S)e QeidóQ,(2owlcmt ■iSlSHlI Perzië wijst de Engelse resolutie af Weei klacht een nieuwe der Roden Geallieerd aanbod aan Egypte Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 13 OCTOBER 1951 43ste JAARGANG No. 12408 nelpt oe b/sscnop l 3r^2r kernen bouwen.' j Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w», f 1.72 p. mnd„ f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Oliegeschil binnenlandse aangelegenheid DERZIë heeft de Engelse resolutie, waarin een beroep wordt gedaan om de onderhandelingen in het olieconflict te hervatten, afgewe zen, omd^at de Verenigde Naties de gelegenheid zouden krijgen zich te mengen in Perzische binnenlandse aangelegenheden. Hossein Fatemi, de plaatsvervangende premier verklaarde, dat hij de gewijzigde reso lutie weliswaar nog niet gelezen had, maar dat de Perzische delegatie ten sterkste gekant is tegen elke resolutie, welke de Veiligheidsraad in staat zou stellen tussenbeide te komen in het oliegeschil. Deze kwestie hangt naar onze mening samen met onze souvereiniteit en onafhankelijk heid, aldus Fatemi. reserves in het Midden-Oosten, zal door een nieuw olieveld te Magwa wellicht worden vergroot met 50 De olievelden in Koeweit, die vroe ger de tweede groep van de Anglo- Iranian Compagny waren, zijn even. eens gedeeltelijk eigendom van de Amerikaanse Gulf Exploration Corp. De reserves bedragen in totaal onge veer 11 milliard ban-els. Di algemeen bedrijfsleider. L. T. Jordan, verklaarde dat men reeds be gonnen is met boren te Magwa, op ongeveer 10 kilometer afstand van Ahmadi, en de geologen van de maat schappij waren hoopvol gestemd over de vooruitzichten. SCHACHT NAAR PERZIë Dr. Hjalmar Schacht heeft een uitnodiging van de Perzische rpge- ring aangenomen om naar Teheran te komen. Hij denkt Djakarta in de laatste week van October te verlaten en zal dan rechtstreeks naar Perzië gaan. Het rapport, dat dr. Schacht voor de Indonesiche regering moest op stellen, is thans gereed. Koning George buiten gevaar Koning George van Engeland is thans geheel buiten gevaar. De long operatie heeft geen nadelige gevol gen gehad en verwacht kan wor den, dat de gezondheid van de ko ning steeds beter zal worden tot volkomen herstel toe. Waarschijnlijk zal de koning binnenkort zijn intrek nemen in zijn buitenverblijf te Wind sor op 35 kilometer van Londen. Engeland zal Maandag in de Vei ligheidsraad een resolutie indienen, waarin de Raad wordt verzocht aan te bevelen om de Engels-Perzische onderhandelingen over het oliege schil te hervatten en kennis te ne men van het feit, dat Perzië, in te- gestelling tot Engeland, geen acht heeft geslagen op de voorlopige uit spraak van het Internationaal Ge rechtshof te Den Haag. Engeland is van minstens zes stemmen verzekerd, al wordt de steun schoorvoetend gegeven. Enge land heeft de stem van India of Joe- go-Slavië nog nodig om een meer derheid te krijgen, aangenomen, dat de Sow jet-Unie zich van stemmen onthoudt. Onderwijl dringen de Amerikanen er bij premier Mossadeq van Per zië op aan, nieuwe onderhandelingen met Engeland aan te knopen onder aupiciën van de Veiligheisraad. In particuliere Amerikaanse krin gen worden plannen geopperd om de aandelen van de Anglo Iranian Oil Company in beheer te geven aan de Verenigde Naties, zodat de maat schappij onder internationaal toe zicht komt, óf om een wereldomvat tende coöperatieve olievereniging op te richten voor de distributie van do Perzische olie. Het laatste voor stel is afkomstig van een Zweedse maatschappij. CONCURRENTIE VOOR DE PERZISCHE OLIE. De olieproductie in Koeweit aan de Perzische Golf, welke reeds onge veer gelijk is