Het landgoed „Leeuwenhorst" te Noordwijkerhout openbaar onspanningsterrein Waarmee Oostpriesterhulp de ontheemden bedacht AKKERTJES In het Zuiden worden duizenden koeien opgeruimd Pastoor Hermans gaat heen Pastoor W. N. van Leeuwen uit Eurgerbrug volgt hem op 3fCatte GOLF MAANDAG 29 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BEAD - PAGINA 2 Ged. Staten dezer provincie stellen voor; 1""VE Stichting Het Zuid-Holland Landschap deelt aan Ged. Staten mede, U dat haar een aantal percelen grond onder de gemeente Noordwij kerhout ter totale grootte van 36.86.98 ha, behorende tot het landgoed Leeuwenhorst te koop is aangeboden voor de prijs van ƒ90.000,kos ten van overdracht niet inbegrepen. Zij acht de verwerving van dit voor een belangrijk deel uit bos en hakhout bestaande terrein van bijzon dere betekenis voor de ontspanning in onze provincie. Door verdere aan plant van opgaand hout en herstel van in de bezettingstijd aangerichte schade zal de aantrekkelijkheid van het landgoed nog worden vergroot. Dc te verrichten werkzaamheden zullen, boven het nog te verwachten subsidie van Landschapsherstel, jaarlijks gedurende vijf jaren een be drag van 7 5000,vergen. Tel# lijders aan Rbenmatisehe Pijn zitten zlehzell ln da wej. En hun pijn maakt ze ook tot plaag van hun omgovlng. Maar waarom zoudt ge bij de pak ken neerzitten? Er is toch Kruschen Salts! De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiverende organen, met name Uw lever, nieren en ingewanden, juist datgene aan verjongende energie, nodig om alle aansporing op de bloedsomloop te ontwikkelen, waardooï voorkomen wordt dat pijnverwekkende zuren en andere onzuiverheden zich gaan vast zetten en zo oorzaak worden van Uw pijn en ongemak. Kruschen bracht vele tienduizenden lijders aan rheu- matische pijnen over de hele wereld uitkomst. Ook voor U verlichting van Uw pijn op korte termijn. (Advertentie) De Stichting vertrouwt, dat het Rijk een subsidie van 50% in de kosten van aankoop zal verlenen en vraagt aan de Provincie eenzelfde subsidie, vermeerderd met een bij drage, gelijk aan de kosten van ver betering. Zij neemt voorts aan, dat de gemeenten Noordwijkerhout, Noordwijk en Leiden bereid zullen worden gevonden tezamen een jaar lijks subsidie van 7 4.500,te ver lenen ter zake van de kosten van onderhoud. Ged. Staten delen de mening van de Stichting, dat de voorgenomen aankoop en ontsluiting van het land goed voor vele ontspanningzoeken den van grote waarde zal zijn. De ontspannings-betekenis van de plannen ten aanzien van Leeuwen horst wordt voorts mede bepaald door de mogelijkheid van een ver dere landschappelijke reconstructie van de bollenstreek. Voor zodanige reconstructie is de aankoop onver mijdelijk. Zoals bijgaande schets laat zien kunnen met betrekkelijk eenvoudige middelen goede resulta- De verwerving van deze percelen en het behoud daarvan moet van groot belang worden geacht. Een belangrijk gedeelte van het terrein bestaat uit bos en hakhout. Het ter rein heeft zeer geleden door de aan leg van verdedigingswerken door de Duitsers, die een tankgracht dwars door het terrein hebben gegraven en een schootveld hebben gemaakt, waartoe een groot deel van de grond werd kaalgeslagen. De eigenaar van het terrein Jhr. J. H. Gevers van Kathel en Spaland is reeds enige jaren doende geweest het terrein weder te 'beplanten. Zulks neemt niet weg dat er aan het ter rein nog zeer veel werkzaamheden zullen moeten worden verricht, ter wijl het nog jaren zal duren alvo rens het ingeplante materiaal