De massamens (gevolg: massajeugd) erkent geen geestelijke waarden Hij heeft zijn eenheid verloren en zoekt nog slechts de materie De N. Z. H. V. M. huldigde 31 jubilarissen met 880 dienstjaren BIOSCOPEN KOLEN ZATERDAG 27 OCTOBER 1951 cm CEinSE COURANT cckSTE BLAD PAGINA 2 Dr. H. Nieuwenhuis bij Leidse Jeugdactie: HET PROBLEEM VAN DE MASSAJEUGD is in wezen geen jeugd probleem, maar een gevolg van de aard der samenleving van de vol wassenen. Men verwijt de jeugd lichtzinnigheid, gebrek aan doorzettings vermogen en een tekort aan geestelijke belangstelling, maar al deze aan klachten zijn niet meer dan een rookgordijn, waarachter de wereld van de volwassenen haar culturele armoede verbergt. Aldus dr. H. Nieuwenhuis, die enige jaren geleden door de Regering werd belast met de leiding over het onderzoek inzake het probleem Massajeugd in Den Haag en die gisteravond in een volle foyer van de Stadsgehoorzaal, op uitnodi ging van de Leidse Jeugdactie (waarin alle Leidse jeugdorganisaties ver enigd zijn), een buitengewoon belangwekkende inleiding hield over het probleem Massajeugd. maar verdient meestal goed, zodat er veel zakgeld is. Sexuele omgang begint vaak reeds op zeer jeugdige leeftijd, omdat de remmingen ontbre ken en deze jongelui graag volwas sen willen schijnen. Ongebreideld of gepolijst Spr. wilde uitgaan van het pro- h' m Massamens, die niets anders is de ontkenning van de persoon- id Hij erkent geen geestelijke den, maar is toch een levend we. en, een bron van energie, die tot daden wil komen. Hoe doet hij dat? Hierin onderscheidt men twee soor ten van massamensen. Op de eerste plaats de massamens, die zijn drif ten kan volgen, welke slechts door het geweten in bedwang gehouden worden. Als zijn geweten niet spreekt, hebben zijn driften vrij spel en is hij geneigd deze uit te leven. Op de tweede plaats de massamens, die niet van plan is zijn driften te volgen, maar die zijn verstand, ge voel en wil tracht te ontwikkelen, zonder deze echter in dienst te stel len van geestelijke waarden, slechts met het doel om te heersen over de medemens. Hij gedraagt zich ogen schijnlijk zeer behoorlijk en schijnt zelfs een gevoelsleven te hebben. In werkelijkheid is hij een beschaafde barbaar, innerlijk volkomen leeg, een groot gevaar voor de maatschappij: de gepolijste massamens, evenals de ongebreidelde massamens cultuur loos en daardoor aan hem verwant. Toch verdraagt de mens het niet zonder geestelijke waarden te leven. Hij gaat op zoek naar de sterke man en volgt deze door dik en dun. Verschillende oorzaken. Dit verschijnsel is niet van deze tijd, doch even oud als het mensdom. Maar het neemt thans zo'n ongeken de vorm aan. dat de mensheid met ondergang bedreigd wordt. Dit is het, dat ons tegenwoordig zoveel aandacht aan het probleem van de massamens doet besteden. De mens die nog per soonlijkheid bezit, vraagt zich af wat er nog te redden valt. Er zijn meerdere oorzaken aan te wijzen voor de afmetingen, die dit probleem heeft aangenomen. Op de eerste plaats de grote differentiatie en specialisatie, die de eenheid van het menselijke individi bedreigt. Bo vendien wordt de huidige mens steeds meer opgezweent door prik kels van bioscoop, radio, reclame, enz. Men moet wel een zeer sterke geestelijke inhoud hebben om hierte gen bestand te zijn. Ook de secularisatie, de verwereld lijking van de mens, is een der oor zaken. De mens wendt zich af van wat boven de natuur uitstijgt en zoekt nog slechts de materiële kant van het bestaan, iets wat eigenlijk met de Renaissance al begonnen is. Het gevolg daarvan is, dat de techniek steeds meer het maatschappelijk le ven in beslag neemt, zonder dienst baar te zijn aan de cultuur. De tech niek heeft bovendien een eigenaar dige vorm aangenomen: men kan zich er van