De „Massajeugd" eist een algemene belangstelling Noordv/ijkerhout vierde feest MAANDAG 22 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 LEIDSE JEUGDACTIE (lelijk woord!) begint langza merhand gemeengoed te worden, zonder dat men overigens nauw keurig weet wat daaronder te ver staan. De een zal dit woord gebrui ken voor jongens die een deuk in zijn auto geschopt hebben. De ander voor de jeugd die lantaarns stukgooit en dergelijk kattekwaad uithaalt tot schade en ergernis van de gemeen schap. Een derde zal onder „massa jeugd" de lange drentelrijen ver staan, die zich vooral op Zaterdag en Zondagavond langs de Steenstraat op en neer begeven. De vierde zoekt psychologische achtergronden: een grote mate van agressiviteit en onge bondenheid. Moet men alleen op het uiterlijk afgaan, alleen de milieus in beschouwing nemen? Of mogen er ook innerlijke maatstaven aange legd worden? En valt er dan ook geen deel van de middelbare school jeugd onder wat men „massajeugd" noemt? Vragen zonder antwoord, vage omschrijvingen zonder een nauw keurige begripsbepaling. Kan het an ders? Theoretisch is het verschijn sel nog weinig bekend; de kijk op het probleem is pas van de laatste jaren. Was de baldadigheid slechts één symptoom van het probleem „massajeugd" de laatste tijd niet zozeer in de belangstelling geplaatst, omdat men de financiële gevolgen daarvan ernstig gaat voelen dan zou de belangstelling voor het gehele probleem vermoedelijk nog bijna geheel liggen bij hen, die krachtens hun beroep of maatschappelijke functies dagelijks met de „massa jeugd" omgaan. Er komt een kentering, hoewel het verschijnsel nog niet de aandacht van de bevolking heeft, die nodig is voor een positieve bestrijding. De Regering heeft echter enige jaren geleden een aantal universitaire in stituten verzocht een onderzoek in te stellen naar de achtergronden van het verschijnsel „massajeugd". Dit geschiedt onder leiding van dr. H. Nieuwenhuis in Den Haag. die een rapport heeft uitgebracht, gebaseerd op nuchtere feiten. Het Nederlandse volk zal schrikken, wanneer het hiervan kennis neemt. Die schrik is nodig. Het probleem heeft zulke ontstellende vormen aangenomen, dat het niet langer verantwoord is bepaalde instellingen en organisaties alleen opgescheept te laten zitten met de „massajeugd". Die schrik moet ons volk in brede lagen wakker maken en de ogen openen voor wat thans nog aan ve len voorbijgaat. Daarom is de lezing, die dr. H. Nieuwenhuis a.s. Vrijdagavond in Leiden komt houden, zo belangrijk. Er zullen verrassende gegevens me degedeeld worden uit bovengénoemd rapport. Er zal gesproken worden aan de hand van voorbeelden uit de practijk. Er zal een beroep ge daan worden op het sociaal gevoel Prof. Hins bij aanrijding gedood Gisteravond om 8 uur is prof. dr. C H. Hins, observator van de Ster- rewacht te Leiden, bij een aanrijding onder de Zijlpoort gedood. Prof. Hins kwam uit de richting Lage Rijndijk en merkte niet de El- taxbus op, die uit de richting Haar lemmerstraat de poort inreed. In de zeer smalle ruimte werd prof. Hins tussen de .nuur en de bus bekneld waarbij hij ernstige wonden aan het hoofd opliep. Vrijwel onmiddellijk overleed het slachtoffer. De Zijl poort ligt weliswaar buiten de nor male busroute, maar de bus had in de garage aan de Haarlemmerstraat een kleine reparatie ondeigaan. De chauffeur treft geen schuld. Prof. Hins, die de leeftijd van 61 jaar bereikte, werd in 1919 be noemd tot observator aan de Leidse Sterrewacht. In 1925 promoveerde