RIJNSTREEK Een „buitenkansje'' van 5 gulden voor arbeiders-gezinnen? JCavte GOLF Grenswijzingen in voorbereiding voor de gehele Bollenstreek ZATERDAG 27 OCTOBER 1951 UE LEIUSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA S Om klein tekort van consumptie-beperking te overbruggen Nu dezer dagen het prijsindex cijfer van het gezinsverbruik per 15 September is gepubliceerd, rijst de vraag of het verloop van dit indexcij fer gevolgen heeft voor de lonen en zo ja, welke. Het bestuur van het Christ. Nat. Vakverbond deelde ons hierover het volgende mede. Na een half jaar ervaring kan thans worden vastgesteld, aldus het C.N.V., dat het met deze stijging der prijzen is meegevallen, hetgeen blijkt uit de tussentijdse prijsindex-cijfers van het gezinsverbruik. Na een stijging in Maart tengevolge van de maatrege len tot afschaffing of vermindering van de subsidies op een aantal be langrijke levensmiddelen, heeft het prijspeil zich gezet met eerder een neiging tot lichte daling dan tot stij ging. Dit blijkt uit de officiële cijfers: 15 Mei 122, 15 Juni 121, 15 Juli 122, 15 Augustus 121, 15 September 121. Per saldo is de toestand dan deze, dat per 15 September de vastgestelde consumptiebeperking van 5 percent gelukkig slechts in zeer geringe ma te is overschreden. Voor werknemers met een loon van f 50.per week blijkt het over het gehele verloop van 19 Maart af tot 15 September neer te komen op een bedrag van een gulden of vijf in totaal. Het is dui delijk dat dit bedrag over een pe riode van ongeveer 26 weken onmo gelijk kan worden omgezet in een loonsverhoging. Het is immers nog geen 20 cent per week. Aan de andere kant staat de Christ. Vakbeweging echter op het stand punt, dat het in het voorjaar gege ven woord moet worden waarge maakt. Practisch is dit evenwel slechts mogelijk door de betaling van een bedrag ineens, hoe klein dit ove rigens ook moge zijn. Het grote te kort, dat in menig arbeidersgezin be staat, is ook een bedrag van ƒ5. welkom. In de kring van de Christ, vakbeweging bestaat de indruk, dat ook de Nederlandse werkgeversorga- HET TUNNELPLAN BUITENHUIZEN. Het door een Zaanse industrieel ontworpen p.an om ter ontlasting van het verkeer bij Buitenhuizen een tunnel te bouwen van spanbeton, is in brede lagen der bevolking met be langstelling ontvangen. Verschillende vragen doen zich echter voor. In de eerste plaats het ventilatievraagstuk. „Neem een <..g. sluiswagen, voorzien van profieliLappen, welke auto om de vier minuten door de tunnel rijdt", is de mening van de ontwerper. „Is I dit wel voldoende?" hebben velen zich afgevraagd. „Een sluiswagen is absoluut afdoendeverzekerde de Zaankanter. „Dit systeem is econo mischer en doeltreffender dan een met ventilator Het soortelijk ge wicht van het koolmonoxyde is vrij wel gelijk aan dat van de lucht. Het verdeelt zich dus door de gehele tun. nel en met ventilatoren zouden dui zenden kubieke meters ventilatie ca paciteit nodig zijn om de tunnel door te spoelen, hetgeen enorme kosten mee zou brengen." Indien de tunnel te Buitenhuizen eerder gereed zou zijn dan die te Vel- sen, zou dit in Buitenhuizen weer tot lange wachttijden aanleiding ge ven? Op deze vraag antwoordde de Zaankanter daar in 't geheel niet bang voor te zijn. Het huidige ver keer over dt drie pontveren (Hem- brug, Buitenhuizen en Velsen) be draagt 10.009 auto's per dag of 5000 per richting Rekenen we met een uur-maximum van 500 auto's, dan kan de tunnel bij een 4-minuten dienst het gehele verkeer der drie ve ren aan. Daarbij komt dat een