aan een derde van alle ©e icPiuitnlcPiep.fi.eii Een employé van een schei kundig laboratorium te Parijs, die als gevolg van een door zijn vrouw ondergane operatie veei geld nodig had, besloot zich een hoeveelheid penicilipe toe te eigenen en te verkopen. Bij ver gissing maakte hij zich meester van een fles met dehydrostrep- tomycine, een bijproduct van streptomycine, ter waarde van zes honderd duizend francs. Toen hij van enige aan het la boratorium verbonden scheikun digen hoorde dat de inhoud van de vermiste fles zeer gevaarlijk was, besloot hij zich er van te ontdoen, hij liet de fles in het toilet leeg lopen Nu wil het ge val, dat dehydrostreptomycine geweldig gaat schuimen, wan neer het met lucht in verbin ding komt. Het goedje ging dan ook aan het schuimen en vulde de hele badkamer, drong door de deur op de gang, in de ka mers en overal door het hele huis. En de dief maar schuim scheppen de vieze rommel naar buiten werken. Maar in een stad als Parijs doe je dat niet onge merkt. De buren gingen gluren en fluisterden geheimzinnig met elkaar. Totdat er één de politie opbelde. En toen waren de pop pen aan het dansen. De ongeluk kige schuimschepper zit nu. Yi.tfyoek uan Thiniei Elua&eiPi aan Ganada Quebec is de eerste plaats die Prin ses Elizabeth en de Hertog van Edin burgh bezochten tijdens hun toch d oor Canada. In de 35 dagen van hun verblijf in Canada zal het Koninklijk echtpaar tien provincies bezoeken en 15.000 km afleggen. Voor naar E ngeland terug te keren begeeft het echtpaar zich nog naar Washington. Bij het verlaten van de Parlements gebouwen te Quebec, waar hun bezoek, door de ontvangst van hoge ambtenaren en hun echtgenoten, formeel een aanvang nam. WEGENS SCHENDING NEUTRALE ZONE T^c onderhandelingen tussen verb indingsofficieren van beide partijen in Korea werden gisteren onder broken door een nieuwe communis tische klacht de veertiende op de lijst over een schending van de neutrale zóne. Drie geallieerde vlieg tuigen zouden het gebied van Pan- moenjon beschoten hebben, waarbij e en Koreaanse jongen werd ge dood en een andere gewond. Twee geallieerde kolonels begaven zich na ontvangst van de klacht per jeep naar de aangeduide plaats om een onderzoek in te stellen. KRACHTIG ROOD TEGEN OFFENSIEF In het Zaterdag door de leiding van het achtste Amerikaanse leger Vandaag voorstellen aan Cairo l_ÏET HOOFDKWARTIER voor he t (NATO)-commando Midden-Oos- 1 4 ten zal, naar volgens Reuter in Cairo wordt aangenomen worden gevestigd in Egypte. De voorstellen voor dit defensie-commando waar aan Egypte op voet van volkomen gelijkheid kan deelnemen, worden vandaag door Engeland, Frankrijk, Amerika en Turkije aan de Egypti sche regering overhandigd. Op grond van deze voorstellen zal ook de verdediging van de Suezkanaal-zon e aan het hoofdkwartier van het commando worden toevertrouwd. De voorstellen zijn in algemene termen vervat. Mits de bijzonderhe den naar tevredenheid der verschil lende partijen worden uitgewerkt zouden de nieuwe voorstellen hel huidige Brits-Egyptische verdrag van 1936 vervangen. Zij zouden oor spronkelijk Woensdag j.l. zijn over handigd, doch werden opgehouden door de Egyptische stap om het Brits-Egyptische verdrag op te hef fen. Bovendien zouden de ambassa deurs van de vier landen de zaak hebben willen uitstellen tot de op geroepen nationalistische gevoelens zijn bedaard. Intussen heeft de Egyptische re gering een aantal maatregelen geno men om de Britse troepen tot ver trek te dwingen. Zo zullen deze troe pen tot. „vijanden" worden ver klaard, terwijl de Egyptische arbei ders opdracht zullen la-ij gen, niet met de Britten