hij bij prof. De Sitter. Prof. Hins was een specialist in de fundamen tele astronomie (nauwkeurige plaats bepaling der sterren). Als zodanig maakte hij in 19311932 deel uit van de Kenya-expeditie. In 1946 werd proi. Hins verzocht mede te werken aan de wederop bouw van de Bosscha-sterrewacht te Lembang bij Bandoeng (Indonesië). Vier jaar namen deze wederopbouw werkzaamheden in beslag. In die pe riode was prof. Hins drie jaar hoog leraar aan de Indonesische Universi teit te Bandoeng. Na zijn terugkeer in Leiden (October 1950) hervatte prof. Hins zijn werkzaamheden als wetenschappelijk hoofdambtenaar. Dr. van Nes ontslagen als dir. Annakliniek Zaterdag vergaderde de Vereniging van Misvormden, die in Leiden de bekende Annakliniek exploiteert. Tijdens deze vergadering heeft het bestuur officieel medegedeeld, dat aan dr. C. P. van Nes, directeur- geneesheer van dit orthopaedisch iekenhuis, per 31 Dec. a.s. ontslag is verleend. Tot opvolgers zijn benoemd dr. J. D. Mulder, voorheen te Amsterdam, thans wonend te Oegstgeest, voor wat het orthopaedische-chirurgisch werk betreft, en dr. K. de Snoo te Oegstgeest, die reeds medisch advi seur van de vereniging was, voor wat de directie van de kliniek be treft. en het plichtsbesef van hen, die op enigerlei wijze leiding geven in on ze maatschappij, omdat ook hen dit probleem ten nauwste raakt. Hope lijk zullen uit deze bijeenkomst con clusies naar voren komen, misschien zelfs daden. Maar in ieder geval moet er belangstelling komen, zoveel mogelijk, uit een zo breed mogelijke kring. Vandaar de bijeenkomst op a.s. Vrijdagavond. Vandaar deze dringende oproep tot allen, die voor deze avond een uitnodiging hebben ontvangen. De Leidse Jeugdactie re kent op een groot en aandachtig ge hoor! Inauguratie van prof. J. Verstege In het Groot Auditorium van d< Leidse Universiteit heeft prof. dr. J. Ch. W. Verstegen Vrijdagmiddag het ambt van bijzonder hoogleraar in de Sociologie aanvaard met het uitspre ken van een inaugurele oratie „So ciaal onderzoek en statistiek". De nieuwe hoogleraar toonde aan, dat de practische scholing van de sociale onderzoekers niet gelijkstaat met het aanleren van bepaalde kunstgrepen, doch een op de practijk gerichte wetenschappelijke bezinning is, die volkomen past in het kader van het moderne universitaire on derwijs. Het wetenschappelijk ver antwoord handelen geschiedt immers op grond van een steeds opnieuw uit te voeren algemeen wetenschap pelijke oriëntering tot de bestude ring van de methodiek waarvan spr. het zijne hoopte bij te dragen. Prof. Verstege wees er voorts op, dat meer nog dan bij autonome we tenschappen er tal van aanrakings- vlakken bestaan van het sociale on derzoek met andere wetenschappen, zeker ook over de grenzen van de faculteiten heen. De universaliteit van de universiteit kan in de toege paste wetenschap slechts bevorderd worden. Twintig jaar geleden stond prac- tisch alleen het leraarsambt open voor afgestudeerde sociologen. On der bezielende leiding van prof. Van Vuuren heeft men zich toen op het onderzoekingswerk toegelegd en daarmee zijn de maatschappelijke posities buiten het onderwijs uit de grond gerezen. Zowel bij de centrale en Jocale overheden als bij het geor ganiseerde en particuliere bedrijfs leven zal nog heel veel onderzoe kingswerk verricht moeten worden, waarbij ook geschoolde sociologen niet gemist kunnen worden. Op de huidige generatie van sociologen rust de taak de nieuwe moge ijkheden voor een nuttige plaatsing in maatschappij