groot deel van het verkeer te Velsen en aan de Hembrug van locale aard is en uitsluitend op deze overgangen is aangewezen Wanneer dit locale ver keer op 50 procent gesteld-wordt dan rich* de overige 50 procent zich op Buitenhuizen, hetgeen zou beteke nen dat hier in totaal 5000 auto's zouden moeten passeren. Dit komt neer op een uur-maxima van 250 a 300 wagens, welk aantal gemakkelijk verwerkt kan worden. „Daar het grootste deel van dit verkeer niet lo caal is, maar tot het lange-afstand verkeer gerekend moet worden, biedt Buitenhuizen aldus de ontwerper de beste gelegenheid voor een tunnel daar via dit punt het gemak kelijk is buiten de stadskernen van Haarlem en Amsterdam om de ove rige plaatsen in het land te bereiken Ook uit militair oogpunt zou de tun nelverbinding hier van niet te onder schatten betekenis zijn Hoe echter aan het benodigde kapi taal voor dit tunnelplan te komen, daar de kosten op ongeveer 5 millioen worden geraamd? Naar de mening van de Zaanse in dustrieel worden er wel millioenen voor minder belangrijke doeleinden uitgegeven. Met de hier opgedane er varing zouden volgende tunnel-pro jecten goedkoper kunnen worden uit- gevoerd. En verder staat de moge lijkheid open een tolgeld te laten be talen. In Amerika wordt in dergelij- I ke gevallen ook door het verkeer be taald. Een eder, die daar wel eens met z'n auto gereden heeft, kent de borden „Tollhouse ahead". Men steekt dan zijn dime (muntstuk) uit het raampje en de auto wordt zonder te stoppen, door een electrisch contact I in df weg, geleld. I Indien de zaak op deze wijze eco- I nomisch verantwoord opgezet wordt I is het niet onwaarschijnlijk, dat uit I net tegenwaardefonds der Marshall - I gelden het benodigde kapitaal ver- I kregen kan worden, stel tenminste, I dat de overheid de gelden niet be- I schikbaar stelt aldus de Zaanse in- I dustrieel. nisaties hun woord gestand willen doen en daarom in beginsel bereid zullen blijken, dit bedrag van en kele guldens te betalen. De uitvoering van een enander plaatst echter de bedrijfstakken waar in veel losse arbeiders werkzaam plegen te zijn voor bijzondere moei lijkheden. Een zodanige maatregel blijkt ook voor de regering niet zon der gevolgens o,m. in verband met de salarissen van het overheidsper soneel en de overbruggings- en so ciale bijstandsregeling. Naar wij voorts van de zijde van het Christ. Nationaal Vakverbond vernemen wordt thans in de Stichting van de Arbeid tussen de centrale werkgevers- en werknemersorganisa ties over het een en ander overleg gepleegd. Tenslotte wees het C.N.V.- bestuur ons er op, dat een eventuele maatregel als hierboven besproken een uitvloeisel is van de huidige loon politiek. Met nadruk bracht het on der de aandacht, dat het pleiten voor deze maatregel geenszins betekent een instemming met het systeem van deze politiek. Naar het oordeel van het C.N.V.-bestuur zal op betrekke lijk korte termijn d't gehele systeem aan een critische beschouwing moe teen worden onderworpen. Vandaag begint weer de landelij ke Kerstzegelactie ten bate van de verenigingen ter bestrijding der tu berculose. De Nederlandse Centrale vereniging rekent erop, dat de actie tot een bevredigend einde wordt ge bracht. Alleen dan kunnen de diver se organisaties worden voorzien van de apparatuur, waardoor het syste matische opsporingen van tubercu lose-lijders door middel van groep? en bevolkingsonderzoek mogelijk wordt. Ook moeten zij in staat zijn regelmatig toezicht te houden op pa tiënten en hun gezinnen, en op de nazorg van herstellende