S)e Ccid6e(Eoii^cmt Toestand aan Suez-kanaal nu rustig Strategische Britten zijn de punten bezet situatie meester Perzen vandaag niet in de Veiligheidsraad Een wijk van West Berlijn geannexeerd MISSIE ZONDAG .y.. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 19 OCTOBER 1951 43ste JAARGANG No. 13413 Wat kalmer aan het Suez-kanaal Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 BIJ EEN HEILIG VERKLARING 1 der Paus Pius XII in de Sint Pieter een eenvoudig lekebroeder uit de Or de der Capucijnen heilig verklaren. Een heiligverklaring is telkens op nieuw een zinrijke gebeurtenis, die geheel de Katholieke Kerk aanbe langt. Het is met die heiligen een merk waardig geval. In de tijd, waarin ze leven, zijn ze aan de grote wereld meestal volslagen onbekend; hoog stens in hun naaste omgeving kan hun invloed dan merkbaar zijn. En toch, in werkelijkheid behoren ze tot de belangrijkste en meest invloed rijke personen, die zo'n tijd bezit. Ze gelijken ook hierin op Christus, die leefde en stierf voor heel het mens dom, terwijl van de toen levende millioenen mensen er betrekkelijk maar heel weinig waren, die begrip hadden van de wereldomvattende be tekenis van Zijn leven. Na hun dood somtijds eeuwen later in een héél andere tijd, met heel andere strevingen, kenmerken en noden, keert hun invloed en activiteit weer terug. Want hoewel de leden van de verheerlijkte Kerk zonder onderbre king een sterke steun zijn voor de strijdende Kerk op aarde, geldt dit ongetwijfeld heel bizon der van die heiligen, die door een officiële heilig verklaring van het Opperhoofd der Katholieke Kerk aan een nieuwe tijd worden teruggeschonken. Hiervan is zeker niemand sterker overtuigd dan de Paus zelf, die bij een heiligverkla ring dan ook nooit zal nalaten uit drukkelijk te wijzen op de betekenis van de nieuwe heilige voor de moder ne wereld. Morgen wordt een lekebroeder uit de Orde der Capucijnen, de Zalige Ignatius van Laconi, tot de hoogste eer verheven door de onfeilbare uit spraak van de Paus. Dit is niet al leen een gloriedag voor genoemde Orde, maar voor alle Christenen, die met het wel en we^ der Kerk mee leven. Broeder Ignatius (Francesco Vin- cenzo Peis) werd 17 Dec. 1701 te La coni op Sardinië geboren. Er was aan deze jongeman niets te beleven, dat de aandacht kon trekken: geboren uit een eenvoudige familie, schriel van uiterlijk en ongeletterd kwam hij zich op 20-jarige leeftijd aanmel den bij de Provinciaal van de Pro vincie van Sardinië en vroeg om als lekebroeder in de Orde der Capucij nen te worden opgenomen. Pater Provinciaal had weinig vertrouwen in dat eenvoudige mannetje, dat daar voor hem stond en hij liet hem zon der succes weer naar huis terug gaan, een weg van 86 K.M. Maar de god delijke Voorzienigheid heeft haar eigen wegen. De Graaf van Laconi, Don Gabriële Aymerich, kende de onder hem horende familie Peis als een diep godsdienstig gezin en hij was een persoonlijke vriend van Pa ter Provinciaal. Een week na de mis lukte poging mocht Francesco het klooster intreden onder de naam van Ignatius. Heel zijn kloosterleven heeft Igna tius en dat was na zijn Professie nog bijna 60 jaar het strenge leven der Capucijnen tot in de kleinste voor schriften stipt onderhouden en be leefd, daarbij gedragen door een op vallende geest van gebed. Het groot ste deel van zijn kloosterleven was hij termijnbroeder, d.w.z. dat hij on geveer 40 jaar lang met de bedelzak op de rug zoals Franciscus van Assisië dat wilde altijd blij en op