Zo zijn onze manieren! Jiaite GOLF CLaantwcen aan ffiim C"DE ontvoering van tante") WOENSDAG 24 OCTOBER 1951 UE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Duitslands bijdrage Westerse defensie Financiële deskundigen uit Was hington, Londen en Parijs zijn Dins dagavond op het hoofdkwartier van de Westelijke geallieerde hoge com missie te Bonn in bes'oten zitting bijeengekomen, teneinde tot een ac- coord te komen inzake het bedrag, dat van West-Duitsland voor de Westelijke verdediging zal worden gevraagd, aldus welingelichte krin gen van Westelijke geallieerde zijde. Defensie Midden-Oosten Syrië doet niet mee De Syrische minister van buiten landse zaken Faydi Atassi, heeft Dinsdagavond in het parlement ver klaard, dat hij ieder voorstel aan Sy rië om deel te nemen aan een defen sieplan voor het Midden-Oosten van de hand wijst. Hij zeide te verwachten, dat de Westelijke mogendheden een soort gelijk voorstel aan Syrië zullen doen als zij Egypte hebben gedaan. „Zij die ons uitnodigen met hen samen te gaan tegen een eventuele agressie van Ruslanc hebben zelf Israël als een doorn in onze keel geplant", al dus de minister. Hij drong er bij de Westelijke mo gendheden op aan. eerst de schade te herstellen, die zij de Arabieren hadden benkkend, in het bijzonder in Palestina, alvorens hen uit te no digen samen te werken in het be oogde defens-eplan. Tenslotte deelde de minister mee. dat Syrië Egypte met alle middelen zal steunen. Mossadeq in Washington De Perzische premier dr. Mossa- j deq is Dinsdag te Washington aan gekomen, waar hij met president Truman, minister Acheson en andere Amerikaanse leiders niet-officiële besprekingen over het Perzische oliegeschil zal voeren. Mossadeq heeft Trumans persoonlijke uitnodi ging, volgens welke hij te Washing ton verblijf zal houden in het Ame rikaanse militaire ziekenhuis aldaar, aanvaard. Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat Acheson Mossadeq daar heden zou bezoeken. De Russische atoomwapens Indien de nieuwe Russische atoom explosie betekent, dat de Russen evenals Amerika een tactisch atoom wapen hebben weten te ontwikke len en dat is, wat insiders zich op het ogenblik afvragen dan heeft de Sovjet-Unie een machtig probleem weten op te lossen. Er wordt in dit verband aan her innerd, dat Stalin eind 1949 gespro ken heeft van .proeven met atoom bommen van verschillend kaliber", die in de toekomst gemaakt zouden worden. En president Trumans se cretaris gewaagde er gisteren van, dat de Russische proeven van thans kennelijk deel uit maken van een reeks. Is het probleem van het tactisch atoomwapen inderdaad geen geheim meer voor de Russen, dan hebben zij hun potentieel arsenaal aan atoom wapenen in aantal, verscheidenheid, en toepassingsmogelijkheden enorm verrijkt. Geen goed beain Emigrantenschip zonk Het Belgische vissersvaartuig Christiane, dat behoort tot het con- vooi schepen, waarop Nederlandse en Belgische vissersgezinnen op weg zijn naar Argentinië, is ter hoogte van Graveline (tussen Duinkerken en Calais) gezonken. S echts drie mensen waren nog aan boord van het schip, dat al enige tijd in moei lijkheden verkeerde. De overige op varenden waren tevoren op andere vaartuigen overgestapt. De laatste drie werden eveneens gered. Het was een triest einde van een dag, die zo feestelijk was begonnen. Getooid met de Belgische, Neder landse en Argentijnse vlag hadden de acht Belgische vissersvaartuigen met aan boord tachtig Nederlanders en zeventig Belgen, die naar Argen tinië emigreren, gistermorgen de ha ven van Oostende verlaten. De ruimen der schepen zijn vol gepropt met scheepvoorraden, meu belen en