patiënten. DIERENBESCHERMING OP DE SCHOLEN De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan hoofden der inrichtingen van voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs medegedeeld, dat de Ver eniging tot bescherming van dieren in ruimer mate dan tot dusver de dierenbescherming op genoemde scholen wil propageren. De minister heeft hieraan toege voegd, dat hij het goed oordeelt, dat de dierenbescherming de aandacht heeft van de schooljeugd. BINNENLAND. Slipgevaar is reeds herhaaldelijk waargenomen op de bruggen over de Ringvaart bij Sloten en De Kaag in de Rijksweg Amsterdam-Den Haag. De A.N.W.B. heeft de Rijks waterstaat verzocht maatregelen te treffen. Het inwonertal van Vlaardin- gen heeft gistermorgen de 50.000 bereikt met de geboorte van Marea- retha Johanna, dochter van Adna- nus van der Valk en Margaretha Brobbel. De voorbereiding van een nieu we parochie te Eindhoven, welker grondgebied zal worden afgenomen van de parochie H. Gerardus Majel- la en van de rectorale hulpkerk H. Joseph te Eindhoven, is opgedragen aan de weleerw. heer J. H. Sleegers, rector van het St. Joseph-Zieken huis te Eindhoven. HYPOTHEKEN en foor alle andere zaken op het gebied van on- ioerende goederen Bouw- en M»kelaarsbedrijt v.d. Drift Spoorweg-president wil „voor geen geldoverwegwachter zijn Proeven met halve bomen worden voortgezet „Ik zou voor geen geld overweg- wachter willen zijn", zo riep Vrijdag middag de president van de Neder landse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hol lander uit gedurende de inleiding, die hij op de negende Wegverkeers- dag der KNAC hield over het pro bleem der overwegen. Hij wees er op, dat het wegverkeer, waaraan be halve de trein 312.000 motorrijtuigen deelnemen, sedert 1927 verachtvou digd en sinds 1938 bijna verdub beld is. Ofschoon het aantal ongevallen op overwegen slechts 0.75% bedraagt van het aantal verkeersongevallen op de openbare weg, zijn door de gro te snelheid der betrokken verkeers middelen de gevolgen van ongeval len op overwegen dikwijls ernstig. Toch is het aantal doden en ernstig gewonden bij alle wegverkeersonge- vallen per 100 ongevallen hoger dan bij ongevallen op overwegen. In 1950 resp. bijna 18 per 100 op de weg te gen 14 per 100 op overwegen. Wat de overwegwachters betreft, heeft men berekend, dat een wachter op een niet druk baanvak gemiddeld eenmaal per 60.000 sluitingen een fout maakt, terwijl wachters die te vens blokseinen bedienen, eenmaal op de 150,000 sluitingen een fout maakten. Het aantal aanrijdingen trein-wegverkeer op afgesloten over wegen was in 1951 tot 1 October 4 ge vallen, waarbij geen doden. In een derde dezer gevallen in de afgelopen jaren lag de oorzaak bij de Spoorwe gen, in tweederde bij de weggebrui kers. Dit jaar is 190 maal een aanrij ding geschied met gesloten of dalen de overwegbomen. Het aantal aan rijdingen op onafgesloten overwegen bedroeg tot 1 Juli van dit jaar 50, waarbij 15 doden te betreuren vielen. Ir. Den Hollander deelde mede, dat voorzieningen, bestaande uit het ma ken van vrije kruisingen zeer kost baar zijn. In een hoofdverkeersweg kost zulk een vrije kruising 1.3 mil lioen. Het omhoog brengen van de spoorbaan in een stad als Leiden kost ƒ20 millioen. Noch het Rijk, nocht de Ned. Spoorwegen kunnen tot dergelijke investeringen overgaan. Eveneens financieel onmogelijk is net aanbrengen van flikkerlichtinstal- laties en halve cverwegbomen op alle 2200 onafgesloten overwegen, want de exploitatiekosten zouden 30 millioen per jaar bedragen, afgezien