NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Volle autobus reed bij Voerhout in de Leidsevaart Leid9e Universiteit Plannen voor de bouw van een nieuw Leids Dierenasyl De Heer jaar in T. H. diens'; 40 Hozee was bij de P.T.T. WOENSDAG 24 OCTOBER 1951 ÜE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN Fietser botste tegen volkswagen Toen Dinsdagmiddag omstreeks 12.30 uur de 18-jarige H. Dirkszwa ger uit de Brittenruststraat per rij wiel van zijn werk in de richting van zijn woning reed langs de Rijks straatweg, beging hij de onvoorzich tigheid dit met grote snelheid te doen achter een vrachtauto aan. Ter hoogte van de Brittenruststraat stak hij onverwachts de rijksstraatweg over met het gevolg, dat hij boven op een uit de tegenovergestelde rich ting komende volkswagen reed, be stuurd door de heer Van Keeken uit de Gaslaan. Dirkzwager sloeg met een hevige klap over de auto heen en bleef een vijftal meters verder liggen. Nadat hij naar zijn woning was vervoerd, constateerde dr. H. van Kooten een ernstige her senschudding en tal van ontvellin gen. Het rijwiel werd geheel ver nield. Jaarvergadering Groene Kruis. De A'phense afd. van het Groene Kruis heeft haar jaarvergadering gehouden. Het jaarverslag van de secr., de heer W. Braber, wees een stijging van het aantal leden aan, dat nu reeds bedraagt 3105. Er was een nadelig saldo van ƒ312,05. De begroting voor 1951 geeft als ontvangsten aan een bedrag van 10.165,en als uitgaven 10.430, zodat dus ook voor 1951 een tekort verwacht wordt. In het bestuur werden herkozen de heren Dr. J. Zwartendijk, de heer A. J. Staalduinen en de heer W. Braber. BOSKOOP Export van sierteeltproducten. Blijkens gegevens verstrekt door het Centraal Bureau voor .de Statis tiek, heeft de export van sierteelt producten naar de Verenigde Staten van Noord-Amerika en Canada, over het le halfjaar 1951 een belangrijke uitbreiding ondergaan. Behalve de uitvoer aan bloembollen tot een be drag van 2.857.000.(1950 ƒ2.322.000) werd aan boomkwekerij producten uitgevoerd voor een bedrag van ƒ734.000 (1950 1260.000). De uitvoer van bloemkwekerij producten steeg van 5000 in 1950 tot f 131.000 in 1951, alles gerekend over het le halfjaar. De uitvoer van verse bloe men steeg van 139.000 tot f 169.000 over het le halfjaar 1951. De stij ging van de uitvoer naar Canada was eveneens belangrijk. De uitvoer van bloembollen, voorname ijk gla diolen, bedroeg in het le halfiaar 1951 /227.000 tegen ƒ28.000 in het zelfde tijdvak 1950. Voor de bloem kwekerij-producten bedragen deze cijfers 227.000 en f 32.000. Voor wat betreft de uitvoer van boomkwe kerijproducten zijn de juiste gege vens nog niet bekend, doch vast staat dat de stijging hiervan niet zo opvallend is als bij de bloembollen en de bloemkwekerijproducten. NIEUWKOOP Hengelsport. De hengelsport vereniging „Vitoge" organiseerde haar eerste snoekwedstrijd om de wisselprijs 1951/1952. De stand na deze eerste wedstrijd i als volgt: 1. W. Verschuur 2 snoeken 10 8cm.; 2. J. Verlooy 2 snoeken 92 cm.; 3. A. v. d. Klei 2 snoeken 89 cm. en W. Verlooy 2 snoeken 88 cm. ROELOFARENDSVEEN Treffers (R.A.Veen) De wed strijd MTTC (Maastricht)—Treffers voor de hoofdklascompetitie wordt niet op Zondag maar a.s. Zaterdag gespeeld. Dit in verband met het niet beschikbaar hebben van de zaal op Zondag. De wedstrijd wordt ge speeld in Stuers, Kruisherengang, Maastricht en zal ±6 uur aanvan gen. De bus vertrekt 1 uur precies te Roelofarendsveen. EERSTE ABONNEMENTS-VOORSTELLING. Het blijspel „De kinderen van Eduard", dat het