Opening Medische Faculteit door mgr. B. Alfrink plechtig afgekondigd Bouw van een hulpziekenhuis zal in 1952 moeten beginnen I Gr rnf, -f:2 dl /- /"€FjO-. - FrtfcfS 00F TO l.50r/-t.jc j\j//*er;e: ,7 OUR g.oat.rude to tho d.vpio:! TC 7H0 :T£C?LO .ê,-;0 TO THÖ,SG ï/KC )!0?O FU Pleidooien voor zelfstandigheid van de gemeenten WOENSDAG 17 OCTOBER 1951 OE LE1L.3E COURANT TWEE 3 B .AU - PAGINA I Hoogtijdag voor R.K. Universiteit van Nijmegen Qedenhplaat van 82óte Ufo&owe ^Division onthuld Grote belangstelling van regering en universiteiten Hedenmorgen begon de viering van de 28e dies natalis der R.K. Univer siteit in Nijmegen en van de officiële opening der medische faculteit. Om half tien droeg mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, voorzitter van het bestuur der Sint Radboudstichting en oud hoogleraar der Nijmeegse Hogeschool, een pontificale H. Mis van dankbaar heid op in de Sint Josephkerk aan het Keizer Karelplein. Bijzonder groot was de belangstelling van de zijde van de Radboudstichting, het cura torium, de regering en van binnen- en buitenlandse universiteiten. On der de aanwezigen werden opge merkt: prof. dr. Rutten, minister van onderwijs, mr. J. M. L. Th. Cals, voorzitter van de reunistenvereni- ging van de R.K. Universiteit, dr. C. Banning, hoofdinspecteur van de volksgezondheid, vertegenwoordigen de het ministerie van Sociale Zaken, dr. Verschuren van de medische fa culteit aan de universiteit van Leu ven en verschillende rectoren-mag- nifici van de Nederlandse universi teiten of hun plaatsvervangers. De schola cantorum der R.K. Uni versiteit onder Remie Schelstraeten luisterde de kerkelijke plechtigheid op. Tijdens de Hoogmis sprak de coadjutor. Tegen het middaguur zegende mgr. Alfrink het praeclinisch instituut der universiteit op het landgoed Heyen- daal op Sint Anna in. In de hal van het nieuwe prae- clinische instituut is volgens de in 1947 door de toenmalige rector mag nificus mgr. prof. dr. A. J. M. Mul ders aan generaal James M. Gavin gedane belofte een gedenkplaat aan gebracht, die de volgende tekst be vat: Generaal Gavin was in 1944 com mandant van de 82nd Americain Air borne Division welke in dat jaar in de omgeving van Nijmegen daalde en na bittere straatgevechten en in sa menwerking met de via de „Corri dor" vanuit Eindhoven via Veghel, Uden, Zeeland en Grave doorgesto ten Britse Second Army Nijmegen bevrijdde. De plaat is uitgevoerd door de gebr. Brom te Utrecht in bruinkleurig brons, waarop de wa pens van de universiteit en de stad Nijmegen, het embleem van de divisie. De tekst is in handgesneden bronzen letters aangebracht. BASILIUS EN DE GENEESKUNDE. Tegen half drie in de namiddag was de grote zaal van het concertge bouw der vereniging volgelopen met talrijke genodigden uit alle groepe ringen der bevolking van Nederland. De rector magnificus, prof. dr. Mo- naldus Goemans O.F.M., sprak de diesrede uit, welke handelde over de H. Basilius en de geneeskunde. Spr. wees er op, dat Basilius in zijn stu dentenjaren omstreeks 350 bijzondere belangstelling had voor de medische wetenschappen aan de hogeschool te Athene, waar de medicina tot de ver plichte vakken behoorde. Basilius legde vooral de nadruk op het van God afkomstig zijn van de geneeskunde, welke zich gevormd heeft na vele proefnemingen en ar beid van de kant van de mens, Maar het is God, aldus Basilius die de mens daarbij te hulp komt, door 's mensen verstand te stimuleren en te verlich ten. Volgens Basilius is voor de chris ten het diepe motief van de genees kunde- de liefde tot de naaste, waar onder ook verstaan werd de christe lijke gastvrijheid. Basilius drukte de ze plicht vooral zijn geestelijkheid op het hart. De rector-magnificus zei ten slotte dat hij hoopte met medewerking der medische faculteit een gedetailleerd onderzoek in te stellen betreffende de patristische periode ter volle belich ting van de geschiedenis der genees kunde. Na 'deze rede kondigde mgr. dr. B. J Alfrink de oprichting der medi sche faculteit plechtig af. In het nieuwe gebouw op Heijen- daal van de Kath. Universiteit te Nij megen is