bedienen zonder geestelijke inspanning. We leven in de tijd van de „knop-cultuur"- draai aan een knop en er komt water. gas. muziek, enz. Het gevaar van deze techniek is. dat iemand zonder geestelijke in houd er geen raad mee weet, er de waarde niet van kent en er mee gaat spelen. Zo zakt de mensheid af tot de cultuurloze massamens. Ook bij de jeugd. De masamens verspreidt zich zo wel horizontaal als verticaal. Niet alleen in de stad, maar ook op het platteland groeit het massamens-pro bleem; niet alleen in de onderste la gen, maar ook daarboven, in alle so ciale lagen. Alleen de verschijnings vorm verschilt van gepolijste tot on gebreidelde massamens. De aandacht wordt het meest getrokken naar de laatste, omdat het gevaar daarvan het meest in het oog loont Maar het ge vaar van de gepolijste massamens in zijn cultureel maskerade-pakje is zo mogelijk nog groter. In deze maatschappij groeit de jeugd op. Is het wonder, dat zij zich tot een massajeugd ontwikkelt? Ook hier ziet men twee typen; ook hier verspreidt het probleem zich hori zontaal en verticaal; ook hier trekt de ongebreidelde massajeugd de meeste aandacht, hoewel de gepolijste massajeugd veel gevaarlijker is, om dat zij in de hogere lagen voorkoy' en bestemd is voor leidende functies in de maatschappij, Het onderzoek inzake de massa jeugd levert, wat'de ongebreidelde helft betreft, meestal dezelfde oor zaken op: slechte woongelegenheid, geen spelgelegenheid, vaak aangewe zen op de straat waar rondhangende groepjes gevormd worden, slechte slaapgelegenheid met allerlei gevol gen op zedelijk gebied, verkeerde gezinsverhoudingen, enz. Het huis is meestal niet meer dan een gelegen- Enkele mogelijkheden. Er zijn enkele mogelijkheden. Men kan zeggen: er is niets mee te be ginnen; moeite en geld worden slechts verspild. In dat geval is er maar één uitweg: massa-dressuur. De gevolgen kent men maar al te goed uit de laatste oorlog! Of men tracht de massamens zoet te houden met brood en spelen, iets dat de laatste tijd maar al te veel gebeurt. Er is maar één goede uitweg: op voeding.. Het is eon lange, moeilijke weg, maar de enig bruikbare die als resultaat de mogelijkheid opent om de mens als mens te blijven zien. Er staan grote belangen op het sp"I, vooral in een democratische sameo- leving, die uit persoonlijkheden dient te bestaan. De massamens is rijp voor dictatuur. Wat we kunnen doen, moet gedaan worden. We moeten de handen ineen slaan en samenwerken op alle terrei nen. Op het gebied van onderwijs kan b.v. veel verbeterd worden. Club huiswerk, jeugdbeweging, sport, alles kan dienen, wanneer het gedragen wordt door het geloof in de gene zing van de massajeugd. Wanneer we met elk.aar nog moed hebben en ge loven in een uitweg, zal met geza menlijk zoeken een oplossing van moeilijkheden gevonden kunnen wor den! Concrete resultaten? Bij afwezigheid van de voorzitter was het mr. J. van "Bommel, voorzit ter van de sectie Jeugdzorg in de Leidse Jeugdactie, die deze bijeen komst leidde en na de pauze de aan wezigen, waaronder zich o.a. burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot, mr. J. Bool, gemeente-secretaris, vele raadsleden, priesters, dominees, ver tegenwoordigers van bedrijfsleven en organisaties, onderwijzers, jeugdlei ders en hoofden van dienst bevonden, gelegenheid gaf vragen te stellen. Bjj de beantwoording moest dr. Nieuwenhuis zich sterk beperken; over onderwijsvernieuwing (niet zo zeer verandering van didactiek, maar meer sociale inslag), leidersprobleem (enthousiasme is niet voldoende; er moeten cursussen komen), massa- jeugd-werk (massawerk of indivi duele benadering? De middenweg: kleine groepjes), enz. zouden aparte avonden te vullen zijn! Rector F. Bernefeld namens het bestuur van de Leidse Jeugdactie was