K. V. P. Congres toonde vast vertrouwen in de leiding van: MAANDAG 22 OCTOBER 1951 DE LEfDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 MEDEWERKING AAN EUROPESE EENWORDING - INDONESIË IN DE MIST - SOCIALE VERZEKERINGEN NIET PRIJSGEVEN Buitenlandse gasten getuigden van overeenstemming in beginselen In de Zaterdagmiddag gehouden sectievergaderingen van het vierde congres der K.V.P. vormden onderwerp van bespreking: de emancipatie, de sociale •ntwikkeling, het financieel-economische beleid der regering en de Europese ♦aak voor Nederland en de K.V.P. De vraag „De emancipatie voltooid?'' werd behandeld door de Hoofdaalmoe, zenier van de Arbeid, de zeereerw. heer K. Roncken. De heer J. A. Middel huis, algemeen secretaris der Ned. Kath. Arbeidersbeweging besprak de sociale ontwikkeling sinds de bevrijding. Prof. dr G. W. Groeneveld, hoog leraar aan de Universiteit te Nijmegen belichtte enige aspecten van het financiëel-economisch beleid der regering en prof. mr. L. A. G. Schlichting, eveneens hoogleraar aan de Nijmeegse universiteit wijdde een beschouwing aan „Onze Europese taak". Naar aanleiding van de inleidingen ontwikkelde zich in iedere vergadering een breedvoerige gedachtcnwisseling, welke mede tot gevolg had, dat de ontwerp-resoluties nader bezien moesten worden. Zij werden in de slotzit ting op Zondag aan het congres voorgelegd. Avond-bijeenkomst De vice-voorzitter, prof. dr. J. Gie- len begroette hier de autoriteiten en de vertegenwoordigers der zusterver enigingen in het buitenland. De buitenlandse gasten hebben ge durende deze vergadering het con gres toegesoroken. Een Luxemburger: De Luxemburgse oud-minister, staatsraad L. Schaus, alg. secr. van de Christ. Sociale Volkspartij zei de met genoegen hier te zijn gekomen, omdat de idealen van zijn partij en de KVP dezelfde zijn. Hij zeide min of meer het gevoelen te hebben, dat als de Eeneiux niet vordert dit voor een deel hieraan te wijten is, dat men het te goed wil doen Het doel kan z. i. beter bereikt worden als men rekening houdt met de realiteit en doet als met de economische unie. Hij herinnerde er voorts aan, dat St, Wil'ebrord de drie landen in een geestelijke unie heeft verenigd en in dit verband zeide hij. dat het van be lang zal zijn de geestelijke zijde ook naar voren te brengen. Te zeer wordt het accent gelegd op de economie en de politiek. Een Fransman: Staatsraad Georges Le BrunKeris bestuurslid van de MRP in Frank rijk en voorzitter van de studiesectie van die partij voor de buitenlandse aangelegenheden, getuigde van de vriendschap van de MTIP jegens de KVP. Ook hij betoogde, dat de gees telijke zijde in rechtvaardigheid en liefde naar voren dient te worden ge bracht. De geestelijke krachten zijn beslissend. Een Rijnlander: De Oberbürgermeister van Düssel. dorf en president van de Landdag van Nordraein-Westfalen, de heer Joseph Gockeln, sprak namens de C.D.U. en bracht mede een groet van president Adenauer over. Hij gewaagde van gezamenlijke zorgen en plichten er dankte voor de brief, welke koningin Juliana aan president Truman heett gezonden inzake het vluchtelingenvraagstuk. Een Oostenrijker: Namens de Oostenrijkse Volkspar tij sprak de secretaris, de heet- Franz Wega, die o.a. dank bracht voor de hulp. welke Nederland na de oorlog aan kinderen van zijn land heeft ge boden. Een Beier: De heer Strauss, secretaris van de C.S.U. in Beieren verzocht de KVP ook vertegenwoordigers naar zijn land te zenden. Gezamenlijk hebben zij de verplichting te streven naar een Europa op Christelijke grondslag. Een Saarlander: Een Belg: De voorzitter van de Belgische Christelijke Volkspartij, de heer Th. Lefèvre, hied een gloedvolle rede over: Europa en de Christelijke ge dachte. „De Rustenburger Koorknapen", onder leiding van Henk Hoogervorst een