vol doende zal zijn gegroeid. Een in verhouding tot het geheel te groot gedeelte van het terrein be staat uit hakhout. Het lijkt ons mo gelijk hiervan gedeelelijk opgaand hout te laten groeien, waarmede naar onze mening de aantrekkelijk- ten worden verwacht. Wanneer de heid van dit terrein zal winnen. verbindingswegen, waaronder de ge projecteerde provinciale weg no. 1, worden beplant, zullen de boscom- plexen van Noordwijk en Offem, de Leeuwenhorst en de beplanting om Noordwijkerhout één samenhangend groengebied kunnen vormen. Op grond van het vorenstaande menen Ged. St., dat er alle aanlei ding is aan het verzoek van de Stich ting, althans voor zoveel dit de financiering van de aankoop betreft, te voldoen, temeer daar de gevraag de koopsom redelijk voorkomt en er voldoende waarborgen aanwezig zijn dat aan het landgoed de gewenste bestemming zal worden gegeven. Voor het ten laste der Provincie brengen van de kosten van verbete ring zien wij vooralsnog echter niet voldoende grond. Ged. geven Prov. Staten in over weging hen te machtigen aan de Stichting Het Zuid-Hollands Land schap in de kosten van aankoop van vorengenoemd terrein, ten bedrage van 7 90.000,— plus eventuele bijko mende kosten, een subsidie van 50 uit te keren, mits het Rijk een gelijke bijdrage verleent en voorts gelet op de bestaande financie ringsmoeilijkheden onder voorbe houd, dat de uitkering eerst aan de orde komt zodra de Provincie vol doende geldmiddelen heeft kunnen aantrekken om die betaling te ver richten. HET BOS HEEPT ZEER GELEDEN. Aan het schrijven van de Stich ting Z.-H. Landschap ontlenen wy nog: Mannen-overschot Voelen mannen zich altijd een weinig in het voordeel, wanneer er gesproken wordt over de ver houding tussen het aantal man nen en vrouwen op moedertje aarde, de toekomst zal in Ne derland hoogstwaarschijnlijk een minder zelfverzekerd sterk ge slacht laten zien. Volgens uiterst betrouwbare gegevens ze zijn gepubliceerd in de Verzekerings bode is er in Nederland in zekere leeftijdsgroepen al geen sprake meer van een vrouwen overschot. In 1947 waren er op de 1000 mannen, 1009 vrouwen, in 1950 was dit laatste getal te ruggelopen tot 1006, terwijl in de toekomst een nog sterkere daling van dit cijfer verwacht wordt. In de leeftijdsgroep van 2029 jaar is het „dode punt" al gepasseerd en de verhouding mannen-vrouwen was daar in 1950 10000—997. Oost-Duitsland doet concessie Gerorge Dertinger, de Oost-Duitse minister van buitenlandse zaken, heeft Zondag een nieuwe concessie van zijn redering aangekondigd „ter wille van de Duitse eenheid". Zij is thans bereid onder zekere voorwaar den een on itrzoek naar de toestand in de Russische zóne toe te staan. Kanselier Adenauer had een derge lijk onderzoek geëist om te kunnen vaststellen oi een vrije stemming in Oost-Duitsland mogelijk is. Dertinger rtelde als eis, dat verte genwoordigers van Oost- en West- Duitsland bijeen moeten komen alle problemen en wensen onderling te bespreken. Een vliegtuig van de luchtmacht van Guatemala is gisteren nabij Flo- res met 29 personen aan boord neer gestort. Er waren 27 doden. Twee pas sagiers bleven gespaard, doordat zij, oen het vliegtuig de grond raakte, t het toestel werden geslinger. On der de slachtoffers bevonden zich 22 artisten. Premie werkloosheids verzekering 4 pCt. De premiën voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering, welke werkgevers en werknemers samen hebben op te brengen, zullen ruim 4 pet. bedragen. Dit deelde mr. dr. A. A. van Rhijn Vrijdagavond mede, toen