3)e£eidóe6oti/fca/nt Plechtige sluiting H. Jaar te Fatima Engeland bereid z'n bases in Egypte op te geven Egypte schijnt niet te willen Honderdduizenden uit alle delen der wereld Frankrijk vecht voor z'n franc Cün&aka helpt de uxye tanden Westelijke geallieerden accoord met Bonn Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 15 OCTOBER 1951 43ste JAARGANG No. 12409 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs t 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. t 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Z.H. DE PAUS SPRAK VIA RADIO NA DAGEN, triest van ontmoedigende stortvloeden van regen, stroom de Zaterdag in de vroege ochtend een overvloed van feestelijk zonlicht over de ruige heuveltoppen van de Cova da Iria en vonkte op de blan ke basiliek van O.L. Vrouw van Fatima. Het was de 34ste verjaardag van het zonnewonder bij de laatste verschijning van de H. Maagd aan de kinderen v. Aljustrel. Zeer velen waren toen getuige van de glorie van de H. Maagd. Zoveel mensen als vandaag echter heeft het genade-oord van Fatima nog nooit bij elkaar gezien. Ruim een millioen vertegen woordigers uit alle delen der wereld zijn hier samengestroomd om getui ge te zijn van de grootse plechtigheid, de sluiting van het H. Jaar. Fati ma is de uitverkorene voor deze ge loofsmanifestatie. NA REGEN STRALENDE ZON Voor de duizenden en duizenden, die in de loop van de week reeds een verblijfplaats hadden gevonden in het pelgrimstehuis, in particuliere huizen, in de grote tentenkampen of zomaar op de kale heuvels rond Fa tima, had de gouden zon van deze Zaterdagmorgen alles van een won der. Vrijdag nog stonden zij met dui zenden samengepakt onder neerplas sende regenvlagen op het grote as- phaltplein om Kardinaal Tedeschini, de Pauselijk Legaat, te begroeten. Precies half vijf arriveerde de Pau selijk Legaat, omstuwd door honder den kardinalen, aarstbisschoppen en bisschoppen en even zovele hoge re geringsvertegenwoordigers onder wie o.a de president van Portugal, Ge neraal Francisco Craveiro Lopes, en de premier Salazar. Ook de zuster van de H. Vader. Mevr. Rossignani Pacelli, was in het gevolg van de Kardinaal-Legaat. De majestueuze stoet van hoogwaardigheidsbekleders in vol ornaat schreed in de stromen de regen, die niemand scheen te de. ren, door een erewacht van verken ners, georganiseerde jeugd en ver pleegsters. Onder de verpleegsters hadden ook de Nederlandse zusters een plaats gekregen. Staande voor het tijdelijke gedenk teken op bet grote Fatimaplein werd de Pauselijke bulle voorgelezen, waarin Federico Kardinaal Tedeschi ni door de H. Vader als Zijn Legaat a latere werd afgevaardigd om in Zijn naam de plechtigheid van de sluiting van het Jubileumjaar te ver richten. Uit naam van het begenadigde en voor deze plechtigheid uitverkoren oord sprak Mgr. Alves Correia da Silva, bisschop van Leiria, waaronder Fatima ressorteert, een kort woord van dank en welkom. Met een ma jesteitelijk Te Deum werd dit sobere, doch daarom niet minder indruk wekkende begin der grootse plech tigheden besloten. DAG VAN ONONDERBROKEN GROOTSHEID Vrijdagmiddag met de aankomst van de Pauselijk Legaat is een aan vang gemaakt met het grote gebed der millioenen pelgrims. Onafgebro ken heeft het geduurd tot Zaterdag laat in de namiddag. Er is gebeden, gezongen, er is gesproken, gejuicht, er is geweend van ontroering, er zijn harten gebroken en opengegaan voor God. Onder de lichtbogen van de 50 zoeklichten der Portugese genietroe