S)e CöidóeGou^o/nf De doorvaart Suez-kanaal blijft vrij Wie wint de Engelse pot vandaag? SCHEPEN VAREN OP EIGEN RISICO r® Naar een oplossing van het olie-conflict? Pres. Sukarno hield een rede Bestands besprekingen hervat Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEV DONDERDAG 25 OCTOBER 1951 43ste JAARGANG No. 12118 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 et* p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE STEMBUS DE ENGELSEN zijn vandaag naar de stembus getogen om door hun stem te beslissen, hoe het land geregeerd zal worden. Tot vanavond 9 uur (10 uur Ned. Tijd) hebben zy daartoe nog gelegenheid, zodat de uitslag van de verkiezing eerst in de loop van Vrijdag bekend kan zijn. Er moeten niet minder dan 625 nieuwe Lagerhuisleden worden ge kozen, zodat er heel wat getelefo neerd, gekabeld en gerekend zal moeten worden voordat alles bekend zal zijn. En ook ditmaal zal waar schijnlijk wel tot het laatst gewacht moeten worden, voordat men een conclusie trekt, want een grote ver schuiving van stemmen wordt niet verwacht. Alle voorspellingen, ge baseerd op de peilingen van 0 het Gallupp-instituut wij zen in de richting van een nek-aan-nek-race en op de eerste uitslagen kan men geen staat maken. Vrijdagmorgen worden de uitsla gen verwacht van de eerste helft der 625 districten, maar daarin liggen juist de gróte steden en de industrie gebieden, zodat de eerste helft ver- moedlijk een voorsprong van La bour te zien zal geven. Maar daarna komen de plattelandsdistricten ach teraan, waar de verbindingen altijd wat moeizamer zijn, en daaruit zul len wel de meeste conservatieve can- didaten komen, die de balans weer in het voordeel van Churchill c.s. kunnen doen omslaan. Natuurlijk hopen zowel de Labour-voormannen als die der Conservatieven op een klinkende overwinning en dat is bij Engelse verkiezingen altijd zeer goed mogelijk. Het districten-stelsel is nu eenmaal een bron van allerlei verrassingen. Ieder district heeft zijn eigen afgevaardigde en bij de keuze spelen daai persoonlijke motieven een grotere rol dan in Nederland. De partijen zijn er ook niet zo straf georganiseerd, zodat allerlei wissel vallige gevoelens zoals misnoegd heid over de afloop van het Perzi sche olie-conflict of de hoop door een krachtiger bewind het verloren prestige in het Midden-Oosten te herwinnen de doorslag kunnen geven. Vooral de Liberalen vormen een element van onzekerheid, spe ciaal in die districten, waar zij geen eigen candidaat hebben. Overigens beseffen de Engelsen thans zeer goed, dat de verkiezingen van vandaag van grote betekenis zijn. Het gaat er nu om, of aan Att- lee zal worden toegestaan zijn La bour-program nog verder te verwe zenlijken, of dat men het weer eens zal proberen met Churchill, de vechtjas, van wie men een krachti ger internationale politiek verwacht. In elk geval is het te hopen voor alle partijen dat de man, die als overwinnaar uit de strijd komt, een behoorlijke meerderheid achter zich zal hebben en dat de ellendige toe stand van thans niet bestendigd zal blijven. Een meerderheid van een paar zetels, zoals de Labour- regering op het ogenblik in het La- geriiuis heeft, is wel het ergste, dat een regering kan overkomen. Dat voortdurend balanceren op zo'ji smalle basis is funest voor elke con sequente regeringspolitiek. Eén geluk: het weer is nogal goed. Dat is bij vele verkiezingen een uiterst belangrijke factor. Ook in Engeland, waar geen wettelijke stemplicht bestaat en waar vele ge makzuchtige kiezers gauw thuis blij ven als het regent. Engeland dreigt met tegenblokkade EEN (MISLUKTE) Egyptische poging om het Suez-kanaal voor Brit- se schepen te doen sluiten, heeft de internationale Suezkanaal-maat- schappij gisteravond bekend gemaakt, dat zij zal vasthouden aan de be palingen van haar concessie, waarin uitdrukelijk is vastges eld, dat alle schepen van het kanaal gebruik mogen maken, zolang zij zich aan de