samen te werken. Volgens de dagbladen zal deze arbei ders, indien zij dit wél doen, hoog verraad ten laste worden gelegd. Qvate demanóttatieó in Ccüm In Cairo zijn demonstraties uitgebro ken om hun goedkeuring te uiten over de beslissing van de Egyptische Eerste Minister Mustafa El-Nahas Pasa, het Engels-Egyptisch verdrag van het jaar 1936 te verbreken. Hier en daar waren de demontraties zo stormachtig dat enige lichtgewon den gevalen zijn. Twee Soedaneze studenten klimmen op een gepar keerde auto om de beslissing van de Eerste Minister toe te juichen. HONGAARSE BISSCHOPPEN ZONDER TELEFOON. Het Staatsbureau voor Kerkelijke \angelegenheden in Hongarije heeft oekend gem-akt, dat de Katholieke bisschoppen voortaan niet meer over telefoon en over een eigen postbus zullen mogvn beschikken. Het tele foon. en briefverkeer moet voortaan over een van staatswege ingesteld .diocesaan rureau" lopen. Door deze maatregel is het directe verkeer van het Episcopaat met de geestelijkheid en de gelovigen verbroken en staatscontrole verzekerd. Want het „Diocesaan Bureau wordt beheerd door regeringscommissarissen. Wankele valuta's Op de onofficiëlé Europese geld markten blijven het pond sterling en de Franse franc dalen. In Parijs werd gisteren 440 franc voor één dollar geboden, de hoogste (zwarte) koers sinds 32 maanden. De officiële dollarkoers is 350 Fr. frs. Te Zürich deed het pond sterling 10.15 Zw. francs, de laagste koers sinds 22 September. Ondanks officiële tegenspraken blijft men in financiële kringen vre zen, dat een devaluatie van de Franse en Britse valuta's op langere of kortere termijn op handen is. In bankierskringen te Parijs ver luidt het, dat in zekere kringen te Bazel en Zürich het reeds sinds we ken niet meer mogelijk is, ponden tegen dollars om te wisselen. Som migen zien hierin een teken van een gebrek aan internationaal vertrou wen in het pond. Minister Mayer, de Franse minis ter van Financiën gaf gisteren, toen hem gevraagd werd naar een moge lijke devaluatie van de franc, niet de gebruikelijke positieve tegen spraak, maar zei: „De minister van Financiën kan de positie van de franc niet alléén verdedigen, indien de Fransen hun munt werkelijk wil len verdedigen, dan zal zij inderdaad worden gered". De minister wees er op, dat enige der maatregelen, die de regering heeft genomen ter bestrijding van de inflatie, reeds effect beginnen te sorteren. Zo is de vleesprijs te Parijs reeds met 8 gedaald. uitgegeven communiqué wordt me degedeeld, dat krachtife patrouil les der communisten in Oost-Korea tot de aanval zijn overgegaan, waar bij zij erin slaagden een heuvel van de heuvelreeks „Heartbreak-Ridge" le veroveren. De communisten vielen door troe pen van het Britse Gemenebest ver dedigde stellingen op drie plaatsen aan. Bij een vierde aanval op het Westelijke front wisten de commu nisten de stellingen der verbonde nen ten Oosten van Jonasjon t( doorbreken. De verbondenen behielden slechts in het Oostelijke gedeelte van centrale frontsector het initiatief; zij wisten hier tot vijf kilometer te vorderen en veroverden zes ten Noorden en ten Noord-Westen van Janggoe gelegen heuvels. In West-Korea wierpen de com munisten grote aantallen troepen in de strijd; aan de aanvallen was een nauwkeurig gericht artillerievuur voorafgegaan. Volgens het commu niqué van het achtste leger waren de aanvallen hevig. Ook in de centrale frontsector voerden de communistische strijd krachten, ten Zuid-westen van Pjonggang, verscheidene aanvallen uit, die afgeslagen werden. Prinses lustte geen hors d' oeuvre In Quebec heeft men gemerkt, dat pïinses Elizabeth, die op het