3)e £cteló£(Boii/ïci/nt Rondom de Engelse verkiezingen De toestand aan het Suez-kanaal Verbod van de West-Duitse Comm. partij? Duizenden Zuid-Koreanen komen de winter niet door Naar een Europese federatie Plan van nninister Schunnan Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 26 OCTOBER 1951 43ste JAARGANG No. 12419 Attlee en Churchill tellen knopen Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Vermoedelijk kleine conservatieve meerderheid BESLISSENDE CIJFERS PAS LATER BEKEND rvE VERKIEZINGEN IN ENGELAND zijn gisteren rustig verlopen. Zij werden begunstigd door goed weer, zodat een zeer groot aantal kie zers aan de stemming deelnam, ongeveer 82 procent. Na het sluiten van de stembussen, des avonds om 9 uur, werden langzamerhand de uitslagen van diverse districten bekend en d'/ze toonden zoals verwacht werd een aanvankelijke voorsprong van Labour, welke later langzaam werd ingehaald door de Conservatieven. Volgens een vannacht door Reuter opgemaakte analyse van de eerste helft der uitslagen berekende men, dat de Conservatieven vermoedelijk 26 zetels meer zouden halen dan La bour en een absolute meerderheid van slechts 13 zetels zouden krijgen. De definitieve uitslag wordt pas laat op de dag verwacht. GEDEELTELIJKE CIJFERS. De stemverhouding na de telling van de eerste dag was als volgt Labour 7.557.252 stemmen (50,11 Conservatieven 7.204.485 stemmen (47,77 Liberalen en anderen 310.002 stemmen Communisten 9.427 stemmen De bij de verkiezingen van 1950 voor dezelfde zetels als nu bekend Benelux tegenover Europees leger Nederlandse bezwaren De Belgische premier Pholien heeft gisteren te Brussel een Bene- lux-conferentie geopend, welke voor namelijk gewijd was aan vraagstuk ken der landsverdediging. De Ne derlandse deelnemers aan de confe rentie waren: minister-president Drees, minister Stikker, minister Lieftinck en minister Staf. Na afloop van de conferentie werd het volgende communiqué verstrekt: „De bijeenkomst had tot doel de ver schillende kwesties te onderzoeken, die zich als gevolg van de totstand koming van een Europese verdedi gingsgemeenschap zouden kunnen voordoen". Volgens „Het Laatste Nieuws" heb ben de ministers de houding be paald, welke de Benelux zal aanne men op de internationale conferen tie over het Europese leger, die op 24 November te Rome zal worden ge houden. „Le Soir" bericht, dat tot het hou den van de conferentie slechts 48 uur geleden besloten werd. „Het blijkt", zo vervolgt „Le Soir", „dat de Benelux-landen en inzonder heid Nederland grote bezwaren heb ben tegen de vorming van een Euro pees leger. Ter conferentie werden vele argumenten naar. voren ge bracht. Het opgeven van een deel der souvereiniteit zou slechts een van deze bezwaren zijn. In 'n Europees leger zouden 't stelsel der benoemin gen, de soldij en zelfs de begrotin gen een algemene lijn moeten verto nen. Het gaat hier nog slechts om enkele van de vele moeilijkheden, welke overwonnen zouden moeten worden." De conferentie heeft ook van dachten gewisseld over de proble men, die samenhangen rhet de ver deling der lasten, teneinde de opvat tingen der drie regeringen hierom trent op elkaar af te stemmen." zijn uitgebrachte stemmen waren als volgt verdeeld: Labour 7.265.574 stemmen (47.31 Conservatieven 6.538.364 stemmen (42.58 Liberalen 1.490.925 stemmen 9.71 Communisten 61.250 stemmen 0,40 HET READING-ORAKEL ZWEEG- Reading, dat sedert een eeuw de faam heeft gehad immer candidaten van de winnende partij uit de bus te laten komen („As Reading goes, goes the nation" luidde het gezeg de) heeft ditmaal geen voorkeur la ten blijken. Vorig jaar, toen in deze plaats ten Westen van Londen voor het eerst twee zetels werd gèstemd, werden twee Labourcandidaten ge kozen; ditmaal behaalde in Noord- Reading de conservatieve candidaat de overhand op die van Labour met een meerderheid van 302 stemmen, doch in Zuid-Reading behield La bour zijn zetel. Churchill's schoonzoon, Duncan Sandys, wist zijn zetel te behouden. De zoon van de leider der Conser vatieven, Randolph Churchill, werd echter wederom verslagen door de radicaal-socialistische schrijver Mi- chaël Foot, die een aanhanger is van Bevan. KONING GEORGE BLEEF OP. Verkiezingskoorts deed koning George gisteravond lang opblijven het was de eerste maal sinds zijn longoperatie van vijf weken gele den, dat hy nog laat op was. De koning