me maar WOENSDAG 17 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 1 Plechtige eerste steenleggina van het Beursgebouw te Hilleaom Gistermiddag had op Treslong de eerste steenlegging plaats van het Nieuwe Beursgebouw. De heer D. van Egmond, voorz van het Bestuur der Stichting, heette alle aanwezigen welkom; bijzonder het Hoofdbestuui van de Alg Ver. voor Bloembollencultuur, van de Bond van Bloembollenhandelaren van de De mons tratietuir., architect, aannemer Raad van Toezicht, B. en W., raadsle den, mevr. de wed. B. D. Rijnveld en alle genodigden. Spr. releveerde, dat de idee van een eigen Beursgebouw is uitgegaan van wijlen de heer Rijnveld, die het initiatief nam en de stuwkracht werd van de gehele opzet. Dat is nu 6 jaar geleden. De beursgedachte heeft in De 11-jarige Bernard Kijnveld jr. legt de steen. Rechts mevr. de Wed. Rijnveld. Foto De Boer, Haarlem die jaren geschiedenis gemaakt gestemd tot blijdschap wegens het vorstelijk aanbod van de gemeente Hillegom f 100.000.plus het ter rein); tot droefheid wegens het over lijden van de promotor, de heer B. D. Rijnveld. tot teleurstelling toen de algemene vereniging het genomen be sluit introk en tot dankbare tevre denheid, omdat het plan is doorgezet, waardoor de Hillegomse Beurs voor immer aan de naam B D Rijnveld blijft verbonden. Aan mevrouw Rijnveld bracht de Noorwegen antwoordt Sovjets Geen basis op Spitsbergen De Noorse minister van buitenland se zaken, Halvard Lange, heeft in antwoord op de Sovjet-nota, die gis teren aan de Noorse ambassadeur te Moskou werd overhandigd, ver klaard, dat er geen militaire bases op Spitsbergen zijn, dat Noorwegen geen militaire bases ter beschikking van buitenlandse strijdkrachten zal stellen, tenzij het wordt aangeval len of bedreigd, en dat zijn land het Atlantisch Pact als een zuiver defen sieve organisatie beschouwt. Het aanleggen van militaire wer ken in Noorwegen zal het land beter voorbereiden op het weerstaan van een aanval. Deze werken zullen nooit worden gebruikt voor agressieve doeleinden, aldus Lange. Hij zeide, dat er geen verandering was gekomen in de status van Spits bergen en dat Noorwegen zich strikt houdt aan zijn verplichtingen op grond van het verdrag betreffende Spitsbergen. Het feit, dat het ingeval van oorlog de plicht van de opperbe velhebber van het Noord-Atlantische gebied zou zijn het gebied, waarin de eilanden Spitsbergen en Beren- eiland liggen, te verdedigen, veran derde deze toestand niet. Er was nooit sprake geweest van het aan leggen van bases op Spitbergen. Indonesië heeft kapitaal nodig Dr. H. Schacht, die tegen het einde van deze maand via India naar Ham burg vertrekt, heeft aan Aneta ver klaard: „Of Indonesië voorbestemd is om een leidende rol te spelen in Azië, is een politieke vraag. Er is geen land ter wereld, dat een be langrijke rol kan spelen, zonder eco nomisch sterk te zijn, en geen land kan economisch sterk zijn, zonder in achtneming van de grondslagen en wetten van eigendom, zekerheid en moraal. Daartoe is hard en efficiënt werken noodzakelijk. Daarnaast is de noodzaak van kapitaal van het grootste belang. Het aankweken van Indonesisch kapitaal is mogelijk, maar het is een proces, dat niet in enige jaren kan worden voltooid. Vreemd kapitaal is voor de ontwik keling van Indonesië absoluut onont beerlijk. Het belang van het kapitaal ligt niet in de dividenden, die aan de aandeelhouders