levensmiddelen voor de twee weken durende reis. Kapitein van de treiler Christiane II, de Urker S. Bakker, vertelde dat de uit zeven koppen bestaande be manning van zijn schip geheel Ne derlands is. Verder zijn er nog vier schepen met een Nederlandse ka pitein en een overwegend Neder landse bemanning. Drie schepen heb ben een volledig Belgische beman ning. In Argentinië zullen op ieder schip twee Argentijnen aan boord genomen moeten worden. Volgens kapitein Bakker zijn er aan boord der schepen twintig Ur- kar vissers, waarvan sommigen tot hetzelfde gezin behoren. De oudste visser is de vijftigjarige Urker Rui ten. Diens drie zonen zijn ook mee gegaan. De jongste Nederlander is de vijftienjarige scheepsjongen K. Raf. PRINS KAREL VAN ZWEDEN OVERLEDEN. Prins Karei van Zweden ls kort na middernacht overleden. Hij was geboren in 1861. De overledene was een broer van wijlen koning Gustaaf V en de va der van wijlen koningin Astrid van België. Sinds het voorjaar leed de prins aan een hartkwaal. Prins Karei van Zweden, Hertog van Vaster Gotland, was de eerste zoon van koning Oscar II Hij was een broer van koning Gustaaf en de va der van wijlen koningin Astrid van België. Na zijn examen aan de mid delbare school te hebben gedaan en beëdigd te zijn tot officier 2de lui tenant studeerde hij in 1881 en 1882 aan de universiteit van Upsala en van 188*: tot 1884 aan de hogere krijgsschool. Vervolgens maakte hij een reis naar het nabije Oosten en India. Na een snelle militaire carrière werd hij kolonel van het koninklijk garde regiment van de cavalerie. Van 1898 tot 1912 was hij inspecteur-generaal van de cavalerie. Deze periode ken merkte zich door een zeer belangrij ke modernisering van de Zweedse cavalerie. De prins heeft zich in die periode vooral verdienstelijk gemaakt door het verbeteren van de winter- training en de winter-uitrusting De prins, die zelf een uitstekend ruiter was, moedigde de hippische sport in zijn land aan Hij werd in die tijd de blauwe prins" genoemd, hetgeen be trekking had op zijn licht-blauwe uniform van het koninklijk gardere giment der cavalerie. Zijn grooiste nationale en interna tionale werkzaamheden bewogen zich echter op het terrein van het rode kruis, waarvoor hij zeer veel heeft ge daan Hij was president van het cen trale comité van het Zweedse Rode Kruis van 1906 tot 1945 Onder zijn leiding ontwikelde zich het Rode Kruis in Zweden zeer snel Hij heeft het initiatief genomen tot vele mens lievende werken. Herinnerd kan wor den aan de uitwisseling van invalide krijgsgevangenen bijstand aan krijgs gevangenen en hulpverlening aan dc kinderen in de geteisterde landen Algemeen bekend is zijn oproen tot bescherming van de vervolgde Joden rond 1930. Toen hij zich terugtrok uit de werkzaamheden van het Rode Kruis stelde koning Gustaaf V te zijner ere een medaille in, de prins Karei-me daille, die elk jaar op de jaardag van de prins, aan iemand wordt uitgere;kt die zichzelf in nationaal of internatio naal humaniter werk heeft onder scheiden. Steinstücken juichte Na vijf dagen bevrijd Het leven hernam gisteren weer zijn gewone gang te Steinstücken, het West-Berlijnse gehucht in Oost- Berlijn. dat vijf dagen onder Oost- Duitse bewind had gezucht De zwar te uniformen van de „Volkspolitie" waren van de straten verdwenen, de Westmark was weer enig wettig be taalmiddel. de telefoons waren weer aangesloten op het West-Berlijnse net en de Westelijke kranten waren weer vrij verkrijgbaar. De gewapende „Volkspolitie" ont ruimde de enclave op Sovjet-bevel, nadat van Westelijke zijde scherp protest was aangetekend tegen de be zetting, die vorige week Donderdag