ogenblik een reis door Canada maakt geen hors d'oeuvre lust. Nu weet heel Canada het en haar zal nergens meer zo'n kostelijk schoteltje worden voorgezet. Bij het officiële banket, dat haar te Quebec werd aangebo den roerde de prinses het voed sel niet aan en bleef met haar tafelheei, de gouverneur-gene raal var. de provincie, Fateux, doorprattn, met als gevolg, dat de gasten er ook niet van aten. Na tien minuten werden de fraaie schotels weer weggehaald, droevig nagestaard door de lief hebbers, die zich moesten verge noegen met het besef dat zij de beleefdheid in acht hadden geno men. Gelukkig voor het diner ging de prinses niet verder in hongerstaking. Het Italiaanse vredesverdrag Sovjet-nota algewezen Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft in een of ficiële verklaring de voorwaarden van de hand gewezen, die de Sow- jet-Unie in een nota over de her ziening van het Italiaanse vredes verdrag heeft gesteld. De Sowjet- Unie gebruikt „schoonschijnende en valse argumenten", aldus dit ant woord. ©e ïlammeimaAkt te TlaAiji De jaarlijkse rommelmarkt te Parijs trekt elke maand October duizenden die „ergens" naar komen zoeken of het zo maar prettig vinden over de markt te slenteren en iets naar hun gading te vinden (of niets) De veel zijdigheid van zulk een markt Iaat niets te wensen ov^r. Parijse kinde ren bewonderen het eens zo trotse slagschip, een model van 1880. DE STAKING DER LEER KRACHTEN IN FRANKRIJK Alle doctorale examens aan de universiteit van Parijs, de monde linge inbegrepen, zijn voor onbe perkte tijd uitgesteld nu zich de staking onder de Franse leerkrach ten ook daarheen uitgebreid heeft. Slechts de medische faculteit zet haar werkzaamheden normaal voort, omdat de docenten daar niet afhan kelijk zijn van het staatssalaris wat betreft hun kosten van het levens onderhoud. I De juridische faculteit zal wel gebied bevonden, zodat het vermiste examens afnemen doch op het inge- toestel geen machine der K.L.M. leverde werk zullen geen aanteke- kan zijn. ningen worden gemaakt. VLIEGTUIG TUSSEN NAPELS EN MESSINA VERMIST De Britse marinebasis van Malta verzoekt alle schepen uit te zien naar een yliegtuig, dat tussen Na pels en Messina vermist wordt. Er heeft zich, volgens de ver keersleiding op Schiphol, geen vlieg tuig van de K.L.M. in het genoemde Uit de diepte hevtezett VOOR DE KEUZE T^OEN DUITSLAND zes jaar gele- den ineengestort was onder de slagen van een oorlog, welke het zelf had ontketend, waren er weinigen, die medelijden hadden met een land dat de wereld zoveel leed had berok kend. Liefst had men de Duitser voor altijd klein gehouden. Sindsdien is de toestand veel ver anderd. Nu is het een wedloop tus sen Oost en West om de vriendschap van de verloren zoon. Het Westen begon in te zien, dat het de Duitsers nodig had bij de or ganisatie van zijn defensie en was be reid met de Duitsers een vredescon- tract aan te gaan, waarbij de rege ring van Bonn een aanzienlijke 0 uitbreiding van haar souverei niteit zou krijgen in ruil voor Duitslands deelneming aan de West- Europese verdediging. Daar moest het Oosten een stokje voor steken en het bood op zijn beurt aan de Duitsers de hereniging van hun in tweeën gespleten land aan. Het was Grotewohl, de Oostduitse minister-president, die door Moskou naar voren werd geschoven om dat balletje aan het rollen te brengen. Voor degenen, die de gang van za ken objectief konden bekijken, was het duidelijk, dat de eenheid van Duitsland niet zozeer het doel van Grotewohl was, maar veeleer het lok middel om de Duitsers van aanslui ting bij het Westen af te houden. Grotewohls voorstel was niet an ders