Grotere voortbrenging door betere organisatie Gaan de departementen kolen besparen? Politie vond lijk op zolder Eindhovens' eerste burger ten grave gedragen DONDERDAG 11 OCTOBER 1951 DE LEflJSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 1 Productiviteitsnota minister Albregts Voor verbeteringen vatbaar Minister Albregts is voor het par lementaire voetlicht getreden met 'n nota bijna 50 bladzijden waarin practisch alle aspecten van het pro- ductiviteitsvr^agstuk worden behan deld. Hoewel andere wegen niet zullen worden verwaarsloosd, stelt de mi nister zich het meeste voor van een verbetering van de orgenisatie, waar mee door het bedrijfsleven reeds en kele zeer opmerkelijke resultaten zijn behaald. De minister constateert nadrukke lijk, dat Nederland op het terrein van het organisatiewerk een achter stand heeft in te halen. Hoewel de grondbeginselen van de organisatie wetenschap reeds vijftig jaar gele den zijn geformuleerd en met name in de V.S. ruirpe toepassing vinden, is Nederland hierin, vooral tot 1945, onvoldoende meegegaan. Dat op dit terrein grote resulta ten kunnen worden behaald, wordt o.a. bewezen door een collectief on derzoek in de baksteenindustrie. Hoewel dit onderzoek nog niet ge heel is beëindigd, is sinds 1947 in deze tak van industrie de arbeids productiviteit reeds met ongeveer 70 procent toegenomen. In een bepaalde rijwielfabriek werd binnen een half jaar de pro ductie met hetzelfde personeel van 35 a 40 tot 100 rijwielen per dag verhoogd. In een meubelfabriek werd een productiviteitsverhoging van 65 procent en in een fabriek voor huishoudelijke artikelen van 102 procent bereikt, welke voor beelden volgens de minister geen uitzonderingsgevallen zijn. Deze frapperende resultaten lei' den tot de overtuiging, dat in een overwegend deel van de industrie een productiviteitsverhoging met en kele tientallen procenten in begin sel tot de mogelijkheden behoort. Het gaat er thans voor de overheid om, in nauwe samenwerking met het bedrijfsleven en de daarvoor in aan merking komende instellingen, zo als de Commissie Opvoering Produc tiviteit, deze ontwikkeling te stimu leren. Van dwangmaatregelen zal daarbij worden afgezien, terwijl ook de overheidsbedrijven in het onder zoek zullen worden betrokken. De overheidstaak met betrekking tot de opleiding van organisatiedeskundi gen en arbeidsanalysten zal worden uitgebreid. ANDERE MAATREGELEN. Ook de externe organisatie zal door de overheid zoveel mogelijk worden bevorderd, waarbij met na- ïledcdancUe ho-föetifóPieid De gezagvoerder van de „Stra- tocruiser", waarmee het Britse kroonprinselijke paar de reis naar Canada maakte, heeft jour nalisten meegedeeld, dat zijn toe stel dank zij de hoffelijkheid van de gezagvoerder van het K.L.M.- toestel, dat de Perzische premier Mossadeq naar New York bracht, het eerst kon landen op het vliegveld Gander op New- Foundland. Bij het naderen van de kust van New-Foundland had de Stratocruiser het Nederland se toestel ingehaald, dat reeds van het vliegveld order had ge kregen het eerst te landen. La ter kreeg de gezagvoerder van het Britse vliegtuig echter de mededeling, dat de landingsvolg orde was gewijzigd en dat hij het eerst mocht landen. Na de landing had hij de Ne derlandse gezagvoerder bedankt, die hem mededeelde, dat naar zijn mening het toestel van het Britse kroonprinselijke paar voorrang moest hebben. me wordt gedacht aan een beper king van het aantal typen, waarmee in Amerika zoveel belangrijke resul taten zijn bereikt. Het scheppen van gunstige voor waarden hoopt de overheid te berei ken door een prijspolitiek en een kartelbeleid, die er op gericht zijn een gezonde concurrentie