pen. die zich in de lucht boven Fati ma kruisten, duurde de nachtelijke aanbidding der massa's tot aan de vroege morgen. Bij het opgaan van de zo begeerde zon om 6 uur in de morgen ce lebreerde de verbannen Russisch- schismatieke bisschop Mgr. Paulus Melarieff. die zich in ballingschap tot het Katholieke geloof bekeerde, een pontificale H. Mis in de Byzan- tiins-Russische ritus. Betekenisvoller kan deze dag niet beginnen. Hier im mers wordt sinds jaren dag in dag uit gebeden om vrede en voor de Dreigende staking België in Het Algemeen Belgisch Vakver bond heeft besloten tot de afkondi ging van een staking in de mijn- en en metaalindustrie en de bouwnijver heid. Bij deze staking zullen bijna een half millioen arbeiders in de kolenmijnen, cokesfabrieken, hoog ovens, metaalindustrie, bepaalde tak ken van de chemische industrie en bouwnijverheid betrokken zijn. Het socialistische vakverbond nam zijn besluit, nadat de minister van Ar beid en Sociale Voorzorg geweigerd had in te gaan op de loonverhogings- eisen, die het vakverbond in de loop van de week onder de aandacht van de minister hadden gebraht. Het Algemeen Belgisch Vakver bond eist een duurtepremie van 500 frank per arbeider en verhoging van het ouderdomspensioen. De duurte premie zou bestreden moeten wor den uit de winsten van de industrie. De regering probeert aan deze loons verhoging te ontkomen, omdat zij het inflatiegevaar weer zou vergro ten dat men juist met exportbeper kingen de kop tracht in te drukken. bekering van Rusland en bij alles, wat er Zaterdag te Fatima in toe spraak en gebed werd gezegd, bleef deze intentie het leidmotief. Om zeven uur generale H. Com munie. Honderden priesters reikten de Eucharistische Christus aan de duizenden gelovigen. Zij, die hun ziel voor de komst van de Verlosser nog wilden zuiveren door het Sacrament der Biecht, hadden daarvoor gele genheid bij de talloze priesters, die op het plein en op de omringende heuvels daarvoor gelegenheid gaven, zo maar in de open lucht en temid den van de menigte. Van menselijk opzicht was nergens sprake. Dan om tien uur vangen de eigen lijke grootse plechtigheden aan. Kar dinalen, bisschoppen, priesters, schrijden in de volle rijkheid der Liturgische gewaden naar het altaar in de open lucht. Vlaggen wapperen, militairen presenteren het geweer, klokken beieren, kanonschoten dave ren door de lucht, waar vliegtuigen een ronkend saluut brengen. Het zou getuigen van de verbijsterende over- gedurende het Hei ige Jaar met eigen moed, het pnthousiasme, de vroomv I •en wonder van Fatima heeft waren, en tot de gehele werled. Dadelijk als de klokken van de St. Pieter via de talloze luidsprekers in de gehele omtrek van Fatima be ginnen te luiden, valt een eerbiedige stilte over de menigte. In ademloze aandacht worden de woorden van de H. Vader aanhoord. Hij spreekt over Fatima, waar alle grenzen aussen volkeren en rassen der wereld zijn weggevallen. O.L. Vrouw van Fati ma heeft alle grenzen doorbroken, toen Haar beeld te Fatima samenge stroomd om er 'ieder in hun eigen taal Gods barmhartigheid te bezin gen en af te smeken. „Als een groot gezin", zo ging de H. Vader verder, „staat de gehele were'd hier en in de geest ben ik onder deze duizenden. Wij stellen Ons onder bijzondere bescherming van de H. Maagd en smeken Haar om de vrede, waarnaar wij smach ten". Christus' Plaatsvervanger op aarde bad en smeekte om vrede tussen de sociale klassen, naties en volkeren, de vrede van God, de vrede voor