dan een propaganda-stunt tegen het Noord-Atlantisch Pact en velen dachten dan ook niet anders of West- Duitsland zou de truc onmiddellijk door hebben en de Oostduitse pre mier in z'n hemd laten staan. Dat lot had Grotewohls aanbod ook volko men verdiend, maar het is anders ge lopen. Het herstel van de eenheid van Duitsland is nu eenmaal voor de gemiddelde Duitser een droombeeld, dat hem totaal biologeert; zelfs het feit, dat een communist notabene vrije verkiezingen voorstelt kan hem niet wakker schudden. Adenauer was van plan Grotewohls voorstel meteen radicaal van de hand te wijzen, maar» hij moest zijn reeds klaargemaakte radio-speech ijlings inslikken en in plaats van een on voorwaardelijk „neen" een voorwaar delijk „ja" laten horen. UET DRAAIDE UIT op de befaam- de 14 punten; 14 voorwaarden, waaraan het voorstel van verkiezin gen voor geheel Duitsland zou moeten voldoen. Eén van die punten was: internationale controle. Grote wohl aanvaardde tot verrassing van Adenauer alle punten op één na, n.l. die van de internationale controle, maar eiste tevens, dat de besprekin gen met het Westen zouden worden afgebroken. Hier kwam de aap zeer duidelijk uit de mouw; dat was het ware doel van Rusland en zijn vazal Grotewohl. Intussen had de Westduitsc rege ring ook een troefkaart op tafel ge gooid, nl. de kwestie van de Oder- Neisse-grens. Men zal zich herinneren, dat Rus land een groot stuk van Polen heeft geannexeerd en de Polen daarvoor schadeloos heeft gesteld door een stuk van Duitsland af te nemen en aan Polen cadeau te geven. Als Mos kou zo bezorgd is voor onze hereni ging, zei men in het Westen, dan zou het ook wel bereid zijn om het af gescheurde en aan Polen toegewor pen brok Duitsland te restitueren. Maar daar willen de heren in het Oosten niet v^n horen; dat was de bedoeling niet. De Duitsers mogen alleen happen in het lokaas, dat hun wordt voorgehouden; verder mag hun honger zich niet uitstrekken. Eigenaardig is, dat zovele Duitsers daar inderdaad in happen, van wie men het niet verwacht zou hebben. Zo is de socialistische leider'dr. Schumacher één van de bekwaamste propagandisten voor het Moskouse denkbeeld. Wij kunnen het begrijpen, dat hij het niet in alles eens is met de politiek van Adenauer, maar dat hij zich op een dergelijke manier voor het karretje van Moskou laat spannen, is een veeg teken Misschien wordt zijn houding begrijpelijker als men hoort, wat de president van het Duitse Industrieverbond, dr. Fritz Berg zegt. Deze is er nl. van over tuigd, dat de Westduitse sociaal-de mocratische partij voor 30 tot 45 pet. uit communisten bestaat en in de vakbonden moet het nog erger zijn. Misschien is het overdreven, mis schien niet. In elk geval is het hele geval een teken aan de wand, dat er bijzondere dingen gaande zijn in Duitsland. Het land staat voor een beslissing met zeer vergaande conse quenties. Wat zal de keuze zijn? De daadwerkelijke hulp van het Westen of de beloften en leuzen van het Oosten? Uit de diepten van de doxken te Southampton verrijst een „Staghound", een van de gepantserde wagens die van het dek van het Nederlandse mjs. „H.A.T. 5" gevallen zijn Van een lading van 22 wagens, bestemd voor het Zwitserse leger zijn negen wagens van boord gevallen. DE GEBOORTEPLAATS VAN PIUS X. Het Provinciaal Bestuur van de provincie Treviso, waarn Riese de geboorteplaats van de Zalige Pius X is gelegen, heeft het besluit afgekon digd de naam van deze plaats in het vervolg te oepalen als Riese Pio X. KcPiiettfe... Getrouwheid in kleine zaken vergt méér inspanning dan één fikse daad.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1