worden uitbetaald. Het bedrag aan dividenden, dat naar buitenlandse aandeelhouders gaat, laat het zijn 6 of 10 procent, is be lachelijk klein vergeleken met de geweldige sommen, welke met be hulp van dat kapitaal in omloop ko men. Niet het kapitaal maar de om loop van het geld, die er door wordt veroorzaakt, is belangrijk voor en bepalend voor bloei en welvaart van het land", aldus de heer Schacht. De mogelijkheid van devaluatie De Libre Belgique" publiceert een artikel van prof. Vernand Baudhuin, waarin deze een reeks devaluaties in alle Europese landen voorspelt. In het artikel wordt allereerst de posi tie van België in de Europese Beta lingsunie besproken en de maatrege len, die België moest nemen tot rem ming van de toevloed van vreemd ka pitaal. Het artikel vervolgt dan: „Het schijnt, dat in Europa een golf van devaluaties aanstaande is. Slechts vijf landen zullen daaraan ontkomen, zo wordt beweerd, n.l. Zwitserland, Italië, Duitsland, Portu gal, en België, zolang laatstgenoemd land zich niet in avonturen begeeft. De devaluaties zullen niet zo sterk zijn als die van 1949. Men raamt, dat zij 12 tot 15 procent zullen bedragen, Zij zullen ook niet neerkomen op een algemene verschuiving van de pari teiten, maar op bewegelijke wissel koersen, die aangepast kunnen wor den aan de omstandigheden. Men moet dus met alle waarschijnlijkheid er rekening mede houden, dat de Belgische buitenlandse handel een nieuwe stoot zal krijgen, wanneer de devalutaties worden ingevoerd, het geen waarschijnlijk na de Engelse verkiezingen het geval zal zijn". VLIEGRAMP IN ZUID-AFRIKA. Zeventien personen zijn omgeko- voorzitter drnk, dat zij bereid ge vonden werd. haar zoontje deze eer ste steenlegging te doen verrichten, waarna spr. de jonge Rijnveld ver zocht tot deze historische daad te willen overgaan. Met een zilveren troffel legde de jongen het cement, waarna langs een katrol de gedenk steen op zijn plaats kwam De 11-jari- ge sprak daarop het volgende: „Wat zou vader ei pleizier in hebben ge had, deze eerste steenlegging te heb ben mogen beleven! Ik dank vooi de eer, die aan mij en aan zijn nage dachtenis is bewezen en hoop dat de Beurs tot groei van het vak moge dienen." De Hillegomse Harmoniekapel speelde daarop het Wilhelmus. Voorzitter Van Egmond dankte voor de gesproken woorden. De burgemeester wilde gaarne uiting geven aan de grote vreugde, die de gehele burgerij vervult; tref fend is deze plechtigheid verricht De nieuws Beurs zal vele mogelijkheden bieden en veel perspectieven, zodat wat de gemeente gedaan heeft verantwoord moet worden geacht. Ik wil de her-m van de Stichting dank brengen en richt mijn gelukwens tot het Bloembol-lenvak, zo zeide de bur gemeester. De directeur van de Panogro- welke onderneming de beurs bouwt schonk aan de eerste steenlegger een blijvend souvenir Hierna werd de plechtigheid gesloten; de genodig den werd in Hotel Sistermans thee aangeboden; de Harmonie en de werklieden v/erden onthaald in Flora. NOORDWIJK Kath. Middenstand. Gisteravond kwamen de kath. middenstanders in Café Florida bijeen onder voorzitter schap van de heer L. Th. Alkemade. Na opening en notulen deelde de voorz mede dat in overleg met de besturen van de Chr. en de Kon. Middenstandsbond ter plaatse een concept-reglement voor de Noord- wijkse Middenstandscentrale was op gesteld. hetwelk artikelsgewijze aan de leden werd bekend gemaakt. Het