheid zal echter een belangrijke vermeerde ring van werkgelegenheid met zich kunnen meebrengen en dat deze zeer gewenst is, wordt in het hoofd stuk „bevolking" nader uiteengezet. Het geboortecijfer is hoog en ook al neemt men aan dat dit dalen zal, dan zal nog omstreeks 1980 de be volking zijn toegenomen tot boven de 10.000 inwoners, een toename van van de kaashandel, van de kleinhan- 'ongeveer 3.000. De kansen op meer- del, waarbij ook de goederenmarkt wordt aangeroerd enz., zulks als ba sis voor de opbouw van het 2e deel: „De toekomst". In de inleiding wordt opgemerkt, dat Bodegraven niet tot de z.g. „in dustriekerngemeenten" behoort, zo dat niet kan worden uitgegaan van dere werkgelegenheid in de andere bronnen van bestaan zijn gering, zo dat zeker 2/3 deel in de nijverheid werk moet vinden, wat in 30 jaar een nieuwe werkgelegenheid voor 800 personen zou betekenen, meer dan tweemaal zo groot als thans. Daarom worden verschillende voor industrialisatie van grootse allure, j zieningen met betrekking tot de ont- Echter is industrievestiging aller minst uitgesloten en daartoe zal een beperkt programma moeten worden opgesteld, dat in het kader van de aanwezige mogelijkheden uitvoerbaar wordt geacht. Echter mogen ook de mogelijkheden, die in de andere takken van bedrijf bestaan, niet uit het oog worden verloren, waarbij ook het gebied rondom Bodegraven aandacht verdient. wikkeling van de verschillende bron nen van bestaan nader onder de ogen gezien, terwijl daarna nog wordt berekend, welke eisen in de naaste toekomst aan de volkshuis vestiging zullen worden gesteld. Voorzichtig berekend, aannemend, dat het vertrek groter zal zijn dan de vestiging, komt het rapport tot de bouw van 300 woningen vóór 1960 en totaai 1.050 vóór 1980. Kaaidaq, Ai&emade Kwaliteit was bijzonder goed de belangstelling groot en Gisteren organiseerde de Kaasdag commissie Alkemade, onder leiding van de heer A. P. van der Poel uit Oud-Ade de derde Kaasdag. Reeds spoedig bleek, dat deze kaas- - T-iu-'j daêen zich in een onverzwakte be- dat een goede bestaansmogelijkheid langstelling mogen verheugen, want kan geven. Wat de Nijverheid betreft, die noemt het rapport niet van bijzon der grote betekenis, al worden 96 vestigingen aangetroffen. In totaal vinden er n.l. maar ongeveer 700 personen werk; 67 van de werk nemers komen uit Bodegraven, de rest uit omliggende plaatsen. De nij verheid neemt totaal 7.5 H.A. opper vlakte in beslag, maar vrijwel alle bedrijven worstelen met ruimtege brek en wensen uitbreiding, die ge zamenlijk ongeveer 5,4 H.A. zou moeten beslaan. Wat de landbouw betreft is de analyse eveneens vrij gunstig. In geheel Nederland bedraagt het aan tal koeien per 100 H.A. 116, in Bode graven 132. Dit cijfer was in 1940 echter 157 en dientengevolge is ook de kaasproductie achteruitgegaan, n.l. met 14 In het gehele Z.H.- Utr. kaasdistrict was het 18%. Het aantal varkens is al weer even hoog als voor de oorlog. Opvallend bleek te zijn de beteke nis van het goederenvervoer met 33 bedrijven, waarin 120 personen werk zaam ztfn met 42 vrachtauto's en 26 schepen, laadvermogen resp. 270 en 1583 ton. Hier is bij alle onderne mingen erstig gebrek aan bedrijfs ruimte. Interessant is het hoofdstuk over de bevolking, dat zeer veel cijfers geeft, die zeker voor het gemeente bestuur voorwerp van veel studie zullen zijn. Opvallend zijn daaronder de cijfers over de welstand der be volking. Het gemiddeld inkomen be draagt in Bodegraven per inwoner in de morgenuren stapelden de kazen van 37 deelnemers in de zaal van Café Rustoord zich op en in de mid daguren hadden de heren Adema uit Den Haag en Keg uit Zaandam druk werk om al deze kazen aan een gron dige keuring te onderwerpen. De uitslagen. Tegen 6 uur was de keuring ech ter klaar en konden de resultaten worden vastgesteld. De nummers werden vervangen door de namen van de inzenders en toen bleek, dat de prijzen als volgt waren toege kend: J. A. van der Hulst, Leidseweg 13, Oud-Ade, won met zijn Leidse kaas de eerste prijs met 98 van de 100 punten. Verdere prijswinnaars waren: G. G. Tersteeg, Boekhorsterweg 1, Oud- Ade, Goudse 