van de investeringen voor de aan leg. Evenwel, zo deelde ir. Den Hol lander mede, wordt regelmatig voort gegaan met het aanbrengen van flik kerlicht-installaties. De aanleg op geëlectrificeerde baanvakken kost thans 27.000 en op niet-geelectri- ficeerde 16.000. De aanleg van 50 installaties Is in uitvoering Op 1 Juli j.l. waren er reeds 21 gereed. De gedachten gaan uit naar de plaatsing van nog 53 installaties, wan neer het R(jk daarvoor gelden be schikbaar stelt. De afsluiting met halve bomen, waarvoor ir. Den Hollander veel voelt, bevindt zich in een proefsta dium. Deze installaties zijn thans in dienst in Barneveld, Dalfsum en Hei- loo. Het plan bestaat om nog 6 over wegen met halve bomen uit te rusten. ALPHEN AAN DEN RIJN i 25 JAAR CHAUFFEUR. Vrijdag herdacht de heer Jac. H. v. d. Geer zijn 25-jarig jubileum als chauffeur bij de N.V. In- en Ver koopkantoor LTB., „Malerij Han- delsraad". Te zijnen huize werd de jubilaris gelukgewenst door de di recteur, de heer F. C. H. Schrijne- makers uit Haarlem. Spr stelde de arbeidzaamheid, trouw, eerlijkheid en ijver van de jubilaris in het licht. Een enveloppe met inhoud was het geschenk van de directie. Namens het jubileum-fonds der N.V. waarbij het voltallig personeel van de Noord en Zuidhollandse afd. zijn aangeslo ten, werd het woord gevoerd door de procuratiehouder, de heer W. Men ken, eveneens uit Haarlem. Spr. bood een stel kussens aan ter com pletering van de ligstoel van de ju bilaris. Mevr. v. d. Geer ontving een fles eau de colgne. Ook de bedrijfs leider van het bedrijf te Alphen a. d. Rijn, de heer L. P. G. Frijters complimenteerde te jubilaris in har telijke bewoordingen en wees op de belangrijke functie die een chauffeur in het bedrijf vervult, want van een goede en prompte bezorging hangt veel af. Van hetzelfde gevoelen was de heer Joh. C. Vink, die namens de vertegenwoordigers sprak en het rechtstreeks contact van een bezor ger tussen bedrijf en klant niet wil de onderschatten. In de avonduren sprak de heer R. J. Pijpers, fabrieks baas van het Alphens bedrij!, die de gevoelens vertolkte van het kantoor en fabriekspersoneel. Spr. releveerde in het algemeen het wel en wee, dat met elkaar is meegemaakt. Een wringer, fluitketel en theeservies was het bewijs waarmede men de genegeheid voor de jubilaris wilde tonen. De heer C. Zonderop, voorz. van de pl. afd. van de R.K Bond van Transportarbeiders bracht de geluk wensen over mede van het hoofdbe stuur en bood een devotielampje aan. Hierna volgde een gezellig samen zijn van het personeel, tijdei.s welke de jubilaris mede namens zijn echt genote hartelijk dankte voor de hem bereide verrassingen. Grafische studieclub. De Grafi sche Studieclub, gevormd uit de le den der pl. afd. van de drie grafische werknemers-verenigingen hield haar eerste vergadering in dit seizoen. De bijeenkomst werd gehouden in het gebouw van de firma N. Samsom U.V. en stond onder leiding van de heer J. Windhorst. Het bezoek was bevredigend. Na het inleidend woord werd door de heer Windhorst een causerie gehouden over het zetten van reclame-drukwerken ln het bij zonder van advertenties. Spr. wees er op dat in de letterkeuze en vorm geving iets uit moet komen van het karakter der adverterende branche. Aan de zetters werd als opdracht een advertentie van een plaatselijke fir ma gegeven, teneinde daar een ont werp van te maken. Voor de beste uitvoeringen wordt een prijsje be schikbaar gesteld. De drukkers hiel den zich bezig met de verschillende papiersoorten. Het was een leerzame en