®eCcki6eSoiTtaril Britse troepen bij Suez aangevoerd Olie-debat in Veiligheidsraad AMERIKA STEUNT ENGELAND Hoogtijdag voor Katholiek Nederland Bij de opening der medische faculteit te Nijmegen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 18 OCTOBER 1951 43ste JAARGANG No. 12412 Londen tot Cairo „Kom maar op" Papeiigracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 CAROLINA EN DE DOKTERS HET is voldoende de twee woor den: Nijmeegse universiteit af te drukken, om te bereiken, dat de meeste lezers met hun belangstelling op de loop gaan en van het verdere verloop dezer beschouwing zich niets meer aantrekken! De Katholie ke universiteit is er en iedereen vindt dat prachtig en de meesten zijn wel bereid er een kleinigheid per jaar aan te geven, doch voqr het overige is de „Carolina" iets wat heel in de hoogte zweeft, waarmede men nooit rechtstreeks in aanraking komt. De moedigen, die jaarlijks voor de St. Radboud-stichting huis aan huis de boer opgaan, ontmoetten vaak deur aan deur dezelfde ontmoedigende er varing, dat de meeste Katholieken plichtmatig wat afschuiven, doch zel den van harte. De „eigen" universi teit is zo wéinig kind-in-huis in het geestelijk leven van Nederlands Ka tholieken, dat dikwijls eerst de ope ning van de nieuwe medische facul teit de ontdekking bracht, dat er in Nijmegen nog nooit een medische faculteit had bestaan. Het zal daarom wel opgevallen zijn, bij het luisteren naar de bisschoppen- brief op Zondag j.l., dat de bisschop pen, die de Katholieke belangen bre der, hoger en dieper bezien dan de gewone man vergund is, zó hoog op gaven over de waarde van een Kath. Universiteit en over de uitbouw der bestaande „romp-hogeschool" met een geneeskundige afdeling, dat zij haar op de eerste rij plaatsten in de rangorde van de Katholieke belan gen. Het is voor de hand liggend, dat de vreugde over de stichting van een medische faculteit te Nijmegen groter is in het Zuiden en het Oosten, dan hier in het Westen. De studie-gele genheid voor a.s. dokters wordt er in die streken door vergemakkelijkt. Licht is men geneigd in het Wes ten dan de gevolgtrekking te maken, dat het er feitelijk'te nauwer nood bij betrokken is! Ook de aanbeve ling, dat Nijmegen in staat zal zijn zulke goede Katholieke dokters af te leveren, is weinig geschikt de nood zaak van een Westelijke bijdrage aan een Oostelijke universiteit te doen inzien, nademaal wij over 'de Katho liciteit van onze artsen geen klagen hebben. Dezen juist, de Katholieke artsen, zullen echter de eersten zijn, om het nut van een Nijmeegse medi sche faculteit in te zien! Men be hoeft daarom bij hen nieteen per soonlijk minderwaardigheidsgevoel te veronderstellen, want zij delen dat inzicht met alle meer ontwikkelden. De hoge waarde van een Katho lieke universiteit en van een medi sche faculteit ligt niet op de eerste plaats in hei vormen van genees heren voor de practijk, (ofschoon iedere arts zal toegeven, dat een har- monieuse ontwikkeling niet te ver smaden is), doch in de beoefening en bevordering der wetenschap. Een universiteit is een bolwerk van be schaving en nu is het toch niet te boud om te beweren, dat er een Christelijke beschaving is, die, omdat zij het Christendom tot bodem en op bouw heeft, alle andere in waarden verre overtreft en voor het welzijn der mensheid van beslissende in vloed is. Het eigene van een eigen univer siteit heeft niets over zich van een angstvallige schotjes-zetterij, alsof wat niet eigen is, niet goed zou zijn. Het eigene ervan is, dat zij, voor gelicht door de Waarheid, de gehele beoefening der wetenschap zet in het stralend licht dier waarheid. Het zou wel buitengewoon aanma tigend zijn te veronderstellen, dat op ander universiteiten niet naarstig en met veel succes de wetenschap be oefend werd, maar het is volkomen gerechtvaardigd ervan te zeggen, dat het stuk-werk is, voortreffelijk elk in eigen vak, doch zonder een alge meen-leidend beginsel, dat de stuk werkers behoedt voor krom-zichtige dwalingen. „Het is de taak van de R.K. Uni versiteit" zei de aartsbisschop