hij voor de radio sprak over de invoering van deze wet per 1 Juli 1952. De staatssecretaris voor Sociale Zaken zeide te hopen, dat deze pre mie tot zo weinig mogelijk prijsstij ging aanleiding zal geven, aangezien dit hoogst ongewenst is voor de ve len, die van een vast inkomen moe ten leven en niet in staat zijn een prijsverhoging door een inkomensver hoging te compenseren. In de landbouw, waar de invoering van de wet bijzondere moeilijkheden zal opleveren, wordt gezocht naar een aparte regeling. Voor de losse ar beiders b.v. zal er een veel hogere premie moeten worden vastgesteld dan voor de vaste, waardoor een prikkel ontstaat om vaste arbeiders in dienst te houden. De voorberei ding van een en ander vraagt veel tijd. CONGRES IN DE ABDIJ VAN BERNE Het te koop aangeboden terrein heeft niet slechts betekenis op zich zelf maar ook in de zeer landelijke tamelijke ongerepte omgeving, waarin het is gelegen. Het wil ons voorkomen, dat het terrein voor de recreatie van waar de is, niet slechts voor de bewoners van Noordwijkerhout, Noordwijk en Leiden, doch ook in ruimere zin. Het terrein is ons aangeboden voor 90.000,waarbij de kosten van overdracht voor onze rekening ko men. Overwogen zou kunnen worden om voor dit geval het Rijk op grond van art. 99 der Registratiewet om gehele of gedeeltelijke vrijstelling van registratie te verzoeken. Voorts heeft de verkoper de voor waarde gesteld dat hem door de In specteur der Belastingen ontheffing zal worden verleend van vermo- gensaanwasbelasting en vermogens heffing ineens ter zake van deze transactie, voorts dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen goedgunstig zal beschikken op zijn verzoek dat bij de voorgenomen verkoop het overige deel van zijn landgoed gerangschikt zal blijven onder de bepalingen van de Natuur schoon wet 1928 en ten slotte dat een regeling getroffen zal worden om trent het jachtrecht. Zoals boven uiteengezet behoeft het terrein dringend verbetering. De Dienst van Staatsbosbeheer en de eigenaar zijn hiermede reeds sinds richtin~g van het vrijheidsmonument enige jaren werkzaam geweest. Met jn de 5fad_ dat indartijd door het Ne. KAMERLID PETERS RIDDER MW.O. De heer J. M. Peters te Roosteren, die als lid der K.V.P. deel uitmaakt van de Tweede Kamer, is benoemd tot ridder der vierde klasse in de Mi litaire Willemsorde. Deze onderscheiding is hem ver leend omdat hij zich in de strijd on derscheiden heeft door uitstekende daden van moed, beleid en trouw in de jaren-1943 en 1944, eerst als lei der en organisator van een verzets groep en daarna als commandant van de daaruit samengestelde O.D.- groep Roosteren, die ontsnapte ge allieerde krijgsgevangenen en pilo ten over de Blegische grens bracht bij welke passeursdiensten hijher haaldelijk onder vijandelijk vuur kwam. REGERING GEEFT GELD VOOR MONUMENT TE MALANG. De Nederlandse Regering heeft 25.000 roepiah overgemaakt aan het Malangse comité voor de wederop- Zondag is op de abdij van Berne te Hees wijk een congres gehouden, waarop de werkzaamheden van de Oostpriesterhulp in de Duitse dia spora aan een beschouwing zijn on derworpen. De bijeenkomst, waarbij aanwe zig waren de prelaat van de abdij dr. J. Onderstein en vele Neder landse en Duitse priesters van de Oostpriesterhulp, werd geleid door mgr. F. N. J. Hendrikx, vicaris-ge neraal van het Bossche diocees. De Oostpriesterhulp beschikt over een twaalftal kapelwagens omge bouwde voormalige autobussen van de Nederlandse Spoorwegen die gedurende het laatste anderhalf jaar met