avond gebeurde. De 200 bewoners van de wiik, die in verwachting leefden van Weste lijke tegenmaatregelen om de .grens correctie" ongedaan te maken, her ademden, toen de Volkspolitie met stille trom aftrok. De „bevrijding"' werd gisteren uit bundig gevierd, 's Middags had de postbode voor het eerst brieven en kranten uit West-Berlijn gebracht Hij bezweek bijna onder de last van vijf dagen. De wijkbewoners eisen nu een vrije doorgang over Sovjet-gebied naar West-Berlijn. De Oost-Duitse staat Brandenburg laat krachtens oude documenten rechten op het gebied gelden, dat sinds 1945 deel van de Amerikaanse sector uitmaakt. ALCOHOLVERGTFTIGING IN ATLANTA In Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia zijn reeds 27 personen over leden na het gebruik van methyl-al cohol (houtgeest). Ongeveer 20 per sonen zijn in ziekenhuizen opgeno men, van velen van hen is de toe stand ernstig. De meeste slachtoffers zijn negers. De politie van Atlanta heeft 12 negers gearresteerd, die beschuldigd worden van verkoop van clandestiene alcohol, Volgens de politie heeft een der gearresteerden bekend 280 liter clandestiene alcohol te hebben ver kocht, die hij van een niet-geïndenti- ficeerde blanke had gékocht. Toen hij hoorde, dat mensen ziek werden na gebruik van alcohol was de neger er in geslaagd 160 liter weer terug te konen In somrrrige gevallen ondervonden gebruikers van alcohol pas 48 uur na het gebruik nadelige gevolgen, ande ren werden biina onmiddelliik blind of ziek. Men heeft slachtoffers op straat, thuis in een stoel en in auto's aangetroffen, De politie heeft de inwoners van Atlanta gewaarschuwd geen alcohol te gebruiken, die niet in bekende zaken is gekocht. BRAND IN ZIEKENHUIS. Hedenmorgen is brand uitgebroken in het St. Pauls Ziekenhuis te Dallas (Texas). Het ziekenhuis kon worden ontruimd zonder dat iemand werd gewond. De vijfde verdieping van het ge bouw is geheel uitgebrand. De brand weer heeft meegedeeld dat zij het vuur in bedwang heeft. In de gisteravond te Beverwijk gehouden raadsvergadering deed zich een heftig incident voor toen burgemeester mr. H. J. J. Scholtens een wijziging in het reglement van orde ter tafel bracht. Het Communistisch raadslid J. Zuidersma, in de mening verkerend, dat deze wijziging tegen zijn fractie bedoeld was, viel de voorzitter in felle be woordingen aan, waarop hem het woord werd ontnomen, omdat de voor zitter meende, dat zijn opmerkingen buiten het aan de orde zijnde onder werp vielen. Terwijl de voorzitter onophoudelijk hamerde wond de Com munistische spreker zich hoe langer hoe meer op om tenslotte in verwen singen uit te barsten aan het adres van „de dictator van Beverwijk" en „de Fascistische schoften, die met hem heulen". Het raadslid werd hierop de toegang tot de raadszaal ontzegd voor de verdere duur van de vergadering, maar hij weigerde de zaal te verlaten, zodat de beide gemeenteboden hem met geweld moesten verwijderen. Zijn beide fractiegenoten kozen zijn partij. Het drietal bleef tenslotte voor de gesloten deur van de raadszaal nog enige tijd beledigende opmerkingen en verwensingen uiten, maar verliet uiteindelijk het raadhuis, terwijl de behandeling van de reglementswijzi ging in minder emotionele sfeer werd voortgezet. Pool stak ex-verloofde De 25-jarige Pool E. D. bracht gis teren de wijk Ondiep te Utrecht in beroering door een aanslag te ple gen op zijn ex-verloofde, de 23-ja- rige mej. T. H. H., die de verhouding kort geleden had verbroken. De Pool belde bij het huis van het meisje aan en ging haar, toen zij zelf opendeed, met een mes te lijf. Hij bracht haar drie diepe steken in de armen en een steek