Schouwburgbestuur heeft uitgekozen om de nieuwe serie van 8 abonr.t-ments-voorstellingen te openen, lijkt ons geen aanbeveling voor de sfeer, waarin men deze voor stellingen denkt te zullen geven. Het stuk is één doorlopende grapjasserij over de vrije liefde en het enige ex cuus voor deze opvoering is, dat het klaarblijkelijk zo'n grote kolder is, dat niemand het ook maar een ogen blik au serieux zal nemen. Maar dan zou men ook verwachten, dat het Rotterdams Toneel het spel in die geest zou spelen er met name van de moeder der drie „kinderen van Eduard" een figuur zou maken, wel ke onmogelijk als ernst zou kunnen worden opgevat.,Daar is Lily Bouw meester echter de actrice niet voor. Haar spel is er te beschaafd en te menselijk-aanvaardbaar voor. Ook de regie van Ko Arnoldi is te fijn van toets om dit blijspel tot een klucht te maken. Maar juist daardoor komen de bezwaren van d< inhoud te zeer naar voren. Een meesterwerk is het stuk van het trie SauvajonJackson Bottomley niet, maar geestig is het hier en daar wel, ofschoon de ont wikkeling van het eigenaardige ge val psychologisch volkomen non sens is. Geen dodelijke ongevallen Een bus der N.Z.H.V.IM. van de dienst LeidenVoorhout, welke bus te 6.10 uit Leiden vertrok, reed ter hoogte van het bos der B. N. S. te water. De ootzaak was een aanrijding met een orgel, dat niet van licht was voorzien. De bus was vol passagiers, zodat het een wonder is dat geen dodelijke ongelukken zijn gebeurd De bus welke geheel te water reed, kantelde en kwam op de zy te liggen; gelukkig met de ramen nog boven water. Onmiddellijk werd groot alarm ge maakt, en spoedig waren vele dok toren en geestelijken aanwezig. G. van Werkhoven en W. Korte- kaas waren het eerste ter plaatse en gvepen resoluut in. Door het intrap pen van een ruit, verschafte een hun ner zich toegang tot de bus waarna zij de passagiers hielpen het voertuig te verlaten. Toen men merkte, dat de bus geen v/ater moer maakte, en door opbeurende en geruststellende woorden van een pater, die ook tot VcWi de HAAGSE POLITIERECHTER. Als de gezuster S. in Leiden gin gen winkelen, deden zij steevast een bepaalde winkel aan. Terwijl de oudste zuster de winkelier aan de praat hi^ld, maakte de ander zich meester van lakens, badhanddoe ken, nijlons etc. Uiteindelijk werden de dames gesnapt en thans stonden zij terecht voor de Haagse Politie rechter. Eén der zuster vertelde, dat men van tevoren steeds een afspraak maakte om het niet te doen, maar dat zij steeds weer voor de verlei ding bezweek. Zij was reeds eerder voor diefstal veroordeeld. De oudere zuster wist voor de goederen altijd wel een gaatje. Tegen beide vrou wen eiste de officier van justitie drie maanden gevangenis met aftrek. De politierechter veroordeelde elk der dames tot vijf maanden gevan genisstraf waarvan drie voorwaar delijk m.a. Heler en steler van koper berecht. Een sjouwer uit Rijnsburg moest voor de Haagse politierechter ver schijnen, omdat hij bij de N.V. Ned. Grofsmederij, waar Jiij werkzaam was .koper had gestolen. Hij begon met aan de magazijnchef een stuk je koper te vragen. Dit werd toege staan, maar hij liet ni^t alles zien, wat hij meenam. Nogmaals vroeg hij om een kleine koperen ring en zo herhaalde dit spelletje zich. Tevens stond terecht een Leidse magazijn bediende, die 22.60 van de op brengst had aangenomen. De sjou wer werd tot een maand gevangenis straf veroordeeld en de bediende kreeg 50.boete subs. 20 dagen en een maand voorwaardelijk. Wegens schuldheling moest hier na nog terechtstaan een opkoper uit