Nazorg voor tuberculose-lijders DONDERDAG 11 OCTOBER 1951 DE LEIDSE COURANT I WE." >F B' A Strijd tussen portemonnaie en medegevoel Te 's Gra'-enhage kwam de Prov. Zuid-Hol ndse Vereniging tot Be strijding der Tuberculose in haar jaarlijkse algemene ledenvergade ring bijeen. Uit de jaarverslagen kon worden geconstateerd dat de tuberculose bestrijding een steeds vertrouwder begrip gaat worden. Het districts consultatiebureau „Gouda"' vermeldt in zijn jaarver slag over 1950 dat het aantal t.b.c. gevallen in het verslagjaar zeer sterk is gedaald, en wel van 280 nieuwe gevallen in 1949 tot 109 nieuwe ge vallen in 1950. Dordrecht is wat somberder, en vermeldt dat er in dit district nog steeds geen sprake is van efficiente en maximale t.b.c. bestrijding. In de districten Leiden en Delft wordt de opkomst voor tuberculoseonderzoek bevredigend genoemd. De directeur van het districtscon sultatiebureau te Leiden, dr J. E. Zweers gaf de vergadering een uit eenzetting omtrent de problemen die zich voordoen bij de nazorg van tu- berculose-patienten. Deze problemen die veelal op sociaal gebied liggen, spitsen zich toe wanneer de patient terugvalt in zijn oude ziekte. Dr Zweers voerdie aan dat de tegen woordige sanatoriumarts zich niet mag beperken tot de lichamelijke gezondheid van de patient, doch ook ruime aandacht moet besteden aan diens geestelijke gezondheid. „Het komt nog te vaak voor, dat de pa- Bedrijfsleven één dag naar Parijs 110 Personen uit het Nederlandse bedrijfsleven zullen Maandag 15 Oc tober een bezoek van één dag aan Parijs brengen. Zij vertrekken 's morgens uit ons land, bezoeken in Parijs een fabriek en vervolgens een tentoonstelling van kantoor uitrusting en keren des avonds terug De reis zal geschieden met een Constellation en een Skymas- ter van de KLM. Het snelle bezoek geschiedt op uit nodiging van een jong Nederlands bediijf. J^eurs - (^verzicht ONGEANIMEERDE MARKT In de lusteloze stemming die de effectenmarkt Dinsdag aan de dag legde, was gisteren niet veel veran dering gekomen. Toch bleef de on dertoon van de markt niet ongunstig; de koersen wisten zich behoorlijk te handhaven en de omzet in aandelen bedroeg gemiddeld per dag tussen \Yi en 2 millioen gulden. Dinsdag werd het grootste omzetcijfer be reikt in nieuwe aandelen Philips met een bedrag van 127.500. Dit fonds wist zich ook gisteren boven „de brug" van 165 pet. te handha ven, maar de affaire leek iets min der ruim. Kon. Olie bewoog zich rondom de 300 pet., maar kwam er niet bovenuit. Trouwens interna tionale fondsen waren algemeen eerder iets luier, maar de verschil len waren miniem. De weekstaat van de Nederlandsche Bank, die zo wel in de deviezenreserve als kas- positie van het rijk een opvallende verbetering liet zien, maakte op de beurs weinig indruk. De stemming bleef dan ook in het verdere verloop zeer ongeanimeerd. De aandacht trok de verhande ling in open hoek van Algemene Exploratie op 87)4 tot 88. Dit fonds blijft behoorlijk in de markt liggen. Certificaten Unilever konden zich slechts met moeite handhaven. Aku moest een fractie prijsgeven. Cul tuurfondsen vrijwel verwaarloosd. Amsterdam Rubber en HVA noteer den elk 2 pet. lager. Ook Sumatra Tabakken waren aangeboden en zwak. De locale banken bleven vrij wel onveranderd, met uitzondering van certificaten Hollandsche Bank Unie, die de opgaande lijn voortzet ten en verbeterden van 279 tot 282)4. De scheepvaartmarkt was eveneens ongeanimerd en aan de zwakke kant. In de beleggingssector bleven de dollarleningen onveran derd (4 pet. Philips dollar op 107VS) en waren de guldensleningen alge meen iets luier. De Amerikaanse