S)e &2idóe0oti/fcaiit Egypte verandert z'n houding niet Mossadeq smijt met de deur ZONNEWONDER OPZEGGING VERDRAG MET ENGELAND GOEDGEKEURD „Het is dwaas 3m zwak te zijn" Japan en de Sovjets ffiaóitiek mm 3\CaefiMexg gewijd Perzië slaat de deur dicht Typhoon over Japan t Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 16 OCTOBER 1951 43ste JAARGANG No. 12410 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs i 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. t 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ARDEN AAL TEDESCHINI'S me edeling, dat paus Pius XII onge veer een jaar geleden viermaal een „zonnewonder" mocht aanschou wen, heeft niet alleen onder de 'te Fatima samengestroomde menigte ontroering gewekt, doch ook bij zeer velen die er kennis van kregen door middel van de pers. De kardinaal, ofschoon hij „legatus a latere", d.w.z. gevolmachtigd gezant van de H Stoel is bij de feesten in Portu gal, deed de mededeling uitdrukke lijk „a titolo personale", op eigen gezag, zodat het begrijpelijk is, dat „het Vaticaan" altijd voorzichtig doch in 't bijzonder bij zulke aange legenheden officieel zich er niet over heeft uitgelaten. Men mag ech ter aannemen, dat, al sprak de kar- diaal voor zich persoonlijk, hij de opzienbarende mededeling recht streeks van de paus heeft ontvan gen en ongetwijfeld Joor deze ge machtigd was de onthulling te doen, maar dan niei officieel namens de paus, doch bij wijze, van private mededeling. Zijne Heiligheid zelf, zo mogen wij aannemen, heeft de won derbare verschijnselen van de zon eveneens beschouwd a s een private begenadiging, doch het oirbaar ge acht na er een jaar het stilzwij gen over te hebben bewaard deze begenadiging door vrienden mond ter kennis te brengen bij ge legenheid van de sluiting van het Heilig Jaar. H^t voorbehoud, dat de Kerk bij bovennatuurlijke verschij ningen en verschijnselen steeds aan de dag legt, heeft óe paus in zijn ambt van plaatsbekledend Hoofd der Kerk ook voor zichzelf in acht genomen. Men kan de wijsheid en de nederigheid bewonderen, waar mede de H. Vader in deze wel zeer bijzondere aangelegenheid heeft ge meend te moeten handelen, daarbij het voorbeeld volgend van de zalige Pius X en van andere met bovenna tuurlijke aanschouwingen begunstig de voorgangers op Petrus' Stoel. Hij heeft er zelf niet over willen spre ken voor de buitenwereld, doch in de aard der verschijnselen aanleiding gevonden er op deze manier rucht baarheid aan te geven. Men kan daarbij vele-veronder stellingen maken, doch de meest voor de hand liggende is. wel deze, dat de apostolische Ziener het vizioen heeft willen geheim houden, doch, hetzij door inwendig op hem uitgeoefende aandrang, hetzij in het ongewisse of de verschijnselen wel uitsluitend voor hèm of ook voor de gehele we reld waren bestemd, er toe is over gegaan er althans enige mededeling van te doen, en, wegens de gelijk soortigheid der verschijnselen, daar voor de feestelijkheid in Fatima heeft uitgekozen. Dat de zon werkelijk in een dan send vuurwerk veranderde ot, ge lijk destijds te Fatima werd gezien, zig-zag de hemel doorkliefde, zal nie mand geloven, tenzij degenen, die het gezien hebben. Terwijl in 1917 te Fa tima. rond de verschijning van de H. Maagd aan enige kinderen, de won derbaarlijke gebeurtenissen plaats grepen, welke zulk een ontzetting verwekten; terwijl in October en be gin November de paus des middags in de tuin wandelde, stond de zon „ais gebruikelijk" aan de hemel. Wonderen in de strikte zin van het woord, namelijk een bovennatuurlijk ingrijpen in de wetten der natuur, zijn de geconstateerde verschijnselen dus kennelijk niet. Anders zou al in 1917 de wereld zijn vergaan. Of nog veel eerder. Want reeds in het Oud Testamept staat te lezen, dat de zon stil bleef staan boven het slagveld, een ander maal, dat de schaduw op een zonnewijzer enige graden terug