Overval Jockeyclub voor de rechtbank ARMSYROOP Hoe een i/liegiui Kobus beefde en Ger huilde WOENSDAG 24 OCTOBER 1951 DE LEEDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Roofmoord op ondergedoken Duitsers Stoffelijke resten van twee Joden opgegraven in villatuin te Laren DE ONTDEKKING van twee diep in de tuingrond van een Larense villa begraven skeletten betekent de tweede acte in het afschuwe lijke drama, dat zich in 1942 in en voor datzelfde landhuis moet hebben afgespeeld. Twee bejaarde gefortuneerde fabrikanten van Joodse origine en afkomstig uit Keulen, de gebroeders Hom, zijn daar, weinige weken nadat zij over de Duitse grens Nederland waren binnengesmokkeld, door de weduwe SO. en haar medeplichtige(n) op gruwelijke wijze ver moord, omdat men zich meester wilde maken van hun geld en juwelen. Mevr. S.O. pleegde op 31 Aug. 1950, na 4 vergeefse pogingen op één dag, zelfmoord. In verband met deze affaire zijn twee arrestaties, een te Naarden en een te Laren verricht. hun zaak na de oorlog in handen ga ven van de Haagse advocaat mr. J. J. Koeleman, begon de politie haar onderzoek, onder leiding van haar korpschef, inspecteur W. A. N. Boon. Zaterdag zochten poilitiemensen met een ijzeren pen systematisch de grond van de voortuin af. Vlak bij het hek, dat dit tuinge- deelte scheidt van de tuin van de naaste buurman aan de Rijksweg, kwam men in losse, eens opgegraven aarde terecht. De grond was er be plant met struiken. De huidige bewoonster van de vil la, mevr. J. Moen, heeft met haar echtgenoot, die thans in het Verre Oosten verblijft, het landhuis eerst dit jaar gehuurd. Zij heeft nimmer enig contact met mevr. S. of de beide Horns gehad. De sectie op het stoffelijk over schot der Horns zal te Amsterdam geschieden. De zaak bevindt zich in handen van de officier van Justitie te Amsterdam, mr. H. A. Wassen - bergh. Nws v. d. Dag. Ex-dienstbode verkwistte fortuin De chauffeur van de KLM-bus, die vorig jaar de wielrijdster mevr. S. met opzet onder de wielen van zijn wagen zag rijden, heeft niet kunnen vermoeden, dat met haar dood de ge ruchten over haar en de beide Duitse fabrikanten een wilderondedans zou den beginnen. Geruchten die oor zaak werden van het onderzoek van de politie te Laren en die hun be kroning zouden vinden in de opgra vingen in een villatuin. Wie was mevr. S.? Mevr. S. kwam als de Duitse dienstbode O. naar het Gooi en ontpopte zich in de dertiger jaren als pensionhoudster in een klein burgerhuis te Laren. Zij kon voortreffelijk koken, toonde zich •zeer beminnelijk. Na verloop van tijd telde haar pension nog slechts één gast, de heer S., een rijk man van Friese afkomst, liefhebber o.a. van de paardensport en eigenaar van de grote manege aan de St. Jansstraat. In 1934 huwden zij, even voordat de heer S. overleed. Het fortuin, dat S. zijn vrouw bij testament naliet, werd geschat op ongeveer 400.000 gulden. Mevr. S. zag kans dit fortuin in slechts weinige jaren geheel te verkwisten. Velen hebben van haar bezit geprofiteerd. Zij huurde de vil la op de hoek van de rijksweg Am- sterdam-Amersfoort, hoek Vredelaan te Laren. DUITSE JODEN OPGENOMEN. In de eerste jaren van de oorlog bewoonde zij deze villa, omgeven door een reeks van vrienden en ken nissen. In 1942 namen de beide be jaarde Duitse broers Hora, met wie mevr. S. via kennissen en familie in contact was gekomen, er hun intrek. Beiden waren zestigers en klein van postuur, krachteloze mannen, die slechts hoopten, de weinige levens