Nederlandse, Vlaamse, Franse en Duitse priesters vele reizen heb ben gemaakt naar de gebieden van West-Duitsland, waar Katholieke ontheemden verblijven. Zes van de twaalf millioen ont heemden zijn katholiek. Vier mil lioen katholieken verblijven in de diaspora. Ongeveer 100.000 katholieken heeft men op deze wijze kunnen bereiken. Dank zij de actie, die in West- Europa voor de Oostpriesterhulp is ontketend, kon aan de ontheemden, die doorgaans onder erbarmelijke omstandigheden leven, 1600 balen kledingstukken met een totaal ge wicht van 140.000 kg worden uitge- rtikt, 50.000 kg levensmiddelen, 8000 kg schoenen en 2.000 kg versnaperin gen. Niet alleen de Westduitse diaspo ra is het doel van de Oostpriester hulp, maar ook het gebied achter het IJzeren Gordijn. Zodra de kans bestaat met de kapelwagens in die gebieden te komen wil men die on middellijk benutten. Vandaar dat men thans een actie zal ontketenen om de gelden bijeen te brengen voor de bouw van deze wagens. HUISARTSEN VERWERPEN VOORSTEL ziekenfondsen aan de huisartsen in zake de honorering voor behande ling van de ouden van dagen, die ingevolge de wet op de uitbreiding van het ziekenfondsbesluit per 1 Januari j.l. als verplicht verzeker den in het ziekenfonds zijn opgeno men, is Zaterdagmiddag in een te Utrecht door de Landelijke Huis artsenvereniging gehouden vergade ring behandeld. Na langdurige en grondige besprekingen is dit voor stel door de vergadering met nage noeg algemene stemmen verworpen. Aan het bestuur en de onderhande lingscommissie is de opdracht ge geven de onderhandelingen voort te zetten, zich daarbij richtende naar de in de discussie naar voren ge brachte gezichtspunten. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). AFNEMENDE WIND. Overwegend droog weer met wisselende bewolking en in de nanacht en ochtend plaatselijk mist. Aanvankelijk matige wind uit Zuidelijke richtingen, later zwakke, veranderlijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 30 October zon op 7.29, onder 17.18; maan op 7.31 en onder 16.42 uur. NOORDERLICHT Het K.N.M.I. te De Bilt deelt ons mede: Zondagavond tussen 20.00 en 22.00 uur is in het Zuiden, midden en Oosten van het land Noorderlicht waargenomen. Uit de Noordelijke provincies zijn geen berichten over dit verschijnsel ontvangen, een ge volg van de zware bewolking, die de waarneming daar onmogelijk maakte Ook in het buitenland is het Noor derlicht gezien. Berichten uit Noord West Duitsland en ook uit Schotland hebben melding gemaakt van dit ver schijnsel. verdere verbetering zullen nog enige jaren gemoeid zijn. De kosten daar van moeten worden geschat op 7 5.000,per jaar of wel in totaal op 7 25.000, Hiernaast komen de normaal jaar- lijk terugkerende kosten van het on derhoud en van bewaking van het terrein. Deze schatten wy op 7 4500 per jaar. Aangezien onze Stichting zelf niet over de nodige middelen beschikt om de aankoop, de verbeterings werkzaamheden en het jaarlijks on derhoud te financieren, hebben wij greïïfondt do11"' consumptieaardappelen to, terie van Onderwijs, Kunsten en dex-landse leger is afgebroken. Nederlandse Regering is van mening, dat het monument te Malang zonder noodzaak is afgebroken en dat zulks is niet in overeenstemming met haar wil geweest. HARING, GROENTEN EN AARD APPELEN NAAR DUITSLAND. De West-Duitse commissie voor de invoer heeft goedgekeurd, dat uit Nederland wordt ingevoerd nieuwe haring tot een waarde van 350.000 Wetenschappen en een lid van Uw College, terwijl wij ons voorstellen deze zaak binnen