srERimf Een spannende strijd Finland met hoogte- tussen Oranje en en laagtepunten 9iet puêlieh pompte dtatije in&pvtaüe in, hetgeen een getigh &pet tot geaoig had Abe benutte hattrick voor strafschop, van Melis Oranje zag 2-1 in 2-4 veran deren doch eindigde met 4-4 In de kleedkamer der Nederlanders MAANDAG 29 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD FAGINA 1 Van links naar rechts: Middenvoor Pelkonen; Bakers, een van de Nederlandse debutanten; Kraak; en de Finse rechtbinnen Rytkönna. pEN MERKWAARDIGE WEDSTRIJD is het geweest, die het Neder- lands elftal Zaterdagmiddag in het tjokvolle Feijenoordstadion te Rotterdam heeft gespeeld, een wedstrijd, die uiteindelijk de voldoening van een gelijk spel na een meer dan ooit dreigende débacle heeft op geleverd en die alleen deze les heeft gegeven, dat een elftal nimmer verslagen is voor dat het einde van de wedstrijd daar is. Toen Oranje, na een periode van overwicht der Finnen, een 21 voorsprong had ver kregen, liep alles in de Hollandse gelederen vrij gesmeerd, al was I aandeed. Er wordt meermalen ge zegd, dat er door voetballers te veel gesjouwd wordt, dat zij de bal het werk niet laten doen, maar de Fin nen leerden het anders. Zij sprongen naar voren op elke geplaatste bal. Voorhoede- zowel als middenspelers liepen in op ballen, die de Oranje spelers elkaar dachten toe te plaat sen en zo werd telkens opnieuw het Ned. spel onvruchtbaar gemaakt. En toch konden we moeilijk zeggen, dat de Finnen zo sjouwden. Het was hun techniek, hun voetbalkunde, hun zich snel verplaatsen, dat hun gedu rende eei> zeer groot deel van de plaatsen dan altijd nog vrij slecht, maar toen de gasten daarna drie j wedstrijd een overwicht eaf waar- 1 J «nni. nn 1 Uni nf V, i-. t Dwni Pt /~t 1 "1 1 /t/tvt AVtt rtt rt I maal de roos troffen, leek het of het Oranje-elftal een débacle tegemoet zou gaan, die aan de zwaarste ooit geleden nederlagen zou hebben her innerd. Maar, 't liep ditmaal anders en daardoor is deze wedstrijd wel een zeer merkwaardige geworden, want het scheen, of het Oranje-elftal uit de slaap werd wakker geschud, of de spelers geen last meer hadden van hun uit-vorm-zijn, of zij geen hinder meer ondervonden van het snelle, geraffineerd technische spel der Finnen, die in elk opzicht onze Oranje-ploeg een voetballesje heeft gegeven, ondanks het gelijke spel. Wij herinneren ons de toespraak van coach Jaap van der Leek op de laatste bijeenkomst van de Neder landse elftalclub, waarbij hij de spe lers wees op de belangrijkheid van de wedstrijd tegen Finland, zeer dui delijk. -lij eiste van hen geestdrift om de wedstrijd op de best mogelij ke wijze te spelen, wilskracht om on der moeilijke omstandigheden (een 24 achterstand na de rust) steeds de nodige werkzaamheden te ver richten, ijver om actief te zijn in elke spelsituatie en de aandacht om door goed spelinzicht en een voor treffelijke lichamelijke conditie tot snelle reacties te komen. Van de spelers werd dus een geestelijke ge hardheid gevraagd, welke zij nu juist niet hebben kunnen opbren gen en waardoor de wedstrijd bijna verloren is gegaan. Want toen Fin-" land, met nog twintig minuten te spelen, een veilige 42 voorsprong had veroverd, viel het elftal der oranjehemden uit elkaar, was de geestdrift, waarmede men tot aan dat ogenblik had gevoetbal, ver dwenen, ontbrak de wilskracht om zich boven tegenslag en slecht spel uit te werken, ging de ijverige acti viteit, welke ongetwijfeld geduren de de eerste helft en het eerste kwar tier van de tweede helft was gede monstreerd, verloren en was elke concentratie uit het spel van onze ploeg verdwenen. En toen gebeurde iets, wat wij nog nooit hebben meegemaakt voor zover wij ons kunnen herin neren: het publiek, enthousiast als altijd en een geheel Feijenoord stadion vullend, floot