Maandag een persconferen tie gehouden, waaruit we reeds in ons nummer van gisteren belangrij ke mededelingen konden doen. Mgr. prof. dr. R. R. Post, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Rad boudstichting heeft de verschillende betekenisvolle facetten van de medi sche faculteit van de R.K. Univer siteit voor ons volk belicht. Daarop heeft dr. Ae. van der Werff, de procurator van de St. Rad boudstichting mededelingen gedaan over de plannen met betrekking tot de medische faculteit. De tijdsomstandigheden dwingen tot de eenvoudigste oplossing, waar bij investeringen tot een minimum beperkt blijven. Wil de opleiding in 1954 voortgezet kunnen worden, dan is daarvoor nodig dat de Universi teit over voldoende ziekenhuisruimte beschikt om de opleiding voor het doctoraal-examen te kunnen geven. In April van dit jaar werd door de Sint Radboudstichting bij de re gering een plan ingediend, waarbij als eerste phase een ziekenhuiscom plex van 450 bedden was inbegrepen. Hierbij werd van de opvatting uitge gaan, dat door nauwe samenwerking met het St. Canisiusziekenhuis de Universiteit over ongeveer 650 bed den zou kunnen beschikken. Door toedoen van de veranderde internationale omstandigheden, wel ke de regering voor grote moeilijk heden plaatsten, werd in Augustus een ander, sterk gereduceerd plan ingediend, dat in de minimum-be hoeften voor de eerste jaren voorziet. Stichting van hulp-ziekenhuis. Het is mogelijk gebleken om, dank zij de hulp van het Canisius-Zieken- huis, een hulp-ziekenhuis op het landgoed Heyendaal te ontwerpen. Enkele van de gebouwen, welke la ter deel zullen uitmaken van het de finitieve praeklinische instituut, leen. den zich voor dit doel. Dit hulp-zie kenhuis zal bevatten de verpleeg- afdelingen voor vijftig kinderen, vijf en veertig interne patiënten en vijf tig bedden voor de verloskundige en gynaecologische afdeling. Daarnaast zullen de desbetreffende poliklinie ken, onderzoekruimten en laborato ria zo eenvoudig en beperkt mogelijk ondergebracht worden. Ook een col legezaal en een practicumzaal zullen in dit gebouw komen. Een deel van OF FmO Tl TOO OF .U-U/? nUTStpS A, ÏJ\:ir M 3'... O THt:? het toekomstige ketelhuis en een ge bouw voor huisvesting van het per soneel zullen nodig zijn. Dit geheel wordt geschat op een investering van drie en een kwart millioen gulden. In het St. Canisius-Ziekenhuis zul- n beschikbaar zijn een afdeling voor de chirurgie een deel van de interne afdeling, terwijl door aan bouw aan het zogenaamde gemeente paviljoen ook de oogheelkunde, oor-, neus- en keel-zieken een onder dak zullen vinden. De kosten van polikliniekruimte, laboratoria, colle gezaal en verblijfplaats voor studen ten en wetenschappelijke staf zijn ge raamd op ongeveer een millioen gul den. Voor de psychiatrie en de neurolo gie kan in het bestaande St. Canisius- Ziekènhuis geen voldoende oplossing worden gevonden. Daarom vordert de eerste accomodatie minstens een investering van anderhalf millioen gulden. Mocht het mogelijk blijken nog een bestaand gebouw voor dit doel vrij te maken, dan zullen wij aldus dr. van der Werff zo de overheid hierop mocht aandringen, gaarne overwegen of wij daarin me de kunnen gaan. Kwestie van millioenen. Stelt men zich voor, dat de inge diende plannen in volle omvang wor den uitgevoerd, dan is daarmee on- Boven: het buitenaanzicht van de nieuwgebouwde Medische Faculteit van de Kath. Universiteit te Nijmegen, ontworpen door de Leidse architect ir. J. van der Laan. Onder: een op name uit het practicum chemica. geveer veertig millioen gulden ge moeid Beperking tot een eerste pha se, te verwezenlijken in acht of tien jaar, teruggebracht tot zeven en twintig millioen gulden, maakt dat de St. Radboudstichting ook met de hulpoplossing voor de eerstkomende tijd zich wel tot het uiterste heeft be perkt. Immers, de totale investering nodig om in 1954 het onderwijs te continueren, bedraagt vijf drie kwart millioen gulden, terwijl bij een an dere oplossing van de psychiatrie en de neurologie dit bedrag tot vier en een kwart millioen gulden beperkt zou kunnen worden