de gehele wereld. „Wij sluiten nu, zo zeide Hij, dit H. Jaar, maar Wij houden niet op als een groot menselijk gezin met alle kracht te blijven werken voor vrede. Een vrede, waarnaar Wij verlangen en die God zelf ons te Betlehem beloofde: Vrede op aarde aan de mensen van goede wil". Met de echo van deze Pauselijke woorden in hun hart, de machtige plechtigheid in hun herinnering en de klank van het stormachtige ge- meenschapsge/bed nog in hun oren zijn de pelgrims, ook de Nederlan ders, weer naar hun vaderland ver trokken. PAUS ZAG WONDER VAN FATIMA. Kardinaal Tedeschini heeft ter ge legenheid van de feestelijkheden te Fatima verklaard, dat Z.H. de Paus TAXI VERVOERDE 50 KG OPTUM. Gisteravond om half tien is bij het verlaten van de werf Wilton Feyen- oord te Schiedam een taxi aangehou den, waarin vijf Chinezen zaten, die een groot aantal dozen en tassen vervoerden. De portier, van de werf, die de inhoud ervan wilde ontrole- ren, kwam tot de ontdekking, dat er wel iets zeer belangrijks in moest zijn, omdat de Chinezen prompt aan de haal gingen. Eén hunner nam nog een tas mee en dus richtte de portier al zijn aan dacht oip deze vluchteling. Toen hij hem gevonden had op de werf, vond hij in de tas een grote hoe veelheid opium. Onmiddellijk werd de Schiedamse politie gewaarschuwd. In totaal werd in de taxi 50 kg opium aangetroffen met een totale waarde van ongeveer f 20.000,De vijf Chinezen zijn in het politiebureau in Schiedam opgesloten. TREINPERSONEEL WEIGERDE. Britse troepentransportschepen zijn Zaterdag uit Southampton in Port Said aangekomen. 1.180 Britse militairen en 123 burgers gingen aan land. Zij zouden per trein naar de Britse legerplaatsen Fayed en Kasfarit in de Suez-kanaalzóne gaan. Daar ech ter de spoorwegarbeiders en machi nisten in Port Said de trein niet wil den rijden, moesten de Engelsen met vrachtauto's van het leger naar hun bestemming gebracht worden. heid, de eerbied en de grootsheid te willen- beschrijven van wat zich hier onafgebroken tot laat in de namid dag afspeelde. Het genadebeeld van Fatima werd plechtig rondgedragen, de Pauselijk Legaat celebreerde de Pontificale H. Mis en hield een be zielde rede tot de vertegenwoordi gers der gehele wereld. gezien. Tijdens de feestelijkheden ter ge legenheid van de verkondiging van het dogma van de Tenhemelopne ming van Maria, heeft de Paus op 30 en 31 October en 1 en 8 Novem ber 1950 's middags tegen vier uur in de tuin van het Vaticaan het wpn- der aanschouwd, waarvan duizenden in 1917 te Fatima getuige zijn ge weest, aldus de kardinaal, „De zon aon de hemel en veranderde Precies half drie sprak de H. Vader in levende beelden". In het Vaticaan via de radio van het Vaticaan tot al i «vordt over de onthulling de grootste diegenen, die te Fatima aan wezig reserve betracht. DE H. VADER SPREEKT Lening en stabilisatie prijspeil iQJTABILISATIE VAN HET PRIJS PEIL der voornaamste levensbe hoeften, een staatslening tot sti mulering van woningbouw en pro ductie en ten slotte streng optreden tegen goud- en dollarspeculanten waren de maatregelen tot verdedi ging van de franc, die de Franse minister van Financiën, René May er, gisteren in een radiorede aan kondigde. INFLAT1EDREIGING Hij verklaarde, dat het na de jong ste regeringsmaatregelen bereikte prijspeil nu niet verder mag stijgen. De minister had goede hoop, dat, dank zij de internationale organisa ties, welke Frankrijk mede heeft op gericht, „de buitensporige prijsstij gingen, waarvan wij onlangs