Rumoerige demonstraties in Egypte CAIRO WEER IN OPWINDING RIJK EN GEMEENTE POLITIE SCHOOT IN CAIRO OP DE MENIGTE Britten verstevigen hun greep op de kanaalzone Hervatting van de wapenstilstands besprekingen Wa'vc&uCde aan dWimeö &i&aBetfi Grootse plechtigheid in St. Pieter Hongaarse industrie haait het niet SteftjidóeGouhmmX Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 24 OCTOBER 1951 43ste JAARGANG No. 12417 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Rijk en de gemeenten is een zaak, die niet gemakkelijk tot een oplossing zal worden gebracht. Wat is er eigenlijk aan de hand? Er bestaat een Noodwet 1947, waar bij het Rijk belastingen heft en een deel daarvan aan de gemeenten af staat. Die afdracht is toen bepaald op 8% van het geheel. Vóórdien hadden de gemeenten een eigen be lastinggebied. Wij zullen ons nu maar niet verdiepen in alle histori sche verscheidenheden, de zaak is zo al ingewikkeld genoeg, maar de gemeenten beschouwden dat geld als gemeentegeld behorende tot het belastinggebied van de collectiviteit der gemeenten. De belastingen brachten echter in de jaren 1948 tot en met 1950 veel meer op dan de ra mingen. Wat deed nu het Rijk? Zij gaf de gemeenten niet meer dan 8% van de ramingen, de 8% van de mééropbrengst deed zij in een reser- vepot en daar moesten de gemeen ten afblijven. Dat was een bedrag van 280 millioen. Die Noodwet moest nu herzien worden en zo kwam de zaak deze week in de Tweede Kamer en be grijpelijk was toen de hond los. HET ging dus om die 280 millioen. Maar niet alléén daarom. Het ging veel meer An het beginsel, dat de gemeenten een eigen belasting gebied moeten hebben. Het ging om die 280 millioen in zoverre ook, dat de gemeenten erkend wilden zien, dat dit werkelijk geld van de ge meente was. Nu is de situatie na tuurlijk zo, dat minister Lieftinck dat geld in 's Rijks schatkist heeft gedaan en het heeft gebruikt voor allebei financieringen. Dat maakt de zaak alleen nog maar wat inge wikkelder. Maar het is in ieder ge val wel duidelijk, dat bij het ontbre ken van een eigen belastinggebied voor de gemeenten de zelfstandig heid der gemeenten in het geding is. De gemeent krijgen zóveel uit het gemeentefonds, eventueel mét bij slagen, tot men mag aannemen dat hun begroting is gedekt. Weg zelf standigheid! zeggen de gemeen ten met recht. Op het ogenblik is aldus is de redenering bijvoor beeld van een eigen financieël be leid in de gemeenteraden geen spra ke. De heer Oud heeft dat deze week in de Kamer duidelijk aangetoond. Er is immers geen eigen stuk belas tinggebied. Men kan niet opereren met de vraag: zal die of die belas ting hoger of lager moeten zijn? Als wij ons die en die uitgaven veroor loven, moeten wij dan daartegen over die en die belasting verhogen en zijn inderdaad die uitgaven die belastingverhoging waard? De oplossing zou misschien kun nen liggen in de .collectiviteit der gemeenten, welke in 1929 bij de wet-de Geer geschapen werd. Deze onderving de moeilijkheid, dat tal van gemeenten met veel indus trieën en een grote arbeidersbevol king de belastingen zo hoog moge lijk moesten opschroeven, terwijl rijke gemeentac industrieën en ar beiders zoveel mogelijk weerden en de belastingen daardoor laag kon den houden. Deze mogelijkheid werd geschapen door de Gemeente fondsbelasting voor de collectiviteit der gemeenten, daarnaast konden de gemeenten al naar hun behoef ten nog opcenten heffen tot een hoogte van honderd. 1VTU is deze hele zaak in handen van het Rijk gekomen. En het Rijk is arm. Er spelen dus twee za ken ^dooreen. Het Rijk kan het geld niet uitbetalen en indien het hier aan vasthoudt op principiële gron den is de autonomie der gemeenten naar de maan. Voor wat het eerste betreft heeft minister Lieftinck duidelijk genoeg gezegd, dat zelfs een gedeelte ijke uitkering van die 280 millioen het monetaire evenwicht van ons land in gevaar zou kunnen brengen. Maar andere argumenten, die hij overigens aanvoerde, sneden geen Sd invdr„\?