Eden pakt de problemen aan Eerste Rheuma-onderzoek in Nederland Jiaite GOLF Golden S VIRGINIA; Shag De zonsverduistering op 25 Februari 1952 DINSDAG 30 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 DOUWE EGBERTS Besprekingen met Acheson en Schuman Onverwijld heeft Anthony Eden, Engelands nieuwe minister van Buiten landse Zaken, zich geworpen op de belangrijkste problemen van de Britse politiek: de Perzische oliekwestie, het geschil met Egypte en de Westelijke defensie. Eden heeft reeds besloten, dat hij zelf de leiding op zich zal nemen van de Britse UNO-delegatie, die volgende week naar Parijs gaat voor de opening van de Assemblée. Hij zal daar tevens met zijn Amerikaanse en Franse ambtgenoten, Acheson en Schuman, de Westelijke politiek bespre ken en in voorbereiding daartoe heeft hij reeds overleg gepleegd met de Amerikaanse en Franse ambassadeurs in Londen. lichaam, totdat het gebied volledig zelfstandig zal zijn geworden. Dit verzoek volgde prompt op de pro clamatie (door Egypte) van Faroek tot koning over de Soedan pro clamatie, waartegen de Soedan zich scherp heeft gekant. FERZIE WEER OP GANG? Wat de oliekwestie betreft: Eden heeft zijn ambassadeur in Teheran, Sir Francis Shepherd, met de groot ste spoed naar Londen ontboden, in een poging om de doodgelopen be sprekingen met Perzië weer op gang te brengen. Waarschijnlijk zal de gehele Perzische situatie reeds in de eerste zitting van Churchill's kabinet (Woensdag) in ogenschouw geno men worden. Verder heeft Eden voorbereidin gen getroffen voor een nieuwe nota aan Egypte, waarin vermoedelijk voorstellen worden gedaan voor een beëindiging van het geschil. Tevens overweegt Eden de Britse ambassa deur in Cairo, sir Ralph Stevenson, te ontbieden voor een bespreking van de slechter wordende betrek kingen met Egypte. Met zijn adviseurs heeft Eden verder beraadslaagd over het ver zoek van de Soedan aan de UNO, om een internationaal bestuurs- De besprekingen op Korea Er zit geen schot in Do besprekingen over de demar catielijn op Korea dreigen weer in een impasse te geraken, zei generaal Nickols, de woordvoerder van het geallieerde hoofdkwartier. Op de bijeenkomst der subcommis sie te Panmoendjon, die over dit précaire punt overeenstemming moet trachten te bereiken, werd ook van daag vrijwel geen vordering ge maakt. Het communiqué van het achtste leger maakt vandaag melding van gevechten aan het centrale front in het gebied van Koemsong. Een tank- groep der verbondenen werd hier door mortieren beschoten. Ten Zuid oosten van Koemsong deden de com munisten een hevige nachtelijke aan val, waartegen de verbondenen hardnekkig tegenstand boden, aldus het communiqué. In de Oostelijke sector laaide de communistische tegenstand op. Drie tegenaanvallen werden afgeslagen. Ten Noord-westen van Jontsjon stootten verbonden legers een 450 meter door. ALGEHELE MOBILISATIE IN ZUID-KOREA. De Zuid-Koreaanse minister van defensie heeft medegedeeld, dat alle mannelijke Koreanen van 19 tot 26 jaar voor de militaire dienst opge roepen zullen worden' „ongeacht hun huidige werkzaamheden en hun pu blieke status". De Koreanen. zo zei- de hij, moeten een strijdkracht or ganiseren. die het hun mogelijk maakt Zuid-Korea alleen te verdedi gen. Samenzwering in Indonesië De reden van massa-arrestaties De minister-president van Indone sië, dr. Soekiman, heeft gisteren in het parlement onthuld, dat er „een conspiratieve beweging met steun uit het buitenland" gaande was, die aanslagen beraamde op het leven van president Soekarno, vice-presi dent Hatta, diverse ministers en oud ministers. Deze verklaring werd gegeven in antwoord op een interpellatie van Tan Po Goan over de arrestaties en razzia's, die door de regering om streeks medio Augustus in Djakarta, Medan en andere plaatsen zijn uitge voerd. Vele gevangenen, die hierbij betrokken waren, hebben bekend. De actie had ten doel liquidatie van de Republiek Indonesië en de ver vanging door de „Negara Republik Indonesia Sedjati" (waarachtige In donesische republiek). Over de gearresteerde parlements leden zei de premier, dat er bewijzen aanwezig waren, dat deze parle mentsleden