de spelers uit en hier en daar klonk gejoel en gejouw vanwege de smadelijke partij voetbal, welke werd ver toond en de zware nederlaag.... die dreigde. En wat toespraken en trainingsbijeenkomsten niet had den kunnen bereiken, n.l. een ge ïnspireerd Nederlands elftal, dat gelukte wel door de pijnlijke in jectie van het teleurgestelde pu bliek. Psychologisch had dit uitfluiten voorts een fnuikende uitwerking op de Finnen, die na de 42 voor sprong de overwinning reeds in de voetbalschoen meenden te hebben en het daardoor wat gemakkelij ker opnamen. Door deze twee oorzaken is de wed strijd nog uit het vuur gesleept en konden de mannen van Kraak met de gedeelde eer de klaedkamer op zoeken. Een revanche voor de sma delijke nederlaag in 1950 te Helsin ki (14) was bereikt, maar de wij ze, waarop dit gelijke spel was be vochten stemde tot ernstig naden ken, want in sommige gedeelten van deze ontmoeting was het door onze spelers vertoonde spel zo po ver, dat men zijn hart moet vasthou den bij de gedachte aan de komende wedstrijden tegen België en de ont moeting tegen Zweden. Afgaande op dit spel zou het ze ker niet verantwoord zijn om een Nederlands elftal naar de Olympi sche Spelen te sturen Zelfs bij zwa re nederlagen, welke het Oranjeteam na de oorlog enkele malen heeft ge leden (Engeland, België, Frankrijk, Finland) heeft ons voetbal niet op zo'n laag peil gestaan als tijdens de ze match, welke tenslotte nog in een gelijk spel eindigde. Het Oranje-elftal is in deze wed strijd door het oog van de bekende naald gekropen en het uiteindelijk bevochten gelijke spel zal leergeld hebben gegeven. Het was een van Nederlandse zijde bar slecht ge speelde wedstrijd, waarbij het fris se, kernachtige spel der lenige, nim mer vermoeide Finnen weldadig aan de onzen voortdurend de han den vol hadden. En zo zat er in die flitsende aanvallen der gasten tel kens een groot gevaar voor ons doel, waartegenover maar één middel suc ces zou hebben gehad: het doorzich tige middenveldspel te laten varen en eveneens het beproefde open aan- valsspel over de vleugels te spelen. En dat miste men ditmaal maar al te veel in het spel der Oranjeman nen, zij slaagden er maar al te wei nig in de achterhoede der Finnen uiteen te rafelen en de toch al bijzon der goed spelende verdediging der gasten, met spil Pulkkönen als uit blinker, had daarom niet al teveel moeite met het vrij primitieve Hol landse aanvalsspel. Daarbij komt nog, dat de voorhoede van Oranje zeer onproductief genoemd kon wor den, gezien de vele scoringskansen, die zij toch ,gehad heeft Het aantal ballen, dat juist over de lat of naast geschoten werd, was legio. Men kan dit pech noemen en zeggen, dat deze of die kans beter lot had verdiend, maar dan hadden de spelers be heerster moeten spelen en juister moeten richten. Hoe het echter ook zij, ons elftal zal op diverse punten grondig moe» ten worden herzien, maar daarnaast zal vooral aandacht moeten worden geschonken aan meer en heter spel over de vleugels. Dan is elke aanval gevaarlijk. Tegen half vier was het stadion tot i De enige speler van de Oranje-mid- in alle hoeken gevuld met een den- en verdedigingslinie, die vol- enthousiaste, meer dan 65.000 kop- deed was de stoere van Schijndel, pige mensenmenigte, toen de beide I die zijn taak verdedigend zowel als ploegen het veld betraden en zich aanvallend behoorlijk sppelde en nog kans zag om op de andere vleugel aan te vullen wat daar ontbrak, ter wijl hij zelfs tot in de voorhoede doordrong. Hier vlotte het niet altijd even goed, want van Melis en Len stra begrepen elkaar niet altijd even goed, zodat menige aanval al van te voren ten dode was opgcrchreven. Het meeste gevaar kwam nog van v. d. Tuyn, die een heel ^oede partij ten beste gaf, heel wat beter dan zijn partner Groeneveld ter linker