te scheppen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het cand.examen Franse taal- en lett. mevr. Y. E. O. Bosch-Raymakers te den Haag; voor het doet. examen geneeskunde de dames M. A. M. Lampe Wassenaar, M. de Vlieger den Haag; idem de heren M. Martono Leiden, L. F. Bak ker den Haag, A. M. F. B. Crousen Heerlerheide, L. van Dam Voorburg, W. van der Heul Vlaardingen en R. G. J. Willighagen den Haag; voor het arts examen le gedeelte de dames P. Mas Bakal Leiden, A. J. Ligtenberg den Haag, idem de heren J. A. E. van der Feen Warmond, P. H. Schmidt Schiedam; voor het arts examen 2e gedeelte mevr. E. D. Pieters-Rranzie den Haag en de heer Sj. Vos Kat wijk aan Zee. AMBTSAANVAARDING VAN PROF. KERNKAMP. Op Vrijdag 2 November a.s. 's mid dags 4 uur zal prof. dr. J. H. Kern kamp, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der lette ren en wijsbegeerte vanwege het Leids Universiteitsfonds, zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugurele oratie in het groot auditorium van het academiege bouw. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris N. W. Holtkamp te Leiden: Het huis-pakhuis met afz. boven woning, garages en stal, Utrechtse Veer 28/28a, in bod 25 500,ko per de heer H. Otto q.q. te Sassen- heim voor: 29.700, Zaterdag 20 October. Op 6 November zullen de heer J. Moene en mevr. J. W. MoeneNeu teboom hun gouden huwelijksfeest vieren in het huis Oranjegracht 115, De bruidegom is 71 jaar en staat nog steeds om 6 uur op. Hij gaat dan „even een lucht scheppen" aan de Haven. De bruid is twee jaar jonger en nog even kwiek ter been als haar man. Het huwelijk werd gezegend met 10 kinderen, waarvan et nog 9 in leven zijn. Niet minder dan 24 kleinkinderen en 2 achterkleinkinde ren zullen in die eerste week van Noverber voor vreugde en vrolijk heid zorgen, die ongetwyteld aan de Oranjegracht zullen heersen. Nogmaals vragen we uw aan dacht voor de feestavond van de R.K, Blindenbond St. Odilia" op Woens dag 24 Oct. a.s. in het Clubhuis, Ma re 43. Opgevoerd wordt het verma medewerking van Cowboy-music. De Leidse Speeltuinvereniging „De Demping" gaat het eerste lustrum vieren met een receptie, welke op Dinsdag 30 October a.s. wordt ge houden, 's avonds om 8 uur in het Wijkgebouw Levendaal. Het bestuur van de N.R.K.M., afd. Leiden, zou heel graag „De Midden stand op zijn best" willen zien, wan neer op Maandag 29 October a.s. in „Den Burcht" een grote feestavond wordt gehouden ten bate van Santos. Wat Santos is, weten de kath. mid denstanders ondertussen wel: bestrij ding van tuberculose. Tegenwoordig ook: financiële hulp bij de studie van een toekomstige priesterzoon en steun aan in nood verkerende mid- lenstanders. De eigc toneelgroep „De Sleutelspelers" gaan „Een reuze idee" van Willy Corsari opvoeren. Rector Kraakman, wie kent hem niet?, komt spreken over die Middenstand op zijn best en E&ert Castelein komt de fi nale verzorgen met medewerking van de Gold Star Band. Katholieke intro- ducé's zijn welkom. Maar bovenal worden de leden verwacht: dit moet een geweldige avond wordi Op de reünistendag in Augustus is afgesproken, dat de reünisten van het oude St. Pancratius-patronaat een jaarlijkse reünie krijgen. Welnu, er is besloten deze dag in 1952 te laten vallen op het feest van St. Pancra- tius, Zondag 12 Mei Nadere mede delingen zullen nog volgen. Zij, die zich reeds nu willen opgeven, kun nen dit doen bij Frans Goddijn, Oos terstraat 40, tel. 30324. En de Speeltuinvereniging Rond om de Watertoren" gaat