betrokken waren bij de vorming van een illegaal fonds, waarvan de portée nog niet volledig bekend is. Het totaal aantal gevan genen werd door dr. Soekiman op 15.000 geschat. DE ROOFMOORD OP BALI. Uit nadere berichten over de reeds gemelde roofmoord te Sanoer by Den Pasar op Bali blijkt, dat de als gewond opgegeven kunsthandelaar, de heer Koopman, evenals de heer J. ten Brink, onmiddellijk werd ge dood, toen vier gemaskerde rovers het huis van de heer Koopman over vielen en de slachtoffers by een bridge-partij verrasten. De kasten en laden van het huis van de heer Koopman, waarin zich kunstschatten bevinden werden door de rovers doorzocht. Mevrouw Koopman wist in het duister te ontkomen en een tweede gast, de heer Pendi, hield zich na de dodelijke schoten uit een stengun op de heren Ten Brink en Koopman, dood. Het eerste spoor dat door de politie werd gevolgd, is vrij spoedig ■doodgelopen. ONT-NAASTING VAN BRITS WEGVERVOER. Frank Fowler, voorzitter van de Britse organisatie voor het wegver voer, heeft op een persconferentie plannen bekend gemaakt voor het ongedaan maken van de naasting van het Britse vervoer langs de weg. Het betreft hier een geleidelijke „ont-naasting", waarbij als eerste stap voorzien wordt in de opheffing van de maximum-afstand van 25 mijl voor particuliere ondernemingen. Verder zou een licentiestelsel inge voerd worden, dat het de particu liere 'bedrijven mogelijk zou maken, geleidelijk aan hun werkzaamheden te hervatten. De uitvoering van het plan zou twee jaar in beslag nemen. De Perzische olie Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft er bij de Perzische premier, dr. Mossadeq en Engeland op aangedrongen het eens te worden over een voorlopig plan voor de levering van olie aan het Westen. Perzië zou de Westelijke landen een deel van de opgeslagen olie, te weten 2 millioen ton ter waarde van 40 millioen dollar, leve ren, aldus verluidt in Washington. Het departement heeft geen com mentaar op dit bericht willen leve ren. TWEE INCIDENTEN IN EGYPTE In de afgelopen 48 uur hebben zich in de zóne van het Suezkanaal twee ernstige incidenten voorgedaan. Een Egyptische auto reed bij Tel el Kebir door een Engelse wegversperring zonder te letten op de waarschu wingsschoten. De Britse soldaten openden daarop het vuur op de auto, met het gevolg, dat een vrouwelijke inzittende werd gedood en de chauf feur werd gewond. Het bleek de auto te zijn van de hofarts van ko ning Faroek. Een Egyptische offi cier heeft een protest ingediend bij de Britten, maar dezen zeggen, dat de Egyptische politie de schuld heeft, daar deze niet wilde meewerken aan de veiligheidsmaatregelen ter plaat se. Het tweede incident viel voor buiten Cairo, toen een Brits majoor die met zijn vrouw in een auto reed uit een hinderlaag werd beschoten. Beide inzittenden werden gewond. DE VERDEDIGING VAN HET MIDDEN-OOSTEN. De Libanon, Syrië, Irak en Jorda nië zijn, naar uit gewoonlijk welin gelichte bron gemeld wordt, bereid toe te treden tot een verdedigings organisatie voor het Midden-Oosten, zoals voorgesteld door Engeland, Amerika, Frankrijk en Turkije. De vier staten zouden echter zoeken naar een manier om een botsing met Cairo te vermijden. De Egyptische minister van bui tenlandse zaken heeft Maandag avond de diplomatieke vertegen woordigers van de Arabische landen uitgenodigd voor een bespreking over het voorstel tot een verdedigings organisatie voor het Midden-Oosten. De minister zal uitleggen, waarom Egypte het voorstel heeft afgewezen. BOETE-GELDEN IN DE MISSIE-POT Fouten komen missionarissen ten goede, tenminste als die fouten wor den gemaakt door het personeel van het vermaarde Waldorf-Astoria hotel in New York. Réné Black, de 71-jarige maitre hotel van de onderscheidene restau rants in het Waldorf-Astoria com plex, is de organisator van deze steunactie voor de missie. „Als ik een kellner erop betrap", vertelde Réné aan de journaliste Inez Robb. „dat hij het menu niet heeft gelezen kost hem dat een stui ver voor de missie. Als iemand de tafel niet zorgvuldig heeft gedekt, water morst of een pisolet laat val len, kost het hem telkens een stui ver." Wanneer een