Er ging voor 120 millioen de grenzen over De landbouwgewassen staan er matig tot goed voor Een horloge-regen te Amsterdam ZATERDAG 27 OCTOBER 1951 DE LEtDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Gevoerd en te voeren beleid Prof. Duynstee, de pennevoerder van de groep-Steenberghe komt in een artikel in de „Maasbode" over het partijcongres van de K.V.P. tot cieze gevolgtrekkingen: Inmiddels heeft het weinig zin na te kaarten. Men kan niet verwach ten, dat de fractie zal uitspreken dat de op haar beleid uitgeoefende critiek gegrond is. De rede van prof. Romme bevestigt dit Bij menigeen zal dit teleurstelling wekken. Doch wij geloven dat men zal moeten er kennen, dat het niet zou aangaan te verlangen, dat een fractie, welke met goede bedoelingen, met grote ijver en niet zonder bekwaamheid en resultaten een bepaald beleid naar eer en geweten heeft gevoerd, nu ineens op uitnodiging van aller lei „rechtse critici" het boetekleed aantrekt, en ach en wee gaat roepen over eigen werk. Het zou een hoogst vervelende, zo niet lachwekkende vertoning worden (de benadrukking dezer beide zinnen is van ons. Red). Wij zullen zo reëel moeten zijn te aanvaarden, dat er onder ons ka tholieken tweeërlei standpunt be staat t.o.v. het de laatste jaren ge voerde beleid. Het is nöch doelmatig, nóch verstandig hierover steeds maar blijven nakaarten. Hoofdzaak is, dat het toekomstige beleid ge zond zal zijn, ook naar de mening van degenen, die het tot dusver ge voerde beleid niet gezond vinden. In verband hiermede moge gewe zen worden op enkele tekenen, wel ke op het partij-congres te signale ren waren. Vooreerst wees de neer Andriessen op scherpe wijze het so cialistische verkiezin'sprogram van de P. v. d. A. af, als iets waarmee dc K.V.P. niet kan meegaan. Ver volgens was de critiek van prof Romme op prof. Lieftinck, ondanks de huldebloemen waaronder deze was gestopt, niet mals; helaas is de critiek op de goedkoopgeldpolitiek een beetje om met prof. Romme te spreken redeneren achteraf; want van een krachtig verzet der fractie op dit stuk hebben wy in het verleden weinig gemerkt. De er kenning zowel van de heer Andries sen als van prof. Romme van de noodzaak tot sparen verdient de .-•andacht, temeer omdat eerstge noemde erkende, dat hieraan onvol doende was gedaan. En ook de er kenning door prof. Romme, dat wo ningbezitters, woningzoekenden en middengroepen met vaste salarissen in een ernstige noodpositie verkeren, heeft belang voor het toekomstige beleid. Ten slotte heeft het toch ook betekenis, dat de inkomensnivelle ring een ernstig probleem oplevert naar het oordeel van prof. Romme. Dit zijn zo de o.i. gewichtigste punt ten, welke bij de beoordeling van wat de toekomst in verband met de gevoerde discussies zal brengen, uit dc partijdag kunnen worden gedis tilleerd. Zoals de voorzitter van de partij aankondigde, is het overleg tussen dc K.V.P. en groep-Steenberghe nog riet voltooid. Zoals reeds gezegd, elke twijfel over de vraag, of de K V.P. zal erkennen, dat een gron dige wijziging van haar politiek no dig is, is wel door de rede van prof. Romme weggenomen: dc K.V.P. is tot zulk een uitspraak kennelijk niet bereid. Maar zoals reeds gezegd, het is voor de toekomst niet van be lang, of men het dan te voeren be leid wil zien als een koerswijziging dan wel als een voortzetting van de oude koers. Het staat practisch vast, dat de K.V.P. zal oordelen, dat haar toekomstige