in de borst toe. Ofschoon het meisje, dat naar het ziekenhuis is vervoerd, veel bloed heeft verloren, is er geen le vensgevaar. BRAND TE WINSCHOTEN. Gistermiddag omstreeks twee uur is brand ontstaan in een los van het huis staande schuur achter de boer derij van de heer J. Woltjer te Win schoterbovenburen. De schuur, waar in een groot deel van de oogst ge borgen was ging geheel verloren. Het is vrij zeker, dat de brand is ontstaan door kinderen, die in de schuur met lucifers speelden. Verze kering dekt de schade. CAFE GING IN VLAMMEN OP Door tot nu toe onbekende oorzaak is brand uitgebroken in het café-res taurant van A. Wijlaars, markt te So meren. De brand nam spoedig een grote omvang aan. Men slaagde er- alleen in de inboedel te redden. Café en zaal werden totaal door het vuur vernield. De schade, die door verze kering wordt gedekt, loopt in de tienduizenden. Ook vredesduiven smaken lekker In Moskou hebben uitgehon- gei'de burgers jacht gemaakt op vredesduiven, aldus een mede deling van de „Voice of Ame rica". De vredesduiven werden met honderden tegelijk losgelaten op het ogeblik, dat Stalin de ont ploffing van weer een atoom bom in Rusland bekend maakte. Uit het Moskouhotel, gelegen aan het Rode Plein, kozen de duiven de vrije lucht. Hun vre- desvlucht was echter van korte duur. Uitgehongerde burgers stroomden van alle kanten het plein op en maakten verwoed jacht op deze vredessymbolen om er hun honger mee te stillen. De politie kon of mocht het niet eens zijn met deze gretigheid naar vredesduiven en joeg de menigte uiteen. Dit gedeelte van de plechtigheid kwam echter 's avonds niet voor in het film journaal. DE OLIEBRAND IN OOSTENRIJK GEDOOFD. De o li ebrand nabij de Oostenrijkse plaats Zistersdorf is Dinsdagavond uit zichzelf geheel gedoofd. Russische ingenieurs voorkwamen een tweede ramp, toen een andere tank, die door de ontploffing van de eerste olietank was beschadigd, dreigde eveneens te ontploffen. Zij pompten water onder de olie in deze tank teneinde het peil van de vloei stof boven een verbindingspijp met de brandende tank te doen stijgen. Het betrokken district was de ge he e dag afgezet door Russische troepen en gewapende Oostenrijkse fabriekswachten. SPANNING IN DE JAPANSE SOCIALISTISCHE PARTIJ. Tot nu toe is het ondanks bemid delingspogingen niet gelukt de span ning in de boezem der Japanse socia listische partij op te heffen, zo seint A.F P Deze spanning trad aan het licht op het buitengewone congres van de socialisten. De rechtervleugel stelt zich op het standpunt van het centra- lee comitédat voorstander is van de ondertekening van het vredesver drag doch ck ondertekening van het veiligheidsverdrag met de Verenigde Staten van de hand wijst. De linker vleugel echter stelt zich op het stand punt van het eerder gehouden jaar congres, waarop men zich uitsprak voor het ondertekenen van een ver drag met alle landen, de handhaving van een neutraal Japan en de weige ring can steunpunten aan vreemde mogendheden Bij de komende de batten over de ondertekening van het verdrag, zullen de v rugels dan ook waarschijnlijk verschillend stemmen Het ziet er echter naar uit, aldus A.F.P., dat de verdragen met een aanzienlijke meerderheid geratifi ceerd zullen worden. 