Warmonds eendenkooi: rustig thuis voor opgejaagde vogels BH BKEHBE LEIOEHniIBS Mr. J. Bool de rechterhand van Gemeenteraad en B. en W. ALLE EENDJES ZWEMMEN IN HET WATER Wim Jansen komt naar Leiden ZATERDAG 27 OCTOBER 1951 DE LEID SE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 1^ HET VERKIEZINGSFRONT Wanneer over een goede maand deze groie verkiezingsstrijd gestreden za: zijn, wanneer op 2 December Wim Jansen zonder oe minste bedreiging van een der „zwam-partytjes" als overwinnaar uit deze strijd zal komen, zal men ons dan kunnen betichten, de tegenstanders geen faire kans gegeven te hebben? Wü zullen geen aanleiding tot een dergelijke verdachtmaking seven en daarom alhoewel uiterst belangrijk verkiezingsnieuws wacht geven wij eerst het woord aan de anti-Blijheid, en Romantiek-maniak. de heer C. J. van Velzen, Geversstraat 12, Oegstgeest, die ons schreef: „Wat zal er van de toekomst van Nederland terecht komen'vroeg mejuf frouw G. Verdegaal zich af. Welnu zo zullen er wel meer over denken. Zeker zal daar niet veel van terecht komen, als we allemaal aanhangers van dat partijtje, voorgeschreven door een krant, worden. Dan zouden we ons onder de kudde-dieren moeten rangschikken. Zij doen alles wat de ander doet. Zij laten zich iets voorspiegelen waar ze niets aan hebben. Als u op de lijst 2x1 1 stemt, krijgt u de beste huwelijkskan sen. Het is de partij van Blijheid en Romantiek. Ach laten we maar een voorbeeld nemen: Het huizenprobleem; heeft men hier mee te doen, dan is het in enkele seconden met blijheid en romantiek gedaan. Heus, het manne tje met die gewone naam kan u geen huis geven. Waarom zou men op 'n partij stemmen die abstracte idealen geeft. Dat is zoals men zegt; ongezond. Neen, dan de Lijst Zonder Naam die zegt U zo toe dat als U de hoofdprijs wint ze 'n serenade komen brengen. Uw blijheid en romantiek blijft door 'n gezellig half uurtje muziek altijd bestaan en wordt op 'n gegeven ogenblik nog vermeerderd doordat U een prijs won. Dus waarom zou men die partij dan niet steunen door alleen z n stem op hem uit te brengen. Die gulden stelt ze toch beschikbaar voor het Nationaal Katholiek Thuisfront. Als iedereen even naaenkt en z'n sympathie laat meewerken, komt men tot de conclusie, dat deze naar 't Orkest Zonder Naam gaat. Het heeft reeds zoveel georganiseerd en zal in de toekomst nog meer organiseren. Maar neem 2 x 1 1, oh nee, niets van bekend, brengt alleen ruzies voort. Hij en zij, die eensgezind moesten zijn, waren het niet eens met elkaar. Hij had het zo moeten zeggen en zij had dat moeten zeggen. Wat is het eind van het liedje? Ruzie, meningsverschillen!!!! Verlies van Blijheid en Romantiek, een stukgegooide toekomst De lijst van de toekomst-muziek, die is het, die dit weer hersteld, dus steuji deze lijst met uw stem, helpt mee de kudde-dieren terug te halen naar het goede en toekomstvolle pact. Wim Jansen doet z'n best. (om het te winnen). Ger de Roos zorgt voor de rest! (7000 gulden). Laat dit uw leus zijn, want op St. Nicolaas-avond zal U het ontdekken. STEMT DE LIJST ZONDER NAAM. DE LIJST VAN DE TOEKOMST-MUZIEK. w.g. G. J. van VELZEN. Natuurlijk zouden we om maar iets te noemen kunnen opmerken, dat Wim Jansen niet door de krant als candidaat is voorgeschreven, maar op zeer democratische wijze, door de lezers of lezeressen zelf is gekozen. We willen echter op het ogenblik niet op het schrijven ingaan Ten eerste noopt plaatsgebrek ons hiertoe en ten tweede kunnen we ons voorstellen, dat vele lezers en lezeressen na eerst