afdelingen waren lusteloos met het dollar agio percentage iets lager op 12 pet. Prolongatie 8)4 pet. tient na zijn kuur werkschuw is ge worden en schuw voor de moeilijk heden die hem thuis wachten. Het is mij in mijn praktijk meermalen over komen, dat een patient mij nadat hij hersteld in zijn gezin was terugge keerd vroeg of hij niet alsnog 3 maanden na kon kuren". Spreker prees de oprichting van arbeidscentra in o.m. Enschede, Hen gelo, Amersfoort, waar voor de na zorg van patiënten in arbeidsver- band wordt gezorgd. Kunnen patiën ten na hun terugkeer in de maat schappij geen passend werk vinden, of doen zich gezinsmoeilijkheden voor, dan wordt aldus dr Zweers, de kans op terugval vergroot. De moei lijkheden voor plaatsing van herstel de t.b. patiënten noemde hij groot en de medewerking van werkgevers gering. Men neemt liever niet het risico dat de patient weer in zal storten en men zelf op financieel ge bied risico's loopt. „De kracht van de portemonnaie" is vaak groter dan de kracht van het medegevoel" aldus dr Zweers. Bevredigende resultaten waren hier aangaande echter in Leiden be reikt. waar het gewestelijk arbeids bureau, de gewestelijke instanties en het consultatie-bureau nauw samen werken. VERMIST JONGETJE DOOD TERUGGEVONDEN. Sinds gisterochtend half negen was het vierjarige zoontje van de familie V. uit de Vreeswijkstraat te Den Haag zoek. Toen het kind tegen de avond nog niet terecht was werd de po itie gealarmeerd. Tien agenten met 5 politiehonden hebben de ge hele nacht de omgeving van de Vrees wijkstraat afgezocht, echter zonder resultaat. In deze wijk is zeer veel nieuwbouw en stratenaan leg. Eerst om 8 uur hedenmorgen werd de kleine Ronald onder een ingestorte stapel tegels teruggevon den. Hij was dood. Het lijkje is naar het ziekenhuis „Zuidwal" overgebracht. IJskroman veroordeeld Vanmorgen werd door het Schie- damse Kantongerecht tegen de „IJs kroman"' wegens het niet opvolgen van de bevelen van de politie op 22 Jul. jl. een boete van 50.of twin tig dagen hechtenis en een voorwaar delijke hechtenis van een week met een proeftijd van één jaar geëist De Kantonrechter veroordeelde hem tot een boete van 40.of 16 dagen hechtenis. L. zeide in hoger beroep te zullen gaan. Clvatitwten aan 5$im DE ontvoering van tante") SPORT VOETBAL Begrafenis W.A.H. Burgwal Op Eik en Duinen te Den Haag is gistermiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van W. H. A. Burg wal, in leven afdelingschef van de N.V. de Nederlanden van 1845 en vooral bekend als lid van het dage lijks bestuur van de K N.V.B. en als voorzitter of lid van tal van commis sies van dat lichaam. De belangstel ling was overweldigend. Toen de stoet, die van Bronovo zijn weg had genomen langs het bondsgebouw van de K.N.V.B. en de hoofdzetel van de Nederlanden, waar kransen op de volgwagen werden gelegd, op de be graafplaats aankwam, stonden daar vele honderden vrienden en belang stellenden uit de sport- en uit de maatschappelijke wereld met wie de heer Burgwal in zyn talrijke func ties had samengewerkt om hem de laatste eer te bewijzen. Voor hen al len was bij lange na geen plaats in de aula, de meesten bleven buiten wachten terwijl in de gehoorzaal di verse sprekers aan de figuur en het werk van de ontslapene recht deden wedervaren. Het bondsbestuur van de K.N.V.B. was vrijwel voltallig aanwezig. Ver der zagen wij o.m. ir. J. W. Kips, ere voorzitter van de bond. drs. W. v. Zijll, directeur N.O.C., drs. W. Rey- seger, voorzitter van de Vereniging van Eersteklassers, de heren A. J. Staal, oud-secretaris van de K.N.V.B., T. R. van Til, voorzitter van D.H.C., M. Koolhaas, voorzitter