Dit is het gevolg van speelholen Gemeenten dringen aan op 50.000 woningen in 1952 Minister Van Maarseveen bepleit overleg tussen rijk en gemeenten In Culemborg verrijzen de vrije-tijds-woningen Geruineerd gezin eiste geld weer terug Verpleegster-oplichtster van groot formaat gepakt VRIJDAG 12 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 JJIJNA 800 GEMEENTEN waren door ruim 1600 afgevaardigden ver- tegenwoordigd op het buitengewoon congres, dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten belegde, om van gedachten te wisselen over de moeilijkheden, welke de gemeentebesturen ondervinden door de h.i. on bevredigende regeling van de financiële verhouding tussen Rijk en Ge meenten en door de drukkende last van de financiering van de woning bouw. Zij legden hun standpunt vast in resoluties, die aandringen bij de regering op het uitvoeren van min stens 50.000 woningen in 1952 en naar voren brengen dat een verdere aantasting van de financiële zelfstandig heid der gemeenten ongewenst wordt geacht. „Niet minderjarig". Bedreigde zelfstandigheid De belangstelling voor dit congres was ook van de zijde der Centrale Overheid zeer groot. De minister van Binnenlandse Zaken mr. Van Maar seveen was aanwezig en de secreta rissen-generaal van Financiën, We deropbouw en Binnenlandse Zaken. In zijn openingsrede zei de voor zitter, burgemeester mr. Oud van Rotterdam: „Wij willen hier geen po litiek bijhalen en wij zijn ook geen protest-meeting. Wij willen hier za kelijk praten ove" hetgeen ons ver ontrust. Dat de minister van Binnen landse Zaken aanwezig is, verheugt ons, want wij willen samenwerking en geen strijd. Deze minister beschouwen wij nog altijd als „onze" minister de mi nister van onze gemeenten. Wij be grijpen volkomen, dat een minister van Binnenlandse Zaken wel eens niet kan bereiken, wat hij zelf mis schien graag zou willen. Er is nog zo iets, als een algemene regeringspoli- tiek. Maar zün aanwezigheid is een bewijs, dat hij open is voor de grote bezorgdheid die er bïi de Nederland se gemeenten bestaat". Grote ongerustheid. Het con^re* aanvaardde twee reso luties die ter kennis van de regering zullen worden gebracht. De eerste raa+ over de woningbouw. „Zich rekerrchap gevende van de ■roer ernstige financiële en monetaire situatie, waarin ons land verkeert, ne'e als gevolg van de uitgaven, welke wij ons moeten getroosten "o^r de handhaving van onze vrij heid en onafhankelijkheid: daarnaast echter doordrongen van de noodzakelijkheid, dat de daaruit voortvloeiende bemerkingen niet on evenredig zwaar drukken op de woningbouw, doch dat integendeel met alle kracht wordt gestreefd naar een snoedï°"e vermindering van de ons volksleven ir sociaal en moreel opzicht ondermijnende woningnood, geven de gemeenten uiting aan de grote ongerustheid, die bij haar be staat ten aanzien van de huidige ont wikkeling van de woningbouw". De gemeenten dringen er met de grootste klem op aan, dat de voor schotverlening door het Rijk op basis van de Woningwet ten spoedigste wordt hervat en dat maatregelen worden genomen, welke het in uit voering nemen van ten minste 50.000 woningen in 1952 mogelijk maken". Alvorens deze resoluties werden aangenomen, werden door verschei dene experts inleidingen gehouden waarbij deze de kern der problemen welke de gemeenten bezighouden, trachtten te benaderen. De „Noodvoorziening Gemeente- financiën" werd ingeleid door drs. L J. G. de Mast, secretaris van Til burg, door de burgemeester van Bussum, de heer J. C. Haspels en door de heer H. J. Scheffers, burge meester van Ezinge. Over de woningbouw spraken mr. H. W. Bloemers, burgemeester van Deventer, mr. Ch. M. J. H. Hustinx, burgemeester van Nijmegen en de wethouder van Amsterdam, mr. J van de Velde. De inleiders bewezen, dat zij stu die gemaakt hadden van de verschil lende onderwerpen en de vergadering was dan ook erkentelijk voor de wij ze, waarop de inleiders de verschil lende kwesties belichtten. Minister Van Maarseveen