te bevor deren. Voorts door de handhaving van de vrijmaking van het handels verkeer, het tegengaan van verstar ring in de contingentenverdeling en door het zoveel mogelijk toepassen van aanbestedingen van werken. MEER TARIEFBELONINGEN. Zonder het algemene loonbeleid te willen doorkruisen wil de minister voorts de nivellering in de beloning verminderen, o.a. door bevordering van tariefbeloning, van waardearings toeslagen en van werkclassificatie. In urgente gevallen zal overwerk kunnen worden gestimuleerd en het ploegenstelsel meer worden toege past. Omtrent het vraagstuk der winst deling wordt thans door een com missie de laatste hand aan een rap port gelegd, terwijl voorts binnen afzienbare tijd een rapport over de loonpolitiek op lange termijn van een speciale commissi0 van de SER kan worden tegemoetgezien. Ook het rapport omtrent de techniek der sociale verzekering, loonbelasting etc. kan thans spoedig worden ver wacht. De minister blijft een extra-toene ming van de arbeidsproductiviteit met 10 procent noodzakelijk achten. In tegenstelling met zijn rede van enige weken geleden, toen hij dit doel in twee jaar wilde bereiken, is thans de taak wat lager gesteld. De minis ter hoopt de „normale*' toeneming van 4 y. pet. per jaar tot 8 pet. te verhogen, waardoor de extra-verho ging in de jaren 1952, 1953 en 1954 tot stand zal kunnen komen. De nog resterende maanden van 1951 kun nen dan als aanloopperiode worden gezien. Huurwoningen voor schenkers De gemeente Nijmegen kan uit de aanwezige bouwcontingenten nog zeei vele woningen bouwen als het geld maar aanwezig is. Door de be perkte rijksDijdrage in de financie ring van de nieuw te bouwen wo ningen en door de stijging van de rentevoet komt de bouwer 500.tot 1QO0.per woning tekort, naar ge. lang van de grootte en het woonge- rief der huizen. Dè Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Nijmegen en omstreken heerft nu aan 3500 bedrijven een cir culaire toegezonden, waarin wordt ge vraagd de financieringsmoeilijkhe den te helpen oplossen door de bou wer hetzij de woningbouwvereniging of particuliere bouwfirma, het bedrag, dat hij bij de bouw per huis tekort- komt, als schenking ter beschikking te stellen. Als tegenprestatie zal de schenker, voor zichzelf of voor zijn werknemers van de gemeente vergunning ontvan gen om zoveel woningen te huren als dooi zijn financiering konden worden gebouwd. AMSTERDAM Premielening voor woningbouw Met 33 tegen 3 stemmen heeft de gemeenteraad van Amsterdam van daag een voorstel van B. en W. goed gekeurd tot het aangaan van een pre- mielrning ten laste van de gemeente Amsterdam tot een bedrag van tien millioen gulden tegen een rente van 2y2 percent. De opbrengst van de lening is lr- stemd voor de financiering van de woningbouw. Er zijn premies van 100 000, 50.000, f 25 000, 10 000 en 5000 Naargeestige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. (Advertentie.) Misschien Zaterdags gesloten Er bestaat een grote kans, dat de departementen van algemeen bestuur en de rijksbureau's de komende win termaanden, een zodanige werktijd invoeren, dat zij o-ok op Zaterdag morgen gesloten zullen zijn. Een desbetreffend voorstel heeft de Waar blijven militaire orders? Schoenfabriek zet 300 man op wachtgeld Wegens hét uitblijven van verwach te militaire oiders zullen met ingang van Maandag a.s. enige werkplaatsen van de Bata-schoenfabrieken in Best tijdelijk worden stilgelegd. A1* gevolg hiervan zullen ongeveer 300 arbeiders op wachtgeld worden gesteld. In ^otaal werkten tot dusver circa 2500 personen bij deze Neder landse industrie. 