gewekt, met een glimlach op het ge laat en zijn groet „Sia lodato Gesu Cristo" op de lippen van huis tot huis ging. Op deze bedeltochten oefende „il Santo" (zoals de mensen hem bij zijn leven al noemden) een waar apostolaat uit onder al de standen der bevolking en was hij welkom bij rij ken zo goed als bij armer». Men had graag te doen met deze eenvoudige man, die de onthechting zelf beoefen de en aan de mensen voor hun stof felijke gaven iets va" zijn grote gees telijke rijkdom terugschonk. Want rijk was Ignatio zeer zeker bij al zijn armoe. En deze rijkdom putte hij van dag tot dag uit zijn lievelingsdevo ties, n.l. de H. Drieëenheid, de H. Eucharistie en Maria. Bij het H. Sa crament kon hij uren en hele nach ten doorbrengen en typerend is de lijfspreuk, die hij van zijn jeugd af voerde: ,,La chiesa la mia casa" (de kerk is mijn woning). Op Goede Vrijdag 1781 om 3 uur stierf Ignatio als een heilige. Het was de thans regerende Paus Pius XII, die hem in 1940 zalig verklaarde op grond o.a. van drie opvallende gene zingen, die na attesten van bekwame geneesheren door de H. Kerk offi cieel erkend zijn. Opnieuw zijn er in de allerlaatste tijd door de voor spraak van de Zalige Ignatius won derbare genezingen gebeurd. Twee hiervan (resp. in 1946 en 1947) zijn na het bekende strenge onderzoek volledig goedgekeurd zodat de Paus op 1 Mei van dit jaar kon verklaren, dat men veilig kon overgaan tot de heiligverklaring. Zondag zal deze plechtigheid in de Sint Pieter te Ro me plaats vinden. De moderne wereld met zijn onge- propcrtioneerde belangstelling voor materie en techniek zijn jacht naar genot, zijn gebrek aan zelftucht en zelfcritiek moge van deze simpele monnik iets leren. En wel, dat ziele- grootheid het enige is ,dat blijft be staan als al het andere wegvalt; een zielegrootheid, die slechts ontstaat door onthechting en armoede, door zelftucht en boete gesteund en gedra gen door gelovig en nederig gebed. Moge arm en rijk zich nog eens even bezinnen op het stralend voorbeeld van deze nieuwe heilige! P. dr. CALASANCTIUS O.F.M.Cap. IN ISMAILIA en elders in de kanaalzone van Suez is het nu rustig. Het Britse leger, versterkt met de zestiende brigade valschermjagers, is de toestand volkomen meester. De politie te Ismailia is versterkt met vele agenten uit Caïro, die Woensdag naar de kanaalzone zijn gezonden. Britse soldaten hebben het plaatsje Adabiyan ten Zuiden van Suez een havenplaatsje gebruikt voor laden en lossen van militaire goederen voor het Britse garnizoen in de kanaalzone en een klein vliegveld ten Oosten van Ismailia bezet. Een overeenkomst is gesloten tussen, de Britse generale staf en het Egyptische opperbevel, dat Egyti- sche soldaten de Oostelijke zijde van de bij Findan over het Suezkanaal liggende spoorbrug zullen bewaken en Britse de Westelijke zijde. Pas;a, een vroegere premier en hoofd van het kabinet van de koning, is voorzitter. Er zullen sub-commissies, be staande uit studenten, kooplieden, ambtenaren en andere groepen, inge steld worden om de beweging te ver breiden. Geen meerderheid van de Britse resolutie DERZIë ZOU VANDAAG niet op de zitting van de Veiligheidsraad ver- tegenwoordigd zijn, als naar verwachting de door Joego-Slavië en India geamendeerde Engelse resolutie in stemming komt. De plaats vervangend premier Hoessein Fatemi heeft in New York bekend ge maakt, dat van de Perzische delegatie niemand de zitting zal bijwonen. Inmiddels is het wel waarschijn lijk, dat de Engelse resolutie niet de