dansgroepje onder leiding van mevrouw Van Maasland luisterden de avondvergadering op. De slot-zitting Alvorens de voorz. der Tweede Kamerfractie van de K V.P., prof. mr. Romme, Zondagmorgen zijn rede uitsprak, heeft de voorz der K.V.P. de heer Andriessen op de derde ple naire zitting een welkomstwoord ge richt tot de ministers Rutten, Al- bregts, Van Maarseveen en Peters en staatssecretaris Cals. Voorts begroette hij de voorzitter der Tweede Kamer fractie, mr. Kortenhorst, de voorzit ter der Kath. Eerste Kamerfractie mr. Kropman, de deken van Utrecht, de hoogeerw heer A. Wiegerink en de directeur van het Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, mgr. dr. Op de Coul. Vervolgens werden de resoluties van de sectie-vergade ringen, welke nu reglementair om advies gaan naar partijraad en par tijbestuur, aangeboden, Romme's „verslag" Prof. Romme heeft een rede gehou den, waarin hij verslag uitbracht over het pantmentaire werk in de af gelopen periode. Ingaande op de buitenlandse poli tiek zeide hij o.a., dat wanneer ons land een vex wijt zou kunnen treffen, dit zou kunnen zijn de aanvankelijke aarzeling in het op gang komen van de verhoogde defensie-inspanning. Opmerkend, dat de fractie zich aan stonds heeft geschaard achter de re gering bij de gemeenschappelijke af weer der agressie in Korea, herdacht hij de gevallenen. Inzake de Europese integratie, Straatsburg en het plan- Schuman, heeft de fractie wezenlijke medewerking kunnen verlenen. Ten aanzien van het feit, dat Nederland nu medewerkt aan de besprekingen voor totstandkoming van een Euro pees leger, >eide spr., dat de herbe wapening van Duitsland primair moet zijn: r-r moet sprake zijn van rechtsgelijkheid. De samenwerking in Europa nader besprekend zeide hij, dat wij ons allereerst gevoelen aan gewezen op België en Luxemburg. Indonesische sentimenten. Medewerking is verleend aan het geven van vrijheid aan Indonesië We lopen thans rog in de mist, aldus spr Nog steeds is de toestand niet gecon solideerd, politiek en economisch niet met alle gevaren van dien In verband met de nieuwe verlangens van Indo nesië tot losmaking van de Unie zal een beslissing moeten worden geno men in de mist. Het deel van het na tionale inkomen, dat uit Indonesië komt, is weliswaar gedaald maar het is nog altijd zeer belangrijk, zo stelde spr. vast. Wanneer we, bij de komen de onderhandelingen, sentiment al leen maar met sentiment beantwoord de, zullen we er niet komen. Wat de binnenlandse politiek be treft merkte spr. op, dat gezegd is, dat het beleid der fractie onderhevig zou zijn aan tweeërlei bedenkelijke mentaliteit, die potverteren en eenzij digheid is genoemd. Tegen deze kwa lificatie stelde hij zich te weer, op merkend o.a dat het tweede kabinet. Drees harde maar rechtvaardige maatregelen heeft genomen en nog bezig is te nemen. De kat van Kinderdijk. Na jarenlang te zijn aangezien voor een sfinx is spr. nu geschetst als de kat, springend op het wiegje te Kin derdijk. dit in een artikel in „Socia lisme en Uemotratie", het maand schrift der Partij van de Arbeid. De heer Scheps heeft door dit artikel getoond bitter weinig te begrijpen van de politiek naar Katholieke beginse len, aldus spr., die vervolgens naar aanleiding van de hem door de heer Scheps verweten springerigheid en van het verwijt van eenzijdigheid uit eigen kamp betoogde, dat er gespro ken mag worden van rechtlijnigheid der Katholieke politiek, waarbij de eerbiediging der menselijke persoon, lijkheid op de voorgrond staat, en eerbied voor de arbeid en eerbied voor de particuliere eigendom hand in hand gaan In dit verband ging hij nader in op wat met steun der Ka tholieke fraccie aan wettelijke maat regelen is tot stand gebracht en waar verbeteringen zijn aangebracht. Ook op het beleid der fractie