geanimeerde bijeenkomst. ALKEMADE LEIDSE AUTOMOBILIST IN RINGVAART GEREDEN Hedenmorgen pl.m. 4 uur is een personenauto van de verhuurin- richting van der Zon te Leiden, na dat enkele passagiers in Roelof- arendsveen waren afgezet, bij 't kruispunt West-Einde Nieuwe Weg door het te vroeg nemen van de bocht, in de Ringvaart gekomen. De bestuurder kwam er met een nat pak af. Met een kraanwagen is de auto weer op het droge gebracht. Raadsvergadering. De raad van Alkemade komt op Woensdag 31 Oct. te 8 uur in openbare vergade ring bijeen. De voornaamste punten ter behandeling zijn: Benoeming commissie van advies bedoeld in art. 8 der woonruimtewet 1947; Ver huring van enige percelen weiland en tuinland. Toekenning van een subsidie aan het bestuur van de L.T.B. afd. Roelofarendsveen voor 2 gegeven tuinbouwcursussen. Ver hoging van het crediet in reke ning courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Wijziging begroting 1951; Aanbieding gemeen terekening 1950; Aanbieding begro ting 1952. Benoeming van een lid der commissie tot het nazien der rekening en begroting wegens perio dieke aftreding van de heer J. A. van der Geert. Benoeming leden Commissie tot wering van school verzuim wegens periodieke aftre ding. HAZERSWOUDE (H. R.) Middenstand Voorz. Kouwenho- ven was tevreden over de opkomst nu de diocesaan voorz. de heer de Hosson zou spreken, De heer de Hosson gaf een duide lijke uiteenzetting van de werk zaamheden van het bondsbestuur en beantwoordde daarmede vele op merkingen, die zo graag genvaakt worden. Het al of niet houden van een winkelweek en de te voeren acties lokten een lange bespreking uit. Het dorp zal evenals andere jaren een winkelweek houden terwijl de Rijn dijk dit waarschijnlijk niet doet. Er zal een speciale vergadering belegd worden door de handelaren in de le- vensmidelenbranche voor de bespre kingen over de voeren reclame en acties. Tot afgevaardigde naar de Centra le Raad op 7 Nov. te Leiden werd benoemd ae heer Sturkenboom. LEIMUIDEN St. Deus Dedit De landarbeiders bond St. Deus Dedit hield zijn jaar vergadering in café C. J. vc.n Graas. Na een openingswoord van de heer C. J. de Rijk, voorz. gaf de heer El frink een uiteenzetting over de pu bliek rechtelijke bedrijfsorganisatie in de agrarische bedrijven. De penn. de heer H. V. de Rijk had een batig saldo van 76,De drie aftreden de bestuursleden werden herkozen. Nadat de agenda was afgewerkt, wijdde de g.a. het nieuwe vaandel, waarna hij in een korte toespraak wees op de betekenis van het vaan del. NIEUWKOOP K A.B. Gisteravond vergaderde de pl. afd. van de K.A.B. in de zaal van de heer G. van Koert, onder voorzitterschap van de heer A. van Houten en in aanwezigheid van de g. a. pastoor Vloothuis. Bij de me dedelingen propageerde de voorz. de boekenreeks van de uitgeverij van de K.A.B. „De Lanteern". waarvan de heer E. H. van Dam agent is. Hierna hield de districtsbestuurder de heer George de Vos een inleiding over het onderwerp „Wij en het ge zin." Het bestuur bood vervolgens aan de plannen voor het wintersei zoen 1951—1952. De Sociale Zondag (tevens Encycliek-herdenking) wordt dit jaar gevierd op 11 November a.s. Begonnen zal worden met een H. Mis voor de leden waaronder alge mene H. Communie en daarna ge- zamelijk ontbijt. Des avonds wordt door de eigen toneelcdub opgevoerd het toepaselijke toneelstuk „Als de kinderen maar eens groot zijn." In de maand December vindt de tweede ontwikkelingsavond plaats en ook het gebruikelijke St. Nicolaas- feest voor de kinderen van de leden; dit