vereiste meerderheid van stemmen zal krijgen. Er zijn 7 van de 11 stem men nodig, maar de Sovjet-Unie, Ecuador, nationalistisch China en Joego-Slavië steunen haar niét en Engeland mag als belanghebbende partij niet meestemmen. Het omzwaaien van Joego-Slavië heeft deze toestand veroorzaakt. Aanvankelijk was Joego-Slavië be reid de resolutie te steunen mits de Veiligheidsraad duidelijk zou doen uitkomen, dat hij niet vooruit zou lopen op zijn competentie om zich met wat Perzië als een binnenland- De muur des doods Een Hongaar en zijn vrouw, leden van een groep van zeven mensen die probeerden uit hun land naar Oos tenrijk te vluchten zijn een dezer da gen de slachtoffers geworden van de met mijnen versterkte „Muur des doods" langs de Hongaarse zijde van de grens. Het zijn Victor Molnar en zijn vrouw Aloisa, afkomstig uit Wan- dorf in Hongarije. Aloisa Molnar werd op slag ge dood toen zü verward geraakte in de trekdraad van een mijn en het pro jectiel daardoor tot ontploffing bracht. Haar man, zwaar gewond door dezelfde ontploffing, wist zich voort te slepen tot op vijftien meter over de grens. Daar stierf hij. Oos tenrijkse grensbeambten die hem wil den helpen, werden verjaagd door geweervuur van hun Hongaarse col lega's. De Hongaren begaven zich op Oostenrijks grondgebied om het lijk weg te halen. De grensversperring op Hongaars gebied is ruim twee meter hoog en bestaat uit twee muren van prikkel draad. In de ruimte daartussen lig gen losse rollen prikkeldraad, die verbonden zijn aan landmijnen. Op korte afstanden van elkaar staan tien meter hoge wachttorens, waarin zich gewapende uitkijkposten bevinden. se kwestie had aangemerkt, bezig te houden. In Joego-Slavische kringen is verklaard, dat te oordelen naar verklaringen van andere delegaties, de kwestie van de competentie „ter zijde geschoven' scheen te zijn. On der deze omstandigheden kan Joe go-Slavië de aanhangige resolutie niet steunen. Verwacht wordt, dat Joego-Slavië zal verzoeken, de Per zische kwestie voor onbepaalde tijd op te schorten. Spanning nog niet geweken Overigens blijft de toestand nog ge spannen. Geen enkel Brits voertuig mag zon der gewapend geleide rijden. Britse soldaten bezetten nog steeds alle bruggen en installaties van belang en in Cairo is zware politiebewaking in gesteld voor de Britse en de Ameri kaanse ambassade. De Egyptische regering heeft be paald, dat alle Egyptische spoorweg beambten hun medewerking op de Britse militaire trajecten in de zóne moeten intrekken; de spoorwegdirec tie heeft reeds alle voorrechten in getrokken, die tot nog toe aan de Britse strijdkrachten werden ver leend. Sir George Erskine, plaatsvervan gend opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten in Egypte, heeft be kend gemaakt, dat het merendeel van de 400 vrouwen en kinderen van Britse militairen te Ismailia, die van daag met de „Empress of Australia" uit Engeland te Port Said aankomen, met hetzelfde schip naar Engeland teruggezonden zullen worden. Een Engelse militaire vrachtauto is onderweg van Ismailia naar Tel el Kebir beschoten, maar doordat de chauffeur de snelheid opvoerde niet geraakt. I« Caïro moest de politie het sta tion beschermen tegen een overval van een grote menigte, die een trein naar Ismailia wilde bestormen om daar „wraak" te gaan nemen. De minister van Buitenlandse Za ken Mohammed Salah el din Pasja heeft onmiddellijk een bijeenkomst van de politieke commissie van de Arabische Liga geëist om de toestand te bespreken. De