1130 ILLEGALE BLADEN. Na twee jaren werk heeft men een naar men hoopt volledig over zicht gekregtn van de illegale pers in Nederland tijdens de oorlog. Alle period:eken en publicaties meege rekend, ook die, welke bijv. slechts éénmaal ve*schenen, hebben 1130 illegale bladtn in Nederland het licht gezien. NIEUW OPERAGEBOUW TE AMSTERDAM MINDSZENTT-FILM VOOR NEDERLAND VERBODEN De Centrale Commissie voor de Filmkeuring heeft de film „Gilty of Treason", die het proces tegen kar dinaal Mindszenty behandelt, voor openbare vertoning in Nederland afgekeurd. De film, die in Amerika is gemaakt, is reeds in België, Dene marken, Engeland en Zweden ver toond zonder dat zich hier enig in cident heeft voorgedaan. De impor teur voor Nederland, Meliorfilm in Den Haag, zal tegen de beslissing protest aantekenen. Radiocauserie staatssecretaris Van Rhijn. In de rubriek verklaring en toe lichting spreekt Vrijdagavond van kwart over zeven voor de zender Hilversum I de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn over de betekenis van de in voering van de Werkloosheidswet. Zoals dezer dagen werd medegedeeld heeft de regering besloten deze wet 1 Juli 1952 in werking te doen tre den. ONDERSCHEIDINGEN VOOR OUD-STRIJDERS IRENEBRIGADE. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). DROOG WEER. Droog weer met over het al gemeen weinig bewolking en zwakke wind. Op vele plaatsen zware nachtvorst en hier en daar ochtendmist. Dezelfde of iets hogere middagtemperatu- ren. 25 October zon op 7.20 onder 17.27; maan op 0.52 en onder 15.41 uur. Zaterdag a.s. zullen in Tilburg in het kader van de herdenking van de t j - bevrijding dier stad aan een aantal hnnnt merf 7»° oud-strijders van de Koninklijke noopt men te Amsterdam een t—«--j i l,,. schouwburg op te richten, die plaats br'gade, 'Prmses „doorA® zal bieden aan 3500 personen. Dit gemeester van Tilburg onderschei- operagebouw zgl dan het grootste dingen worden uitgereikt. Nederlandse theater zijn. Men hoopt er per jaar 70 opera-, symphonie- en toneeluitvoeringen te geven. Door het grote aantal zitplaatsen zal het mogelijk zijn de entreeprijzen vrij laag te houden. Om half elf des morgens worden de gasten ontvangen op het paleis raadhuis. waarna het stedelijk poli- tiemuziekcorps voor hen zal defile ren. Vervolgens zal men zich bege ven naar het Willemsplein, waar de Nationale Woningraad Woningbouw-programma 1952 moet van 40.000 op 50.000 Particulieren moeten voor 1/3 bouwen Het onderwerp „De verdeling van het bouwvolume" werd op het De monstratieve Congres van de Natio nale Woningraad, dat vandaag in Utrecht wordt gehouden, ingeleid door dr ir F. Bakker Schut hoofd directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Wederopbouw en Stads ontwikkeling te 's-Gravenhage. De inleider vatte zijn toespraak als volgt samen: De zeer ernstige en in sommige gemeenten zelfs toene mende woningnood en het drei gende gevaar voor werkloosheid in de bouwvakken leggen de Overheid de morele verplichting op alles te doen wat mogelijk is om te geraken tot een verhoging van het woning bouwprogramma 1952 van 40.000 wo ningen tot ten minste 50.000 wonin gen. Aangezien, naar het zich thans laat aanzien, zonder nadere maatre gelen de in het programma voor ziene bescheiden aantallen woningen niet tot uitvoering zullen komen, dienen de nodige maatregelen (in hoofdzaak van financiële aard) te worden genomen ter verzekering van de feitelijke uitvoering van het (te wij zigenwoningbouwprogramma 1952. Het woningbouwprogramma 1952 dient zodanig te worden gewijzigd, dat de verhouding tussen de aantal len in de verschillende categorieën te bouwen woningen economisch doelmatig en sociaal verantwoord is Dit is slechts het geval, indien de verdeling zodanig wordt gekozen, dat enerzijds het in totaal te investe ren bedrag zo klein mogelijk wordt gehouden en dat anderzijds een aan bod van nieuwe woningen wordt verkregen, waarbij alle bevolkings groepen gelijkelijk in hun behoeften tegemoet worden gekomen. Uit dien hoofde is onder de huidige