van Ajax, L. v. d. Slik, secretaris van de Zwalu wen, mr. J. Sprangers namens de Ned. Katholieke Sportbond, de oud internationals ir. H. Denis en Dirk Lotsy, B. v. Krimpen en D. J. Bes- sem, resp. directeur van het Feyen- oord stadion en van het olympisch stadion, ir. E. M. Neuerberg, voorzit ter van H.V.V., de heren K. L. v. d. Meer Sr., A. Lissauer en F. Logjes, die samen met Burgwal V.U.C. heb ben opgericht, de voorzitter van V.U.C.de heer J. C. Brinckman, de heer G. G. van Viegen namens het Zaterdagvoetbal en nog tal van ver tegenwoordigers van afdelingen, ver enigingen en clubs. De heer K. J. J. Lotsy, voorzitter van de K.N.V.B. zeide, dat hij in een kor.te spanne tijds onmogelijk zou kunnen schilderen wat Burgwal voor de voetbalwereld geweest is. In de vier jaar, dat hij tot het dagelijks bestuur behoorde, heeft hij misschien meer gewerkt en meer bereikt dan anderen in een heel leven. Hij was wars van veel gepraat, kort van stof en soms snijdend s?rcastisch wanneer hij dacht, dat zonder kennis van za ken gepraat werd, wanneer hij on eerlijkheid vermoedde Maar hij had een enorm rechtvaardigheidsbesef en daarom deed het hem leed als zijn collega's of hijzelf in de rug werden aangevallen. Hij zocht geen gemak kelijke baantjes, ook geen lof, hij zocht werk en zou in elke functie op zijn plaats zijn geweest. Ook voor het bondspersoneel was hii „vader Wil lem". Na op bewogen toon woorden van troost tot de weduwe en de dochter van de ontslapene te heb ben gesproken besloot de heer Lotsy: „Willem, jij was een kei. Je hebt goed gedaan beste kereV rust zacht". Daarna spraken nog mr. E. G Bis- selick, voorzitter van de afd. Den Haag van de K.N.V.Bdie het zich tot een eer rekende tot de vrienden van Burgwal te hebben behoord en zijn stuwend werk voor deze afde ling prees, mr. J. Velders namens de gemeente den Haag en in het by- zonder namens de Stichting Lichame lijke Opvoeding, welke de neer Burg wal als voorzitter van de raad van advies heeft gediend en Karei van der Meer namens de centrale organi satie van voetbal-scheidsrechters. In een vertrouwelijk gesprek had Burg wal hem nog niet lang geleden ge zegd, dat hij vrees had voor een lang ziekbed en in het harnas wenste te sterven. Deze wens is in vérvulling gegaan, maar naar menselijke bere kening veel te vroeg, zeide de heer van der Meer, die in het licht stelde wat Burgwal voor de scheidsrechters- opleiding had betekend. Ten slotte richtte de heer J. C. Brinkman zich namens V.U.C. tot de echtgenote en de dochter van de overledene, wie hij de verzekering gaf, dat. zy niet alleen zullen achterblijven maar al tijd op de steun van veel vrienden kunnen rekenen. Aan het graf heeft een mannenkoor van „de Nederlanden" het „Ecce quo- modo moritur" van Handel gezon gen en de heer F. Logjes, voorzitter de jeugdvereniging van V.U.C. een gebed uitgesproken, waarna een broeder van de overledene dankte voor de blijken van deelneming. Een haag van jeugdige VUC-spelers stond opgesteld om de groeve, die geheel schuil ging onder de kransen en bloemstukken. ENGELSE LEAGUE—IERSE LEAGUE 9—1 Op het terrein van Everton heeft de Engelse ploeg de Interleague match tegen het vertegenwoordigend elftal van de Ierse league met 91 gewonnen. Thompson, de rechtsbin nen van Aston Villa, maakte vier goals. De ruststand was 60. 