zeer korte tijd op te nemen met de gemeenten Noord wijkerhout, Noordwijk en Leiden. De Stichting neemt aan dat de ge noemde gemeenten tezamen bereid zullen worden gevonden te subsi- diëeren met een jaar.ijks bedrag van 7 4.500,ter zake van de kos ten van onderhoud. BEGROTING VOOR ZUID-HOLLAND Gedeputeerde staten van Zuid- Holland hebben de staten der provin cie doen toekomen de provinciale be groting voor 1952. De begroting van inkomsten en uitgaven van de gewone dienst be droeg 716.801.019,44, die van de kapi- taaldienst 7 19.764.981,99. Aan de voordracht van gedeputeer de staten betreffende de begroting 1952 is het volgende ontleent: De provincie heeft te kampen met overeenkomstige moeilijkheden als andere overheidslichamen. In zoverre vekeert zij echter nog in een gun stige positie, dat zij tot dusverre haar financiën gezond heeft weten te hou den en niet gehinderd wordt door 'n last van niet geconsolideerde schuld. PROVINCIAAL SUBSIDIE VOOR DE „FLORA" Ged. Staten stellen de Provinciale Staten van Zuid Holland voor tot 'n bedrag van 7 40.000.deel te nemen in het te stichten garantiefonds van de Flora 1953 te Hannover De stichtingskosten der tentoon stelling worden door het bestuur van de Alg. Vereniging voor Bloem'bol- lencultuur begroot op 7 619.500.de exploitatiekosten op 7 245.500.—, de onvoorziene uitgaven op 7 350.000.K, De inkomsten zijn begroot op 7 865.000.(o.a. 7 600.000.aan en treegelden van 600.000 bezoekers) en de subsidies op 7 350.000. Inkomsten en uitgaven worden be groot op in totaal 7 1.215.000.elk. een waarde van 500.000 dollar en rgoenten eveneens tot een waarde van 500.000 dollar. Uit Indonesië mag ruwe tabak worden ingevoerd tot een waarde van een millioen dollar „ONS LIEF HEER OP SOLDER" HEROPEND „Heden gesloten" hing gistermid dag in het venster van Museum Am- stelkring. Gesloten was het museum omdat het nu plechtig en officieel werd heropend. Mr. Aug. E. M. Povel, oud-regent van de Stichting Amstelkring hield een feestrede waarin hij deze heilige zolder, Amsterdam op zijn allerbest noemde. Amsterdams eerste burger, mr. Arn. J. D'Ailly, sprak er, namens de gehele stad, zijn vreugde over uit dat de reactie op de liquidatiedrei ging tot resultaat heeft gehad de overtuiging dat „we hier niet zon der kunnen". Als zo dikwijls aldus de burge meester constateren we ook nu dat anderen de betekenis duidelijker zien dan zij die zeer dicht bij de waarden staan. Alle Amsterdam mers hebben in het behoud van die waarden in dit historisch bezit een taak. Deken van den Burg sprak de hoop uit dat het zal gelukken de ge wekte belangstelling te behouden en vergroten opdat met als in ^het ver leden enkele of zelfs één edel moedige de kosten moet dragen en opdat van deze heilige zolder stich ting, bezinning en verdieping kan uitgaan in het door materialisme bedreigde Amsterdam. De plechtigheid werd opgeluis- j terd met zang van Jo Vincent, so-1 praan, aan het orgel begeleid door Piet Pijnenborg. ZONDER VERGUNNING GEEN I VOORLICHTING OVER EMIGRATIE. Vele Twentse metaalbewerkers i voelen zich aangetrokken tot emi- j gratie naar Zuid-Afrika. Regelmatig vertrekken prima krachten naar dit j land en meestal zijn hun berichten zodanig, dat anderen worden opge- j wekt om te emigreren. Nederland kent een Landverhui- i zerswet. Die wet legt het maken van propaganda in handen van de rijks- bureau's en organisaties en particu- lieren, die daartoe vergunning heb- ben. Een vertegenwoordiger van een groot concern in Zuid-Afrika zou te Hengelo spreken over