bestuur van deze centrale zal bestaan uit negen leden geformeerd uit de besturen der drie pl. Middenstands organisaties, waarbij voor het voor zitterschap een jaarlijkse rouleerstel- sel zal worden toegepast. Na enkele besprekingen werd dit concept-regle ment aan eekomen. De agenda van de Centrale Raad te houden op Woens dag 7 November a.s. in de Stadsge hoorzaal te Leiden kwam vervolgens in behandeline. In de vacature van het overleden bestuurslid C. Y. Pon- sioen, werd door het H. B. candidaat elsteld de heer Winninghoff uit Al- Gesneuveld in Korea De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen, tijdens gevechten in Korea, op 10 October jl is gesneuveld de soldaat A Berghuis legernummer 240813016, afkomstig uit Hilversum, geboren op 13 Augustus 1924 Sol daat Berghuis was ongehuwd. De motorrijder B. uit Broekhui- zenvorst ontdekte een begin van brand in de boerderij van de heer W. aan de provinciale weg bij Cas- tenray. Hij trachtte de bewoners te alarmeren, maar toen hij geen resul taat bemerkte verschafte hij zich door het inslaan van een raam toe gang tot het huis Het bleek, dat het jonge echtpaar W. met twee kleine kinderen nog niets bemerkt had. Het werd inmiddels zaak t brandende huis te verlaten. De boerderij, die na de oorlog grotendeels was herbouwd, ging in vlammen op. evenals de ge hele oogst en enkele waardevolle machines. Buren zijn er in geslaagd enig huisraad, de kippen en de var kens uit de vuurgloed te redden. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. ONTPLOFFING IN BRANDENDE HEIDE. Toen twee DUW-arbeiders Maan dagmiddag bezig waren heide af te branden aan de Klokkenberg bij Overloon ontplofte er een handgra naat die daar kennelijk op de grond men ten gevolge van het tegen een A. uit Overloon moest met zwa- berg vliegen van een Dakota van de Zuid-Afrikaanse luchtvaartmaat schappij. Het ongeluk gebeurde Maandagavond bij mistig weer 15 K.M. ten Westen van Kokstad. Het toestel brandde uit. Dit was het eer ste grote ongeluk in de geschiedenis van de luchtvaartmaatschappij, die in 1934 is opgericht. re verwondingen in het ziekenhuis te Venray worden opgenomen. Zijn plaatsgenoot N. werd licht gewond. Het vijfjarig zoontje van de heer D Doorenbosch te Rasquert kwam met zijn autoped onder de bietenwa gen van zijn vader. Hij was op slag dood. phen a. d. Rijn waarmede de verga dering accooid ging. Nu deze vergadering op gemakke lijke wijze is te bereiken, spoorde de voorz. de leden aan om deze bijeen komst te bezoeken. Een welkome afwisseling in deze bijeenkomst was, dat door de goede zorg van de secr. de heer H. Caspers de eerste televisie van de K.R.O. aan de adnwezigen kon worden vertoond. Door de geest, adv., kap. v. d. Spek, werd nog een ernstig woord gespro ken over het financieel beleid in iedere middenstandszaak. Van grote waarde achtte spr. het, dat het hoofd van de zaak toezicht houdt op de kassa en steeds nagaat de uitgaven voor het gezin en voor het priv' le ven om in staat te zijn de balans in evenwicht te kunnen houden. Ernstig waarschuwde spreker tegen het euvel dat jonge kinderen teveel geld op zak hebben. Na de behandeling van enkele in gekomen stukken, werd besloten het scheidende lid, de heer Ph. Kriek, benoemen tot ere-lid. Ook dit jaar zal getracht worden een cursus in „welsprekendheid"' te organiseren. Een propaganda-avond hiervoor zal nog nader worden aan gekondigd. Een tweetal