£aüPdighheidStdërge!!..Geef ons wapens' meenten. Er is nu in de Kamer voor wat betreft de kwestie van die 280 De betogingen gingen in de mees- millioen naar een oplossing gezocht. Ite gevallen gepaard met opgewon- Minister Lieftinck wilde de gemeen den redevoeringen en het werpen ten daarvan lenen tegen rente, van stenen, waardoor tal van ruiten maar men voelde er van gemeente- sneuvelden. In Cairo, Alexandrië en wege niets voor zijn eigen geld ivele provinciesteden trokken dui- en daar kwam het vraagstuk al- zenden arbeiders en tudenten joe- weer om de hoek kijken te"en I '?nd d°or de straten en herhaalde- rente te mogen lenen. Het is nu zo 'Ük klonk het geroep: „Geef ons wa- uitgevallen, dat dit bedrag op e„.i pe?s!". geblokkeerde rekening za komenAlexandrie ontstonden vecht- by het Rijk, welke rente zal dragen Partijen voor het gebouw van het van 1 Januari 1951 af. De blokke- BrTltae consulaat ring zal uitsluitend plaats vinden op machtiging van de ministers van Binr ilandse Zaken en Financiën. De bedoeling daarbij was, dat deze tegoeden zullen kunnen worden bruikt tot aflossing schulden ten behoeve van de kapi- taaldienst der gemeenten. Maar daarmee zijn wij er nog niet In Cairo is het gisteravond weer r umoerig geweest. Er werd geschoten in de straten en de politie moest jacht maken op duizenden schreeu wende demonstranten, nadat de gehele dag door in tal van steden het ene incident op het andere was gevolgd. Onder al dit rumoer verstevigden de Britten hun greep op de Suez- kanaal-zone door al het spoorwegverkeer naar en van Suez tot nader or der te verbieden, het vervoer van benzine naar Cairo stop te zetten en het scheepsverkeer door het Suezkanaal in Noordelijke richting stevig onder controle te houden. morgen al vroeg ondanks het re geringsverbod van demonstraties en ondanks het beroep van premier Na- has Pasja op het volk om zich kalm te houden. De gehele politiemacht was op de been gebracht, en op één plaats had zij de grootste moeite om een opgewonden menigte te weer houden van een opmars naar het dis trict, waar de Britse en Amerikaan se ambassades gelegen zijn. Er moes ten zelfs traangasbommen aan te pas komen en toen dat nog niet hielp, klonken de droge knallen van geweerschoten scherp uit boven het getier en gejoel in de propvolle stra ten. Voor de Russische legatie riepen Later verklaarde minister Serag el din Pasja (Binnenl. Zaken), dat één betoger gedood en vier zwaar gewond werden, toen de Egyptische politie het vuur opende. De minister van vlottende i Xerb°?d hiaraan, de waarschuwing, 1 dat demonstranten beschouwd zul len worden als „verraders", tegen „uiterst streng" zal worden op- uoai i'itu ifjil WJJ ui liyJB lüCL Zelfs de heer Oud heeft erkend, dat Setreden men op het ogenblik niet kan plei- In Calr0 be8°" de onrust Slster" ten voor het terugdraaien van het wie-, omdat de technische ontwik keling op het stuk van de inkom stenbelasting, met name door de invoering van de loonbelasting, tot deze moeilijkheden heeft geleid, voor welke techniek op het ogen blik geen oplosing is te vinden. Zelf is hij als voorzitter van de Staatscommissie inzake het herstel van de financiële zelfstandigheid yan gemeenten en provinciën al vijf jaar bezig met het zoeken naar een oplossing en hij heeft nu zelf ver- k aard, dat hij van het begin af sterke twijfel heeft gehad of het hem wel binnen twee jaar zou ge lukken een oplossing voor dit pro bleem te vinden. De ontwikkeling in de wereld is nu eenmaal zo, dat wij in veel gro tere collectiviteiten zouden komen te leven en dan is het moeilijk vast houden aan individuele gemeente lijke rechten. De ontwikkeling gaat door en men heeft maar te volgen. No ens vol ens. Op gevaar af straks tussen twee stoelen op de grond te geraken. VANDAAG VOOR HET EERST WEER BIJEEN j^A TWEE MAANDEN van onder breking zijn hedenmorgen om 11 uur plaatselijke tijd de besprekingen tussen de delegaties over een staken van het vuren in Korea hervat. Dit is bekend gemaakt door generaal Ridgway, de