de werkgele genheid in dat land. Enige honder den metaalbewerkers waren geko men om er iets meer van te horen. Men had echter geen vergunning om voorlichting over emigratie te geven en op aandrang van de politie is de clfJa"S Pastoraat in Zoeter- bijeenkomst niet doorgegaan. woude Leiderdorp heeft mgr. Hui- bers eervol ontslag verleend aan pastoor F. A. M. Hermans. Nadat bekend werd, dat het Natio nale Park op de Hoge Veluwe onge veer 40 ha. zal moeten afstaan aan het vliegveld Delen, is het bestuur van dit park in verzet gekomen, doch een request werd afgewezen. Ook de Vereniging van vrienden van de Ho ge Veluwe heeft tijdens een Zaterdag j.l. gehouden vergadering eveneens haar misnoegen uitgesproken over de plannen van het vliegveld. Er is ge legenheid gegeven voor overleg met militaire instanties en er zijn van die zijde enige tegemoetkomingen ge daan. 1 IK gtifa vin jf§S Jat Zenuwpijn Zon treiterende, zagende pijn. die maar niet ophoudt, die Uw leven verstoort en U belet te werken! Verdrijf Uw pijn met een paar ...die helpen direct! J (Advertentie) In de leeftijd van ruim 95 jaar is vanmorgen om half zeven ten huize van zijn dochter te Den Helder over leden Janus Kuiper, het laatste nog levende lid van de z.g. blauwe zeel ridders uit de vorige eeuw. De over ledene, een stiefzoon van de roem ruchte Dorus Rijker, is in binnen- en buitenland bekend geworden door de redding van enige honderden schipbreukelingen op de beruchte Haaksgronden rond Den Helder. Hij ontving daarvoor talrijke binnen- en buitenlandse reddingsmedailles en werd benoemd tot Broeder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De laatste jaren was hij echter bed legerig geworden en wist hij zich nog maar zelden iets uit zijn roem rijk verleden te herinneren. BESTRIJDING VAN T.B.C. GAAT TE SNEL De eerste November is een belang rijke datum in het vijfjarenplan tot bestrijding van de tuberculose on der het rundvee in Nederland. Dan toch moeten alle bedrijven, die min der dan elf procent reageerders on der hun koeien hadden, hun reageer ders hebben opgeruimd. In Noord- Holland zal dit stellig in orde komen. Naar ons werd medegedeeld, ligt de zaak in andere provinciën, o.a. Noord-Brabant en Limburg, ongun stiger. Terwijl in Noord-Holland in totaal slechts 1228 dieren behoefden te wor den afgeslacht, was dit cijfer in het Zuiden van het land veel groter. Dit houdt verband met het feit, dat de uitvoering van het plan in het Noor den en in het Zuiden verschillend is opgevat. In Noord-Holland heeft men zich stipt gehouden aan de voorgeschreven elf procent. In een stal met vijf die ren, waarvan er één reageert, wordt het percentage bepaald op twintig procent. Deze stal behoeft dus op 1 November niet vrij te zijn. In het Zuiden wordt voor stallen met meer dan tien dieren natuurlijk het percentage van elf in acht geno men. Alle stallen met niet meer dan één reageerder, moeten echter ook op 1 November vrij zijn. Aangezien het aantal kleine stallen in het Zui den vrij groot is, is het resultaat, dat het af te slachten aantal reageerders veel groter is dan in het Noorden. Het gevolg is, dat in de laatste we ken van October duizenden dieren moesten worden verwerkt. Zoveel zijn het er, dat wordt gevreesd, dat de veemarkten de stroom niet zullen kunnen verwerken. Om deze reden is aan de minister verzocht de ter mijn van 1 November met een maand of veertien dagen te verlengen. („Trouw"). Zoeterwoude-Leiderdorp Pastoor Hermans, die vorig jaar zjjn gouden priesterfeest vierde in de parochie