punten zul len bij de middenstandscentrale aan hangig worden gemaakt en wel de intrekking van meerdere lichtrecla mes door het gem'eentbestuur ei eigenaardige voorschriften welke zijn gesteld om licht reclames te mogen gebruiken. Voor het winterprogram werden vanuit de vergadering enkele sugges ties gedaan, waarmede het bestyur reekning zal houden. Geboren: Johan B„ z van J Cra mer en N. Passchier; Gerardus E M. z. van E. G J. Wouters en J. C M. Bel; Henricus J M., z van P. Th F. Alkemade er. M. J. van Berkel; An- tonius A. P. M., z. van P Molenkamp en B. Voor Jouw; Neeltje, d. van P. Plug en D. Korbee. Petrus W. M. z. van L. J. Beuk en P. J. van Leeuwen; Jacoba C. Jd. van J Vos en K. Plug, Ernst J., z. van Joh. Vetweij en C van Duijn. Ondertrouwd: A. A. Westgees\ 29 jaar en S. Vink, 23 jaar. Getrouwd' N. G. Kampman en A. Schuitemaker Q. v. d. Meulen en S v. d. Niet; J Q. Janssen en C M Kortekaas; G H. Caspers en M G J. Mooijekind. Overleden: Johanna Plug 60 jaar, Joseph C. M Bosman 3 jaar. KATWIJK Geboren: Jan W. zn van P. van Duyn en A. G. Vink; Willem M. zn van L. Guyt en W. M. van Mourik; Jacob zn van A. van den Eijkel en A. Hasenoot; Dirkje dr van J Zwaan en J. van Duyn; Johannes R. zn van J. Buitendijk en C. D. Maas Robert J. zn van J. van Rijn en J Masten broek; Alida dr van A. van Rijn en J. Verloop; Gijsbertus zn en Gerar- dina C. J. dr van K. H. Mugge en K. Hoek. Dirkje dr van A. van Duy- venbode en L. Sneijders. Ondertrouwd: C. de Ruyter en A M. C. van Nieuwenhoven. A. Onder- .water en E. de Jong; A. Kromhout en J. A. Guyt; A. van Duyvenbode en E. van Duy ven voorde: P. van Duyvenvoorde en J. Zwanenburg. Getrouwd: N. Messemaker en E. Voerman; P. Freke en T. van der Plas. Overleden: D. Schaap 57 jr; A. Verloop 67 jr: D. Hoek 77 jr: G. van der Boon 66 jr, echtgenote van K. Guyt. KATWIJK AAN DEN RIJN En de politie kwam Een oplichter, die door de po litie van 15 gemeenten in Neder land gezocht werd gaf gister de strijd op Reeds te lang was hij door de politie opgejaagd en hel klonk als een zucht van ver lichting toen hij gisteren in Den Haag door de telefoon lispelde- ,Kom me maar halen, ik sta voor Capitol". „Natuurlijk", zei de dienstdoende agent beminnelijk, „we komen directNu lang hoefde de 31-jarige vertegen woordiger-oplichter niet te wach ten. Geen vijf minuten later stopte er voor Capitol een poli- tie-jeep en met alle hoffelijkheid die hij op kon brengen lichtte een der agenten de zonderlinge oplichter in de jeep. Bode v. Sch. vervoerde vanuit Lei den naar Den Haag een kinderwagen. Tot zijn grote verwondering viel er bij het uitladen in Den Haag een beurs met 500 gulden uit! De politie in Den Haag werd van het wel zeer bijzondere geval in kennis gesteld. Jubilé. Donderdag a.s zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer L. W. van Rijn als beambte werd aange steld bij het gasbedrijf. Bollendieven. Uit economisch oogpunt laten meerdere bollenkwe- kers de te planten bollen door een expediteur naar de kwekerij bren gen. Dan wordt b,v. voor 2 of 3 da gen tegelijk gebracht en wat dë eer ste dag niet geplant kan worden wordt onder een zeil gezet voor de volgende dag. Zo deed ook de fa. Gebr. v. D. die de bollen op ,de Bilt" liet brengen. Ongeveer 7 H.L., voor een volgende dag, bleef des nachts op het veld onder het zeil staan Maar de volgende morgen bleek da er onbevoegden naar de bollenvelden van