te lij den hebben gehad, zich inderdaad niet zullen herhalen. Niettemin ziet Frankrijk zich Xe_ plaatst voor de ernstige dreiging van een inflatie, aldus Mayer. „Er zullen moeilijke beslissingen genomen moeten worden bij het ontwerpen van het invoerprogram ma voor 1952 en bij de vaststelling van de totale openbare uitgaven voor dat jaar. „De lasten, die door de herbewa pening op het land gelegd worden, moeten in overeenstemming zijn met onze mogelijkheden', verklaar de de minister, die er voorts de na druk op legde, dat voor de sociale organen en de staatsindustrieën fi nancieel evenwicht bereikt moet worden. De Franse regering zal in haar pogen om de productie te verhogen, streven naar het verkrijgen van meer grondstoffen, zoals kolen textiel. Ook zal zij voortgaan met het bevorderen van investering in de particuliere sector, terwijl zij er voorstandster van is een nieuwe staatslening uit te schrijven, die ge bruikt zal worden voor huizenbouw of uitbreiding van de productiemo gelijkheden. Öe minister bestreed verderfde „inflatie-psychose" en de versprei ders van geruchten, die devaluatie dichterbij brengen". „In verband met speculatie^""in goud en vreemde valuta heeft de Bank van Frankrijk voorlopige maatregelen genomen, evenals de Nationale Credietraad. Ook zullen er maatregelen genomen worden tegen hen, die ten onrechte profite ren van de enkele maanden geleden ingevoerde mogelijkheid om buiten landse valuta van de banken te ver krijgen en dit doen tot een veel groter bedrag dan nodig is voor de lopende invoer". Credieten met speculatieve doel einden zullen worden geweigerd. Ten slotte laakte Mayer het vor men van voorraden en riep hij het volk op om de franc te steunen en niet te speculeren op zijn waarde- verlaging. Fen erkenning van Ridgway Men gaat door met praten en vechten Generaal Ridgway heeft erkend, dat het neutrale gebied van Kaesong Vrijdag is aangevallen door Ameri kaanse vliegtuigen. Hij heeft de com munistische commandanten in Ko rea de verzekering gegeven, dat de Amerikaanse piloten, die het neu trale gebied geschonden hebben, dis ciplinair zullen worden gestraft Ridgway drukte er zijn spijt over uit, dat een jongen bij de beschieting in Kaesong was gedood. Vandaag hebben de verbindingsof ficieren in Pan moen jon hun voor bereidende besprekingen voor de eigenlijke wapenstilstandsconferentie voortgezet. De voornaamste kwestie, die nog geregeld moet worden, is de omvang van de neutrale zóne rond de communistische en geallieerde ba ses, respectievelijk Kaesong en Moen- san. De communisten willen rond Moensan een neutrale zóne erkennen met een straal van slechts drie kilo meter. De neutrale zóne rond Kae song is vanouds groter. In de centrale sector van het front zijn de UNO-troepen een offensief met „beperkte doelen" begonnen. Zij vorderden tot nu toe ruim zes kilo meter en zijn de belangrijke commu nistische basis Koemsong tot op drie kilometer genaderd. Zestien heuvels werden veroverd. De Nederlandse vrijwilligers hebben volgens Asso ciated Press ook een heuvel veroverd tegen gematigde tegenstand in. De Nederlanders vechten echter aan het Oostelijke front Met zijn handtekening bekrachtigt President H. Truman het besluit, waarin wordt bepaald, dat de Amerikaanse regering 7,483,000,000 (dat is ongeveer 24,319,750,000) beschikbaar stelt voor economische- en mi litaire hulp aan een aantal landen, verspreid over de gehele wereld. De foto toont het moment van de ondertekening. Achter president