3)e CöidöeGoti/ïotit Praag spionneerde in Nederland Praag is al te nieuwsgierig EUROPESE SAMENWERKING DE VEILIGHEIDSDIENST WAS OP DE HOOGTE Nederlander als medeplichtige Wat Praag graag weten wilde De film is er niets bij Hoe een spion te werk gaat Frankrijk stelt Amerika aansprakelijk Moord in Cambodja Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. G. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 30 OCTOBER 1951 43ste JAARGANG No. 12422 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ALS de volgende week het wets ontwerp tot goedkeuring van het te Parijs ondertekende verdrag tot oprichting van de Europese Gemeen schap voor kolen en staal in de Tweede Kamer zal worden behan deld, zal het debat, dat dienaangaan de zal worden gevoerd, zich niet al leen bewegen op economisch vlak, maar ook op het politieke vlak, dat naar onze smaak nog belangrijker is dan de economische gevolgen ervan. De tot voor enkele jaren gevoerde nationale politiek is bezig plaats te maken voor een internationale poli tiek, omdat door de ontwikkeling der wereld niet in het minst op verkeers technisch gebied een nationale poli tiek een zich zelf opsluiten is gaan betekenen, waaraan men licht de verstikkingsdood zou kunnen ster ven. Het besef is langzamerhand doorgedrongen, dat niet alleen men sen, maar ook volkeren de handen in een hebben te slaan, willen zij in de huidige wereldontwikkeling iets be reiken, dat welvaar* heet, om aldus te scheppen een blijvende verzeke ring van vrede en veiligheid. Zelfs nog na de laatste wereldoorlog is men feitelijk eerst nog aan de verkeerde kant begonnen om de idee van vrede en veiligheid te verzekeren. Men be gon toen alereerst met ingrijpende beperkingen van en controle op het Duitse productievermogen, omdat men dit al te eenzijdig zag als de oorzaak van alle ellende. Er was nog geen voldoende begrip voor het feit, dat een behoorlijk welvaartspeil in Europa niet mogelijk was zonder een bijdrage daarin van het Duitse eco nomische vermogen. Eerst na de op richting mede op Nederlands aan dringen van de Organisatie voor Europese Eeconomische Samenwer king is men gaan begrijpen, dat noch een Europese welvaart kon worden verkregen noch het Duitse vraagstuk kon worden opgelost door het eenzij dig opleggen van beperkingen en uit oefenen van controle, maar dat de enig juiste weg deze was Duitsland in te schakelen in een hechte Euro pese gemeenschap. Bovengenoemd verdrag meer bekend als het Plan Schuman is de eerste stap naar de vervulling van deze hoge doelstelling. WIE het Plan Schuman wijder ziet dan alleen een economische sa menwerking in de kolen- en staalsec tor ,weet dat het hier om veel méér gaat. Het gaat hier namelijk uitein delijk om de eenmaking van Europa. Het gaat om de Europese integratie. Er is in den beginne lang geaarzeld hoe deze integratie zou moeten wor den verwezenlijkt en men is tenslot te tot de overtuiging gekomen, dat dit het best kon gebeuren door de z.g. functionele integratie, zoals die nü ook door de Raad van Europa wordt voorgestaan. Een langzame in tegratie dus, die uitmonden moet in een functioneel federalisme. Als men de moeilijkheden bedenkt, welke een economische samenwer king tussen drie kleine landen als Ne derland, België en Luxemburg reeds in de weg staan, kan men bij benade ring begrijpen hoe talloos vele de moeilijkheden zijn bij het nastreven van een Europese samenwerking Men denke alleen maar eens aan de tegenstellingen tussen Duitsland en Frankrijk. Of aan het trotse gevoel van een natie als Engeland dit meent aan zijn eigen veilige en z.g. onaan tastbare plaats voldoende te hebben. Als men dat bedenkt, komt men van zelf tot de erkenning, dat men, wil men de zaak niet van te voren doen mislukken, dit doel alleen zal kun nen bereiken langs de ervarings-weg, dat eenwording slechts bereikbaar is door een geleidelijke verwezenlijking van de integratiegedachte op deelter reinen. Deze eerste functionele integratie is nu he+ plan Schuman, dat de een wording in de kolen en staalsector ten doel