v. D. waren geweest en passan alle bolletjes hadden meegenomen. Dat zal voor een waarde van bijna 1000.zijn geweest! Kwekers, pas op de nachtelijke bezoekers van de bollenvelden. Mej. Tr. v. Veen slaagde te Den Haag voor acté A. handwerken. NOORD WIJKERHOUT Winterprogramma van K.A.B. en K.A.J. Dezer dagen is het winter programma van de K.A.B. uitgeko men. Het is een goede gedachte van het bestuur van de K.A.B. geweest, tegelijk af te laten drukken het win terprogramma van de K.A.J. Hierme de wil men laten zien dat de K.A.J. onverbrekelijk aan de K.A.B. is ver bonden! In het programma zien we ook een bladzijde, vermeldende de bijzondere avonden. Dit zijn avon den welke nu eens door de K.A.B. zijn georganiseerd, dan weer eens op initiatief van de K.A.J. worden ge houden. Hier volgt een en ander van het programma zelf: Op 21 Oct. wordt het winterseizoen geopend met een H. Mis en alg. H. Communie in beide parochiekerken. Op 24 Oct. komt George de Vos, districtsbestuurder spreken over „Geloof of surrogaat" Op 4 November H. Mis met alg. H. Communie bij gelegenheid van het Patroonsfeest. 13 Nov. wordt een ont spanningsavond gehouden, n.l. „Jas sen" om prijzen. Op 21 November geeft „Meer vreugde" een uitvoering ten bate van „Herwonnen Levens kracht". Als alle jaren wordt op 6 December het Sinterklaasfeest ge houden voor de kinderen van de leden. 11 December komt H. Kuiper, directeur Rijksverzekeringsbank spreken over het onderwerp „Afweer en aanval". Dit is een z.g. bijzondere avond. Op deze avond mogen de le den van de K.A.J. aanwezig zijn. Een filmavond wordt gehouden voor de leden op 22 en 23 Jnuari 1952. Vertoond zal dan worden de film „De duivel in het klooster". Deze avonden worden verzorgd door de filmcentrale van de K.A.B. In het voorprogram ma wordt afgedraaid een film over de encycliekviering te Rome en Rot terdam. Op 29 Januari wordt een Prijsjas- avond gehouden. 9 Maart 1952 komt pater Helmer spreken over het Re- traitewerk. Vergeten we echter niet de Jaarvergadering welke 20 Febr. wordt gehouden. Ten slotte worden ter sluiting van het seizoen op 22 en 23 April feest avonden gehouden voor de leden met dames. De verzorging van beide avonden geschiedt door „Meer vreugde". Het programma van de K.A.J. meldt o.m.: 5 November bijeenkomst, spreker de heer P. van Leeuwen, voorz. van de L.T.B. Op 26 Nov. komt opperwachtmeester Been spreken over het onderwerp „Het verkeers wezen". De K.A.J. verzorgt ook „bijzondere avonden" n.l. op 17 De cember komt oud-kapelaan van 't Westeinde naar Noordwijkerhout om te spreken over „Indrukken van Ro me", terwijl 20 Maart oud-kapelaan de Wit naar zijn vroegere parochie komt om te spreken over het onder werp „De taak van de jeugd" V.V.V. vergaderde. De jaarver gadering van de V.V.Vwelke gis teravond in hotel v. d. Geest werd gehouden, was traditiegetrouw slecht bezocht. De voorz., de heer v. Praag, gaf in zijn openingswoord een beknopt overzicht van de stand van zaken en stelde vast, dat ook in de afgelopen omer weer is gebleken dat Noord zij kerhout een behoorlijk aantal gas- en weet aan te trekken Nu is de taak van de V.V.V. vooral hierin ge legen deze gasten te binden. In het Lange veld verblijven in de zomer lEFDE'S ✓EGEPRAAL Roman van A. Hruschka Nadruk verboden 18 Integendeel, ik ben er van over tuigd, dat hem die kennismaking zeer zou verheugen. En 't meisje, zou zij komen? Heel zeker, ze heeft