Oegstgeest. Deze betoogde, dat hij reeds veertig jaar in het vak werkzaam was en nog nooit zoiets bij de hand had gehad. Hij had de jongens nog gevraagd of het een eer lijke zaak was. „Heeft in die veertig jaar wel ooit iemand op die vraag gezegd, dat de goederen van dief stal afkomstig waren?" vroeg de off. van justitie. „Nee nooit", antwoord de verd. verbluft. De verd. werd door de politierechter veroordeeld tot 30 boete subs. 12 dagen. Zes weken gevangenisstraf voor diefstal van vlees. Twee metse laars uit Lelden hadden werkzaam heden te verrichten bij een vlees- warenfabriek. Om de gang van ken niet te verstoren deden zij het op Zaterdagmiddag als het personeel weg was. De één maakte van deze gelegenheid gebruik om blikken vleeswaren en stukken vlees weg te nemen.. De ander was te bang om dit zelf te doen maar nam wel een deel van de buit ten geschenke aan. Thans werden beiden door de Haag se politierechter veroordeeld, resp. tot zes weken gevangenisstraf en tot i veertien dagen hechtenis. de passagiers behoorde kwam over de eersie schrik heen. Mevr. B. was bewusteloos, doch kon na medische hulp spoedig naar huis worden vervoerd. Enige ps giers hadden vleeswonden, doch verbonden t<- zijn. konden ook naar huis worden gebracht. De chauffeur van de bus had ongeval sterk aangegrepen. Later werd de bagage, doorweekt op het droge gebracht, waarna kraan, v/agens hun werk begonnen, om het vehikel weer op de kant te brengen De politie van Voorhout en Noord- wijkerhout tergden voor de afzetting en omlegging van het verkeer via Sassenheim. Kath. Middenstandsbond gaat de Centrale Racd in Leiden houden Aan de stad Leiden valt de eer te beurt op Woensdag 7 November a.s. de Najaars Centrale Raad van de Diocesane Kath. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem te herbergen, die onder voorzitterschap van de heer F. C. de Hosson uit Leiden in de foyer van de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat wordt gehouden. Uit iedere afdeling verwacht het diocesaan bestuur minstens één deel nemer. Meerdere afgevaardigden van een afdeling zijn uiteraard ook wel kom, maar het belangrijkste is, dat iedere afdeling, zonder uitzondering, vertegenwoordigd wordt. Het Bonds- bestuur verzoekt daarom de be noemde afgevaardigden tijdig hun bestuur te waarschuwen, wanneer zij plotseling verhinderd mochten zijn, opdat nog voor een nieuwe af vaardiging kan worden gezorgd. De dag vangt aan met een H. Mis, die om tien uur in de Hartebrug- kerk (Haarlemmerstraat) wordt op gedragen door de geestelijk adviseur van de Bond, rector J. Th. M. Kraakman. De vergadering begint om elf uur in de Stadsgehoorzaal-foyer. Het programma vermeldt o.a. behande ling van de begroting 1952, die sluit op een bedrag van ƒ53.500 (vorig jaar ƒ50.700). Wegens het overlijden van de heer C Y. Ponsioen uit Alphen aan den Rijn, is in het hoofdbestuur een plaats vacant. Voor deze vacature wordt thans voorgesteld de heer C. Wininkhoff uit Alphen aan den Rijn, vele jaren secretaris en thans vice- voorzitter van de Alphense afdeling. Aan de beurt van aftreden zijn de heren A. H. J. Steeman en M. H. de Vos, die beiden herkiesbaar zijn. Als sprekers zullen optreden pater Rem- bertus en de heer Van Hgdel direc teur van de Ned. Middenstandsbank te Beverwijk, die zal spreken over „De liquiditeitsmoeilijkheden in midden- cn kleinbedrijf'. Om één uur wordt de vergadering onderbroken voor een warme lunch, die in „In den VergUiden Turk" zal worden gehouden. Bij de behandeling der voorstellen komt een voorstel van het Hoofdbe