Zaterdag 27 October a.s. een contactavond hou den in het Clubhuis, Mare 43 kelijk toneelspel „Mijn Vriend Gastspelers brengen vijf schetsjes en Leonard" en na afloop is er bal on- j tot slot zal er een gezellig samenzijn Wassenaarse recherché aan de tand jaar te openen. Een stampvolle Bles zaal heeft de opvoering van dit stuk zeer gewaardeerd. Het stuk speelt op een oud somber rederskantoortje in een klein vissersplaatsje. Reder IJzermans, die in het ziekenhuis ligt, heeft zijn oude schuit „Antje" de zee opgestuurd voor de visvangst. Zijn dochter Marie neemt de leiding van het bedrijf en komt tot de ontdek king, dat de zaak zeer slecht is. De geruchten dringen tot de visservrou wen door en als er storm op steekt komen de vissersvrouwen in angst naar kapitein Maria. „Aantje" wordt tijdens de storm aan de kust gesig naleerd en geeft noodseinen. Tenein de raad, omdat er geen stuurman is voor de reddingsboot, besluit Marie haar leven te wagen voor de vissers, welk besluit haar het leven kost. De regie van de heer A. V. Godella was weer uitstekend. De dames van „St. Eilsabeth" waren, evenals het pu bliek, tevreden, want een volle zaal betekent geld en dit is een onmis baar middel voor het zegenrijke werk voor de grote gezinnen. WASSENAAR Het is de laatste tijd vaak voorge komen, dat vanuit kleedlokalen op sportvelden alhier geld werd ont vreemd. 14 van deze diefstallen en twee dief stallen van fietsen zijn nu opgehel derd J.L Zondag arresteerde een agent van politie te Rijswijk n.l. een 28-jarige kantoorbediende uit Voor burg, die zich aan dergelijke diefstal len had schuldig gemaakt. Nadat hij ter beschikking van de Haagse Poli tie was gesteld, is hij ook door de der leiding van Henny Boes, met zijn. VVSB 20 JAAR OP HET GRASTAPIJT Burgerlijke Stand Geboren: Martinus Cornelis, z. van M. Brouwer en F. van Luijt; Hein- rich Franz Josepr, z. van H. Link en A. de Groen; Jacobus Franciscus, z. van M. Overdjjk en J. Roelandse; Ca- tharina, d. van J. Kop en M. Barend- se; Maria Johanna, d. van J. G. de Konink en G. J. Meijer; Johannes Hermanus Hyacinthus, z. van J. Ro- mijn en C. Tromp; Elisabeth Anne, d. van L. de Wekker en T. S. P. Krul. Overleden: C. S. Ranselaar vrouw LEIDSE SMALFILMLIGA. Gisteravond was de heer Dick Laan uit Heemstede in „In den Vergulden Turk" op bezoek bij de Leidse Smal film Liga. Als een der eerste smal- filmers kan hij nu nog van zich doen spreken door 't vertonen van zijn van jaren her daterende films. Verbaasd waren de leden b.v. toen hij zyn in 1917 gemaakte padvindersfilm ver toonde waarin zoveel oriniele vond sten waren verwerkt, dat alle pad vinders van heden by het zien er van nu nog zouden smullen. Verder za gen zij met groot genoegen zijn HFC- voetbalfilm en de prachtige reis- film van Zwitserland. Soms wist men niet wat meer te waarderen viel; zijn films of de vlotte geestige ma nier waarop de films werden toege licht. Later dan anders gingen de le den huistoe. Zondag heeft de voetbalver. „St Bavo" haar 20-jarig bestaan ge vierd. Zoals een goede R.K vereni ging betaamt werd de viering inge zet met een H. Mis. Om half drie 's middags had de jubileumwedstrijd plaats tussen WSB en Warmunda. 