jaren die hun nog restten, uit handen van de bezetter te blijven. De bewoners van andere landhui zen langs de Vredelaan zagen hen een enkele maal wandelen. Het duur de nooit lang. Het duurde evenmin lang, voordat zij plotseling en voor goed verdwenen bleken te zijn. EEN KUIL VAN DRIE METER DIEP. Het was in diezelfde dagen, dat mevr. S. een Larense jongeman, die zijn kostje probeerde te verdienen door het opknappen van allerlei boodschappen en karweitjes in de villa-wijk, opdracht gaf in een hoek van haar voortuin (dicht in de buurt van een bijgebouwtje) een diepe kuil te graven. De kuil zou moeten dienen om er haar koperwerk in te begraven. De kuil kwam er. Drie me ter diep, twee meter lang, anderhal ve meter breed. Op een nacht werden de ontzielde lichamen van de beide Duitse koop lieden, gekleed nog in het cobert, maar zonder hun schoenen, naar de kuil gesleept en er begraven. Mevr. S. zette haar levenswijze rustig voort, profiterend van de roof, welke op de onschuldige argeloze broers was gepleegd. Lang duurde ook deze weelde niet. Tevergeefs probeerde zij met be hulp van langs sluwe wegen bemach tigde acten de gelden te verkrijgen, die de beide Duitsers op banken in veiligheid hadden gesteld Links en rechts lichtte zij ingezetenen uit La ren en omgeving op. Haar slacht offers werden gevonden tot in de ge goede intellectuele Gooise kringen. Mevr, S. werd na haar zelfmoord op gemeentekosten teraarde besteld. Het graf van haar en haar man wordt gesierd door het fraaiste mo nument, dat op de algemene begraaf plaats van Laren te vinden is. TWEE GERAAMTEN GEVONDEN. Terwijl de erven van de gebroe ders Hora, woonachtig te Brussel, Toewijzingen van kuikens De Minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening is met de georganiseerde landbouw tot overeenstemming gekorven over de regeling van de kuiken toe wij zingen voor 1952. De regeling komt hierop neer, dat pluimveehouders, die toezeggen in 1952 25 pet. van hun bouwland met aardappelen en/of korrelmais te zul len verbouwen, hetze.fde aantal kui kens krijgen toegewezen als in het voorafgaande seizoen. Pluimveehou ders, die niet aan deze voorwaarde willen voldoen, zullen met een toe wijzing van 75 pet. van dit aantal rekening moeten houden. Bedrijven waarvan kan worden aangetoond, dat het niet mogelijk is tenminste 20 are voor de verbouw van aardappe len en/of mais te bestemmen, over het algemeen de kleine bedrijven dus, zullen een toewijzing ontvan gen, die overeenstemt met het aan tal kuikens, dat wordt aangevraagd, mits dit aantal de toewijzing voor het voorafgaande seizoen niet over schrijdt. DR. L. A. VEEGER Er is te Nijmegen overleden dr. L. A. Veeger, oud-geneeskundig inspec teur van de volksgezondheid in Gel derland en Oost-Noord-Brabant. Dr. Veeger was voorzitter van de natio nale federatie van 't Wit-Gele Kruis in Nederland. Hij bewoog zich voor namelijk op het gebied van de volks gezondheidszorg, de bestrijding van de tuberculose en de zorg voor moe der en kind. Dr. Veeger was de initiatiefnemer tot oprichting van de Paedologische Instituten en de St. Maartenskliniek te Nijmegen. Tevens was hij een der pioniers bij de oprichting der me dische faculteit der R.K. universiteit en voorzitter van het St. Canisiuszie- kenhuis te Nijmegen. Hij was ridder in de Orde van de Nederlandse leeuw en in de Orde van Gregorius de Grote. Na inleidende besprekingen te Lon den zijn thans ook te Den Haag on derhandelingen gevoerd tussen verte genwoordigers