laatste ln samenwerking met de K.A.V. De jaarvergadering wordt gehouden in Januari 1952. In Febr. 1952 geeft de toneelvereniging nog een vastenavond-uitvoering. Het winterprogram zal worden besloten met de derde ontwikkelingsavond, die in Maart 1952 wordt gegeven. ROELOFARENDSVEEN EMIGRATIE-ZITDAG UITGESTELD De zitdag van de emigratie-secre taris van de LTB. welke bepaald was op 30 Oct. is door omstandigheden tot nader datum uitgesteld: TER AAR Nooit Gedacht. De onderlinge competitiewedstrijden van de Dam- en Schaakclub „Nooit Gedacht" te Ter Aar, luiden als volgt: Dammen: C. Egberts—A. Hartveld 40; W. EsveldtG. v. d. Streek 1—1; H. C. A. BroerW. v. d. Starre 2—0; W. SnaterseD. v. d. Starre 1—1. Schaken: B. RietveldJo de Bruyn 1—0. C. ZevenhovenM. Heyns 10. ZOETERWOUDE Gemeenteraad. De raad dezer gemeente vergadert op Maandag 29 October n.m. kwart voor achten. De agenda bevat o.m.: Voorstel van B. en W. tot verhoging van het crediet in rekening-courant bij de Bank voor Ned. Gemeenten tot 215.000.Ver zoek van het Bestuur van de Droog gemaakte Geer en Kleine Bankaart Polder om subsidie voor 1951 in de kosten van wegonderhoud, met voor stel van B. en W. Alsvoren van de R.K. Ver. voor E.H.B.O. om subsidie voor 1951. Alsvoren van de Stichting Solo-Mio. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de bezoldiging-veror dening (kledingtoelage werklieden). Gemeenteraad Noordwijkerhout Annexatie Hillegom-De Zilk van de baan Binnen 8 dagen kwam de raad van Noordwijkerhout voor de tweede maal in vergadering bijeen. Het lid Van der Ploeg was wegens ziekte af wezig. Bij de ingekomen stukken was deze keer een belangrijke brief van Ged. St. Hierin werd bericht, dat de minister van binnenlandse zaken aan Ged. St. had medegedeeld, dat het verzoek van de gemeenteraad van Hillegom om, wijziging van de grens tussen Noordwijkerhout en Hillegom niet verder in behandeling zal wor den genomen. De annexatie van de Zilk door Hillegom is hiermede van de baan. Ged. St. schreven voorts, dat het vraagstuk van de gemeentegrenzen in het bollengebied in een ruimer verband dient te worden bezien dan dat van een incidentele wijziging van de grens tussen twee gemeen ten. Voorbereidende maatrege en, om tot een dergelijke algemene herzie ning te komen, zijn reeds genomen aldus Ged. St. Hierna kwam aan de orde een voorstel van B. en W. tot het slui ten van een geldlening, strekkende ter consolidatie van voltooide wo ningbouw t.w. 6 woningwetwoningen in de Sint Jacobstraat. De lening be draagt /61.273,— tegen een koers van 100 looptijd 50 jaren en tegen een rente van 4 per jaar, aflossing in 50 jaarlijkse annuïteiten, elk groot 2852,27. De raad ging met dit voor stel van B. en W. accoord. De raad besloot vervolgens tot credietover- eenkomsten met de Bank voor Ned. Gemeenten voor Nov. en Dec. a.s. en met de Woningbouwvereniging „St. Antonisu van Padua". Op voorstel KATWIJK AAN DEN RIJN W.I.C.O. Het Wico-comité is weer in actie gekomen. Het comité besloot om evenals vorige jaren weer een winkelweek te gaan orga niseren. De voorwaarden voor deel name zullen, zoals vorig jaar, ook nu weer zijn 2 van de omzet in deze winkelweek en al e deelnemers verplichten zich op alle artikelen de bekende Wico-bonnen te verstrek ken. Voor deelname moet men zich echter beslist voor 1 November opge ven. Er zijn reeds verschillende mooie prijzen beschikbaar gesteld. LEIDSCHENDAM Maandag zal het 55 jaar geleden zijn dat het echtpaar H. C. Vonk- van Loo in het huwelijk trad. Het echtpaar heeft twee dochters, 12 