opperbevelhebber der V.N., nadat de communisten de over eenkomst van Panmoendjon hadden geratificeerd, hetgeen door de ver bondenen reeds geschied was. De overeenkomst bepaalt het instellen van neutrale zönes en de voorwaar den voor de hervatting der bespre kingen. MET BALLONS EN ZOEKLICHTEN Een convooi van negen vracht auto's is met zoeklichten, ballons en tenten naar Panmoendjon vertrok ken. De zoeklichten en ballons zul len gebruikt worden voor de afba kening van het neutrale gebied met een straal van negenhonderd meter om Panmoendjon. „Wanneer de Amerikanen dat wil len, kan de oorlog op Korea zeer spoedig tot het verleden behoren. Maar dan moeten zij eerst hun po litiek van obstructie laten varen", heeft Mao Tse-tung, de leider van Rood China, gisteren in een radio rede gezegd. Meer Russische troepen in Hongarije? De .,Suedv.si Tagepost", een dag blad dat de mening van de Oosten rijkse Chrisrelijke Volkspartij weer geeft, h^eft Dinsdag medegedeeld vernomen te hebben, dat de Russi sche troeper. in Hongarije versterkin gen hebben ontvangen Voorts zou den Russisch- en Hongaarse troepen gezamenlijk in West-Hongarije op grote schaal militaire oefeningen houden. Het doel van dit alles zou zijn de Russische troepen langs de Joegoslavische grenzen meer armslag te geven en de verbindingslinies dei- Sovjets met Oostenrijk te beveligen. Het blad oeelt verder mede, dat in ber^hten ui- de Oostenrijkse provin. cie Burgenland wordt gemeld, dat de Hongaarse troepen langs de grens van dit gebied zijn versterkt en de lanes de Oostenrijks-Hongaarse grens opgeworpen versperringen nog wor den uiteebrci'. In gewoonlijk wélingelichte Weense kringen trekt men de juistheid van het bericht ir. twijfel Verklaard wordt, dat er inderdaad aanwijzingen zijn dat de Russen in Hongarije herfstmanoeuvres houden, doch er zijn geen bewijzen voor de beweerde v^terking dei- Russische troepen aldaar. Dp Birmese premier, Thakin Noe, heeft Dinsdag op een persconferen tie te New Delhi verklaard, dat zijn reeerin? de olie-industrie in Birma wil nationaliseren. Op het ogenblik werden echter onderhandelingen ge voerd met de „Birmese Oliemaat schappij" om gezamenlijk de olie velden te exploiteren. LUCHTGEVECHTEN. In de lucht heeft gisteren grote activiteit geheerst. Honderdvijftig vijandelijke straaljagers zijn in ge vecht geweest met enige Amerikaan se vliegende forten van het type B- 29 en bijna honderd straaljagers. Ten minste veertien rode jagers zijn ver nield of beschadigd. Twee Ameri kaanse jagers zijn neergeschoten en twee beschadigd. Generaal Hoyt Vandenberg. de chef van de staf van de Amerikaan se luchtmacht heeft gisteren gezegd, dat Russisch-sprekende piloten som mige van de straaljagers van de Noordelijken besturen. Men vroeg de generaal of hij bedoelde dat de vijandelijke jagers door Russen wer den bestuurd. Hij antwoordde: „Men en die Russisch spreken, vliegen in die jagers. Wie daar een conclusie uit wil trekken, ga zijn gang!" Tijdens hun bezoek aan Canada waren prinses Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh getuigen van een niet alledaags huldebe toon door de bemanning van de internationale brandweerboot op de De troit rivier. De brandweerlieden spoten met hun waterkanonnen mach tige waterstralen de lucht in en bewezen zodoende eer aan de vorstlijke bezoekers. de betogers luid om hulp en wapens „om de Westelijke imperialisten te bestrijden." SUEZ-ZONE ONDER BRITSE CONTROLE Intussen hebben de Britten alle toegangswegen tot de Suez-zóne krachtig onder controle. Mannen van de verbindingsdienst hebben al le seinposten en andere controle- organen van de spoorwegen bezet om de ban op het Egyptische trein verkeer zo doeltreffend mogelijk te doen zijn. Deze ban werd ingesteld, omdat de militaire treinen, die het Britse le ger had gevraagd voor de ontsche ping van de hoofdmacht van de 2e infanteriebrigadegroep in Port Said uit de „Empress of Australia" niet werden verstrekt. Voorts werd het vervoer van ben zine naar