me reeds de wens uitgedrukt, Marc's vader te komst verzocht. Maar ik heb geant- leren kennen, en om mijn tussen woord, dat er geen kans bestond, aan haar verlangen te voldoen, daar ik van Mare wist, dat u geen nieuwe kennissen wilt.Ja, zelfs niemand ontvangt. Dat is zo. Maar is het meisje zo als je mij haar afschilderd.en daar zij Marc's liefde bezit, mag ze geen vreemde voor mij blijven. Wederom keek de graaf onrustig voor zich uit, waarna hij, meer tot zichzelf dan tot Turba sprekend, bij na fluisterend doorging; Misshien vind ik de kracht om hen te helpen. Hij is mijn zoon en heeft nog een leven voor zich, terwijl het mijne ten einde spoedt. Hij richtte zich op, stak Turba de hand toe, en zeide: Ga nu, Richard. Ik wil met mijn gedachten alleen zijn. En breng mij zo spoedig mogelijk het meisje. Door tegenstrijdige gevoelens be stormd, keerde Turba huiswaarts. Hij begreep niets van de zonderlinge, op menig punt zelfs volkomen raadsel achtige houding van de graaf. Was hij nu de moordenaar van zijn vrouw, zoals Mare geloofde, of niet? Verschillende dingen pleitten tegen die verdenking, terwijl ze door ande re bevestigd schenen te wordenen „Misschien vindt ik de kracht om hem te helpen" Welke betekenis konden die woorden hebben, tenzij deze. dat de graaf eraan dacht, zijn schuld te bekennen, teneinde Marcs onschuld te bewijzen? Bij Turbas terugkeer op Kranne- bitten, vertelde hem de portier, dat twee dames, Marianne en Ilse Hart- lieb reeds een kwartier op hem wachtten. Turba slaakte een zucht van ver lichting. Hij had reeds zo lang tever geefs haar bezoek verwacht en nu waren zij eindelijk gekomen., juist nu hij Ilse zulke belangrijke dingen had mee te delen! Met stralend gezicht ontving hij de jonge dames en leidde ze naar de bibliotheek. Hoe lief van u toch gekomen te zijn. Ik vreesde al, dat er zwarighe den waren gerezen, of dat u geen be lang meer stelde in de oude scripta. Hij sprak tot Marianne die een weinig verlegen antwoordde: Wij hebben er integendeel iedere dag van gesproken; maar wij vrees den, u te zullen storen, want de da mes Trebitsch nemen zeker een groot bedeelte van uw tijd in beslag. O, neen. De dames leven tot nu toe zeer teruggetrokken, zodat ik rustig aan mijn werk heb kunnen blijven. Trouwens u zoudt mij nooit storen. Hij waagde het, Marianne even in de zachte, diepe ogen te zien. Des te beter. Wij hebben van daag het bezoek van de dames Tre bitsch beantwoord en met haar aller- uitstapjes afgesproken. U zult er aan deelnemen, doctor? Of blijft u liever aan het werk? Hoe komt u op die gedachte! 't Spreekt vanzelf dat ik niet een keer op het appél zal ontbrekenals u het mij veroorlooft, juffrouw Ma rianne. Turba's toon en blik waren zo vu rig, dat Marianne, want zijn woor den waren alleen tot haar gericht, k\eurde en het gezicht afwendde. En de oude handschriften, en incunabelen mogen wij die nu zien? Natuurlijk. Ze liggen hier reeds dagen op mijn bureau voor u gereed. ,t Spijt me, dat u juist vandaag op mij had moeten wachten, maar ik ben naar Kronstein geweest, onr de oude graaf een bezoek te brengen, en dat heeft me langer opgehouden dan ik had kunnen voorzien. Eerst nu wierp hij Ilse een bete kenisvolle blik toe. U hebt Marc's vader een bezoek gebracht? vroeg zij met spanning. O, vertel dan! Of is er niets te vertellen Heeft hij u mischien niet eens willen ontvangen? Zij bespeurde, dat hij aarzelend