van 't ministerie van Landbouw-, Visserij en voedsel voor- De nieuwe regeling wijkt af van ziening en het Engelse Ministry of de tot dusverre gevo'gde, waarbij een vast aantal kuikens voor het ge hele land werd toegewezen. Dit jaar werden in totaal 21,5 millioen kui kens onder de pluimveehouders ver deeld. Food over hoeveelheid en prijs van de in 't laatste kwartaal van dit jaar en de in '52 door ons land aan Enge land te leveren bacon. De besürekin- gen zullen binnen enkele weken wor den hervat. Vermoedelijk in Londen. Daders hadden zware jeugd in Jappenkampen Bedenk, dat uit een onverzorgde kinder- hoest een zwakke borst kan overblijven. Help en k bescherm Uw Kleine met Gistermorgen verschenen voor de Haagse Arrondissementsrechtbank de 22-jarige buffetchef R. E. G. de W. uit Amsterdam en zijn 25-jarige vriend, W. H. van der W. van be roep matroos, uit Den Haag. Zij hadden behoord tot het viertal jeugdige bandieten, dat in de nacht van 20 en 21 April 1950 „De Jockey club" aan de Laan van Meerder- voort in Den Haag overviel, en de geheel overblufte spelers ruim 4000 gulden lichter wist te maken. Deze overval werd enige tijd ge leden reeds uitvoerig voor de recht- WORDT „BINNEN GEPRAAT" Radar op Schiphol (Van onze correspondent) Gistermiddag is op Schiphol de nieuwe radarinstallatie officieel aan de Nederlandse regering overgedra gen. De heer J. W. F. Backer, direc teur van de Rijksluchtvaartdienst, aanvaardde de apparatuur, de z.g. „precision approach radar" uit han den der Franse bouwers. De heer Backer onderstreepte hoe belangrijk het is, dat men deze radarinstallatie, waar op Schiphol reeds zo lang ver langend naar is uitgekeken, juist bij de aanvang van het winterseizoen in gebruik kan stellen. En de radar installatie, die de Amsterdamse luchthaven nu tot zijn beschikking heeft, is enig in de wereld. Tot nu toe kende men namelijk slechts of wel mobiele installaties, die zeer kostbaar waren of wel vaste gebouw tjes, die slechts een enkele lan dingsbaan bestreken. De apparatuur, die in samenwerking met de rijks luchtvaartdienst en de rijksgebou wendienst is ontwikkeld, kan daar zij draaibaar gemonteerd is twee banen bestrijken.. Dat de nieuwe radarinstallatie voor Schiphol een grote aanwinst is en het bedienend personeel geduren de de veertien dagen „proefdraaien" reeds geheel met dit moderne lan dingshulpmiddel vertrouwd is ge raakt, werd wel bewezen tijdens een aantal proefvluchten, die gister middag werden gemaakt en waarbij een Dakota van de rijksluchtvaart dienst feilloos werd binnengepraat. De geringste afwijkingen bij de lan dingsmanoeuvres werden onmiddel lijk geregistreerd op het radarscherm en de piloot medegedeeld, die dan zijn correcties kon aanbrengen. De kingskracht van luchtverkeer ten zeerste ten goede zal komen. In een Dakota, hoog hoven onze luchthaven Schiphol, hebben wij de officiële ingebruikneming van de nieuwe radar-installatie kunnen volgen. Ofschoon het gebruik van radar natuurlijk is bedoeld in om standigheden van slecht zicht, werk te zij nu bij heldere hemel, terwijl de late herfstzon uit het wolkendek kwam schieten. Onze korte vaart door de lucht was nochtans lang ge noeg, om de werking en de betrouw baarheid van deze vernuftige in stallatie te kunnen bewijzen. „Door haar mogelijkheden is ze enig in de wereld", verzekerde de directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst ons. Ook al is het gebouwtje, waarin ze geplaatst werd, draaibaar, om twee apparaten