Caïro en de delta verbo den, totdat de Egyptische arbeiders zijn teruggekeerd naar de haven van Adabiya, ten Zuiden van Suez, waar de voornaamste benzine-installaties zijn gelegen. De Egyptische minister van bin nenlandse zaken heeft Dinsdagavond te Caïro meegedeeld, dat 25 Britse tanks zijn waargenomen, die de Westelijke grenzen van Egypte na deren. Clarks benoeming uitgesteld Naar het Witte Huis gisteravond bekend heeft gemaakt heeft presi dent Truman besloten, generaal Mark Clark tijdens het reces van het Congres nog niet te benoemen tot de eerste Amerikaanse ambassa deur bij het Vaticaan. Volgens Joseph Short, Truman's perssecretaris, is dit besluit geba seerd op de opvatting van juristen, dat generaal Clark tijdens het reces van het Congres niet als zodanig benoemd kan worden zonder verlies van zijn militaire rang. Gen. C ark wenst echter zijn militaire rang niet op te geven. Het besluit om Clark tijdens dit reces nog niet te benoemen, bete kent, dat de gehele zaak maanden lang aangehouden zal worden. De benoeming van gen. Clark tot ambassadeur werd Zaterdag j.l. aan gekondigd. Gisteren werd verklaard, dat president Truman „enige hon derden" brieven en telegrammen had ontvangen met protesten tegen deze benoeming, die vooral van protes tantse zijde veel critiek ondervond. YïleJUtc wok JAailandl& kindcKen In alle delen van dc wereld verricht het Internationale Kinderen Nood Fonds der Verenigde Naties zijn prachtige taak. Voedselpakketten, kleding, schoeisel, medicamenten en andere onontbeerlijke zaken vinden hun weg naar de jeugd, die daaraan behoefte heeft. Bij het transport maakt men gebruik van de modern ste verkeersmiddelen, doch in on herbergzame streken geschiedt het vervoer nog op prlmifievc wijze. Melk, bestemd voor kinderen in Thailand, wordt op een os naar de bestemde plaats gebracht. DRIE ITALIANEN HEILIG VERKLAARD In de vroege kille herfstochtend van Zondag 21 October dromden dui zenden pelgrims uit geheel Italië en uit vele landen in de richting van de St. Pieter om getuige te zijn van een drievoudige heiligverklaring, de hei ligverklaring namelijk van Ignatius van Laconi, een Capucijner broeder, van Antonius Gianelli, bisschop van Bobbio en Franciscus Xaverius Bian- chi, van de Orde der Barnabieten. Reeds om acht uur vulden de leden van het Corps Diplomatique bij de H. Stoel, onder wie de Nederlandse gezant jhr. Mark van Weede, allen in ambtskleding, de officiële tribu nes. Achter hen zetten zich neder Italiaanse senatoren, kamerleden, prefecten, en burgemeesters als offi ciële vertegenwoordigers der burge rij uit de streken, waar de drie hei ligen hebben geleefd en hun heil zaam apostolaat hebben uitgeoefend. Het bruin der pijen van de Capucij- nen voerde echter de boventoon. Op een extra-tribune hebben vijf personen plaats genomen, die op voor spraak van de drie heiligen zijn ge nezen. Om 8.50 uur betreedt de processie, die de H. Vader voorafgaat de St. Pieter. Drie gobelins met daarop de afbeeldingen der drie heiligen wor den in de processie meegedragen. Voorafgegaan door de kanunniken van dc vier patriarchale basilieken van Rome, ceh zestigtal aartsbis schoppen en bisschoppen, elf Curie kardinalen alsmede de kardinalen Agagianian, Ascalesi, Fossati en Cag- giano, wordt de H. Vader, gezeten op de Sedia Gestatoria, de St. Pieter binnengedragen. In plechtige stilte spreekt daarop de H. Vader, precies om kwart over negen, als Opperherder van Gods Heilige Kerk op aarde, dc formule der heiligverklaring uit. Met een enthousiasme, dat ons steeds weer verbaast en met bewondering en ver wondering vervult, reageren de tien duizenden op de met heldere stem voorgedragen verklaring en barsten zij los in een daverend Evviva, wan neer de doeken, die tot dusver de afbeeldingen der heiligen in de glo ria van Bernini hebben bedekt, wor den weggetrokken. Dan zet de H. Vader het Te Deum in, dat triomfan telijk wordt overgenomen door het machtige koor der Sixtijnse kapel, en beginnen alle klokken van de