daarvoor ges.elde regelen houden. De schepen hebben het recht gekre gen op eigen risico door het kanaal te varen zonder de hulp van een loods der maatschappij (zoals tot dusver regel was). Qhwicfiitt en, de Enq,etie u-elkieyLnyen, VERHOUDING WORDT SLECHTER De Britse marine heef* gisteren verklaard, dat de verhouding met de Egyptische autoriteiten te Port Said slechter is geworden. Ook van de arbeiders, die in Britse dienst zijn, blijven er steeds meer weg. In de omgeving van Suez verscheen zelfs geen enkele Egyptenaar op zijn werk. Egyptische leveranciers van de Britse troepen werden in pam fletten met de dood bedreigd, wan neer zij zouden voortgaan de Britten te bevoorraden. Een Britse woord voerder heeft echter verklaard, dat de voedselaanvoer nog altijd nor maal is. Een medewerkei van Reuter meidt dat Woensdag Britse schepen, in hoodfzaak tankboten, in Noordelij ke en Zuidelijke richting door het Suez-kanaal voeren. De Egyptische autoriteiten hebben Egyptische car gadoorsfirma's in de kanaalzone ver boden Britse schepen van water en brandstoffen te voorzien. Van be trouwbare zijde wordt echter verno men, dat de Britse autoriteiten maat regelen treffen om de uitwerktng van deze Egyptische handelwijze te niet te doen. Mogelijk zullen op be paalde plaatsen in het Suez-kanaal Britse tankboten voor ar.ker gaan, van waaruit de passerende Britse schepen zullen worden bediend. Verscheidene honderden Egypti sche Mekkagangers zijn uit de Rode Zeehaven Djiddah per schip in Suez aangekomen. De Britse militaire autoriteiten hebben twee treinen doen inleggen, waarmede zij Don derdag en Maandag a.s. naar Cairo zullen kunnen doorreizen Overigens ligt het hele spoorwegverkeer stil. Vele Egyptenaren trekken thans, met hun gezinnen, uit de kanaal- zóne weg. Vandaag heeft een Britse militaire woordvoerder te Fayid medegedeeld, dat de algemene toestand met be trekking tot de Britse schepen, die gebruik maken van het Suez-kanaal, „kennelijk slechter is geworden." De douane te Pórt Said weigert nog steeds schepen voor de Britse mi itaire autoriteiten te behandelen, aldus de woordvoerder. Volgens Britse militaire autoritei zen wijzen tekenen er op, dat n:et slechts Britse schepen, doch moge lijk ook andere schepen bij de hui dige tegenwerking van de Egyptena ren zullen worden betrokken. Egyptische arbeiders, die helpen bij het meren van schepen zijn Port Said en Suez in staking gegaan. Te Port Said weigeren zij alle sche pen te meren, te Suez geldt de wei gering slechts de onder Britse vlag varende schepen. Te Port Said helpen zeelieden van de kruiser „Gambia" en torpedo- bootjager „Chevron" bij het meren. De Britse militaire woordvoerder heeft verklaard, dat „geëigende maatregelen worden getroffen de toestand het hoofd te bieden en hij verwacht niet, dat de scheep vaart ernstig vertraagd zal worden" Op last van de Egyptische minister van binnenlandse zaken zullen alle Egyptische regeringsscholen in Kanaalzone met ingang van morgen gesloten worden. Het aantal arbei ders, dat in de zone het weik neer legt, neemt toe. Te Tel el Kebir, waar het grootste bevoorradings depot van het Britse leger is geves tigd, liet 60 procent van de arbeiders verstek gaan. In de haven van Suez hebben de arbeiders het werk neer gelegd. In de nabijgelegen haven van Adabijah hebben Britse solda ten het werk overgenomen. Op het eerste gezicht lijkt het, als of deze Londense Bobby op het Pad- dington Station, een dansje maakt, doch bij nader inzien blijkt het, dat een vrouwelijke aanhanger van de Conservatieve Partij de vroegere Minister President Winston Chur- ehill vol geestdrift wil aanmoedigen voor de komende verkiezingen. Haar enthousiasme werd echter ..geremd" door de agent, die Chnrchill begeleid de, toen deze op weg was naar Ply mouth EX-KONINGIN AMELIA VAN PORTUGAL OVERLEDEN Ex-koningin Amelia van Portugal is in Versailles op 87-jarige leeftijd aan angina pectoris overleden. Zij "was reeds een maand ernstig ziek. Reuters medewerker Paul Scott Rankine meldde Woensdag, te Wash ington te hebben vernomen, dat de Britse minister van buitenlandse za ken Morrison in een vertrouwelijk en persoonlijk schrijven aan zijn Amerikaanse collega Acheson heefï verklaard, dat de Britse regering voornemens is de positie van Enge land in de Suez-kanaalzóne „tot el ke prijs te handhaven". Indien de Egyptische regering zou pogen de Britse strijdkrachten in de kanaalzone te blokkeren zal Enge land, teneinde hun veiligneid en d:e van de bevolking van de Soedan te verzekeren de reeds opgestelde plan nen voor een tegenblokkade ten uit voer brengen", aldus Morisson, die Acheson verder schreef, dat Egyptische besluit om het in 1936' gesloten Britse Egyptische ver- nemen der Britse regering om voort te gaan met het uitvoeren der plan nen voor het instellen van een op perbevel voor het Midden-Oosten en evenmin wijziging behoort te bren gen in de houding van andere rege ringen, die hetzelfde doel nastre ven". Morrison verzocht de Verenigde Staten niet um enige militaire hulp, doch hij wilde wel hun morele steun hebben. Na ontvangst van dit schrijven legde Acheson verleden week zijn verklaringen af, waarin hij het ver werpen looi Egypte van de Wes terse voorstellen tot deelneming aan de verdediging van het Midden- Oosten en de eenzijdige \Egyptische opzegging van het verdrag van 1936 met Engeland en de overeenkomst van 1899 voor het Brits-Egyptische bestuur over de Soedan in krachtige bewoordingen veroordeelde. GEEN BEZWAAR TEGEN VOLKSSTEMMING IN DE SOEDAN De perschef van de Egyptische de legatie bij de Verenigde Naties heeft gisteren te New York verklaard, dat zijn regering geen bezwaar heeft te gen het houden van een volksstem ming in de Soedan teneinde de be volking zelf over haa* toekomst te laten beslissen. Egypte zou zich tegen geen en kele actie van de Verenigde Naties in de Soedan verzetten. „Indien de ze in overeen, temming was met de idealen van de organisatie der V.N. er, de asoiraties van het Egyptische en het Soedanese volk", aldus de perschef. Faroek weiqerde geloofsbrieven „Zo heet ik niet" Het Egyptische besluit koning Fa- roek uit te roepen tot „koning van Egypte cn de Soedan", heeft tot een diplomatiek incident geleid, waar van de consequenties waarvoor ook Nederland binnenkort zal komen te staan nog niet zijn te over zien. Egypte heeft namelijk geweigerd de geloofsbrieven van de nieuwe Griekse gezant te accepteren, omdat deze slechts aan „Faroek, koning van Egypte" waren gericht. Men weet nog niet of de Egyptische rege ring ook van de reeds geaccredi teerde diplomatieke vertegenwoordi gers nieuwe geloofsbrieven zal ver langen. dan wel alleen van de nieuwbenoemde vertegenwoordigers zal eisen, dat zij Faroek formeel als koning Van de Soedan erkennen. In de naaste toekomst zullen ook de diplomatieke vertegenwoordigers van Nederland en België hun ge loofsbrieven moeten aanbieden. Rao-cLlcfiappen doen ondeh, militaOi yeleidt Inwoners van Cairo bedekken, om uiting aan hun gevoelens Te gfven, de Europese opschriften boven de winkels. MOSSADEQ SPRAK MET DE MIN. ACHESON DE AMERIKAANSE minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, heeft Woensdag besprekingen gevoerd met de Perzische premier, dr. Mossadeq. Acheson overhandig de hierbij Amerikaanse voorstellen, die beogen het hervatten van de Br its-Perzische besprekingen te verge makkelijken. Het onderhoud vond plaats in het militaire ziekenhuis van Washington, waar Mossadeq th ans verblijf houdt. Washington zal rekken. Het schijnt, dat hij de uitslag van de Engelse verkiezingen afwacht, alvorens zich te laten verleiden tot een bindende afspraak. £en Hcfdig, Hapje u-oo-ï de miniiteï Gewapende Britse soldaten begeleiden twee Engelse huisvrouwen, die boodschappen gaan doen in de thans zo rumoerige stad Ismailia in Egyp te. De soldaat rechts helpt de baby-mand dragen. Na de