kellner een handvol wisselgeld uit zijn zak opdiept, gaat dat allemaal in het missiepotje. Een halve literfles op het bureau van mijnheer Black fungeert als missie spaarpot en die is gewoonlijk gauw vol. Stamgasten hebben ook de ge woonte zich van kleingeld ten bate van de missie te ontdoen, als zij hun lunch of diner in het hotel gebrui ken. Alleen de eigenaar van Waldorf- Astoria, Conrad Hilten, heeft de re- fel van Black, om uitsluitend klein geld aan te nemen, mogen overtre den met een honderd dollar-biljet. Op het eiland Schiermonnikoog wordt heden, voor het eerst in ons land, een bevolkingsonderzoek op rheuma gehouden. De wetenschap be schikt niet over voldoende gegevens over deze ziekte en zij hoopt, dat der gelijke onderzoekingen er toe zullen leiden, dat men zich te dien aanzien beter kan oriënteren. Van de resultaten van het bevol kingsonderzoek zal voorlopig niets kunnen worden gezegd. Het betreft hier een eerste proefneming, waar van de technische uitvoerbaarheid nog moet blijken. Wanneer deze in derdaad aanwezig mocht zijn. dan zullen dergelijke onderzoekingen voor de bestrijding van de rheuma van belang zijn. In medische kringen ziet men de laatste tijd meer en meer de noodzaak van een intensieve be strijding van deze pijnlijke ziekte, waarvoor in ons land per jaar ten minste veertig millioen gulden aan ziekengeld wordt betaald. Daar on geveer 4 pet. van de Nederlandse bevolking aan rheuma lijdt, is het van het grootste belang, dat de ziek te krachtig wordt bestreden en dat intensief wordt gezocht naar de oor zaak van haar ontstaan. Geen te hoge verwachtingen. Dat men voor de eerste proefne ming het eiland Schiermonnikoog heeft gekozen is niet'omdat de ziekte daar in ergere mate zou heersen dan elders (doordat er vele oudere men sen wonen is het percentage daar misschien iets hoger dan normaal). 1 De geografische ligging heeft echter de doorslag gegeven. Schiermonnik oog ligt volkomen geïsoleerd en de bevolkingsgemeenschap is daar ge makkelijk bereikbaar. Het is inmid dels gebleken, dat de medewerking van de Schiermonnikogers zelf zeer j goed is. De gemeenteraad besloot de ze actie zoveel mogelijk te steunen en ook burgemeester J. Anker heeft reeds zijn volle medewerking toege zegd. Uiteraard hebben ook dr. J. S. van Hille en de beide verpleegsters van Schiermonnikoog hun hulp aan geboden aan het team. dat het on derzoek verricht. Het is wel geble ken. dat de eilandbevolking aanvan kelijk wat te hoge verwachtingen van het onderzoek had. Er zulen geen di rect aanwijsbare resultaten zijn; het eventuele resultaat van de onderzoe kingen zal eerst bekend moeten wor den. Vooraf voorlichtingavond. Om de eilandbewoners, die bij dit onderzoek betrokken zijn, van de be doelingen op de hoogte te stellen en hen op te wekken zich zo veel moge lijk voor dit onderzoek beschikbaar te stellen, heeft men gisteravond in ho tel Schiermonnikoog een voorlich tingsbijeenkomst gehouden. Een van de rheumatologen sprak daar over de rheumatiekbestrijding en over de bedoelingen van het onderzoek. Er werd de nadruk op gelegd, dat het steeds in de bedoeling heeft gelegen dit onderzoek te beschouwen als een streng wetenschappelijke proefne ming waarvoor uiteraard van medi sche zijde belangstelling bestaat. Het is echter van veel belang, dat ook de bevolking zelve doordrongen is van de noodzaak een actief aandeel in de bestryding te leveren. Elke Schier- monnikoger boven twaalf jaar kreeg een persoonlijke oproeping en op de werkgevers werd een beroep gedaan om hun medewerking te verlenen. Reeds Maandagmiddag werd in het onderzoekcentrum een dertigtal per sonen onderzocht, dat daartoe spe ciaal door de plaatselijke arts werd opgeroepen. Zij, die zelf niet kunnen komen, zullen Woensdag door de spe cialisten aan huis worden bezocht. De Stichting Kunstbezit heeft de veelomstreden Kruiswegstaties van Aad de Haas aangekocht. Zij zullen in het provinciaal museum de Bon- nefanten worden tentoongesteld. Aan sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer kwamen in de week van 1421 October voor bij runderen: 8, bij kalveren 11, en bij biggen 7. BINNENLAND De 37-jarige