hartelijk gelachen te hebben een taak menen te zien in het leveren van commentaar om zoedoende deze verstokte jongeling tot betere gedachten te kunnen brengen Het beste commentaar zal a.s. Woensdag in deze rubriek worden gepubliceerd, terwijl deze Inzen der of inzendster tevens 'n Delftsblauwe asbak of bonbonschaaltje zal worden toegezonden. Inzendingen moeten vóór Dinsdagmiddag in ons bezit zijn. Op de enveloppe vermelden: Verkiezingsfront' Maar nu het grote nieuws. Zaterdag 3 November des avonds om 9 uur zal de aanvoerder en stichter van de Partij van Blijheid en Romantiek een be zoek brengen aan Leiden. In de zaal van het dansinstituut van Evert Caste- lein aan de Hooglandse Kerkgracht zal op die avond een reportage opgeno men worden van het progrfamma 2x1 1, dat de avond daarop dus op Zondag 4 November door de radio uitgezonden zal worden. Daar natuurlijk een zeer klein gedeelte van de machtige partij van Blijheid en Romantiek var. dit evenement getuige zal kunnen zijn. is besloten om deze avond uit sluitend te reserveren voor verloofde paartjes uit Leiden en omstreken Het bezoek van Wim zal omlijst worden met een dansavond en de toegangsprijs daarvoor is voor het grootste gedeelte uitgedrukt in stemmen Ten einde teleurstelling te voorkomen zal er op Allerheiligen een kaartenverkoop ge houden worden. Als zeer speciale attractie zal Wim, die vergezeld zal wor den door zijn vrouw, een ere-rondje dansen, terwijl tijdens een „danse-mo- bile" velen van dc dan aanwezige dames uit Leiden en omstreken een dansje met Wim zullen kunnen maken. Door deze overweldigende mededeling en tevens door de stem van de tegenstander, die wij opgenomen hebben, moet het vele andere verkiezingsnieuws tot a.s. Woensdag wachten. Het zal echter cv odig zijn op te merken, dat overal de spann;ng stijgt en de activiteit haar hoogtepunt nadert. Na nog eens geglimlacht te hebben over de hier- ooven afgedrukte holle leuze, herhalen wij de slagzin, die gehoord wordt in ieder gezelschap, waar Blijheid heerst en gevoel voor Romantiek aanwezig is die bezit heeft genomen van geheel jong Nederland, de slagzin, die zoals op 2 December a.s. zal blijken de enige weg naar de overwinning is: WILT U DE BESTE HUWELIJKSKANSEN????? BRENGT DAN UW STEM UIT OP WIM JANSEN. KRONUS. Bij dit laatste karweitje assisteert een hond. Eenden schijnen een ge- we dige belangstelling voor honden te hefoben. Degenen, die nog verre van mak zijn, laten hun angst varen uit nieuwsgierigheid. Als de hond langs het gaas wan delt, komt er een flinke groep be langstellenden de vangarmen bin nen, om dat beest eens van dichtbij te bekijken. De kooiker behoeft dan maar even in te grijpen en hij heeft een sloot vol gevangenen. „Het is een prachtig beroep" vertrouwde de heer Reuser, kooiker van de aan de gemeente Warmond behorende eendenkooi, die we be zochten, ons toe. „Mijn vader heeft het gedaan en mijn grootvader ook. Ik heb Brabant moeten verlaten, om in het vak te kunnen blijven. Maar nu heb ik mijn kooi en ik geloof vast, dat mijn zoon later hetzelfde beroep zal kiezen". Wij geloven het ook, want Reuser jr. was ontroostbaar, toen hij niet mee mocht naar de kooi. ontstaan er bij dergelijke overvallen ontzettende vechtpartijen, wat na tuurlijk verre van bevorderlijk is voor de ontwikkeling van de „stal". Een zeer eigenaardige rol speelt de aalscholver, die geen eend zal lastig vallen, maar zich uitsluitend bezighoudt met het vangen van visjes. Hij komt veel voor in de een denkooi en neemt bij tijd en wijle een duikje, om