kleinkinderen en 6 achterkleinkin deren. Driemanspolder. In verband met de omschakeling van de water molens op electriciteit is het nood zakelijk voor de levering van de be nodigde stroom een hoogspannings kabel aan te leggen. Daar de stroom geleverd wordt vanuit de centrak te Delft heext de gemeenteraad van die gemeente de goedkeuring ge hecht aan de stroomlevering en voor de te maken kosten een be drag ad. ƒ23.000.gevoteerd. De polder is gelegen gedeeltelijk onder de gemeente Leidschendam en ge deeltelijk onder Zoetermeer. Gedurende dit weekeinde wen de men zich voor medische hulp in spoedgevallen uitsluitend tot dr. P. J. Perquin, Vensstraat 24, Tel. 510. Geboren: Wilhelmina C. M. d .v. N. Juffermans en C. J. Spruit; Cle mens J. M. z. v. C. G. van Veen en C. J. H. van Summeren; Wilhelmi na C. d. v. J. J. Bievier en M. A. Gerritsen; Maria W. C. B. d. v. A. H. Hooijmans en M. C. C .Verhage; Anna E. C. G. M. d. v. N. J. de Jong en E. C. M. Hooijmans; Gerardus F. J. M. z. v. F. J. Sonius en A. G. H. Aben; Loesje d. v. H. van Egmond en M. C. C. van de Wetering. Ondertrouwd: F. J. van Ruljven on Sophia W. A. de Koning; N. D. I Nieuwenbroek en A. H. Cosse; H. I Hoekstra en H. Veenstra. Getrouwd: S. L. de Wit en Wil- helmina J. Groeneweg; B. T. Rltter en C. A. Rupke; H. Klein en G. Reh- I Overleden: S. N. Luijnenburg 69 jaar echtg. van A. de Groot; J. P. Lamers 82 jaar echtg. van P. J. Wol- ters. NOORDWiJK Afscheid pater Commandeur. Na een verblijf van ongeveer een halfjaar gaat pater J. Commandeur C.S.Sp. volgende week naar zijn missie in Midden-Afrika terug. Mor gen zal de pater in de parochiekerk van Maria ter Zee onder alle H.H. Missen een afscheids predikatie hou den. Voor degenen die persoonlijk afscheid willen nemen bestaat hier toe gelegenheid Zondagmiddag van 35 uur in het ouderlijke huis, Huis ter Duinstraat 25. Schietvereniging. De wisselme- daillcs werden deze week gewonnen door A. v. Egmond 94 p. Ie klasse; N. L. v. d. Berg 92 p. 2e kl.; P. Zuid hoek 94 p. 3e kl. DE ZILK L.T.J. Gisteravond gaf de pl. aid. der L.T.J. een ontwikkelings avond in het parochiehuis. De op komst was schitterend. Ir. K. H. S. Haasjes zette uiteen, hoe de grond superfosfaat opneemt. Vervolgens werd aangetoond, waarom fosforzuur noodzakelijk is voor jonge planten. Ook voor het bestrijden van ziekten, o.a. van kanker verricht fosforzuur uitnemende diensten Een en ander werd met lichtbeelden verduidelijkt. van B. en W. werd de begroting 1951 gewijzigd. Uitgetrokken werd een post van 1338,voor de bouw van een broeikas en broeibak voor de plantsoenendienst. Voor een in tensieve en wisselende beplanting der plantsoenen moet ieder jaar voor een groot bedrag plantgoed worden aangekocht. De kas zal gebruikt worden voor het opkweken van plantgoed. Het opbouwen van deze kas zal geschieden door het vaste personeel van gemeentewerken. Met medewerking van de R.K. Woningbouwvereniging zal de ge meente langs de Hoogstraat een al gemeen plantsoen aanleggen. Hier door wordt de gemeente een fraaie straat rijker. Van de rondvraag werd geen ge bruik gemaakt. OEGSTGEEST PASTOOR LOOYAARD BIEDT ZIJN PAROCHIANEN EEN FEESTAVOND AAN De kerkelijke feestviering ter ge legenheid van het priesterfeest van pastoor Looyaard is een grootse hul diging geweest, en heeft de jubile rende pastoor destijds diep getrof fen. Uit dankbaarheid voor de wijze waarop de parochianen van Kerk- werve hun herder toen hun aanhan- delykheid hebben getoond, wil pas toor Looyaad allen uitnodigen voor een feestavond in het