van Meerburg, vroeg onlangs om gezondheidsredenen ont slag aan en zal thans gaan rusten in Huize „St. Jeroen" te Noordwijk. Tot opvolger van de scheidende herder is benoemd pastoor W. N. van Leeuwen van de parochie te Burger- brug-Zuid Zijpe, Pastoor Van Leeuwen werd op 1 November 1900 te Den Haag gebo ren en op 6 Juni 1925 priester gewijd. Zijn eerste kapelaansplaatsen waren Pijnackker en Vlaardingen. Hierna volgde zijn benoeming in de paro chie van St. Antonius Abt te Rotter dam, waar de kapelaan vijf jaar werkzaam was, en de parochie van St. Gerardus Majella te Den Haag. Acht jaar was kapelaan Van Leeu wen verbonden aan de parochie van de H. Laurentius te Alkmaar, waar hij zijn krachten wijdde aan het werk voor de S.F.L.-jeugd. Onder zijn leiding kwam dit werk tot on gekend grote bloei en wie nu nog in Alkmaar komt, zal met grote waar dering horen spreken over hetgeen door kapelaan v. Leeuwen tot stand werd gebracht. De pastoorsbenoeming in Burger- brug, waar pastoor van Leeuwen momenteel vier jaar is, werd door de katholieken van Alkmaar met ge mengde gevoelens ontvangen. Ener zijds gunde men de kapelaan zijn promotie van harte, maar anderzijds besefte men, dat het moeilijk zou zijn om voor het S.F.L.-werk zo'n toege wijde en voortvarende kracht terug te krijgen. In Burgerbrug heeft pastoor van Leeuwen vorig jaar zijn zilveren priesterjubileum gevierd. Velen zijn toen gekomen uit de parochies, waar hij voorheen werkzaam was. maar ook de parochianen van Burgerbrug lieten zich op dit feest niet onbe tuigd. Want hoewel het kleine plaatsje slechts beperkte mogelijkhe den had voor de pastoor, heeft hij er toch zijn activiteit tot ontplooiing kunnen brengen. De school onder ging een uitbreiding en de kerk werd verfraaid. Ook het verenigingsleven kwam hier onder zijn leiding tot nieuwe bloei. Na ruim vijftig jaar priesterlijke arbeid in verschillende parochies van het Haarlemse diocees en een Bij de centrale van de PGEM (Pro vinciale Gelderse Electriciteits Maat schappij) te Nijmegen zijn malversa ties gepleegd, in verband waarmede eind vorige week vier personen, te weten twee ambtenaren van de PGE M, de scheepsbevrachter K, en de ko lenhandelaar C. van D. te Nijmegen, in arrest werden gesteld. Drie van hen zijn inmiddels vrijgelaten; alleen de chef de bureau J. H. werd in ver zekerde bewaring gehouden. De kolenhandelaar Van D. meldt „Trouw" kocht bij zijn collega's kolenstof en -gruis, het zgn. „pak huisfijn", op en verkocht dit in grote hoeveelheden aan de PGEM. Tot vo rig jaar viel dit pakhuisfijn buiten de prijsbeheersing; na de officiële prijsvaststelling was voor Van D. de winst vrij gering geworden. De on regelmatigheden bestonden nu hier uit, dat hij met medeweten van een of meer ambtenaren pakhuisfijn van aanmerkelijk mindere kwaliteit le verde dan de monsters waren. De winst werd onderling gedeeld. De scheepsbevrachter K. schijnt in deze affaire betrokken te zijn door dat niet alleen met de kwaliteit, maar ook met de kwantiteit geknoeid werd. BUITENLAND. Zeven inzittenden van een bus zijn Zondag om het leven gekomen eri 26 gewond, doordat het voertuig bij het naderen van een brug te San Fran cisco van een twaalf meter hoge hel ling neerstortte. De scheepvaart op de Donau in Oostenrijk ligt door de grote droogte vrijwel geheel stil. De Saksische minister van Handel en bevoorrading, Rudolf Schulze is geschorst naar aanleiding van het huidige tekort aan aardappelen in deze Oostduitse staat.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2