heeft. Daar zal men de er varing kunnen opdoen, welke nood zakelijk is voor een verdere Euro pese integratie. Daarin zullen de moeilijkheden aan de practijk wor den getoetst om deze bij een verder voortschrijdende integratie te kun nen vermijden. De stichting van een Europese Ge meenschap voor kolen en staal is dus de eerste stap op deze weg. waarvan men de verwachtinf mag koesteren, dat zij blijvende en verreikende ge volgen zal hebben. Deze Europese Ge meenschap, omvattende 160 millioen zielen, zal zijn een waarlijk boven- staats gezagsorgaan, waarmee een belangrijke stap zal worden gedaan naar een georganiseerd Europa. Men mag daarbij erkennen, dat de politieke spanningen en wij heb ben dan op het oog de handelwijze van de Sovjet Unie niet in het minst aan de tot standkoming van deze eerste functionele integratie hebben bijgedragen. In zoverre is hier uit iets kwaads iets goeds ge boren, omdat deze harde leermeester Europa heeft geleerd, dat een samen gaan vereist wordt van diegenen, die een gemeenschappelijke beschaving hebben te verdedigen. Al zullen daar bij ook nog heel wat moeilijkheden moeten worden overwonnen. De Nederlandse regering zo is gisteravond officieel medegedeeld heeft het noodzakelijk geoordeeld enige gegevens omtrent in Nederland ge constateerde spionnage-activiteit bekend te maken Uit de mededelingen van de regering blijkt, dat reeds in de zomer van 1950 de geheime dienst van het Tsjechische ministerie van Binnenlandse Zaken een spion naar Ne derland heeft gezonden met de opdracht een spionnage-netwerk op te bou wen. De Binnenlandse Veiligheidsdienst heeft geconstateerd, dat een Neder lander, die zich König noemde, een man die enige jaren na de oorlog in Praag verblijf heeft gehouden en die reeds toen voor de geheime dienst van het „volksdemocratische Tsjecho-Slowakije'' werkte, op clandestiene wijze militaire berichten aan de Tsjechische spion, die zich o.m. dr. Oldrich Neu mann noemde, heeft verstrekt. Deze König kreeg zijn berichten van een „insider" in Nederland, welke persoon inmiddels geïdentificeerd is, aldus de regering. Militaire attaché's waren spionnen Ook is gebleken, dat de Tsjechische militaire attaché's te Brussel, Hors- ky en Hoppe, zich intensief hebben beziggehouden met spionnage in ons land. Zij hebben o.m. foto's ge maakt van militaire vliegvelden, ha venwerken en inlichtingen trachten te verzamelen over vitale indus trieën, zoals de Hembrug-fabriek enz. Speciale belangstelling had de Fokkerfabriek, zulks in verband met de bouw van Gloster Meteor-straal jagers. Van de attaché Hoppe is be kend geworden, dat hij zeer nauwe relaties onderhield met de tweede se cretaris van de Russische ambassa de te Brussel. In de zomer van 1950 kreeg de B. V. D. een vermoeden, dat een Tsjech, die Nederland bezocht en als reden vai\. zijn bezoek opgaf controle van de boekhouding van de Tsjechische legatie, in werkelijkheid iemand was van de Tsjechische geheime dienst, die onder valse naam naar Neder land reisde en tot taak had daar een spionnage-netwerk op te bouwen. De naam, waaronder deze Tsjech reisde, was dr. Oldrich Neumann, doch later bleek, dat hij ook bekend stond onder de namen Tlamicha, Ongk Jakubec en Jirkosvky. Soms duidde men hem aan als „Rosa". Hij maakt deel uit van een van de ge heime diensten der Tsjechische re gering en wel die van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Neumann had een pakje met Nederlandse bankbiljetten ten bedrage van ƒ5000 en een flesje geheime inkt bij zich. INSTRUCTIES PER BRIEFKAART. De instructies, welke de Tsjechi sche geheime dienst aan König deed toekomen, werden op gecamoufleer de wijze verzonden Neumann liet zich in Nederland een aantal onbe schreven prentbriefkaarten toezen den. De rechter bovenhoek van deze briefkaart werd gesplitst en tus sen deze beide delen werd micro film, waarop instructies stonden, in gebracht (op de plaats waar ge woonlijk de postzegel wordt ge plakt) en daarna werden de twoe helften weer op elkaar gep akt. Deze briefkaarten werden per