heeft aan het slot van het congres de vraag gesteld, of georganiseerd overleg tus sen Rijk en gemeenten om gemeen schappelijk een oplossing te zoeken voor de woningnood, niet wenselijk zou zijn. Dit overleg zou op het hoog ste niveau moeten geschieden. Deze verklaring van de minister vond grote bijval, hetgeen door P. Oud werd vertolkt, toen hij de dank overbracht voor deze gedachte en zich bereid verklaarde, de Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten voor dit overleg in te schakelen. Beste vorm van bezigheid Omdat in den lande verzet is ge rezen tegen de proefneming in Cu lemborg met de zgn. „vrije tijdswo- ringen" heeft Culemborgs bur^e- mees.er, de heer H. A. J. M. van Koningsbruggen, een persconferen tie gehouden, om mededeling te doen over de stand van zaken van de vrije tijds woningen. Van het begin af, aldus de burge meester, heeft het gerr/eentebestuur op het standpunt gestaan, dat wan neer de vrije tijdsbouw in Culem borg door zou kunnen gaan, dit zou moeten gebeuren uit 'n extra bouw volume, boven het normale quotum. Dit is inderdaad geschied. Culem borg kreeg voor deze proefneming eerste 20 woningen toegewezen, arr van de bouw 5H week geleden be gonnen is. Zou deze proef slagen, dan kan men nor* 40. van deze wo- ter van de hand. Hij noemde deze vrije tijdsbouw het ordenen van „vrijwillige" vrije tijdsbesteding. De arbeiders die aan hun eigen huis bouwen zijn volledig ingelicht over hetgeen aan zulk een bouw vast zit. Zij hebben zich vrijwillig voor de bouwduur, welke geschat wordt op 1 Vi jaar, verbonden. Van werkgeverszijde is nog geen enkele bericht ontvangen, dat de ar- beidsprastaties van de zelfbouwers bij hun dagelijkse arbeid is verslapt, ondanks het feit. dat zij 19 uren per week in vrije tijd bouwen. Verschei dene gemeenten hebben in Culem borg hun licht over dit onderwerp opgestoken .terwijl ook uit Suriname en België informaties kwamen. Uitdrukkelijk zei de burgemeester dat hij het juist zou vinden, wanneer de peneenden hun normale bouwvo lume met vrije tijdsbouw zouden ■^aan realiseren. Doch hierin besluit het departement, ja of neen. De pers kreeg nadien gelegenheid ningen bouwen. Thans staan weer 20 de bouw te bezichtigen. Het b'eek woningen op stapel, dat van 10 woningen reeds de bin- De beschuldiging dat het gemeen- nenmuren zijn opgetrokken en van tebestuur de 48-uriee werkweek in de 10 andere de fundering is gevaar brengt, wees de burgemees- ten. OPZIENBARE RECHTZITTING Twee erfenissen, vier retourtjes Rome en de zoon van de baas Bezwaren genegeerd. De tweede resolutie houdt zich be zig met de financiële verhouding tus sen rijk en gemeenten. Zij wijst er op, dat hierover een wetsontwerp aanhangig gemaakt is waarbij de gemeenten er zeer door getroffen zijn, dat in de Memorie van Ant woord een afwijzende houding wordt ingenomen tegenover de vele bezwa ren, die zeer veel leden van de Twee de Kamer tegen dit wetsontwerp uit ten. „Een blijvende ernstige afbreuk aan de financiële zelfstandigheid der gemeenten zal hier kunnen worden gedaan", aldus formuleren zij hun bezwaren verder. De gemeenten constateren in deze resolutie voorts, dat aanvaarding van het betrokken wetsontwerp een grote achteruitgang zal betekenen voor de financiële zelfstandigheid der ge meenten. Zij dringen er bij de regering en de Tweede Kamer daarom op aan, wijzigingen aan te brengen, die aan hun bezwaren tegemoet komen". Alhoewel de laatste maanden het probleem der speelholen hier in Nederland in het volle licht der be langstelling heeft gestaan, is het gro te publiek dikwijls nog te weinig doordrongen van h*t gevaar, dat der gelijke gelegenheden met zich mee brengen. Een paar dagen geleden diende voor de Amsterdamse recht bank een zaak, die een beeld geeft van de gevolgen van speelholen. Een Amsterdamse grossier tobde met zakelijk moeilijkneden. Hij zag geen kans om zijn zaak rendabel te houden en ten einde met eon enkeic slag uit dc zorgen ts geraken, bo s'oot hij zijn geluk te