coadjutor van Utrecht bij de ope ning van de med:sche faculteit „om geloof en wetenschap in vol maakte harmonie te brengen en te beoefenen". Een van de terreinen, waar de wetenschap zeer nauw in aanraking komt met de mens in zijn hoogste bestemming is de moderne geneeskunde. Die aanraking is vaak (zy 't ogen schijnlijk) een botsing. Want een pro fessor kan nog zo knap zijn, om een voorbeeld te geven, in de bacteriolo gie, maar men staat ervan te kijken, hoe oerdom zo'n bacteriën-kenner is, wanneer hij nèt buiten de rein-cul- tuur van zijn bacteriën komt. De meeste wetenschaps-mensen zijn zo verschrikkelijk eenzijdig gericht, dat zij op andere gebieden gelijkgescha keld kunnen worden met ongeschool den. Wetenschaps-beoefening schrééuwt om een algemeen leidend beginsel, om een verwijding van de stuk-werk- studie in de grote samenhang van natuur en bovennatuur. Ook aan niet-Katholieke universiteiten wordt deze behoefte zwaar gevoeld, doch het tragische ervan: er is geen vast beginsel. Men ..vraagt er nog steeds met Pi- latus: wat is Waarheid?, terwijl de Waarheid intussen reeds lang ge openbaard is. Deze Waarheid nu, wel ke uit haar schoot de Christelijke beschaving voortbrengt, is het „eige ne" van een Kath. Universiteit. Deze Waarheid op alle gebieden der we tenschaps-beoefening tot richtsnoer te houden, is haar bizondere taak. Misschien, als men deze gehele be schouwing braaf te" einde heeft ge lezen!, zal het thans klaar en duide lijk zijn, waarom de bisschoppen en ieder ander ontwikkelde het uitzon derlijk belang van een Kath. univer siteit en van een medische faculteit daaraan ten sterkste benadrukken: omdat zij een apostolaat heeft te ver vullen van de hoogste orde, alle mo derne vindingen en inzichten moet overstralen van het Licht, zonder hetwelk de gehele wereld in duister nis zou terugzinken. Bittere woorden van Mossadeq De Engelse afgevaardigde bij de V.N., sir Gladwyn Jebb, heeft giste ren in de veiligheidsraad meegedeeld, dat Engeland bereid is, de amende menten van Joego-Slavië en India op de Britse resolutie inzake het En gels-Perzische oliegeschil te aanvaar den. Deze amendementen zouden het gevolg hebben, dat elke vermelding van de voorlopige uitspraak van het Internationaal Gerechtshof uit de resolutie geschrapt zou worden. De afgevaardigden van de Ver. Sta ten, Frankrijk, Nederland en Brazi lië verklaarden de aldus geamen deerde Britse resolutie te steunen. Mossadeq, die zijn verklaring door een ander liet voor lezen verklaarde: „Waar ook de voormalige maatschap pij (de Anglo Iranian) in de toe komst mag werken, echter nooit in Pezië", „Wij zullen nimmer meer in wel ke vorm ook aan buitenlanders het recht verlenen onze oliebronnen te exploiteren. Wij zijn bereid olie te verkopen, en deze te laten stromen door de oude kanalen". De olie-in dustrie in Perzië-was opgebouwd door het zweet en de arbeid van de Per zen en niet door d inspanning van de Engelsen, aldus Mossadeq. Tenslotte sprak dr. Mossadeq nog maals de hoop uit, dat de Veilig heidsraad niet zou handelen naar aanleiding van de Britse klacht. Hij dankte de raad voor het feit, zijn zaak te hebben gehoord en zeide toen naar Perzië terug te moeten ke ren, omdat zijn plichten aldaar hem riepen. De zitting van de Veiligheidsraad is daarop verdaagd tot Vrijdagmor gen. Premier Mossadeq heeft verslagge vers medegedeeld, dat hij de zitting van Vrijdag nog zal bijwonen. Ver vacht wordt, dat Vrijdag over de Britse resolutie zal worden gestemd. Op de Pakistanse minister president Liaquat Ali Khan .is Dinsdag een aanslag gepleegd. Hij voerde het woord op een bijeenkomst te Rawal pindi toen hij getroffen werd door twee pistoolschoten in de borst en ineen zeeg. Hij is in het ziekenhuis overleden Een recente foto van de premier van Pakistan. Nahas Pasja: Geen samenwerking met onderdrukkers IÏIOENSDAGAVOND heeft de Egyptische premier, Nahas Pasja, in het Egyptische parlement verklaard: „Wij zijn op alle mogelijkheden voorbereid. Van deze dag af zal er geen samenwerking meer zijn met welke bezetters, onderdrukkers