gelijk tijdig te kunnen gebruiken, deze in stallatie heeft alle voordelen van een vast-opgestelde Hetgeen men ons, enkele honderd meters hoog, heeft duidelijk gemaakt. Deze radar-installatie heeft een reikwijdte van 20 kilometer, het geen meer dan genoeg is. Ze werkt op een golflengte van ongeveer 30 meter en zendt door middel van twee antennesystemen. Bij mist en ontij zal van 1 November af afdoen de hulp mogelijk zijn bij het aan vliegen en het landen op Schiphol. Slecht zicht zal voor de piloot geen moeilijkheid meer opleveren, want de bestuurder wordt heel gewoon „binnengepraat". De man aan de grond kan namelijk op het radar scherm de hoogte van het vliegtuig aflezen, evenals richting en afstand. Daarmee is de plaats van het toestel volkomen bepaald, hetgeen we na bank behandeld en de twee andere verdachten, de 23-jarige E. H. J. en de 23-jarige J. B., beiden vertegen woordiger van beroep uit Amster dam, hoorden zich toen tot ander half jaar gevangenisstraf met aftrek veroordelen. De W. en van der W. hadden ech ter nog meer op hun kerfstok. Bij de Amsterdamse Rechtbank waren tegen hen drie roofovervallen, twee gepleegd om Amsterdamse taxi chauffeurs en een op een Haarlem se manufacturenhandelaar aanhan gig gemaakt. In afwachting van het psychia trisch rapport, dat door de officier van justitie bij de Amsterdamse Rechtbank omtrent van der W. en W. gevraagd was, werd door de Haag- re Rechtbank de behandeling van de zaak tegen de W. en van der W. uit gesteld tot gistermorgen, opdat ook de Rechtbank in Den Haag eerst ken nis zou kunnen nemen van het rap port, dat door de Amsterdamse psy chiater over deze beide jongelieden was uitgebracht. Middelerwijl is dit geschied, en daar beide verdachten toerekenings vatbaar worden gecht, hoorden zij zich door de Amsterdamse Rechtbank wegens het plegen van drie roofover vallen, hierboven genoemd, tot vijf jaar gevangenisstraf mei aftrek ver oordelen. Met deze vijf jaar in het vooruit zicht hoorden zij hedenmorgen we derom anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen, vanwege de roofoverval op „De Jockey club". Welk een Wild-West toneel zich in de nacht van 20 op 21 April in deze club heeft afgespeeld, werd gister morgen door de president mr. Velt- man nog eens in herinnering ge bracht. De W. was aanvankelijk lid ge weest van de Jockeyclub, maar had er practisch al zijn geld verloren. Hij was uiteraard goed op de hoogte HET VERKIEZINGSFRONT Natuurlijk zijn al onze lezers en lezeressen Zondagavond om 9.05 voor c radio present geweest en met ons zullen vele aanhangers van de Partij var Blijheid en Romantiek juichkreten uitgestoten hefchen, telkens wanneer ci. weer een ondubbelzinnige zege voor Wim Jansen uit de bus kwam. De avond, dat de aanbieding in Hilversum plaats vond, zijn wij te samen me; een medewerker van het dansinstituut Evert Castelein studio-W2arts geto gen. Onderweg werden wij vergezeld door iemand, die verklaarde: „boven, de-partijen-te-staan". Hoe sluw en gewetenloos moeten onze tegenstanders echter zijn, dat zij zelfs de meest achtenswaardige personen voor hun la waaiig of sullig karretje weten te spannen. Want deze persoon, die wij voor heen altijd werkelijk bo ven-de-partij en meenden te weten, was overgegaan tot een 5e kolonne-activiteit en trachtte ons moree' te breken. Leden van de Partij van Blijheid en Romantiek, erk U had slechts harte lijk kuni.en lachen, wanneer U zijn pogingen beluisterd had. Het was pre cies of iemand