wat visjes te ver schalken. Dat is op zich niet zo erg, maar hij heeft de gewoonte soms pas na veertig meter weer eens boven water te komen en dan belandt hij meestal in een groepje eenden, dat soezend op het water drijft. Deze dieren schrikken zich een ongeluk, als er ineens zo'n aalscholver boven water komt en vaak is de halve kooi er door van streek. ZO DRUK ALS EEN BOER. De kooiker heeft zijn handen vol aan de eendjes. Hij moet voor voer zorgen en onruststokers verwijde ren. De blauwe reigers, die gedu rende een gedeelte van het jaar be schermd zijn, baren hem de# meeste zorgen. En dan is er het onderhoud van de kooi, het plaatsen van de broed korven en tenslotte de vangst in de overhuifde sloten, die den naam van vangarmen dragen. Een kijkje op de vijver, waar „de gasten" voor de eerste maal kennis maken met de eendenkooi. Tussen de reeds langer hier verblijvende vogels zulen zij zich gauw op hun gemak voelen. r\E ERVARING heeft weer een van onze simpele voorstellingen op het blik geveegd en in de vuilnis emmer gedaan. Met een half oor hadden we wel eens iets gehoord over eendenkooien en tamme een den. We meenden, dat de poeliers hier het liefdeleven van de zwemvogels uitbuitten. „Kom even gezellig bij me zwemmen", riep een bekoorlijke wijfjeseend in onze fantasie. En nau welijks had ze het gezegd, of een welgestelde woerd gaf aan de uit nodiging gehoor. Arme kerel! Want „boem" viel een luikje naar beneden en een opgewonden kooiker rende naar huis om aan zijn vrouw te gaan vertellen, dat hij er een had. Als je met zulke ideetjes in je hoofd loopt, word je vanzelf stil bij het betreden van de Warmondse eendenkooi, die een paar honderd meter van het viaduct Menneweg aan de Rijksweg LeidenAmster dam in het land ligt. En dat is goed, want je moet dood stil zijn. De kooiker fluistert en verder hoor je niets dan het opgewonden gesnater van honderden eenden. Verscholen tussen bomen en struikgewas ligt een vijver, van waaruit in verschillende richtingen zich doodlopende slootjes kronkelen, die door gaas worden overhuifd. Het geheel maakt misschien een gevangenisachtige indruk, maar de ze is niet juist. Want hoewel er van de eendenkooien heel wat beestjes naar de poelier verhuizen, werkt de kooiker op de eerste plaats aan de opvoering van de eendenstand. Hoe drukker het verkeer wordt in ons land en hoe dichter het bevolkt raakt, des te meer ook zal er be hoefte aan eendenkooien komen. De eenden willen een rustig leventje en dat hebben ze pas, als ze zo wei nig mogelijk met mensen in aanra king komen. Vooral op de broed plaatsen kunnen ze geen bezoek ve len. Daarom komen ze altijd terug ir.ar h- n^kje, waar ze hei naar hun zin hadden. Het is de taak van de kooiker om de eenden naar zijn kooi te lokken. Hij doet dat door ze een gezellig te huis te bieden. De vijver en de slootjes liggen op een rustig plekje. Overal in de bomen en struiken hangen broedkorven. Er wordt voer uitgedeeld en dat is vooral in de winterdag, tijdens vorstperioden, niet te versmaden. Het voederen ge- sch'edt in de overhu'fde slootjes, welke van uit de vijver te bereiken zijn. Op den duur gaan de eenden het de gewoonste zaak van de wereld I vinden. Wij hebben er honderden i gezien, die erg mak waren en ande ren, voor welke het nog een ge waagd zaakje was. Het is de kunst, om de toeloop gaande te houden. Voor de poeliersgangers moeten an deren komen, hetgeen met veel be leid wel lukt. DE FAMILIE WAS THUIS. Toen we van de week op bezoek kwamen, was de gehele eendenfami lie thuis. Het kostte