of vij anden van ons land ook. Wij hebben onze weg gekozen en zullen dat blijven doen, ondanks ontberingen en opofferingen. Wij maken thans een zeer critieke en delicate periode door, maar zijn op alle gebeurlijkheden voorbereid. De tijd van praten is voorbij en de periode van ernstig en positief werk is aangebroken". Nahas Pasja veroordeelde destructieve, oproerige betogingen, waarbij op portunisten de zaak van het land schaden. waaronder de brug te El Firdan, 12 K.M. ten Noorden van Ismailia, en de waterwerken hadden bezet. De Egyptische waarnemend minis ter van oorlog en marine heeft alle luchtvaartmaatschappijen gewaar schuwd, dat hun vliegtuigen niet in de kanaalzone mogen landen en dat maatregelen zouden worden genomen tegen maatschappijen, die zich niet aan deze raad hielden. De toestand te Cairo is thans min der gespannen. Grote transportvlieg tuigen voerden naar de luchthaven Fajid soldaten van de 16de Britse valschermbrigade aan. Donderdag morgen was de gehele brigade, be staande uit 3500 soldaten, overge bracht. Op Malta wordt de Britse kruiser „Liverpool" in gereedheid gebracht en men verwacht, dat de kruiser vandaag naar Port Said zal vertrekken. Volgens een woordvoerder van de Suez-kanaalmaatschappij heeft het scheepvaartverkeer door het kanaal normaal voortgang. BEROEP VAN ACHESON. Op zijn wekelijkse persconferentie heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, ver klaard, dat de Verenigde Staten En geland steunen bij het besluit om de Britse positie in de kanaalzone te handhaven. Hij deed een beroep op Egypte om de afwijzing van de voor stellen voor een commando in het Midden-Oosten opnieuw en zorgvul- Engeland verantwoordelijk In de Senaat verklaarde de minis ter van binnenlandse zaken, Foead el Din Pasja, dat het de schuld van de Engelsen is, dat bij de incidenten van Dinsdag slachtoffers zijn geval len. Er zijn in het geheel 7 doden. „De Egyptische politie beheerste de toestand, totdat de Engelsen er zich mede gingen bemoeien". Voorts deel de hij mede, dat Britse soldaten alle sleutelposities in de kanaalzone, dig in overweging te nemen. „Wij hebben met verbazing kennis geno men van het feit, aldus Acheson, dat de Egyptische regering voorstellen van een dergelijk belang heeft ver worpen zonder deze de zorgvuldige en weloverwogen aandacht te hebben geschonken, die zij verdienen". Te Blackhall heeft de Britse mi nister van defensie, Shinwell, in een verkiezingsrede gezegd, dat de Brit se troepen, die reeds in Egypte wa ren of op weg zijn daarheen, vol doende waren om de situatie meester te blijven. Engeland zal zijn strijd krachten in Egypte houden, totdat de Egyptische regering zal onder handelen en totdat een bevredigende Vrouwen van Britse militairen, die zich bij hun echtgenoten in het Mid den-Oosten willen voegen, zijn offi cieel gewaarschuwd, Engeland niet te verlaten. Voor de Egyptische ambas sade in Londen staan twee politie agenten op wacht met het oog op eventuele ongeregeldheden. Uit gewoonlijk betrouwbare bron te Khartoem is vernomen, dat voor bereidingen worden getroffen tot vereniging van de voornaamste par tijen in de Soedan zowel pro-Britse als pro-Egyptische, in een gemeen schappelijk front, dal zich als voor naamste doel zou stellen de vorming van een grondwetgevende vergade ring, die het recht van zelfbeschik king onder toezicht der V.N. zou uitoefenen, totdat het land onafhan kelijkheid zou hebben verkregen. Standêeeid de £e&&epó bedteiyd Nu de tekst van de wetsbesluiten, waarbij de verdragen met Engeland inzake de verdediging van het Suez kanaal en de Soedan zijn opgezegd, in de Egyptische Staatscourant zijn verschenen, is naar Egypteischc op vatting een einde gekomen aan de Britse rechten op het Suczkanaal. Ernstige ongeregeldheden en anti-Britse demonstraties zijn de laatste dagen dan ook niet van de lucht. Op aandringen van het linkse blad „Al Lewa AI Guadid" wil men het standbeeld van Ferdinand de Lesscps ver nietigen, dat bij de Ingang van het Suczkanaal te Port Said staat. Rouw in Pakistan Was de