beproeven aan de groene tafel. Nu is vrouwe For- tuna op dergelijke plaatsen zeer gril lig in het geven van haar gunsten ca het gevolg was. dat de man na een kort poosje duizend gulden verlo ren had. Toen zijn huisgenoten deze nieuwe ramp vernamen, ging zijn dochter eens praten met de exploi tant van de speelgelegenheid. Niet goed, geld terug. Het moge voor een buitenstaan der een beetje vreemd klinken,, maar het meisje behoefde niet eei.s zo heel lang te praten, ol de eige naar bleek bereid de helft van net verloren geid terug te beta.en. Een gevolg van deze transactie was ech ter, dat hij de vader in de toekomst liever niet meer in zijn speelzaal zag Fa was echter onderkussen zo aan net spel verslaafd, dat hij naar een andere gelegenheid zocb., <m zo doende kwam hij in aanraking met een vrij onguur sujet, dat op een zolderkamertje zijn practijken uit oefende en reeds viermaal met de politie in aanraking was geweest. De verliezen werden groter. Hier verloor de grossier op een avond 3000 gulden en de radeloze familie wilde weer d.m.v. het meis- trachïen een gedeelte van de som terug te krijgen, toen de verloofde van het meisje tussenbeide kwam. Hij vond het niet verantwoord, om het meisje naar een dergelijke obscu re gelegenheid te laten gaan en be sloot tenslotte, zelf de stoute schoe nen aan te trekken en te samen met een vriend op onderzoek uit te gaan. „Mevrouw" wist van wanten. Daar zij begrepen, dat hun tegen stander niet voor een kleintje ver vaard zou zijn. besloten zij kracht dadig op te treden. Ze belden bij het huis aan en nadat opengedaan was, liepen zij zonder een woord te zeggen naar boven. De vrouw van de speelhol-exploitant wist echter, wat haar in dergelijke omstandighe den te doen stond en begon luid misbaar te maken, teneinde de spe lers en de eigenaar te waarschuwen, daar zij meende, da de jongelui van de politie waren. Een onverstoorbare exploitant. De twee mannen lieten zich door haar niet remmen en terwijl de vriend de vrouw tege.Jiield, snelde de verloofde van het meisje naar bo ven. Daar trof hij een paar heren aan, die ijlings de vlucht namen, terwijl de eigenaar als man-van-de- wereld zijn vriendelijkste gezich zette, ten einde de vermeende poli tie een rad voor de ogen te draaien. Nauwelijks had de toekomstige schoonzoon zie.) echter bekend ge maakt, of hij ging uit een ander PRINS BERNHARD SCHOOT DRIE ELANDEN. Prins Bernhard, die als gast van de koninklijke familie thans in Zwe den is, heeft gisteren deelgenomen aan een elandenjacht in de omge ving van Stockholm. Elf elanden werden tijdens deze jacht gescho ten. Prins Bernhard nam er drie voor zyn rekening. „Meer sparen De regering heeft besloten tot ein de 1952 120 millioen gulden beschik baar te stellen voor de bouw van wo ningwetwoningen, zo heeft minister In 't Veld gisteren medegedeeld tij dens een bezoek aan Heerlen, waar de woningverenigingen-centrale „Ons Limburg" 40 jaar bestaat. Deze 120 millioen, zo vervolgde de minister, zijn echter niet voldoen de voor de bouw van 15.000 woning wetwoningen, die gebouwd moeten worden bij een totaal van 40.000 wo ningen. Er is 150 millioen tekort om 1 het gehele programma van de wo ningbouw te financieren. Deze 150 millioen gulden moet worden verkre gen door kapitaalvorming, hetgeen neerkomt op meer sparen. Alleen op deze manier zijn de huidige moei lijkheden op het gebied van de wo ningbouw op te lossen, aldus de mi nister. Scholensluiting Zaterdags? Het departement van O., K. en W. overweegt een circulaire te doen uit gaan naar de gemeentebesturen om de openbare scholen des Zaterdags te sluiten, gelijk hiertoe ook op de deoartementen plannen bestaan. De kolenschaarste maakt bezuini ging op het brandstofverbruik hoogst gewenst. Hetzelfde verzoek zouden dan de besturen der bijzondere scho len ontvangen, opdat alle onderwijs instellingen des Zaterdags gesloten zouden zijn. Een definitieve beslis sing is echter nog niet gevallen. HET SCHOOL-B'TS-TRAM- CONFLICT Naar aanleiding