98 pnt.; Wed. J. van Leeuwen, Leidseweg 2, Warmond, Goudse 97 pnt.; G. J. van Leeuwen, Leidseweg 1, Warmond, Goudse 96 pnt. Eervolle vermeldingen: P. N. J. van der Geest, Rode Polder 4, Oud- Ade, Goudse 96 pnt.; J. W. van der Geest, Zijldijk 1, Oegstgeest, Goudse 96 pnt.; L. C. van der Geest, Leidse weg 44, Goudse 96 pnt. Des avonds te ongeveer acht uur waren de belangstellenden in gro ten getale in Rustoord aanwezig en hadden zich reeds op de hoogte ge steld van de resultaten. De heer A. P. van der Poel heette allen welkom, inzonderheid de ere- voorz., burgemeester Hoynck v. Pa- pendrecht, van die het initiatief voor de kaasdagen is uitgegaan, de heer Schroder, Rijkszuivelconsulent te Gouda, de heer K. Adema, en de heer Streefland, voorzitter van de Bond van Kaasproducenten. Toespraak van de burgemeester. De burgemeester zeide getroffen te zijn door de grote opkomst, waaruit blijkt, dat de belangstelling voor deze dagen blijft bestaan. Hij bracht dank aan de heren Schroder Streefland, Adema en Keg, voor datgene wat zij in verband met deze Kaasdag hebben willen doen. Hij zag het belang van zulke kaasdagen vooral in de gezon de wedijver die erdoor kan ontstaan, hetgeen als vanzelf leidt tot verbe tering van de kwaliteit. Het hoge ge middelde van de behaalde punten, n.l. 88, mocht z.i. ook zeker voor een ge deelte worden toegeschreven aan de invloed, die van deze dagen uitgaat. Spr. hoopte, dat het aantal medewer kers nog verder zou uitgroeien. Als bewijs van dankbaarheid t.a.v. de genen, die zich de moeite hadden ge troost voor deze dag een inzending te verzorgen, had de commissie ge dacht niet beter te kunnen doen, dan het advies van de heer Schroder op te volgen en aan iedere deelnemer als herinnering aan deze dag een le peltje aan te bieden met het wapen van Alkemade. Tenslotte reikte de burgemeester de prijzen uit. De heer van der Hulst ontving de beker, beschikbaar gesteld door de Handelsraad L.T.B. De heer Verwey werd een servies aangeboden, be schikbaar gesteld door het gemeente bestuur van Alkemade en de drie me dailles, beschikbaar gesteld door de vereniging De Producent, gingen naar de overige prijswinnaars. De heer Schroder bracht dank aan de heer van Harteveld voor het vele werk, dat deze als secretaris van de Kaasdagcommissie op zo uitstekende wijze had verricht. Spr. vond het een verheugend verschijnsel, dat hij had vernomen, dat er weer veel belang stelling bestond voor een nieuwe kaascursus. Voor vele jongeren geeft de bekendheid met de kaasbereiding wellicht perspectieven in het buiten land, wat hij afleidde uit verschillen de vragen, die hem vanuit het bui gen. Ook 's avonds was de publieke belangstelling groot. Zowel het rad van avontuur, als de verschillende vermakelijkheden en de theesohen- kerjj deden goede zaken. Toen nabij het middernachtelijk uur de bazar werd gesloten kon de definitieve opbrengst niet worden medegedeeld, maar wij twijfelen er niet aan of aan het Groene Kruis kan een mooi bedrag worden afgedragen. LANGERAAR K.A.B. In het Parochiehuis hield de K.A.B. een vrij goed be zochte ledenvergadering. De voorz. deelde mede, dat er een spaarkas is opgericht voor de aankoop van brandstoffen. Voor het beheer van de spaarkas is een commissie be noemd, die bestaat uit de heren Joh. Baak, G. Koeleman, W.'Ouwar- kerk, Ant. Poelwijk en Jac. Touw (penn.). Deze commissie zal een re glement ontwerpen, waarin de werkwijze zal worden omschreven. Het minimum te sparen bedrag werd vastgesteld op 25 cent per week. De Pater uit Noordwijker- hout, die zou spreken over het re- traitewerk, was verhinderd. Kape laan Saers voerde daarom over het zelfde onderwerp het woord. De lo den en vooral ook de jongeren kre gen een flinke aansporing om eens éen retraite te gaan houden. Voor wie sparen wil om te gelegener tijd over de nodige geldmiddelen te be schikken,* bestaat er gelegenheid hiervoor te sparen. Een geanimeer de bespreking volgde over de vie ring van het St. Nicolaasfeest voor de leden. De kosten kunnen niet ge dragen worden door de kas. De lus trumviering heeft van de vereni gingskas al veel gevraagd en ook het