41. Bim en Basli zaten weer aan hun tafel. „Arme tante Alida", zei Bim. „Nog steeds hebben wij gen spoor gevonden. „En nu die klokken- affaire weev voegde Basli eraan toe. „De politie heeft mij als deskundige verzocht, een handje te helpen. Het enige kenteken dat ik hier in het bin nenwerk heb gevonden is: K. E. Bim greep al naar een telefoonboek. „Hoe heet die klokkenfabriek hier in de buurt ook weer?" poogde hij zich te herinneren. In het telefoonboek vond hy: „Klokkenfabriek Koekkoek Een zang". „Ha! riep Bim, „Koekkoek Eenzang, is dat K. E. of niet? Dat is niet gek!'' zei Mugli bewonderend. „Wanneer wij er vanavond eens op uit trekken met zaklantaarn en foto toestel en een kijkje bij die fabriek gaan nemen?' stelde Bim voor. „Prachtig!" zei de detective. „Je be gint al iets van het grote vak te leren, Bim. NEDERLANDSE ZWEMSTERS NAAR DENEMARKEN EN ZWEDEN. Naar wij vernemen zal op 30 Oc tober a.s. een groep van 7 zwemsters naar Denemarken reizen voor een landen-ontmoeting Denemarken Nederland. De Nederlandse dames- ploeg is als volgt samengesteld: 100 m. vrije slag: Irma Schuma cher (RDZ), Marie Louise Vaessen (ZON), of Hennie Termeulen (HDZ). 400 m. vrije slag: Irma Schumacher (RDZ), Geertje Wielema (Robben). 100 m. rugslag: Geertje Wielema (Robben), Joke de Korte (ODZ). 200 m. schoolslag: Lies Bonnier (Aegir), Nel Garritsen (RDZ). 100 m. vlinderslag: Nel Garritsen (RDZ), Irma Schumacher (RD^), Geertje Wielema (Robben). 400 m. wisselslag (waarbij 200 m. schoolslag): Joke de Korte (ODZ), Lies Bonnier (Aegir), Marie Louise Vaessen (ZON) of Hennie Termeu len (HDZ). Leidster van de ploeg is mevr. A. Haitsma-Bolten. De wedstrijden zul len te Kopenhagen worden gehouden op 31 October en 2 November. Behalve Annie de Groot reist de ploeg verder naar Zweden voor een landenwedstrijd, waarbij ook weer 100 en 400 m. vrije slag, 100 m. rug slag en 200 m. schoolslag verzwom- men worden, en een estafette 4 x 100 m. vrije slag, eventueel wisselslag. De ontmoetingen in Zweden wor den gehouden op 4 en 6 Nov. resp. in Helsingborg en Stockholm. CRICKET CRICKETFILMS MET COMMENTAAR. Op initiatief en uitnodiging van het bestuur van de Haagse cricketclub HCC zal de heer G. C. Newman, voorzitter van de Middlesex County Cricket Club (junior committee), te vens oud-aanvoerder van Middlesex, een tweetal filmvoorstellingen in ons land van commentaar voorzien. Ver toond zullen worden drie cricket films, t.w. een over het batten, een over het bowlen en een historische film. De avonden zijn Vrijdag 12 Oct. a.s. in den Haag in de aula van het Nederlands Lyceum en Maandag 15 Oct. a.s. in het restaurant van het Sparta-stadion te Rotterdam. De toe gang is vrij. De heer Newman bezocht herhaal delijk als speler met de Free Fo resters en het MCC-team ons land. TAFELTENNIS „WILSKRACHT" ORGANISEERT GROOTS INVITATIE TOURNOOI De Katholieke tafeltennis vereni ging van Noordwijkerhout „Wils kracht" organiseert ter gelegenheid van haar 2-jarig bestaan een groots opgezet invitatie tournooi op Zondag 14 October a.s. in Hotel van der Geest, Zeestraat te Noordwijkerhout. Voor dit tournooi zijn reeds een groot aantal inschrijvingen binnen gekomen, waaronder ook van ver- depopidcukste drumA üv rftedefi&wtcC jf.2.25 p. éitelfiteb. Vet&.'iy(f6aafi ty U<u> n>inJie£iet (Advertentie) UIT HET «katholiek *9£amp CONTACTAVOND R.K. VOETBALVERENIGINGEN. Ter voldoennig aan de wens, die geuit werd op de laatst gehouden al gemene vergadering, om een enkele maal een contactavond te houden om de goede verstandhouding onder de verenigingen te bevorderen en even tuele problemen, in de verenigingen levend, te kunnen bespreken, heeft het bestuur van de afd. voetbal. Dis trict Leiden van de Ned. Katholieke Sportbond op Dinsdag 16 Oct. a.s. om 7.45 uur in „Nieuw Minerva, Vrou- wensteeg 11, Leiden, ingang hoek VrouwensteegAalmarkt, een derge lijke avond vastgesteld. Deze avond zal een bijzonder ka rakter krijgen doordat de