ons wijs trachtte te maken, dat bloembollen gezonder en lek kerder zijn, dan wittebrood met aardbeienjam. Door dit debat in de beste stemming geraakt, bereikten we de studio. In de ruime hal werd onze aandacht onmiddellijk getrokken door een zenuw achtig mannetje, dat met veel armgezwaai een groepje mensen wat duidelijk trachtte te maken. Het scheen hem echter niet mee te zitten; hoe warmer hij zich maakte, des te koeler werd zijn gehoor. Even later was hij achter een der vele deuren verdwenen. Een der leden van het groepje (het waren de Nijmegenaars, die enige ogenblikken later Wims zegetocht zouden ope nen) vertelde ons. dat het drukke mannetje Kobus Kuch was. Niemand zal het ons euvel duiden, dat we de gewijde stilte der studio-hal ontwijd hebben: Kobus Kuch ip burger! Heus het was geen gezicht! Maar toen even later voor de microfoon! De 5e kolonne-man werd tijdens de niet te stuiten stemmen-lawine op Wim Jansen steeds minder zeker van zichzelf en begon ten slotte luidruchtig zijn neus te snuiten, ten einde dc hete tranenstroom te camoufleren. Kort daarop beleefden we wéér een hart brekend ogenblik. Terwijl Leiden zijn 247 stemmen aanbood, natuurlijk alle uitgebracht op Wim Jansen, hoorden we achter de geluiddempende wand een tragisch geluid, dat deed denken aan de doodskreet van een gescheurde- saxofoon. We renden naar buiten en zagen juist om de hoek van de gang een bekend figuur verdwijnen. „Wat ga je doen, Gèr?" schreeuwden we, terwijl we een looppasje inzetten. De avond was mistig en triest en griezelige ge dachten namen bezit van ons. „Stemmen!" antwoordde de leider van het naamloze lawaai-instituut, toen wij hem ingehaald hadden. „Dacht je. dat ik geen 7000 gulden kon gebrui ken?" huilde hij, terwijl hij een kaart van de tafel nam. En met bevende hand stemde hij op 2 x 1 1, de lijst van belofte, de lijst van de Partij van Blijheid en Romantiek, de lijst met de leuze, die geheel Nederland ver overd heeft: WILT U DE BESTE HUWELIJKSKANSEN????? BRENGT DAN UW STEM UIT OP WIM JANSEN. KRONUS. radar-apparatuur zal er ongetwij- onze tocht konden zien op het feld toe bijdragen, dat Schiphol ook scherm, opgesteld in de behoorlijk in de toekomst voor buitenlandse vliegtuigen een welkome landings haven zal zijn, hetgeen de aantrek- grote installatie, diep in de polder van de Haarlemmermeer. En vol gens die aanduidingen (met streep jes en lijnen) op het scherm geeft het bedienend personeel aan de pi loot de goede richting aan naar de landingsbaan. De installatie is zeer kostbaar en dus zal men het begrijpen, dat ze moest beperkt blijven tot slechts twee landingsbanen, die intussen reeds mistbanen worden genoemd. Ondanks die beperktheid is de ra darinstallatie op Schiphol de be langrijkste van alle bestaande. Onder bescherming van de Rijks luchtvaartdienst wordt ze geleid door deskundige krachten; de technici werden opgeleid in Frankrijk, waar de enorme installatie werd gebouwd, en het bedieningspersoneel werd in Engeland getraind. Het draaibare gebouwtje valt de bezoeker onmiddellijk op; het heeft de vorm van een kapel met toren en is rood-wit gestreept. met de situatie in de speelgelegen- heid. De dag tevoren waren de wa pens en de rollen tussen de vier mannen in Amsterdam verdeeld. De volgende dag begaf men zich naar Den Haag en tegen midder nacht naar de Laan van Meerder- voort. J. was gewapend met een stengun die overigens defect was, B. zwaaide met een revolver, en zou de aftocht dekken en de W. had