zijde, die er weinig van terecht bracht. op de gebruikelijke wijze opstelden voor de eretribune, waarop de volks liederen ten gehore werden ge bracht. Eerst het Finse, fris als de kleuren van het blauwwitte cos- tuum der Finse spelers, die met wel luidende stem hun volkslied mee zongen, daarna het Nederlandse, on mogelijk langzaam gespee.d, zodat het publiek de muzikanten ver voor was Er werd getosst, aanvoerder Ter louw won en koos het zuidelijke doel te verdedigen en onmiddellijk na de aftrap zat er een flink tempo in het spel. In het eerste kwartier had de Nederlandse ploeg een aar dig overwicht in het veld Reeds de eerste aanval leverde gevaar op, doch Biesbrouck liep over een goed door Lenstra aangegeven bal heen. Na hem kregen ook Lenstra en van Melis verschillende kansen, doch ook deze werden niet benut. Toen echter de Finnen wat aan het voor hen wat te zachte veld gewend geraakt wa ren, ontwikkelde zich ook hun aan valsspel en al ras bleek, dat daar mee niet te spotten viel De binnen- spelers waren zeer actief, de buiten spelers zeer snel en de Nederlandse verdediging kreeg handen vol werk. Een vrije trap, die Odenthal in het middenveld tegen zich genomen kreeg, werd de oorzaak van het eer ste Finse doelpunt, want toen na on geveer 25 minuten uit deze trap de bal bij midvoor Pelkönen kwam, speeUe deze als reeds enkele malen eerder gebeurd was, even terug naar zijn binnenspeler Lehtnvirta. Zeer waarschijnlijk verwachtte Kraak hieruit geen schot, ook ai niet omdat de afstand rijkelijk ver was en de Finnen niet van zo grote afstand pleegden te schieten, maar het kwam en de bal vloog hoog in ae rechter hoek naast Kraak, die tevergeefs naar de bal sprong (01). Gelijkmaker uit strafschop. Spoediger dan verwacht werd kwam ook de gelijkmaker, maar niet uit de fraaie soloren, die v. d. Tuyn na enkele minuten vanaf de vleugel ondernam, want hij werd in zijn ren gestuit doordat een der verdedigers hem haakte.Terecht kende scheidsrechter Mitchell aan Oranje hiervoor een strafschop toe, die door Lenstra ontberispelijk werd benut (1—1). Nederland veroverde leiding, maar bij rust was de stand weer gelijk. De Finnen lieten zich hierdoor al lerminst uit het veld slaan en gooi den er nog een schepje op. De ene aanval na de andere goAde aan, met schijnbewegingen en korte pasjes werd de Nederlandse verdediging voor een bijna Hopeloze taak gesteld en Kraak zal het wel voor de ogen geduizenld hebben. Zo hal hfj een vrij veld voor zich, of de Finnen za ten weer u. een kluwen voor hem, zodat zijn doel als afgesloten scheen door beleg .-raars. Het was voor ve len ongetwijfeld en opluchting, toer. van Melis na 40 min een pass van Lenstra opving en in snelle ren een formidabel schot loste, dat de roos trol, en waarmede Laaksor.^rj kans locs werd geslagen (21). Oranje had de leiding en ieder dacht, dal onze ploeg deze stand wel tot aan de rust zou kunnen D?houden, toen plotseling een vrije trap tegen Wiert; werd gegeven. Waarom weel waai schijnlijk niemand want de Anister dammer was niet eens in net bazn van de bal. Hoe het echter ook zij, de bal werd op de rand van het straf schopgebied gelegd men wist niet tens of het een directe of innrecte vrx,e schop was en voordat Kraak besefte wat er ging gebeuren, ver dween de bal links van hem hoog in bet doel, wederom van de voet van Lelitovirta (22). (Advertentie) Het spel na de hervatting was van Oranje-zijde niet slecht. Het werd J beter opgebuuwd. speciaal Goor uit- j stekend werk van v. Schijndel en Biesbrouck, terwijl ook W'ertz veel beter speelde. Weer dachten we, dat Nederland een strafschop toegewe zen kreeg toen een Fins verdediger zeker drie meter binnen het straf schopgebied hands maakte, maar de scheidsrechter legde de bal laconiek op de lijn van het strafschopgebied en de door Groeneveld