en de vor ming van dat beleid ging de inleider nader in. Het overleg met de Kamer. Wettelijke instelling van vaste col leges van advies aan de Tweede Ka mer zou spi toejuichen Het zou de overweging waard zijn de fractie van voorlichting te doen dienen door deskundige commissies en door mon deling deskundig contact Spr. zeide niet te aanvaarden wat men de frac tie aanwrijft, n.l. dat zij de rechte weg zou hebben verlaten. Buitenge woon wenselijk achtte hij beraad op hét sociale vlak over wat z.i. op de eerste plaats aan de odrde zou moe ten komen: opvoering van de kinder bijslag voor de middengroepen. De nivellering der lonen wordt mispre zen, doch men moet ook oog hebben voor noodzakelijke nivelleringen van onderen-op m een verarmd land. De particuliere bezitsspreiding is ook spr.'s wens, doch daarnaast toonde hij zich afkerig van een blokkering der sociale verzekeringen. De deugden en fouten van Lieftinck. Spr. zeide, dat er bedenkingen zijn geuit tegen de samenwerking met de P. v. d. A. in de regering. Hij zeide ongevoelig te zijn voor de wind, die deze vrees aanblaast en in dit ver band verklaarde hij, dat minister Lieftinck veel goed en uitermate be langrijk werk heeft gedaan. Het va derland zal dit eens erkennen. Be halve de zich thans wrekende fout van deze minister inzake de goed koop-geldpolitiek demonstreert zich nu de neiging verder te gaan dan wat in een kabinet van gemengde struc- uur past. Spr noemde het toezicht op het credietwezen, dat voorgesteld wordt als van blijvende aard. terwijl bovendien geen redelijke rechtswaar borgen worJen gegevesn Hij zeide steeds gijverd te hebben voor een kabinet op brede basis uit twee over wegingen: omdat het in deze tijd het beste past er de beste kansen bood voor verwezenlijking van het pro gram der K.V.P. doch van de brede basis wilde hij geen afgod maken. Tenslotte betoogde spr. dat het er om gaat een bijdrage te geven aan de mogelijkheid voor een betere bele ving van het Christendom. Hij deed een beroep op de jeugd van welke z.i. de vlam van saamhorigheid moet uitgaan. Het congres heeft de spreker staande toegejuicht. Romme en de Kal van Kinderdijk In zijn rede voor het K.V.P.-con gres hield prof. Romme stil en ver volgde daarna met bedrukte stem, dat er een breuk in zijn persoonlijk politiek leven was gekomen. „Na jarenlang te zijn aangezien als een geheimzinnige sfinx, ben ik sinds enige tijd gedegradeerd tot een or dinaire kat". Dat had het Kamerlid van de P. v. d. A., de heer Scheps, gedaaij in een artikel in het maandblad „So cialisme en Democratie". In dit ar tikel had hij prof. Romme vergele ken met de uit de geschiedenis be kende kat van Kinderdijk. Bij een overstroming te Kinderdijk was een baby in een wieg weggedreven op de kolkende baren. Op de wieg was ook een kat terecht gekomen, die door van de ene zijde van de wieg naar de andere te springen, het broze .vaartuigje in evenwicht hield en zo het kind redde. Die kat was, volgens het artikel van de heer Scheps, prof. Romme, die de K.V.P. in leven zou houden door voortdurend naar links en rechts te springen Prof. Romme kwam op deze ver gelijking terug en zeide, omdat de kat van Kinderdijk een menslie vende kat was, dat deel der verge lijking wel te aanvaarden, „doch de K.V.P. met haar anderhalf millicen kiezers te vergelijken met een wieg, gaat zelfs ons, met onze overigens gezonde gezinsbegrippen te ver". De bezette Berlijnse wijk West Berlijn broeit op represailles De Britse en Franse bezettingsau toriteiten in Berlijn zullen generaal- majoor Mathewson de Amerikaanse commandant, steunen, wanneer hij overgaat tot tegenmaatregelen tegen de door Oostduitse politie uitgevoer de bezetting van Steinstücken. een Westberlijnse enclave in Oost-Berlijn De bezetting gebeurde geheel onver wachts Donderdag