beleid een normale voortzetting is van haar tot dusver i gevolgde richting. Dit kan ons koud I laten, mits het te voeren beleid I maar gezond is, ook naar het oor- j deel van diegenen, die het gevoer de beleid afkeuren. Over deze laatste vraag gaat het I overleg tussen de K.V.P en de groep-Steenberghe: n.l. in hoeverre degenen, die zich bezwaard gevoe len door het beleid tot dusver door de KV.P. gevolgd, een redelijke basis kunnen vinden voor de ver wachting, dat het toekomstige beleid ook naar hun oordeel gezond zal zijn. Het antwoord op deze vraag is voor de groep-Steenberghe slechts mogelijk na afsluiting van het over leg". (Wat prof. Duynstee bedoelt te zeggen, met name in de voorlaatste alinea, wordt verduidelijkt indien men de woorden „erkennen", „wil zien" en „oordelen" sterker bena drukt. Red.). De Gravendienst in Indonesië heeft opgravingen gedaan in de buurt van de spoorlUn Pak an GaroeLi pat Kain. Daarna is het stoffelijk over schot geïdentificeerd van de navol den personen met het achter hun naam vermelde stam'boeknummer Bangki, J. 11974 Bebelaar, D. 185613 Bevkveld, Chr. W., mil. sold. Begemann. W. H. 117713 Brakke. V. W. 53210 Brans. C. D. A. F. H. 25812 Coulet F. L. 23694 Donmpseler, ir. W. van 164112 Donker Curtius, A. 10117 Dries- mans, L. J. M. L. F. 2104 Flikken- schila, A. H. 9213 Franquemont, H. L. von 25810 George. M. V. E. 87493 Gorter, H. 194707 Haas- nogt, N. 220713 Haurissa, J. M. 15683 Jaroschka Pohl, E. P. von 2494 Karssen, L. 50918 Kervel, ir L. W. F. 101197 Klay. W. 75312 Latumahina. A. 24206 (24216) Leyen. C. van 61608 Lichte, ir R. 91411 Nuis, J. H. 95398 Prevot, H A. A. 94408 Rambljé, M. L. de la 41416 Rosenberg, A. 203796 Scheffer, F. A. 64107 Statema, E. 216913 Stratum. A. van 9288 (Kon. Mar.) Supit, F. 1033 (Kon. Mar.) Tettelaar, J. J. 11 018 Thomas A. 117802 Visser, H. J. L sgt. inf. Werff, A. S. van der 95110 Nabestaanden wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met het hoofd van de Neder landse Gravendienst, Djalan Tjihapit 34 Bandoeng. DE NIEUWE KIESWET Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de nieuwe Kieswet in werking zal tre den op 1 November a.s. KFRST- EN NIEUWJAARS GROETEN VOOR MILITAIREN OVER ZEE Gelijk het vorige jaar, kunnen ook dit jaar gedurenae de Kerstdagen en ae jaarwisseling kosteloos radio-groe ten aan militairen over zee worden gezonden. Het betreft hier militairen van zee-, land- en luchtmacht, die zich bevinden in Indonesië (Neder landse Missie), op Nieuw Guinea, in de Antillen en in Suriname, rwet die verstande, dat deze groeten door de betreffende verwanten alleen per soonlijk kunnen worden uitgespro ken. Het doen voorlezen van groe ten door de omroeper zal dus in te genstelling met vorig jaar, niet mo gelijk zijn. Verwanten, vrienden en kennissen, die een. dergelijke groet wensen uit te spreken, dienen zich zo spoedig mogelijk uiterlijk voor 20 November a.s. schriftelijk te wenden tot de Marine Voorlichtings dienst (afdeling radio), Koninginne gracht 12 in Den Haag. Zij ontvan gen van dit bureau dan t-z.t. een op roep om naar een der radiostudio's te komen, hetzij in Groningen, Maas tricht of Den Haag. Tenslotte kan nog worden gemeld, dat eveneens getracht zal worden een dergelijke groeten-regeling te treffen voor de militairen, dienende by het detachement der Verenigde Naties in Korea en aan boord van Hr Ms „Van Galen". De ervaringen hebben echter aangetoond, dat