stuur aan de orde, om in de toekomst slechts één Centrale Raad te houden in plaats van twee pcr jaar, waardoor de animo deze te bezoeken zou ver groten. Daarnaast zouden dan meer rayon-vergaaeringen. bestuimiersda- gen enz. gehouden kunnen worden. Geslaagd voor het doctoraal exa men Nederlands recht mej. E. A. N. Guyot van der Ham Den Haag, idem de heren P. S. J. Rutgers Oegstgeest D. Hijmans Den Haag. Geslaagd voor het candidaasexa men wis- en natuurkunde (FI) de heerW. E. M. C. Krul Leiden, idem (F) de heren F. W. Pijpers R'dam, B. E. Kuiper Leiden, J. J. Scheer Den Haag, R. Deen Den Haag, idem (K) mej. P. Bongers Den Haag. idem (L) mej. N. Amstelveen Leiden idem (I) M. W. P. M. van Loon Lisse. ^ATWTTK AAN DEN RIJN Dammen. Het 1ste tiental van K.D.C. speelde de 3de ronde van de bordenwedstrijd. De uitslagen zijn: H. KoelewijnJac. Koelewijn uit gesteld; J. SchoneveldF. Spieren burg 02; Jac. FrekeJ. Houwer 2 0; J. LavenP. v. Duyvenbode 0 2; G. KoelewijnA. A. Vooys 02 Het 2de tiental speelde tegen H.D C. - - II (Hoorn) en verloor deze wedstrijd I weer in de bedoeling ligt van het cieël verslag uit. Het is een vrome wens van het bestuur, aldus het verslag, dat vele ingezetenen zich alsong op geven als donateur, want zonder steun van de ingezetenen kan de muziekvereniging niet be staan. Veel ge d is er tegenwoordig nodig voor onderhoud en uitbrei ding van de instrumenten. Nu „St. Jeanne d'Arc" in de sup. klasse is gekomen moet zij hoog nodig een hobo bij kopen, maar zulks kan al leen als de kas het toelaat. Tot afgevaard gden naar de ver gadering van de Bond- van R.K. Muziekgezelschappen in Zuid-Hol- and werden aangewezen de heren M. v. d. Togt en A. Smit. De voorz. deelde mede, dat het met 713. NOORD WIJK St. Deus Dedit Het was wel een bijzondere bijeenkomst van de afd. Noordwijk van St. Deus Dedit, wel ke gisterenavond in het Juvenaat is gehouden. Een 120 tal leden waren opgekomen voor het houden van een kaartavond, zodat het zakelijke deze avond moest wijken voor het aange name, hetwelk echter niet wegneemt dat dergelijke bijeenkomsten grote propagandistische waarde hebben. Het bestuur was tot het plan ge komen dit jaar een kaartavond te organiseren in plaats van de gebrui kelijke feestavonden en de kosten, welke men hierdoor bespaart, aan te wenden tot een meer luisterrijke viering van 't 40-jarig bestaan, het welk volgend jaar zal plaats hebben. prettige stemming, welke er heerste tijdens de soms spennende kaartwedstrijd was wel het beste bewijs, dat de leden dergelijke avon den op hoge prijs stellen. Menige deelnemer kon na afloop met een aardige prijs huiswaarts keren. Missieavond Maria-congrcgatie Gisteravond hield de Maria-congre- gatie afd. Meisjes een goed geslaagde Missieavond in de zaal van Café Flora, waarbij als spreker optrad onze plaatsgenoot Missionaris Pater J Commandeur. In zijn inleiding besprak de mis sionaris op interessante wijze, de le venswijze en de gewoonten van de negers in Midden-Afrika. Het is daar een mooi, doch tevens moeilijk arbeidsveld. Spr. drong er daarom op aan, dat geheel Katholiek Noord wijk, met gebed en offers als één front achter hem zou staan ter be kering van zijn negers in Afrika. Na een korte pauze werd er nog een aangename gedachtenwisseling over het Missiewerk gehouden. NOORD WIJKERHOUT Raadsvergadering. De Raad de zer gemeente komt Vrijdag 26 Octo ber a.s. des avonds te 8 uur in verga dering bijeen. Op de agenda staat o.m. voorstel van B. en W. tot het sluiten van een geldlening, strekken de tot consulidatie van voltooide