en de Wes telijken weten nog niet zeker hoe zij zullen reageren. Er moeten tegenmaatregelen worden genomen, zei generaal Ma thewson gisteren Wij moeten hun tonen, dat wij geen genoegen nemen met hun manier van doen. Mijn Brit se en Franse collega's denken er net zo over en zullen de maatregelen steunen, die ik wens te nemen. Welke maatregelen dat zijn. hoop ik over een paar dagen bekend te kunnen maken. Er zijn verscheidene moge lijkheden tot beantwoording van de Oostduitse stap. want de Oostduitsers en de Russen hebben ook enig terri toir in West-Berlijn. dat nu door de Westelijke mogendheden zou kunnen worden geannexeerd ten behoeve van stuk Oostduits bezit in het Westen van de stad is Radio Berlijn, gelegen in de Britse sector. Ook een deel van de spoorweginstallaties ligt in het Westen, hoewel het gehele spoorweg bedrijf in Oostduitse handen is. Welke stap de Westelijke mogend heden ook nemen, er zal eerst over worden beraadslaagd met het ge meentebestuur van West-Berlijn. Amerikaanse troepen naar Europa Zaterdag zijn in Bremerhaven 2.168 Amerikaanse soldaten ont scheept. Zij vormen de voorhoede van de 43ste infanteriedivisie van de Amerikaanse nationale garde. De rest van deze divisie wordt de vol gende week verwacht. Dit zal dan de vierde Amerikaanse divisie zijn, die sinds het einde van de oorlog naar Europa is gezonden. 450 Canadese militairen, die het eerste contingent uitmaken van de 27ste Canadese infanteriebrigade, welke voor de strijdmacht van gene raal Eisenhower bestemd is, zijn Za terdag aan boord van het Griekse schip „Columbia" naar Rotterdam vertrokken. Van daar uit zulen zij zich naar Hannover begeven. Het gros van de troepen zal de volgende maand aankomen. Achtervolging in de wildernis De bende, die veertien dagen gele den de Britse Hoge Commissaris in Malakka, Sir Henry Gurney, heeft vermoord, heeft nog slechts 24 uur voorsprong op de vier kolonnes Gurkha's, die haar achterna zitten. Dit werd Zaterdag medegedeeld door kolonel Crookshank, die de lei ding van de achtervolging heeft. Hij verklaarde tegenover Reuter, dat zijn troepen de bende (50 man) thans „definitief" op het spoor is, en dat zij binnen twee dagen of drie dagen contact met de terroristen hopen te krijgen. Uitgestrekte delen van het oerwoud worden inmiddels voortdurend door vliegtuigen bestookt. Wanneer de bommenwerpers naar Singapore terugkeren om een nieuwe lading munitie in te nemen, neemt de artillerie hun taak over. Door de Belgische mijnindustrie is een studie van de hand van de mijn- directeur Martens gepubliceerd, waarin stelling wordt genomen tegen het plan-Schuman. Deelneming van België aan het plan-Schuman zal volgens Martens tot resultaat hebben, dat de Belgische kolenindustrie in twee étappes uitgeschakeld wordt: n.l. eerst geleidelijke sluiting van de minst rendabele mijnen en vervol gens verlaging van de kolenproduc- tie, die thans 28 millioen ton per jaar bedraagt, tot 5 a 6 millioen ton. Martens acht het zeker, dat de Bel gische kolenproductie bij deelne ming van België aan het plan-Schu- nan met 75 procent zal dalen, het geen rampzalige gevolgen zou heb ben voor de Belgische economie, die dan geheel en al aan Duitsland over geleverd is. Volgens Martens zou Duitsland dan België's voornaamste kolenleveran- cier worden en zou Duitsland op de ze wijze zodanige troeven in handen krijgen, dat België van dit land af hankelijk zou worden. MGR. BERAN NAAR GEVANGENIS VAN TILCI Volgens te Wenen ontvangen be richten zou de aartsbisschop van Praag, Mgr. Beran, weer naar een andere plaats zijn overgebracht. Werd Mgr. Beran tot nu toe opge sloten eerst in zijn eigen paleis, daarna in een klooster en tenslotte in een buitenhuis, ditmaal in een officiële gevangenis en wel in de stad Tilci zijn gedwongen verblijf