bijna vierhonderd kerken van Rome te beieren. Tijdens het in het Latijn gehou den homilie onder do plechtige Paus mis heeft de H. Vader tenslotte Zijn vreugde uitgesproken over deze drie voudige heiligverklaring cn de deug den der drie heiligen geprezen. Na afloop der plechtigheden begaf de H. Vader zich naar Zijn particu liere vertrekken in het Apostolisch Paleis. Gehoor gevend aan het onop houdelijk „Evviva- Leve dc Paus"-ge- roep op het St. Pietersplein, heeft Hij nog driemaal van Zijn venster de menigte op het reusachtig plein ge zegend. Om tien minuten voor half twee vertrok de H. Vader wederom per auto naar Castel Gandolfo, Zijn zomerresidentie. Op Zijn tocht door Rome's straten werd Hij luide toe gejuicht. KREMLIN BEMOEIT ER ZICH MEE Het Kremlin gaat zich bemoeien met de Hongaarse zware industrie. Reeds twee jaar heeft men de in deze industrieën gesteide productie-cijfers van de vijf-jarenplannen niet kunnen bereiken en imdat het overgrote deel der producrie in de vorm van herstelbetalingen naar Rusland wordt uitge voerd, zijn de Russische economen hier zeer bezorgd over geworden. Hun eerste algezant, de Hongaarse economische deskundige Jeno Vargas, die een jaar in Moskou heeft gewoond, is dezer dagen in Boedapest aange komen met de opdracht daar een blijvende woonplaats te zoeken van waaruit hij de vernieuwing van de Hongaarse industrie kan leiden. Men heeft het nuttig geoordeeldmet medeneming van hun extra kle- hem in de woning van de voormalige ding. die zij later op de zwarte minister van buitenlandse zaken Rajk markt verkopen. die in 1949 wegens hoogverraad ter dood were gebracht onder te brD°gweimi!e bezoeken, die varkas Yle.de.Kt. metk wo-K AmeKiAaanle itK'jdkKacMeti in het afgelopen jaar aan Hongarije bracht zijn steeds gevolgd door groot scheepse ontslagen en zuiveringen. Enkele honderden mijnwerkers, die de vorige maand klaagden over de verlaging van het extra vetrantsoen, zijn de vorige week gearresteerd. Slechte bouwmethoden en een groot aantal zieken belemmeren de bouw van een aantal nieuwe fabrieken aan de Donau. Van officiële zijde heeft men toegegeven, dat in de eer ste helft var. dit jaar meer dan 70.000 werkdagen verloren zijn gegaan, doordat de Cn uwvakarbeiders niet op het werk kwamen. Het gebouw van twee verdiepingen, dat na een spe ciale opdracht een maand geleden met haastige spoed werd opgetrok ken. is vorige week in elkaar gezakt. Hierop volgde een officiële bekend making, dar men de Russische metho de zou gebruiken, „om de bodem te versterken." Wat Vafgos denkt te doen is niet duidelijk. .,Aile industriële leveran ties zijn in gevaar door een tekort van een half millioen ton kolen. Ons jaarprogramma voor de mijnen is een millioen ton' verklaarde de Hon gaarse minister voor de mijnen Maan dag te Boedapest. Maar extra-rant soenen, noch propaganda hebben enige invloed op de arbeidsprestaties van de mijn merkers. Bij Tatybanya werden zij gedwongen een extra-pro ductie van 9500 ton op het eind van dit jaar te heioven. Maar op eerste dag van de nieuwe campagne zakte de productie tot 65 percent van de normale dagproductie. De meeste nieuwe mijnwerkers hebben na en kele weken genoeg van de commu nistische toezichten en verdwijnen Nederland heeft een belangrijk aandeel in de voedselvoorziening van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa. Vooral de zuivelproducten, die van hoge kwaliteit zijn, vinden gretig aftrek. Speciale zorg is besteed aan het vervoer van aan bederf ond ei-hevig zijnde artikelen Dagelijks vertrekt uit Amsterdam een express trein met 50.000 flesjes van de rijk ste melk in Europa, bestemd voor h et Amerikaanse leger in Duitsland, naar Frankfort. Andere treinen, in d e geregelde dienst op Parijs vervoe ren de levensmiddelen, welke best emd zijn voor de Amerikaanse gar nizoenen in Frankrijk. De betaling geschiedt in dollars. Foto loont het inladen van de flesjes in de „Melk Express" naar Frankfort.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1