naar Marianne keek, en ging met ee11 glimlachje voort: U kunt gerust spreken in Mara's bijzijn, doctor. Ik heb uw raad opge volgd. Zij weet nu alles en zal mij helpen zoveel zij kan. Uw mededelin gen zullen haar niet minder interes seren dan mij. Turba had een paar stoelen bij zijn bureau gezet en zelf plaatsgenomen tegenover de meisjes. Goed, zei hij opgeruimd. ,t Ver heugt me zeer, dat we nu met drieën duizenden mensen kortere of lan gere tijd en ook in het dorp worden vrij veel kamers met pension of ge bruik van keuken verhuurd. Vooral dit laatste vindt steeds meer plaats. Groot was de vraag naar zomerhuis jes. Uit het verslag van de penningm. bleek, dat de contributieregeling, welke voor het jaar 1950 het eerst v/erd toegepast, gunstige resultaten heeft opgeleverd. De kascommissie verklaarde by monde van de heer v. Hensbergen, dat de Administratie van de penn. goed in orde was bevonden. Met algemene stemmen werd het reglement gewijzigd, zodat de jaar vergadering voortaan steeds in Octo ber zal worden gehouden. Voorheen was dit Februari. Ook de voorziening in de vacature in het bestuur verliep vlot, zodat de heer Buis, die reeds voorlopig in het bestuur zitting had, zich defini tief gekozen zag. De periodiek aftre dende heren Algera en Broekhof werden bij enkele candidaatstelling herkozen. De rondvraag leverde de suggestie op om in de zomer kinderfeesten te organiseren en de opmerking, dat een uitleenbibliotheek en verkoop van kranten en tijdschriften in het dorp zeer gewenst zou zijn. Op deze suggestie antwoordde voorz., dat hier zeker aandacht aan geschonken zal worden en dat getracht zal worden komende zomer iets te organiseren. Naar aanleidin van. opmerkingen over een bibliotheek en verkoop van tijdschriften, constateerde de voorz., dat hier toch allereerst een midden- standsbelang ligt. Het initiatief hier toe zal dan ook van een zakenman uit moeten gaan. WV zal gaarne alle mogelijke hulp verlenen Tenslotte kwam nog ter sprake het grote ongemak, dat vreemdelin gen, die pech hebben met fiets of bromfiets hier Zondag niet geholpen kunnen worden. De voorz zegde toe, dat aan de rijwielreparateurs een brief zal worden gericht met het ver zoek onder elkaar een regeling te treffen, zodat er Zondags altijd één werkplaats geopend is. VOORHOUT WEER PSEUDO-VOGELPEST. Mocht het vorig jaar de gemeente verschoond blijven van pseudo-vogel- pest, thans hebben zich nu binnen korte tijd reeds twee gevallen voor gedaan. Nu werd dit geconstateerd in een geheel andere hoek van de gemeente n.l. aan de 'sGravendam- seweg bij de heer J. Groenen. Zes kippen moesten afgemaakt worden. Ook hier betrof het kippen, welke pas gekocht waren. De Jeugdnatuurwacht. De jeugd- natuurwacht heeft haar eerste, in groepsverband gestelde onderricht gehad van de diverse bestuursleden. Burg. de Graaff, welke mede aan wezig was, vroeg aan een ieder per soonlijk, of het de jeugd werkelijk ernst was „natuurwacht" te zijn. De heer M. Hoek gaf een uiteen zetting van de in de winter voorko mende en alhier verblijvende vogels, welke ook gevoederd moeten wor den vooral als het aardoppervlak bedekt is met een laag sneeuw en de vogels zelf geen voeder kunnen bemachtigen. Hij gaf een schema, hóé voederhokjes te bouwen, hierbij de nadrukkelijke raad gevende niets weg te werpen wat maar enige voe- derwaarde voor de vogels heeft, tot zelfs rotte appelen toe. Deze zijn vooral