brief naar Nederland gezonden, hier van een postzegel voorzien, die pre cies op de haast onmerkbare verhe venheid werd geplakt en daarna werd de briefkaart door de handlan ger van Neumann hier te lande aar. het adres van König verzonden. De B.V.D. heeft van al deze instructies kunnen kennis nemen. De fotoco- pieën zijn in zijn bezit. Aangezien deze handelingen door Könm werden bedreven voor de in werking treden van de wijzigingen in het wetboek van strafrecht op het gebied van de spionnage, was het onmogelijk een strafvervolging gen hem in te stellen. Na de wijzi ging van het wetboek van strafrecht was het contact tussen deze Neder lander en de Tsjechische geheime dienst om geheel andere redenen be ëindigd. De Justitie heeft echter nog een appeltje met König te schillen naar aanleiding van zijn spionnage-activi- teiten in Praag. GESCHADUWD. Toen Neumann begin 1951 op nieuw naar Nederland kwam, werd hij gevolgd ten einde zijn bewegin gen in Nederlanr te controleren. Ge- iPsfiicm 0£diLcAYleumann de geheime dienst van Praag. Uit de inhoud van deze berichten, die alle in handen van de B. V. D. zijn gevallen, blijkt duidelijk de be doeling om aan de Tsjechische ge heime dienst te doen toekomen in lichtingen van vertrouwelijke en ge heime aard. Het zijn deels „Stim- mungsberichten" en voor een deel in lichtingen betreffende de Nederland- se houding t.o.v. brandende buiten- constateerd is, dat hij in een dancing i landse problemen, die König van een e®r| bespreking heeft gehad met de I insider moet hebben ontvangen. Ook zich König noemende Nederlander, deze insider kon worden geïdentifi- die berichten doorgaf, bestemd voor ceerd. Een vragenlijstje ONTWERP HANDHAVING VAN VEILIGHEID. Binnenkort zal de Regering bij de Tweede Kamer indienen een wets ontwerp ter voorziening van de hand having van de in- en uitwendige vei ligheid van het Rijk. Om een beeld te geven, welke „in teressen" de Tsjechische geheime dienst in ons land had, laten wij hieronder een lijst volgen van een aantal onderwerpen, waarover de Tsjechische militaire attaché in Brus sel. Hoppe, die in nauw contact stond met de Russische ambassade aldaar, vragen stelde aan een „informant" in Nederland. De B.V.D., die hier van op de hoogte was heeft de Ne derlandse informant enkelequasi-se- rieuse antwoorden op deze vragen in handen gespeeld. De vragen luidden: 1. Een nauwkeurige opgave van al le bijzonderheden over Neder landse militaire vliegvelden (ge bouwen, materiaal en radar opstelling). 2. Opgave van de belangrijkste bruggen en viaducten in de gro te verkeerswegen. Tevens werd verzocht om foto's te verstrek ken van deze objecten. Er moes ten mensen op de foto's staan om de afmetingen van de objec ten te doen uitkomen 3. Opgave van de marechaussee kazernes en het aantal divisies, waaruit dit wapen bestaat. 4. Opgave van de namen van do bevelhebbers en van de sterkte van de legeronderdelen, welke door hen worden gecomman deerd. 5. Bijzonderheden over de strate gische ligging van Rotterdam, Amsterdam en Den Helder, van welke laatste plaats Hoppe een uitstekende kaart bezat. 6 Nauwkeurige gegevens over de fabriek bij de Hembrug. 7. Gegevens over het aantal Ne derlandse troepen, dat naar Duitsland zou gaan. 8. Antwoord op de vraag, op wei- Met idee „®e Utteniyde ACatieö' Zesenzestig officieren uit 31 landen, ook uit Nederland, vormen de let ters U N en symboliseren zo het idee van de Verenigde Naties. Deze 31 nationaliteiten, hoewel niet alle lid van de Uno, vertegenwoordigen de volkeren van de vrije landen. De officieren die een opleidingsschool in Fort Leavenworth (Kansas) bezoeken, stelden zich zo op ter gelegen heid van de zesde verjaardag van de Uno. ke vliegvelden de Engelse „Mc- teor"-straaljagers en op welke vliegvelden de Amerikaanse straaljagers worden gebruikt. 9. Wat is het bedrag van de ge heime fondsen op het militaire budget van 1951 10. Gegevens over vliegtuigbouw bij „De Schelde" 11. Waar bevindt zich het voertui genpark van de uit Amerika gezonden tanks? 12. Een compleet stel Nederlandse stafkaarten. 