van de berichten over de vervoersmoeilijkheden op SchouwenDUiveland, waardoor schoolkinderen met de tram naar school moesten en daardoor veel tijd verloren en naar aanleiding waarvan de ouders besloten hadden de kinderen thuis te houden, heeft de vervoersmaatschappij aldaar een verklaring gepubliceerd. Doze houdt in, dat het busvervoer voor de maat schappij een verliespost betekende, terwijl het tramvervoer een groter aantal dorpen aandeed en dus meer scholieren van dienst was. Het tijds verschil is volgens de maatschappij nihil terwijl de latere vertrektijden zouden zijn ingesteld op verzoek van schoolbesturen. vaatje tappen.. Zijn lieftallige echt genote, die inmiddels naderbij ge komen was, hielp hem dapper mee in het zoeken naar gemene woord jes en niet bijster vleiende opmer kingen aan het adres van de gros sier. Mevrouw" komt tot actie. De jongeman liet aeze woorden stroom langs zich heengaan en eiste het geld terug. Nu, dat had de eigenaar niet en ten bewijze daarvan haalde hij een lege portefeuille te voorschijn. De vrouw vond dit het gepaste ogenblik om tot handtaste lijkheden over te gaan en wilde de jongen met een bierbu op het hoofd slaan. Deze weerde zich. Zijn vriend, die beneden de uitslag afwachtte en door het lawaai gealarmeerd naar boven snelde, werd uit het vertrek gehouden door een bankstel, dat voor de deur geschoven was. De verloofde hoefte echter niet lang op assistentie te wachten, want de vriend trapte de deur in en wierp zich tussen de vechtenden. De verdrukte onschuld. Op dit moment trok „mevrouw" zich terug en belde de politie op. De ze verscheen en na een verward i verhaal maakte de politie proces verbaal op tegen de jongeman, we gens „afpersing" en „mishande ling". Het edele tweetal voelde zich „safe"; hun kon niets gebeuren! Dit bleek trouwens voor de recht bank. Gemoedelijk glimlachend volg de de speelhol-exploitant de zitting. Hij en zijn vrouw hadden met groot misbaar en als de gekwetste onschuld een eensluidende verklaring afgelegd en volgens de wet, die beiden merk waardig goed bleken te kennen, wa ren zij ook slechts de verdrukte on schuld. „Hij zei, dat hij van de po litie was", zei mevrouw" zoetzap- pig tot de rechter, „en daarom heb ik hei.i direct bovengelaten, want voor de politie hebben mijn man en ik niets te verbergen Rechtbank machteloos? Het O.M. kon tenslotte zijn er gernis niet langer verkroppen. Hij hield een fel requisitoir, waarin hij weer op de nonchalance, waarmede sommige figuren met de eed van de rechtbank omsprongen. Daar er echter in het nadeel van het echt paar niets te bewijzen viel en de jon- Een 31-jarige Nederlandse ver pleegster-verloskundige, die ruim drie jaar in Duitsland had gewoond, heeft in een half jaar tijds een fan tastisch warnet van oplichtingen weten te spinnen, waaraan ten slotte een notaris, die wantrouwen ging koesteren, door aangifte bij de po litie een einde heeft weten te ma ken. Het heeft de justitie heel wat moeite gekost de vrouw tot een be kentenis te krijgen. Het verhaal begint einde Maart van dit jaar, toen de verpleegster- verloskundige Th. C. M. B. ze werd Thea genoemd met haar zesjarig zoontje aanvankelijk een hotel in Bergen op Zoom betrok. Koffer, die niet bestond, raakte zoek. Kort daarop werd haar gedurende enige dagen onderdak verleend bij een familie ter plaatse, aan wie ze voorgaf, dat ze bij aankomst in Eindhoven nog een grote koffer met goederen naar het station DP te Rotterdam had gestuurd. In Bergen op Zoom had ze evenwei haar por- temonnaie met geld verloren en daarin zat ook het regu van de be wuste koffer. Thea kwam er zelfs toe naar het station DP te Rotterdam te gaan om de koffer die niet be stond af te halen. Ze was bru taal genoeg om bij de politie aan gifte van vermissing te doen, toen de beambten aan het station haar zonder koffer lieten vertrekken. Elf duizend gulden meubelen op de pof. Begin Mei kwam ze andermaal naar Rotterdam, nu om te trachten als verpleegster een baan te