in een strenge winter nog degelijk voedsel voor de vogels. Ver der hoorden de jeugdige leden, welke soorten van vogels nog te zien zijn. De heer H. v. Wieringen als tuin- bouwarchitect gaf de leerlingen on derricht over de herfst in de natuur. Ter illustratie toonde spr. gekleurde eikenbladeren. De schoonheid van de bladertooi in de herfst kwam als vanzelf ter sprake. Beloofd werd in de a.s. winter onder zijn leiding een bezoek te brengen aan de „Hortus" te Leiden. Ook werden nog enkele van de scholieren lid der natuur wacht en verkregen ook het insigne. Geb.: Henrica W. P., d. v. W. J. H. v. Veen en H. J. C. Noldus; Helena A., d. v. P. F. Jonker en J. M. Lan- gelaan; Jerona I., d. v. J. S. Datema en H. J. Vink; Maria A. C., d. v. Oh. v. d. Geer en C. F. Berbee. Ondertr.: A. P. van Dijk, 26 j. en M. v. d. Nouland, 29 j.; J. H. Ooster- veer, 26 j. van Schiedam en H. M. P. Passchier, 22 j. Geh.: N. J. Went, 30 j. en J. H. Koster, 27 j.; H. C. Went, 27 j. en A. A. A. Kortekaas, 25 j.; J. L. van Wieringen, 26 j. en C. Ch. v. d. Ploeg, 24 j.; J. M. v. d. Vlugt, 30 j. en Ch. van der Nouland, 29 j. Overl.: M. C. Koek, 71 j., wed. van C. v. d. Nieuwendijk; F. J. M. v. Ha- zendonk, 58 j., echtg. v. F. J. Geurts. ten gunste van Mare. Wij zullen dus betrokken zijn, in de samenzwering het bezichtigen van de oude scripta tot later uitstellen, want ik geloof, dat mijn mededelingen aangaande Kronstein u nog meer zullen interes seren. Ik werd namelijk toegelaten bij de graaf en ir.'ijn onderhoud met hem was voor mij rijk aan verrasin gen. En hij vertelde alles breedvoerig. Ilse had grote ogen opgezet. Toen Turba gesproken had, keek zei pein zend en zwijgend voor zich uit. Marianne hield onrustig haar zus ter in het oog. Wat zul je doen? Erheen gaan? vroeg zij. Ilse schrok op uit haar mij mering. Natuurlijk, antwoordde zij. 't Is reeds weken mijn verlangen geweest. Voor mij een kans te meer om de waarheid op het spoor te komen. Ge loof je, niet Mara, dat ook Marc.s vader ze kent, en ze tot nu toe een voudig verzwegen heeft? Ja, die indruk heb ik Ik ben het «net u eens, verklaar de Turba, hoewel ik niet begrijp.. Wij zullen alles te weten komen doctor, en als mijn voorgevoel mij niet bedriegt, wachten ons nog grote verrassingen Ilse zei dit zeer opgewonden. Snel ging zei voort: Wanneer zult u mij aan Marc's vader voorstellen, doctor? Zodra u wilt, juffrouw Ilse. Dan liefst morgen! Heb je aan vader gedacht, Ilse? Hij zal je nooit toestaan een voet op Kronstein te zetten, merkte Marian ne. niet weinig ongerust op. Maar Ilse keek haar bijna verwon derd aan. Dat weet ik, natuurlijk, ant woordde zij. Doch mag ik mij daar aan storen, nu Marc's leven en geluk en mijn eigen geluk op 't spel staan? Bovendien ben ik in geweten over tuigd, dat vaders houding op valse veronderstellingen berust. Ik rtfag dus niet aarzelen. Vader is de gehele dag ver van huis aan zijn bezigheden ik zal er voor zorgen, dat hij van mijn bezoek op Kronstein niets te weten komt. Je wilt het dus heimelijk doen? Ik moet wel, hoe gaarne ook. Je zult me torh niet verraden, Mara? Mooie vraag! Ik geloof, dat ik in jouw plaats op dezelfde manier zou doenMaar kind, als vader het door een of ander toeval te weten kwam! Je weet hoe driftig hy zich kan maken Kom, ik waag het erop. En ik moet je ronduit zeggen dat ik niet bang ben., (Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2