175 MILLIQEN VOOR LEGER- MATERIEEL De Amerikaanse regering heeft aan Nederland toestemming verleend een bedrag van 175 millioen gulden uit de tegenwaarderekening der Mars- hallgelden te besteden voor de pro ductie van materieel voor het Ne derlandse leger. Het geld zal waarschijnlijk worden bestemd voor het vervaardigen van duizenden leger-trucks. De order zal dan worden geplaatst bij Van Door- nes Automobielfabriek te Eindhoven die daarvoor een belangrijke uitbrei ding zal nroeten ondergaan. Met de uitvoering van de order is een aan tal jaren gemoeid. ministerraad bereikt met de bedoe ling daarmee eenbelangrijke bespa ring van kolen te-verkrijgen. Voorts wordt overwogen de werk tijden der departementen aan te pas sen aan de ock het vorige jaar toege paste regeling voor de piekuren, ten einde overbelasting der electriciteits- netten te voorkomen. Het spreekt vanzelf, dat beide maat regelen geenszins zullen leiden tot werktijdverkorting voor de over heidsambtenaren. Wanneer de mi nisterraad het betreffende voorstel aanneemt, ligt het in de bedoeling hetzelfde aantal uren per week te la ten werken of anders de verzuimde uren te laten inhalen. Nieuwe koffiebon Het bedrijfschap voor granen, za den en peulvruchten te 's-Gravenha- ge heeft bon 508 algemeen (A- en B- kaarten) en bon 516 algemeen (D- kaart) aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag 12 October 1951 worden gebruikt en blij ven geldig voor het kopen van kof fie bij de detaillist tot en met 27 Oc. tober 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwij zing zal op 22 November 1951 plaats hebben. KATH. WERKGEVERS Veel belangstelling Voor de algemene ledenvergade ring van de Alg. Kath. Werkgevers vereniging, die gistermiddag in ho tel „Wittebrug" in Den Haag, werd gehouden, bestond - een belangstel ling die de reeds door het bestuur gekoesterde verwachtingen nog over trof. Al spoedig werd dan ook een naast de vergaderzaal gelegen zaal geopend en bij de eerste getrokken. Prof. S. Posthuma, directeur van de Ned. Bank, merkte in zijn uiteen zetting op, sprekende over de begro tingscijfers, dat we weer een situatie mogen verwachten, waarbij de over heid geldscheppend zal optreden. Hij achtte een zeer goede kans aanwe zig, dat we in de toekomst kunnen voortbouwen op de grondslagen, die in de afgelopen jaren werden ge legd. Prof. dr. G. Groeneveld merkte in zijn beschouwing nog op, dat er van een grote tegenstelling sprake is. Heeft de handel zich hoe langer hoe meer in vrijheid kunnen ontwikke len, in het monetaire verkeer is de overheid nog meer gaan ingrijpen. Hij haalde een opmerking van zijn leermeester, prof. Kaag, aan, die het gezin ten voorbeeld stelde. Door alles te reglementeren zou het in zijn gezin een gekkenhuis worden. Wat onze militaire investeringen betreft merkte prof. Groeneveld nog op, dat daarvoor een percentage van 9.7 van het nationale inkomen be steed wordt. In België bedraagt dat b.v. maar 4.6. Hij zag niet in waarom dat percentage voor een land, dat zovee' schade van de oorlog heeft on dervonden zo hoog is. Is dit naar de draagkracht van de nationale econo mie vastgesteld, zo vroeg hij zich af. Prof. Groeneveld merkte in dit verband nog op, dat de minister nog wel een manipulatie-mogelijkheid op dit terrein zal hebben. De militaire investeringen zullen moeten opge nomen worden in het industrialisa tie-programma. Men zal het oog moe ten richten op de export van wa pens en andere. Het defensie-appa raat zal men voorts moeten opbou wen op gedecentraliseerde wijze, zoals men dat in de V.S. gedaan heeft. Hij herinnerde aan de slogan in het boekje van de minister van financiën: „Waar blijft ons belasting- ge'd?", die luidt: Een volk dat leeft bouwt voor zijn toekomst. Hij