's Avonds om 8 uur was er een feestavond in hotel van der Geest. De avond werd geopend door de voorz. van het feestcomité de heer J. Beijens. In zijn openingswoord richtte deze een hartelijk woord tot de aanwezige autoriteiten en tot de besturen van de zusterverenigingen SJC, Teylingen en Warmunda, Hij bracht dank aan de voorz. van WSB, de heer M. C. J. Braam voor het vele werk dat hij al die jaren voor de vereniging heeft gedaan. Als feestgeschenk bood hij de voor zitter een lijst met 85 nieuwe dona teurs aan. In enige korte woorden liet hier na de heer Braam het wel en wee van de Voetbal in Noordwijkerhout de revue passeren, waarna het doek opging en de adspiranten van WSB een voor de avond toepasse lijk liedje zongen. Namens het bestuur van de Leid se Voetbalbond en de Katholieke Sportbond sprak de heer Hoger- vorst enige hartelijke woorden tot het bestuur en leden. Spr. zeide, dat het bestuur van de bond steeds een buitengewone medewerking had ondervonden van de zijde van VVSB De voorz. van SJC die hierna het woord verkreeg, verklaarde dat de verhouding met VVSB nog beter is dan met andere verenigingen. Dit was gekomen in de oorlog toen SJC gastvrijheid mocht genieten by WSB- Vooral het feit, dat na de oorlog WSB het de gewoonste zaak van de wereld vond, dat alles wat SJC was weer naar Noordwijk terug ging, heeft er voor gezorgd dat er innige banden tussen beide vereni gingen zijn ontstaan. Pastoor v. d. Waarden richtte zich hierna in hartelijke bewoordingen tot de voorz. van VVSB en zeide respect te hebben voor het bestuur dat zo'n doorzettingsvermogen heeft. Hij sprak eveneens de hoop uit, dat het 25-jarig bestaan ge vierd zal worden en dat alle leden hun best zullen blijven doen om de goede geest welke thans in de ver eniging heerst te bewaren. De burger.-tester feliciteerde ver volgens de jubilerende vereniging. Hij zeide dat het gemeentebestuur belangstelling heeft voor VVSB omdat al wat goed is belangstelling verdient. Spr hoopte dat VVSB op de ingeslagen weg zou blijven voort gaan omdat gezonde sportbeoefe ning in het belang van de jeugd is. Hiei'na bracht het Noordwijks ca de vertegenwoordigers van War munda en Teylingen woorden van gelukwens tot de WSB-ers. De voorz. van WSB bedankte de sprekers voor hun hartelijke, spontane felicitaties. In het bijzon der bracht hij dank aan de Sint Bavostichting, die VVSB in de ge legenheid stelt op zo'n geschikt ter rein te spelen. Dat VVSB het leven heeft kunnen houden heeft zij op de le plaats aan genoemde Stichting te danken, aldus spr. Hierna kwam het Noordwijks ca baretgezelschap onder leiding van Nard Augustinus een non-stop-re- vue op de planken die tot bijna half twaalf de zaal heeft doen bulderen van het lachen. In de loop van de avond werd de voorz. van WSB dooi de voorzitter van het feestco mité nog gehuldigd met een prachti ge lauwerkrans en deze huldigde op zijn beurt de ijverige, altijd voor VVSB in de weer zijnde secretaris, de heer P. v. d. Berg. Om half twaalf was de revue af gewerkt en verlieten de jongere le ien van VVSB de zaal, waarna de ouderen nog tot 1 uur een gezellig dansje maakten. LEIDSCHENDAM HILLEGOM De dames R van der Wiel en J. Zijlstra slaagden te Haarlem voor het examen coupeuse. Geboren: z. v. P. Th. Prins en A. van der Post; z v. M. J. van den Ak ker en B. Bouma; z. v. J. Schenk en A.'Boumans; d. van F. van der Voorn en H. A. M. Peperkorn. Ondertrouwd: A. Cats en G. Jansen. Getrouwd: C. G. Nieuwerveen en M. M. Stroombergen; H. Balkenende en M. A. Wijtvliet. Overleden: Wed. E. M. A. Rusman Spiegeler, vr. 75 jaar, KATWIJK Gemeenteraad. Donderdagavond om half acht vergadert de gem .raad. Belangrijke punten der agenda zijn: Voorstel tot het overnemen van een strook grond bij de school voor Ge- ref. L.O. te Katwijk a d. Rijn ten behoeve van t.z.t. te maken verkeers. verbetering; het verkopen van grond; voorstel tot het opnieuw aangaan van een verzekering van gemeentegelden tegen fraude, beroving enz.,; het toe wijzen van bouwgrond voor de ver vulling van bestedingsplichten; het verlenen van crediet voor de uitvoe ring van een D.U.W.