echter moeite om ze te zien, want rond de vijver en sloten is een muur van riet. Zo dra de dieren mensen ruiken, ont staat er onrust. De wind kondigt hun de komst van mensen aan en daarom dien je een brandende turf mee te nemen, om je menselijke geur te verdonkeremanen. Op het ogenblik zijn de eerste bui tenlandse eenden reeds aangeko men. De stand van een kooi hangt grotendeels van de weersomstandig heden af. Er bestaat een eendentrek van Oost naar West en van Noord naar Zuid. Zodra ergens de plassen dicht vriezen, beginnen de eenden te trekken tot ze weer een streek gevonden hebben, waar water is. Bij strenge vorst zakken onze inlandse eenden af naar het Zuiden. Als de winter in het Oosten vroeg invalt is dit in Nederland merkbaar aan de eendenstand, die zich dan uitbreidt Zo vinden er jaarlijks grote verhui zingen plaats, maar het merkwaar dige is, dat de eenden toch weer naar hun oude plaats terugkomen om te broeden. De trekkende vogels zijn eigenlijk het kapitaal van de kooiker, waarvan hij een zekere rente trekt, welke via de poelier in de magen van de mensen belandt. BETER DAN DE BILT. Als we de overleveringen mogen geloven, moeten we tot de slotsom komen, dat de kooiker gemakkelijk Zo zien de vangarmen eruit De e *>- den komen er hun voer halen. Als het uur van de poelier slaat, is het niet moeilijk er hier een partijtje te vangen. Onbewust van hun lot pik ken de eenden hier de graankorrels kan wedijveren met de gehele tech nische uitrusting en het personeel van De Bilt waar het de weervoor spelling betreft. In de tijd, dat er nog geen radio was, zou de platte landsbevolking bij hem haar licht hebben opgestoken inzake de weers verwachting. De wisselvalligheden in de vogel trek stellen de kooiker hiertoe in staat. Het komt tegenwoordig nog vaak voor, dat de radio strenge vorst aankondigt, terwiji de kooiker glim lachend toeluistert of ongelovig zijn hoofd schudt. Als er drie dagen een scherpe Oostenwind waait en dit gepaard gaat met de aankomst van vele een den uit dezelfde richting, vanwaar de wind komt, dan staat het voor de kooiker vast, dat er een vorstperiode in aantocht is. Is er slechts een zeer geringe eendentrek dan kan men er zeker van zijn, dat het weer nog wel zal meevallen. Als de eenden loom en doods op de walkant zitten, betekent dit de komst van mist. Zo zijn er veel ver schijnselen. Sommige eenden trach ten de boel wel eens in de war te sturen. Men stelt dit vast door het aanbrengen van ringen, die in hoofd zaak beogen de trekrichting nauw keurig te bepalen. Het komt soms voor, dat er in de zomerdag „aan loop" is uit het Zuiden. Dat behoort echter tot de uitzonderingen, want het is verre van normaal, dat warme streken worden verlaten, om koe lere op te zoeken. SPOOK IN EENDENWERELD, j We hebben al verteld, dat een eendenkooi bovenal rustig moet zijn. In verband daarmede bestaat er een afpalingsrecht, dat een verbod in houdt om binnen een vastgéstelde cirkel rond de eendenkooi te jagen of te bouwen. Dat er dieren verblij ven is niet zo erg, wanneer het ten minste paarden of koeien zijn. Helaas huizen er bij het water veel ratten en bunzings, die zich te goed doen aan eieren en gevogelte. Het fokken kan hierdoor zeer ongunstig beïnvloed worden. Voorts zijn er de vliegende roof vogels, die als duikbommenwerpers uit de lucht tuimelen en een paar kindertjes, die achter moeder eend zwemmen met huid en dons naar binnenwerken. Vooral de blauwe reiger is hier een meester in. Vaak De kooiker van de Warmondse eendenkooi de heer Reuser. Hij