zöu zijn uiteenzetting eigenlijk willen beginnen met een omdraaien van deze slogan in deze zin: Een volk bouwt voor zijn toekomst als het leeft naar het heeft. Aan de discussies werd door tal van gasten en leden van de Kath. Werkgeversvereniging deelgenomen. Het aantal moest door tijdsgebrek de vergadering duurde van 2 uur tot even voor 7 uur worden in gekrompen. Debiele man verhongerd? Daar de bewoners van de Bene denstraat te Rotterdam, reeds ge ruime tijd het pand 98 in volle rust zagen en daar zij wisten dat de be woner van dit huis geestelijke af wijkingen vertoonde, waarschuwden zij de politie, die een onderzoek in stelde. Het resultaat was weinig opwek kend. Nadat de politiemannen het geheel vervuilde huis, waar onge dierte vrij spel had, doorzocht had den, vonden zij boven op de zolder het stoffelijk overschot van de be woner, de 48-jarige havenarbeider A. de B. Het lichaam verkeerde reeds in staat van ontbinding, dus de man moet al enige tijd geleden gestorven zijn. Aan misdaad wordt niet gedacht. Men neemt aan, dat de man, die geestelijk niet normaal was, verhongerd is. Ook met de mo gelijkheid van vlektyphus wordt re kening gehouden; dit in verband met het vele ongedierte waartussen de man geleefd heeft. De man heeft enige jaren op de haven gewerkt, maar kon tenslotte dit werk niet meer verrichten, waar na hij een ondersteuning ontving. Hij verkeerde echter voortdurend geldnood en had o.m. gedurende 40 weken zijn huur niet betaald, politie zal sectie op het lijk laten verrichten. Manus Oly gaal hoger op Manus Oly werd onlangs door de Zutphense Rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van 4 jaar met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de re gering. Hij heeft thans tegen dit von nis hoger beroep aangetekend. Aan de groeve. Mevrouw de weduwe Philips legt bloemen op het graf. Links naast haar de zoon van wijlen dr Philips ,ir F. Philips. Achter lr Philips staat dr de Graaf, secretaris van Prins Bernhard, die namens de Koningin en Prins Bernhard een k rans legde. Gisteren heeft te Eindhoven onder enorme belangstelling de begrafenis van dr. A. F. Philips plaats gevon den. Aan de geopende groeve wer den door dr. F. A. de Graaff, namens H.M. de Koningin en Prins Bern- hard, kransen gelegd. Min. prof. dr. v. d. Brink vertegenwoordigde de re gering: Ook de burgemeester van Eindhoven, de heer Kolfschoten, was aanwezig. Langs de weg, die de stoet volg de, stonden tienduizenden Eindhove- naren opgesteld, toen te ongeveer half twaalf de lijkwagen met 14 volg auto's van huize „De Laak" vertrok. Begeleid door een roffel van de met rouw omfloerste trommen van de Philipsharmonie en na de devote klanken van het „Wilt heden nu tre den" werd de door een bloemstuk van de weduwe, mevrouw Philips de Jong, gedekte kist naar de voet van de Oude Toren gebracht. Vóór de stoet werden de kransen gedragen van de koninkluijke familie en de kransen van de familieleden. De groe ve was omringd door een 250-tal bloemtukken en kransen. Tot aan het kerkhofhek hingen zelfs de kran sen. Onder het spelen van het „Wenn ich einmal soil scheiden" van Joh. Seb. Bach, werd de kist aan de schoot der aarde toevertrouwd. Ontroerende lijkrede. Hierna spra. ir. F. Philips, een zoon van de overledene een korte doch ontroerende rede: „Lieve vader, gij zijt een onver getelijk vader voor uw kinderen en de gehele familie geweest. Gij zijt nooit ondergegaan in uw werk, omdat u zoveel belangstelling had voor uw gezin, de kleinkinderen, de cultuur, bosbouw, boerderijen enzovoorts. Gij zijt de meest char mante grootvader geweest voor de kleinkinderen een grootvader, die tot zijn laatste levensdagen