-object; het ver lenen van crediet. t.b.v. de instelling van een z.g. natuurwacht. De agrarische jeugd van Leidschen- dam heeft volgens een Amerikaans systeem een jongveekeuring en een opfok wedstrijd gehouden, waarvoor Zaterdag veel belangstelling be stond. De kalveren en pinken wa ren samengekomen op een terrein bij de graanmalerij waar de jury bestaande uit de heren J. Verhoe ven, rijksveeconsulent, en G. J. Bats, secretaris van de Holl. Mij van Landbouw, veel werk moesten ver zetten om tot de juiste waardering te komen van de inzendingen. Ten slotte werden de volgende prijzen toegekend: Opfok wedstrijd: IA: kalf van J van Mullcm, opfokkosten f 112.30: IB: G. Buitelaar 94.02; 2: N. J. de Jong f 73 42; 3A: G. Buitelaar 93.38; 3B: J. M. Vrij f 120.28. Voor het goed getoillleteerd voor brengen van het vee werden de prijzen toegekend aan: 1. J van Mullem, A. Jansen, W. J. Olsthoorn, J M. Vrij; 2. L. Vrij, Nootdorp, D. Keijzer, G. den Haan; 3 G. Buite laar, J. van Mullem, D. Keijzer. Pinken: le pr. L. Vrij, Nootdorp; 2e pr. A. Roeling; 3e pr. C. J. Doel man; eervolle vermeldingen waren voor J. van Mullem, D. Keijzer. De heer H. J. Mol, kassier van de Boerenleenbank en thans onder wijzer aan een der scholen te Voor burg, is benoemd tot onderwijzer aan de school voor voortgezet lager onderwijs alhier Feest voor „St. Caecilla". De harmonie St. Caecilia geeft Woens dagavond een concert in het vereni gingsgebouw. De ere-voorz., burge meester H. Banning, zal dan de nieuwe instrumenten, welke door de burgerij zijn bekostigd, aan de hsr- monie overdragen. Het concert zal afgewisseld worden door declama ties van de heer Herman Flaton uit Voorburg. Tevens zal voor het eerst de „Burgemeester Banning Mars" geblazen worden Deze is een com positie van de directeur, de heer C. M. Hondong. OEGSTGEEST C. BAKKER t. Op 74-jarige leeftijd is overleden de heer C. Bakker. De heer Bakker heeft een belangrijke rol gespeeld op het gebied van de landbouw. Hij was o.a. voorzitter van dt afd. Leiden van de Holl. Mij. v. Landbouw en lid van het Vebo-bestuur. Voorts was hij vele jaren lid van de gemeenteraad. STOMPWIJK Toneeluitvoering. „Kapitein Ma rie", een toneelspel in 3 bedrijven, had de R.K. Naaikrans St. Elisabeth uitgekozen om de reeks uitvoeringen van de Stomp wij kse verenigingen dit gevoeld. Het resultaat van dit ver hoor was, dat hij 14 diefstallen uit kleedgelegenheden en 2 diefstallen van fietsen, alle in Wassenaar ge pleegd, bekende. Hij zal voor de Of ficier van Justitie worden geleid. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Vrijdagavond vergaderde in café Beyersbergen de pl. afd. van Bloem bollencultuur. Zoals de voorz., de heer C. E. v. d. Berg in zijn openings woord zeide, was deze vergadering uitgeschreven om te beslissen over de vraag of de afdeling Wassenaar zal deelnemen aan de tentoonstelling Flora '53. Als deelgenomen wordt is het zaak, vroeg met de voorbespre kingen te beginnen, opdat men ver zekerd zal zijn van een goede plaats. Na uitvoerige bespreking van deze kwestie werd besloten, dat de afd. op deze tentoonstelling vertegenwoor digd zal zijn met een inzending. Naar aanleiding van een brief van het Hoofdbestuur over de candidaat- stelling