dr. Nieuwenhuis zeer dankbaar voor zijn uitstekende uiteenzetting en zeer verheugd voor zoveel belang stelling uit alle kringen. „We staan zo vaak alleen!" Wat op deze avond werd begonnen, moet voortgezet wor den om iets concreets te bereiken. Spr. wilde hoewel hij penning meester is niet om geld vragen, overtuigd als hij was, dat de finan ciële middelen zonder welke dit werk niet gedaan kan worden, na zoveel belangstelling wel vanzelf zouden ko men. Pater S. Duynstee, O.F.M., sloot zich bij deze woorden aan en wilde spijkers met koppen slaan. Er kwa men drie suggesties te voorschijn: het vormen van een studie-commissie, landelyk contact door middel van een periodiek en herhalingen van een dergelijke bijeenkomst om de belang stelling levend te houden. Dr. Nieu wenhuis vond landelijk contact nog niet nodig, pleitte voor de best mo gelijke samenwerking en vond een goed discussie-orgaan wel nuttig, maar moeilijk te verwezenlijken. De andere suggesties zullen door de Leidse Jeugdactie uitgewerkt moeten worden. Omlijnde resultaten werden op de ze avond dus niet bereikt, lagen ook niet in de bedoeling. De grote winst is echter, dat door een heldere uit eenzetting het probleem van de mas- sajeugd zuiver geste'd werd voor een I Geslaagd voor het doctoraal exa zeer belangstellend en invloedrlik men geneeskunde de dames G. Bak gezelschap. Hopelijk zullen de con- ker Purley 'Engeld.l, L. B. M. Lam crete resultaten spoedig volgen, het- merts Den Haag, idem de heren P Doktersdienst. A.s. Zondag 28 October zal de dienst worden waar genomen door de doktoren: van Ber- kel ,de Graaff, Lahr, Meyboom, Veld- huyzen. Apotheken De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lei den wordt van Zaterdag 27 Oct. 13 uur tot Zaterdag 3 Nov. 8 uur waar genomen door: de Apotheek Herding en Blanken, Hogewoerd 171 Tel. 20502; de Apotheek Reijst Steenstr. 35 Tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgees- ter Apotheek Wilhelir/inapark 8 Tel. 26274. Leidse Universiteit geen de grootste beloning zal zijn voor de Leidse Jeugdactie, die met deze avond te organiseren een be langrijke stap gezet heeft! Belangstellenden, die een exposé van deze lezing wensen, worden ver zocht naam en adres op te geven aan de Leidse Jeugdactie. Stadhuis. Bakker Haarlem, H. van der Bosch Oegstgeest, C. L. van der Broek Bussum, Lim Bok Seng Lei- 'en, en "J. K. Versteeg Den Haag. Geslaagd voor het arts examen le gedeelte J Cohen Leiden, C. G. J. Starrenburg Den Haag en J. J. M. Trimp Leiden Zaterdag 27 October. Op 31 October gaan we allemaal de Wereldspaardag vieren. Nu moet U Stadskok n et vragen hoe we van- daag-aan-de-dag nog kunnen spa ren; daar praten we vandaag niet over. We willen alleen vertellen, dat de P.T.T. aan deze Wereldspaardag bijzondere aandacht gaat besteden. Spandoeken in de stad zullen U ver tellen, dat er gespaard moet worden. Het Harmoniegezelschap van de Leidse P.T.T. zal een rondgang door de stad maken. En madr sparen, jongens! i Op deze Wereldspaardag van a.s. Woensdag gaan de K.A.B.-leden van de St. Leonardusparochie een gezel lig kaartavondje houden in de „Kleine Burcht", Nieuwe Rijn, aan vang 8 uur. Er wordt bovendien ook nog gesjoeld. Toe maar! Opgaven tot deelname worden ingewacht bij R. Goldenberg, Toussaintkade 19, J. Uphoff, Roemer Visserstraat 21 en J. v. d. Mey, Brederostraat 13. En gisteravond heeft de speeltuin vereniging „Ons Eiland" feest ge vierd in „Den Burcht". Voorzitter Broers vertelde in zijn openings woord wat er dit jaar allemaal be reikt is. Heel veel. Toch blijven er nog wensen over, denk maar eens aan een clubhuis op de tuin. Maar ook dat zal wel eens in orde komen. De avond werd grotendeels gevuld met het tonee stuk „De wraak der kabouters". Er werd vlot gespeeld. Daarna zette