Dr. v. d. Werff had dan ook de verwachting dat hierin binnen zeer korte tijd een beslissing zou geno men worden. Wil men in 1954 de kli nische opleiding kunnen verstrekken, wat noodzakelijk is, dan zal men in Januari 1952 opnieuw aan het werk moeten voor de eerstvolgende phase. Mijnhardtjes dienen Uw gewondheid, daar ze vele pijnen en lichaamskwaad uitdrijven en kou, koorts en griep, krachtig en snel bestrijden^^Coke^^7^^>oos^^l^ct. (Advertentie). Tweede Kamer „Gemeentebesturen worden administrateurs van het Rijk" Dit gebouw is gewijd aan de herinnering van de 82ste „Airborne division" (Parachutisten divisie) van de Ver enigde Staten van Amerika die zo 'n glorievol aandeel had in de bevrijding van Nijmegen en het zal een herinne ring zijn aan onze dankbaarheid jegens de divisie, jegens het Ameri kaanse volk en jegens degenen, die hier de laatste volle maat van toeX wfjding gaven. (Aldus het Engelse opschrift op de gedenkplaat). In de gistermiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer ,wei-d besloten een commissie voor de in dustrie in te stellen. Hierin kregen ritting de heren Krot Gortzak, Van den Born, Nederhorst. Van Thiel, Korthals, Stapelkamp, An- driessen en Weiter. Vervolgens is behandeld het wets ontwerp, houdende regeling van de heffing van bedragen tot bestrijding van de kosten van het toezicht op hier te lande vertoevende vreemde lingen en van de grensbewaking Bij de behandeling der artikelen verdedigde dhr ROOLVINK (KVP) een amendement om niet over te gaan tot heffing voor afgifte van grens- passen. Minister MULDERIJE ontried het amendement, dat vervolgens werd verworpen met 44 tegen 37 stemmen voor: KVP, SC, CPN en enige leden der AR. Het wetsontwerp werd z.h.s aan vaard met aantekening, dat de CPN geacht wilde worden te hebben te gengestemd. INDISCHE PENSIOENEN. De Kamer heeft zich voorts bezig gehouden met het wetsontwerp tot toekenning ten laste van het Rijk van een tijdelijke bijslag op bepaalde Indonesische pensioenen. Dhr MEYERING (A.R) zeide het te betreuren, dat het 2% jaar geduurd heeft voor het ontwerp in openbare behandelig kwam. Dhr. DE GRAAF (KVP) betreur de eveneens Je traagheid, waarvan bij de voorbereiding is blijk gegeten Men had geen toezegging moeten doen als men die niet kan nakomen Spr. wenste zich voorshands aan te sluiten bij de amendementen van de commissie van rapporteurs, die aan bepaalde bezwaren tegemoet komen Hij hoopte dat de regering spoedig de toegezegde regeling voor de we duwen en wezen zal realiseren. De heer VAN DE WETERING (CH) betoogde, dat de regering met dit ontwerp haar belofte niet heeft venmld en haar duidelijk gegeven woord niet t.teft gehouden De heer STUFKENS (ARB) meen de, dat de sociale voorziening los is komen te staan van de nood der ge- pensionneerden. Staatssecretaris GöTZEN zeide, dat de redevoeringen hebben doen zien hoe moeilijk deze zaak in de Kamer ligt en dat er een diepgaand verschil beslaat tussen de regering en d* Kamer Onder deze omstandig heden wilde hij zijn rede uitstellen, de beraadslagingen thans geen voort gang te doen vinden en over de ma terie nader van gedachten wisselen met de commissie van rapporteurs De beraadslagingen over dit ont werp zijn daarop geschorst. In de avondvergadering heeft de Kamer een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp houdende voorzieningen ten aanzien van de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten. Zetbazen. De heer ALGERA (AR) was van oordeel, dat in dit systeem de ge meenten principieel administrateurs en geen regeerders zijn. Een ander systeem is noodzakelijk. Niet het Rijk, maar de gemeenten moeten over de middelen beslissen. Spr. ont wikkelde bezwaren tegen het voor gestelde systeem van reserveringen, waardoor 470 milloen aan de vrije beschikking der gemeenten is ont: trokken. De vraag of de gemeente lijke uitkering steeds gelijke tred moet houden met de opbrengst der rijksbelastingen beantwoordde spr. ontkennend. Zelfstandigheid een volksbelang. De heer BEERNINK (C.H.) meen de, dat als het ontwerp ongewijzigd wordt aanvaard, de financiële zelf standigheid