zat in zijn appartement bij de radio naar de uitslagen te luis teren. Nadat hij zich te bed had be geven, bleven de k rningin en prin ses Margaret in het appartement van de koningin nog op het verkiezings- nieuws wachten. Een groot aantal mensen had zich Donderdagavond naar de Londense binnenstad begeven; Trafalgar Square en Piccadilly Circus waren vol met dansende, zingende en schreeuwende mensen, die een oorverdovend lawaai maakten als nieuwe uitslagen op de grote, verlichte borden werden be kendgemaakt. Om het beklimmen van de straatlantaarns tegen te gaan had de politie deze met vet inge smeerd. Door 'middel van draagbare radio toestellen volgden de Britse soldaten aan het front in Korea de uitslagen van de verkiezi ïgen. Krachtige korte- golfontvangers vangen de berichten van de L.B.C. op en geven die door naar de luisteraars aan het front. Volgens een rapport van experts op het gebied van toerisme, inge diend op de conferentie voor toeris me te Parijs geeft Europa niet vol doende uit voor reclame, teneinde Amerikaanse toeristen aan te trek ken. Naar schatting heeft Europa in Amerika in 1950 ongeveer 1.000.000 dollar aan reclame uitgegeven. Dit bedrag, aldus het rapport, was vijf procent van de bedragen, die twee autofabrieken in Amerika ieder per jaar aan reclame voor een auto type uitgaven. De conferentie wordt bijgewoond door 1.500 vertegenwoordigers van reisagentschappen en ambtenaren, belast met toeristenaangelegenheden uit 42 landen. Atoombommen voor de vloot De Amerikaanse minister van Ma rine, Kimball, heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse zesde vloot in de Middellandse Zee gereed is zo no dig atoombommen te gebruiken voor de verdediging van West-Europa. Dit was de eerste keer, dat van officiële zijde gezinspeeld wordt op de uit rusting van een vlooteenheid met atoombommen. 5)e £ngeCóe aet&iezinym ïlieuw-e. mititaiie attaché tc Ï3.ïuló.et Tot militair attaché te Brussel is of ficieel benoemd de kolonel der Ca valerie B. A. de Veer, voormalig garnizoenscommandant van Amster dam. Kolonel de Veer die tevens als luchtmachtattaché zal optreden, is de opvolger van kolonel P. Forbes Wals. EGYPTENAREN VERLATEN HUN WERK rvE TOESTAND in de zóne van het Suez-Kanaal wordt snel ernstiger. De Engelsen beramen planden om aan alle moeilijkheden het hoofd te bieden. Zij ondervinden nu veel last van het feit, dat er steeds min der Egyptische arbeiders komen opdagen. Eergisteren ontbrak er onge veer een kwart, maar gisteren de helft van de 70.000 arbeiders in Brit se dienst. De Egyptische regering biedt de arbeiders nu een gratis reis aan naar Kairo, om hen aan te moedigen, de Engelsen in de kanaalzone in de steek te laten. De politie moedigt eveneens de Egyptenaren aan om de zóne te verlaten. De Britse cantines begin nen gebrek aan vers voedsel te krij gen. Hoewel de spanning voelbaar groeit, is het betrekkelijk rustig in de zóne. Er is slechts melding ge maakt van één incident. De Britse troepen zowel als de marine zijn op alles voorbereid. De bemanning van 't fregat Peacock heeft met brandslan gen en lichte vuurwapens geoefend in het afweren van pogingen om het schip te enteren. De Peacock is on derweg van Malta naar Port Said. Een ander oorlogsschip is uit Tri poli naar Port Said vertrokken met troepen aan boord. Het werk in de haven van Suez ligt stil. Alleen op schepen in Britse dienst wordt door militairen gewerkt. Troepen bewaken de haven. GEEN AMERIKAANSE BEMIDDELING. De Egyptische minister van buiten landse zaken heeft Donderdag het bericht over een Amerikaans be middelingsaanbod in het Brits-Egyp tische conflict tegengesproken. ADENAUER KRIJGT EEN LIJFWACHT r\E WEST-DUITSE minister van binnenlandse zaken, Robert Lehr, heeft meegedeeld, dat hij overweegt de communistische partij van West-Duitsland te verbieden omdat zij een ernstig gevaar vormt voor de West-Duitse republiek. Volgens Lehr beschikt zijn ministerie over tal van bewijzen dat de West-Duitse communisten op grote schaal wapens uit de Russische zóne smokkelen. In regeringsbureau's en be langrijke industrieën beschikken zij over een „reusachtig net" van agen ten die voor de Sovjet-Unie en de Oost-Duitse regering spionneren, al dus Lehr. Eenzelfde maatregel wordt overwogen tegen de neo-nazi partij, de S.R.P. gerde bijzonderheden te geven over de wijze waarop de West-Duitse com munisten