plaats geworden. Onder de streng ste geheimhouding werd de aarts bisschop door de Tsjechoslowaakse politie naar Tilci, een stad aan de Oostenrijkset grens, overgebracht. Milliarden-dans Dollars voor buitenland Het Amerikaanse Congres heeft Zaterdag een wetsontwerp tot toe wijzing van 7.328 millioen dollar voor militaire en economische hulp aan het buitenland goedgekeurd. Een be paling in het ontwerp machtigt pre sident Truman 100 millioen dollar voor Spanje te bestemmen. Het ont werp ging daarna naar president Tru man ter ondertekening. Verder hechtte de Senaat zijn goedkeuring aan een program voor miltaire opbouw ten bedrage van 4.128 millioen dollar en 'n aanvul lingsfonds van 1.675 millioen dollar voor organen voor de defensie en de economische controle. Het Congres is thans op reces ge gaan tot 8 Januari. Het Huis van Af gevaardigden was het eerst met zijn werkzaamheden gereed. De Senaat ging ongeveer een uur later uiteen. President Truman had oorspronke lijk voor miltaire en economische hulp aan het buitenland 8.5 milliard dollar gevraagd. Evenwel is van het vorige fiscale jaar aan nog niet be stede fondsen een bedrag van 816.727.304 dolar nog beschikbaar, zodat voor meer dan acht milliard dollar voor hulp aan het buitenland beschikbaar is. Voor Europa is aan militaire hulp 4.818.852.457 dollar beschikbaar ge steld. De stem van een roepende in de woestijn Volledig gesteund door zijn rege ring heeft Frankrijks president, Vin cent Auriol, Zaterdag een aantal voorwaarden bekend gemaakt, op grond waarvan Frankrijk „vol ver trouwen zou samenwerken" met Rusland en de landen achter het IJze ren Gordijn. „Open de grenzen en laat boeken, kranten, ideeën en personen vrijelijk door alle landen trekken, herstel de democratische rechten en maak een einde aan de activiteiten van die or ganisaties, die oproerstokers in de vrije landen in de hand hebben". Presdent Auriol, die sprak ter ge legenheid van het feit, dat 100 jaar geleden maarschalk Foch, de grote Franse opperbevelhebber uit de laat ste wereldoorlog, werd geboren, ging verder: „Laat ons nadat deze voor waarden zijn vervuld, een internatio nale en permanente contróle instel len op de bewapening en een balans opmaken van alle strijdkrachten in de gehele wereld. Laat ons de natio nale legers inkrimpen tot binnenland se politie-organisaties zonder zware wapenen en laat ons in het verband van de UNO dat internationale leger vormen, waarover wordt gesproken in het Charter der UNO ten einde de besluiten van de organisatie ten uit voer te kunnen leggen". Auriol vroeg, dat het antwoord geen propaganda-leuzen zouden zijn maar een eenvoudig „ja" of „neen". Ook keerde hij zich in zijn rede scherp tegen de communistische op hitsing in Frankrijk tegen de V.S. en tegen generaal Eisenhouwer „een groot en nobel volk van vrien den en een illustere generaal, die de legers der vrije landen naar de over winning heeft geleid". DE OPERATIE „DESERT ROCK". Zondagmorgen moest opnieuw de operatie „Desert Rock" (de proeven met atoomontploffingen in Nevada) wegens hoge winden worden uitge steld. De commissie voor de atoomener gie heeft medegedeeld, dat Maandag morgen getracht zou worden de oefe ning te laten doorgaan. Bij de oefening zullen voor de eer- stemaal atoomwapens worden ge bruikt voor het steunen van land strijdkrachten. WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dindsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN. Wisselende bewolking met en kele buien vooral in de kustpro vincies. Meest matige wind tus sen Zuid-West en Noord-West. hier en daar lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. 