een bajonet. Alle vier waren gemas kerd, toen zij de speelzaal binnen kwamen en onder het uiten van al lerlei dreigementen werden snel en doortastend de bezoekers gefouil leerd en werd de geldkist omge draaid. De buit bestond uit ruim 4000 gulden, die later werd ver deeld. „Hoe kwam u zo tot deze overval len?" vroeg de president aan de ver dachten. „Zocht u alleen het avon tuur?" „Inderdaad" beaamde van der W. „Avontuur tenkoste van anderen. De taxichauffeurs en de manufactu renhandelaar, die na de overval op „De Jockeyclub" uw slachtoffers werden, leverden toch weinig avon tuurlijks op. Dachten jullie soms dat je in Chicago was en jullie leden wa ren van een gangsterbende? Het geld is opgegaan aan drank en vrouwen, het gaat allemaal ver de perken te buiten", aldus de presi dent. De moeilijke jeugd van beide ver dachten werd vervolgens ter sprake gebracht. Beiden zijn geboren in In donesië, hebben jarenlang in kampen geleefd, en toen zij als jeugdige kna pen vrij kwamen, hadden zij geen ouders of familieleden meer die zich om hen konden bekommeren. Als 17- jarige jongen kwam de W. moeder ziel alleen naar Nederland, kende J hier niemand en rolde van het ene baantje in het andere. De levensloop van Van der W. was niet veel fleu riger. „Ik begrijp wel dat jullie alle bei een zeer moeilijke tijd in Indië hebt gehad", zo zeide de presi dent. Ook de officier vanjustitie zeide in zijn requisitoir begrip te hebben voor de omstandigheden waaronder deze verdachten waren opgegroeid. Het psychiatrisch rapport over hen uitgebracht gaf hem echter geen en kele aanleiding om, wat betreft de strafmaat, maatregelen te treffen en hij requireerde derhalve dezelfde straf die aan de beide andere ver dachten in deze zaak, J. en B„ wa ren opgelegd, namelijk anderhalf jaar met aftrek. Mr. S. Buurma uit 's-Gravenhage, wees in zijn pleidooi op de jeugd van zijn cliënt, de omstandigheden waar onder deze geleefd had en hij noem de het een wonder dat deze jonge de het een wonder dat deze jonge- was. Van zijn tiende jaar af had nie mand zich ooit om hem bekommerd. Nu heeft hij, wanneer de rechtbank met de eis van de officier meegaat, 6 en een half jaar gevangenisstraf voor de boeg. Pleiter verzocht echter dringend zijn cliënt een gedeeltelijk voorwaar delijke straf op te leggen. Dit zelfde verzoek werd geuit door de verdediger van Van der W., mr. Jansz uit 's-Gravenhage, die aan voerde dat zijn cliënt het gevoel voor verhoudingen geheel en al kwijt is. Van zijn zevende jaar af was verdachte in Indië aan zijn lot over gelaten, ook hem was het Jap penkamp niet bespaard gebleven en ook hij keerde moederziel alleen naar Nederland terug. In Indonesië had hij kennis gemaakt met over vallen van rampokkers en hij had deze overvallen nimmer als iets mo reel afkeurenswaardigs beschouwd. Dringend verzocht hij de recht bank met al deze omstandigheden rekening te houden en een clement oordeel te vellen. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Vrij en weer gepakt Met een levensgevaarlijke sprong, vlak voor een naderende trein, heeft gistermiddag de 25-jarige matroos W. H. van der W., geprobeerd zijn vrijheid te herkrijgen. Hij had gisterochtend terechtge staan voor de Haagse Rechtbank als medeplichtige in de overval op de Jockcyclub in de Laan van Meerder- voort in Den Haag en zou onder be waking van een agent van de Rijks politie met de trein van tien voor half drie naar Amsterdam terug gaan, waar hij in afwachting van de be rechting