Truman, v.l.n.r. Dean Acheson, William C. Foster, James P. Richard, Senator Theo dore Green en Senator Alexander Wiley. MITS EGYPTE MEEDOET MET DE DEFENSIE De Soedan moet zelf kiezen ZATERDAG heeft Engeland zijn nieuwe voorstellen aan Egypte over handigd. Engeland heeft aangeboden zijn bases in Egypte op te geven als Egypte wil toetreden tot een geallieerd commando voor het Midden- Oosten. Engeland wil echter in de Soedan blijven totdat het Soedanese volk zelf om een wijziging vraagt. Voorts is te Cairo de tekst bekend gemaakt van een uitnodiging van Engeland, Amerika, Frankrijk en Turkije om toe te treden tot een ge allieerd commando voor het Middenoosten. In de Britse nota wordt gezegd dat, als Egypte toetreedt tot het nieuwe commando, Engeland bereid is tot afschaffing van het Brits-Egyptisch verdrag van 1936 en tot terugtrek- k>n« van die Britse troepen, die niet worden toegewezen aan het gealli eerde commando voor het Midden- Oosten. Wat de Soedan betreft, doet En geland het volgende voorstel aan Egypte: 1. Instelling van een internatio nale commissie van toezicht op de constitutionele ontwikkeling in de Soedan, die Egypte en Engeland van advies kan dienen. 2. Het afleggen van een gezamen lijke Brits-Egyptische verklaring inzake de gemeenschappelijke prin cipes ten aanzien van de Soedan. 3. Een internationale garantie be treffende het accoord over het Nijl- water. 4. Oprichting van een orgaan voor de ontwikkeling van de Nijl, zo mo- De Franse verkiezingen Het tweede deel van de kantonale verkiezingen, welke Zondag in Frankrijk zijn gehouden, heeft even als het eerste deel veertien dagen ge leden, een verschuiving naar rechts te zien gegeven. Het Franse ministe rie van binnenlandse zaken heeft Maandagmorgen vroeg de volgende eind-uitslagen bekendgemaakt: Communisten: 176 aftredende raadsleden, 78 leden gekozen, 98 ze tels verlies. Socialisten: 417 aftredende raads leden, 278 gekozen, 139 zetels ver lies. Diverse linkse partijen: 62 aftre dende raadsleden, 51 gekozen, 11 ze tels verlies. Radicalen en radicaal-gezinden: 374 aftredende raadsleden, 382 gekozen, 8 zetels winst. Conservatieven en gematigden: 326 aftredende leden, 468 gekozen, 142 zetels winst. Gaullisten: 70 aftredende leden, 150 gekozen, 80 zetels winst. Weer gevallen van waanzin in Frankrijk Gedurende het week-einde hebben zich in Pont-Saint-Esprit, het dorp in Zuid-Frankrijk waar een molenaar in voorarrest zit wegens het verkopen van door moederkoren vergiftigde tarwe, opnieuw gevallen van waarzin voorgedaan. Een 13-jarige jongen begon thuis het meubilair te vernielen. Een vrouw moest gillend, dat zij door vlammen was omringd, in het zieken huis .worden opgenomen. Verscheide ne personen, onder wie enige her stellenden van de vorige epidemie, leden aan vlagen van waanzin. gelijk met behulp van de Internatio nale Bank. 5. Het vaststellen van een datum, waarop de Soedan zelfbestuur "zal krijgen, waarna de Soedan zelf zijn bestuursvorm zou kunnen kiezen. EEN WAARSCHUWING AAN EGYPTE. De Britse gouverneur-generaal van de Soedan, Sir Robert Howe, heeft vandaag gewaarschuwd, dat aan „iedere poging van buitenaf om zich in te laten met het bestuur van de Soedan" weerstand zal worden geboden. „Ik zal alle maatregelen nemen, die nodig zijn om dat verzet doel treffend te doen zijn," zei hij in een verklaring tot de uitvoerende raad (kabinet) van de Soedanese rege ring. Hij verklaarde verder, dat hij de opzegging door Egypte van het ver drag van 1899 dat