ambtenaar van de C.C.D., A. Bosscher uit Terneuzen is Zaterdagavond te Driewegen met zijn motor over de kop geslagen. Hij is gisterochtend aan de gevolgen van het ongeluk overleden. De drie grote bonden van schil derspatroons en de drie grote bonden van bouwvakarbeiders hebben bij de Sociaal-economische raad een ont werp ingediend voor een bedrijfschap in het schildersbedrijf. in de gemeente Groot-Ammers staat voor de tweede maal in dit jaar een seringenboom in bloei. In Noord wijk (Gr.) is door kort sluiting brand uitgebroken in een boerderij. Twee grote landbouwschu- ren werden verwoest. BUITENLAND. Bij de overstromingen in Zuid- Italië zijn 110 personen om het leven gekomen. Er werden 3.380 huizen vernield. Aldus officiële mededelin gen. In Oostenrijk mag voortaan var- „BOOTZ Amsterdam" reeds content, tain is alom bekend, ook zij weet de TIP te Inz. Hr. C. P. MJl'I'iH Rijswijk ontv. 1 fl. TIP (Advertentie.) kens- en kalfsvlees slechts Zaterdag verkocht en in openbare restaurants aangeboden worden. Voorts zullen twee vleesloze dagen gehandhaafd blijven en een aantal andere maatre gelen getroffen worden ter bestrij ding van het vleestekort. Charles Pomerantz uit New York, een gewezen kleermaker, die zich aan de studie van vlooien ge wijd heeft, ontving dezer dagen een exemplaar ter grootte van een rat gevangen op de Philippijnen. Als hij dat beest maar nooh loslaat! De Engelse autoriteiten hebben de jacht op de guerillabende, die de hoge commissaris van Malakka, sir Henry Gurney, op 6 October ver moordde, opgegeven. Vier leden van de bende zijn gedood, de overigen hebben zich onvindbaar in de jungle weten te verbergen. Ned- expeditie aanwezig De Nederlandse eclipscommissie van de Koninklijke Academie van Wetenschappen zal binnenkort drie geleerden naar Afrika uitzenden ter waarneming van de totale zonsver duistering op 25 Februari 1952 Deze zonsverduistering zal waargenomen worden nabij Khartoem in de Soe dan. De drie waarnemers zijn prof. H. Zanstra van de universiteit van Amsterdam, dr. J. Houtgast en de heer C. Zwaan van de Sterrenwacht der Rijksuniversiteit te Utrecht. De expeditie is mogelijk gemaakt door financiële steun van de organisatie voor zuiver wetenschappelijk onder zoek, terwijl ook van de gemeente Amsterdam een bijdrage in de kosten is verkregen. De waarnemingen heb ben tot doel inlichtingen te verkrij gen over de chromosfeer van de zon. Deze is slechts gedurende enkele se conden goed zichtbaar tijdens een to tale zonsverduistering. In het bijzon der zullen de dichtheid van de gas sen en de hoogte tot waar speciaal het waterstofgas in de zonne-at- mosfeer opstijgt door middel van fo tografische opnamen worden bepaald. Over de structuur en de temperatuur van de chomosfeer is men nog steeds in het ongewisse, terwijl juist dit .Leeuwenhorst' ontspanningsterrein beeld van de zonne-atmosfeer zo'n belangrijke bijdrage levert tot ultra violette straling en de radiostraling van de zon. De methode van exacte spectraalfotometrie, zoals die in Ne derland is ontwikkeld zal bij dit on derzoek met vrucht kunnen worden toegepast. Uit een aantal andere landen, o.a. uit Amerika, Engeland, Frankrijk en Egypte zullen eveneens groepen waarnemers naar Khartoem komen, elke met eigen waarnemingsprogram ma's. Indien de waarnemingen door het weer worden begunstigd, waarop de kans groot geacht wordt, zal een antwoord gegeven kunnen worden op een aantal belangrijke vragen in de sterrenkunde. Vo-oï cLt Zoals bovenstaand schetsje duide lijk aangeeft kunnen met betrekke lijk eenvoudige middelen goede resul taten worden verwacht bij de uit voering van het plan, om het landgoed „Leeuwenhorst" tot openbaar ont spanningsterrein te maken. Wanneer de verbindingswegen, waaronder de geprojecteerde provin ciale weg no. 1, worden beplant, zullen de boscomplexen van Noord- wijk en Offem, de Leeuwenhorst en de beplanting om Noordwijkerhout één samenhangend groengebied kun nen vormen. AS EN AARDAPPELMESJE. Twee jaar gevangenisstraf met af trek eiste de officier van justitie van de Haagse Rechtbank hedenmorgen tegen een 24-jarige los-werkman S. uit Leiden, die terecht moest