een dansgroepje zijn beste beentje voor en tot slot kwam De 31 jubilarissen van de N.Z.H. V.M., die stuk voor stuk in het af gelopen jaar reeds in intieme kring hebben gejubileerd en die er met elkaar 880 dienstjaren hebben op zitten, zijn gisteravond in de geheel gevulde Stadsgehoorzaal voor het front van de troep gehuldigd. Het waren de heren L. Burggraaf te Hillegom, D. M. v. d. Vijver, P. J. Slierings en H. Kraan te Leiden, H. van Wezel, J. ten Haken en J. Loef te Rijnsburg, die hun 40-jarig jubileum herdachten, en de heren W J. Biegstraten, P. J. H. de Hondt, J B. Mulder, A. F. C. Hamers te Voorburg, B. Hamer, J. l'Ecluse, L. Schrama, W. N. Hoogduin, P L. Dreef, K. C. W. Dijkstra, L. v d. Spek, A. Hollinga, P. J. Isselman, D G. van Noort, W. P. van Schie, N. Oudshoorn, A Jesse te Leiden, H. F. Medendorp, J. Olivier, W Lut, stig van straathonden, maar ook van „nette" honden, die keurig aan een riempje uitgelaten worden. Wan neer de „uitlaters" eens begonnen met andere plekjes op te zoeken, was er al veel gewonnen. We geven toe, dat dit moeilijk is in onze stad. Maar zo kan het ook niet. Wie 's avonds wel eens „ergens inge trapt" heeft, zal het met ons eens zijn! STADSKOK. gelijks. Het pub'iek zou echter wel iets kunnen doen om dit kwaad te verminderen. Want wat er aan niet nader te noemen substanties od de de accordeonclub voor het voetlicht, trottoirs ligt, is niet alleen afkom- L.c. en we ienslotte no* even her inneren aan de Santos-feestavond die a.s. Maandag in de grote zaal van „Den Burcht'' gegeven wordt? Alle kath. middenstanders van Leiden worden er met hun introducé's ver wacht. Het zeer belangrijke en sym pathieke werk dat Santos zich ten doel stelt, is dubbel en dwars waard, dat men daaraan aandacht besteedt. Vandaar die feestavond. Vandaar tfo-ro onroet)! Maar dan mogen we ook de toneel avond, die de Leidse K.A.V. a.s. Maandagavond in het Clubhuis, Ma re 43. niet vergeten. Met de opvoe ring van „Haar Gouden S"em'' wordt het vijfjarig bestaan feesteujk ge vierd. Ook hiervoor mag grote be langstelling gevraagd worden! Een lezer beklaagde zich bij Stads kok, dat de trottoirs aan de Hoge Rijndijk zij vreselijk bevuild worden door honden. Enfin, U begrijpt het. Welnu, Stadskok is poolshoogte gaan nemen en inderdaad moest hij con stateren, dat het meer dan bar was! Trouwens, de Hogewoerd is er ook niet vrij van. Is er wel een straat in Leiden, die er geen last van heeft? Wat doen we er aan? De Gemeente reiniging kan haar best doen en we geloven graag, dat de straatvegers doen wat ze doen kunnen. Maar dat is niet voldoende. Zij kunnen niet de hele dag achter iedere hond aan- dig hiervan is, dat het heien volgens lopen met een schopje of iets der- een bijzonder systeem gebeurt met „„1 .'li.,, TT„4 U - 1- ..l.i... 1 -Min Minn ka Rector L. P. M. Vester tc Leiden is benoemd tot geestelijk adviseur van het Kath. Verbond van Kinder bescherming in Nederland, als op volger van rector H. M. van Spanje, die tot pastoor benoemd werd. Rec tor Vester was voordien reeds be stuurslid van het Verbond. Aan de 500 woningen kan begonnen worden Het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft na zeer langdurige besprekingen aan de ge meente Leiden toestemming gege ven tot de bouw van 500 woningen in het Haagwcgkwartier. De bouw is opgedragen aan de fa. Gebr. Breur te Rotterdam en Dordrecht voor de som van ƒ4.980.336. Daarbij komt nog een bedrag van 80.000 voor de bouw van 5 clublokalen en 32 werkplaatsen. Reeds volgende week zal met de voorbereidende werkzaamheden be gonnen woi den. Vermeldenswaar- "klin-palen, waarvan het be ton in de grond gestort wordt. Bin nen twee jaar moet dit project, waaronder ook acht winkels, gereed zijn. DE LEIDSE Lido Onder regie van Raoul Walsh, naar de roman