de Soedan on der gemeenschappelijk bestuur van Engeland en Egypte bracht niet kan erkennen. Volgens kringen, die in nauw con tact staan met het Egyptische kabi net heeft de regering besloten de vier-mogendhedenvoorsteMen tot het organiseren van een gemeenschap pelijk opperbevel voor het Nabije Oosten te verwerpen. De voorstcnen worden niet in over eenstemming met de nationale aspi ratie geacht, welke totale en onmid dellijke evacuatie van de Britse troe pen in het Suezgebied eist en eenheid van de Nijldelta onder Egyptische kroon. OVER VERLENING VAN DE SOUVEREINITEIT DE WESTELIJKE GEALLIEERDEN en West-Duitsland hebben in be ginsel overeenstemming bereikt bij de onderhandelingen over het verlenen van souvereiniteit aan de Westduitse federale republiek.- „De Westelijke geallieerden en West-Duitsland wensen beide een herstel \an de Duitse souvereiniteit, daar alleen dan West-Duitsland doeltreffend kan deelnemen aan de verdediging van West-Europa", aldus prof. Hall- stein. Ook waren zij het eens over de noodzaak, dat de Westelijken hun aanspraken behouden op de door hen in West-Duitsland ingenomen poli tieke en militaire positie, opdat de geallieerden het hoofd kunnen bie den aan elke nieuwe poging der Sov jets, hun gebied uit te breiden en op dat zij htm rol kunnen vervullen bij de eenwording van Duitsland. Het zou echter nog wel enige weken du ren, eer de verdragen gereed zou den zijn voor verdere bespreking. STRIJKAGES UIT MOSKOU. „Weinig dingen zou de Sovjet-Unie zo graag zien als een onafhankelijk en verenigd Duitsland, de beste part ner die het nieuwe Rusland zich kan wensen", schrijft de Tagliche Rund schau, het in het Duits verschijnende blad van de Russische bezetting. „De zorgen die men zioh in West-Duits land maakt over een mogelijke Rus sische overheersing van een ver enigd Duitsland zijn volkomen onge grond", vervolgt het blad. Jakob Kaiser, de Westduitse mi nister voor zaken die betrekking heb ben op geheel Duitsland, zei: „Laat de Oostduitse regering de grenzen tussen Oost en West-Duitsland nu on middellijk openstellen. De Westduitse regering verlangt dat de grens ten minste drie maanden lang geopend moet zijn geweest, voor er algemene verkiezingen kunnen worden gehou den in geheel Duitsland. Indien de grens nu geheel wordt opengesteld, zou het wantrouwen van het Westen afnemen. Het Westen denkt immers dat het Oosten geen verkiezingen wenst, maar alleen maar een gelegenheid zoekt om de propaganda van Moskou te kunnen spuien. Uit niets is tot nu toe geble- kan, dat Grotewohls voorstel voor hereniging van Duitsland meer is dan een propaganda-manoeuvre. De voorzitter van de Duitse dele gatie bij de besprekingen te Parijs over het plan-Pleven, Theodor Blank, is in het week-einde naar Bonn ge reisd om verslag over de besprekin gen uit te brengen. In kringen van de bondskanselarij meent men, dat bij de besprekingen over een Europees leger bevredigen de voortgang is geboekt en dat de delegaties het eens zijn geworden over de uitoefening van het opper bevel over de nationale eenheden en de sterkte van die eenheden, die tus sen de sterkte van een divisie en die van een brigade zou liggen. Prins Bernhard is van het vlieg veld Soesterbcrg naar de Verenigde Staten vertrokken. De reis heeft in het bijzonder ten doel een bezoek te brengen aan een aantal Amerikaanse marine-instel lingen. KcPiAtftje... Grote mensen blijven trouw aan v/at ze beslcten hebben.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1