liep. En toch geven de aard, de omstan digheden en de gevolgen der gecon stateerde zonne-veranderingen even min aanleiding tot de veronder stelling, dat er gezichtsbedrog of gezichts-begoocheling in het spel is geweest. Met schamper te zeggen: hallucinatie of auto-suggestie komt men er niet uit. Er is, wanneer men nuchter en neutraal, de gegevens van Fatima leest, wel degelijk sprake van bovennatuurlijke inwer king. De vizioenen vinden hun oor sprong niet in de schouwende per soon, maar werken van buiten af op hem in. Dat „van buiten-af" waar door zij onderscheiden worden van hallucinaties te Fatima, waar zü de verschijning van de H. Maagd omstraalden, en in de Vaticaanse tuin, waar zij de dogma-verklaring van Maria's ten-hemel-opneming be geleidden, is van bovennatuurlijke aard en te beschouwen als een wenk van Gods almacht. Het is ook denk baar, doch voor ons volstrekt onver klaarbaar, dat de natuurlijke zon in derdaad het voorwerp is geweest van bovennatuurlijke bewegingen en ver anderingen. Deze mogelijkheid uit te sluiten, is voorbarig, aangezien de wezens-grond van al het gescha pene voor het kleine mensenver stand, al wordt het soms „hoogge leerd" genoemd, een ondoordrongen geheim is. Deze bovennatuurlijke veranderingen zouden dan slechts kenbaar worden voor daartoe uit verkoren personen, doch kunnen zonder dat het schuifje van ons stof felijk gezichtsvermogen wordt weg genomen, niet worden aanschouwd of op instrumenten worden gecon stateerd. De ganse natuur, de stoffe lijke schepping, verliezen we dit niet uit het oog, is van bovennatuur- Aanbod defensie-deelneming verworpen 1JET Egyptische parlement heeft Maandag eenstemmig de opzegging van het Brits-Egyptische verdrag en het verdrag betreffende de Soedan goedgekeurd. In het regeringsbesluit, dat voorzag in opzegging van het Brits-Egyp tische verdrag, werd koning Faroek tot koning van de Soedan uitge roepen. Tevens heeft Egypte geweigerd, deel te nemen aan de verdediging van het Midden-Oosten. Doch nauwelijks enkele uren nadat dit bekend werd, verklaarde men te Washington en Parijs, dat ondanks de houding van Egypte toch een defensiecommando voor het Midden-Oosten in het leven zal worden geroepen. In Londen werd officieus verklaard, dat Engeland nu zo nodig met geweld zijn troepen in de Suezkanaalzone zal handhaven. En in Was hington werd tegenover A.P. zowel als Reuter te kennen gegeven, dat Engeland daarbij op de steun van Amerika zal kunnen rekenen. In dit verband herinnert het Ne derlandse ministerie van Buiten'and- se Zaken er aan, dat minister Stik ker het protocol (zoals hij onlangs te Ottawa heeft verklaard) niet ter ratificatie aan de Staten-Generaal zal voorleggen, alvorens een bevre digende oplossing is gevonden voor de positie van Turkije in de com mando-structuur van de NATO. Andere landen zullen nu worden gepolst over toetreding tot het de fensie-commando voor het Midden- Oosten, zo werd in Washington ver klaard. Daarbij wordt in de eerste plaats gedacht aan Israël. GRIEKENLAND EN TURKIJE BIJ NATO Intussen is tevens de tekst bekeftd gemaakt van het protocol, waarbij Griekenland en Turkije toetreden tot het Noordatlantisch Pact. Een aan val op een dezer landen zal worden beschouwd als een aanval op een der NATO-landen, zo wordt in het pro tocol verklaard. Het verdrag zal in werking treden na rat;ficatie door de deelnemende landen (w.o. dhs ook Nederland). EERST STERK ZIJN, DAN PRATEN „De politiek der Verenigde Staten is gegrondvest op de hoop, dat het mo. gelijk zal zijn met de Sovjet-Unie in één wereld te leven zonder dat er oorlog komtDit verklaarde presiden Truman in zijn eerste belangrij ke redevoering sinds het bekend worden van de tweede atoomexplosie in Rusland. Piet is mogelijk, zo verzekerde de president, een oorlog te ver mijden indien de vr.'je landen zich sterk maken. „Naarmate onze verde diging sterkei wordt