genomen vrije trap leverde niets op. Hoewel een duidelijk Nederlands overwicht nog even voortduurde, was het plotseling afgelopen met de Oranjeploeg Binnen een paai minu ten verandeide het spelheeïd totaal. Van opbouw was ineens geen sprake meer, elke bal belandde bij een te genstander en gemakkelijker dan te voren glipten de Finse aanvallers, na op hun beurt prachtig gesteurd door de halves Asikainen en Beijar, langs de Nederlandse verdedigers, die telkens enKele tempi te laat waren met ingrijpen De vinnige Binnen met een uithoudingsvermogen van woudlopers leken wel steeds sneller te worden, kortom er ontstond bin nen vijf minuten een paniekstem ming voor het doel van Kraak, waar bij doelpunten niet konden uitblij ven. „Bij een Finse aanval gaan onze backs naar het centrum en wanneer de kanthalves zich dan hebben her steld gaan de achterspelers en vleu- gens aanvallen" had de opdracht ge luid, waarmee oefenmeester van der Leek zijn jongens het veld in had gestuurd. Nu het er op aan kwam bleek alles grauwe, nutteloze theo rie. Van het gehele tactische plan kwam niets terecht. Odenthal noch Bakers, noch de geroutineerde Ter louw wisten hoe ze die blauw-witte duveltjes met hun kwikzilverachtige beweginkjes te lijf moesten en zo kon het gebeuren dat twee of drie Nederlanders op een Fin afstormden, terwijl er verderop voor het doel drie of vier ongedekt stonden. Veranderd spelbceld leverde twee Finse doelpunten op. Na 12 minuten kreeg een scherp opgestelde rechtsbinnen Rytkonen de bal toegespeeld en op hetzelfde mo ment was hij Terlouw voorbij ge flitst. Kraak kwam uit zijn doel, doch de bal suisde al in de uiterste benedenhoek (23). Van dat mo ment af was de aanval der gasten niet meer voor het Nederlandse doel weg te slaan. Door het onvoldoende plaatsen waren alle pogingen om zich aan de steeds toenemende druk te ontworstelen vergeefs. De Neder landse defensie raakte verstrikt in het gedegen vlechtwerk van Finse aanvallen. Onze landgenoten hadden het zwaar te verduren, maar het zou nog zwaarder worden Biesbrouck ging door zijn linker enkel, toen hij een vastliggende bal wilde trappen en moest worden vervangen door Kuneman. Ook de Hagenaar kon geen oplossing vinden voor het vraagstuk: hoe schudden wij de Fin nen van ons af En het verwonderde, dan ook eigenlijk niemand meer, dat nei even later 14 werd. In de 25e minuut van de twee helft liep de Finse aanval weer eens zig-zag door de verdediging heen, voor het doel gekomen werd de bal met korte tik jes even heen en weer gespeeld tot geen Nederlander meer wist waar het leder eigenlijk was en toen volgde het schot langs de eveneens uitgerangeerde Kraak (24). Het was van de voet van rechtsbuiten Vaihela. Fluitconcert bracht omkeer en een gelijk spel. Het publiek had een en ander lan ge tijd zwijgend aangezien maar dit voetbal was toch te bar en een ho nend fluitconcert begeleidde de bal na het vierde Finse doelpunt naar de middenstip. Prettig zal het Neder lands elftal zich op dat moment niet gevoeld hebben, maar achteraf zal het zijn publiek dankbaar zijn ge weest; want dit fluitconcert beteken de het keerpunt en toen de toerchou- wers het, weer wat milder gestemi, nog eens gingen proberen met de strijdkreet „Abe, Abe" kwan. er in derdaad weer wat felheid in het Ne derlandse spel. Het werd een omme keer, die bovendien en niet in de Saaiste plaats werd bewerkstelligd door de fout van de Finnen om te denken, dat zij er met twee doel punten voorsprong reeds waren. 