staan wegens pog'ng tot moord op een 36- jarige fabrieksarbeider H. O. even eens uit Leiden. Destijds had verdachte een verhou ding met de echtgenote van de fa brieksarbeider. Samen spraken zij af de man uit de weg te ruimen. De los. werkman zou met een stok vanuit een portiek de fabrieksarbeider neerslaan Dit ging niet door, omdat verdachte op het laatste nippertje niet durfde. Op 9 April 1950 zou het echtpaar uitgaan en de vrouw sprak met de los-werkman af het raampje van de deur te zullen open laten. Verdachte kwam op deze manier in huis en draaide alle lampen los. Vervolgens ging hij met een gevulde aslade en een aardappelmesje op de trap staan. Toen de echtgenoot binnenkwam stortte de 'os-werkman de as over hem uit met de bedoeling zijn slachtoffer t" verblinden en stak hem daarna met het aardappelmesje. Na dat de dader de benen had genomen, bleken de verwondingen van de echt genoot weinig te betekenen. Hij ver keerde in de mening met een inbre ker te hebben gevochten. Later, toen de verhouding tussen de los-werkman en de vrouw een einde nam, ging verdachte naar de politie om zich aan te melden in de hoop hierdoor de vrouw te kunnen dwarsbomen. Na enige tijd trok hij zijn bewering over poging tot dood slag echter ,n en zeide slechts de be doeling te hebben gehad de man schrik aan te jagen. Het psychiatrisch rapport ver klaarde, dat de los-werkman niet ge. heel toerekeningsvatbaar is, maar achtte een herhaling niet uitgesloten. Uitspraak op 13 November. Kunt U smakelijk braden U zult het niet willen geloven, maar u braadt vlees het smakelijkst als u het zonder boter of vet klaar maakt. Natuurlijk vraagt u zich af, hoe dat kan. Nu het is heel eenvoudig. We maken het vlees in de oven klaar. Door de hoge warmte trekken alle vleesporiën dicht en het vlees verliest niets aan smaak. Ook hebben we dan geen last van het dampen, zoals bij het braden. De meeste huisvrouwen menen, dat zij het vlees alleen smakelijk kunnen krijgen door het gebruik van veel boter en vet. Niets is minder waar. Onthoudt u goed, dat wy de jus pas maken als het vlees klaar is. We bakken boter op en laten alles (tezamen met het vlees) even na- pruttelen. De methode om het goed te doen is als volgt. We wrijven het vlees in met peper en zout en leggen het ge heel droog op de rooster van de braadslede. Zorg ervoor, dat de oven goed voorverwarmd is. Zodra we nu hét vlees naar binnen schuiven, trek ken de poriën dicht. Het vlees blijft daardoor sappig. We laten de oven op volle kracht branden, totdat het vet, dat aan het vlees zit, gaat bra den. De oven laten wij nu zachter branden en zo laten we het vlees staan, totdat het mooi bruin en heer lijk gaar is. Natuurlijk is de braadtijd geheel afhankelijk van de soort en grootte van het te braden stuk vlees. Voor een pond roastbeaf rekent men ge woonlijk ongeveer 20 minuten; voor een zelfde hoeveelheid varkensvlees of kalfsvlees ongeveer een half uur. Ook vis is zeer goed in een oven te koken en de resultaten zijn zeer bevredigend. We maken eerst de vis goed schoon. We wrijven er zout op en schuiven daarna de vis in de oven en langzaam brengen we deze oo temperatuur. Hoe langzamer we dit regelen, hoe minder voedingssap pen zullen er verloren gaan. Houdt u er rekening mede, dat na een half uur de oven een temperatuur van ongeveer 125 graden moet hebben. Op deze temperatuur laten we de vis een kwartier koken. Vanzelfspre kend is ook hier de kooktijd afhan kelijk van de hoeveelheid vis, die we klgiar maken. Probeert u het braden van uw vlees en het koken van uw vis eens op deze manier. U zult verbaasd staan over de resultaten, die boven dien een besparing aan boter en vet, dus op uw huishoudbudget, geven! Wij zijn overtuigd dat dit systeem u bevallen zal. VeAptaaUhaAe, V4h(cee.ulicfiitm Telefoon in de nabijheid. Politiecommissaris Douglas Bowman uit New Hartford (N.Y.) rijdt deze verplaatsbare verkeerslichten op zijn plaats. Ze functionneren ongeveer drie uur per dag op een kruispunt dicht bij een school en zijn een van de eersten in hun soort. Het toestel weegt 120 kg. en werkt op accu's.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2