der gemeenten in ?eer ernstige mate en op bedenkelijke wijze wordt aangetast. Dit zou hij betreuren want in d zelfstandig heid der gemeenten ziet hij een stuk volksbelang. Hij wilde de gemeenten ook meer ingeschakeld zien in het beheer van het gemeentefonds. Voorts bepleitte hij verhoging der uitkeringspercenta ges. De compensatie voor het weg vallen der ondernemingsbelasting vond hij niet voldoende. Zij denken er anders over. De heer MAENEN (I'.VP) merkte op, dat de gemeenten overal in ver zet zijn gekomen tegen het voorstel inzake reservering. Ten aanzien van de uitkeringen uit het gemeente fonds zeide hij, dat het voor hem vast staat, dat de thans geldende maatstaf voor vele gemeenten uitermater on gunstig is en niei mee. past in de huidige omstandigheden. De regering zegt w.el. dat er geen sprake is van aantasting der gemeentel-ke autono mie, maar het feit ligt er, dat alle gemeenten er anders over denken. Voorkeur z- verdienen over te gaan tot uitkering der bedragen uit het Gemeentefonds, Nu dat niet kan zou voor elke gemeente een rekening courant moeten worden geopend; de schuld van het Rijk aan de ge meenten zou dan door geleidelijke deblokkering kunnen worden afge lost. Het beheer van het fonds moet z.i losser van het Rijk worden. Voor de gemeenten, die ir het verleden zeer zuinig of te zuinig zijn geweest vroeg hij de bijzondere aandacht, om dat zij daarvoor nu gestraft dreigen te worden. Naar het oordeel zijner fractie moet zorgvuldig worden na gegaan wat de gemeenten nodig heb ben, en dienovereenkomstig moet het percentage der uitkering worden bepaald. Altijd hetzelfde liedje. De heer WAGENAAR (CPN) was van oordeel, dat o*. het congres der vereniging v Nederlandse Ge- menten terecht critiek is uitgeoefend. Z.i. moe. de belasting geheel wor den opgedeeld; het Rijk moet niet reserveren. Van deze regering ver wachtte spr. geen oplossing. Die moet komen van een regering, die de j militaire uitgaven drastisch verlaagt. Tegen elf uur is de vergadering verdaagd tot hedenmiddag één uur. 7 Vrouwen in 2e Kamer Gisteren werden twee nieuwe vrouwelijke Kamerleden geïnstal leerd. Het waren mevrouw M. E. LipsOJinot (CPN) en mevrouw A. PloegPloeg (P.v.d.A die resp. in de vacatures, ontstaan door het bedanken van de heren Hermans en Schermerhorn zijn getreden. Beiden legden ie belofte af. Het aantal vrouwelijke Tweede Kamerleden is hiermede gestegen tot 7. De vliegtuigbotsing bij Oosterhout Over de vliegtuigbotsing bij Oos terhout, waarvan wij gisteren reeds een kort berichtje plaatsten, zijn thans de volgende bijzonderheden be kend gemaakt. Ooggetuigen zagen, dat een der pi loten uit zijn toestel sprong. Het vliegtuig had echter vermoedelijk *n te geringe hoogte om de piloot ge bruik te laten maken van zijn val scherm. Men zag de parachute vlak boven de grond open gaan, maar toen kon zij de piloot niet meer redden. Het slachtoffer vertoonde nog erig Dit was zonder twijfel de eerste maal dat een acteur op ongeveer 210 kilometer afstand van het toneel is begonnen zich te schminken en de laatste 15 kilometer afleggend zich heeft vermomd om zo uit de- „kleedkamer" het toneel te betre den. Begrijpelijk is het daarom, dat met een nog hartelijker applaus dan waarmee een volle schouwburgzaal gewoonlijk een gast begroet de Am sterdamse Stadsschouwburg gister avond werd volgeklapt toen de Bel gische operazanger Claude Hector als don José opkwam in de Carmen- cpvoering van de Nederlandsche Opera. Nog juist op tijd om de opvoering althans te doen doorgaan had Clau de Hector de bevestiging van zijn komst gemeld. Om zijn contract na te komen moest hij elk moment be nutten. Per vliegtuig uit Brussel kon hij om even voor negen uur op Schiphol aankomen. Hij arriveerde geschminkt en wel. Zijn costuums lagen in de auto die daar voor hem klaar stond. Nog als Claude Hector herken baar, stapte hij op de luchthaven in, als don José stapte hij op het Leid- seplein uit. Op hetzelfde ogenblik, dat de gast-acteur op het platform stapte, ging-in de schouwburg het doek om hoog en niets ongewoons verradend stapte hij in zijn rol, waarvan