van een andere zaak in het Huis van Bewaring was onderge bracht. Toen de trein het station binnen kwam, nam de agent de gevangene uit de wachtkamer mee naar het perron. Plotseling gaf Van der W. de agent een duw. Deze viel en de matroos sprong vlak voor de rijden de trein op de rails. De bestuurder van de electrische trein remde krach tig en dat is de redding geweest van de man, die over de rails wegrende. De agent was intussen op dc been gekomen en ging de vluchteling achterna. Hij schoot tijdens de ach tervolging zijn revolver af, maar hoewel hij het magazijn leeg schoot, ging de matroos er vandoor, in de richting van de Waldorpstraat Pas een uur later had dc Haagse politie, die met radiowagens achter hem aanging, de matroos weer te pakken. lEFDE'S .EGEPRAAL Roman van A. Hruschka Nadruk verboden Natuurlijk! Want tot nu toe heb ik geen flauw begrip van die dingen Dat is niet meer dan behoorlijk van een jonge dame, wier papa een be roemde modelboerderij, bezit! Elfi bleef haar zuster met toene mende bewondering aanstaren. Ik geloof, kindje, dat die nieuwe en vurige belangstelling eigenlijk meer mijnheer Holder dan de model boerderij betreft, en Ruth bloosde. Gekheid!! Hoe kun je nu zoiets van me denken! Alsof er ook maar één man ter wereld mij interesseer de! 't Is maar ik heb het je reeds gezegd en ter navolging aanbevolen, dat men van iedere gelegenheid gebruik moet maken om zich te ver strooien. en op andere gedachte te komenEn nu, genoeg daarover. Kom! XV Toen Elfi een half uur later weer aan de voet van de heuvel bij haar paard kwam, vond zij daarnaast een ander paard, welks prachtige vormen onmiddellijk haar bewondering op wekten. Aan wie kon dat mooie dier toebehoren! Hoe kwam het op deze plaats, bij haar merrie?Zoekend keek zij om zich heen. En plotseling kwam er uit de scha duw van een bosje een heer te voor schijn, die een elegant rijcostuum droeg. Hij schreed op Elfi toe, maak te glimlachend een buiging en zei: U neemt het mij toch niet kwa lijk dat ik eigenmachtig als bewaker van uw paard ben opgetreden? De streek is weliswaar veilig, maar bij men nooit weten.De gelegenheid zo'n mooi dier als uw merrie kan maakt de dief. zegt het spreekwoord Maar wat zie ik? Juffrouw Tre- bitsch. Mijnheer von Heiden! 't Verheugd me, dat u mij nog herkent, hoewel het reeds meer dan twee jaren geleden is, dat ik op Hel goland de eer had, aan u voorgesteld te worden. Inderdaad, onze eerste kennis making dateert van een verblijf op Helgoland, zei Elfriede. Haar hart begon sneller te kloppen, want aan dat verblijf op dat eilandje waren voor haar onuitwisbare her inneringen verbonden. Want bij die gelegenheid had zij met Klaus Treu- ward kennis gemaakt. Maar hoe is u in deze afgelegen streek verzeild geraakt, juffrouw Trebitsch. Toch niet alleen? Hij keek haar met heimelijke be wondering aan, want zij kwam hem nog veel mooier voor dan eertijds op Helgoland. Wel mijnheer von Heiden, ant woordde zij glimlachend, wij brengen de zomer door op Krannebitten, het landgoed van papa. Daar heb ik iets van gehoord, maar ik had er, om de waarheid te zeggen, geen idee van, dat u dezelf de juffrouw Trebitsch kon zijn, met wie ik toen op Helgoland kennis heb gemaakt. En u, mijnheer von Heiden? Hoe komt u hier? Ik ben reeds twee jaar inspec teur op Kronstein. dat aan 't andere eind van Kannebitten ligt.. Zeker een bezoek gebracht aan de kapel, juffrouw Trebitsch? Ja. met mijn zuster Ruth, die is vooruit gereden naar de hoeve