wo ningbouw (6 woningen in de N. Jacobstraat.) Jaarvergadering R.K. Harmonie „St. Jeanne 'd Are" In café „Het wapen van Noordwijkerhout" hield de R.K. Harmonie „St. Jeanne d'Arc" een jaarvergadering. Uit het ja ar vers'ag van de secre taris bleek dat „St. Jeanne d'Arc" dit jaar weer niet heeft stil gezeten getuige het aantal serenades en con certen, dat werd gegeven, begelei ding bij processies, enz. Voorts het grote succes.' dat de vereniging be haalde op het muziekconcours te Berkel nl. le prijs in de ere-afdeling waardoor zij in de superieure afde ling belandde. Hierna bracht de penn. een finan- Aanwezig waren o.a. nog de kape- bestuur in 1952 een fancy fair houden voor aankoop van nieuwe instrumenten. Hierna volgde bestuursverkiezing Tot bestuursleden werden herkozen de heren M. v. d. Togt en Jac. Broekhof. Tot commissaris werd benoemd de heer L. Verbeek. In de maand J~nuari, aldus de voorz. zal er wederom een uitvoe- rine plaats vinden. Het muzikale gedeelte zal door „Jaja" met toneel worden aangevuld. Voor het examen ziekenver pleegster slaagde te Alkmaar onze plaatsgenote mej. C. v. Schaik. OEGSTGEEST BEGRAFENIS VAN C. BAKKER Gistermiddag had onder grote be langstelling bij het Groene Kerkje de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van de heer C. Bakker, die Zaterdag na een kortstondig ziekbed op 74-jarige leeftijd overleed. De lijkdienst werd geleid door Ds. Boesema, Vrijz. Herv. predikant, die de overledene schertste als een goed en eerlijk mens met een sterke ge meenschapszin. Burgemeester Du Bo cuff, die met de secretaris, de heer Jac. de Vusér het gemeentebestuur vertegenwoordigde zeide uitdrukking te willen geven aan dankbare gevoe lens bij 't verscheiden van de heer Bakker voor het vele dat hij in het belang der gemeente en gemeentena ren heeft gedaan. Immers op velerlei gebied heeft de overledene gewerkt voor 't algemeen welzijn. Spr. herinnerde aan zijn 34-jarig lidmaatschap van de gemeenteraad. Een functie die door hem met de meeste nauwgezetheid werd vervuld. Vervolgens sprak de voorzitter van 't kaascontróle-station afdeling Z.-H. Mevr. Dr Ubbels sprak namens de Hol. Mij v. d. Landbouw woorden van troost tot familie (Dr. Ubbels was door ziekte verhinderd). De heer E. Golven van de Coöpe ratie Veeafzet herinnerde aan prettige orrrgang en samenwerking, en begaf zich daarna naar de be graafplaats, waar het stoffelijk over schot aan de aarde werd toever trouwd. Nadat Ds. Boesema het „On ze Vader" had gebeden en bloemen in het graf waren gestrooid, dankte de zoon van de overledene voor de belangstelling en laatste eer aan zijn vader bewezen. WARMOND Kath. Actie. Op initiatief van de K.A.-jongeren werd er een con tactavond georganiseerd in hotel de Zon. Als spr. was uitgenodigd de heer Tom Bouws, die het onderwerp „De Rijkdom van ons Geloof" be handelde. Vervolgens declameerde mej. C. Walraven het gedicht „Waar gaan wij heen." En tot slot zagen wij een sprookje van G. Bomans „De rij ke bramenplukker", dat uitstekend voor het voetlicht werd gebracht, JEUGD GAAT HONDEN VOORLEIDEN Het onts'ag van Ir. C. P. van Nes Naar aanleiding van het ontslag, dat per 31 Dec. a.s. verleend is aan dr. C. P. van Nes, als directeur-ge neesheer van de Annakliniek, de kende orthopaedische inrichting te Leiden, hebben wij ons om nadere inlichtingen gewend tot prof. L. J. van Holk, voorzitter van de Vereni ging van Misvormden, die eigena resse is van de Annakliniek. Prof. Van Holk deelde ons mede, dat er moeilijkheden gerezen waren over het contract, o.a. wat betreft