van C. S. Fo-amusementsfilm_ die zich bijzonder Luxor vertoont deze week een rester, werd „Captain Horatio Horn- blower" voor de film bewerkt door Wan Goff en Ben Roberts en Aeneau McKenzie En deze kleurenfilm is een knap stuk werk geworden, niet in het minst door de voortreffelijke technicolor, waarin dit verhaal is op genomen. Het geeft op indrukwekkende wij ze een episode weer uit de woelige Napoleontische oorlogsjaren rond het begin van de vorige eeuw. In het jaar 1807 was Engeland in oorlog met Frankrijk en Spanje en het Engelse fregat „Lydia" bevond zich met een geheime opdracht in de Pacific. Captain Horatio Hornblower was de commandant van het schip en een van die sterke zeereuzen, die niet voor 'n klein geruchtje vervaard zijn. "W'ij volgen hem in deze film op zijn tocht naar een Spaanse rebel, die echter aan de kust van Nicara- guay zijn lusten botviert. Door hem wil Engeland onrust wekken in Spanje. Daartoe „neemt" Horatio ook bezit van een Spaans oorlogsschip dat hij aan de rebel geeft. Als hij la ter hoort dat Engeland vrede met Spanje heeft gesloten, vernietigt hij het oorlogsschip met de rebel incluis en dat is het eerste bloedige treffen. Maar er volgen nog meer gevaarlijke opdrachten, tot in Frankrijk toe, maar Hornblower komt natuurlijk telkens zegevierend uit de soms wel heel erg ongelijke strijd. Dat nemen we op de koop toe, maar het geheel is een aantrekkelijk, spannende en opwindend verhaal, dat ieder met belangstelling zal volgen, 'n Kleine liefdesgeschiedenis hoe kan het nnders! komt daar nog bij en het heid om te eten en te slapen: over- 's al even avontuurlyk als de rest. dag een tankstation, 's nachts een j Een film met prachtige zeelieden parkeerplaats. Deze jeugd staat i typen en Gregory Peck en Virginia meestal buiten de jeugdbeweging, Mayo in de hoofdrollen, uitstekend heeft geen vreugde in de arbeid, 1 weergegeven. onderscheidt in haar genre. In het verhaaltje alleen zit het hem niet. Het handelt over een meisje, dat ja renlang optrekt met een ex-kranten jongen, die met een handeltje in oud roest opklimt tot de klasse der schatrijken. Hij is een handige jon gen, die een verlopen advocaat voor zijn karretje heeft gespannen en dank zij deze persoon allerlei vuile zaakjes bedrijft, die kapitalen af werpen. Het meisje heeft nergens belangstelling voor, maar als in Washington de volksvertegenwoordi ging beïnvloed moet worden, neemt de oud-roest-baas een journalist in dienst, die het meisje manieren moet leren en haar voorts het een en an der dient bij te brengen bij wijze van algemene ontwikkeling. De journa list kwijt zich zo goed van zijn taak, dat het meisje gaat inzien bü welk corrupt zaakje zij betrokken is en tegelijkertijd nog even verliefd wordt op haar leraar. De geschiedenis ein digt natuurlijk met een gelukkig huwelijk. De wijze, waarop deze film vervaardigd is, stempelt haar tot een zeer bijzondere. Het is geen lachsucces zonder meer. Vele passa ges zijn werkelijk zeer geestig en terwijl men plezier heeft, krijgt men nog een kijk op de werkelijke waar den van het leven. Deze combinatie doet het goed en verdient navolging. Voor 18 jaar en ouder. pe secretaresse, die bij haar jeugdige i omkeer van zijn kapitein of door de patroon zeer hoog staat aangeschre- weerbarstigheid van de bemanning, ven, maar die niets meer van haar Het verhaal is zeer eenvoudig en verlangt dan alleen maar dicteer- j ter zijn plicht doet, zonder zich te opdrachten. Een vriendin van haar j werd, gelukkig niet ontsierd door zal die ziende-blinde patroon wel overbodige complicaties. Jammer is, eens opjagen ten bate van de trou- dat sommige scenes niet méér zijn we secretaresse en zij reist daarvoor uitgewerkt, waardoor enkele ge- met dezelfde trein naar het vacan- deeltes zeker