10 minuten voor het einic plaat ste Kuneman ren voorzet haarscherp vcor het doel. waar de hoogopsprin- gor.de van Melis met zijn hoofd even eerder bij was dan Laaksonen .net zijn vuisr, (31). Honderden ven op dat mjineat reeds oezig de uitgang van de tribunes op te zoe ken, doch het gejuich riep hen te rug. Zou het nog kunnen Zou er nog een gelijk spel inzitten? De laatste minuten verstreken. Alles wat oran je droeg, trok naar 'voren en zelfs ie: louw was nu steeds in het Finse strafschopgebied te vinden. Oor- JPenu klonken de aanmoedi gingen door de Feijenoord-kuip en zowaar drie minuten waren er nog te spelen, toen de gelijkmaker werd gescoord. Even was gestopt vooi een hinkende Lenstra. Van der Tuyn moest een hoekschop nemen en stond rustig te wachten tot Mitchell het sein: doorspelen zou geven. Ier- louw beduidde zijn rechtsbuiten ae bal hoog in de rtoelmond te plaatsen. De Schiedammer volgde deze raad feilloos op Scherp daalde ie bai voor n.jt doei. van Me.'is timede goed en he' volgende ogji.bhk trilde het ne* achter de Finse doelman (44). Nog kwam een kans bij een hoge voorzet, maar van Melis en Laaksonen bot sten zonder de bal te raken tegen elkaar op en alle twee moesten zij worden bijgesponst voordat de bal nog eenmaal een vergeefse tocht over het veld kon maken. Toen floot de scheidsrechter Mitchell, die uitste kend had geleid, het einde. De stemming, die na afloop in de Nederlandse kleedkamer heerste, was verdeeld. Men was over het algemeen zeer ontevreden over het door de Nederlandse ploeg vertoonde spel, doch aan de andere kant was men verheugd met het resultaat, dat was bevochten. Oefenmeester van der Leek, nooit uit het veld geslagen en altijd vol optimisme, gaf toe, dat er een slech te partij voetbal ten beste was gege ven. „Wij zijn op de eerste plaats in snelheid geslagen was zijn oor deel. „De Finse voorhoede liep in de tweede helft als een machine en vooral die binnenspelers demon streerden een prachtige partij. De Finnen speelden over het geheel veel beter dan verleden jaar te Helsinki, dat is een troost. Overigens niet ge treurd, we gaan door tot we er zijn", addus van der Leek. Ook de heer H. J. Mommers, lid van de Keuze Commissie van de KN VB, had veel lof voor het Finse spel. „Tegen dergelijk snelle kerels, staan de meeste van onze jongens eenvou dig stil" was de mening van de heer Mommers. „Wij zullen uit ons jeug dige materiaal moeten gaan putten om ons elftal weer op peil te bren gen", voegde het K.C.-lid er aan toe. „Hoe voelde je je wel in het doel met die snelle Finnen voor je?" vroe gen wij Kraak, die naar een si garet zat te zoeken om de nasmaak weg te werken. „Nou, niet erg pret tig, dat beloof ik u" was het ant woord. „Zo had ik alle zicht en ruim te en zo zat alles potdicht en wist je niet meer waar je kijken of staan nr\pest. „Ik geloof niet, dat ik ver keerd stond bij dat eerste doelpunt, maar dat schot, nee, dat had ik niet verwacht, zeker niet op dat moment" ging Kraak verder, alsof hij voelde wat de tribune bij het eerste doel punt had gedacht. „En bij die vrije schop ging het helemaal een beetje vreemd toe. Eerst wist niemand waarom wij die freekick tegen ons kregen en toen kon niemand er hoogte van krijgen of het een direc te of een indirecte vrije schop zou worden". „Maar tegen België zal het in November wel weer beter gaan", verzekerde Kraak ons ten slotte. Hij gaf Terlouw, die nog steeds in vol voetbalornaat een beetje onthutst zat te kijken een kletsende klap op zijn schouder en verdween toen in de dampende douche-ruimte. Van Melis, die tegen het eind van de wedstrijd met keeper Laaksonen in botsing was gekomen, is Zaterdag avond per ziekenauto naar Eindho ven overgebracht. Men vreesde na melijk, dat hij een hersenschudding had opgelopen. Na het onderzoek is echter gebleken, dat deze veronder stelling onjuist was geweest. Met een stevig blauw oog is de Eindhovenaar er af gekomen. Abe Lenstra rechts in vinnig duel met de Finse doelverdedigcr Olavi Laaksonen. Beyar, de Finse li nkshalf op de achtergrond ziet toe hoe het zal aflopen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5