heer G. Kruijver, voorzitter N.K.S. Bisdom Haarlem tevens bestuurslid van de K.N.V.B., zal spreken over het be langrijke onderwerp: Jeugdleiders cursussen voor de Katholieken. schillende prominente spelers. Zo komen o.a. de huidige jeugd kampioen van Nederland Jan Hoo- gendoorn, en de laatste grote ont dekking in de tafeltenniswereld de jeugdige Bertus van der Spek, die onlangs op een tournooi in Aalsmeer in de finale de sensatie van de dag werd door zijn wedstrijd tegen Cor du Buij, en vele andere bekende spelers. De eerste wedstrijden beginnen om 12 uur precies. SCHAKEN. Alphense Schaakclub. De vier de ronde bracht weer volop span ning. Posthuma nam de leiding door op fraaie wijze van Post te winnen. Bruggeman en Verhagen gaven el kaar niets toe met als resultaat remise. Verburg en De Ruiter teken den eveneens de vrede na een taaie partij in het eindspel. Uitslagen: le tiental: D. Posthuma A Post 1—0; J. A. Bruggeman— H. Verhagen y,)4', H. de Ruiter M. Verbrug V2y. lie tiental: C. J. SchuilJ. de Hoed 10; D. VroomP. J. Schuil 10; B. CornetJ. v. d. Wijngaard 10; J. J. KardolJ. Kempen 10; A. VerbreeJ. de Hoed 0—1. Ille tiental: W. v. d. SnoekN. Vonk 10; Th. VerboomC. Don ker 01; C. H. KnookA. H. Balk I0; B. H. KroonB. C. de Jong 01; C. H. KnookTh. Verboom 0—1. IVe tiental: W. de RuitenJ. Co- lijn 01; J. C. de BruinJ. v. d. Ploeg 01; W. KoppeJ. J. van Noort 01; P. de RuitenP. J. Wijn beek 01; W. v. HeusdenJ. C. de Bruin 01; P. J. WijnbeekW. van Heusden 1—0. DAMMEN D.E.S. won van „Kijk uit"' De Voorschotense Damvereniging DES speelde tegen „Kijk uit" in Oude Wetering. Het eerste tiental van DES won, met 1 speler minder, met II—9. S. v. d. Mey verloor zijn partij wegens tijdoverschrijding. Het twee- i de tiental, in uitstekende vorm, won wederom de strijd, nu met 128 Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gramofoonmu- ziek. 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gramofoonmuezik. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Water standen. 9.35 Schoolradio. 9.45 Gra- mofoonmuziek. 10.10 Promenade or- kst. 10.30 Utrechts Stedelijk orkest. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Radio koor. 12.00 Angelus. 12.03 Gramo- foonmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Piano en orgel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Viool en piano. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 School radio. 14.20 Instrumentaal kwartet. 14.45 Gramofoonmuziek 15.00 Voor de scholen. 15.30 Politiekapel. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Zang en piano. 18.00 Nieuws. 18.15 „Opbouw ir. liefde", causerie. 18 30 Gramo foonmuziek. 18.40 „De Uitkijkpost". 18.50 Lichte muziek. 19.05 Vraagge sprek over de oprichting van een artillerie-monument. 19.15 Rege ringsuitzending: „Verklaring en toe lichting". 19.35 Koperkwartet. 19 52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weer berichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 Omroeporkest, -koor en solisten. 21.00 „Duitsland, Amerikaanse zone", klankbeeld. 21.20 Gramofoonmuziek. 21.30 „South Pacific", operette. 22.25 „Om de toe komst van Nederland", klankbeeld. 22.45 „Het Mysterie van de Kerk", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.2524.00 Idem. HILVERSUM n, 298 m. 7.00 VARA. 20.00 VPRO 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnas tiek. 7.33 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gra mofoonmuziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. 10.00 „Thuis'", causerie. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Gramofoonmuziek 10.30 Schoolradio. 10.50 Pianorecital. 