secretaris-generaal van de Ara bische Liga, Azzam Pasja, gaf echter te Cairo te kennen, dat Engeland en Egypte het huidige geschil alleen tot een oplossing dienen te brengen. De Italiaanse premier de Gasperi heeft Donderdagavond verklaard, dat Italië bereid is tussen Engeland en Egypte te bemiddelen, indien een ge legenheid hiertoe zich zou voordoen. Voor de ingang van het Suezkanaal liggen zes Britse schepen, omdat de gezagvoerders weigeren de door de Egyptische autoriteiten geëiste tol gelden te betalen, aldus heeft de Egyptische minister van binnenland se zaken bekendgemaakt. EGYPTISCHE BOYCOTT-ACTIE TEGEN ENGELAND. In de afgelopen nacht zijn in Cairo Port Said, Alexandrië en Suez dui zenden aanplakbiljetten aangebracht, waarin opgeroepen wordt tot een boy<ott van Britse goederen als eer ste daad in een „passief verzet'' tegen Engeland. Eer nieuw „hoog nationaal comité", san.angesteld uit senatoren en afgevaardigden, is ingesteld, om deze campagne voor een passief ver zet te organiseren. Senator Aly Maher BRITSE TORPEDOBOOTJAGERS NAAR EGYPTE? Dc Britse torpedoboot jagers „Che quers'' en „Chevron" zijn vanmorgen volgens persberichten uit Malta naar Egypte vertrokken. De Britse admi raliteit verklaarde, dat de schepen naar „het Ocsten van de Middelland se Zee"' zijn vertrokken, doch wenste niet te zeggen of de bestemming Egypte was. De vaartuigen hebben kort gele den dienst gedaan bij Abadan en Basra. HOOFDMACHT EGYPTISCH LEGER TEN OOSTEN VAN HET KANAAL De bevelhebber der Britse troepen in Egypte, sir George Erskine, heeft onthuld, dat de hoofdmacht van het Egyptische leger ongeveer een divisie zich in de woestijn van Sinai bevindt, tussen de strijdkrach ten van Israël en van Engeland in. Dz TlaiU bidt u-ao>i Piet £eJtxnapx>itotaat Sltino ffiemkwcd in de Vet. Siaten Knielend in gebed in een der hallen van het Vaticaanpaleis heeft Paus Pius XII het internationale congres van het Lekenapostolaat dat in Ro me gehouden is, gesloten. Deze cere monie geschiedde tijdens een massa- audientië waar ongeveer 1.200 gede legeerden die 70 landen vertegen woordigden ontvangen zijn. Prins Bernhard verblijft op het ogen blik in de Verenigde Staten, waar hij tevens een tiental marine-instellingen waar Nederlanders in opleiding zijn, bezoekt. Prins Bernhard wordt na zijn ontvangst op het Witte Huis, waar hij met president Truman het bezoek van Koningin Juliana aan de Verenigde Staten volgend jaar heeft besproken, geïnterviewd door de Washingtonse journalisten. De geallieerde en Westberlijnse autoriteiten waren volkomen verrast. De Amerikanen stellen een onderzoek in De stadsregering van West-Ber- lijn noemde de invasie „volslagen on wettig". Er had nimmer enige twijfel bestaan of het gebied maakte deel uit van West-Berlijn zoals bleek uit rtiun- (ZttCee opwekt ap uetgadetiny in de apen iuckt Tijdens de verkiezingscampagne spreekt Attlee een groot gehoor toe, dat buiten de dokken van Southamp ton in de open lucht met aandacht luistert naar de verkiezings-argnmen ten van de Labour Party. Nadat Attlee gesproken had, heeft de menigte een conservatieve geluidswagen omgegooid. BEZET DOOR DE OOST DUITSE POLITIE A GENTEN van de Oostduitse volkspolitie hebben gisteren een „bliksem- snelle bezetting" uitgevoerd van de Westberlijnse wijk Steinstücken in de Amerikaanse sector. Het gebied, dat aan de rand van de stad binnen de Sowjet-sector ligt, werd onderdeel van de Sowjet-zóne verklaard. De volkspolitie rukte het district binnen, dat een