St. Nicolaasfeest voor de kinde ren vraagt weer geld. Besloten werd van de leden te vragen een uur loon voor dit doel af te staan. Bij de rondvraag bleek, dat er ten aanzien van de uitnodigingen voor de kadervergadering welke te Nieuwveen was gehouden een mis verstand was geweest. ROELOF ARENDSVEEN Blindenbond „St. Odilia. De uit voeringen van de blindenbond „St. Odilia" mogen zich in Roelofarends- veen steeds in een zeer grote belang stelling verheugen. Dit keer behoef de voorz. geen propaganda te ma ken voor de zorg voor de blinden, want dit deed het toneelstuk: „Naar het volle leven", van Dirk Verdel, dat gespeeld werd door „Concordia" uit Hillegom. Met de gehouden ver loting brak Roelofarendsveen het re cord door de blindenbond een batig saldo te bezorgen van 175 Rector Brans sprak voor Midden stand. In café v. d. Geest kwam de Middenstandsver. „St. Maarten" voor haar 2e avond van het winter- programma bijeen. Voorz. M. Stock- mann mocht zich verheugen in een zeer goede opkomst. Rector Brans, behandelde het onderwerp „De hu mor in ons doodernstig leven. Rec tor Brans verstaat de kunst om een onderwerp over humor op humoris tische wijze te bespreken. Nadat spr. uiteengezet had wat geen ware hu mor was, behandelde hij de humor in de betekenis van Roomse blijd schap, welke open en ontwapenend dat verwaarloosd wordt beginnen soms ernstige aandoeningen der lucht wegen. Bestrijdt het voortwoekeren van de besmetting met de zui verende, slijmoplossen- de en geneeskrachtige AKKERS -V Werelds beste hoestsiroop - moet zijn. Na de pauze las spr. voor uit Felix Timmermans Vlaamse hu mor. De voorz. bracht hierna dank aan rector Brans en vestigde reeds de aandacht op de volgende avond op 13 Dec in de Pancratiuszaal met als spreker de g.a. kap. C. Berkhout TER AAR Geboren: Maria H. G. G., dr va? P. L. A. v. d. Zon en Th. M Delgij ei Cornells Chr. zn van C. Pieterse ei J. Th. Mank; Johannes C., zn var H. G. Koeleman en M. J. Vermeulen Clazina P. M., dr van C. Lek en A A. v. d. Pouw Kraan. Getrouwd: W. van Eijk en P. Valk; J. de Mik en Fr. W. van Eijk; H. Sassen en KI. M. van Dam. Overleden: C. v. Woudenberg, 88 j. WOUBRUGGE Geboren: Willebrordus Johannes, zn van J. C. van Leijden en P. C. Ammerlaan; Elisabeth Johanna, dr van A, J. v. d. Ploeg en E. J. Dissel- dorp; Gerarda Theodora, dr van G. van Goozen en H. W. v. d. Akker; Peter Corstiaan, zn van R. G. van Rooij en M. Kelderman; Franciscus Martinus Maria, zn van J. Koek en J. H. Vonk. Getrouwd: Theodorus Simon van Rijn en Helena Anna Hillenaar. Overleden: Mattheus v. Zaal 79 jr. (Advertentie) tenland daarover reeds hadden be reikt. De heer Adema gaf zijn algemene indruk weer over de inzendingen. Hij noemde die buitengewoon goed en vond het zeer belangrijk en typisch, hier zoveel kaas te hebben aangetrof fen, die tot de z.g. consumptiezuivel behoort, d.w.z. dat opleggen voor de consumptie niet nodig is. Dit is een product, waar de handel nog al eens naar zoekt. Melkprijs kwam ook aan de orde. De heer Streefland deelde mede, dat de radio om 6 uur had mede gedeeld, dat de minister de melkprijs op 20 cent had gebracht. Dat was een verheugend bericht en voor de aanwezige burgers voegde hij er ter geruststelling aan toe, dat er bij ge zegd was, dat deze verhoging op de consumptie-melkprys niet van in vloed zou zijn. Hij deelde ook mede, dat er op nieuw een zuivelfonds zou komen en gaf de redenen aan, waarom dit nood zakelijk was. Hij legde uit, waarvoor de heffingen op de melk dienden en toonde het nut ervan aan. Er werd nog gevraagd, of het geen tijd werd een middel te zoeken, waar door zou worden verhinderd, dat ons overschot van boter met verlies aan Engeland wordt verkocht, iets wat andere afnemers ontstemt. De heer Schroder gaf hiervoor een prachtige oplossing. Binnenkort, zo zei hij, komt onze roomboter in de handel in kleinere pakjes. Als alle Nederlanders bij wijze van versnapering zo nu en dan eens zo'n pakje kopen, zijn we van die nare levering onder de kost prijs af en profiteren we zelf van ons productie-overschot. HILLEGOM K.V.P. Gisteravond hield de K. V.P. een vergadering, bijzonder ge