jongste troebe len mogen de echtgenoten van het Britse personeel zich niet zonder militair geleide op straat begeven. Men neemt aan, dat de Verenigde Staten Perzië zullen voorstellen, dat dit land met hulp van deskundigen uit het Westen en onder controle van een neutrale directeur, die niet van dezelfde nationaliteit als de ge noemde deskundigen zal zijn, zijn oliebronnen zelf zal exploiteren. Volgens dit voorstel zou Perzië zijn olie tegen een nog nader vast te stel len prijs aan Engeland verkopen. Het zou de taak van Engeland zijn voor de verdeling van de olie te zorgen. De Amerikaanse regering zou van mening zijn, dat het verhogen van de levensstandaard in Perzië de enige werkelijke oplossing van het Perzische vraagstuk betekent. Zij zou m.a.w. willen bereiken, dat de gelden, die uit de olie-industrie zul len worden verkregen, zodra een overeenkomst met Engeland is ge- j sloten, door de Perzische regering op doeltreffende wijze zullen worden besteed. Tot dusver aarzelt de Amerikaan se regering leningen voor het bou wen van waterwerken voor het op wekken van energie en voor be vloeiing aan Perzië te verstrekken, zolang er geen garantie bestaat, dat de Perzische regering een modern en doeltreffend belastingstelsel in- voert, dat zij in staat is behoorlijke administratie te voeren en dat zij tenminste de verschuldigde rente kan betalen. De voornaamste oliedeskundige van Perzië, Kazem Hassibi, zal zich zo spoedig mogelijk uit Teheran naar Washington begeven, zo is in de j De nieuwe Zweedse minister van Perzische hoofdstad medegedeeld. Landbouw, de heer Sam Norup, Deze aankondiging heeft verwach- opende in Stockholm een voedsel- tingen gewekt aangaande de kansen tentoonstelling. Hem werd bij deze j op hervatten van het overleg tussen gelegenheid een sneedje rendiervlees i OP DE DAG DER VER. NATIES Ter gelegenheid van de zesde dag der Verenigde Naties heeft president Sukarno Woensdagavond in zijn pa leis te Djakarta in het Engels een rede gehouden voor radio Indonesia, in tegenwoordigheid van vrijwel het voltallige corps diplomatiek, leden en functionarissen van de regering. Het is een voorbeeld van een rede, zoals men op de dag der Ver. Naties juist niet moet houden. Na er aan te hebben herinnerd, dat Indonesië thans meer dan 1 jaar lid is van de Verenigde Naties heeft president Sukarno een uiteenzetting gegeven van de positie van Indonesië, toen de Verenigde Naties als organi satie in werking trad. „De Indonesi sche onafhankelijkheid was toen juist geproclameerd, in het geloof, dat de vrijheidsliefde Man Indonesië zou drag eenzijdig op te zeggen „geen I Engeland en Perzië Men verwacht aangeboden, dat de minister zich verandering zal brengen in het voor-1 dat premier Mossadeq zijn verblijf te best liet smaken Dag der Verenigde Naties Gisteren is voor de zesde maal in de hoofdsteden van vrijwel alle lan den ter wereld de „dag van de Ver enigde Naties" gevierd en daarmede het feit herdacht, dat zes jaar gele den het handvest van de organisatie van kracht werd. President Truman noemde het gis teren „uitzonderlijk dwaas", dat de leiders der Sovjet-Unie zich verzet ten tegen de gezamenlijke wil van alle andere volken. Hij hoopte, dat de regeerders der communistische landen binnen niet al te lange tijd zelf de dwaasheid daarvan zouden in zien. „Zolang echter de agressieve mach ten blijven voortgaan de Verenigde Naties aan te vallen", zo zeide de president in een rede ter gelegen heid van de UNO-daj», „zolang mag de vrije wereld zich niet verzwakken en de inspanningen om haar defen sie op te bouwen niet verslappen". In een andere rede, op een congres van de National Guard Association, verklaarde Truman, dat een derde wereldoorlog feitelijk 't einde der be schaving zou betekenen. De Verenig de Staten hebben twee wereldoorlo gen nodig gehad om hun plaats in de wereld te bepalen, thans po gen zij een derde te voorkomen, voegde hij hieraan toe. Hedenmorgen