23 October zon op 7.17, onder 17.31; maan op 23 37 en onder 15.12 uur. De voorzitter van de K.V.P., de heer Andriessen, sprak woorden van dank en vertrouwen. Aan het slot van het congres heeft de voorz. medegedeeld, dat aan de Koningin een telegram van trouw en aanhankelijkheid is gezonden. Aan de aartsbisschop, kardnaal De Jong is een telegram van eerbiedige aan hankelijkheid en innige dank voor zijn jarenlange geestelijke leiding ge- richt Van de Katholieke Volkspartij op Curagao was een telegram met goede wensen voor de K.V.P. en het con gres ontvangen. De heer Andriessen heeft hierna dankwoorden gesproken aan het adres van allen, die zich verdienste lijk hebben gemaakt voor het welsla gen van het congres. Tot besluit werden twee coupletten van het Wilhelmus gezonden. Resoluties van het K.V.P.-congres ONZE EMANCIPATIE VOLTOOID? In de resolutie van de sectie „on ze emancipatie voltooid" werd bij zondere aandacht gevraagd voor; 1. De juiste beoefening van de naastenliefde; 2. Verwezenlijking van de sociale voorwaarden voor behoud en her stel van een gezond gezinsleven: met name is noodzakelijk, dat een gezonde woningpolitiek wordt ge voerd; 3. Vernieuwing van het sociaal- charitatieve werk en „maatschappe lijk werk" in het algemeen; uitvoe ring primair te doen geschieden door het particulier initiatief met steun van de overheid, betere sa menwerking en grotere deskundig heid: 4. het probleem van de „a-socia- len"; 5. De practische verwezenlijking van de christelijke beginselen in het sociaal-economische, speciaal in het bedrijfsleven; zowel wat betreft de uiterlijke vormgeving als ten aanzien van de daaraan ten grond slag liggende juiste waardering van de menselijke persoonlijkheid heeft het katholieke volksdeel een zeer bijzondere taak. SOCIALE POLITIEK De resolutie van de sectie „sociale politiek'" bevestigde de resolutie over sociale zekerheid en persoonlijke verantwoordelijkheid, die aangeno men werd door het Partijcongres 1949 en stelde voorts als zijn me ning vast, dat in de huidige voor het land en volk moeilijke tijdsomstan digheden de sociale politiek, naast de handhaving van een redelijk welvaartsniveau voor alle groepen van de samenleving, in het bijzon der voor de minst draagkrachtigen, primair en doelbewust gericht dient te zijn op een structuurhervorming van de maatschappij door middel 1. De verwerkelijking, in het bij zonder door de samenwerkende be- drijfsgenoten van de gedachte der bedrijfssolidariteit, zoals deze haar grondslag heeft gevonden in de wet op de Bedrijfsorganisatie; 2. De krachtige bevordering van een wijd verbreide bezitsvorming. Met nadruk waarschuwt de reso lutie voor de niet te voorziene ge volgen van onvoldoende activiteit op onderhavige gebieden voor de Christelijke maatschappij- en eigen domsorde. ONZE EUROPESE TAAK Aan de resolutie van de sectie „Onze Europese taak" is ontleend: De veiligheid en de economische welstand van Nederland hebben een vérstrekkende Europese integratie tot voorwaarde. Niet alleen het be houd van de wereldvrede, maar ook de verzekering van een redelijke levensstandaard in alle delen der internationale samenleving, ver eisen een snelle ontwikkeling van de Europese en nog wijdere inter nationale samenwerking, ook op fe derale basis. HET FINANCIEEL- ECONOMISCH BELEID Aan de resolutie van de sectie „Enige aspecten van het financieel- economisch beleid" is ontleend: Gestreeft dient te worden naar een economisch juiste en rechtvaar dige verdeling van het nationale inkomen over alle groepen in de volkshuishouding, waarbij voor een ieder de mogelijkheid geschapen dient te worden zich een eigen be zit te verwerven. Ter verwezenlijking van bovenge noemde doelstellingen wordt zowel uit kracht van beginsel als om re denen van economische doelmatig heid deze taak niet opgedragen aan de overheid doch aan die organen die zijn gelegen tussen individu en overheid, in het bijzonder door de op te richten