nog belangstelling had voor de toe komst en de plannen van zijn kleinkinderen en ons hielp denken vöor hun toekomst. Wij kinderen danken u dat u moeder zo geluk kig hebt gemaakt. Wij medewer kers van Philips zulen u node mis sen. Gij waart een groot leider, die veel van ons vergde in het werk. Maar u vergde in het werk altijd meer van u zelf. U inspi reerde ons tot nieuw t energie en plannen. We beloven hier uw tra dities voort te zetten, U blijft een levend en inspirernd voorbeeld, ook al zijt gij niet meer in ons midden". „De zorgen voor de mens preva leerden altijd boven de zorgen voor de zaak. De lijfspreuk van u, vader, was, aldus ir. Philips: directe hulp is duibbele hulp. Vader heeft onnoemelijk veel leed helpen ver zachten en zeer velen hebben hun materieel bestaan aan hem, aan zijn inzicht en fantasie, energie en werklust te danken. Beste va der, zo besloot ir. Philips zijn ge voelig dankwoord, rust in vrede. Als onze beste wensen gaan met u. Zo is onze vader voor velen thans zelf opgenomen in Gods va derarmen, waar hij een liefelijk heid tegemoet gaat, die alle ver stand te boven gaat. Dag vader". Hierna trokken de vele duizenden als laatste groet langs de geopende groeve. APEN IN DE VELUWSE BOSSEN Een inwoner van Hoenderlo, die Dinsdagmorgen appels wilde pluk ken, kreeg, toen hij op het punt stond de ladder te bestijgen, tot zijn niet geringe verwondering een ap pel naar het hoofd geworpen. Hij dacht eerst, dat kwajongens hem dit leverden, maar toen vlak daarna een tweede appel feilloos zijn hoofd trof, begreep de man, dat het gevaar van boven kwam. Wie schetst de verbazing van de Hocnderlo'er toen hij tussen de tak ken boven zijn hoofd een grote, zwarte aap, voorzien van een zware ringbaard, ontdekte, die van de schrik van de man gebruik maakte een goed heenkomen te zoeken. Ook in de Krim, de bosrijke streek tussen Hoenderlo en Ugchelen, wer den op verschillende plaatsen apen gesignaleerd. Een bakker zag er één voor zijn bestelauto dwars de weg oversteken en Woensdagmorgen werd een aap waargenomen bij het padvindsterstroephuis te Hoenderlo (omgeving Nat. Park de Hoge Ve- luwe). Het betreft hier waarschijnlijk een viertal baardapen, eigendom van een hotelhouder in de omgeving van Apeldoorn^ die er dezer dagen in geslaagd zijn te ontvluchten en de wijk te nemen naar de bossen. Naar wij vernemen, hebben de po gingen, die zijn aangewend om de dieren op te vangen, gedeeltelijk succes gehad, maar minstens één exemplaar heeft tot nu toe de dans weten te ontspringen en zwerft klaarblijkelijk nu in de omgeving van Hoenderlo rond. TH33HTU t De Najaarsmarkt te Woerden is Woensdagmorgen geopend door de Commissaris van de Koningin in de Pro vincie Zuid Holland, mr. L A. Kesper. Om aan deze najaarsmarkt, die tegelijkertijd uit een kaasdag en een fokveedag bestaat, mear bekendheid in binnen- en buitenland te geven, heeft men hieraan enige fees telijkheden verbonden. Een historische omroeper met een moderne installatie: een korlegolfzender (links). Op de rechterfoto zien we van rechts naar links: de burgemeester van Wo erden, mr H. H. C. Vos, mevr. Kesper en de Commissaris van de Koningin in gesprek met de oudste kaasmaker uit de omgeving van Woerden, J. van Vuren en zijn vrouw. Deze zijn gezeten op een oude kaasbrik met disselboom. Oag en nacht wordt er gewerkt in de Rotterdamse haven. De transito bedrijven werken onder hoogspan- ïing en 's nachts is de gehele haven verlicht om de enorme hoeveelheden kolen, ertsen etc. te kunnen ver kerken. Verwacht wordt dat deze drukte eerder zal toe- dan afnemen. Een machtig gezicht op de haven

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5