moordenaar gehuurd? Liaquat Ali Khan, de vermoorde premier van Pakistan, is gisteren, binnen 24 uur na de aanslag door de Afghaan Syed Akbar, met de ge bruiken van de Islam te Karatsji ter aarde besteld onder overweldigende belangstelling. Pakistaanse matrozen trokken de met bloemen overdekte affuit, die begeleid werd door rui ters van de lijfwacht van de gouver neur-generaal in rode tunieken met goudbestikte tulbanden. Hun puntige lansen met rode en witte vaantjes glinsterden in het zonnelicht. Urenlang stonden de Pakistanen, van wie velen zwarte armbanden droegen, langs de route in de gloeien de zon om een glimp van de stoet op te vangen. Liaquat Ali Khan werd met mili taire eer ter aarde besteld naast het graf van Mohammed Ali Djinnah, de grote voorvechter van de vrijheid voor Pakistan en India. De regering van Pakistan neemt aan, dat de moordenaar, in wiens verblijf veel geld werd gevonden, .ge huurd' 'was. Plechtige Academische zitting In een persconferentie deelde dr. A van der Werf, procurator der St. Radboudstichting, bijzondyheden mede over de bereikte resultaten en plannen voor de voltooiing der me dische faculteit van de R.K. Univer siteit. Op Heijendaal bij Nijmegen staat nu het eerste gebouw van het prae- clinische instituut van de universi teit. De in dit gehouw verkregpn ruimte is toereikend voor de eerste collegejaren voor het candidaatsexa- men. In 1954 zal de universiteit over voldoende ziekenhuisruimte moeten beschikken voor de opleiding voor het doctoraalexamen. In April 1.1. werd door de Sir.t Radboudsticnting bij de regering een plan ingediend, waarbij als eers-e phase een zieken huiscomplex van 450 bedaen w.as in begrepen. Hierbij werd uitgegaan van de opvatting dat door nauwe samenwerking mer het bestaande St Canisiusziekenhuis de universiteit zou kunnen besetiikken over onge veer 630 bedden. Snel verouderde internationale omstandigheden en financiële moei lijkheden van de regering brachten de St. Radboudstichting tot beper king der plannen. Men bezon zich op een oeperkter plossing van de uit breiding. waardoor men althans voor de eers e jaren zou kunnen vol doen aan de minimum-behoeften. Dank zij toegezegde hulp van het St. Canisiusziekenhuis, dat over een zeer ruime economie beschikt, werd er een hulpziekenhuis ontworpen op Hijendaal. Enkele van de meest eenvoudige gebouwen, welke later deel zullen uitmaken van het defini tieve praeclinisch instituut, bleken geschikt voor dit doel. Voor een en ander is een bedrag nodig van ruim vier millioen gul den. Voor de psychiatrie en de neuro logie kan in het huidige Canisiuszie kenhuis geen adequatte oplosing ge vonden worden. Daarom zal voor de eerste accomodatie minstens op een investering van anderhalf millioen voor dit doel gerekend moeten wor den. Dr. A. van der Werf zei, dat de ingediende plannen, in volle om vang uitgevoerd, een investering vragen van ongeveer 40.000.000 gul den. De beperking tot een eerste phase, te realiseren in 8 tot 10 jaar, is thans teruggebracht tot 27.000.000 gulden. Wat betreft de herbouw van de in de oorlog verwoeste gebouwen der drie andere faculteiten deelde dr. Van dei Werf mede dat hierom trent voorlopig nog geen beslissing is te wachten. Mgr. prof. dr. R. R. Post en prof. G. H. L. Zeegers, secretaris-directeur van het Katholieke Sociaai Instituut betoogden vervolgens nog, dat zij de verklaring van het ministerie van Sociale Zaken over het feveel aan medici in de naaste toekomst onjuist achten, daar hierdoor de studenten afgeschrikt worden voor de mediscne studie. Een sociografische commissie van Nijmeegse professoren, zo betoogden zij, kwam voorts bij een erntigse stu die van het vraagstuk der toekom stige artsenbehoefde tot de conclu sie, dat voor eerst de gewenste aan- voerbehoefte van artsen zo groot zal worden, dat de reeds fungerende medische onderwijsinrichtingen nie' in staat zullen zijn de daarvoor no dige aantallen studenten te verwer ken. Bovendien is de medische faculteit der R.K. universiteit nodig om de bied der academische vorming te verminderen. „De