van twee nieuwe bestuursle den stelde de secretaris, de heer Kraay de vergadering voor in plaats van de heer Heemskerk als candidaat voor te stellen de voorziter van de afd. Wassenaar, de heer C. E, Berg. De vergadering ging daarmee accoord. Bij de rondvraag kwam oon. ter sprake het houden van demonstraties met bloembollen voor particulieren, tijdens de tentoonstelling Flora. Deze kwestie zal door het bestuur nader worden bezien. Geen franc-devaluatie Niets ligt minder in de bedoeling van de Franse regering dan een de valuatie van de Franc, verklaarde gisteren de Franse premier Pleven op een bijeenkomst van zijn partij. Een devaluatie „absurd" noemen de, zei Pleven, dat er geen enkele re den is om een „groot verschil tussen de Franse en buitenlandse prijzen" te scheppen. „Wy zyn dan ook vast besloten, alle maatregelen te nemen om een dergelijk verschil te voorko men", aldus Pleven. Hij waarschuw de daarbij, dat zij, die nu goud ko pen tegen het huidige prijspeil in Frankrijk dat boven het wereld niveau ligt voor hun vergissing zullen betalen. Het plan-Schuman en het plan- Pleven noemde hij de voorlopers van een veel groter plan, waaraan Frank rijk werkt namelijk concrete voor stellen voor een federatie van de Westeuropese landen. Volgens de „New York Times" is de invoering van kleurentelevisie in de V.S. naar de toekomst verschoven door een aanbeveling van de rege ring om de massaproductie van ap paraten voor kleurentelevisie stop te zetten. Charles Wilson, leider van het bureau voor defensiemobilisatie gaf als reden voor het verzoek op, dat schaarse grondstoffen door stopzet ting van de productie der kleuren televisie-apparaten ten goede zouden kunnen komen aan de defensie inspanning. voorhoede versterkte maar de ach terhoede verzwakte waardoor Nieu- werkerk een tweede kans kreeg 20. Tot het einde bleef de wedstrijd, on danks deze 20 voorsprong van Nieuwerkerk spannend. Nieuwkoop II—RVC I 5—1; Nieuwkoop III— VEP IV 41 waardoor Nieuwkoop III in deze afdeling de leiding heeft genomen. Woerden Jun. B.Nieuw koop Jun. B 11. WOERDEN VROUW IN BADCEL GESTORVEN Door aanraking van electrisch kacheltje De heer A. tc Woerden kwam Vrij dagavond omstreeks half twaalf tot de verschrikkelijke ontdekking dat zijn echtgenote in de badcel van zijn woning om het leven was gekomen. Ten einde de badkamer enigszins te verwarmen had mevrouw A. een electrisch straalkacheltje ingescha keld. VeiTOoedelijk heeft zij dit tij dens het baden naar de badkuip toe getrokken, waarbij zij een der ele menten moet hebben aangeraakt. Door de schok van de electrische stroom moet mevrouw A. op slag zijn gedood. UIT DE RIJNSTREEK ALKEMADE Ondertrouwd: P. L. F. de Jong en A. H. A. van Wieringen; J. H. A. van der Geest en H. M. P. Th. Hogendorp H. F. G. Buschman en J. C. van Ben ten; J. P. Rietbroek en P. C. Ho- genboom; M. C. Koenders en A. C. van Tiem Gehuwd: P. N. Spring in 't Veld en H. W. Vaneman; H. J. Zoetemelk en M. K. Hoogerwerf; H. Krijger en A. J. M. van Klink; W. J. Jansen en Th. M. van der Meer; S. Overes en J. Th. van Leeuwen. Overleden: G. M. Gaillard 68 jaar BODEGRAVEN Mica-Steprace. In het kader van de Middenstandsweek werden Zater dagmiddag op de Nieuwe Markt kin derwedstrijden georganiseerd voor de leeftijd van 5 tot 12 jaar op de step. Er was heel wat belangstelling, zo wel van de zijde van de jeugdige deelnemers als van volwassenen. Na afloop werden in het Beursgebouw de prijzen aan de winnaars uitgereikt, na een slot- en dankwoordje van