indrukwekkender zou- tie-oord Sun Valley. Nu is het moei- den zijn geworden. Er kleven fouten lijk voor een jonge vrouw, die zelf aan deze film, vooral in de truckage allerlei verleidelijke capaciteiten be- maar zij is zeker waard, gezien te zit, om een man voor een andere afwezige vrouw te interesseren, maar wat anderen nooit lukt, lukt ditmaal wel en daarmee is het ver worden om de boeiende typering en het spannende relaas. Voor 14 jaar. C. W. Geertsma, H. van Zanten, J. van Hooven te Rijnsburg en J. Pet- tinga te Noordwijk, die onlangs hun zilveren jubileum hebben gevierd. Onder hen, die dit massale hul digingsfestijn bijwoonden bevonden zich o.m. de directeur, ir. J. J. Jur- rissen, de oud-directeur, ir W. J. Burgersdijk, die nog steeds zijn on verflauwde belangstelling voor „de Blauwe" toont, wethouder S. Men ken en tal van afdelingschefs. Ook burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot, commissaris van de N.Z.H. V.M., woonde het eerste gedeelte van deze bijeenkomst bij. Terwijl de N.Z.H-muziekkapel de jubileummars speelde, traden de jubilarissen met hun echtgenoten onder groot enthousiasme der aan wezigen de zaal binnen en namen zij de voor hen gereserveerde plaat sen in. Aangezien de voorzitter van de feestcommissie, de heer Hollinga, zich onder de jubilarissen bevond, werd het welkomstwoord gesproken door de secretaris, de heer H Ran selaar, in aansluiting waarop de voorzitter van het Jubileumfonds, de heer M. Ockeloen, allen geluk wenste met het reeds gevierde ju bileum en de directeur dankte voor de verleende medewerking aan deze avond. Ir. Jurrissen bleef niet ach ter in de hulde, welke de jubilaris sen werd gebracht, en dankte hen voor de trouw, nu al zovele jaren aan de maatschappij bewezen, waar door zij mede een belangrijk aan- 1 deel hebben geleverd in het verle nen van service aan de passagiers. Ofschoon spr. voor het werk van allen bijzondere waardering heeft, noemde hij met name het werk van de heren Hollinga, v. cl. Vijver, Burggraaf en Hamer, die wel een speciale positie bij de N.Z.H. inne men. Nadat de muziekkapel onder lei- i ding van de heer P. Baart zich in enkele met veel gloed gespeelde nummers had doen horen, bracht het gezelschap van Kees Manders een vlot en gevarieerd cabaretprogram ma over het voetlicht. Met Flick en Flack als twee buitelende dwazen, Kitty Prins in cowboy-liedjes, Willy Alberti als de zanger van het Napo- litaanse lied, de Berlidons in hun verbluffende acrobatiek op de fiets en Ad Kok op het accordeon hebben allen zich uitstekend geamuseerd. Bovendien was Kees Manders er, die in een minimum van tijd zo'n dosis humor wist op te dienen, dsjt men van de ene in de andere lach- i buituimelde. En als conferencier èn als zanger was hij een groot succes. Een geanimeerd bal, o.l.v. de heer J. Alphenaar, met medewerking van „The Skyliners", zorgde voor een geslaagd slot aan een niet minder geslaagde avond. Windmolens bij „Oud Leiden" Vanwaar de windmolen stamt is niet met zekerheid te zeggen misschien van de watermolen maar zeker is wel, dat de Hollandse molenbouwers, vooral op de Ger maanse typen molens (standaard molens) grote invloed hebben ge had. Hoe groot die invloed was. ver telde gisteravond de heer K. Boo- i nenburg, bestuurslid van de vereni ging „De Hollandse molen", op een vergadering van „Oud Leiden" in de „Grote Pers" van de Lakenhal. De heer Boonenburg vertoonde een serie uitstekende lichtbeelden en voerde daarmee zijn auditorium naar Denemarken, Zweden, Finland, En geland, België en Duitsland, waar naast de Hollandse invloeden toch ook weer overal het streek-eigen be waard bleef. In al deze landen komt Rex heeft deze week „Klucht in haaltje uit. Wat de „hertogin van de nacht", een wat men noemt Idako" tijdens haar