is in ge zelschap van zijn hond, die 'n belangrijke rol speelt bij de eendenvangst. HET IS NIET EENVOUDIG een omschrijving te geven van de taak die het ambt van gemeente-secretaris met zich meebrengt. Populair gezegd: de burgemeester staat met z'n gezicht naar buiten, de secretaris met zn gezicht naar binnen. Burgemeester en secretaris hebben geheel verschillen de functies, welke elkaar in zekere zin aanvullen. De secretaris timmert niet aan de weg; hij blijft op de achtergrond, maar niets van enig belang gaat aan zijn alziend oog voorbij. De secretaris is de rechterhand van dc Gemeenteraad en van B. en W. Alle inkomende en uitgaande stukken komen onder zijn handen. Die handen moet men niet zo letterlijk zien, want in vele gevallen betekent het de handen van de Gemeente-secretarie (in Leiden 105 man sterk), die onder leiding van de secretaris staat. De inkomende stuk ken worden d-oor de secretaris naar de afdelingen verwezen en „rijp" ge maakt voor behandeling door burgemeester en weihouders. De uitgaande stukken worden door des burgemeesters handtekening bekrachtigd, maar de secretaris moet eveneens tekenen, om daarmee aan te geven, dat besluit en tekst overeenkomen. Alle vergaderingen van de Gemeenteraad en van B. en W worden door de secretaris bijgewoond. Hij staat het meest in con tact met de burgemeester, doch ook met de wethouders, die bij de voorbe reiding van vele zaken een vrij zelfstandige positie innemen. Een goede samenwerking tussen secretaris en de afdelingschefs ter secretarie is na tuurlijk van groot belang. Hebben we nu de secretaris-functie precies omschreven? Mr. J. Bool vond het zelf moeilijk dit in enkele zinnen te doen. Hoe zouden wij er dan uitko menDe Leidse secretaris is geen Leidenaar. Zijn wieg stond in Utrecht (1897) en de Utrechtse Universiteit zag hem in 1929 afstuderen. Negen jaar werkte mr. Bool in Den Haag; in 1930 werd hij commies-redacteur op het Leidse Stadhuis en in 1936 secretaris van Enschede Op 15 April 1946 riep de Leidse Gemeenteraad hem als secretaris naar de Sleutelstad terug. „Vond U dat prettig?" „Ja, ik heb me in Leiden goed kunnen aanpassen en het werk is boeiend. Men komt met alle facetten van de plaatselijke samenle ving in aanraking. Zij bieden gelegenheid tot intens meeleven, omdat het niet gaat om dorre zaken, maar om levende mensen en hun belangen. Alle problemen van het Gemeentebestuur zijn ook problemen van de secretaris: woningbouw, spoorwegplan, enz. Wanneer het juridische zaken betreft, is het de secretaris die er voor staat. Je bent er om de belangen van de men sen te behartigen, hoewel dit niet eenvoudig is, omdat ze niet altijd over eenkomen met het algemeen belang. We meenden eens gehoord te hebben, dat mr. Bool ook gepubliceerd j heeft. Na enige aarzeling komt een omvangrijk boekwerk te voorschijn, „Gemeentewet uitgegeven in 1930, aangevuld in 1932. Die wet is te be schouwen als de grondwet der gemeente. „Het boek is eigenlijk verouderd", zegt mr. Bool. „Er moest nodig een herziene herdruk van komen, maar ik heb er geen tijd voor. Misschien als ik gepensionneerd benEen ambte naar die geen tijd heeft; er zouden grapjes over te maken zijn! Maar niet I wat mr. Bool betreft, want het secretaris-zijn eist meer dan de kantooruren v an 9 tot 5: daar komt nog menig avond-uurtje b\j Wat mr. Bool overigens geen bezwaar vindt. Als er zo nu en dan maar eens een avond overschiet voor een toneelstuk of een concert! (Foto: „De Leidse Courant").

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5