de opneming van patiënten en de werkverdeling. Om deze redenen zou het contract niet verlengd zijn. Prof van Holk zegde ons tóe een poging te doen het bestuur van de Vereniging van Misvormden te be wegen een perscommuniqué uit te geven. Naar verluidt zou het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leiden geweigerd hebben dit ontslag te bekrachtigen. Er zou toen een ereraad gevormd zijn, waarin beide partijen en het Arbeidsbureau vertegenwoordigd wa ren, die dit ontslag we] bekrachtigd heeft Hoe het ook zij, het betreft hier een kwestie van aanbelang. De Annakliniek en dr. van Nes hebben een wereldnaam verworven. In tal loze gevallen, wanneer genezing on mogelijk scheen, werden patiënten met goed gevolg in de Annakliniek geholpen. Patiënten uit alle landen kwamen naar Leiden en droegen de faam van de Annakliniek uit over de gehele wereld. Dezer dagen is opgericht de Stich ting Nieuw Leids Dierenasyl, die zich zoals de naam reeds aangeeft ten doel stelt een nieuw dieren asyl voor Leiden en omstreken te bouwen. De kosten zijn geraamd op 80 000 gulden Een fonds van enige duizenden guldens is reeds aanwe zig. In de loop van 1952 hoopt men met het bouwen te beginnen Het initiatief is uitgegaan van de Ned. Ver. tot Bescherming van Die ren, afd. Leiden, en het bestuur be staat uit dr. mr. W. Hugenhotz, voor zitter, de heer A. v. d. Neut Groen- hovenstraat 24, tel. 25657, secretaris, notaris W. S. Jongsma en de heer H. van Poelgeest. In de vijfde bestuurs- plaats is nog niet voorzien. Leiden heeft weliswaar een die renasyl (in Leiderdorp), doch dit biedt slechts plaats aan ong 150 hon den en katten. Dit asyl is in parti culiere handen en werd 30 jaar gele den als een tijdelijke inrichting ge bouwd, in afwachting van een defi nitief asyl. De nieuwe plannen spreken van ruimten voor 500 zwervende dieren, die zonder onderscheid een plaats moeten kunnen krijgen. Bovendien is er een polikliniek geprojecteerd voor dieren, waaraan verbonden een gemotoriseerde ophaaldienst van verongelukte dieren, en een woning voor de beheerder. Om de benodigde gelden bijeen te krijgen, zal een grote verloting ge organiseerd worden. Binnenkort wordt bovendien te Leiden een ba zar gehouden, waarvoor reeds een aparte commissie is benoemd. Waarschijnlijk zullen ook in dit asyl betalende logé's" opgenomen worden, hoewel de Vereniging zich op het standpunt stelt, dat dit asyl op de eerste plaats zal moeten die nen voor zwervende en verongelukte dieren. Wanneer de eigenaar niet be kend is, zal zolang mogelijk gewacht worden met het afmaken van de ge vonden dieren. Men overweegt hier voor een periode van 3 maanden te stellen. Bovendien wil de Vereniging een plaatsingscommissie instellen, die proberen zal de gevonden dieren bij particulieren onder te brengen. Hondententoonstclling. Zoals wij de vorige maand reeds berichtten, wil de Ver. tot Bescher ming van Dieren, afd. Leiden, zich ook nuttig maken ten aanzien van de bestrijding der baldadigheid in Leiden. Daartoe werd een commissie gevormd die reeds enige plannen in voorbereiding heeft. Binnenkort is in Leiden een tentoonstelling te ver wachten van gewone honden Het is de bedoeling, dat jongens deze ten toongestelde honden voorleiden. Een deskundige jury zal niet letten op ras en afstamming, maar alleen op verzorging en goede behandeling. In een tijd, dat de Leidse telefoon dienst zich nog moest behelpen met een zeer eenvoudige installatie op de bovenverdieping van het Waagge bouw, was het reeds de heer T. J. Hozee, die Maandagmiddag in de