een derge.yke groetenuitzending zeer be moeilijkt wordt door de wisselende omstandigheden, waarin deze mili tairen verkeren, waardoor ze per ra dio soms zeer slecht bereikbaar zijn. SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD In het gebouw van de eerste Ka mer werd gistermiddag de 19e-8e openbare vergadering gehouden van de Sociaal-Economische Raad. De verordening tot toekenning van een vacantiebijslag aan het administra tief personeel van het secretariaat van de raad, werd met algemene stemmen vastgesteld. De begroting der inkomsten en uitgaven van de Raad, zowel als de verordening tot vaststelling voor 1952 van het aantal opcenten, als bedoeld bij art. 54, onder A van de wet op de bedryfsorgenisatie, wer den hierna z.h.s. aangenomen. Gratis koopdag in strijd met de wet De ambtenaar van het O.M. by de Rechtbank te Maastricht acht het houden van een gratis koopdag in strijd met de Loterij wet. Drie win keliers stonden voor dit feit terecht en één hunner had de gratis koop dag notarieel doen vaststellen. Uit 27 verzegelde enveloppen met even- zovele data had de notaris er één getrokken en tijdelijk in bewaring genomen. De winkelier die met deze recla me was begonnen, hoorde 300 gul den boete tegen zich eisen omdat hij zijn klanten in de gelegenheid stel de 't bedrag van hun aankoop over 27 dagen te verdelen, zodat zij al tijd prijs hadden, zy het dan een zoveel kleinere. Tegen de beide andere winkeliers werd veertig gulden geëist. MINISTER ANTWOORDT OP VRAGEN BETREFFENDE EXECUTORIAAL BESLAG. merlid Corne.issen (VVD) betref fende de gevolgen van het executo riaal beslag op de inboedel van een belastingplichtige te Rotterdam heeft de minister van financiën, de heer Lieftinck, schriftelijk geantwoord. Het was de minister bekend, dat de koperslager P. C. de Wilde te Rotterdam, bij gelegenheid van een tegen hem voorgenomen executie enig gerucht heeft verwekt door enkele der te executeren voorwerpen in het openbaar te vernielen en het voorts door zijn optreden noodzake lijk heeft gemaakt, dat de bijstand van de politie werd ingeroepen, ten einde de executie te kunnen beëin digen. Of hier van een „wanhoops daad" mag worden gesproken, zou uiteraard alleen kunnen worden be oordeeld door wie zeer intiem met De Wi de en zijn gezin bekend is. In ieder geval acht de minister het on waarschijnlijk, dat hier sprake is van een spontane reactie. Het executoriaal beslag werd reeds in 1948 gelegd voor een toenmalige schuld van 7 700,en, onder gelei delijke toevoeging van steeds oplo pende nieuwe schulden tot een be drag van f3300,gedurende meer dan drie jaren geprolongeerd. In dit opzicht kan De Wilde dus zeker niet over een te weinig soepele behande ling klagen. Bij onderzoek is gebleken, dat De Wilde zich gedurende een reeks van jaren niets van zijn financië.e ver plichtingen op fiscaal en sociaal ge bied heeft aangetrokken. Hij bleef zelfs in gebreke de voorgeschreven aangiften in te dienen, waartoe hy dan toch in ieder geval wel in staat was. Intussen schijnt De Wilde wel middelen te hebben gehad of gevon den om het bedrijf, hoewel het in het verleden zijn levensvatbaarheid niet heeft kunnen bewijzen, normaal voort te zetten. MINISTER VERZOEKT WIJZIGING VAN KANTOORUREN De minister van Economische Za ken heeft aan de Kamers van Koop handel verzocht, er bij het bedrijfs leven op aan te dringen de kantoor uren gedurende de winter zodanig te wijzigen, dat ze