enclave vormt en van West-Berlijn gescheiden is door een strook van 65 meter Sowjet-zóne. De meesten van de 250 Berlijners, die er woonden, werken in West-Berlijn. tenstelsel, telefoonaansluiting en be voorrading. De „binnendringers" hebben daar korte metten mee gemaakt, aldus het Westduitse nieuwsbureau D.P.A. Zij sloegen een bekendmaking van het provinciale bestuur van Brandenburg aan met de mededeling, dat de wijk werd ingedeeld bij Potsdam „om een eind te maken aan een „onnatuurlij ke toestand". Alle Oostduitse wetten waren van kracht geworden. De Oostduitse mark, waarvan de waarde een vierde van de Westmark be draagt, geldt als enig wettig betaal middel. De bewoners moesten hun distributiebescheiden in Potsdam af halen. Teleurstellend antwoord De gisteren gepubliceerde nota uit Moskou als antwoord op het Ameri- j kaanse verzoek om de wapenstil stands onderhandelingen te stimule ren, is wel zeer teleurstellend. Volgens functionarissen van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken blijkt er uit, dat er „voor het ogenblik" geen hoop be staat, dat door vertrouwelijke ge sprekken met de regering van de Sowjet-Unie de spanning in de we reld kan worden opgeheven of de vrede in Korea kan worden bevor derd. In de nota werd erop gezinspeeld, dat Truman gezegd had, dat over eenkomsten met de Sovjet-Unie het papier, waarop zij geschreven zijn, nog niet eens waard waren. Gisteren heeft president Trurrran op zijn we kelijkse persconferentie deze uitla ting. bevestigd. Hij zei, dat hij nog steeds dezelfde mening had. Besprekingen vorderen weer De neutrale zóne in Korea Kolonel Kinney, dc leider van de verbonden onderhanaelingsgroep heeft verklaard, dat de Noordelijken (op de bespreking van dc verbin dingsofficieren) het voorstel der ge allieerden om in een neutrale zóne van vijf kilometer om Kaesong en Moensan in te stellen hebben aan vaard. De twee plaatsen, die resp. de vooruitgeschoven onderhandelings hoofdkwartier der Noordelijken en der verbondenen zijn, liggen 24 kilometer van elkaar. De Noordelij ken hadden aangedrongen op een neutrale corridor tussen beide plaat sen. Zij hadden thans hun eisen zo danig gewijzigd, dat deze zóne slechts een breedte van 1.600 meter aan weerszijden van de weg zou beslaan. Tevoren hadden de Noordelijken aan gedrongen op een veiligheidszone van vijf kilometer. De verbondenen wensten slechts de bepaling, dat de weg zelf vrij zou -zijn. Thans moest nog de vraag geregeld worden van het vliegen over de neutrale zóne. De Noordelijken wensten geen vluch ten doch de verbondenen stelden zich op het standpunt, dat de neutra liteit van de zóne slechts ten doel had de onderhandelende delegaties te beschermen. Er zouden dus vluch ten gemaakt mogen worden mits de vliegtuigen zich van vijandige da den onthielden. NOORDELIJKEN VERLATEN POSITIES. De Chinezen hebben plotseling een ry belangrijke heuvels in he* Westen van Korea prijsgegeven aan de op rukkende eerste Amerikaanse cava- lerie-divisie. De verovering van deze stellingen vormt de climax na 16 da gen van hevige gevechten in het dor re heuvellandschap ten Noordwesten van Jongtsjon. De Chinezen verlie ten hun posities 's nachts nadat zij een aantal aanvallen met vlammen werpers hadden afgeslagen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 23 en Woens dag 24 October geen audiëntie ver lenen. KoAAePtie... Zowel de sterrenkijker als de mi croscoop oantullen ongedachte we relden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1