wapens over de grens met Oost-Duitsland smokkelen. Volgens Lehr zijn veel leden van de West- Duitse sociaal-democratische partij afkomstig uit de gelederen van de communistische partij. Hij meende dat zulks onder meer duidelijk blijkt' uit de toon welke de socialisten in vele wetgevende vergaderingen van de Duitse „Lander" aanslaan. Ten aanzien van de neo-nazi-partij deel de Lehr mee dat bondskanselier Ade nauer en hij het eens zijn dat het gevaar van links veel groter is dan van uiterst rechts. Minister Lehr zei voorts, dat dr. Adenauer de beschikking zal krijgen over een lijfwacht, omdat de bonds kanselier „bijna dagelijks" dreig brieven ontvangt. Lehr zou zelf ook geregeld dreigbrieven krijgen. Ver der wilde hij op deze kwestie niet in gaan. Clement Attlee, minister-president in de vorige (Labour)-regering, ver laat met zijn echtgenote, zijn zoon Martin en zijn beide dochters Feli city en Alison, het stembureau. Lehr verklaarde dat Moskou de communistische activiteit in West- Duitsland tot in de kleinste bijzon derheden leidt, „precies zoals in de Russische satellietstaten". Hy wei- PERCENTUELE VERHOUDING LABOUR.CONSERVATIEVEN De benoeming van generaal Clark Op de gisteren door president Tru man gehouden persconferentie wer den vele vragen gesteld over de be noeming van generaal Mark Clark tot Amerikaans ambassadeur bij het Vaticaan. De benoeming heeft in de Verenigde Staten aanleiding gege ven tot veel strijd, daar men er var protestantse zijde een diplomatieke erkenning van de R.K. Kerk in zag. Truman beantwoordde de vragen met de mededeling, dat hij van me ning was geweest, dat de benoeming ,.de zaak van de vrede zou bevorde ren". Onafhankelijke waarnemers t< Rome zijn van mening, dat deze ge hele aangelegenheid van Ameri kaanse zijde onhandig is behandeld. Beweerd wordt, dat zelfs minister Acheson tevoren niet door de presi dent over de benoeming zou zijn in gelicht. Het staatssecretariaat van het Vaticaan was natuurlijk wel in gelicht over het voornemen van het Witte Huis om permanente diploma tieke betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en de H. Stoel tot stand te brengen, en het had hier zijn in stemming mede betuigd, doch de- af kondiging van Zaterdag jl. dat gene raal Clark tot Amerikaans ambassa deur was benoemd, betekende ook voor Vaticaankringen een volslagen verrassing. De wapenstilstands besprekingen De Noordelijken hebben bij de be spreking van vandaag voorgesteld, dat de troepen der Verenigde Na ties zich langs het gehele front 24 kilometer terug zullen trekken. Het ontruimde gebied zou dan als gedemilitariseerde zóne administra tief onder het beheer der Verenigde Naties blijven. De geallieerden heb ben deze voorstellen onaanvaardbaar verklaard. Op vierhonderd meter hoogte bo ven de neutrale zóne van Panmoen- djon zweven grote gele ba'Ions, die 's nachts door sterke schijnwerpers worden verlicht, en die tot een af stand van dertig kilometer zichtbaar zijn. HONGER EN PUIN De Koreaanse winter nadert en met dit jaargetijde het vermoedelijke ein de van Yi-Tok-io en duizenden van zijn landgenoten. Want Yi-Tok-io is een ontheemde Zuid-Koreaan en de geallieerde bevelhebbers hebben ver klaard, dat „vele Zuid-Koreaanse vluchtelingen zullen sterven voor de winter is afgelopen". Deze uitspraak van enige Amerikaanse deskundigen kent Yi-Tok-io natuurlijk niet, als hij langs de wegen sjouwt in zijn vlucht voor het gevaar zal niemand hem een krant bezorgen. Toch weet Yi-Tok-io instinctief, dat hij mis schien nimmer meer in bewondering zal staan voor de sprookjespracht van bloesems, die zijn land in de len te omtovert tot een heerlijk verblijf, waarin de honger geen honger meer is en het puin niet langer herinnert aan het verwoeste eigen huis vlak bij de beruchte breedtegraad. Hij geniet nu, voortstrompelend langs de wegen, bewust van de laatste schone herfstdagen. Het wordt al koud, voor al 's nachts, wanneer de vluchtelin gen zich voor een korte slaap op het veld neerleggen, tussen de tankspo ren en oude granaathulzen. Yi-Tok-io en zijn landgenoten heb ben hun warme winterkleding reeds maanden geleden verkocht aan de meestbiedende, om met de geringe opbrengst zichzelf en de kinderen wat voedsel te kunnen kopen. De winter wordt een hel. De vorige winter was een kwelling. Deze keer zal hij een hel worden. Een jaar geleden konden de Zuid-Ko- reancn