het minst storend zijn voor de electriciteitsvoorzie- ning. I Kindje verkouden DAM BLOEMBOLLEN UITVERKOCHT Naar het A. N. P. verneemt heeft de uitvoer van bloembollen tussen dit jaar Ju li en tot op heden een record-hoogte bereikt. Men schat het bedrag waarvoor uitgevoerd is, op ongeveer 120.000.000. De pakhuizen in de bol lenstreken zijn vrijwel leeg, op enkele soorten na, waarvan zeer veel werd gekweekt. Aangezien de navraag naar bloembollen nog zeer groot is, schat men dat binnen enkele weken de pakhuizen geheel leeg zulien zijn. Het restant be draagt op het ogenblik nog geen 1500 manden. In 1960 werd voor 100.000.000 geëxporteerd, zodat naar voorlopige schatting de export met een viifde is verhoogd. Engeland, waarnaa* voor het eerst geheel vrü kon worden uitgevoerd, bleek een uiterst gretige afnemer te zyn. De Engelsman is zoals men weet, een fanatiek tuinier en het mooie open weer vaq dit najaar heeft aan deze hartstocht natuurlijk ruim baan gegeven. Over het algemeen is de navraag uit Engeland naar Nederlandse bloemboller dan ook nog zeer groot maar by na mets kan meer geleverd worden. Zowel tulpen als narcissen zijn btf de Engelse bloemisten totaal uitverkocht. De uitvoer naar de Verenigde Sta ten, Zweden, Frankrijk en Zwitserland was iets hoger dan het vorige jaar. De uitvoer naar West-Duitsland was iets lager in verband met contingen- terings-maatregelen. Naar de overige landen was de uitvoer bevredigend. KATH. MIDDENSTANDERS SLUITEN WINKELS OP 1 NOV. De Ned. Kath. Middenstand bond en de Ned. Kath. bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden heb ben gezamenlijk het verzoek gericht tot de Katholieke ondernemers in de middengroot- en kleinbedrijven, in dien dit enigszins mogelijk is, hun zaak op 1 November a.s., het feest van Allerheiligen, te sluiten, om de ze dag als Zondag te kunnen vieren. TEGEN GEMEENTE-CLASSIFICATIE Zoals men weet heeft de rege ringscommissie Kruyt onlangs een rapport uitgebracht over de gemeen te-classificatie, waarin tot de slot som is gekomen, dat deze in begin sel moet worden gehandhaafd. Het rapport-Kruyt is bekeken door een commissie uit de Vereniging van Nederlandse gemeenten, onder voorzitterschap van burgemeester Matser van Arnhem. Deze commis sie bestrijdt het rapport Kruyt en handhaaft haar mening, dat de ge meente-classificatie dient te verdwij nen. Het bestuur der ver van Ned. gemeenten heeft dit rapport der commissie-Matser gepubliceerd. „Rijndam" kon z'n tulpen niet kwijt De „Rijndam" van de Holland- Amerikalijn is Zaterdag van New York naar Europa teruggekeerd met 650 ton goederen, die wegens de ha venstaking niet in New York gelost konden worden. Onder deze lading bevinden zich 15.000 tulpenbollen uit Nederland, die in de tuin van het Witte Huis zouden worden geplant voor het bezoek in April van konin- tin Julianna en prins Bernhard. De ollen zouden uiterlijk 11 Novem ber geplant moeten zijn om bij het bezoek in volle bloei te staan Het is mogelijk, dat de bollen te Southamp ton zullen worden gelost, daar men hoopt, dat de lading nog op tijd met een ander schip weer naar Amerika gebracht kan worden, wanneer de staking geëindigd is. Gesneuveld in Korea In Korea is op 15 October ge sneuveld de korporaal A. Ch. Krijgsman, geboren te Medan op 27 April 1924. KRACHTIGE RHEUMA- BESTRIJDING GEVRAAGD Op het Congres van de Ned. Ver. voor Rheumatiekbestrijding, dat vandaag in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam wordt gehouden, heeft dr. P. Muntendam, staatssecretaris voor volksgezond heid, hedenmorgen een rede gehou den en er op gewezen, dat er één punt van achterstand in de Rheuma- bestrijding is: het zelfwerken van de bevolking. Men bestrijdt geen ziekten door regels te stellen, noch door subsidies te verlenen, wan neer de krachten in de bevolking zelf niet tot activiteit gewekt wor den. Spr. pleitte daarom voor een krachtige Nederlandse Vereniging, die propaganda moet maken en net volk dient op te voeden in het besef, dat rheuma bestreden, behandeld en voorkomen moet worden, daar deze ziekte de volksgemeenschap 70 mil lioen per jaar kost. Na de rede van dr. Muntendam, voerde dr. J. Goslings uit Lelden het woord. Spreker hield een be schouwing over de aard en verschei denheid van rheumatische aandoe ningen. Ook op het gebied van deze ziekte bestaan nog vele geheimen, maar ook al zijn de inzichten over oorzaken en ontstaan neg onvol doende, dit behoeft geen defaitisme ten opzichte van deze ziekte ten ge volge te hebben. Men moet daar naast het feit onder ogen durven zien, dat in bepaalde gevallen een volledige genezing uitgesloten is, maar door een aangepaste levens wijze en een psychische therapie kan de patiënt in ruime mate zijn validiteit terug krijgen. De bestrij ding kan echter niet krachtig ge noeg ter hand worden genomen, wanneer een eventueel op te rich ten veren; middelen i WONINGPRIJZEN EN WONING- HUREN. In het gebouw van de volkshoge school te Havelte heeft Vrijdagmid dag minister mr dr J. in 't Veld voor verschillende burgemeesters en raadsleden van gemeenten uit de omgeving een rede gehouden over de vraagstukken van de volkshuis vesting en woningbouw. In verband met de moeilijkheden van het opnemen van gelden, zijn verschillende gemeenten overgegaan tot het uitschrijven van premiele ningen of normale vier procentle ningen. Spr. wilde deze wyze om de nodige gelden voor de woningbouw te vergaren ten zeerste aanbevelen. De minister zeide, dat sommige steden met de leningen op eigen ini tiatief reeds prachtige resultaten had den behaald. Leiden wist reeds 7 mil lioen bijeen te krijgen 4 Arn hem 3 A millioen, Friesland leverde een prestatie, die een pluim verdien de. Het bracht AA millioen bijeen, waarvan Leeuwarden in een maand 1 millioen bij een bevolking van 80.000. Wat de vraagstukken van rente en huren betreft, zy maken een deel uit van het regeringsbeleid, zij houden ook nauw verband met het probleem van lonen en prijzen. Indien men het peil van rente en huren zou vrij laten, dan zouden wy bij het weg vallen van de remmen, in een infla tie-spiraal terecht komen. INWONER VAN NIJKERK MET GEHEUGENSTOORNIS VERMIST De groepscommandant van de rijkspolitie te Nijkerk maakt bekend dat de 78-jarige inwoner van Nij kerk Emiel Goethals sinds 26 Octo ber 10 uur wordt vermist. Hij is lij dende aan geheugenisstoornis. Bij aantreffen wordt telefonisch bericht ingewacht onder K 3494 nummer 310. MUSEUM HUIZE DOORN Met ingang van 1 November a.s. zal het museum van Huize Doorn te Doom tijdelijk voor het publiek gesloten zijn. Het is de bedoeling in het voorjaar het museum te her openen. Het museum is dit jaar door ruim 40.000 personen bezocht. Op het droge Oosten gras reeds verdord De weersomstandigheden in Sep tember-begin October zijn voor de landbouw buitengewoon gunstig ge weest. Hoewel op de hooggelegen zandgronden hier en daar