re creatiezaal van het Postkantoor in verband met zijn 40-jarig dienstjubi- leum een hartelijke huldiging in ont vangst had te nemen die zijn krach ten aan deze dienst gaf. Na een lang durig verblijf „in den vreemde", o.a. bij de telefoondienst in Delft, keerde hii wederom in Leiden terug om een belangrijk aandeel te leveren in de automatisering van de telefoon. Dui zenden Leidse abonné's hebben in de loop der jaren de heer Hozee bij zich thuis gehad om een telefoonaanslui ting tot stand te brengen. On der de velen, die de huldiging van deze chef-monteur bijwoonden, merkten wij o.m. op de heer T. Nau- ta en ir. J. L. van Bijlert, resp. di recteur en adj.-directeur van het Te lefoondistrict Den Haag, waaronder laan en 2 paters, alsmede een depu tatie van K.A. volwassenen. Blindenbond „St. Odilia". De voorzitter van de Blindenbond St. Odilia, afd, Leiden en Omstreken, de heer Gervais uit Lis6e, opende deze propaganda-avond met een kort woord van welkom. De toneelgroep „Concordia" uit Hil- legom bracht voor het voetlicht het toneelstuk „Naar het volle leven", dat een pleidooi is voor de blinden zorg en waarin tot uiting komt, hoe noodzakelijk het is, dat er een leer plichtwet voor blinden tot stand komt. Een woord van hulde komt toe aan de hoofdrol-vertolker de heer ook Leiden ressorteert, de heer J. Habersmehl, directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor, en kele ambtenaren van de Tech, dienst van de Sted. Lichtfabrieken en de Dienst van Gemeentewerken afde lingschefs en voorts vele ambtenaren van het telefoondistrict en de techni sche dienst. De heer Nauta, die mede de geluk wensen overbracht van het Hoofdbe stuur van de P.T.T., schetste de heer Hozee aL« een buitengewoon plichts getrouw ambtenaar, die zonder veel ophef van woorden zijn weg ging en practisch elk uur va- de dag voor de abonné's klaar stond. Namens het hoofdbestuur bood spr. de gebruikelijke enveloppe met inhoud en de oorkonde van de P.T.T. aan. De heer J. Bijker, chef van de Buitendienst, die reeds Zondag zijn gelukwensen in intieme kring had aangeboden, waarbij namens het Jubileum fonds een lamp werd over handigd, deed dit nu nog eens voor „het front van de troep". Spr. gaf een kort overzicht van de arbeid van de heer Hozee in andere plaatsen en had grote bewondering voor de wijze, waarop hij met het onder zijn leiding staande personeel weet om te gaan. Achtereenvolgens werd nog het woord gevoerd door de heren H. L. Walhain namens de technische staf van het telefoondistrict Den Haag, W. F. Kloots, voorzitter van de Ont spanningvereniging, L. Baljé na mens de technische ambtenaren van de Sted. Lichtfabrieken en H. Vink namens het personeel van de teken kamer van de PTT. Alle sprekers deden hun woord van gelukwens Bert Blom, die op sublieme wijze de: rol van een blinde, levenservaren I met de aanbieding van__ een ge- man vertolkte. De entre-actmuziek I schenk gepaard werd verzorgd door het duo Meskers- Terpstra met accordeons. dankte de heer hulde, Wanneer hieraan iets ontbreekt, zal de juir aan de betrokken jongens aanwijzingen en adviezen geven. Een aardig idee! Genoemde commissie organiseert bovendien op 9 November as. een filmavond in „Den Burcht". Vertoond zal worden dierenbeschermingsfilm „Dieren in stad en land", toegelicht door de heer Nieuwenhuizen, direc teur van de Ned. Ver. Deze voor stelling is bedoeld voor leden van de Leidse afdeling, de commissie, hoof den van scholen, enz. Daarna zullen nog vier voorstellingen gegeven worden, waarvan er drie voor de jeugd (lagere