menslievende nogal „zware" film. Het gaat over pogingen meemaakt is de verdere in- mensen, dit het niet zo nauw nemen houd en bestaat zoals gezegd uit een met de wetten, die vechten om een j waard bleet. ln al deze landen Komt hele serie revue-scènes. De sfeer van vrouw, om een fortuin. Zij vechten zelf-zwichting en krunng voor, in deze scènes is zodanig, dat de leef- en verliezen, één pleegt zelfmoord, tegenstelling tot ons eigen land- tijdsgrens, door de Rijkskeuring ge- j Genoeg om te weten, dat de Kath. Door Frankryk loopt de grens steld, wat omhoog gebracht dient te I Filmkeuring slechts met het groot- worden en gesteld moet worden op ste voorbehoud, deze film toelaat- 18 jaar. Casino. In een goed gecompo neerd verhaal geeft de film „Schip per naast God" het relaas van de dra matische tocht van 150 Joden, die verjaagd uit hun vaderland, naar een ander land willen uitwijken Een Nederlands kapitein neemt op zich, de mensen te vervoeren. Hij doet het uitsluitend voor de winst, van ge voel of naastenliefde is er op dat moment geen sprake. Dit verandert echter, wanneer noch Egypte, noch Amerika hen niet opnemen. De aan wezige opperrabijn opent hem de ogen. Hij gaat de Bijbel lezen en voor alle doeleinden CR EYGHTON Hooigr.46 Tel.20114 LEIDSE GEMEENTERAAD De Gemeenteraad van Leiden zal, behoudens onvoorziene omstandig heden, op Maandag 5 Nov. a.s. in openbare vergadering bijeenkomen. herkent in de opgejaagde mensen de j c- J- ^oopm^^AND^L^ T°T figuren uit de Bijbel Hy krijgt ver- HOOFDINGELAND-PLV. Trianon zoekt het deze week weer trouwen op God en dwin^l zich zelf, De op 25 October jl. gehouden eens bij de kleurenfilms van Holly- I zij het op een voor hem zeer nadeli- herstemming ter verkiezing van een wood. In de „Hertogin van Idako" ge wyze, de mensen te redden. hoofdingeland-plaatsvervanger voor heeft het een film gevonden, welke Pierre Brasseur geeft een zeer het 15e district van het Hoogheem voor 200 procent Amerikaans is en volgens het bekende recept is samen gesteld, n.l. voor driekwart show en voor de rest het verhaaltje, dat de zwem-, dans-, muziek- en andere re vue-scènes aan elkaar moet lijmen. Dat verhaaltje vertelt van een knap- Pierre Brasseur geeft een zeer aannemelijke figuur in de vracht bootkapitein. op wie het gezegde van „de gouden pit, die door de ruwe bolster omsloten wordt", ruim wordt toegepast, Jean Merauce is een prach tig type van de bootsman, die nuch- laten opjagen door de plotselinge tussen het Germaanse en het Ro maanse type, dat vooral in Portugal, Spanje en Griekenland nog te vin den is. In Oost-Europa liggen meng gebieden, terwijl er bovendien stre ken zijn, waar Hollandse kolonisten een typisch Hollands landschap schiepen met Hollandse molens er in. Via Egypte voerde spr. zijn gehoor vervolgens naar Australië, Zuid- Afrika en Noord-Amerika waarbij men in de hedendaagse mentaliteit terecht kwam. De noodzaak tot spoedige docu mentatie van de buitenlandse molen, aldus de heer Boonenburg, is drin gend. Er zijn landen waar men tot bescherming van dit aloude mense lijke werktuig is overgegaan, al is het soms nog op gebrekkige wijze. Maar er zijn er meer, waar men al les laat vervallen of afbreekt, zodra men de molen als instrument kan missen. Binnen tien of twintig jaar zal bijna alles verdwenen zijn wat raadschap Rijnland tussen G. van der niet uitdrukkelijk in bescherming Hulst en C. J. van der Hoeven, heeft werd genomen. tot resultaat gehad dat van de 423 Na afloop was er nog gelegenheid uitgebrachte geldige stemmen 218 tot het stellen van vragen, waarvan stemmen waren uitgebracht op C. J. op geanimeerde wyze gebruik werd van der Hoeven, zodat deze verko- gemaakt, zen werd verklaard. 1 De opkomst was groot.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2