13. Gegevens over de D.A.F.-fabrie ken in Eindhoven. 14. De verhouding tusstr. de Ne derlandse en Amerikaanse sol daten. 15. Opgave van de Ach in Neder land bevindende oorlogsindus trieën; de ligging daarvan dient op een kaart aangegeven te wor den, met aanduiding van grote wegen en spoorlijnen in de om geving. 16. Opgave van het aantal arbei ders in sub 15 bedoelde bedrij ven, onder mededeling, tevens van details omtrent grondstoffen voorziening en energielevering. Hoe groot is de productie van deze bedrijven? 17 Opgaven van de vitale punten van deze bedrijven: ketelhuizen en plaats waar de electriscuc kabels de fabrieken binnen gaan. 18. Mededelingen over de bouw van een nieuwe Philipsfabriek en van een nieuwe olieraffinaderij. 19. Inlichtingen omtrent nieuwe electrische centralen, met speci ficatie van de plaatsen, waar de kabels de centralen verlaten. 20. Plaatsen, waar in Nederlanc atoomonderzoek geschiedt. 21. Tijdschriften en brouchures, waarin gegevens voorkomen omtrent vooraanestaande mili tairen, hun karakter en instel ling. Toen de Tsjechische „ambtenaar" Neumann enige tijd in ons land ver toefde, werd het de Binnenlandse Veiligheidsdienst duidelijk, dat hij geen controleur van de boekhouding van de Tsjechische legatie was. Het bleek, dat Neumann een uitsteken de spionnage-opleiding had gehad. Bij zijn subversieve activiteiten in Den Haag toonde hij ,dat hij reke ning hield met de mogelijkheid ge schaduwd te worden. Wanneer hij zijn hotel in de Molenstraat lp Den Haar verliet, keek hij eerst voorz;ch tig om zich een om daarna een be paalde richting in te slaan. Onder weg maakte hij zo nu en dan zijn veters vast en keek daarbij acht zich om te zien of hij ook gevolgd werd. Eens keerde hij resoluut op zijn schreden terug en liep in de te genovergestelde richting om op die manier zijn eventuele volgers in ver warring te brengen. De attaché Hoppe ging al even ge raffineerd te werk. Wanneer Hoppe hier in een hotel overnachtte onder zocht hij eerst de muren van zijn ka mer om te weten te komen, of er ook ergens microfoons verborgen waren. Intussen praatte hij met zijn metgezel over koetjes en kalfjes. Hij gaf met potloodstreepjes precies de plaats aan, waar zijn koffer stond, ten einde na thuiskomst te kunnen controleren of iemand wellicht be langstelling voor de inhoud gehad zou hebben en daarbij de koffer zou hebben verschoven1) Ook tussen do kastdeuren klemde hij een papiertje, waarvan hij de precieze plaats met potlood aangaf. Tijdens zijn reizen in Nederland legde hij bijzondere belangstelling aan de dag voor IJmuiden en kazer nes. De andere attaché, Jiri Horsky (geb. 26-11-1909), alias Berger, alias majoor Winterstein, kwam in 1949 met zijn vrouw en een chauffeur naar Nederland. Tijdens rondreizen in ons land maakte hij foto's van de militaire vliegvelden Valkenburg, Eelde, Twente en Soesterberg. Voorts werd de luchtvaarttentoonstelling od Ypenburg bezocht, waar zeer veel vliegtuigen werden gefotografeerd. Foto's werden eveneens gemaakt van de sluizen in IJmuiden en van de havenwerken in Hoek van Holland. Speciale belangstelling werd aan de dag gelegd voor de Fokkerfabrie ken. Horsky zag kans een tussenpersoon te recruteren, die hem over deze fa brieken volledig moest inlichten, zulks in verband met de fabricage van Gloster „Meteors". Dc B.V.D. was van deze relaties geheel op de hoogte. Daar Horsky zich ook in België aan spionnage schudig maakte ver zocht de Belgische regering aan Tsje- cho-Slowakije om Horskly terug te roepen. Hij werd in October 1949 vervangen door Miroslaw Hoppe, ge boren 22 April 1915 te Roudnice. Begin 1950 kwam Hoppe in con tact met een informant in Neder land, met wie hij in de jaren 1950 en 1951 voortdurend in relatie is geble ven. Qouueweui aCö &£itiduCieye>c De Gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr A. A. M. Struycken, in de „stuurhut" van de zg „Linktrainer", waarmede blindviiegen op de grond wordt geoefend, tijdens zijn b ezoek aan het vliegveld Hato nabij Willemstad (Curagoa). Links dc nieuwe directeur van de K.L.M. in West Indië, de heer M. Koster. Troebelen in Midden-Oosten aangewakkerd OORD VOERDERS van het Franse ministerie van buitenlandse zaken hebben Amerika er gisteren aansprakelijk voor gesteld op indirecte wijze de troebelen in het Midden-Oosten aangewakkerd te hebben. De Fransen, die zich er niet ten onrechte bezorgd over maken, dat de onrust van Perzië en Egypte zal overslaan naar Frans Marokko en Tunis, zeg gen, dat Amerika door op ondoordachte wijze steun te verlenen aan de nationalistische bewegingen in al deze landen moeilijkheden geschapen heeft in plaats van opgelost. Zij zeggen, dat de fouten der Amerikanen zelfs de Europese defensie-inspanningen zouden kunnen doen mislukken doordat de coalitieregering van de Derde Macht, die Frankrijk thans bestuurt en die sterk pro-Amerikaans is en een voorstander van de Europese defensie is, van Amerika z ou kunnen vervreemden. MAROKKO NOG NIET RIJP. Amerika hoopt, aldus de Fransen, i nationalisten in Azië en Afrika voor zich te winnen, voordat de Rus sen zulks doen. Deze redenering, al dus de Fransen, is niet meer of min der dan warhoofdig. De Fransen betogen dat de Marokkanen en de Tunesiërs en daarom ook het me rendeel van de half koloniale Mo hammedaanse staten nog niet rijp zijn voor onafhankelijkheid. Zij zijn niet in staat zichzelf te besturen, economisch noch politiek. De Fransen zeggen ook dat elke onmiddellijke toekenning van zelf bestuur een veile minderheid aan de macht zou brengen, een minderheid die in elk land alleen maar belang stelling heeft voor zelfverrijking. De massa's, die de Amerikanen wil len helpen, zullen er dan erger aan toe zijn dan ooit tevoren. Zij zullen gestadig armer worden ten gevolge van s'echte economische systemen. Ten slotte zullen zij rijp zijn voor de Sovjet-Unie en het communisme. Deze Franse uiteenzetting van de toestand komt vlak voor het begin van de zitting van de Algemene Ver gadering der UNO in Parijs, die op 6 November begint. De Arabische De Franse hoge commissaris in Cambodja, Raymond, is Maandag ver moord, aldus meldt het Franse pers bureau A.F.P. uit de hoofdstad Pnom penh. Bijzonderheden zijn nog niet be kend. De Raymond werd in een ka mer van zijn ambtsverblijf doodge stoken. De Raymond, een 44-jarige voor malige legerofficier, was sinds 1949 hoge commissaris van Cambodja. Cambodja is een van de drie met Frankrijk verbonden staten in Indo- China. landen willen de kwestie-Marokko op de agenda doen plaatsen. De Fransen, die van mening zijn, dat Marokko een binnenlandse kwestie is, zullen geen vertragingsactie in de Assemblée beginnen, maar uiteen zetten, wat Frankrijk in Marokko tot stand heeft gebracht. De minis ter van buitenlandse zaken Schu man heeft onlangs verklaard, dat Frankrijk daar trots op kan zijn. Indien Amerika er niet in sïaagt Frankrijk in deze kwestie te hulp te komen, aldus dc woordvoerder van het Franse ministerie van buiten landse zaken, zal dit een breuk be tekenen in het verenigd front, dat het Westen moet vormen tegen het communisme. BRüNING TERUG IN DUITSLAND Heinrich Brüning, de vermoedelij ke opvolger van Adenauer als bonds kanselier is uit Amerika in Duits land teruggekeerd. Hij zal aan de Universiteit te Keulen de functie van hoogleraar gaan vervullen. Zo als bekend is, zoeken de Duitse po litieke partijen de laatste tijd naar een eventuele opvolger van de 75- jarige Adenauer. Nu acht men Hein rich Brüning, eens kanselier van de vroegere Duitse Centrumpartij en voor enige weken nog professor aan de Amerikaanse Harvard-Universiteit zeer aanvaardbaar, zowel voor het Protestantse als voor het Katholieke deel der Duitse bevolking. Vooraan staande figuren van de West-Duitse CDU (Christen-Democratische Unie) hebben medegedeeld, dat Prof. Brü ning zich bereid heeft verklaard om wederom een belangrijke rol te gaan spelen in de Duitse politiek. Ko-fiiePtie.... Door zich op het goede toe te leg gen kan men veel kwaad voorko men.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1