schade door de droogte optrad (bv. bij nieuw gezaaide rogge) heeft de oogst, vooral van aardappelen en bieten, een vlot verloop gehad. De opbrengsten van de veld- en stambonen liggen dit jaar meer dan 10 procent lager dan in 1950. De veldbonen hebben sterk te lijden gehad van luizen, de stambonen vooral van de ongunstige invloed, die het weer op de gesteldheid van de grond uitoefende De oppervlakte van de veldbonen is ca. 20 procent, dat van de stambonen ca. 10 procent kleiner geweest dan het vorige jaar. De opbrengsten van de aardappe len, zowel de consumptie- en voer- als de fabrieksaardappelen, liggen op hetzelfde peil als het vorige jaar. De kwaliteit en de houdbaarheid aten echter veel te wensen over. De op pervlakte van de consumptie- en voeraardappelen is t.a.v. 1950 ge daald met ongeveer 3 procent die van fabrieksaardappelen echter met ongeveer 15 procent. De uien hebben veel te lyden ge had van valse meeldauw en zijn te vroeg afgestorven. De opbrengst is dan ook belangrijk lager dan in 1950. De opbrengstverwachting van de bieten is in het Noorden van het land hoger dan in het Zuiden. Zelfs Het gillende winkelmeisje Een 22-jarlg winkelmeisje, dat werkzaam is in de manufacturen winkel van Van der Hoek aan dc Goudse Singel te Rotterdam had gistermiddag een benauwd kwar tiertje. Een jongeman kwam de winkel binnen en dreigde haar met een luchtdrukpistool. Zij begon te gillen en de knaap nam de benen. Hij werd achterhaald en aan de po litie overgeleverd. Het was de 21- jarige monteur D. P. B. uit Rotter dam. Het meisje was alleen in de win kel, toen de jongeman binnenkwam, die iets tegen haar zei wat weet ze niet meer en plotseling een luchtdrukpistool te voorschijn to verde. Een luid gegil was de uitslag en de „overvaller" was genoodzaakt er van door te gaan. Een caféhou der, die voorbijkwam, had de jon geman de zaak in zien gaan en hoorde plotseling gillen. Hij zag de knaap de zaak verlaten en het wa- pen in de zak steken. Een passerend j PTT-ambtenaar verzocht hij de man te volgen. Zelf ging hij binnen eens I een kykje nemen, waar hij een ge- i heel ontdaan meisje aantrof, dat hem eerst voor een medeplichtige aanzag. De PTT-ambtenaar had de jonge- I man inmiddels te pakken gekregen De caféhouder fouilleerde hem, vond het pistool en nam de jongeman mee terug naar de winkel. De poli tie werd gewaarschuwd en deze heeft de monteur ingerekend. Uit het onderzoek is gebleken, dat de overvaller aan het Maassta tion een taxi genomen had, waar mee hij zich naar de Goudse Sin gel had laten brengen. Daar ver zocht hij de chauffeur te wachten, maar toen er enige minuten verstre ken waren, zag deze tot zyn verba zing een politie-auto aankomen, waarmee zijn klant, die nog niet be taald had, verdween. De overvaller had er trouwens geen geld voor, want zyn hele bezit bleek uit twee kwartjes te bestaan. SCHILDER VIEL VAN ZES METER. Gistermorgen om ongeveer 11 uur is de 40-jarige schilder J. J. E. H., wonende Neerderweg te Maastricht, die op een ladder bezig was met werkzaamheden aan de voorgevel van de Suringarschool, van een hoog te van ongeveer zes meter op de betegelde speelplaats gevallen. Hij werd_ met zware hoofdwonden naar het ziekenhuis overgebracht en over leed enkele uren nadien. H. was ge huwd. Bewoners van Amsterdam-Zuid zyn Donderdagmiddag getuige ge weest van een wilde achtervolging door dit stadsdeel, waarbij twee auto's' snelheden ontwikkelden, die