omstan digheden bestendiging van de ver houding tussen de gedurende de af gelopen jaren in de onderscheidene categorieën gebouwde woningen (ongeveer 2/3 deel woningwetwo ningen en ongeveer 1/3 deel particu liere woningen) noodzakelijk. De woninghuur. Ir H. B. J. Witte, burgemeester van Bergen op Zoom sprak over het on derwerp „Het vraagstuk van de Wo ninghuur". Het kunstmatig laag houden van de huren heeft, zoals uit de practijk in andere landen gebleken is, kwa lijke gevolgen voor de volkshuisves ting, Het leidt tot: a) Onderwaardering van het woon genot; b) Blijvende overheidsbemoeiing; c) Blijvende en steeds stijgende sub sidiëring van de woningbouw met een grote kans, dat deze woning bouw het slachtoffer wordt van noodzakelijke bezuinigingen; d) Het gevaar dat huurders van nieuwe woningen een aanzienlijk groter deel van hun inkomen aan huur moeten betalen dan de be woners van oude woningen; e) Remming van de particuliere wo ningbouw; f) Verwaarlozing van het onder houd; g) Belemmering van de spaarzin, die gericht is op het ideaal van de eigen woning en daardooi tot be moeilijking van de bezitssprei- ding. Reeds thans zijn deze bezwaren duidelijk aantoonbaar. Het woning bouw-programma is met het oog op de toestand van de Rijksbegroting aanzienlijk besnoeid. Wegens de hoge lasten op de Rijks begroting is het woningbouwpro gramma voor 1952 zodanig beperkt, dat nagenoeg geen leniging van de woningnood wordt bereikt De bij dragen en premies zijn zodanig ver minderd, dat enerzijds slechis het meest uitgemergelde woningtype kan worden gebouwd en anderzijds onaanvaardbare huurverschillen op treden. De huur van 1940 op 100 stel lende, zijn de officiële huurindices thans: 115 voor oude woningen, 130 voor woningen, die in de eerste ja ren na de oorlog gebouwd zijn en 145 voor de laatstgebouwde wonin gen. In werkelijkheid liggen de hu ren voor vergelijkbare objecten nog verder uit elkaar, terwijl voor de huurders het verschil in huurprijs soms 100 procent bedraagt Deze huurverschillen vormen een belemmering voor een doelmatige verdeling van de woonruimte. De achterstand in onderhoud leidt ken nelijk tot achteruitgang van het oude woningbezit. EEN VERGISSING VAN ƒ444.500 Dank zij de oplettendheid van het Beverwijks gemeentebestuur heeft het rijk een bedrag van 444.500 wegens uitkering uit de onderne mingsbelasting aan Beverwijk moe ten uitbetalen. Het bevreemde de ambtenaren in deze gemeente dat Beverwijk slechts een geringe uit kering kreeg, terwijl een zeer groot deel van de werknemers van enkele grote bedrijven uit Velsen in Bever wijk woonachtig is. Ben onderzoek bleek dat men in Den Haag had aangenomen, dat deze arbeiders al len in Velsen woonden. Het Bever- wijkse gemeentebestuur heeft deze onverwachte meevaller in dank ge accepteerd en er de gewone dienst van de begroting aanzienlijk mee kunnen opfleuren. koninklijke militaire kapel en een erecompagnie van het garderegi ment Irene, beide in ceremonieel te nue, opgesteld zullen staan, en de eretekenen zullen worden uitgereikt. Deze plechtigheid zal om 12 u. wor den besloten met een défilé. Om half een des middags zal in het Wilhel- minapark voor een symbolisch graf een dodenappèl worden gehouden met kranslegging. Tot besluit van de dag voert de Kon. Mil. Kapel in ceremonieel tenue des avonds voor het stadhuis een taptoe uit. Nader vernemen wij, dat het aan tal te onderscheiden oud-strijders ruim 200 bedraagt. Onder hen be vinden zich zowel mariniers als le den van de landmacht. Uitgereikt zullen worden oorlogsherinnerings- kruisen, en de gespen „Mei 940", „Krijg te Lande 3945", „Norman- dië 1944", en „Krijgs ter Zee 1940 1945". Diverse van deze oud-strij ders zullen meer dan een van deze onderscheidingen ontvangen. SUCCES VOOR FRANS VROONS IN SAN FRANCISCO De operazanger Frans Vroons, die in het city Centre te New York een aantal operarollen vertolkt, heeft ook uitnodigingen gekregen om in San Francisco en Los Angeles te komen zingen. Zijn debuut op 16 October in San Francisco als „Chevaiier des Grieux" in Massenets „Manon" is een groot succes geworden. Zo schrijft Marie Hicks Davidson in S F Call-Bulle tin: „Vroons kwam, zong en over won. Zijn triomph was volkomen. Deze Nederlandse tenor, die in Euro pa bekend staat als de trots van Amsterdam, werd stormachtig toege juicht. Zijn stem is zuiver en schoon gevormd en hij acteert voortreffe lijk". De repetities en de uitvoering van bovengenoemde opera werden bij gewoond door Jussi Bjorling. Lily Pons, Sat Swanholm, Ramon Vinay Kurt Baum en andere sterren van •de Metropolitan opera. DE GEHUWDE AMBTENARES. De ministerraad heeft besloten het ontslag van de gehuwde ambte naressen tot nader order op te schor ten (een commissie, welke deze aan gelegenheid onderzoekt, heeft haar verslag nog niet uitgebracht. Van daar, dat het ontslag thans tot nader order is opgeschort). BUITENLAND. Maandagavond is op het vlieg veld „Kelly Field# (Texas) een mi litair vliegtuig neergestort, waar door vier leden van de bemanning om het leven kwamen en twee an deren werden gewond. De Franse ontdekkingsreiziger Jean de Riaquer zal binnenkort naar Perzië vertrekken om op de berg Ararat naar overblijfselen van de ark van Noë te zoeken. De Zwitserse automobielclub heeft medegedeeld dat alle Alpen passen, de Simplon, de St. Gotthard en de grote St. Bernhard inbegrepen, door sneeuw versperd zijn. Bij een ontploffing in een labo ratorium van een chemische fa briek te Novara zijn drie Italiaanse scheikundigen gedood en zes ernstig gewond. Aartshertog Felix van Oosten rijk, de 36-jarige jongere broer van kroonprins Otto, heeft te Parijs zijn verloving met prinses Anna-Eugenie van Aremberg bekend gemaakt. Hij is een zoon van keizer Karei en kei zerin Zita, zijn verloofde is een nicht van koning Boudedijn van België. Dinsdag is de Etna weer in wer king getreden. Drie lavastromen vol gen de loop van oude stromen langs de hellingen van de vulkaan. Bij Prosser (in de Amerikaanse staat Washington) is Dinsdagavond een particulier vliegtuig, dat sedert Zondag werd gemist, gevonden. De inzittenden van de machine, onder wie drie kinderen, bleken om het le ven gekomen te z'n. 52. Toen Ranus Romp en de gros sier beneden aan de trap waren geko men, hielden zij, als was het afgespro ken werk, een kleine pauze. Juist toen de grossier het gevecht wilde hervatten, zag hij, hoe Ranus Romp zijn handen in een gebaar van wan hoop in de lucht sloeg. ,Ai", zei Romp „Wat is er?"' vroeg de grossier, die nu ook vergat te vechten verbaasd. „Liet Kees ons niet van de trap vallen?" vroeg Rom^ „Zeker", stemde de grossier toe „Dan zit hij dus niet meer in de kiok", zei Romp en greep naai zijn voorhoofd. Dat betekent, dat die mevrouw Alida dus niet lan ger wordt oewaakt!" riep np de gros sier ontzet. De twee mannen dachten niet meer aan vechten. Eendrachtig holden zy naar het kantoor waar zij met één oogopslag zagen, dat tante Alida ook niet van gisteren was en van de gelegenheid gebruik had ge maakt om zich uit de voeten te ma ken Wat een verraadster!"' zei Romp droef. „Iedereen laat ons in de steek. Wij moeten nu zorgen dat we als hazen uit dit gebouw komen, an ders komt er nog een ontmoeting met de politie van!*'

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2