zal onze onderhandelingspositie verbeteren. Onze toenemende kracht zal de leiders der Sovjet-Unie ervan overtuigen, dat hun eigen belang met vreedzame schikkingen gediend is. Wij hebben in de dagen van Hitier gezien hóe dwaas het is, zwak te zijn." Truman herhaalde, zijn reeds vele malen eerdei afgelegde verklaring dat de Verenigde Staten bereid zijn met de Sovje -Unie en alle betrokken landen via de Verenigde Naties te be raadslagen over beperking der bewa pening en maatregelen tot het ver zekeren van de vrede Ik kan niet waarborgen, zo vervolgde de presi de kruipende en sluipende manier van aanvallen welke door Hitler is toegepast, te verhinderen Moet het dan niet worden uitgevochten in een oorlog waaruit een der partijen als de volslagen overwinnaar te voor schijn zal treden. Ik ben die mening niet toegedaan, aldus Truman. Als het zover is zal de tijd rijp zijn voor on- dent, dat wij ons doel zullen bereiken, derhandelingen met de Sovjet-Unie. Het resultaat is niet alleen afhanke- Twee maai in de tijd van één gene- lijk van ons eigen streven. De heer- ratie. zo besk-ot de president, hebben sers van het Kremlin kunnen, indien wjj ons bioerj en onze bezittingen ge zij cat wensen de wereld in een geven voor de verdediging der men de wereld bloedbad dompelen, maar wij zullen dat nimmer doen. Ons enige doel is de vrede. Ik bea bang dat burgers zowel in de Verenigde Staten als in het buitenland, zullen menen, dat het scheppen van een krachtige weer macht onvermijdelijk tot oorlog moet leiden. Dat is niet zo. Wij zijn niet van mening dat oorlog onvermijdelijk is. Wij menen dat de krijg onwaar schijnlijker wordt naarmate wij ster ker zijn. Zo lang één land de macht en de strijdkrachten bezit om andere staten te overweldigen en tevens blijk geeft van agressieve bedoelingen, zo lang is werkelijke vrede onbereik baar. Men vraag' zich af wat er zal ge beuren indien wij over een stiijd- macht beschikken, sterk genoeg om lijke oorsprong en wat wij van die schepping met de zintuigen kunnen waarnemen, klopt slechts in beperkte mate met de werkelijkheid. Het vizioen van paus Pius XII beschreef kardinaal Tedeschini in de volgende bewoordingen: „De zonneschijf omringd door een verblindende lichtkrans, wie zou dit met de ogen kunnen fixe ren? Maar Hij kon het; op elk van die vier dagen kon Hij het leven van de zon waarnemen. De zon werd hevig bewogen, trok zich geheel samen, werd veranderd in een beeld van leven, een schouw spel van hemelse bewegingen, als de uitzending van zwijgende maar welsprekende boodschappen aan de Plaatsbekleder van Christus". Al is er dus geen sprake van een wonder, in de theologische om schrijving daarvan niemand an ders heeft gezien, wat de paus kon zien toch doet men verstan dig om, zonder aanstonds wonder! wonder! te roepen, de verheven be tekenis ervan in zich te laten door dringen. Men kan zich rustig ver heugen in de wenken, misschien wel bedoeld als vermaningen, die op deze geheimzinnige wijze worden gege ven, daarbij de opmerking van Ham let in Shakespeare's beroemde drama indachtig: „Er is meer tussen hemel en aarde, Horatio, dan waarvan uw wijsheid droomt". Het staat iedereen vrij, aan deze vizioenen geloof te hechten, doch men zou, door al te voorzichtig te zijn, wel eens onvoorzichtig en door al te doorzichtig wel eens zeer kort zichtig kunnen zijn. De Kerk zelf laat zich er niet over uit, in afwach ting en verbeiding van het ogenblik, dat, wat nu verborgen is, .in volle glorie geopenbaard zal worden. selijke vrijhe d Zes jaar lang strijden wij thans alweer met alle wapens van verstand en geest, tegen de aanhan gers van de valse god der tyrannie. Toen de Europese landen onze Wes terse buurstaten, na de oorlog over bleven zoals de man in de Bijbel, die na door diever te zijn beroofd en ge- SOEDANEZEN ACHTER ENGELAND? De Britse gouverneur-generaal van de Soedan, Sir Robert