de heer Spijker, lid van het uitvoerend comité. Geboren: Cornelis Johannes, z. van J. Stolwijk-Rodenburg; Teunis Anto- nie, z. van A. Domburg-v. d. Sluis; Jan, z. van A. v. Dijk-v. Dam. Ondertrouwd: P. Walraven 30 j. en E. Blom 23 j.; K. v. Dijk 24 j. en A. Lok 26 j. Getrouwd: J. Regtvoort 29 j. en G. Stolwijk 31 j. Overleden: T. Oskam, weduwe van H. Hoevers 85 j.; Johannes Visscher 50 j. DE KWAKEL PSEUDO VOGELPEST Nadat de vorige week mij fa. Omt- zigt vogelpest was geconstateerd en 115 kippen werden vernietigd, werd nu weer dezelfde ziekte by de kippen gevonden van wed Th. Voorn vast gesteld Ook hier werden alle kippen ruim 25 stuks afgemaakt. Geboren: Antonia G. M. d. v. A. de Wit en J. U. Vermeij. Ondertrouwd: A. P. Veclenturf en E. M. Pouw. Getrouwd: A. J. Kaptein en M. van Hilten. NIEUWKOOP NieuwerkerkNieuwkoop 20. Voor de rust wist Nieuwkoop tot vlak tegen het einde het doel schoon te houden dank zy het uitstekende verdedigingswerk, doch in de voor hoede klopte het helemaal niet. steeds liepen goed opgezette aan vallen voor het doel dood of werden door de stoppersspil van Nieuwer kerk. die uitstekend werk verrichtte, weggewerkt. Vlak voor het rustfluit- je scoorde Nieuwerkerk echter (10) Na de rust ging Nieuwkoop veran deringen aanbrengen die wel de Jia%te GOLF BINNENLAND. De directie van de Noordoost polder overweegt het uitgeven van grond voor fruitteeltbedryven. De staking die de bakkersgezel len in drie bedryven in Den Bosch Zaterdag zouden beginnen, omdat z(j geen vacantietoeslag kregen, is niet doorgegaan. De patroons zullen beta len. Instorting wordt gevreesd van de eeuwenoude toren van Sint Weren- fried te Eist. Geregeld vallen er gro te brokken naar beneden. Frambozen heeft mevr. De Jong in de Beemster enige dagen geleden nog geplukt in haar tuin. Voor 326.388 gulden zal H. Schil der te Volcndam in die gemeente een verzorgingshuis voorouden van da gen bouwen. In het aanbestcdingsbc- drag van Schilder is niet het schil derwerk begrepen. De kunstschilder Frans Kops is gisteren op 78-jarige leeftijd te Den Bosch overleden. Door onvoorzichtigheid van schilders en rietdekkers, die aan het dak werkzaamheden verrichtten, is gistermorgen de grootste boerderij van Vaassen in de as gelegd. Land bouwwerktuigen en een klein gedeel te van het meubilair konden worden gered. Verzekering dekt de schade. Op de hoek van de Vlcutcnsewog i de Hasebroekstraat is de 56-jarige Utrechtenaar A. R. Zaterdagmiddag omstreeks vier uur op de fiets door een truck met oplegger doodgereden. BUITENLAND. Op het te Rome gehouden con gres van katholiek onderwijspersoneel is ar. Jos. ae Boer gekozen tot voor zitter van de Intern. Federatie van Onder wijzers Van de geautomatiseerde netten van het telefoondistrict Den Bosch kan men met ingang van Maandag 22 October 8 uur langs automatische weg gesprekken voeren met aange slotenen van het gehele district Rot terdam. Te Leeuwarden is gistermiddag de negentienjarige M. Bijlsma onder een trailer geraakt, na er met zijn fiets tegenaan gereden te zijn. HU was op slag dood. marktberichten ROTTERDAM. 22 October. Vee. Aanvodr: 1243 totaal, waarvan 849 vette koeien en 394 varkens. PrUzen: vette koeien 2.452.65. 2.252.35 en 1.952.15 en varkens 2.28. 2.20 en 2.14 per kg. levend gewicht. Vette koei?n aanvoer korter, handel kalm, iets stijver in prijs; varkens aanvoer als vorige week, handel ta melijk, zware varkens prijshoudend, lichte iets lager in prfjs.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3