ver boven de 100 km lagen, terwijl uit de voorste auto verscheidene pakjes werden geworpen. In de voor ste auto zaten drie horlogesmokke laars, in de achterste ambtenaren van de recherchedienst der Amster damse douane. Het was de douane ambtenaren al geruime tyd bekend, dat af en toe in Amsterdam een Zwitserse auto verscheen met geen ander doel, dan hier een flinke par tij gesmokkelde horloges af te leve ren. Donderdagmorgen werd de wa gen weer gesignaleerd en prompt werd hU zorgvuldig geschaduwd. Tegen drie uur besloten de douane- smtenaren tot actie over te gaan. Zij sommeerden de Zwitsers in de auto bevonden zich op dat mo ment twee mannen en een vrouw te stoppen. Ogenschijnlijk vol deed de bestuurder van de wagen aan dit bevel, maar toen de ambte naren de dienstauto hadden verla ten gaf de Zwitser vol gas en begon de sensationele achtervolging. Dwars door het centrum ging het in de richting van Amsterdam-Zuid waar bij iedere bocht op twee wielen werd gemaakt. In de omgeving van het R.A.I,-gebouw kwam de smok kelauto in V>pt nonnr to Ti++on P" wederom gehoorzaamde de bestuur der schijnbaar aan het stopbevel. Weer sprongen de douane-ambtena ren uit hun auto en weer begon de Zwitserse wagen een nieuwe spurt. Ditmaal maakten de ambtenaren gebruik van hun vuurwapens maar tenslotte moesten zij erkennen, dat de kwaliteit van de smokkelauto een zware Studebaker beter was dan die van de dienstauto. De smok kelaars wisten aan de achtervolging te ontkomen. De vrijheid van de smokkelaars was echter niet van erg lange duur. Te Eysden, nabij Maastricht, werd de wagen tenslotte aangehouden en in de loop van gisteren met inzit tenden een Zwitsers echtpaar en een Italiaan naar Amsterdam ge bracht. GEVAARLIJKE VONDST. Te Overloon was men gistermor gen met graafwerk bezig in verband met de aanleg van rioleringen. Een dragline haalde plotseling een grote partij munitie naar boven. Het werk werd onmiddellijk stilgelegd en de mijnenopruimingsdienst gewaar schuwd. Er kwam een grote hoeveel heid handgranaten en patronen te voorschijn. Op een andere plaats in de gemeente werd een aantal mor tiergranaten en ander ontplofbaar bij de matige verwachtingen, welke men aanvankelijk koesterde, vallen tot nu toe de opbrengsten in het Zuiden van het land nog tegen. Het grasland heeft in de meeste gevallen nog een goede stand. Wei- degras is er voldoende. In het Oos ten van het land heeft echter vooral op hoge percelen, de nachtvorst een einde aan de groei gemaakt en ziet het grasland er dor uit. In verschil lende streken is het gras vrij sterk door roest aangetast. „KATTENOGEN" BEVEILIGEN SPOORWEGOVERGANGEN De A.N.W.B. zal, in samenwerking met het Directoraat Generaal van het verkeer een nieuw beveiligings systeem aanbrengen, bedoeld voor die spoorwegovergangen, die niet door bomen of flikkerlicht-installa ties beveiligd worden. Aan beide zijden van de spoor wegovergang zullen in de rechter weghelften amberkleurige „katten- ogen" worden aangebracht. Deze „kattenogen" komen ter hoogte van de afstandsbakens in het wegdek te liggen; bij het eerste baken één, bij het tweede twee en bij het derde drie „kattenogen". Zij vormen dus bij avond en in ver minderde mate ook overdag, even zovele waarschuwingsdrempels van toenemende intensiteit. De A.N.W.B. verwacht hiervan gunstige resultaten, daar de blik van de automobilist vrijwel con stant op het wegdek is gericht. Voorts heeft de A.N.W.B. voorge