Howe, heeft volgens A.F.P. een overeenkomst gesloten met de twee voornaamste politieke leiders in de Soedan, Mir- ghani en Mahdi, die tot nu toe on verzoenlijke tegenstanders waren. Mirghani is de leider van de Asjig- gapartij, die aansluiting bij Egypte voorstaat. Tot verbazing van poli tieke waarnemers in Khartoem stem de hij in met een plan om in de Soedan onder internationale controle verkiezingen te doen houden en het land zelfbestuur te geven. Mahdi, de leider van de Oemnapartij, werkte in deze richting reeds met de Britten De Britse minister van buiten landse zaken Morrison heeft ver klaard, dat de Britse regering onder geen voorwaarde bereid is de Soedan tegen de wil van de Soedanezen te verkopen als de prijs voor een be vredigende overeenkomst betreffen de de defensie. De Japanse minister-president Jos- jida heeft in een opgewonden zitting van de Japanse Eerste Kamer ver klaard, dat Japan geer pogingen zal doen, de betrekkingen met de Sow- jet-Unie en communistisch China te hervatten, „omdat die landen Japan tot een centrum van communistische propaganda willen maken". Daar beide landen geweigerd had den het verdrag van San Francisco te ondertekenen, was Japan niet bij machte stappen daartoe te nemen. Het initiatief moet van de Sowjet- Unie en China uitgaan, aldus Josjida. Doch het aanknopen van vriend schapsbanden is onmogelijk, zolang de twee geweldige naburen van Ja pan communistisch geregeerd wor den, zo voegde hij er aan toe. wond, half dood op de weg bleef lig gen, hebben wij hun onze olie en wijn aangeboden, zonder karigheid en zon: der op de prijs te letten En toen een van de jongste en kleinste staten van Azië werd overvallen hebben wij de leiding van de vrije wereld geno men bij het organiseren van haar verdediging. Dit positieve optreden is ons niet genakkelijk gemaakt Het heeft ons de haat en de vloek van de vijanden der vrijheid bezorgd en het zal ons moLelijk voor nog groter moeilijkhede:, stellen Niettemin, in dien de geschiedenis onze handelwijze zal rechtvaardigen dan zal het z(jn om deze dingen, die wij gedaan en niet om de louter negatieve deugd van niemand kwaad te willen doen President Truman legde zijn ver klaring af bij de eerste steenlegging voor het Wake Forest College in Noord-Carolina. Emigxeim p&i uióAeiööcfïuit A.s. Donderdag zullen uit Oostende 18 Urkers en enige IJmuidenaren met hun farailie's naar Argentinië vertrekken, om daar de visvangst te gaan beoefenen. De Urkers arriveren Woensdag in Oostende, de IJrnui- dense families zijn reeds aan boord, van de vaartuigjes, die hen naar het nieuwe vaderland zullen brengen. Boven: een overzicht van de acht vissersvaartuigjes in de haven van Oostende. Onder: Enige families aan boord van één der scheepjes. De Nationale Basiliek van het Heilige Hart te Koekelberg is Zondag ge wijd door de primaat van België, kardinaal van Roey. Het bouwen van deze grootste moderne kerk ter wereld in de Brusselse voorstad Koe kelberg, heeft zestig jaar genomen en was nu voldoende gereed om gewijd te worden. De eerste steen van dit bouwwerk dat door nationale inschrijvingen is gefinancieerd, heeft Koning Leopold II in 1905 gelegd. Men verwacht niet het vóór 1965 geheel voltooid te hebben. Onder be langstelling van duizenden vonden Zondag grootse wijdingsplechtighe den plaats. Een overzicht van de wijdingsplechtigheid. Kardinaal van Roey en de beide hulpbisschoppen Mgr. Suencns en Mgr. de Smedt ne men plaats in het Koor van de Basiliek. MOSSADEQ SPRAK IN VEILIGHEIDSRAAD PERZIë HEEFT DE DEUR voor verdere besprekingen met Groot-Birit- tannië, behalve dan over schadevergoeding en de verkoop van olie, onherroepelijk gesloten zo heeft de Perzische vice-president Hoessein Fa. temi te New York verklaard op cennersconferentie, enige uren voordat premier Mossadeq voor de Veiligheidsraad verklaarde, dat deze niet be voegd is de Engelse