11.15 Radiofeuilleton. 11.30 Orgelspel. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws 13.15 Mede delingen of gramofoonmuziek. 13.20 Orkestconcert. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Gramofoonmuziek. (Om 14.50 Voordracht). 16.00 Amusementsmu ziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Cla- vecimbelrecital 17.20 Muzikale cau serie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicita ties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 „De nieuwe Kerkorde", cause rie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws 20.05 Boekbespreking. 20.10 Gramo foonmuziek. 20.30 Benelux. 20.40 „Een sterk volk", causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.50 Buiten lands overzicht. 22 05 Populaire mu ziek. 2.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 „Huwelijk en gezin", causerie. 23.30- 24.00 Gramofoonmuziek. TELEVISIEPROGRAMMA Eerste NCRV-Televisie-uitzending 20.1521.45 1. Opening door Mr A. B. Roosjen; 2. Actualiteiten; 3. Snel tekenaar; Pauze; 4. Volksliedjes: 5. Dagsluiting. Ü'EFDE' 'S „EGEPRAA- Roman van A. Hruschka Nadruk verboden 14 Hij vertelde mij toen, dat deze 's morgens zelf de moord had ont dekt, flauwgevallen was, doch intus sen weer was hersteld. Hij voelde zich echter niet in staat met de heren van het gerecht te spreken of maat regelen te treffen, daarom had hij mij gezonden. Ik vond graaf Klemens bij het raam zitten. Merkwaardig rustig en beheerst. Hij nam mijn condoleance zwijgend aan en toonde in zijn gehe le wezen, die rust en starre vertwij feling, die hem sindsdien niet meer hebben verlaten. Hij verzocht my zijn plaats in te nemen tegenover de gasten en alles te doen wat nodig was, zoals het mij goed leek. Niet waar, je bewijst mij deze irriendschapsdienst, Richard? Ik ben voorlopig niet in staat iets te doen Ik moet eerst tot rust komen. Graag, oom Klenvens, sinds mijn kinderjaren noemde ik hem oom maar was het eigenlijk niet Marc's werk u te vervangen? Hij maakte een afwerende bewe ging. Nee, ik wil dat jij het doet. Als de overheid iets van mij wilt weten zal ik natuurlijk mijn verklaring afleg gen. ofschoon ik niets weet.in het geheel niets Ik merkte dat het spreken hem moeite kostte, beloofde zijn wens te vervullen en verliet hem om Mare op te zoeken. Het bevreemde mij dat hij niet by zijn vader was. Hoe vond u hem? In een vreemde toestand. Ik moest toch aannemen dat de dood van zijn stiefmoeder, die hij gehaat had, hem tamelijk koud moest laten. Zij had toch van het begin af aan bij zijn vader tegen hem gestookt en de de toch al niet zo beste verhouding tussen vader en zoon bijna in vijand schap veranderd. Ze stond" er op. de tot die tyd afgesloten kamers van zyn moeder te bewonen, omdat dat haar het beste uitkwam. Haar ver liefde echtgenoot gaf toe en stond zelfs toe dat uit zijn eigen kamer het portret van zijn eerste vrouw werd weggenomen en meer dergelijke din gen. Dingen die Mare haar niet ver gaf en die hij vergold door haar geen moeder, te willen noemen. Men zou dus denken dat haar dood op zich beschouwd een verlossing voor Marc was - En was dat niet het geval? Integendeel, ik vond een gebro ken mens nauwelijks minder ge broken dan zijn vader hij bemerk te nauwelijks dat ik binnenkwam en zag er doodziek uit. Probeerde u geen verklaring daan-oor te krijgen, hem te bewegen te spreken? Ja. natuurlyk. op alle mogelijke nvanieren, maar tevergeefs. Eerst draaide hij er omheen, dan vroeg hij mij hem niet te kwellen. Het was al les zo ontzettend, dat hij er niets over kon horen, er niet over spreken kon .Als ik zijn vriend was moest ik hem met rost laten. Daarmee moest ik mij tenslotte tevreden stellen. Tegenover het gerecht verklaarde vader en zoon dat zij over de toe dracht der misdaad niets wisten en ook niemand verdachten. Op het moment dat de daad plaats vond waren zij in graaf Klemens -ookkamer, dus drie kamers van het houdoir van de gravin verwijderd in een zakelijk gesprek gewikkeld. Zij hadden niets ongewoons in het huis waargenomen, waren eerst om twee uur van elkaar gegaan en direct naar bed. 