krijgen. Ze nam een hotel en ging iedere dag op werk uit. In de stad hoorde ze, dat een Kralingse familie, die een groot huis bewoonde, naar Australië ging emigreren. Van het bestaan van een dienst van volkshuisvesting wist Thea niet af en zo kwam het, dat zij naar een grote meube.zaak stapte en er voor elf duizend gulden meubilair bestelde, omdat ze het huis als particuliere kraaminrich ting wilde gaan exploiteren. Het Rotterdamse hotel verliet ze zonder betalen, van het huis kwam niets en de koopvan meubelen moest wor den geannuleerd. Midden Mei kwam Thea als ver pleegster in een Rotterdams rust huis, waar in korte tijd de zoon des huizes zo verliefd op haar werd, dat ze tot huisgenote werd gepromo veerd. Thea's toekomst scheen ver zekerd, want schoonpapa in spé was voornemens een ander huis als rust huis te gaan inrichten en dat zelf te gaan exp oiteren. Het bestaande rusthuis was dan voor het verliefde paar, als het getrouwd zou zijn. Thea zorgt voor een ton. Maar voor de koop van dat „an dere huis" benevens de inrichting ervan was wel een ton nodig. Thea zei, wel raad te weten. Haar tante in Brabant, wier man dodelijk ver ongelukt zou zijn de man is ech ter nog springlevend kreeg toch een flinke uitkering van de verzeke ring. Thea wendde voor, naar die tante te gaan en keerde terug met de tijding, dat alles in kannen en kruiken was. Tante zou bijspringen. Een dag later ging Thea naar een telefooncel, beide haar a.s. schoonpapa op, verdraaide haar stem als „tante" en zei royaalweg, dat ze met 20 mille wi de helpen. Thea had ook verhalen opgehan gen over haar verleden. Ze zou met een arts getrouwd zijn geweest en een collega van haar vroegere man zou ook wel een steentje willen bij dragen, omdat hij veel aan haar nu gestorven echtgenoot te danken had. Deze Haagse dokter zou haar naar een notaris in Bergen op Zoom ver wezen hebben. Het verloofde paar mitsgaders papa trokken daar heen. Het resultaat was echter nihil, want de notaris vertrouwde Thea niet en waarschuwde in een apartje schoon papa, die echte? de waarschuwing in de wind sloeg. Familie verongelukte. Thea dreigde echter in moeilijk heden te geraken, toen de dokters familie, die zgn. in Rome op vacan- geman juridisch gesproken met de wet in conflict was geweest, eiste hij een maand voorwaardelijke gevan genisstraf. De advocaat, mr. Reyeinga oordeel de echter, dat geen der beide ten lasteleggingen bewezen was. Daar de verdediger in zijn jonge jaren in specteur bij de politie is geweest en daar verschillende overvallen op speelclubs had meegemaakt, gaf hij een bloemlezing over de minder waardige practijken, die in een der gelijk milieu plegen voor te komen. Hij vroeg vrijspraak en zo de rech ter het nodig zou oordelen een von nis uit te spreken, een geldboete. Toneel tot het laatste. Ondertussen zat het echtpaar, nog steeds glimlachend, in de getuige- bank. Nadat de verdediger zijn plei dooi gehouden had, kwam de ex ploitant nog eenmaal voor het voet licht om met krokedillentranen te verklaren, dat zijn gehele deur ver nield was. Hij vroeg hoe hij schade vergoeding kon krijgen. De rechter verklaarde korselig, dat hij daarover een civiele procedure kon begin nen en verklaarde tevens, dat hij over 14 dagen uitspraak 2ou doen. tie was, thuis zou komen. Geen nood! De gehele familie veronge lukte en Thea vroeg aan haar toe komstige schoonpapa een sommetje geld te leen, om de vader van de dokter, die in Roosendaal woonde, naar Rome te vergezellen. Thea vertrok in haar eentje naar Rome, knoopte connecties aan met 'n jonge Romein, die over een wel luidende naam beschikte en wist het zo aan te leggen, dat de jongeman zijn handtekening zette onder „een brief naar huis" Een paar dagen la ter was Thea weer in Holland en „de brief naar huis" werd gepromo veerd tot testament. Nu Thea was er niet slecht afgekomen! Zij en haar zoontje waren met een sag welgesteld geworden en als Thea zou gaan trouwen zou alles nog veel mooier worden. Vier retourtjes