steld op de spoorbomen van de be waakte weg te Amersfoort, in de drukke weg Amersfoort—Utrecht, rode flikkerlichtjes aan te brengen, die in werking treden, wanneer de bomen worden neergelaten en blij ven branden tot zij weer opgehaald zijn. Op deze overweg worden, voor al bij avond, evenals trouwens op verschillende andere bewaakte over wegen, de bomen herhaaldelijk aangereden. Naar de mening van de A.N.W.B. vormen de herhaalde aanrijdin gen een duidelijke aanwijzing, dat er aan de zichtbaarheid van vele overwegafsluitingen heel wat man keert. een verstandig vrouw koopt uitsluitend gemltiniseerde wol en wolgoed (Advertentie) gEURS- 0VERZICHT DE INVLOED DER BRITSE VERKIEZINGEN. Hoe beantwoordt het Damrak de in waarschijnlijkheid toenemende kans op een nederlaag van Labour in de Engelse verkiezingen? Dat was de vraag die de beursbezoeker zich gisteren stelde bij opening van de markt en waarbij zij uiteraard eerst keken hoe de Londense beurs zich hield. Londen rapporteerde „iets ho ger", maar in Amsterdam waren de specifiek Londense fondsen uitge sproken vast, overeenkomstig de ver wachtingen in het vooruitzicht van een Tory-overwinning. Vraag viel te bespeuren vooral naar Koninklijke, die op- 299% opende en tot 302 op liep. Dit was de hoogste stand die het hoofdfonds gistermiddag bereik te. Daarna volgde een lichte reactie. Ook de arbitrage trad als koper op en gaf daartegenover Unilever af. Desondanks was ook dit internatio nale papier twee procent beter, maar in het verdere verloop ontstond ook hier een reactie en keerde men terug tot het niveau van Donderdag. Met belangstelling volgd men ter beurze de binnengekomen uitslagen van de verkiezingen en met name de be richten, die aantoonden dat de con servatieve achterstand werd inge haald naarmate de plattelandsdis tricten los kwamen. Overigens had de beurs weinig te betekenen, zozeer zelfs, dat een beursman opmerkte, in het verleden beursdagen te hebben gekend, waar op de invloed van verkiezingen heel wat duidelijker sprak. Cultuurfond sen ongeanimeerd en weinig veran derd. De rede van Sukarno werkte uiteraard niet bemoedigend. Rubber fondsen waren verdeeld en Deli Ba tavia Rubber, waarvan gisteren de jaarvergadering is gehouden, en het dividend van 9 pet. is vastgesteld, was aan de zwakke kant, evenals H.V.A. en certificaten Deli. Op de Scheepvaartmarkt waren Furness 5% procent in herstel. De overige soorten waren goed prijs houdend. Binnenlandse Industrieën vertoonden geen opmerkelijke ver schillen. Aandelen Philips trokken verder aan. Bankaandelen weinig veranderd. Op de beleggingsmarkt heerste een zeer vaste stemming voor de Nederlandse staatsfondsen. De conversielening liep op tot 85 11/16 en de Investeringscertificaten tot 88 3/8. In navolging van het hogere dollar agiopercentage, dat gisteren 14 1/4 bedroeg, waren vooral de bui tenlandse dollarleningen vast ge stemd. Oe 3 3/4 pet. dollar obligatiën verbeterden een vol punt tot 108 3/8. Ook de andere in dollars luidende le ningen kwamen op hoger niveau. In het verdere verloop concentreerde de aandacht van de beurs zich in hoofdzaak op Koninkliike Olie en Unilever, maar belangrijke mutaties deden zich niet meer voor. Over het algemeen bleef de handel rustig, waarbij men vooral het oog gericht hield op de ontwikkeling van de Londense markt onder invloed van de verkiezingen. Prolongatie 3 1/4

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6