's-Morgens om half negen had de graaf zoals gewoonlijk zijn echtgeno te voor het ontbijt willen waarschu wen en haar dood gevonden. Dit nachtelijk samenzijn van va der en zoon, dat niet klopt met wat vaders zegsman zag en Mare zelf toegaf, is zeker eerst later bedacht. Vermoedelijk, ofschoon ik niet begrijp wanneer vader en zoon dit zijn overeengekomen want voor zo ver mij bekend is, zagen zij elkaar niet meer na de ontdekking van de moord. Ook begryp ik niet waarom het bedacht is. Nu, waarschijnlijk om door dit wederzijdse alibi een verdenking in de kiem te smoren, wat ook geluk te. Wie sprak het eerst van dit nachtelijk zakelijk onderhoud? Graaf Klemens en Mare viel hem onmiddellijk by. XI Ilse en haar begeleider hebben ge durende dit gesprek de top van de heuvel bereikt waarop een ronde bank staat, die om een oude esdoorn gemaakt is, wier dichte kroon be schutting geeft voor zon en regen. Ilse zet zich op de bank en steunt het hoofd in de handen. Zij ziet er teleurgesteld uit. Een vreselijke ingewikkelde ge schiedenis, dat raadsel van slot Kron- stein. Eigenlijk weet ik nu net zoveel als tevoren, dat wil zeggen, ik zie zelfs niet het begin van een draadje dat ik verder zou kunnen volgen. Het lijkt mij alleen dat Mare zijn eigen vader voor de dader houdt en er dus enig bewijs voor moet hebben Tot deze overtuiging ben ik door Marc's houding helaas ook ge komen; al kan ik ook niet begrijpen waarom graaf Klemens 2yn vrouw, die hij boven alles beminde, gedood zou hebben. Van de andere kant ls nauwelijks te begrijpen waarom graaf Klemens zijn zoon dit jaar zo vijandig en koel behandeld heeft als hij zelf de dader was. Het ene raadsel na het andere. Toch denk ik, dat Mare de beschuldi ging die mijn vader hem in het ge zicht slingerde slechts daarom zwij gend op zich heeft genomen en liever weg ging. omdat hij zijn vader niet door opheldering in het ongeluk wil de storten. Zeker, en als verder gevolg komt dan nog, dat Mare ons niet eens dankbaar zou ziin als wij, om hem te helpen, de opheldering van deze zaak zouden bewerkstelligen. In geval ons vermoeden gegrond is. Want het is best mogelijk dat de zaken heel anders staan dan wijen l ook Mare. denken. En u zegt, dok tor, dat de justitie geen spoor van de dader gevonden heeft? Niet het minste. Toch heeft zij haar best gedaan. In de beginne veeft zij niet slechts de gehele streek afgezocht naar verdachte individuen maar ook verscheidene bewoners van het kasteel, ja zelfs gasten in verhoor genomen? Ook Mare en zijn vader? Nee, die waren van het begin der instructie uitgeschakeld. Ten eerste omdat zij, volgens beider ver klaring, op het ogenblik van de mis daad bijeen waren in de rooksalon van graaf Klemens, ten tweede om dat de schier afgodische liefde van de bejaarde man voor zijn jonge en schone vrouw algemeen bekend was, zodat allerminst hij van de moord kon worden verdacht. Voor al de andere personen, op wie vermoedens konden rusten, was het niet moeilijk hun schuld aan te tonen. Zo moest de justitie aannemen, dat er zelf moord. in een vlaag van verstands verbijstering gepleegd, of.een on geluk in het spel was. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6