nog teren op de reserves, die hun lichamen in de vredesjaren had den gevormd. Thans zijn deze reser ves volkomen uitgeput en de men sen physiek ondermijnd. Wanneer men in het troosteloze Seoel de markt bezoekt, waant men zich tus sen de met plaatijzer bedekte stal letjes in een tamelijk welvarend land. pyE FRANSE MINISTER Robert Scliuman zal volgende maand in Straatsburg de afgevaardigden van 14 Europese landen voorstellen, een Europese federatie te vormen. Hij doet dit, naar hij gisteren verklaar de, met algehele instemming zowel van zijn ambtgenoot Acheson (Ame rika) als Morrison (Engeland). De Westelijke Drie, aldus de Fran se minister van Buitenlandse Zaken, zijn het er over eens, dat er zo spoe dig mogelijk een boven-nationaal ge zagsorgaan in het leven geroepen moet worden om één concrete Euro pese buitenlandse politiek te voeren. Ook de landen, die niet deelnemen aan het zgn. plan-Schuman (integra tie zware industrie) en het plan-Plc- ven (Europees leger) zullen op 26 Nov. worden uitgenodigd. De noodzaak van een Europese fe deratie vloeit volgens minister Schuman rechtstreeks voort uit de oprichting van een Europees leger, waarmee zes landen thans doende zijn. Veel bezwaren zijn reeds over wonnen. In dit verband wees de Franse minister op de houding van Nederland, dat eerst afzijdig stond maar nu toch ook aan de Parijse con ferentie over dit leger deelneemt. Maar de grootste moeilijkheid is toch wel, zo blykt ook te Parijs, dat de nationale parlementen huiverig zijn, bedragen tot soms meer dan de helft van hun nationale begroting te voteren voor een Europees leger, waarover zijn geen enkele zeggen schap zullen hebben. Daar ligt ook het kernpunt van Ne derlands bezwaren Het schreeuwend tekort aan graan en groenten uit zich echter in de prijs kaartjes, die enorme bedragen ver langen voor een ger'nge hoeveelheid voedsel; bedragen, die ver boven de draagkracht liggen van de gemiddel- Koreaan, zoals Yi-Tok-io. Er heerst dan ook een sterk toenemen de ondervoeding in het land van Syngman Rhee. Naast het voedseltekort dringt zich het gebrek aan brandstof voor de komende wintermaanden op. Het is een van de grootste problemen voor de geallieerden, die zelfs in de ge vechtszones door speciale teams naar bossen laten zoeken om deze te rooien. Maar zelfs als deze verken- nersploegen hout zouden vinden, vormt het vervoer ervan een schier onoverkomelijk bezwaar. Betrouwbare berichten maken het duidelijk, dat de burgers in het com munistische Noord-Korea nog veel zwaarder te lijden hebben onder de gevolgen van de strijd dan de Zuid- Koreanen. Maar dit is voor de laat- sten een schrale troost. Velen van hen zeggen thans openlijk, dat, wan neer de tgekomst vrede brengt of een voorzetting van de oorlog, zij absoluut niet overtuigd zijn van een toekomst met bestaanszekerheid. Hoop werd wanhoop. De lichamelijke ellende geeft de Koreanen niet veel tijd om over iets anders na te deken. Zij voelen zich, als Yi-Tok-io, na alle misère door beide partijen „afgezet"; het laatste vonkje hoop is geblust door wan hoop, desillusie en boze wraakgevoe lens. De overheersende publieke me ning zegt, dat het beter is geen van beide partijen te vertrouwen, dus noch de geallieerden, noch de com munisten. Tot voor een paar weken was het moeilijk een Koreaan te vinden, die een andere dan de mening van Syng man Rhee aanhing. Zelfs toen de pre sident de Verenigde Naties verzocht de strijd tot aan de grens van van Mandsjoerije door te voeren, echoden zeer vele Koreanen luid de wensen van hun staatshoofd, terwyl zij in hun hart een walgende afkeer van oorlog nauwelijks konden on derdrukken. Nu verkondigt Yi-Tok-io, tezamen met zijn medeburgers, open lijk en op krachtige toon, dat hij vre de wenst. Tegelijkertijd zijn de de monstranten echter doodsbang, dat de vurig verlangde vrede voor hen zal verkeren in verwaarlozing van Zuid-Korea door de V.N. en verove ring door de communisten. In Yi- Tok-io's volk dringt zich steeds meer de vrees op, dat Zuid-Korea, het eigen geliefde land, ten onder zal gaan, wét er ook moge gebeuren. Zal Yi- Tok-io echter het einde van de ko mende winter beleven? Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 30 October geen audiëntie verlenen. JCoJitettie... Slechts een stevige beitel kan een harde knoest verwijderen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1