het begin slechts door een begroetings- applaus iets werd vertraagd De opera-directie deelde de bezoekers om acht uur de reden mede waarom men eerst om negen uur zou kunnen beginnen. Zij bood allen een wacht tijd kortende consumptie aan. De stemming was ir dit uurtje als gedu rende een normale pauze. „Betreurenswaardig" noemde de officier van justitie bij de Rotterdam se rechtbank gistermorgen de ad ministratie c ij het militaire depot re tourgoederen te Woerden Dit kwam ter sprake bij de behandeling van de zaak tegen ce 27-jarige rijkswerk man J. G. W uit Woerden, die ervan verdacht werd in 1951 uit genoemd depot overalls militaire broeken en grondzeilen *6 hebben weggenomen. Verdachte bekende. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaarde!rk, met een proeftijd van drie jaar Mr. W. A. Saint Aulaire, die zijn cliënt een keurige jongeman uit een oppassend gezin noemde vond hier en belangrijk geringere straf op haar plaats. Uit hetzelfde depot zou de 40-jari ge rijkswerkman J. C. van der M. uit Woerden in 1951 lakens, slopen, blu- ses, sokken en bretels hebben weg genomen. Verdachte bekende. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van acht maander. met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftij 1 van drie jaar Hij merk te op, dat z van verhandelen der goederen niets is gebleken. Mi J. van Viersen Trip merkte op, dat het toezicht in het depot miniem was en ertoe leidde, dat dergelijke dingen konder. gebeuren. Uitspraak in beide zaken op 23 October a.s. gEURS- 0VERZICHT ONDERTOON BLIJFT GUNSTIG. Zonder dat hiervoor bepaalde re denen konden worden opgegeven bleek ook gisteren de ondergrond van de Amsterdamse effectenbeurs vrij gunstig te zijn. Niet alleen de beleggingsafdeling, maar ook de aandelenmarkt opende vast. waarbij nieuwe aandelen Philips de 'leiding hadden. Behalve vraag voor buiten landse rekening (Parijs) valt er ook bij het publiek belangstelling te con stateren. Dit kwam gisteren tot uiting in een koersstijging van 167 tot 171X'. Tijdelijk volgde een reac tie tot 169 3/4 doch tegen slot werd wederom 170 1/4 betaald, dus drie punten hoger dan Maandag. De oude aandelen, waarin de handel veel minder spectaculair verloopt, stegen dienovereenkomstig tot 176. Voorts heerste er enige animo voor Algemene Exploratie, waarin velen een speculatieve belegging zien, me de in verband met het in gebruik nemen van nieuwe putten, waarvan de laatste maanden geregeld gewag wordt gemaakt. Deze aandelen zet ten de stijging voort'tot 95 3/4 (94). Een derde aspect van de beurs was de vaste stemming voor de guldens leningen, die bij opening heerste. Ook hier volgde tijdelijke en lichte reactie, doch tegen slot trokken de prijzen weer aan, zodat ruimschoots boven het niveau van Maandag ge sloten werd. De stijging, die het agio Maandag heeft ondergaan, werd gisteren voortgezet, doch in beperkter mate. Het werd thans op 13 VS geschat (13). De dollarobligaties waarvan de no tering dikwijls direct beïnvloed wordt door de hoogte van het agio, waren eerder gevraagd. Voor het overige had de markt een onbelangrijk doch geen onvrien- teken van leven, doch toen medische lelijk verloop. Vooral de Scheep vaartafdeling was gunstig gedispo neerd met winsten tot maximaal twee punten voor de tapefondsen. Kon. Olie bleef op 298 1/4 onver anderd, Unilever verloren ruim een punt en sloten op 227 3/4 Gisteren werd voor het eerst gehandeld in claims Simplex, die op circa f 40 werden geadviseerd, hetgeen over eenkomt met de theoretische waarde. De Cultuurafdeling lag zeer verwaar loosd, maar -was goed prijshoudend tot iets beter. Prolongatie 3 1/4 pet hulp arriveerde, was hij reeds over leden. De bestuurder van het andere les- vliegtuig werd verbrand in de stuur hut van zijn toestel aangetroffen. Ge bleken is, dat hij nog wel getracht heeft het toestel met de parachute te verlaten. De slachtoffers zijn de 21-jarige reserve-sergeant vlieger Y. P. van Nimwegen uit Breukelen en de 22- jarige tijdelijk reserve-korporaal P. L. A. Struik uit Gelderingen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6