is te Panmoendjon de eerste zitting van de vredesdele- gatlcs der verbondenen en commu nisten na 22 Augustus gehouden. De zitting duurde 35 minuten. Vice-admiraal Joy deelde na af loop aan de verslaggevers mee, dat de vergadering „vriendschappelijk" was geweest. Er is een subcommissie ingesteld om de vaststelling van een wapen- stilstandslijn te bespreken. Deze sub commissie komt vandaag nog bijeen. Sedert de besprekingen op 22 Augustus werden onderbroken heeft geen van beide partijen te kennen gegeven haar standpunt ten aanzien van de demarcatielijn te hebben veranderd. Zoals bekend menen de V.N. dat de lijn langs de huidige frontlijn getrokken dient te worden, d.i. ongeveer 50 km. ten Noorden van de 38ste breedtegraad; de com munisten willen een linie langs de 38ste breedtegraad. worden begrepen door hen, die zelf voor hun vrijheid hadden gevochten. Helaas werden wij teleurgesteld. In donesië was met geweld van zijn sou- vereine rechten beroofd, eerst door de Nederlanders, later door de Ja panners en rekende zichzelf daarom tot de van souvereine rechten beroof den. Indonesië heeft de juiste weg gevolgd en proclameerde de onafhan kelijkheid, daarmee haar souvereine rechten herstellend. Maar ondanks plechtige beloften van de leiders der geallieerden, ondanks het Atlantic Charter, ondanks San Francisco, bleek het, dat onze onafhankelijkheid niet alleen niet werd erkend, maar dat er zelfs pogingen werden gedaan ons met geweld daarvan te beroven" „De agressiviteit van de Nederlandse troepen nam toe met hun sterkte en spoedig ontstonden er botsingen en incidenten. Het bleek, dat de Neder landers dwang verkozen in plaats van samenwerking. Als ik aan deze tijd terug denk, ben ik verbaasd over de omvang van onze goede wil, ons ge duld en onze bereidheid om onder die omstandigheden nog besprekingen te voeren", aldus Sukarno. De president bracht voorts in her innering de besprekingen tussen Ne derland en Indonesië, Linggadjati en Malino. Vervolgens zeide hij: „Ten slotte sloegen de Nederlanders toe en zetten zij, wat zij noemde een „politie actie" in, de grootste sinds Hitier een soortgelijke „oplitieke ac tie' 'tegen Polen begon". „India en Australië brachten de kwestie voor de Veiligheidsraad en van dat ogen blik af dateert onze relatie met de Verenigde Naties". Sprekende over Irian zei Sukarno, dat Irian tot Indonesië behoort en tot Indonesië moet terugkeren. Hij noemde de kwestie Irian een der on gelukkigste hoofdstukken uit de he dendaagse geschiedenis van Indone sië. Een andere kwestie van groot be lang noemde president Sukarno voor Indonesië en Nederland de vestiging van betrekkingen, leidende tot eens gezindheid en samenwerking onder de gewijzigde omstandigheden van thans. „Na rijp belaad hebben wij besloten onderhandelingen te begin nen over een zo spoedig mogelijke annulering van de Unie en de ver vanging daarvan door normale be trekkingen, welke, daarvan ben ik zeker, de weg kunnen effenen voor een harmonieuze samenwerking tus sen Indonesië en Nederland. Na al wat ik gezegd heb over onze contro versen met de Nederlanders, zou de indruk kunnen zijn ontstaan, dat dit geïnspireerd is door gevoelens van wrok. Ik kan u verzekeren, dat ik de Nederlanders op geen enkele wij ze een kwaad hart toedraag. Ik ben tegen systemen. Indien eens, en ik hoop spoedig alle geschillen tussen Nederland en Indonesië tot het ver leden behoren, zal ik de eerste zijn hen als ware vrienden te begroeten", aldus Sukarno. Einde staat van oorlog President Truman heeft gisteren het einde van de staat van oorlog met Duitsland geproclameerd. Zijn proclamatie volgt op het aan nemen van een resolutie door het Congres, waarin wordt gezegd, dat de oorlog, welke 11 December 1941 aan Duitsland werd verklaard, op 19 October 1951 is geëindigd. JCaVLePtie... Moeilijkheden worden groter naar mate men dichter bij het doel komt.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1