Radboudstichting heeft het voor en tegen lang en ernstig overwogen en acht de tot stand brenging van de medische faculteit aan de R K. universiteit nationaal en katholiek verantwoord", zo zeiden zij. Voor de plechtige academische zit ting van gistermiddag in het concert gebouw „De Vereniging", waar mgr. dr. B. J. Alfrink, namens het Neder lands episcopaat de oprichting en openstelling der medische faculteit plechtig afkondigde, was zeer vee! belangstelling. Om 15 00 uur ver welkomde de rector-magnificus^rof. dr. M. Goemans O.F.M. de vergade ring en hield zijn diesrede. Daarna sprak mgr. dr. Alfrink een rede uit, waarin hij zijn vreugde uit te over de totstandkoming van de vierde faculteit. De vierde faculteit, zo zeide hij richt zich door een katholieke oplei ding van de toekomstige artsen op de handhaving van de katholieke geest in de gezinnen. De toeloop van de studenten is reeds groter dan verwacht werd. Vierenzeventig studenten zijn thans voor de medische faculteit inge schreven. Mgr. Alfrink deelde nog mede, dat een schrijven was binnengeko men van de Paus, waarin deze zijn waardering uitsprak en dank be tuigde voor het werk van de Nij meegse universiteit. De Paus ver leende zijn zegen aan alle mede werkenden. Besloten werd telegram men van hulde en trouw te zenden aan H.M. de Kopingin, de Paus en katholieke achterstand op het ge- aan kardinaal de Jong. Prof. dr M. Goemans O.F.M., rector magnificus, bij zyn rede ter gele genheid van dc opening der Medische Faculteit te Nijmegen. Achter hem 'mgr G. Huurdeman, vicaris-generaal van het Aartsbisdom, mgr. R. R. Post, voorzitter van de Raad van Bestuur der St. Radboudstichting mgr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-Coadjutor en rechts tenslotte mr. J. van Schalk, voorz. van het Curatorium. Hierna hield minister Rutten een rede. Prof. de Lange, secretaris van de medische faculteit te Utrecht, sprak namens alle universiteiten in Neder land gelukwensen uit. Spreker acht te deze medische faculteit noodzake lijk gezien het grote aantal studen ten in de medische faculteit op an dere universiteiten, welke als het ware overbevolkt zijn. Daarna sprak mgr. prof. dr. Post, voorzitter van de Raad van Bestuur der St. Radboud stichting, dankwoorden tot allen, die aan de tot standkoming van de me dische faculteit hadden medege werkt. In het bijzonder betuigde spreker dank aan minister Rutten. aan de staats-secretaris van volksgezond heid dr. Muntendam, aan de hoofd inspecteur van de Volksgezondheid, dr Banning, en aan mr. Woltjer, die allen op hun gebied volledig hun medewerking hadden gegeven om deze medische faculteit van Nijme gen tot een feit te maken. Tenslotte sprak oud-minister mr. Van Schaik als voorzitter van het curatorium. De receptie werd door honderden bezocht. Onder hen waren de com missaris der koningin in Gelder land, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, mgr. van Straelen hoofd aalmoezenier van het Nederlandse leger, vertegenwoordigers van gees telijke orden, van missie-congrega ties en geestelijke genootschappen, vertegenwoordigers uit de artsen wereld, van de K.A.B. en van de katholieke middenstand. De Koreaanse Slakkengang Aan het centrale front in Korea "blijven de troepen "an de V.N. aan vallen en dwongen zij de Chinezen vijf km. ten Zuiden van Koemsong terug te trekken. Aan de andere fronten wordt de communistische tegenstand hardnek kiger. In het communiqué van het achtste leger van Donderdag wordt gezegd, dat ten Noordwesten van Jongtsjon het mortier- en artillerie vuur van de tegenstander krachtiger wordt. Te Panmoendjon zijn Donderdag de verbindingsofficieren weer bijeen gekomen. Kolonel Kinney verklaarde, na afloop, dat aanzienlijke voortgang was gemaakt. De verbonden officie ren hadden nieuwe voorstellen over een beperkte neutrale zóne inge diend. Volgens Kinney moet er ech ter nog steeds overeenstemming be reikt worden over enkele fundamen tele vraagstukken. KctUe^c... Het geweten is een onmisbare graadmeter in de mens.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1