publiekrechte! Ike be drijfsorganisatie. Met het oog op de existentie van het volk, de sociale zekerheid en de positie van de betalingsbalans moeten in de naaste toekomst con sumptie- en investeringsbeperkin gen worden geaccepteerd. Vooral met het oog op de werk gelegenheid en de bestaansmoge lijkheid op langere termijn bergt een verdere investeringsbeperking grote gevaren in zich. Bij het kiezen van middelen, die ten doel hebben de consumptie te beperken moet voorkomen worden, dat de kinderrijke gezinnen en de laagste-inkomens-groepen extra zwaar worden belast. De woningbouw wordt zowel om redenen van sociale als om die van economische urgentie bevorderd en wel op zo hoog mogelijk niveau. Particulier en overheidsinitiatief dienen daarbij hand in hand te gaan. De militaire investeringen, die een zware druk op de betalingsba lans leggen, dienen in het industria lisatieprogramma te worden inge schakeld. Zij dienen, vooral op wat langere termijn gezien, zo gepland te worden, dat zij zo veel mogelijk de Nederlandse economie ten nutte zullen strekken. Daar de defensie-economie, die uiteindelijk slechts ten koste van de civiele sector kan worden gere aliseerd, inflatoire tendenzen op roept; zullen de fluctuaties van het inkomens- en prijspeil het voortdu rend en nauwgezet toezicht van de overheid niet kunnen missen. AFSCHUWELIJK DRAMA IN DEN HAAG Toen gisteravond laat de heer en mevrouw A. B. wonende aan De La Reyweg te 's-Gravenhage thuis kwa men van een weekend buiten de stad, roken zij bij het openen van de voordeur een scherpe gaslucht. Zij haastten zich naar de eerste etage, waar de pleegmoeder van mevrouw B. woonde. In de keuken kwamen zij tot een afschuwelijke ontdekking. De 58-jarige mevrouw A. C. de M. lag gewurgd voor de aanrecht. Aan twee haakjes aan de keukendeur hingen levenloos haar twee rode katten, en in een leunstoel even eens in de keuken trof men de 65- jarige huisgenoot H. J. S. aan, die door gasverstikking een einde aan zijn leven had gemaakt. De onmiddellijk gealarmeerde re cherche kwam tot de conclusie dat S. reeds in de loop van de Zaterdag mevr. de M. bij wie hij sedert een half jaar inwoonde, met een touw had gewurgd. Het was bekend dat de verstandhouding tussen de twee de laatste weken veel te wensen overliet en Sgemeentewerkman van beroep, een hekel had aan de twee grote rode katten, lievelings die ren van zijn slachtoffer. De ge bakjes voor de Zondag stonden nog onaangeroerd in de keuken, het vlees voor het Zondags avondmaal was nog niet gebraden en het Za terdagavondblad lag nog in de bus. Dat geen der buren iets van dit afschuwelijke drama heeft gemerkt is waarschijnlijk te wijten aan het feit dat het ontsnappende gas een uitweg wist te vinden naar de twee de etage, waar het echtpaar A. B. woont, dat echter het weekend af wezig was. Van een worsteling schijnt voorts ook geen sprake te zijn geweest daar de moordenaar zijn slachtoffer waar schijnlijk van achteren heeft aange vallen en een touw om haar hals heeft geslagen. In een afscheidsbrief schrijft S. dat hevige desillussie hem tot zijn daad heeft gedreven. EEN WARENHUIS THUIS. Na de arrestatie van de 73-jarige vrouw D. H. en haar 59-jarige voor malige echtgenoot, J. R., die de laat ste tijd weer samenwoonden in Den Haag, hebben tal van bedrijven bij de politie aangifte gedaan van dief stallen, die in de afgelopen drie maanden bij hen werden gepleegd. De kleptomanie, waarvan het be jaarde paar aanvankelijk werd be ticht, heeft wel geweldige vormen aangenomen. Voor meer dan 5000 gulden werd uit warenhuizen, mode magazijnen en andere zaken aan tex- tielgoederen, strijkijzers, lederwaren, handschoenen, boodschappentassen en nog veel meer gestolen. Hun woning was een opslagplaats gelijk.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2