klacht over het Engels-Perzische oliegeschU aan te horen. De Veiligheidsraad verdaagde zijn zitting tot Woensdagavond na het aanhoren van Sir Gladwyn Jebb, de Engelse afgevaardigde en dr. Mos sadeq. De Perzische premier, die uiterlijk een rustige indruk maakte, werd de achteringang binnengeloodst. Hij leunde in zijn zetel achterover, om naar Sir Gladwyn te luisteren, die de reeds door Perzië verworpen En gelse resolutie had ingediend. Sir Gladwyn verklaarde, dat Enge land verlangde de onderhandelingen heropenen, maar van gevoelen was, dat de Veiligheidsraad een of andere uitspraak diende te doen om aan te tonen, dat het geschil niet uit sluitend een zaak was van de Perzi sche regering en in overeenstemming met het internationale recht diende opgelost te worden. Sir Gladwyn wees op de drastisch gewijzigde si tuatie sinds de Engelsen uit Abadan waren verdreven. Engeland hield daarom niet meer vast aan het her stel van de oude toestand van vóór 1 Mei. Dr. Mossadeq, die daarna het woord kreeg, betoogde, dat Perzië zich niet zou laten dwingen en be vestigde in een wijdlopige verklaring de uitlatingen van Fatemi. Hij ver zocht eerbiediging van Perzië's onaf hankelijkheid en zelfbeschikkings- Vrije Duitse verkiezingen mogelijk? Maandagmorgen hebben Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten aan de Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, een nota gezonden, waarin zij verklaren de Verenigde Naties te zullen verzoeken om te onderzoeken of in Oost-Duitsland geëigende toe standen voor vrije verkiezingen be staan. Commentaar leverend op deze no ta verklaarde McDermott, woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, dat een on derzoek in de Sowjet-Russische zóne van Duitsland door een commissie van de V.N. „onmisbaar" is vóór ver kiezingen zouden kunnen worden ge houden. DIRIGENT VIEL VAN HET TRAPJE De 66-jarige Otto Klemperer heeft een dijbeen gebroken, doordat hij bij het verlaten van het vliegtuig te Mon treal van de trap viel. Volgens zijn arts zal de dirigent zijn winter-tour- nee door Europa en de V.S, moeten afzeggen. In het ziekenhuis noemde men zijn toestand „goed". recht, welke, naar z(jn mening, op het spel stonden. De Perzische vice-premier deelde mede, dat zijn regering geen aanbe velingen zou aanvaarden, welke in menging van de Veiligheidsraad zou den teweegbrengen. Perzië heeft bij Engeland gepro testeerd tegen de Britse economische maatregelen, die Engeland tegen dit land getroffen heeft. De Britse daad was onwettig en Perzië had het recht schadevergoeding te eisen „wegens het in beslag nemen van voor Perzië bestemde goederen". Fatemi heeft later op een perscon ferentie te New York op de vraag: „Houden uw verklaringen in, dat Perzië de deur gesloten heeft voor verdere onderhandelingen met Enge land, behalve Over de kwestie van schadeloosstelling en toekomstige olieverkopen aan Engeland?" geant woord: „Inderdaad". Honderden doden De typhoon, die sedert Zaterdag boven Japan woedt en snelheden van meer dan 142 km. per uur ontwik kelt, heeft in het land reeds min stens 358 doden, 937 ernstig gewon den en 267 vermisten geëist. Aanzienlijke schade is aangericht in de vissersdorpen op het eiland Kyoesjoe. Het luchtverkeer tussen Japan en Korea werd Zondagavond voor 36 uur opgeschort. Er zijn bijna 30.000 huizen verwoest en 100:000 staan onder water. De wervelwind en stortregens hebben 88 wegen beschadigd, 21 bruggen ver woest en zes grote aardverschuivin gen veroorzaakt. De storm heeft zich op zee in tweeën gesplitst en be dreigt de Westkust van het Japanse hoofdeiland Honsjoe. Alle 500 Amerikaanse militairen aan boord van het Japanse schip „Kongo Maroe", dat bij Nagasaki op een rif was geworpen, zijn overge bracht naar het transportschip „Geor ge C. Clymer". KaVLdtjt... Eenvoud is het kenmerk van het ware.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1