richt op de belangen van de Kath. Middenstand. Mr. Bachg, lid van de Tweede Ka mer sprak er zijn vreugde over uit, dat op deze vergadering speciale aan dacht wilde besteden aan de proble men van de middenstand. Hij heeft waardering voor het onderwerp: „de sociale zekerheid van de Midden stand." De sociale zekerheid vóór de werknemers is na de oorlog een feit geworden; die zekerheid is op hen het eerst toegepast. De massale wer keloosheid voor de oorlog heeft ge leid tot 'n zekere geleide economie en is er gekomen in een stelselma tig overleg van overheid en werk gevers. De opname van de zelfstan dig werkenden in sociale verzorging is reeds door min. van de Tempel on der de aandacht gebracht der rege ring. De kinderbijslag voor de kleine zelfstandigen en de ouderdomsvoor ziening (Noodwet Drees) wijzen in de richting van meerdere zekerheid van de middenstand op sociaal ge bied. Hierna werd behandeld de P. B.O. De verschillende moeilijkheden op dit terrein zijn gelegen in het groot aantal groepen en bedrijfstak ken in de middenstand. Dat voor de belasting de uiterste grens is bereikt, staat voor spr. vast. Na een korte pauze werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. Mr. Bachg beantwoordde deze tot grote tevredenheid. Geboren: zn van A. van Trigt en H. M. Jonkheer; zn van B. Hordijk en J. Karreman; zn van J. C. Pijna- ker en M. P, Seijsener. Getrouwd G. J. Westerhout en H. T. van Ruiten; J. F. van Trigt en J. M. Mathot; L. Pieters en M. J. Per- fors; H, Klinkhamer en P. de Haan; M. den Haan en H. P. Heidweiller; F. M. Murk en W. G. A. van Roode. Overleden: Wed. H. Foks-Duin- kerken vr. 74 jr; Wed. M. C. J. Vink- Flipse vr. 78 jr. NOORD WIJKERHOUT Praatavond. K. V. P. In de zaal van café „de Zwaan" hield de KVP I een tweede praatavond De belang- I stelling hiervoor was beduidend klei- ner dan de eerste keer. Het was ech- ter wel verheugend, dat onder de I aanwezigen zich een groepje jongeren i bevond, dat zich aansloot bij de werk groep, welke deze winter zal trach- I ten zich meer ontwikkeling op staat- kundig en politiek terrein eigen te I maken. Het voornaamste punt van bespre king was na het openingswoord van de voorz., het ontwerp kiesreglement voor de Tweede Kamer. De voorz. las enige dor voornaamste artikelen voor en de vergadering kon niet veel anders doen dan de afgevaardigden naai de Kringvergadering blanco mandaat geven bij de behandeling van dit reglement in de Kringverga dering op 17 Nov. a.s. Hierna kregen de leder, gelegen heid om vragen te stellen en opmer kingen te maken. Er werd gevraagd om inlichtingen aangaande de plannen met het land goed Leeuwenhoïst. Weth. van der Voet antwoordde, dat het gemeente bestuur van een en ander op de hoog te is en dat het hier betreft het ge deelte rechts van de Gooweg. Het is volgens weth. van der Voet in het geheel niet de bedoeling hier ook een kampeerterrein te exploiteren. Het zal enkel wandel- en recreatieoord worden. Er zijn ook tegenstanders van het plan en deze zouden liever villa's op dit terrein zien. Voorts vroeg een lid naar de stand van de werkzaamheden der commis sie welke de plannen inzake meer onderwijs te Noordwijkerhout nader zal uitwerken en op de eerste plaats moet trachten de gelden voor een so ciografisch rapport bijeen te bren gen. De heer Geerlings, lid van de bedoelde commissie antwoordde, dat deze commissie zich de bijstand van een deskundige hefcft verzekerd en dat het geld voor het rapport er komt. Het merenplan kwam ook weer eens ter sprake en er werd op aange drongen dat het gemeentebestuur in deze belangrijke kwestie tot actie komt. Weth. van der Voet vertelde, dat er al actie geweest is, maar dat een en ander moeilijk wordt als de tegenpartij zwijgt als het graf. De algemene regeringspolitiek kwam nog ter sprake en bïizonder de samenwerking met de KVP. Tot slot vroeg weth. van der Voet of het gemeentebestuur actieve steun zou kunnen verwachten van het KVP bestuur in zake een eventuele lening onder de gemeentenaren voor de wo ningbouw. Alle medewerking zegde de voorz. dienaangaande toe.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2