en nu ga ik haar volgen. Mag ik u vergezellen? Zeker als u tijd en lust hebt, antwoordde Elfi. Ruth's preek was toch niet geheel zonder uitwerking gebleven. Elfi dacht nu: Mischien heeft ze gelijk. Waarom zou ik tenminste niet een poging doen om verstrooiing te vin den. Von Heiden hielp haar te paard en sprong zelf in het zadel. Daarbij vlo gen hem allerlei wonderlijke gedach ten door het hoofd. Elfi Trebitsch was hem reeds vroe ger uitstekend bevallen. In elk op zicht was zij de partij die hij reeds jarenlang tevergeefs zocht, om aan de misère van de armoe te ontsnap pen. Op Helgoland had hij tot zijn bitter leedwezen zo goed als geen kans ge had, want een ander stond reeds op de plaats, die hij gaarne zelf zou heb ben ingenomen. Er liepen zelfs ge ruchten over een heimelijke verlo ving van de mooie Elfride met baron Treuwart Was daar iets van gekomen? Daar het kapitaal „Elfride Trebitsch" geen uitzicht voor von Heiden bood, had hij er zich later niet meer om be kommerd. En spoedig daarna begon een nieuw kapittel van zijn levensboek. De aan- steelling op Kronstein en gravin Sa bine. Maar ook hier zou hij zijn doel niet bereiken Bij deze laatste herinnering betrok von Heidens gelaat. Maar het kostte hem niet veel inspanning, de onaan gename gewaarwording te overwin nen. Heerlyk, juffrouw Trebitsch, zei hij dat ik u zo onverwachts weer heb mogen ontmoeten! Ik hoop dat u mij zult veroorloven, u van tijd tot tijd nog eens te zienOf is dat ver boden! Waarom zou dat verboden zijn? Op Krannebitten is een bezoek altijd een welkome verstrooiing. Wie zou mij. of ons, verbieden bezoeken te ontvangen? Wel, ik dacht maar zo, zei von Heiden met goed gespeelde verlegen heid. Ik weet immers helemaal niet, wat er zo al intussen is gebeurd in uw leven. Toen ik Helgoland ver liet, vertelde men dat er tussen u en baron Trouwart een verloving op handen was Misschien is hij reeds uw echtgenoot, en in dat ge val zou hii niet gaarne een voorma lig aanbidder in uw nabijheid zien Von Heiden wist zeer goed, dat zijn woorden niet van kiesheid en tact betuigden. En even goed wist hij. dat Elfi niet was getrouwd, want dat had men hem ten stelligst verzekerd. Af gezien nog hiervan, dat zij het hem zelf anders wel zou heben gezegd. Maar op dat ogenblik wilde hij tot iedere prijs te weten komen, of het schone jonge meisje nog vrij was en of er ditmaal voor hem zelf enige kans bestond. Dus waagde hij dio tacteloosheid. Elfi was bleek geworden, een smartelijk gevoel beklemde haar. Dus de mussen sjilpten het van de daken! Maar ook nu speurde zij de nawer king van Ruth's preek, en dat hielp haar over dat pijnlijke ogenblik heen Niet laten merken, wat er in 't zwaar gekwetste hart omgaat! Nie- mands medelijden opwekken of ac cepteren! Zü kreeg dus spoedig weer haar gewone kleur en antwoordde met schijnbaar vrolijk lachje: Ik vind het komisch, dat de mensen altijd meer menen te weten, dan men zelf weet. Ze dachten dus, dat ik verloofd was? Wel, ik dacht er toen niet aan en later ook niet. Het beste bewijs daarvoor is, dat ik thans nog helemaal vrij ben, noch verloofd, noch getrouwd Von Heiden slaakte zijns ondanks een zuchtje van verlichting. Van dat ogenblik af was hij zeer spraakzaam en deed zijn best om Elfi aangenaam te onderhouden. Hii vroeg ook met belangstelling naar haar moeder en naar Ruth, met deze laatste had hij 't op Helkoland dikwijls aan de stok gehad. (Wordt vervolgd^

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5