school, vervolg-onder- wijs, werkende jeugd) bestemd zijn en één voor de ouders. De afd. Lei den heeft aan het Gemeentebestuur verzocht de dierenbescherming in het leerplan op te nemen van de openbare scholen, met de bedoeling dat de bijzondere scholen dit even eens zullen doen. CORSETTENSHOW Fa. WARNECKE. De enorme belangstelling, die de dames Maandagmiddag toonden voor de eerste corsetten-show van de se rie, door de firma Warnecke in de grote zRal van de Burcht te geven, zou erop kunnen wijzen, dat dit soort demonstraties naast de alge meen erkende mode-shows in een be hoefte voorziet. De belangstelling was zelfs van dien aard, dat velen zich met een staanplaats moesten tevre den stellen. En het publiek was nu niet van het soort, dat alleen maar op een gratis kopje thee met een koekje pleegt af te komen. De schare geïnteresseerden werd welkom geheten door mevrouw A. Stolwijk, die daarna de leiding in handen legde van mevrouw M. Pe ters, wie dit alleszins toevertrouwd was. Handig en prettig wist zij de dames bezig te houden, daarbij een grote kennis van haar onderwerp aan de dag leggend. De „pasdames", die het vorig jaar nog echt recht hadden op die naam, konden nu be ter met de titel „mannequin" worden aangeduid. Zij vertoonden niet nuch- terweg corsetten on aanverwanten, maar „brachten" de „creaties" van de Wala-fabrieken op zeer aantrek kelijke wijze. De vier dames, van zéér slank tot nogal gevuld, leken soms meer op bezoeksters van een avondfeest met hun satijnen en tulen rokken, vol pailletten en andere glin- ster-dingen, met hun tulen shawls en dito pellerines, dan op gewone pas dames. Het maakte een zeer verzorg de indruk. Er waren enkele nieuwigheden te zien, zoals een strapless Bena en een baleinloze Wala-gaine. zonder veter, van Charnel-elastiek. De materialen waren nylon, tule, kant, satijn en popeline. Bij de bruidsstoet kwam o.a. nylon-t' le-elastiek te pas. Het Rijksmuseum voor Volken kunde, Steenstraat la, Leiden, heeft het programma gepubliceerd van de lezingen 19511952 met lichtbeelden. Donderdag 15 November 1951, G. D. van Wengen: Ontmoetingen tus sen Oost en West in de muziek, (toe gelicht met gramofoonplaten). Donderdag 13 December 1951, dr. J. Keuning; De Toba-Bataks, vroe ger en nu. Donderdag 31 Januari 1952, mr. A. H N. Verweij: De schilderkunst van de Westelijke Himalaya. Donderdag 6 Maart 1952, P. E. de Josselin de Jong: Waarom is de term matriarchaat (vrouwenheerschppij) afgeschaft? Alle lezingen zullen aanvangen om acht uur 's avonds. Naar Kevelaer! Van verschillende zijden werd ons gevraagd wanneer de volgende bede vaart der Leidse Processie naar Ke velaer wordt gehouden, want men wilde vast gaan sparen! Welnu, de Leidse Processie ver trekt altijd op de Dinsdag na het feest van Maria ten Hemelopneming. Dit wil dus zeggen dat dit voor 1952 is op Dinsdag 19 Augustus. De plan nen zyn om ook dan weer 3 dagen te gaan, zodat het das zouden zijn 19, 29 en 21 Augustus 1952. Wat het sparen betreft, verschil lende groepjes zijn hier reeds mede begonnen in eigen groepsverband, b.v. een zangclubje, een congregatie etc. Het is zeker toe te juichen om dit over meer groepjes uit te breiden, waarbij wij denken aan kaartcentjes, familieclubjes, en-.. Als iedere week ƒ1.op zij wordt gelegd, heeft u 't volgend jaar vol doende geld bijeen voor de reis- en verblijfkosten der bedevaart. En 't is de moeite waard om te sparen; vraag dat maar eens aan degenen, die dit jaar de reis meemaakten! Pastoor N. LOHUIS, O.F.M

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3