Rome. Voorlopig kwam er van trouwen echter niets. Rome had Thea's hart gestolen en doorlopend wist zij tele foontjes te organiseren, die haar op kosten van schoonpapa-in-spé naar Rome riepen. Thea wist voort durend hartroerende verhalen op te hangen, bracht voor de verandering maar weer eens een testament mee de vader van de overleden dok ter was zijn zoon gevolgd en ge wapend met de twee testamenten tcog Thea met schoonpapa op een goede dag naar een Rotterdams no taris, om op de beide waardeloze papieren geld los te peuteren. Toch een erfenis. Zover is het niet gekomen. Dank zij een der notarissen was de politie inmiddels in de arm genomen. Op 2 October werd Thea op vermoeden van valsheid in geschrifte gearres teerd. Ze toonde zich hoogst veront waardigd en schoonpapa, d;e rots vast in zijn a.s. schoondochter en het sprookje van de grote legaten geloofde, kon er slechts met moeite toe gebracht worden de „waarde papieren" uit handen te geven. Het heeft bovenmense'ijke kracht gekost Thea de waarheid te ontfutselen, maar gelukt is het! Voor haar over brenging naar de Officier van Justi tie vertelde ze nog, dat ze bij een notaris in Rotterdam haar testament had laten maken ten behoeve van haar schoonvader. Op het ogenblik zou die te ontvangen erfenis echter slechts bestaan uit een minderiarig kind, plus een schuld van 3500, te betalen aan.... zichzelf. Schoon papa voelt zich nl. beetgenomen voor 3500,aan reisjes naar Rome en dergelijke. Het einde van een „groot man" De rust in Een is teruggekeerd. Nadat velen Woensdag naar het Drentse dorpje getogen waren, om de executaire verkoop van dc meu belen van de wonderkapper bij te wonen, is Een teruggevallen in de stilte van weleer, voordat een zijner inwoners zo'n wereldvermaardheid verwierf. De verkoop was overigens ontdaan van alle romantiek en sen satie. Zoals bij een gewone faillisse mentsverkoop, wist men vele koop jes in de wacht te slepen en de za ken, die de kapper in zijn tijd van voorspoed aangeschaft had, wissel den soms voor een appel en een ei van eigenaar. Het sprookje is uit. De kapper, die zelfs Amerikanen naar het kleine dorpje wist te lok ken, zal er niet meer terugkeren. Maar alhoewel vele kaalhoofdigcn met een zekere wrok aan het kap pertje zullen blijven denken, zal hij ongetwijfeld in het Drentse plaatsje een figuur blijven, die over vele ja ren nog gememoreerd zal worden als een „groot man", die in stant was, om hotels en straten van zijn geboortedorp te vullen mei indruk wekkende personages en dure wa gens. BOSSCHE BAKKERSGEZELLEN GAAN STAKEN. Daar geen regeling getroffen kon worden met de bakkerspatroons te 's Hertogenbosoh over de uitkering van vacantietoeslag aan de gezellen, hebben deze laatsten tot staking be sloten. De staking geschiedt in de vorm van collectief ontslag, dat a.s. Zaterdag 13 October zal worden aan gezegd. De opzeggingstermijn van een week medegerekend zal dus 20 Octo ber de staking ingaan in die bedrij ven, waarvan de patroon de vacantie toeslag niet wenst uit te keren. Om de broodvoorziening in de stad geen gevaar te doen lopen, zal de drastische maatregel van de bakkers gezellen tot drie aan.te wijzen bedrij ven worden beperkt. De staking zal duren tot het gewenste resultaat door de gezellen zal zijn bereikt. TACHTIGJARIGE TOT 2 JAAR VEROORDEELD. De 80-jarige H. H. uit Surhuizum, die op zijn hoge leeftijd nog de schrik van de streek werd genoemd en in hoger beroep voor het gerechts hof te Leeuwarden, wegens brand stichting terecht stond, werd veroor deeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van 4 maanden voorarrest. De eis luidde 2 jaar gevangenisstraf zonder aftrek. Cen nieuwe tunnel te Vel zen ."Men is nog druk bezig met de voorbereidende werkzaamheden voor de nieuwe tunnel onder het Noordzeekanaal te Velsen. De afgelopen we- m zijn een aantal ondedelen aan gevoerd van 17 K meter lengte, die tezamen de stalen damwanden zul len vormen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5