parochiehuis. Daar zal namelijk op Maandag 5 en Dinsdag 6 November a.s. door de pastoor aan de parochie worden aangeboden een revue-in-zak-for- maat, getiteld: „Van Rotterdam naar Oegstgeest". Mocht evenwel blijken, dat twee avonden niet vol doende zijn om alle belangstellen den te ontvangen, dan zal op 7 No vember nog een derde avond wor den gegeven. Deze revue, compleet met muziek, zang, balletten en sketches, heeft dus ten doel, de padochianen van Kerkwerve op vrolijke wijze ver enigd te zien. En daarom zal pastoor Looyaard het zeer op prijs stellen indien al zijn parochianen aan deze uitnodiging gevolg willen geven. t Er zal dan Dinsdag 30 October a.s. des avonds van 77.30 en van 88.30 uur (dus vóór en na het lof) gelegenheid worden geboden tot het afhalen van GRATIS toegangsbewij zen in het parochiehuis. De avonden beginnen om 8 uur, de zaal gaat om 7.30 uur open en de toegang is boven 14 jaar. VALKENBURG Leden voor woonruimtecommissie gezocht. De heren J. van der Meij en G. van Leeuwen hebben bedankt als lid van de Adviescommissie Woonruimtewet 1947. Hierdoor is deze commissie onvolledig geworden en aangezien de raadsleden T. van der Meij en C. van Eede niets voor deze functie voelden, is men hier op dood spoor gelopen. In een eerstvol gende raadszitting zal getracht wor den hierin te voorzien. WASSENAAR Medische dienst. Dokter J. Baart de la Faille, van Zuylen van Nijeveltstraat 108, tel. 3018 en dok ter G. F. Louwerse, Sophlalaan 3, tel. 8726. Apothckersdien8t tot en met volgende week Zaterdagmorgen Apotheek de Burcht, Johan de Witt- straat 9, tel 3806. Geboren Johannes Bemardus Jo seph zn van J. B. J. Walthaus en M. W. Caspers; Cornelia dr van A. Fok ker en E. van Ipenburg; Geertruida Johanna dr van D. van Donk en T. M. C. Mulder. Ondertrouwd: A. J. Ruljgrok en M. A. Zoetemelk; L. Bergmann en G. C. Dekker; J. A. Tacx en M. M. Rijnvis; C. A. de Bock en E. S. Van Calcer. Getrouwd: R. van 't Slot en C. H. van Veen; A. J. van der Klaauw en M. G. J. Sloekcrs; H. G. H. van den Berg en A. L. Najoen. Overleden: J. Link 34 jr echtgen. van C. M. Paardekooper; M. Ale- bregtsc 89 jr wed. van H. Abraham- se; G. T. van der Wel 5 jr. ZOETERMEER Oprichting Boerenleenbank. De afd. Zoetermeer van de LTB houdt op 29 October des avonds om 7.30 uur in café Veelenturf een ver gadering om te komen tot de op richting van een boerenleenbank. Als spreker zal optreden de heer J Erkelcns, hoofdinspecteur der centrale boerenleenbank te Eindho ven. TBC-bestrijding. Santos en Herwonnen Levenskracht organiseer den de jaarlijkse feestavond ten bate van do tbc-bestrijding. Als eer sten traden op do Minehaha-Hawai- ians met aardige Stille Zuidzee-me- lodiën. Vervolgens kwamen de Gi- bama's voor het voetlicht. Beide bandjes oogstten hartelijk applaus. Vervolgons werd opgevoerd het to neelstuk getiteld: „Papa strijkt de vlag". Deze opvoérlng geschiedde door leden van het KAB-gezelschap. Tijdens de pauze werd de uitslag van de verloting bekend gemaakt. Zowel de speler* van de toneelclub als van do bandjes hebben zich op uitstekende wUze van hun taak ge kweten. R.K. Schaakvereniging. De nieu we clubcompetitie is weer begonnen. Op 8 November begint de competitie van de Haagse Schaakbond met een thüii-wedstrijd. Deze week zijn de volgende partijen gespeeld: Wit: M. v. StaverenZwart G. de Vree 10; Wit G. v. d. Broek—Zwart A. KnU- nenburg 10; F. v. d. BurgJ. v. d. Arend, A. RoosTh. v. Galen Jr. «n Th. v. d. MeerJ. Opdam, allen af gebroken.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 7